't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1932. Zaterdag 22 Augustus 1891. Negentiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG, Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bumux: SPOORSTRAAT tn ZUIDSTRAAT. Advertontlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 56 m. Onderg. 7 u. 8 m. Zondag 23 Maandag 24 Dinsdag 25 Woensdag 26 Laatste kwartier. Donderdag 27 Vrijdag 28 Zaterdag 29 PROEVE cencr aanwijzing van de voornaamste bijzonderheden der gemeente Helder. Het aantal vreemdelingen dat dit jaar een bezoek aan deze Stelling brengt, is nog niet groot. Doch her- en derwaarts hoort men de zelfde klacht als hier over het ongunstige weêr en over het daardoor veroorzaakt zeer gering bezoek van vreemdelingen, 't Komt terecht, zeggen echter de weêrprofeten, die een zeer schoonen nhzomer voorspellen. September o. a. zal, volgens hunne voorzegging, één en al een mooie maand zijn. 't Is te verwachten, dat nog menigeen, die in de neigenlyken zomer rustig thuis bleef, dhn een reisje gaat ondernemen, en dat d«in deze 'plek des lands mede begun stigd wordt door een bezoek van menschen uit den vreemde. Nu bestaat hier gelijk iu meer andere plaatsen de gedachte bij vele inge zetenen, dat het overal elders veel fraaier on belangrijker is dan in de plaats onzer inwo ning dat hier ook minder merkwaardigs is te bezichtigen. Het Bestuur van #Helder's Belang", Vereeniging tot verfraaiing en tot bevordering van den bloei der gemeente Helder, heeft, door de uitgave van een kaart, waarop de voor naamste bijzonderheden en merkwaardigheden van deze gemeente worden vermeld, het zijne gedaan om, als met een vingerwijzing de aan dacht op het een en ander, dat deze plek des lands den vreemdeling biedt, te vestigen. W<f willen het aangevangen werk voortzetten en eenige aanwijzing doen omtrent het meest be langrijke, dat hier te bezichtigen valt. Aan de Noordzijdede Heldersche zeedijk met de zware steenglooiing, bestand tegen zware stormvloeden. Van deze vehevenheid heeft men eon fraai overzicht over het Marsdiep, de Reede en op het eiland Texel. Deze plek is in de ge schiedenis beroemd. Meermalen had de groote Admiraal de Ruijter zijne vloot, waarmede hij ter overwinning uittoog, hier verzameldvan hier zeilde eens Jacob van Heemskerk uit, toen hy den beroemden tocht naar Nova Zembla ondernam, ook toen hy zich met zijne vloot naar de Spaansche kusten begaf, om daar den vijand in zijn eigen land te bestokenhier zag men Zoutman met zijne vloot zeewaarts gaan, om na de ontmoeting by de Doggers- bank, zegevierendterug te keeren hier had de landing plaats der Engelschen en Russen in den jare 1799 en, na hunne nederlaag, ook hunne inschepinghier was men tallooze ma len getuige van den heldenmoed onzer kloeke kustbewoners, die met de vlag in top terug keerden van gevaarlijke tochten naar de Haaks, om arme schipbreukelingen aan de klauweu van den dood te ontrukken. Gewichtige plek, de Heldersche zeedyk, getuige van veel lief en leed, belangrijke plek voor ieder, die een men- schenhart in den boezem draagtWandelende langs dien dijk, ontmoet men van 't Oosten af de kustbatterijen, Wierhoofd, Louise- of mortier- batterij, Oostbat tery, battery Viscbmarkt en battery Kaaphoofd. Tusschen beide laatstge noemde werken genaderd, slaat men onwille keurig het oog op de wydgapende vuurmonden van het zeefront van 'tfort //Erfprins", met welke yzeren monsters in de laatstverloopene dagen herhaaldelijk is gevuurd. Vredelievender dan 't gezicht op zooveel oorlogsmateriëel, is de aanblik van het gebouw met verdere om geving, geplaatst op den Zeedijk tusschen de batterij Vischmarkt en 'tfort Erfprins. Men vindt hier het Wêerkundig Observatorium, der bezichtiging ten volle waardig, doch welks be schrijving hier al te veel ruimte zou vorderen. De waarnemingen omtrent het weder, den wind en den stand van 't water