't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1927. Woensdag 5 Augustus 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Gemeenteraad van Texel. i li Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buruux: SPOORSTRAAT »n ZUIDSTRAAT. AUvortontiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus: bezorgd zijn. HELDER, 4 Aug. 1891. Zondag werd de verjaardag van H. M. de Koningin-regentes alhier op de gebrui kelijke wijze gevierd. Van publieke gebou wen en woonhuizen wapperde de vaderland- sche vlag en de oorlogsschepen waren ge- pavoiseerd. Des 's namidd. om half twee uur werd er parade gehouden door garnizoen en schutterij op 't terrein bij 't observato rium. Op de oorlogsschepen was 's morgens parade gehouden. Des avonds werd door 't college »Entre Nous" voor deze gelegenheid een groote muziekuitvoering gegeven onder directie van den heer L. A. Schouten in den tuin van »Tivoli Jl. Zondag de dag, waarop H. M. de Koningin-Regentes haar verjaardag vierde was het 60 jaren geleden sedert de toen malige Prins van Oranje, later Koning Wil lem II, het //voorwaarts" toeriep aan hetNe- derlandsche leger, dat zich in Noordbrabant had gelegerd en op het vernemen van dit com mando in verschillende divisiën België binnen rukte. Een veldtocht ving aan, waarbij het Nederlandsche leger zich tal van lauweren ver wierf en waardoor een groot deel van het vijandelijke land in enkele dagen in onze macht werd gesteld. Bij Hasselt en Leuven behaal den onze dapperen beslissende zegepralen, en weldra zou België's hoofdstad in onze handen zijn gevallen, zoo niet de diplomatie ware tus- schen beide gekomen en een einde aan den strijd had gemaakt. De Franschen, onder ge neraal Gérard, stonden gereed om het leger van den Prins aan te vallen, en een strijd met de Franschen moest tot eiken prijs wor den vermeden. Nadat de veldtocht 10 dagen had geduurd, moest men het zwaard in de schede steken. Nederland had zich echter door dien tocht een betere positie in de waardeering van buitenlandsche regeeringen en volken ver zekerd en de gedachte uitgewischt, dat men van de Belgen alles verdroeg en zich niet durfde te doen gelden. Aan allen, die aan den 10-daagschen veld tocht hadden deelgenomen, werd door den Ko ning een metalen kruis geschonken, om dat aan een lint op de borst te dragen. Thans, na 6 maal 10 jaren, is het aantal gerechtigden tot het dragen van dat kruis niet groot meer. De overgeblevenen, in zooverre zij in den Haag vereenigd zijn, hebben reden tot feestviering. De tyd nadert, dat van het leger, dat eens den 10-daagschen veldtocht ondernam, niet meer is overgebleven dan de herinnering. Heden heeft alhier de herstemming plaats van drie leden voor den Raad dezer gemeente, één wegens periodieke aftreding en twee wegens uitbreiding van het zielen tal. Ook nu bielden tot het in ontvangst nemen der stembriefjes twee stembureaus een in de Bouwzaal en een in het Gymnastieklokaal zitting. De opening der stembussen en do opneming der stem men geschiedt morgen ochtend 9 uren in de Bouwzaal. Vrijdag zyn door de Directie der Marine Amsterdam verschillende zaken aanbesteed. Minste inschry vers waren voor perc. 25, baai, bont, merinos,, G. de Barbanson voor f447,60, perc. 26, laken, dezelfde voor f 1021,perc. 33, gesmeed yzerwerk, J. Kikkert f 1030,44, perc. 34, ijzeren kisten en ketels, dezelfde voor f2228,perc. 36, weeg- en meetwerktuigen J. Zoetelief voor f496,08 perc. 39, rotting, G. Koppen voor f351,60 perc. 43, geschil derd doek A. Govers Jr. voor f 7417,50, perc. 49, kantoor en schrijfbehoeften Berkhout Co., voor f301,33, allen alhier woonachtig. