Advertentie n. J. R. BEUGELING M, DE JONG, Sopliia Grunsbérg, het 21-jarig meisje dat de ziel was der jongste samenzwering tegen den Russischen Czaar, heeft zich thans in hare gevangenis in de vesting Schlusselberg van het leven beroofd met een oude schaar, welke zij zich wist te verschaffen. Zij werd door een krijgsraad ter dood veroordeeld, maar ingevolge de talrijke verzoekschriften om gratie uit Rus land en daar buiten, vooral nit Amerika en Engeland, werd haar vonnis veranderd Volgens het Engelschë blad Free Rus- siaheeft het rijkbegaafde en fijngevoelige meieje »een dier zielen geschapen voor werken der liefde, maar gedwongen hare krachten te wijden aan werken der ver nieling.zich voor een vriend opgeof ferd. Men wendde namelijk allerlei mid delen aan, om haar een geheim af te per sen, den naam van een aanzienlijk man, die, op haar verzoek, de revolutionnaire proclamatie schreef, welke het eenige be wijsstuk vormde in haar proces. Zij wei gerde dien man te noemen. Maar zij was bang, dat zij in een oogenblik van zwak heid, in ziekte of in den slaap, er toe ko men zout zÜn naam te verraden, en om dat te voorkomen doodde zij zich, opdat haar geheim met haar begraven zou worden. De nieuwste Amerikaansche reclame. Een koopman uit Michigan laat eiken avond ballonnetjes op, met zijn naam ver sierd en voorzien van een bankbiljet. Na tuurlek zijn er steeds duizenden op de been, die jacht maken op de ballonnetjes. Voorzichtigheid bij het dragen van voiles De lang niet te misprijzen neiging van het zwakkere geslacht, die het trou wens met het sterkere deelt, om er op zijn voordeeligst uit te zien, doet de dames, zelfs op de warmste dagen voiles dragen, 0111 daardoor haar teint tegen invloeden van buiten te beschermen. De schadelijke gevolgen daarvan heeft echter de eenige dochter van een rijken mijneigenaar in Lon den ondervonden, die door het dragen van een voile een oog heeft verspeeld. Miss Mary Humphrys, die zich de vorige maand met een jongen Amerikaan had verloofd, ontving van dezen o.a. ten ge schenke eenige gekleurde, zoogenaamde onzichtbare voiles, die hij uit Parijs voor haar had meegebracht. Natuurlijk werden deze voiles met een zekere voorliefde door haar gedragen, hoewel de jonge dame reeds den eersten dag dat zij er een droeg, iets ongewoons in haar gezicht voelde, waarop evenwel door haar geen acht werd gesla gen. Kort geleden echter, op een uitstapje naar de provincie, begon haar oog te jeu ken, wat zij, zooals iedereen in haar plaats zoii' gedaas hebben, trachtte te doen ophou den, door het oog~ffiet den vinger te wrijven, zonder de voile op te lichten. Denzelfden avond nog bleek het oog ontstoken te zijn. De hulp van een specialiteit, in oogziekten werd ingeroepen, die in het ontstoken oog eenige pluisjes van de voille vond. De oog appel was toen echter ook reeds aange stoken, .en hoewel geen middel onbeproefd werd gelaten om het oog te genezen, moest dit toch verwijderd worden. De voiles wer den door den geneeskundige onderzocht, die constateerde, dat zij alle met vergiftige kleurstoffen waren geverfd. De ouders van het ongelukkige meisje hebben thans een vervolging tegen den verkooper en fabrikant dezer gevaarlijke voiles ingesteld. Wat zal die minnaar een spijt over zijn cadeautje hebben ,.Geen vrouwen zal voortaan het wachtwoord zijn bij de Belgische telegra fen. Men zal er geen vrouwelijke telegra fisten meer aannemen. De dames, die er nu in dienst zijn, zullen echter