zijn genoegzaam uit de Couranten bekend, om niet tot belang stelling in deze bezienswaardige inrichting aan- tesporen. Heel dicht in de nabijheid van 't Ob servatorium in de Artilleriestraat vindt men het Militair Hospitaai, een gebouw, waarin Napoleon I en zijne gemalin by hun bezoek te dezer plaatse verblyf hebben gehouden. Tegen den Zeedijk aan ligt de Dijkstraat, die het Raadhuis der gemeente bevat, 't Gebouw, dat slechts een 50tal jaren bestaat, vertoont uit- en inwendig niets bijzonders, doch geeft op de Raadzaal eenige schilderijen te zien, die betrekking hebben op den tijd, toen de Helder, nog lang nadat Nederland van de Fransche overheersching was bevrijd, in handen bleef van het Fransche bestuur. Deze schilderstuk ken zijn van de hand van een neef van den admiraal Ver Huel, die in die dagen het bevel over deze stelling voerde. Aan de Oostzijdede Havendyk, van waar men uitzicht heeft op den mond der haven, met hooggelegen plankier aan de eene en het sterke pantserfort aan de andere zijde. Verder slaat men hier den blik op de Zuiderzee en het eiland Wieringen, op de verschillende in de haven liggende oorlogsvaartuigen op de sterke sleepbooten, zoo vaak gebezigd tot hulp bij 't redden van schipbreukelingen op de gebou wen het Directiehuis der Marine, het Kon. Instituut der Marine, het Rijks Hospitaal, de Cantine voor de schepelingen, de kazerne der Mariniers, de Hoofdwacht, het gebouw voor het Loodswezen, het Zoölogisch Station en de ge bouwen voor dan Torpedodienst. By den blik op de hiervoor genoemde gebouwen heeft men licht bemerkt, dat men verschillende toegangen passeerde tot de Rijks werf, die der bezichti ging ten volle waardig is. Wy wagen ons met het oog op de beperkte ruimte ons toegestaan hier niet aan eene beschryving van hetgeen in de werkplaatsen en in de magazijnen van 'a Rijks werf te bezichtigen valt. We verzekeren echter gaarne, dat een bezoek aan dit merkwaardig établissement de moeite in ;groote mate beloont. In 't voorbij gaan willen we even er aan herinneren, dat in het gebouw van 't Kon. Inst. voor de Marine, met name in de receptiezaal, onderscheidene voorwerpen en schilderijen te bezichtigen zijn, die betrekking hebben op de zelfopoffering van Van Speijk. Ook de mast, véór het gebouw aanwezig, is van zijn kanonneerboot afkomstig. Eindelijk voegen we hieraan nog toe, dat de oorlogsschepen, indien de dienst dit niet be paald verhindert, steeds voor belangstellenden ter bezichtiging zyn. Aan de Westzyde: Strand, duinen, kust lichttoren, het fort Kykduin, 't Bad-Paviljoen en een schoon uitzicht op de Noordzee en op de gevaariyke zandbank «de Haaks". Men wandele langs het zeestrand ea zotte zich neer in een der badstoelen, vóór het Paviljoen te vinden men beklimme de duinen en den 17 verdiepingen hoogen lichttorenmeu ver- gete niet, het grootsche werk, dat door den aanleg van 't fort Kykduin ontstond, te be- zichtigea en neme eens proeve vau de zeld zaam sterke echo, die zich in de tunnels van dit onderaardsch gebouw laat hoorenen ein delijk neme men een zitje in 't Bad-Paviljoen men stare op de naburige zandbanken, van waar zoo menigmaal door de naneven der Dito's en der van der Hammen, schipbreuke lingen met groot levensgevaar werden afge haald, en lette op de aanwezige olferbus van het bekende Reddingfonds. Even een kleiner of grooter geldstuk uit beurs of portemonnaie gehaald, om dat in de bus te doen glyden. Aan de Zuidzijde: de Heldersche en Huis- duiner polder, ginds in 't verschiet bet Koegras of het Buitenveld. In de verte de beide be graafplaatsen, eene voor 't algemeen, eene af zonderlijke voor de Israëlieten. Op de alge- meene begraafplaats het monumont van de omgekomenen met den monitor //Adder". Niet minder dan 28 der omgekomenen liggen hier begraven. Midden door den Helderschen pol der heen loopt de Hollandsche spoorweg en aan de zijde van het Koegras