Advertentie n. HelSlui8' 17 Scpl 1891- De Heer eu Mevr. PELTZER-TEN HOVE IN DE HOOGSTRAAT. Meisjes-Gyiiiasiiek. Tandarts BIERSTEKER, Marine en Leger. De machiniatleerling P. W. Gritters is over geplaatst uit de rolle vau Hr. Me. es. „Koningin Emma" in die van Hr. Ms. „Sumatra". Met den 21en Oct. a.s. wordt de detacheering ingetrokken der zeemiliciens aan boord van het gepantserd materieel. Hr. Ms. stoomschoener „Dolfijn" viel Zaterdag te Leith binnen. De luit. t. e. Se kl. J. O. de Jong van Beel en Donk is met den S6en dezer op non-acti' gesteld en wordt vervangen door den adelbi le kl. jhr. J. A. van Geer, komende van noi aotiv. en geplaatst op folio van luit. t. z. Se kl. De luit. t. z. 9e kl. G. L. Goedhart, officier van politie bij het Kon. Inst. voor de Marine alhier, is met den Slen dezer in commissie naar 's Hage gegaan, ten einde ter beschikking te wor den gesteld van den Inspecteur van den Rijksstoom vaartdienst en in eerstgenoemde betrekking ver vangen door de luit. t. z. 2e kl. O. van Lennep, behoorende tot de rolle van het wachtschip alhier. Hr. Ms. stoomschip „Koningin Emma" heeft de Marinewerf verlaten en ligt gemeerd in de haven. Stoomvaartberichten. Het stoomschip „Utrecht,naar Rotterdam, vertrok 18 Sept. van Marsoillo. Het stoomschip „Zuid-Holland" arriveerde 19 September te Rotterdam. Het stoomschip «Merapi", van Rotterdam naar Java, arriveerde 20 Sept. te Southamp- ton. Het stoomschip »Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Sept. van Port-Said. Het stoomschip Koningin Emma," van Am sterdam naar Batavia, passeerde 20 Sept. Gibraltar. Het stoomschip «Prins van Oranje" ver trok 21 Sept. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip „Soenda", van Amsterdam naar Java, passeerde 20 Sept. Port-Said. Het stoomschip .Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Sept. te Padang. Visscherijberichten. Nieuwediep, 19 Sept. Aangebracht door 40 korders 10 tot 50 tongen p. st. 45 a 50 cent, 20 tot 100 kleine tong p. st. 20 cent, 1 tar bot voor f 9, 1 tot 2 mand kleine schol, per mand f 2,50 a 3, 1 tot 2 mand schar, p. m. f 2,50, 3 tot 30 roggen, p. st. 90 cent. 21 Sept. Niets binnon, schuiten in zee. 22 Sept. v.m. 8 u. Niets binnen. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 16 tot 19 Sept. ONDERTROUWDR. Krabben, tamboer by de Mariniers en T. van der Haageu. J. Hofman, torpedist en T. Bisschop. GETROUWDA. G. van Gunst en M. P. de Wit. R. Keogstra en M. Kisteman. W. J. Heijkoop en J. C. van Dijk. BEVALLEN S. Hes, geb. Polak, d. C. Jansen, geb. de Jong, d. N. Kuiper, gebKis teman, z. A. M. J. Riemerts, geb. Bruens, z. H. Weltevrede, geb. Post, d. G. I. Dompse- lcr, geb. Heijligers, d. M. C. Grootveldt, geb. Steigstra, z. OVERLEDEN: P. BonselaarRan, 74ja ren. H. v. d. Ree, 20 jaren. Een levenloop kind van H. Dirks. H. v. Raam, 48 jaren. POLITIE. Gevonden voorwerpen. Adres Bureau 11 Beleenbriefje, 1 Sleu tel met koper gesoldeerd. Adres Bureau II1 Zakdoek, 1 gouden Medaillon met Ketting. ERRATA. In de advertenie, betreffende de verga dering van de Timmerlieden-Vereeniging s>Door Eendracht Welvaart", in ons vorig nommer, is, door onachtzaamheid van den zetter, een zonderlinge fout geslopen. Er staat namelijkLid van den Arbeidsraaf. De oplettende lezer zal wel hebben be grepen, dat dit moet zijnArbeidsraad. Red. Aan onze Abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde abonnementsgeld, „Vliegend