't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1925 Woensdag 29 Jnli 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. iLDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bamix: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdLvertontLön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 28 Jnli 1891. Onder de minste inschrijvers bij de Vrijdag 1.1. door de Directie der Marine te Amsterdam gehouden aanbesteding ko men o. a. voor J. Hubbeling, voor groene zeep, f 1085.70 A. Govers Jr. voor stoelen met gevulde zitting f 2998.50dezslfde voor spiegels f 228 G. Koppen voor man den, f 1030 allen van Helder. Heeft bjj de laatste verkiezing alhier het korps stemgerechtigden grootendeels geschitterd door afwezigheid, aanstaanden Dinsdag is er gelegenheid die blaam uit te wisschen door een getrouwe opkomst ter stembus. Drie leden voor den gemeen teraad moeten er nog gekozen worden om 't aantal compleet te maken. Neemt deze gelegenheid eens te baat, medeburgers, en toont dat ge uwe roeping als kiezer be grijpt. Wikt en weegt de u bekende candi- daten en kiest dan, naar eigen over tuiging ben, die gij 't meest waardig acht op de zetels der beschreven vaderen* plaats te nemen. In Rotterdam is ontstaan de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg Maatschap pij, onder den directeur gérant Alex. Saalborn, 't Gezelschap artisten bestaat uit 12 heeren en 9 dames, terwijl 't koorpersoneel uit 12 heeren en 12 dames is samengesteld. Be halve 't nieuwste op 't gebied van drama's volksspelen en blijspelen, zullen er door de Schouwburg Maatschappij ook operetten worden opgevoerd. Bovengenoemd tooneelgezelschap heeft 't plan alhier in 't winterseizoen vier abon- nements-voorstellingen te geven in den Stadsschouwburg »Tivolic. Door het Departemet Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd jl. Vrijdagavond onder presidium van den heer G. E. Bron, eeue vergadering gehouden in het lokaal »Tivoli« alhier. Door de afgevaardigden naar de dit jaar gehouden algemeene Vergadering der Maat schappij werden eenige mededeelingen ge daan omtrent het verhandelde in die bij eenkomst. Als leden van 't Bestuur van het Departement werden herkozen de hee ren A. Klerk Az. en J. C. J. Graat, en tot Voorzitter van het Bestuur de heer G. E, Bron. Mede werden herkozen als directeuren der Spaarbank de heeren J. Oortgijsen en C. Stammes, en tot Com missarissen dier instelling de heeren J. G. R. Vos en B. L. Vries. Het jaar verslag over 1890/91, door bestuurderen der Industrieschool ingezonden, werd voor gelezen, en aan de werkzaamheid van 't Bestuur dier instelling hulde gebracht. Ter vervanging van de naar elders ver trokken leden des Bestuurs, de heeren D. J. Van Wijngaarden en J. 't Hooft, werden gekozen de heeren J. Kooreman en J. Se- venhuijsen. Aan 't einde der vergadering werd door een der leden het voorstel gedaan om te bepalen, dat de dubbeltallen, voortaan in te zenden voor de verkiezing van leden des Bestuurs voor de Spaarbank en de Industrieschool, zullen strekken tot aan beveling der genoemden voor die betrek kingen, doch dat de leden niet gehouden zijn, uitsluitend die voordracht te kiezen. De Vrijdag afgeloopen admissieëxa- mens voor cadet aan de K. M. Academie te Breda hebben den volgenden voorloopigen uitslag opgeleverd Er hadden zich 276 adspiranten aangemeld, waarvan 6 niet op kwamen. 