niet afge dankt worden. De vraag, of de vrouw geschikt is voor den arbeid, gewoonlijk door den man ver richt, het vraagstuk van de „emanci patie" der vrouw moet door de practyk worden opgelost. Het zou daarom de moeite waard zijn te weten, om welke redenen de Belgische autoriteiten dit besluit hebben genomen. Meermalen gebeurt het, dat personen zich verschuilen aan boord van schepen, die weldra een verre reis zullen doen, om op die wijze een vrijen overtocht te krijgen. Onlangs hebben dit weer twee broeders White gedaan op het stoomschip »Colina«, dat van Glasgow naar Quebec voer. Na twee dagen varens werd een der twee ontdekt en aan het werk gezet. Na een reis van 12 dagen werd bij het lossen van het schip pas de ander gevon den. Hij was niet veel meer dan een ge raamte, dat tusschen balen hooi lag, het eenige voedsel dat de ongelukkige man in die twaalf dagen had kunnen nuttigen. Hy kon niet meer spreken en men vreest dat hij zijn verstaud voor goed kwijt is. Marine en Leger. Hr. Ma. gaffelschooner „Argus", die den 31 Augustus te Leith binnen viel, vertrok Zaterdag 5 September weder naar zee. Hr. Ma. Btoomschip „Dolfijn" keerde Vrijdag weder van den kruistocht alhier terug. Stoomvaartberichten. Het stoomschip „Soerabaja" van Rotterdam, arriv. 4 Sept. to Batavia. Het stoomschip «Voorwaarts" arriv. den 4n Sept. te Amsterdam. Het stoomschip «Ardjoeno* vertrok 5 Sept. van Rotterdam naar Ned.-Indië. Het stoomschip «Prins Hendrik», van Am sterdam, arriveerde 5 September te Padang. Het stoomschip «Prins Alexander«, van Am sterdam, pass. 5 September Vincent. Het stoomschip „Burgemeester den Tex" arriv. 6 Sept. te Amsterdam. Het stoomschip „Soenda», van Amsterdam, passeerde 6 Sept. Dungeness. Het stoomschip „Ardjoeno", vau Rotterdam, arriv. 6 Sept. te Southampton. Het stoomschip »Utrecht", naar Rotterdam, vertr, 5 Sept. van Perim. Marktberichten. Alkmaar, 5 Sept. Aangevoerd O paarden f 23 koeien en ossen f 180 a 275, 26 nuclit. kalveren f8 a 20, 119 magere schapen f 10 a 22, lammeren f - a 142 magere varkens f 11 a 18, 299 biggen f2,50 a 6, 7 Bokken en Geiten f 3 a 6, 0 kleine Bokjes, aets. Boter per P. ('s middags 12 uur) f 0,57£ a 0,67^-, eieren f3,50 a 4,per 100 stuks. Hoorn, 5 Sept. Aangevoerd tarwe f 11,50 a 12,Rogge f-, Gerst f5,50 a 6,75, Haver f3,75 a 5,Erwten: witte f 10,50 a 12, groene dito f 12,a 14, grauwe dito f 15,50 a 18, vale dito f 10,50 a 17, bruine boonen f 13,50 a 15,50, karwei f 9,50 a 9.75, mosterd zaad f 16 a 16,50, 15 paarden f 60 a 400,35 schapen f 15 a 25, 105 lammeren f4 a 17,4 kalveren f12 a 22, 54 varkens f8 a 16, 2 zeugen 15 a 30, 110 biggen f2,50 a 5, kipeieren f3,75 a 4,eenden dito f3,75 a 4,por 100, 1700 koppen boter f 0,55 a 0,60 p. K. Visscherijberichten. Nieuwediep, 5 Sept. Aangebracht door 150 korders 10 tot 70 tongen p. st. 55 tot 65 cent, 20 tot 100 kleine tong p. st. 20 cent, 7 tarbot ten p. st. f 7 a 11, 2 tot 4 mand kleine schol p. m. f 0,80 a 2,50, 2 tot 4 mand schar per mand f 2,50 a 3,50, 2 tot 10 roggen p. st. f 0,90 a 1. 1 Texelaar met 50 roggen per stuk 90 cent. 7 Sept. Niets binnen, schuiten in zee. 8 Sept. v.m. 8 u. Niets binnen. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 4 tot 8 Sept. ONDERTROUWD:) n GETROUWDj Ueene- BEVALLENT. Vader, geb. Rijkers, z. C. C. Esselaar, geb. Mauhijsen, d. M. Noraes, geb. Smit, z. M. C. Schouten, geb. Schmeddcs, z. A. M. Hin, geb. v. d. Wooning, d. P. C. M. Thomassen, geb. Zeijlstra, z. D. A. T. v. Dale, geb. Teengs, d. I. van Maanen, geb. Saaksma, z. C. Haak, geb. v. d. Brande, d. H. J. Dukker, geb. Bielen, d. T. But, geb. Lak, z. M. Zwart, geb. Stam, d. OVERLEDENT. Furst, 2 weken. W. Blokker, 4 weken. A. Willem?, 18 w-en. K. van Pel, 19 jaren. G. Schnijder, Bakker, 1 jaar. H. Steenman, 60 i Vervolg der P uan, 60 éi Mi I van 5 dezer no. 36 is: lo. bepaald dat de hoofding< nieur der marine J. C. Jansen, te rekenen van 21 Aug. jl., ten gevolge zijner benoe ming tot minister van marine, bij het korps ingenieurs der marine pro memorie zal worden gevoerd2o. met ingang van 1 October a. s.a. de betrekking van chef der afdeeling materieel bij het depar tement van marine, opgedragen aan den hoofdingenieur C. L. Loder; b. bevorderd tot hoofdingenieur der marine, om ge plaatst te worden als hoofd van het vak van scheepsbouw bij 's rijks werf te Hel- levoetsluis, de ingenieur der le kl. P. I, Turk en tot ingenieur le kl., de ingenieur 2e kl. J. S. vau Veen, en c. belast met diensten van algemeenen aard de inge nieur le kl. F. S. C. M. Wijs. Door de jongeheeren S. v. Getsen en S. Konneman, leerlingen aan de school van den heer D. G. Vastenou, is met goed gevolg examen afgelegd voor klerk bij de Staats-spoorwegen. Heden heeft ten raadhuize alhier plaats het examen voor stuurlieden ter koopvaardij. Dit examen is voor het pu bliek toegankelijk, 't Is heden voor de eerste maal, dat de exameu-commissie al hier zitting houdt. Door H. M. de Koningin-Regentes is bij besluit van 18 Augustus jl.. No. 38 goedkeuring verleend aan eene wijziging in de Statuten der Marine Machinisten- Club, alhier gevestigd. Naar wij vernemen, is door het Uit voerend Comité van de plaatselijke Com missie in zake de vervolging der Israëlie ten in Rusland, besloten, dat de alge- meene inzameling van geldelijke bijdragen voor dat doel zal plaats hebben op Woensdag den 16 dezer. Door seinen van Kykduin geloofde men gisteren, dat een boot gestrand was op de Haaks. De sleepboot «Amsterdam" uitgegaan tot onderzoek, heeft op de Haaks niets aan getroffen maar een boot in 't Noorden drij vend gevonden tengevolge van een gebrek aan de machine. Het bleek te zijn bet Ned. stoom schip „Vesta," dat door 't Vliegat naar hier is gesleept. De Minister van Marine heeft dezer dagen aan den officier-machinist der 1ste klasse A. Bruch zijne bijzondere tevreden heid betuigd, voor de kunde en den ijver, door genoemden officier betoond, by zijne voortdurende werkzaamheid aan het visch- toipedo-atelier te Amsterdam. Met genoegen merkten wij op de her haalde onderscheidingen aan, officieren-ma chinist toegekend. We zien daarin een bewijs, hoezeer hunne kunde en hun toe wijding door de hoogste mariue-autoriteit worden erkend en gewaardeerd. By de marine is door den Duitschen Keizer de Krieger Verdienstmodaille toege kend aan de loodsen Storm, Mets en Hop man; voorts aan den bootsman van Bentum, den fourier Kennis, de sergeants der ma riniers Holtkamp, Grootendorst, Franken, Vermeij en Buisman, en den konstabel Jen- ting. Dat de opbrengst der visschery dit jaar op Texel aanzienlijk minder is dan verleden jaar, kan daaruit blijken, dat al leen door de visschers van Oosterend ge durende de acht verloopeu maanden van dit jaar f 50.000 minder werd besomd dan in dieuzelfden tijd van het vorige jaar. Men schrijft ons uit Leiden: Met eenvoudige, maar daardoor des te meer treffende plechtigheid werd heden te Leiden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den