Blaadje", 3e kwartaal 1891, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 Oc- tober 1891, zullende anders daarover met 10 ct. verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. Vervolg der Berichten. In de op jl. Donderdag gehouden ver gadering van HH. Collectanten voor de on dersteuning der uit Rusland verdreven Is raëlieten, werd door den heer R. Tienstra de som van f28,78 toegezegd, door hem voor het bewuste doel bijeen verzameld bij vischliandelaren, visscherlieden enz. Toen de heer Tienstra dezer dagen bij den Pen ningmeester het bedrag der door hem by- eengebrachte gelden kwam aanbieden, had hij inmiddels nog eenige bijdragen ontvan gen, zoodat hij in 't geheel de som van f43.36 aan den heer Vrieslander kon ter hand stellen ook van de Chr. Jongel. Ver eeniging „Spreuken 9, vs. 12" werd bij den penningmeester fl.795 ontvangen. We kunnen belangstellenden verze keren, dat de voordracht, door den heer C. D. Zur Mühlen te Schagen te houden, ten voordeele van de uit Rusland verdre ven Israëlieten, zal plaats hebben in de zaal van den heer C. Kos Pz. aldaar, op Zondag den 27 dezer. Zooals bekend is, zal de Harmonie-Kapel van Schagen, onder directie van den heer L. A. Schouten, bij die gelegenheid belangloos medewerken. Reeds jaren geleden beweerden we, dat de gymnastiek voor meisjes even noo- dig is als voor jongens, ja, dat de eerste er wellicht nog meer behoefte aan heb ben. Tot vorming van een krachtig ge slacht behoeft men sterke vrouwen zoowel als forsche mannen. Daarbij heett 't meisje zoowel door den aard harer sexe als door den minder vermoeienden arbeid, die haar over 't algemeen is opgelegd, niet zooveel gelegenheid zich physiek te ontwikkelen als de leden van 't andere geslacht. Gym nastiek kan aan de lichamelijke ontwikke ling voor een groot gedeelte, zoo niet ge heel, 't ontbrekende aanvullen, 't Is daarom dat we met genoegen vernemen, dat de alhier zoo gunstig aangeschreven Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging >Oefening Kweekt Kunster toe heeft besloten een afdeeling voor meisjes-gymnastiek in 't leven te roe pen. Wenschelijk is 't, in het belang van 't opkomend vrouwelijk geslacht, dat deze poging door de ingezetenen worde gewaar deerd en gesteund. Is de zaak zelf hier niet inheemscb, we verwijzen naar groote steden in ons vaderland, waar sinds jaren de behoefte aan de beoefening der gymnas tiek door meisjes de meeste zorg wordt gewijd. Oefening kweekt Kunst« heeft een goed werk ondernomen eu 't zal ons verheugen wanneer de deelname aan onze verwachting voldoet. (Zie verder de in dit blad voorkomende annonce.) In de vorige week werd opnieuw een militair (artillerist) onder gewapend geleide van hier naar Haarlem overgebracht om aldaar voor den krijgsraad terecht te staan wegens wederspannigheid en feitelijk verzet tegen zijn meerdere. Na een langdurige ziekte overleed Zondag te Ginneken bij Breda op den leef tijd van ruim 58 jaren, de gepensionneerde schout-bij-nacht, E. L. baron van Heeckeren van Walien. Hr. Ms. pantserdekkorvet »Sumatra" is gisterenavond om 8 ure van IJmuiden naar Batavia vertrokken. Van het eiland Terschelling schrijft menDoor het ongunstige weder kon in de laatste dagen op het wrak der Lutine" niet gewerkt worden. Over het algemeen was de zomer daarvoor zeer ongunstig en er werd dan ook slechts weinig gobor- gen. Behalve een groot anker, een stuk ketting en een horloge, dat door