58 werden geneeskundig afge keurd, 3 bleven voor het mondeling examen weg, zoodat de examens door 209 jonge lieden werden afgelegd voor 77 plaatsen. Van de 27 adspiranten voor het te 's Gravenhage te houden examen tot toela ting als adspirant-administrateur bij de ma rine zijn 18 afgekeurd of niet opgekomen, zoodat er ten slotte nog 9 dingen naar de opengestelde plaatsen. Namens de Maatschappij T. N. v. 't A. is bij den uitgever M. E. de Grauw, te Ouderkerk a/d Amstel, uitgegeven Armenzorg", door Dr. H. H. Meijboom. Deze brochure vermeerdert de reeks der kleine populaire geschriften, waarmede ge noemde Maatsvolksbelangen onder de aan dacht tracht te brengen. De armenzorg is in den laatsten tijd veel besproken, ook op de plaats onzer inwoning en 't is der halve wel te veronderstellen dat velen be- geerig zullen zijn te weten wat een be voegd beoordeelaar over dat onderwerp zegt. De prijs voor 36 pag. goeden druk is slechts 5 cent. Vrijdag viel te Amsterdam een gla- zenwasscher op de Joden Breestraat drie verdiepingen hoog op straat. De man werd dood naar het Gasthuis gebracht. Twee vrouwen kregen te Slikkerveer een zoo hooggaanden twist, dat de een de ander twee vingers bijna geheel afbeet. De politie is met het geval in kennis ge steld. De aardappelziekte neemt in IJ- en Haarlemmermeer-polders toe, zoodat uitge strekte velden zijn aangetast. Te Giethoorn liep Donderdag een hert met een prachtig gewei bij de koeien van dsn veehouder J. Lok in het land te grazen. Het werd spoedig door eenige per sonen achtervolgd, maar ontkwam in de bosschen. Een slimme vogel Maandag werd door den deurwaarder Quaedvlieg, te Tongeren, onder de vol gende omstandigheden, beslag gelegd op een rijtuig met 2 paarden. Een stalhouder uit Maastricht was een bankier uit Antwerpen f 200 schuldig. Hoe wel de rechtbank den bankier gemachtigd had den stalhouder bij deurwaarders-exploit tot betaling te dwingen, achtte deze het toch wenscbelijker om tijd en geld te spa ren, van een list gebruik te maken, die werkelijk goed verzonnen mag genoemd worden. De Antwerpenaar kwam Zondag met zijn vrouw naar Maastricht, logeerde daar 's nachts, en buurde den volgenden morgen natuurlijk zonder zijn naam te noemen, van den stalhouder een rijtuig met twee paarden, waarmede hij zich naar Tongeren liet brengen. Nauwelijks was hij op de Groote Markt aldaar, aangekomen, of on middellijk begaf hij zich naar den deur waarder Q., wien hij onder overlegging van zijn rechterlijke volmacht, verzocht beslag op het rijtuig en de paarden te leg gen, waartoe deze onmiddellijk overging. De verbaasde koetsier werd door den slim- men schuldeischer met een goede fooi naar Maastricht teruggestuurd, en tevens met de boodsehap aan zijn patroon, dat als deze niet spoedig de f 200 betaalde, terstond tot het verkoopen der goederen zou worden overgegaan. Sinds eenige dagen beweegt zich na bij de Nederlandsche grenzen, tusschen Gronau en Bentbeim, een troep van pl.m. 150 Zigeuners, die alle moeite doen om over onze grenzen te komen de maréchaus sees zyn steeds op hun post, om dien overtocht te beletten. Een te Haarlem woonachtig buiten lander is door zijn zwager bestolen, tijdens deze bij hem gastvrijheid genoot. Hij ont vreemdde namelijk een gouden doekspeld met edelgesteenten, een gouden horloge, zilveren ketting enz. Door de maréchaussées te Raalte is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld een zekere Grondhuis, die tot tweemaal toe, te Raalte en te Holten, door middel van valsche sleutels was in gebroken en veel linnengoed, kleedingstuk- keu enz., zoomede f50 aan geld had ont vreemd. Sedert een veertien dagen is van Zwolle verdwenen een gehuwd