len schrijver der Kon. Ned. Marine, Jan Verschoor, die den 4en September op 43-jarigen leeftijd het tijde lijke met het eeuwige verwisselde. Sinds korten tijd in die gemeente woon achtig, waar hy hulp en herstel zocht voor een kwaal, die hem ongeschikt maakte actief te blijven dienen, heeft hij niet lang genot gehad van de rust, die hem na een veelbewogen leven thans zoo goed te pas kwam. Op 22 Oct. 1866 in dienst gekomen, heeft hij gedurende vijf en twintig jaren als onderofficier de gevaren van zee en klimaat ondervonden en den lande op de navolgende schepen gediend, als: wacht schepen te Willemsoord, Hellevoetsluis en Amsterdam, drijvende batterij »Neptunus", stoomschepen »Valk", Kijkduin", Zil veren Kruis", »Van Galen", »Atjeh", Tromp", »Evertsen", »de Ruijter''. Met de Zilveren Kruis" deed hij een reis om de wereld en wist heel wat bijzonderheden te verhalen van het leven in West-Indië en de geschiedenis van deze kolonie, ter wijl zijn aanwezigheid in Oost-Indië ook van langen duur was. Hij was versierd met de kleine gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst en werd naar zijn laatste rustplaats begeleid door de onderofficieren van de marine, ge detacheerd bij de Kweekschool voor Z vaart, te Leiden. Aan de geopende groeve werden door den len schrijver H. Mooy eenige waardee- rende woorden gesproken omtrent den bra ven kameraad, die allen van harte een langer genot van zijn huiselijk leven had den toegewenscht en gegund, maar waarin zij thans een hulpvaardigen en steeds wel- willenden makker hebben verloren. Zijn assche ruste in vrede! Zondagmiddag geraakten in de Nieuwe Yaart by het Kadyksplein te Amsterdam een jongen en een meisje te water. Na veel moeite werd het meisje op het droge gehaald, maar de jongen was onmiddellijk gezonken. Men bleef eenige uren lang dreggen, totdat eindelijk de ongelukkige vader met een boom op iets stuitte onder water, zonder het te kunnen ophalen. Toen er een ander met een vlet bijkwam, bleek het, dat het knaapje onder water een paal had omklemd. Eerst nadat de armpjes waren losgemaakt, werd het knaapje op gehaald en naar de ouderlijke woning op het Kattenburgerplein overgebracht. Het jongentje was nog geen 8 jaar oud. Yoor het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep terechtgestaan K. H. de Yries, arbeider te Draehtster Com pagnie, die door de Rechtbank te Heeren veen veroordeeld werd tot 15 jaren vangenisstraf wegens doodslag op de 73- jarige wed. De Haan, omdat deze zijn huwelijk met een meisje van zijn leeftijd had willen beletten. Hij had toen de wed. De Haan geworgd en daarna het touw aan een ladder gebonden, om aan zelfmoord te doen denken. Er bestond alleen verschil over de wijze, waarop hij de weduwe geworgd heeft. Terwijl de deskundigen verklaarden, dat dit met eeu koord moest geschied zijn, beweerde beklaagde dat hij het met de handen gedaan had. Voor het Hof bekende beklaagde even wel ook deze omstandigheid, en hij wees met het aanwezige touw aan, hoe hy dit dubbel genomen, er een lus van gemaakt, haar over het hoofd om den hals gesla gen en haar toen geworgd had. Ook be kende hij nu, dat zij tweemalen gigild heeft. De Adv.