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Juni 1891 zijn in gelegd en terugbetaald de volgende bedra gen Bedrag der inlagen f 1,146,271,13V2, bedrag der terugbetalingen f 809,688,46, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 336,582,671/2. Het gezamelijk tegoed op ultimo Juni bedroeg! 22,258,263,97. In den loop der maand Juni zijn 4568 nieuwe boekjes af- geveven1540 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan 't einde der maand 301592 in omloop waren. De heer D. H. Jas, burgemeester van Dubbeldam, is Vrijdag de dupe gewor den van een landloopersfamilie die, na een bezoek, om onderstand aan gemelden heer te vragen, een klein kind van enkele maanden ouderdom, op zijn erf achterge laten bleek te hebben. Hoewel de kleine stumper eerst geruimen tijd na bet ver trek van de ontaarde ouders werd ontdekt, haastte men zich om het paar, dat in de richting van Willemsdorp gegaan was, te achterhalen. Bij aankomst aan het spoor wegstation aldaar, bleek echter dat de vo gels gevlogen waren. Een man en vrouw, wier signalementen met die der gezochten overeenkwamen, waren met den een oo- genblik van te voren gepasseerden trein vertrokken. Te 's Gravenhage is Vrijdag tijdens het zware onweder, dat zich boven de stad ontlastte, de bliksem, vermoedelijk overge bracht door een telepboondraad, welke over een der paardenstallen van den ge- meente-aschstal loopt, geslagen in een dier stallen en zette den op den zolder aan wezigen voorraad hooi en stroo in lichte laaie. Het grootste gedeelte van het per soneel was, daar het juist in den schaft tijd gebeurde, afwezig, doch daar het meest in de onmiddellijke nabijheid woont, snelde het spoedig toe en wist al de paarden, welke in de drie stallen stonden, in vei ligheid te brengen. In zeer korten tijd ston den de drie stallen in brand en ontwik kelde zich een kolossaal vuur, rijkelijk ge voed door hooi en stroo, 't geen een ver bazende rookzuil deed opgaan. De brandweer, door de brandschel aan het posthuis aan de Loosduinsche brug opgeroepen, snelde toe met een slangen wagen zeer spoedig echter volgde de stoom spuit, doch aan het behouden van de stal len viel niet meer te denken. Zij brand den dan ook geheel uit. Van verschillende zijden werd de brand weer gealarmeerd, daar men op bijna alle punten van de stad den rook omhoog zag gaan. Naar enkele schellen werd dan ook voor niets uitgerukt, hetgeen de taak der brandweer zeer moeilijk maakte. In een twist heeft te Beekbergen zekere D. B. zijne zuster eenige stompen onder de kin toegebracht, waardoor zij bewusteloos neerviel. Zij is niet meer bij gekomen en kort daarna overleden. Door de Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen is aan H. Groenendijk, vroeger stuurman op de sloep »Pollux'', de zilveren medaille toe gekend wegens het redden der bemanning van de verongelukte Dnitsche bark»Minno". Naar aan de »Zw. Ct.« verzekerd wordt, heeft de regeering besloten vóór het einde van bet jaar al de rijks-eigen dommen te Ommerschans te verkoopen. Daaronder bekooren ook een groot getal kleine bnrgerwoningen, waaronder vele 3uw. Te Gysegem, bij Termonde, Oost Vlaanderen, is een rijke boerin door hare drie zoons doodgeslagen omdat ze hertrou wen wilde. Den dag te voren hadden de jongens den pretendent van de hoeve weg gejaagd. Zij zijn in hechtenis, gelijk mede eene vrouwelijke dienstbode, die hen ge holpen had. Een ongewone drukte heerschte Vrij dag in Alkmaar. Het was bekend, dat de werklieden van de firma C. J. Van Houten Zoon, uit Weesp, met hunne vrouwen samen 800 personen, en afgehaald door 3 booten Alkmaar Packet"zouden