boterhan- delaar, een der eersten in de Zwolsche sportwereld. Met hem zijn denzelfden weg gegaan een minderjarige jonge dame uit Deventer, alsook eenige duizenden guldens, hem in zijne qualiteit van penningmeester bij verschillende instellingen toevertrouwd. De justitie doet onderzoek* In Tyrol is dezer dagen een der zyden van het gletscher-meer plotseling onder den waterdruk bezweken, en de Weener bladen bevatten uitvoerige beschrijvingen van de door dit ongeval aangerichte schade Dit meer lag niet veel lager dan de Ortler Spitz en ont lastte zich in den bovenloop van de Etsch. De Alpen-vallei aan den voet van den Ortler is bekend onder den naam van het Martell- dall. Kort voor 9 uur 's morgens zagen sommige menschen water door den gletschermuur zijpelen, die aan de dalzijde het meer insloot. Vooreen ongeluk vreezende, loste men schoten en ont stak men vuren van nat hout, opdat de rook de aandacht zou trekken ook zond men knapen naar beneden in het dal, om de landlieden te waarschuwen voor hetgeen misschien gebeuren zou. Te Gand, bijna 3 uren gaans beneden het meer, werd om 4 uur 's namiddags opge merkt, dat het water van de Plima, den stroom die in de lengte doorloopt, snel stijgende was, terwijl men boven aan de oevers van het meer waarnam, dat dit in steeds versnellende mate leegliep. Plotseling, doch verscheidene uren na de eerste dreigende teekenen, verbrak het wa ter den tegenhoudenden muur, wierp reusachtig groote ijsblokken voor zich uit, alsof het kleine stukjes hout waren en stortte in het dal naar beneden. Het geraas, waarmede dit gepaard ging, wordt beschreven als een schrikaanjagend, aangehouden gebrul en kon nog vele mijlen be nedenwaarts worden gehoord boven dit geraas nit meende men van tijd tot tijd ontploffingen te hooren, vermoedelijk door achtereenvolgende gedeeltelijke verbrokkelingen van den ijsmuur. De inwoners te Gand gingen na het ontvangen der eerste waarschuwing hunne goederen van waarde naar hooger terrein overbrengen, doch waren met hun toebereidselen niet gereed, toen de vloedgolf hen bereikte. In drie takken ver deeld, sleepte^ hij alle huizen van het dorp weg. Nog geen uur te voren gaven twee voorname inwoners van het dorp een diner in de dorps herberg en wisten zich met hunne gasten nog slechts bezwaarlyk te redden. Het dal is over een lengte van 20 mylen in een wildernis van modder en vernielde overblijfselen van al lerlei soort veranderd. Alle wegen en paden zijn verdwenen, zoodat aanvankelijk alle ge meenschap met de buitenwereld was afgesne den. Binnen een afstand van 12 mylen waren 20 bruggen vernield. Eenige uren later be zweek ook het onderste gedeelte van den ijs- muur, en dit werd door eene nieuwe overstroo ming gevolgd, die evenwel geen kwaad meer kon doen, omdat de verwoesting door den eerste stortvloed was voltooid. Alle gebouwen en in het algemeen alles, wat zich boven den grond verhief, was weggevaagd, want de vloed had drie uren lang met volle kracht aangehouden, Een enkele kerseboom stak boven de verwoes ting uit, als het ware de vernieling van alle menschenwerk ten spot. Op een enkele plaats was het mogelijk geweest het stijgen en vallen van het water te meten, namelijk, in de sluis van een molenbeek, en daar had men bevon den dat tusschen 's namiddags half vier en half zeven het water 10 meters steeg en 11 meters viel. Van menschen, die hierbij omgekomen zijn, wordt niets gemeldgelukkig had het geheele natuurverschijnsel bij daglicht plaats. Wedloop met een trein. Een be richtgever van het