sommigen voor goud, door anderen voor koper wordt gehouden, werden er slechts een klein aan tal Spaansche matten en een enkel goud stuk opgevischt. De ministers van koloniën en van marine brachten Zaterdagmiddag een be zoek aan boord van de tot vertrek naar Oost-Indië ter reede van Amsterdam gereed liggende pantserdekkorvet Sumatra com. offic. kapt. ter zee P. G. Bruch. De mi nister van marine was vergezeld van zijn adjudant den luit. ter zee le kl. J. L. Hordijk. De vice-admiraal, directeur en commandant der marine aldaar, W. F. H. Cramer, hield inspectie over dit vaartuig. Onder de bemanning heerschte geen groote gerustheid omtrent de zeewaar digheid van het vaartuig en men houdt zich vast overtuigd dat als de Sumatra' ooit in Indië arriveert, zij er wel nooit meer vandaan zal komen. Uit Deventer wordt als een bijz< derheid gemeld, dat van de in Mei jl. uit die gemeente (ruim 23,000 zielen tellende) in werkelyken dienst getreden miliciens geen enkele werd afgekeurd. Zaterdagochtend heeft weder een dier droevige rampen plaats gehad, waardoor reeds zoo vaak de streken, welke steenkool opleveren, bezocht zijn, en waarvan het te vreezen is dat het nog maar altijd niet de laatste dier vreeselijke rampen zijn zal. In den put No. 8 der mijn Mouceau-Fon- taine" te Forchies bij Charleroi heeft een mijn-gasontploffing plaats gehad met het droevig gevolg dat alle 27 mijnwerkers, die in de gang werkzaam waren, omge komen zijn. Met den grootst denkbaren spoed werd het reddingswerk ondernomen, zoodat binnen 8 uur tijds alle slachtoffers reeds naar boven waren gebrachtmaar blijkbaar was toch geen enkele te redden geweest en zijn zij allen door de ontplof fing onmiddellijk gedood. De bevolking van Forchies is diep ter neergeslagen, schrijft een correspondent, en de indruk der ramp is des te overweldigen- ger, omdat de mijn Monceau-Fontaine in den reuk staat en terecht naar men zegt van een der best-geëxploiteerde en der best geventileerde te zijn. De Maat schappij exploiteert 5 putten en verschaft werk aan ruim 2700 arbeiders, die in het vorige jaar 635,000 ton hebben verwerkt, de grootste betrekkelijke opbrengst in het gelieele bekken van „Centre". De begrafe nis der slachtoffers heeft plaats gehad. Een groote ramp heeft Spanje troffen. Overstroomingen, vreeselijker nog dan die van Mureia in 1879, hebben ge- heele steden [verwoest. Meer dan 2000 personen verloren daarbij het leven. De Koningin-Regentes en de Spaansche regeering zouden onmiddellijk hulp ter voorziening in de eerste behoeften der on gelukkige slachtoffers, terwijl in verschil lende landen gelden bijeengebracht worden om de van alles beroofden te helpen. Ook Nederland, dat bij de overstroomingen van Murcia en de aardbevingen van Granada zulk een groot aandeel had in de werken van lietdadigheid, zal voorzeker niet met onverschillig oog dit nieuw en vreeselijk onheil aanzien. In vertrouwen op de liefdadigheid van Nederland, hebben de Spaansche legatie te 's Gravenhage en de consulaten te Amster dam en Rotterdam en de vice-consulateu te Arnhem, Ylissingen, Terneuzen en Den Helder een inschrijving geopend. Alle giften, ook de geringste, zullen dankbaar door hen voor hun ongelukkige landgenoo- ten in ontvangst worden genomen. Prettig voor de Amerikaansche vrou wen. Een jury te New-Jersey heeft dezer dagen een uitspraak gedaan' die waarschijn lijk wel zonder precedent in de rechterlijke annalen der