aankomen. Reeds om 10 uur had een groote menigte op de Voormeer en Bierkade post gevat het gezelschap kwim echter eerst om 3 uur. In opgewekte stemming trok men in optocht met 3 muziekkorpsen op verschil lende punten aan 't hoofd, langs de kaas markt en de voornaamste straten van Alk maar, en wandelde men vervolgens naar ,t schoone Bergen. Onder de hooge hoo rnen werd aldaar een middagmaal gebruikt. Des avonds keerde men naar Alkmaar terug, alwaar een talrijke menigte hen reeds wachtte. De booten waren allen met sierlijke lampions verlicht, hetgeen op op 't water een prachtig gezicht opleverde. Om halfelf aanvaardde men den terugtocht. Betreffende het voorgevallene aan boord van het stoomschip »Obdam« van de Nederlandsche Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij, waarbij een der stokers door den kapitein werd doodgeschoten, wordt ons nog medegedeeld, dat reeds van het vertrek van de »Obdam« uit Rotterdam af een ontevreden geest heerschte onder de stokers en tremmers, die van lieverlede in hevigheid toenam. Twee dagen na het ver trek van New-York weigerden zij te werken, zoodat de stoom zoodanig verminderde, dat het schip spoedig enkel drijvende zou zijn. De hulp van den gezagvoerder werd toen door den chef-machinist ingeroepen. In het logies komende, werd hij door een der mui ters te lijf gegaan, waarop hij tot zelfbe houd gedwongen, het schot loste, dat den dood van den stoker tengevolge had. De overledene was Nederlander van ge boorte. Klachten over het fooienstelsel bij het bezichtigen van paleizen en andere groote gebouwen zijn volstrekt niet aan een enkele plaats gebonden. In Brussel hebben ze tot een eigenaardig en zeker weinig navolgenswaardig voorval aanlei ding gegeven. Een 40-tal Engelschen, die door een officieelen gids in het Stadhuis rondgeleid werden, zijn door dezen een voudig opgesloten, toen zij 't niet over de fooi eens konden worden. Na eenig zoe ken bereikten de vreemdelingen de kamer van den secretaris, die hen in vrijheid deed stellen. Léon Peltzer, de bedrijver van den moord op Bernays, welke indertijd zooveel sensatie wekte, zit nog steeds in de gevan genis, hoewel in den laatsten tijd veel over zijn in vrijheidsstelling werd gesproken. De minister durft geen besluit te nemen. In- tusschen heeft de veroordeelde door tus- schenkomst van zijn advokaat vele voor rechten gekregen. Hij draagt niet meer de kleeding der gevangenen en mag nu en dan zijn vrienden en kennissen in zijn cel ontvangen. Daarenboven krijgt hij niet het gewone eten der gevangenen, maar geniet van de meer versterkende spijzen, die bestemd zijn voor de ziekenafdeeling. Een kapitein van het Oostenrijksche leger, de heer Walter, heeft een nieuwe electrische lamp uitgevonden en het ge heim aan een Engelsche maatschappij ver kocht. Het kostbare platina vervangt hij door koper of ijzer en krijgt dan niet al leen oneindig goedkooper, maar ook veel beter licht. Dat kan een gebeele omwen teling teweeg brengen Zitting van 31 Juli 1891. Present alle leden, met uitzondering van den heer Koorn, met kennisgeving. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, circulaires enz.; voorts van een schrijven van HH. Qedep. Staten, goedkeuring van den staat van onvoorziene uitgaven der begrooting en geld- leening. Schrijven van de nieuw benoemde onderwijzers en onderwijzeressen, als W. Plens, Bijleveld, Dijk stra en mej. Roeper en Koorn, hunne benoeming accepteerende. De voorzitter biedt de raming der Gemeente- begrooting, van het Algemeen Armbestuur, het Weeshuis en de Bank van Leening, dienst 1890 aan en stelt voor, die in handen te stellen van een te benoemen commissie, waartoe wordt besloten. De voorzitter doet, namens B. en W., een nader voorstel omtrent de geldleening en zegt, dat de bh. Oortman en Zonen, te Utrecht, genegen waren de geldleening, 10 mille, aan de gemeente Texel te verstrekken tegen de billijke rente van 4 pCt. 