Petit Journal verhaalt voor waarheid, dat dezer dagen een jong- mensch, in dienst bij den heer Robert te Trancard, in een trein zittende, op het oogenblik dat men het station Fléac (Cha- rente) verliet, zijn hoed het portier zag uitwaaien, den wagen uitsprong, overbui- telde, zijn hoed greep en den trein achterna liep. Al de passagiers zagen hem ver scheidene kilometers(!) ver over slooten en heggen heen voortrennen, tot hij den trein, die gelukkig verschillendebochten beschreef, bereikte, zich vastgreep aan de porti erkruk en zijn plaats weer innam, Die het niet gelooft, betaalt een daalder". Te Charette, kanton Morestel, in het Fransche departement Isère, is in het ge heele jaar 1890 niet een enkel kind ge boren. De burgemeester, graaf De Char- donnet, heeft thans bij trommelslag doen afkondigen en aanplakken de volgende ken nisgeving. »Wij, maire van Charette, loven een prijs uit van 100 fr. aan elke vrouw, die in het jaar 1892 een levend kind ter wereld brengt. Deze prijs zal 8 dagen lang bij den Bur gerleken Stand worden uitgekeerd. De ou ders zullen ten minste een jaar in de ge meente hebben moeten wonen, en het kind moet wettig zijn." Als niet het Berliner Tagebl." het vertelde, zouden wij, als van misschien slecht ingelichte zijde afkomstig, moeilijk geloof kunnen slaan aan het volgend be richt omtrent den heerschenden nood bij de Berlijnache volksklasse. In de Markthallen dier hoofstad waren voortdurend bleeke kinderen rond, bedelend om een aardappeL Worden tegen het einde der markt manden en korven omgekeerd, dan begint een wilde jacht naar iederen aardappel, krop, peul of wat het ook zij, dat dan te voorschijn komt. Niet alleen kinderen, maar ook volwassenen vechten letterlijk om den buit. Wat anders wordt weggesmeten, zelfs kleine stukjes been die in den slagershoek op den grond liggen, alles wordt gretig verzameld. Dezer dagen werd een klein meisje in de Hal der Andreasstraat betrapt op dief stal van drie aardappelen. De bestolen koop vrouw vraagt »Heb je zoo'n honger »Ja, we hebben thuis niets te eten." >Wat is je vader Wever". »En wat doetje moe der Franjes draaien aan doeken". »En met je hoevelen thuis »Nog vier zusjes". Houdt dan je schort op", en zooveel aard appelen als daarin konden, schudde ons vrouwtje er in. Als de toestand in 't hart van den zomer zoo is, hoe zal de winter dan zijn, vraagt het blad. De bevolking van Engeland (met het prinsdom Wallis) bedraagt volgens de nieuw ste telling van dit jaar in ronde getallen 29 millioen inwoners, tegen 26 millioen in 1888, 18 millioen in 1851 en bijna 9 mil lioen in 1801. Te vicalvaro, in Spanje, is bij von nis van den krijgsraad een 16-jarig korpo raal gefusilleerd, die uit minnenijd een ser geant in den slaap gedood had. EuSIrMInliiiLlitiiEiir. 2) «Het zou mij zeer onaangenaam zijn, als ik den schijn opwekte, alsof ik mij ongerust maak over het voorrecht, dat de beide Dnit- sche officieren genieten van nu en dan door mevrouw Gray en miss Jane ontvangen te worden," begon de Engelsche advocaat, toen F*% voor Jane Gray stond. „Neen, in tegen deel, ik verheug my daar over! Ik weet, dat die heeren de eersten zullen zyn om mij hunne gelakwenschen aan te bieden, als het oogen blik is gekomen dat miss Jane mij haar hand geeft om mijn vrouw te worden en daarmee den vorigen wensch vervult, dien ik sedert vijftien jaren heb gekoesterd." Hier zweeg de advocaat eenige seconden, maar omdat me vrouw Gray en Jane niets antwoordden, ver volgde hij ..