het Noordhollandach kanaal, indertijd ten dienste van de zeevaart gegraven, thans nu het Noordzeekanaal be staat, veel minder druk bevaren. Eindelijk wordt de gemeente aan de Zuidzijde ingesloten door de bedekte gemeenschapslinie, die aan de westzijde uitloopt op het meergenoemde fort Erfprins en aan de oostzijde op het fort West oever. Ongeveer halverwege tusschen deze beide forten ligt het fort Dirks Admiraal, 't Fort Westoever ligt ten westen van 't Noord- Hollandsch kanaal. Aan den oostkant van dat vaarwater, begrensd door de Zuiderzee, treft men het fort Oostoever aan. Oude belangwekkende gebouwen treft men in deze gemeente niet aan. Of men moest daar toe rekenen de Roode Leeuw, in ouden tijd een gebouw der West-Indische Maatschappij, later een voornaam hotelhet voormalige Weeshuis, in den Franschen tyd gediend heb bende voor bureau ten dienste van 't leger bestuur 't oude, zeer eenvoudige Raadhuis in de Smidstraatde uitspanning de Tuintjes, voorheen eene pastorie der Hervormde ge meente en de voormalige, zeer onaanzienlijke Doopsgezinde kerk, in de Oude Kerkstraat. Meer belangrijk is het echter in verschil lende deelen der uitgestrekte gemeente eens te blijven stilstaan of op een bank van //Helder's Belang" een zitje te nemen en zich te over tuigen, dat, al heeft men hier geen schoone environs, de gemeente zelve verscheidene zeer fraaie gezichtspunten oplevert, voor een vreem deling vaak verrassend schoon. HELDER, 21 Aug. 1891. De verkiezing van een lid voor den ge meenteraad zal plaats hebben op a.s. Dinsdag den 25 dezer. Ook ditmaal zullen twee stem- bureaux .zitting nemen, het een in de Bouw- zaal aan de Kerkgracht, het andere in het Gymnastieklokaal in de Weezeustraat. Voor de kiezers bestaat gelegenheid om aan de stem ming deel te nemen van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren. De stembussen zullen geopend en de uitgebrachte stemmen opgenomen worden in 't openbaar, in de Bouw- zaal aan de Kerkgracht, op Woensdag 26 dezer, des voormiddags te 9 ure. Als we herinneren, dat het aantal kiezers in deze gemeente 1625 bedraagt, dan is dat wellicht voor velen nog een spoorslag, om hun stembriefje intevullen en het ter aangewezen plaatse te bezorgen. Wie weet, of het aan tal opgekomen kiezers nu niet eens boven de helft kan komen Op morgen, Zaterdag, zullen de beide compagniën van het 4e regiment vesting-artil lerie, die sedert 10 dezer alhier hebben ver blijf gehouden om aan de vuuroefeningen deel te nemen, weder naar hare garnizoenen te- rugkeeren; de le comp., onder bevel van den kapitein W. J. G. Van der Veur, naar 's- Gravenhage, de 3e comp. onder commando van den kapitein A. H. Haart, naar Willem stad. Door den heer J. Pot, van Alkmaar, con cessionaris van de telefoon-verbinding alhier, wordt gedurende de laatstverloopene dagen het tot stand komen dier verbinding op krachtige wijze bevor derd. De aansluitingen langs den Eanaalweg komen deser dagen gereed. Weldra zal dus een nieuw gemeenschapsmiddel in deze gemeente ter beschikking zijn. 't Hangt er nu maar van af, of velen zich de kosten wilien getroosten. Tot nog toe is, naar wij vernemen, de lust niet zeer groot, om van dit middel tot gemeenschap, dat gemak en spoed bevordert, gebruik te maken. Doch dit zal evenzeer anders worden als met menige andere toepassing van de vindingen nit den nieuwen tijd. Toen de jaagschuiten en dili gences door de spoorwegen werden vervangen, verzekerde menig bewonderaar van den ouden tijd, dat hij nooit of nimmer van dat versnelde gemeenschapsmiddel zou gebruik maken. En wat is er geschied F Eerder dan men verwacht had, zaten ook de oudjes op harde of zaehtere banken der spoorweg-waggons en profiteerden mede van de toen nog nieuwe toepassing van den stoom. Zoo zal het ten onzent met de.telefoon-verbinding ongetwijfeld ook wel g&au. Reeds zijn er ver scheidene menschen, die er spreekbuizen