-Gen. Jhr. Mr. F. van Panhuijs vorderde dat het Hof het vonnis vernie tigen en, opnieuw recht doende, beklaagde schuldig verklaren zal aan doodslag en veroordeelen tot 15 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. Beekhuis, bestreed de toepassing van het maximum der be dreigde straf, omdat de weduwe min of meer aanleiding gegeven heeft en be klaagde vroeger nooit veroordeeld is. Uitspraak 17 September a. s. Een heer, die Donderdagavond op deu Wittenvrouwensingel te Utrecht, met een paar juffertjes kennismaakte, heeft de eer dier kennismaking vrij duur moeten betalen. Toen hij namelyk tegen den mor gen van de beide dames, die hy naar haar woning had mogen vergezellen, afscheid nam, bemerkte hij by het nazien zijner portefeuille, dat daaruit een paar bank biljetten van f 100 waren verdwenen, terwijl uit zijn portemonnaie eenig goudgeld werd vermist. Daar de beide dames verklaar den van niets te weten, werd de politie te j hulp geroepen, die terstond een onderzoek instelde, doch er niet-in mocht slagen de vermiste gelden op te sporen. De groote schouwburgtent van de heeren Henri en Okhuizen, op de kermis te Delft, is publiek verkocht aan een land bouwer, die haar zal doen inrichten voor doleerende kerk. Een landbouwer uit de omstreken van Deventer had de vruchten yan zijnen boomgaard voor f500 verkocht, later te leveren. Donderdagavond zijn al die vruch ten verhageld. Er bleef zelfs geen blad aan de boomen. Donderdagavond werd de kermis vreugde te Nijmegen op zeer onwelkome wijze verstoord door een allerhevigste don derbui. 'tWas den geheelen dag warm geweest en tegen den avond werd 't be nauwd; reeds dadelijk toen het donker werd, zag men nu het schijnsel van blik semstralen tegen den zwarten hemel. Ne gen uur kwam de eerste bui, doch een uur later brak de groote bom los, en viel plotseling de regen als bij emmers uit den hemelzware hagelsteenen sommige zoo groot als duiveneieren mengden zich daartusschen, terwijl naar alle kanten bliksemstralen het luchtruim doorkliefden en de donder als 't ware zonder ophouden voortrolde. Op de kermis was het een algemeen sauve qui peut; een ieder vlucht te in koffiehuizen of bij particulieren, terwijl in krameu en spellen in allerijl de lich ten gedoofd en de zeilen neergehaald wer den. In den schouwburg kon men de acteurs niet meer verstaan en was men dus ge noodzaakt het scherm te laten vallen en dé voorstelling eenigen tijd te staken. In den circus daarentegen ging de voorstelling ongestoord voort hoewel de stallen onderliepen en de paarden tot aan hunne knieën in 't water stonden. In Café Suisse, waar velen een veilige schuilplaats hadden gezocht, bleek het dak van den wintertuin niet bestand tegen de groote massa regen water weldra scheidde een formeel water gordijn de wintertuin van de zaal. In de benedenstad liepen vele kelders vol. Als een staaltje van de hoeveelheid water, die gevallen is kan dienen, dat in een oogen blik dnder aan de Hezelstraat het watei 25 cM. en in de Boddelstraat 40 cM. boven de trottoirs stond. De Hout- en Hezel- straten waren in snelvlietende riviertjes herschapen. Een hevige dynamiet-ontploffing heeft te White-Pigeon, in Michigan, groote ver woesting, ontsteltenis en verlies van men- schenlevens veroorzaakt. De even buiten de stad gelegen fabriek van Farrinold Co., waar 20,000 kilogram dynamiet in voorraad lagen, is in de lucht gesprongen. Van het geheele gebouw, waarin zestien arbeiders bezig waren en van die onge- lukkigen zeiven is niets meer over. De schok werd door de geheele stad gevoeld. Vele muren scheurden; in de winkels vlo gen de goederen van planken en uit kasten. Heden heeft alhier plaats de her stemming ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. De opkomst der kie zers was te 3 u. 40 m Bureau Kerkgracht 351 kiezers. Bureau Weezenstr. 