//Ik durf zeggen, dat miss Jane Gray sedert vijftien jaar myn gedachten bezig heeft ge houden, en dat ik steeds een open oog gehad heb voor de teedere wenken, die zij mij mocht hebben willen geven. Als zy dit tot nu toe nog niet gedaan heeft, dan zal zij daarvoor zeker grondige redenen gehad hebben re denen, die ik altyd zal achten en eerbiedigen. Eerst in het feit, dat de vreemde officieren hier in huis worden toegelaten, zie ik zulk een wenk. Ik weet, dat miss Jane mij daar mee wil toeroepen: „Mijnheer! ik ben in groot gevaar, red mij en niets kan mij weer houden om aan dien roep gehoor te geven. Tegelijk met deze rozen bied ik haar mijn hand en alles wat ik verworven heb ik leg het neder aan de voeten van de vereerde miss Jane Gray, die ik sedert hare kindsheid bewaakt en beschermd heb. Ik weet dat het overbodig is, hierbij te voegen dat ik ware liefde voor haar gevoel en haar onder alle omstandigheden zal blijven beminnen." De advocaat boog zijn knie en reikte haar de rozen over. wik dank u, mijnheerantwoordde Jane, »maar ik moet u ook heden hetzelfde antwoord van vroeger gevenGeef mij tijd om mjjn hart te beproeven." Evenals vroeger zal ik mij naar deze woor den schikken," sprak mijnheer Morris. »De geringste wensch van miss Gray is voor mij een bevel. Ik zou niet zoo onderworpen zijn als ik niet wist dat miss Jane innig overtuigd is, dat zij aan mij alleen kan toebehooren. Laat mij het zonder onbescheiden of aanmati gend te zijn ronduit zeggenhart en hand mogen aan geen ander man ter wereld toebehooren. Dat heb ik gezworen, en het is bekend dat ik mijn eed zal geBtand doen Ik heb de middelen in de band om ieder te vernietigen, die mij de hand van miss Jane zou willen betwisten, en ik heb geen reden om den man te sparen, die mij ontrooft wat ik gewonnen heb.« Knielend had mijnheer Morris op bjjna fluisterenden toon deze woorden uitgesproken; hij stond nu op en scheen tevreden over den indruk, die zyn dreigende taal op de beide vrouwen had uitgeoefend. Op hoffelijken toon vervolgde hy »Het vèrheugt mij u te kunnen zeggen, dat er nog oen laatste spanne tjjds over is, die, naar ik hoop, voldoende zijn zal om de ge voelens van miss Jatjes hart tot klaarheid te brengen. Nog heden reis ik wegens gewich tige zaken naar Londen en binnen weinige weken keer ik weer naar hier terug. Ik hoop dat ge in dien tijd alle voorbereidselen zult maken voor het groote feest onzer verloving." Toen mijnheer Morris afscheid had geno men, wierp Jane zich weenend aan de borst van haar tante. „Ik ben bang voor mijnheer Morris. Hoe kan ik zijn vrouw worden O, wie bevrydt mij van hem?" En de redding was nabij. Nauwelijks een half uur later verscheen Koert Yon Berghaupt met zijn vriend Wambold, en als echte solda ten, ook in de liefde, gingen zij recht op hun doel af. Van de oprechtheid zijner gevoelens ever- tuigd, verklaarde Koert zijn liefde aan miss Jane op een manier, die aan- anderen tot voorbeeld mocht strekken. Onuitsprekelijk gelukkig viel zij Koert om den hals, maar toch zag zij in gedachten mijnheer Morris als een dreigende spookgestalte voor zich staan. In stilte werd de verloving van het jonge paar gevierd en een bekoorlyke villa aange kocht en nauwelyks vier weken later waren Koert, en Jane in den echt verbonden. „Nu." vroeg Wambold zijn vriend eenige dagen na het huwelijk, „hoe staat het met de verwachte ongelukken Oefent je kwaad ge sternte nog zijn nadeeligen invloed uit?" »Zulk een groot geluk, als ik met myn vrouw smaak, mag men niet ongestraft genieten. Maar er mag gebeuren wat wil, ik zal my