in hunne woningen, kantoren, winkels en pakhuizen op na houden, en die er gemak en nut van ondervinden. Diezelfde ondervinding zullen menschen van zaken en zelfs huismoeders opdoen, als zij gebruik kun nen maken van de aansluiting aan het telefoon net in deze gemeente. De concurrentie, zegt men, dringt er toe, om zijn uiterste best te doen in het bedienen der cliëntelle. Welnu, de telefoon verbinding biedt de gelegenheid aan, om in deze te doen wat men kan, ten einde de behandeling en bezorging van zaken te bespoedigen. Later zal men zich ongetwijfeld vroolijk maken over het vooroordeel, dat thans nog tegen de toepassing van dit snelheidssysteem valt op te merken. Dinsdag hadden de jaarlijkscha hard draverijen en vuurwerk te Schagen plaats en werden, wat betreft de harddravergen door uitstekend weder begunstigd. Aan de voormiddag-harddraverij namen 9 paarden deel »De Prins* van den heer J. Stammes, behaalde de prijs verlakt zaalschoft met borst en lederen strengen terwgl de pre mie verlakt hoofdstel met leidsel, ten deel viel aan »Johanua« van den heerB. Leijding van Oude Niedorp. Aan de namiddag-harddraverij namen deel 8 paarden «Bonnie L.« van den heer A. F. Bult man van Haarlemmermeer won den prijs f200,Jonge Willem HI« van den heer C. Broers, van Benningbroek, de le premie f75.en »N. N.« van den heer Crommelin, de 2e premie f25.—. De vischtorpedo, die in de vorige week door Hr. Ms. torpedoboot »Idjen« bij ongeluk werd verloren, is door Oud- dorpsehe visschers teruggevonden en per stoombarkas naar Hellevoetsluis terugge bracht. Uit Makassar wordt dd. 11 Juli aan het „Bat. Nbld." geseindTusschen de Balische rijkjes Kloenkoeng en Badoeng is om verschillende redenen, waaronder een grensquestie, een oorlog uitgebroken, Beide partgen zijn met afwisselende kan sen reeds eenige malen met elkander slaags geweest. Over en weer zijn dooden en ge wonden gevallen. De resident houdt onze politiek van non-interventie vol, doch wil, zoo die ingeroepen wordt, zijn tusschen- komst wel verleenen om de twisten bg te leggen. Uit Soerabaja wordt aan hetzelfde blad gemeldHet petroleum-etablissement van den heer Stoop, in de nabijheid dezer hoofd plaats gelegen, is zwaar beschadigd door een ontploffingvijf inlanders verloren daarbij het leven, de schade is belangrijk. De spoorwegwachter P. F., aanwacht- huis no. 42 onder Weert, is Zondagavond door den personentrein van Antwerpen, die te 9 uur 32 min. te Weert aankomt, over reden. Het hoofd werd van den romp ge scheiden en armen en beenen werden ver brijzeld. Men meldt uit Apeldoorn Zekere W. kreeg van een buurman V. een kalf, dat plotseling gestorven was. Bg het ontdoen der huid bekwam hij eene kleine wond aan de hand. Na verloop van een korten tijd zwollen hand en arm onrust barend op. De vrouw, die het vleesch in een kuip had bewaard, haalde er eenigen tijd later iets uit, had echter ook een klein wondje aan de hand en onderging hetzelfde lot als de man. Bg beide is bloedvergiftiging in hevige mate geconstateerd. (Z. C.) Eene nieuwe lezing van de oorzaak, waaraan de Duitsche keizer het kneuzen van zijn knie te danken heeft, vinden wij in den Engelschen „Chronicle" welke het verhaal van een correspondent heeft ontvangen, die bet weder aan den Pranaohen „Éclair" ontleende. Wij geven het zooals het voor ons ligt en teekenen er alleen bij aan, dat de sohrijver bij het maken zijn verbaal zich niet eens de moeite heeft »egeven, om zich te herinneren, dat de Duitsche ceizerin op den door hem aangegeven tijd te Fe- lixtown vertoefde. De oorrespondent schrijft De „Éclair" is een blad, dat over 't algemeen zeer goed ingelicht en in den regel geen canards opneemt. Anders zou men bij het lezen van net volgende allicht denken, dat het geheel en al is ontstaan in het brein van iemand, die door de Fransch-Russische koorts, welke in Frankrijk thans epidemisch heerscht, is