257 De beide stembussen zullen morgenoch tend te 9 uren in de Bouwzaal aan de Kerkgracht ontsloten en de stemmen op genomen worden. Ondertrouwd JOHANNES GOVERT v. d. VRIES en MARIA POTTER. Amsterdam, 28 Augustus 1891. Algemeene kennisgeving. Zondag 13 September 1891 hopen onze geachte Zwager en Zuster en |k te Amsterdam, hunne 25jarige Echtvereeniging te her denken. Helder. 8 Sept. 1891. Namens hun Zwager, Zuster en verdere Familie, K. VERMEULEN. J. VERMEULEN-DE JONG. W. MOOIJMAN. G. DE JONG. Gt. DE JONG. G. MOOIJMAN. D. E. MOS. Dp den 13en September a.s., hopen onze geachte Broeder en Zuster, te Amsterdam, J. R. BEUGELING en M. DE JONG, hunne 25-Jarige Eehivereeni- ginft' te herdenken. Helder, j g g lggl Huisdmnen, r Namens hun lief h. broeder eo'zuster: G. J. BEUGELING. A. W. G. BEUGELING— de Haas. itmtmzuTuuuzzm.: Bevallen van een Meisje A. M. HIN v. d. Wooning. Helder, 5 September 1891. Algemeene kennisgeving. Geboren: ADRIAAN JOHANNES, Zoon van J. J. BUT en T. BUT-LAK. Helder, 6 September 1891. Bevallen van een Jongen M. C. SCHOUTEN—SCHMEDDES. Helder,. 4 September 1891. Heden overleed zacht en kalm, na een geduldig en smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoote Willemina de Vroom, geb. Smit, in den ouderdom van ruim 33 jaren, mij nalatende 2 jeugdige kinderen, nog te jong om het smartelijk ver lies te kunnen beseffen. Amsterdam, 6 Sept. 1891. R. C. DE VROOM en Familie. Tot onze diepe droefheid overleed heden te Goor, onze innig geliefde Dochter en Zuster FRANCISCA, in den nog jeugdigen leeftijd van 28 jaren. Mede namens Broeder en Zusters, M. A. GRÜNWALD. M. GRÜNWALD— de Leeuw. Helder, 4 September 1891. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, door het afsterven van mijne geliefde Echtgenoote en mijner kinderen zorgvolle Moeder FRANCISCA GRCiiWVALD, in den nog jeugdigen leeftijd van 28 jaren. d. VAN ENGEL. Goor, 4 September 1891. Heden, overleed onze jongste Lie veling RARIA'US, in den jeugdigen leeftijd van 1 jaar en twee dagen, diep betreurd door zijn Ouders, Groot ouders en verdere Familie. Helder, 6 September 1891. P. bakker. a. c. bakker- He [jsel aar. Heden overleed onze innig geliefde Dochter ADRIANA, in den jeugdi gen leeftijd van 18 jaar en 10 maan den, na een smartelijk lijden van 15 weken. Zwaar treft ons deze gevoe lige slag, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Helder, 4 September 1891. Uit naam van Ouders, Zusters, Broeders en Behuwdzoon F. WILLEMS. R. WILLEMS geb. Visser. Heden namiddag overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Vader en Behuwdvader HENDRIK STEENMAN, in den ouderdom van 60 jaar en bijna 10 maanden. Helder, 7 Sept. 1891. Mede namens Zuster en Behuwd- broeder en verdere Familie., H. J. C. STEENMAN Hkz. Na voorzien te zijn van de laatste genademiddelen der H. Kerk, over leed heden, zacht en kalm, na een ongesteldheid van omstreeks twee jaren, onze geliefde Zoon en Broeder KLAAS, in den ouderdom van 19 jaar en 8 maanden. Zwaar treft ons deze slag. doch de hoop op een zalig wederzien troost ons. Helder, 4 Sept. 1891. Uit aller naam, C. VAN PEL en Echtgenoote. Aan allen ouzen hartelijken dank voor de zoovele blijken van belangstelling on dervonden bij het overlijden en ter aarde bestellen van onzen besten Vader, E. Graat. Helder, September 1891. Namens de Familie, J. P. GRAAT.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 2