Vereenigde Staten zal zijn, en dan ook niet zal nalaten om de noodige sensatie te verwekken. Een zekere Patrik Mnlle, uit het graaf- ichap Bergen, was dan voor den vrederechter gedaagd, beschuldigd zijn vrouw mishandeld te hebben. Er werden echter van weerszijden advocaten bijgehaald, zoodat een Jury be noemd werd om deze zaak te berechten. De advocaten van beiden partyen, hielden el lenlange bespiegelingen over de rechten van man en vrouw, enz., en het einde van de historie is, dat de Jury beslistedat elke man het recht heeft om zijn vrouw te slaan, en dat, indien zij hem dit niet toelaat, hij echtscheiding kan aanvragen En zoo iets wordt in den jare achttien honderd-een-en-negentig door mannen uit het land van den vooruitgang beslist! Doet naar mijn woorden en niet naar mijn daden! In hetalgemeen zijn de doktoren nog al vlug bij de hand om hun patiënten het gebruik van alcoholische dranken te verbieden, en zij zullen daarbij bepaald wel uitsluitend 's menschen welzijn op het oog hebben. Een vreemden indruk maken dan echter de cijfers der hoeveelheden spiritualiën, wijn en bier, die op het laatste internationale geneeskundige congres te Berlijn verbruikt werden. De heeren doctoren lieten daar niet min der dan 15382 flesschen wijn, 22 hecto liter bier en 300 liter jenever door hun respectieve keelgaten verdwijnen! Een zestienjarige bediende in het restaurant van Lyon, No. 259 Bowery, New-York, kreeg dezer dagen een schok, dien hij zijn geheele leven niet vergeten zal. Het laatste werk dat hij te doen heeft vóór hij naar huis gaat, is de electrische lichten uit te draaien. De electrische draden zijn aan de gas kroon vastgemaakt. Fitzsimmons wist evenmin als de bestuurders van het restau rant, dat de isolatie van den draad bijna versleten was en dat het koperwerk van de kroon volgeladen met electrieiteit en zeer gevaarlijk was om aan te raken. Ten einde de kroon te bereiken, sprong de jonkman op een roomijsbevriezer, waar van het zinken deksel nat was,. Fitzsi- mons plaatste zijn vinger in den sleutel van den brander. De omloop was nu ge reed en vijftig stroomen electriciteit gingen door zijn lichaam. Een oogenblik stond hij bewegingloos, als versteend. Toen viel hij op den grond, buiten kennis. Het schuim stond hem op den mond, zijne tanden wa ren op elkander geklemd, zijne handen bewogen zich stuipachtig en Yan tijd tot tijd slaakte hij een korten, kermenden kreet. Maar het ongeluk liep goed af. Weinig tijd nadat een dokter hem hulp kwam verleenen, kwam hij weder tot bewustzijn en den volgenden dag was hy geheel her steld. Niet het minste spoor van brand wonden was aan zijn lichaam te vinden. Plymouth, 19 Sept. (R. O.) In den afgeloopen nacht te 3 uur heeft, bij dikken mist, een botsing plaats gehad tusschen de Duitsche galjoot »EmileHes- senmuller«, van Hamburg, en het stoom schip »La Flandrel van Rotterdam, op 25 mijlen Noordwest van Startpoint. De Emi- le Hessenmuller zonk snel in de diepte weg. De equipage werd opgenomen aan boord van het stoomschip, dat geen schade bekwam en te 5 uur des namiddags de reis naar New-York voortzette. In een kleedermakerswerkplaats in „Bishopsgate" te Londen is Zaterdag een werkman, James Murray genaamd, plot seling doodgebleven en volgens de genees kundigen, die den doode onderzochten, stierf hy door de groote hitte en de bedorven lucht in het vertrek, waar voortdurend gas moest branden en dat niet behoorlijk