aangetast, of wel dat Al- bert Milland van de „Figaro" weer een geniale bni heeft gehad' De „Éclair" zegt echter, dat hij het nieuws niet zou publioeeren, als het niet door een onbetwistbaar gezag was bevestigd- In den nacht na het vertrek van den „Hohen- zollern" uit Engeland (zegt de „Éclair") kreeg het scheepsvolk bevel op het dek te verschijnen en vond tot zijn groote verbazing het achterdek schit- terend verlicht: er was een altaar opgericht, waarop de boeken van bet Oude en Nieuwe Testament lagen. Naast het altaar stond de keizer in een witte kazuifel met een staf in de hand eu een wit-zwarten mijter op het hoofd- Hij las verschil lende gedeelten uit de Qewijde Boeken, betrekking hebbende op de oorlogen, en bad daarna de gebe- nen der Luthersche Kerk, terwijl hij het scheeps volk liet antwoorden. "Vervolgens predikte hij ge- ruimen tijd over de plichten der vorsten jegens het volk- Deze kerkdienst duurde ongeveer drie uur en eerst na twee uur te middernacht mocht het scheepsvolk de kooien betrekken. Tegen 5 uur in den morgen verscheen de keizer in admiraals-uniform op de brug hij zag er zeer verwilderd uit- Hij naderde den commandant van het schip en zeide„commandant ga naar uw hut; ik gelast het u." .Sire, vergun mij de opmerking te maken," sprak de commandant, „dat wij hier op een ge vaarlijk punt zijn. Zoowel voor de veiligheid van uwe Majesteit als die van het volk, zou 't beter zijn, dat een zeeman 't commando behield." „Ga weg, God zal mij inspireeren De commandant boog en ging weg maar de tweede officier vau de wacht bleef op zijn post. De keizer naderde hem en zeide toornig: „Gajij ook naar je hut." „Maar Sire", antwoordde de man, de tweede officier blijft op zijn poBt zonder te vragen wie het oommando voert." „Weerstaat gij mij, ellendeling! Gij hindert den geest Gods, die in mij is. Dit is de wrake Gods, die op u komt!" en meteen kwam de hand des keizers met geweld op het aangezicht van den officier neder. Rood van woede bedwong de officier zijn verontwaardiging en hield zich stil. Maar de keizer werd als waanzinnig van woede over de ongehoorzaamheid van den officier, dien hij ver volgens bij den keel greep, om hem overboord te gooien maar de officier bood wederstand en in dien worstelstrijd viel de keizer op het dek en brak zijn knieschijf. Stom van schrik hadden de sehepelingen het schouwspel aangestaard. Daarop volgde een tooneel, dat allen, die er getuige van waren, nooit zullen vergeten. De keizer schreeuwde van pijn, zijn oogen puilden uit zijn hoofd, hij sperde den mond wijd open en vloekte vreeselijk. Inderdaad (zegtde „Éclair") hij gaf alle teekenen van krankzinnigheid. Na een kort overleg beslo ten de officieren hem naar zijn hut te brengen, die geheel en al met matrassen bekleed werd, terwijl order werd gegeven, dat niemand mocht binnengaan, behalve de keizerin, de geneesheer en dc mannen, die hem moesten vasthouden, zoolang zijn been verbonden en hem 't dwangbuis aan gedaan werd. De crisis kwam eerst den derden dag. Alles wat van dit voorval overblijft, is de geweldige indruk, dien de ooggetuigen er van behouden hebben. De oorzaak van het ongeluk is reeds gemeld. Een trein met pleizierreizigers voor Bern kwam te Zollikofen aan en zag het signaal op on veilig staan. De trein bleef toen wachten op 600 meter van het station. Plotseling kwam de sneltrein van Parijs en reed in volle vaart tegen den stilstaanden trein. Voor zoover bekend, is het ongeluk het gevolg van een algemeene vertraging wegens de feestdrukte. Er ontstond natuurlijk een vreeselijke paniek, zoo zelfs, dat de geredde reizigers zich niet meer door een anderen trein wilden laten ver voeren, maar de reis in rijtuigen voortzetten. In het geheel werden 13 personen, waaronder 11 vrouwen, gedood en 23 gewond. De slacht offers behoorden bijna allen in den omtrek thuis. Eenige lijken zijn echter door den