's jaars, commissieloon een vierde pCt., waartoe wordt besloten, met machtiging om de ongebruikte gelden op prolongatiete plaatsen. De voorzitter doet mededeeling betreffende de sollicitanten voor hoofd der school te Cocksdorp, van een adres van den heer Deozelman, te Boorn, hoofd der school aldaar, verzoekende overplaatsing naar Cocksdorp, en wel om reden dat zijne echt- genoote alsdan onderwijs in nuttige handwerken, kon geven wordt gelezen ter dier zake een schrij ven van den Districts-Schoolopziener, genoemd verzoek aanbevelende. Namens B. en W. stelt de voorzitter voor dat verzoek in te willigen, waar in tevens de zedelijke verbintenis zonde zijn inge sloten om voor nuttige handwerken diens eoht- genoote te benoemen. De heer C. P. Keijser steunt dat voorstel. De heer Dros vraagt of aan de School aan den Burg onderwijzers te veel zijn; de voorzitter ant woordt ja, 2, waarom de heer Dros in overwe ging geeft het verzoek niet in te willigenver moedelijk zou de heer 8chaap, thans te Burg, mede sollicitant, daartoe benoemd worden. Hij heeft niets tegen de personen", maar meende dat op die wijze ongeveer f 500 ten bate der gemeente zoude komenwilligt men het in, dan zou zulks een opoffering ter wille van den hr. Deuzelman zijn. In het belang der gemeente is hij tegen- inwilliging en stelt voor verdadiging. Met 2 stem men voor, de heeren Boon en Dros en. 10 tegen, wordt het voorstel verworpen. Het voorstel B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen, exept den heer Boon, die zich buiten stemming hield, aangenomen. Het verzoek van mej. Schreuder, te Cocksdorp, om eervol ontslag als onderwijzeres in handwer ken wordt ingewilligd. De voorzitter brengt ter tafel de verdere be handeling van het request Boele Hesse, aange houden in de vorige vergadering. Namens B. en W. wordt voorgesteld om te beriohten dat genoemd verzoek niet vatbaar is voor inwiliging en hij ieder raadslid wel in overweging mag geven de gelden der gemeente daarvoor niet af te staan. De vraag is meer thuis bij 't algemeen armbestuur. Er wordt met algemeene stemmen besloten niet toe te staan. Reclames hoofdelijken omslag worden met ge sloten deuren behandeld. Bij heropening, en het doen der gewone rond vraag, informeert de heer Mets dat wegens werk zaamheden aan de haven nog twee lantaarns noo- dig zijn. Voorts attendeerd bij op het onvoltooide pad te Oude-8child hij wenscht verbetering en voltooiing. Ook de heer C. P. Keijser doet opmerken dat het begin van den grindweg BurgOude-Schild noodig herstelling behoeft. De voorzitter belooft daarin te zullen voorzien en niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver- gadering gesloten. Marine en Leger. De etat-major van Hr. Ms. schroefstoomschip „Suriname"., dat Zaterdag jl. naar West-Indië vertrok om de „Sommelsdijk" in Station te Pa ramaribo af te lossen, bestaat uitkapt.luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke (commandant) lait. ter zee le kl. J. B. Snetblage (le officier), luits. ter zee 2e kl. D- J. van den Honert. P. H. van Voorthuijsen en E. L. P. Bolomey, off. van gez. le kl. J. P. Brust en off. van admin. 2e kl. H, W. Bauer. Het machinistenpersoneel bestaat uit mach. le kl. W. J. Snaauw, mach. 2e kl. L. J. Hoes, mach. 3e kl. J. C. van der Ben en de mach.