flink houden. Mijn goed en bloed voor myn geluk en voor mijn vrouw J" Nog altijd was mynheer Morris niet te Wies- baden teruggekeerdJane en haar tante noem den zelfs zijn naam niet in tegenwoordigheid van Koert. En toch moest de gevreesde man in kennis gesteld worden met de groote ge beurtenissen, die hadden plaats gegrepen. Na ryp overleg besloot mevrouw Gray zelf naar Londen te reizen, om den advocaat bekend te maken met de dingen, die niet meer te ver anderen waren. Zy wilde hem een moeder lijke troosteres zijn en hoopte hem op deze wijze met het gebeurde te verzoenen. Hoe weinig kende zy mijnheer Morrishij was de man niet om een enkel oogenblik van Jane's hand af te zien of zijn dreigementen te vergetennn niet en nooit IL Koert Von Berghaupt zat met zyn jonge vrouw in het door weelderige wijngaardran ken omgeven prieel. Van daar had men een heerlijk uitzicht op den Rijn. Het jonge paar zag elkander aan met blikken vol liefde, die beloofde eeuwig te zullen duren. Koert was dien dag naar Frankfort geweest, om een ge wichtige geldzaak te regelen. Het betrof een groote som uit do huwelijksgift zijner vrouw, die in solide staatspapieren moest belegd wor den. Jane klaagde juist, dat in zijn afwezig heid de uren haar zoo lang gevallen waren. Met een kus sloot hij haar den mond en wees toen op een stoomboot, die de rivier op voer. Het dek van de trotsche boot was met talrijke reizigers bezet. By den aanblik van dat vaartuig werden de trekken der jonge vrouw droevig. Zij hield de hand voor de oogen en schreide. Waarom schrei ie, best vrouwtje?" „Laat me maar schreien, Koertdat doet me goed. Als ik een schip zie, met zooveel passagiers aan dek, schrei ik altijd. Het is nauwelijks vier jaar geleden, dat ik mijn ou ders aan boord van de „King Richard* ver gezelde. Ik zal nooit vergeten, hoe vroolyk de passagiers op het dek heen en weer wan delden. Allen spraken van een gelukkige reis naar Nieuw-Zeeland, zooals de »King Ri- chard" er reeds eenentwintig gemaakt had. O, Koert, van al die vroolyke menschen keerde niemand terug zy rusten allen op den bo dem der zee Koert sloot zijn snikkende vrouw in zyn armen en trachtte haar te troosten. Toen verzocht hij, dat zij hem recht veel zou ver tellen van haar ouders, en van harte voldeed zy aan dien wensch. Zy droogde haar tra nen en begon rPapa heeft zich jegens den Engelschen' handel zeer verdienstelijk gemaakt. Hy was consul en bezat groote landerijen in Nieuw- Zeeland. Zooals myn tante je reeds verteld heeft, werd ik in de kolonie geboren en kwam eerst met myn zevende jaar in Londen, om bij haar een zorgvuldige opvoeding te krygen. Weinige dagen na mijn aankomst stierf mijn oom, mijn vaders oudste broeder. Tante zegt nu nog dat ik haar een groote troost was in die moeielijke tyden. Toen ik veertien jaar oud was, kwamen myn ouders naar Londen, om tegenwoordig te zijn by myn opneming als lid der kerk. O, Koert, wat heerlyke dagen waren dat, na zoo langen tyd van mijn ouders gescheiden te zyn geweestOorspron kelijk waren zy van plan om te gaan stille ven en al hun zorg aan mij te wijdon, maar de zeer groote en onverwachte verliezen in papa's ondernemingen noodzaakten hem, de uitvoering van dat plan uit te stellen. Be zorgd voor mijn welzijn, regelde papa alles wat mij betrof, gaf mijn huwelijksgift bij de Bank van Engeland in bewaring en wilde nu met mijn mama naar de kolonie terugkeeren. Zij vonden jammerlijk den dood in de golven, Is dat niet hard, Koert?" Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1