schok, die zoo hevig was dat de beide waggons door de locomotief letterlijk verbrijzeld waren, dermate verminkt, dat zy onherkenbaar zyn. Delyken zijn voorloopig op den boschrand neergelegd en met bladeren bedekt. Ook een ernstig ongeluk overkwam Zondag de paardentram bij de lyn EtoileMontpar- nasse te Parys. Een der zware wagens, ko mende van de Are de Triomphe de 1'Etoile, in de richting van het station Montparnasse reed de Avenue Marceau af, toen het rem- toestel brak. Aldus niet meer in bodwang ge houden, schoot de wagen met goede vaart voor uit de schok was zoo hevig, dat de beide paarden ter zijde geworpen werden en een, gewond door den disselboom, op de plaats dood bleef. Intusschen vloog de wagen met duizeling wekkende snelheid de steile helling van de Avenue Marceau af; drie reizigers sprongen van de imperiale naar beneden, vielen op den grond en werden ernstig gekneusd. Op het Alma-plein, waar de snelheid reeds aanmer kelijk verminderd was, reed de wagen tegen een boom aan en brak. De passagiers, die bin nen zaten, werden deerlijk gewond, vooral door de scherven der verbrijzelde ruiten. Eene dame werd den neus letterlijk afgesneden. Er worden weder drie noodlottige lucht ballonongelukken bericht. Bij Macerta, aan de Adriatische zee, is de luchtreiziger Luis Pieroni met zijn bal lon naar zee gedreven, te water geraakt en verdronken. Te Pleaaant Beach, New-York, kwam Prof. Dieve, die daar opsteeg, naar zee ge dreven werd en met zgn valscherm daalde, om het leven door zgn val in het water. Te Cincinnati viel een jonge luchtrei- zigster, Annie Harkess, die tot een hoogte van een paar honderd meters was opge stegen, zich te pletter, door een gebrek aan haar valscherm, dat-niet openging toen ij er mee dalen zou. SPOORWECRAMPEN. In vele jaren is er geen zomer geweest, die zich zoozeer heeft gekenmerkt door verschrik kelijke spoorwegongelukken als de zomer van dit jaar. Nog liggen de rampen van Bazel en St. Mandé versch in het geheugen, of weer is in Zwitserland een spoorweg-ongeval voor gekomen, dat vele menschenlevens heeft geëischt. In Texas hebben de rej_ toebereidselen gemaakt voor eenige proe ven op groote schaal. Twee luchtreizigers, de heeren Meijer en Custoller, zullen elk een ballon besturen, en Proff. Rosell, een scheikundige, zal belast zgn met de zorg voor het ontplofbare gas. Vgftig vliegers zullen worden opgelaten, voorzien van lange staarten, waaraan dynamietpatronen vastgeregen zgn, en uit een groot aantal mortieren zullen in snelle opvolging spring- projectielen worden afgeschoten. Weten schappelijke opnemingen zullen, van de ballons uit, gedaan worden, terwgl die daarin plaats nemen, door middel van een telephoon in verbinding zullen staan met de wanrnemers op aarde. 'Men beweert op deze wijze een kunstmatigen regen te kunnen verwekken. Een eenvoudige voddenraper te Pa rijs, Yictor Quarteron, die bezig was met het sorteeren van de lompen welke hij in alle hoeken en gaten uit het Quartier Mont parnasse bijeengegaard had, vond, te mid den van oude papieren een portefeuille met geldswaarde tot een bedrag van ongeveer 10,000 francs. De wissels luidden alle aan toonder en geen enkel onderschrift duidde den eigenaar aan. Zeer verlegen met zgn vondst, keerde de voddenraper naar de wgk terug, waar hg 's nachts op jacht geweest was en, na hier en daar inlichtingen te hebben ingewonnen bg verschillende han delaren, kwam hg eindelijk door een bak ker in de Rue de Rennes te weten, dat de eigenaar van dit fortuintje Dory heette, een betrekking had aan het museum in het Louvre en woonde in de Rue des Ca- nettes, No. 9. De papieren waren als oude vodden in den vuilnisbak geworpen en ver frommeld in de drukte van een verhuizing. Marine en Leger. De torpedoboot, groot model, „Goentoer", is jongstl, Dinsdag weder ter reede van Tessel op

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1