- leerlingen le kl. E. R. van der Hoeven en L. van Boven. De drie adelborsten 2e kl. voor de mariniers van het oudste studiejaar G. C. Dibbetz, J. Van Haaften en F. J. P. Sachse hebben allen voldaan aan het eindexamen en zijn in afwachting van hunne benoeming tot 2e luitenant in het genot van verlof gesteld. Hr. Ms. fregat „Koningin Emma" is Zaterdag jl. te Leith aangekomen. Aan boord was alles wel. 4) Wambold had werkelijk geen weerstand kunnen bieden aan zijn verlangen om den En- gelschman van nabij te zien en wilde hem daarom rakelings voorbij wandelen. Met zyn oogglas gewapend, ging hy mijnheer Morris voorby en keek hem daarby scherp onderzoe kend aan. Het gladgeschoren gelaat van den advoeaat werd levendig, toen hij bet onder zoekend oog van Wambold zoo scherp op zich gericht zag. »Het zou mij veel genoegen doen kennis met u te maken, mynheer; veroorloof mij dat ik myzelven aan u voorsteladvocaat dr. Morris uit Londen. Ik had zooeven het genoegen, u met een dame en een officier van uw regiment het park te zien binnengaan.» Wambold voelde dat hy gevangen was en zag geen kans om van den vreemdeling da dehjk ontslagen te komen. z/Von Wambold, eerste luitenant," ant- wooordde hij. wik heb over nw hooren spreken, mijnbeer Wambold, en ik vereer en bewonder u. Eer lijk gezegdeen man, die zoo grootmoedig denkt en handelt als u, verdient de bewonde ring der gebeele wereld. Miss Jane Gray is zoo schoon, dat zy op het hart van iederen man indruk moet maken. Wanneer een man van zulk een schoone vrouw afziet, om haar aan het hart van zijn vriend te drukken, dan is dat een grootmoedige daad, waarom ik u benijd, mijnheerik zegbenijd en wel omdat ik in zoo'n geval zou wenschen evenzoo te kunnen handelen." //Mag ik u vragen, wie u in deze geheime geschiedenis heeft ingewijd vroeg Wambold verbaasd. //Mijnheer, ge zult u niet zoo verwonderen zoodra ik u zeg dat ik tot de familie Gray in nauwe betrekking sta, als dit tusschen een advocaat en zijn cliënt mogelijk is. Ik ben be vriend met mevrouw Gray en gevael de op rechtste hoogachting voor haar nicht miss Jane." Wambold boog. AhaIk begrijp het. Me vrouw Gray, die thans te Londen vertoeft, heeft u de aangename mededeeling gedaan van het huwelijk van mijn vriend Koert Yon Berghaupt met miss Gray.» nHuwelijk?" vroeg de advocaat, wien dat woord op de lippen scheen te besterven. »Ge schijnt over deze gebeurtenis niet bij zonder verheugd te zijn," zeide Wambold licht spottend. //Mijnheer mevrouw Gray heeft mij niet medegedeeld, dat het huwelijk zoo spoedig zon gesloten worden. Ik behoef mij echter daar over niet te verwonderen, te meer daar ik niet tot de familie behoor. Ondanks alles had ik wel gewenscht, dat ik vooruit had kennis gedragen van het aanstaande huwelyk. Hij had zyn pince-nez van den nens geno men en in gepeins bewoog hy haar aan het lint heen en weer. Hij keek ernstig, byna dreigend. Yon Wambold vergat geheel het komieke voorkomen van den advocaat en verdiepte zich in de beschouwing van zijn gelaat. Mijnheer Morris zag er nu niet uit als een man, van wien men zich met een glimlach afmaakt. «Ik dank God, dat de echtgenoote van mijn vriend u op dit oogenblik niet in het gelaat behoeft te zien, want de uitdrukking daarvan zou wel geschikt zijn om haar te doen ont stellen, mijnheer," begon Von Wambold weer. ,Dat zou mij waarlijk leed doen. Als n dat vindt, mynheer, Von Wambold, en ik heb geen recht er aan te twijfelen of het is zoo, dan rust op mij de verplichting, de jonge me vrouw niet door mijn aanblik te ontstellen. Ik zal daarom dan ook mijn voorgenomen be zoek aan mijnheer Von Berghaupt en zijne echtgenoote niet brengen. Dit