was geventileerd. De oudste geneesheer van de wereld, die nog geregeld zijn practijk uitoefent door te zijnen huize consult te geven, is ongetwijfeld Dr. W. Sairnon, te Cambrid- ge, die in 1790 werd geboren. De Engelsche bladen vinden in den dood van Jarmach, den dierenhandelaar, aanleiding om allerlei anecdoten van hem te vertellen. Zoo wordt ook o. a. het volgende omtrent hem verhaald. Eens wist een groote Bengaalsche tijger uit zijne kooi te ontsnappen in een volle straat, waar hy natuurlijk alles in rep en roer bracht. Een kleine jongen werd door het dier gegrepen en jnist wilde het zijne prooi verscheuren, toen Jarmach kwam aanloo- pen. Zijne luide kreten leidden de aandacht van het wilde dier af en terstond greep de moedige man den tijger bij de ooren. Een wanhopige worsteling ontstond Jamrachs bloed kleurde de steenen, maar hij liet niet los. Gelukkig kwamen eenigen zijner bedienden hem te hulp en schoten den tijger dood. Jamrach's moedige daad werd op een eigenaardige wijze door den dankbaren vader van het geredde kind beloond deze klaagde den redder van zijn kind bij den kantonrechter aan en eischte schade vergoeding voor de gescheurde kleederen van bet knaapje De kantonrechter ver oordeelde Jamrach tot 5 shillings boete, maar voegde er by dat zeker nooit een straf onverdiender en eervoller was opge legd dan die welke Jamrach onderging. Naar men uit Batum bericht, zijn de petroleum-reservoirs der firma Mantosheff, welke millioenen liters petroleum bevatten, in brand geraakt. De geheele stad is in rookwolken gehuld. Men tracht op ver schillende wijzen de stroomen brandende petroleum af te leiden. Ditjes en datjes, Van spaantjes en spatjes. Watersnood brengt veel ellende, En men vreest die ramp dus zeer Maar de ellende, die jenever 't Menschdom baart, drukt eind'loos meer. Duur graan is een verschrikking, Maar wie naar drank steeds haakt, Is iemand, die den graanprijs Nog telkens hooger maakt. Men wil dat 't menschdom drank verzaakt, Die zoo bedwelmend werkt Maar, beter 't zij hier opgemerkt Waar 't zoo geen drank meer werd gemaakt. Men spreekt vaak van een dronken zwijn Maar vrienden, zou 't geen onzin zijn Een dronken zwyn aanschouwt men niet, Maar mensehen wel, tot groot verdriet. Een lap uit 't hooge Noorden Is meestal kloek en knap Maar hoe is 't in deze oorden Gesteld met meen'ge lap De bij neemt 't beste uit elke bloem Dat is zeer wijs gedaan. Waarom gebruikt de meusch ook niet Het beste slechts van 'c graan Drinkt ge weinig, 't valt te prijzen Maar de drank steeds af te wijzen Is het beste wat men kan Daar slechts heeft men voordeel van. Jenever was steeds 't beste vocht, Voor ieder die zyn einde zocht Om niet dus nog te duur gekocht. Op klinken rijmt drinken, Op beiden rijmt drinken. Vrijdag 25 September e.k. hopen onze geliefde Ouders ADRIAAN JACOBUS MEEUWSEN en MARIA PAULUS, hunne Vijf-en-Twintig-jarige Echfcvereeniging te herdenken. Helder, Sept. 1891. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdzoon. Zaterdag 26 September e.k. hopen onze geliefde Ouders ISAftC PIETER GLOWTING en ELISABETH MEEUWSEN, hunne V ij f-en-T w i n t i g-j arige Echtvereeniging te herdenken. Helder, Sept. 1891. Hunne dankbare kinderen, Ondertrouwd CORNELIS SMIT MARIA HELENA RAN. Helder 19 SePtember 1891' Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd WILLEM PRANGER, Vuurstoker K. M., en JOHANNA KOK. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd J. PLOKHAARD en G. M. DURER. Helder, 19 Sept. 1891. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon M. E. TAYLORBARRET. Chippawaij Falls. U. S. Amerika, Sept. 1891. Voorspoedig bevallen van een flinken Jongen M. C. GROOTVELDT— STEIGSTRA. Helder, 18 September 1891. Voorspoedig bevallen van een we schapen Zoon C. BLEWANUS, geliefde Echtgenoote van W. JONKER Jr. Erica, (Drenthe), 16 Sept. 1891. Kennisgeving aan de vele vrienden en bekenden. Bevallen van een Meisje M. T. A. KAMPMEIJER— NUIJZENBURG. Helder, 20 September 1891. GeborenANTHONIE GERARDUS, Zoon van: D. J. SNAPHAAN en B. SNAPHAANde Wijn. Helder, 20 Sept. 1891. Heden overleed onze geliefde Vader en Behuwd-Vader, den heer B. Ci LAP, in den ouderdom van 77 jaar en 7 maanden. Hoorn, Texel, 18 Sept. 1891. Namens Broeders en Zusters, Kl. LAP Bz. Strekkende deze tot eenige en alge meene kennisgeving. betuigen hunnen dank, voor bewijzen van deelneming, ontvangen bij het over lijden van hunnen Vader, den WelEdel Gestrengen Heer L. C. TEN HOVE, Oud-Hoofdambtenaar bij het Ministerie van Marine te 's Gravenhage. Voor de talrijke bewijzen van deelne ming, ondervonden bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoote, betuig ik, ook namens kinderen, mijnen hartelijken dank. Tevens mijnen dank aan HH. Dragers, voor de laatste eer, aan de overledene be wezen. Nieuwediep, 22 Sept. '91. C. KARSMAN. Voor de vele blijken van belangstelling, bij ons 25-jarig Huwelijksfeest, zoowel van binnen als buiten ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. Helder, 22 Sept. 1891. J. F. EKKERS en Echtgenoote. Namens de familie, betuigt de onder- geteekende zijnen oprechten dank, voor de talrijke bewijzen van deelneming, bij het overlijden en de teraardebestelling van zyn geliefden Vader, en in het bijzonder aan de HH.j Dragers, voor de laatste eer, den overledene bewezen. A. BONSELAAR. Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank, voor de be langstelling op 20 dezer, zoowel uit deze gemeente als van buiten ontvangen. K. ROODT en Echtgenoote. Bij mijn vertrek naar Oost- Indië, roep ik aan Familie, Vrienden en Bekenden, een hartelijk vaarwel toe. w. GROOFF, a/b. H. M. Pantserdekkorvet „Sumatra". Donderdagavond 7 uur: Prediking en Huwelijkt: bevestiging. Wegens vertrek uit de plaats, verzoekt de heer SNOEK, Hoofdgracht, indiening der rekeningen voor den 25sten dezer. Met ingang van 1 October a. s., zal aan de Scherm- en Gymnastiek-Vereeni- ging „Oefening kweekt Kunst" alhier, wor den verbonden een afdeeling voor Gymnastiek-Onderwijs aan meis jes van IO tot 15 jaar. De leiding dezer afdeeling zal in zeer bevoegde handen zyn, daar deze zal wor den opgedragen aan een geëxamineerde Gymnastiek - Onderwijzeres (middelbaar onderwijs). Voorloopig zullen niet meer dan 16 meis jes-leerlingen kunnen worden aangenomen. De contributie bedraagt 40 ct. per maand. Tot het inschrijven van leerlingen zal het Bestuur een zitting houden in het lo kaal der Vereeniging (Weezenstraat) op VRIJDAG 25 dezer, 's avonds van 672 71/o uur. Helder, 22 September 1891. Namens het Bestuur C. S. JARING, President. A. KRIJNEN, Secretaris. Prins Hendrikkade 169 Amsterdam, is MAANDAGS en VRIJDAC'3 te Helder, KERKCRACHT 47, te consulteeren voor operatiën, vallingen en het plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Spreekuren van XPA 123 uur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 2