valt mij des te gemakkelijker, omdat ik van het gesloten huwelijk geen kennisgeving heb ontvangen." »Juist, mynheer, zeer juist! Als ik overi gens in uw plaats was, dan zou ik dit opvat ten als een wenk om de tegenwoordigheid der jonge mevrouw te vermijden.» Blykbaar lag in deze woorden een beleedi- ging, maar mynheer Morris scheen het niet te gevoelen. z/Ik heb den wenk begrepen en zal geen pogingen doen om haar te ontmoeten. Dit houdt mij echter niet te terug om het jonge paar al het goede toe te wenschen.» Mynheer Morris nam afscheid en zette zijn wandeling voort, waarby hij blijkbaar de een zaamste paden van den Kur-tuin opzocht. Vergenoegd zocht Von Wambold het jonge echtpaar weer op. Hij trof hen aan in de nabyheid van de muziektent, waar zy geheel verdiept waren in de voordracht van het be roemde Kiinstlerehor. «Koert," fluisterde hij, »je mag vandaag over mij tevreden zijn. Vandaag komt mij die advocaat nog meer verdacht voor dan vroeger, maar ik heb hem je van den hals geschoven. Hij zal jelui niet komen bezoe ken. Het gelukte my hem te overtuigen, dat zijn gelukwenschen voor het jonge paar ge heel overbodig zijn.» Terwijl Wambold aan een tafeltje ging zit ten en wat vanille-ijs gebruikte, dat mevrouw Von Borgbanpt hem met een vriendelijk lachje had toegereikt, verliet mijnheer Morris zijn verblijf in een hotel in de nabijheid van de Goldgasse en ging er te voet heen. De advocaat werd door de bedienden zoo beleefd mogelijk ontvangen en naar de bel étage geleid. Hij vond daar twee kamers voor zich ingericht, volgens zijn wenschen, die hij per telegraaf uit Londen aan den hotelhouder had kenbaar gemaakt. Zyn koffers waren in- tusschen aangekomen en in zijn vertrekken gebracht. Toen bij alleen was begon hij pein zend in de kamer heen en weer te loopen hij scheen een zwaren strijd te voeren zyn voorhoofd was zwaar gerimpeld en om zijn mond vertoonden zich telkens zenuwachtige trekkingen. Na een poos opende hij met een koperen sleutel een der grootste koffers en nam daar uit een kostbaar étui, dat veel op een groot boek geleek. Hij deed het étui open en nam daaruit het meesterlyk uitgevoerde portret van miss Jane, dat in een fraai vergulde lyst was gevat. Het portret was prachtig. Jane was nog niet tot haar ontwikkelde schoonheid gekomen en zeer goed te vergelijken bij een rozeknop, die op het punt staat om open te gaan. Zij is de vrouw van een ander," mompelde hij, «maar dat verandert de zaak niet. Ik doe geen afstand van haarik wil het niet. Het was eenmaal de wil van den consul, dat Jane mijn vrouw zou worden, en het is mijn taak te zorgen dat de wil van den overledene tot uitvoering komt/' wJanesprak hij tot het portret, ik zal je deze afdwaling van je hart vergeven, zoodra ik mijn doel bereikt heb. Van het oogenblik dat je mij naar Londen volgt als mijn vrouw zal geen woord omtrent dit huwelijk meer over mijn lippen komenMijn wegen zijn mij afgebakend en geen macht ter wereld zal mij er afbrengen Hij was nu wat kalmer geworden. In zyn gelaat lag nu een trek, die verzoening moest beduiden en deze verzoening gold de jonge vrouw wier portret bij in handen hield. Een wonderlijk menschMisschien zou Erik Von Wambold hem du voor een fantast gehouden hebben, wiens toestaud zorgwekkend was. De manier, waarop mynheer Morris met zenuw- achtigen yver in een hoop akten rondwoelde, geschriften bekeek en de zegels onderzocht, om daarna den bundel in den koffer te ber gen en met een anderen bundel documenten hetzelfde te doen die manier was zeker niet geschikt om iets anders te donn denken. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1