't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1949. Woensdag 21 October 1891. Negentiende Jaargang. Telefoonnummer 36. NIEUWSTIJDINGEN. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BEBXHOUT Co., te Helder. Burwiix: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlön van 1 tot 5 regelfl25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advei-tentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 20 Oct. 1891. In een huis van den heer W. de Jong, in de Schagenstraat in aanbouw, ontstond Vrijdagmiddag brand, doordien een paar kwajongens, gebruik makende van de af wezigheid der werklieden ('t was 't schaft uur) de aardigheid hadden, van krullen en spaanders gebruik makende, er een vuurtje aan te leggen. Vol ijver snelden de buren toe en aan hunne doelmatige hulp was bet te danken dat de brand kon bedwon gen worden, 't Huis was verzekerd maar de werklieden verloren hunne gereedschap pen, die niet verzekerd waren. De cadet J. Kloosterhuis, van het 2e studiejaar van de Kon. Mil. Academie, bestemd voor de cavalerie hier te lande, is op zijn verzoek overgeplaatst in het le studiejaar en bestemd voor de artillerie hior te lande. De koster der R. C. gemeente, de hr. G. J. Bosch, hoopt op 1 November den dag te herdenken waarop hjj voor 25 jaren zijne betrekking aanvaardde, die hij gedu rende al dien tijd met loffelijken ijver heeft waargenomeneerst onder den weleerw. hr. v. Buchem en later onder de weleerw. hh. Brinkman en Klaauwers thans onder den weleerw. heer pastoorHuig. 't Zal den ouden kerkedienaar op den dag van zyn jubilé zeker niet aan blijken van belang stelling ontbreken. De divisis oorlogsschepen, onder bevel van den kapt. ter zee K. A. Stakman Bosse, is in Portland binnengeloopen. Omtrent deze divisie vernemen wij nader, dat Hr. Ms. >Van Galen* bjj bet storm weder in het kanaal reeds averij bekwam aan de voelhorens en de schepen in het algemeen eenige schade moesten herstellen, waartoe de divisie Donderdag in Portland Harbour binnenliep. In den nacht van Don derdag op Vrijdag raakte de Johan Willem Friso'' los van het anker en werd driftig, waardoor hij tegen de Van Galen" kwam. die daarbij schade aan verschansing, boeg spriet en davids beliep en nu ook het anker liet glippen; hierna eerst kwam de «Van Galen" tegen de Engelsche bark «Myste- rious Star". Dat deze bark daardoor in zinkenden toestand geraakte wordt niet door de te 's Graven hage ontvangen be richten] bevestigd. Wel is er een eisch tot schadevergoeding ingesteld, waarvan mede het gevolg zal zijn, dat de divisie nog eenige dagen in Engeland zal moeten ver toeven alvorens de reis te kunnen voort zetten. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Vrijdagavond werd door de dir. Van Lier in den Stadsschouwburg, Koningstraat, tegenover »Musis Sacrum", opgevoerd het blijspel «Mensch, erger je niet", door C. P. T. Bigot. Deze en mevrouw Albregt Engelman vervulden de hoofdrollen, als Kikker en Matse, tot volle tevredenheid voor 't vrij goed opgekomen publiek. De coupletten, en niet 't minst die, welke op plaatselijke toestanden sloegen, verwekten geestdrift en werden door daverende applaus gevolgd. Ook zouden we niet gaarne ver zuimen mej. Cohen een waardeerend woord toe te voegen over hare uitmuntende mu zikale voordracht. De klucht van »Mensch erger je niet" had een gewenscht succes de vertooners ondervonden waardeering en 't publiek amuseerde zich blijkbaar. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben bepaald, dat op Dinsdag 3 November e.k. een verkiezing zal plaats hebben voor een lid der Provinciale Sta ten in het hoofdkiesdistrict Helder, ter voorziening in de vacature, die ontstaan zal door bet vertrek uit de provincie van den heer D. C. Loman, thans voor gezegd hoofdkiesdistrict in bedoeld college zitting hebbende. De herstemming, zoo deze noo- dig mocht zijn, is vastgesteld op Dinsdag 17 November. De heer H. Vrendenberg, predikant te Franeker en redacteur van Nieuw Le ven*, gedacht dezer dagen in huiselijken kring den dag, waarop hij vóór dertig jaar predikant was geworden. Hij was vroeger werkzaam te Varseveld, Helder en Warga. Door het Bestuur der Nationale Kies- vereeniging .Burgerplicht" is, dd. 17 dezer het navolgende adres ingediend. Aan den Raad der gemeente Helder, geeft met toegepaste gevoelens te kennen het Bestuur der, als rechtspersoon erkende, Nationale Kiesvereeniging «Burgerplicht" al hier dat bij adressant ernstig bezwaar bestaat tegen de wettigheid der op 13 dezer gehouden herstemming ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad dat naar zyne meening, de stembiljetten waarop by de op 29 September 11. gehouden verkiezing de naam van P. Spruit voorkwam, zonder eenige verdere aanduiding van den bedoelden persoon, onmogelijk geacht kunnen worden iemand bepaald aantewijzen, omdat in deze gemeente drie ingezetenen zich bevin den, die den naam van P. Spruit dragen; dat bij de ongeldigheid van al de op 29 Sep tember ingeleverde stembriefjes, waarop slechts de naam van P. Spruit zonder meer voorkwam, niet P. Spruit in herstemming had moeten ko men met S. W. Stooker, doch dat de herstem ming had moeten geschieden tusschen S. W. Stooker en C. Stammes redenen, waarom adressant zich bij deze wendt tot UEd. Achtb. met het verzoek, dat de laatstgehouden herstemming, door u als niet wettig geschied worde verklaard, en dat er, met het oog op het bepaalde by art. 61 der kieswet, opnieuw eene herstemming plaats heb- be en wel tusschen 8. W. Stooker en C. Stammes. 'tWelk doende, enz. Het Bestuur der Nationale Kiesvereeniging «Burgerplicht". Een zeer treurig ongeluk trof Vrij dagmiddag in den Haag een jonge dame naar men meldt te Delft woonachtig die voor haar genoegen in de residen tie vertoefde. Door het springen van het het peilglas eener machine van een tram van de staatsspoor, hetgeen in den regel met een hevigen knal gepaard gaat, zon der dat er direct gevaar voor de reizigers bestaat, schrikte een jongmensch, op een der balkons staande en sprong, ter hoogte van den Dierentuin, van de in gang zijnde tram. De jonge dame, die evenzeer ver schrikt was, volgde ongelukkig het voor beeld en viel. Zij kwam met de beide beenen onder den achtersten wagen, waar door zij deerlijk gekwetst werd. IJsopruiming. In de Vrijdag gehouden vergadering der Kamer van Koophandel te Amsterdam, deelde de heer Aug. M. Henrichs mede, dat de vereeniging voor scheepvaartbelan- gen het geheele jaar ijverig werkzaam is geweest. Het resultaat daarvan is, dat er werd noodig geoordeeld de aanschaffing van een grooten ijsbreker, zooals tusschen Stettin en Swinemunde werkzaam is. Ver der zouden een paar kleinere ijsbrekers noodig zijn, om de schepen uit den Wa terweg naar de ligplaatseu te brengen. De kosten van aanschaffing zijn echter zeer hoog, evenals de kosten vau on derhoud en exploitatie. Daarom zijn vrij aanzienlijke bedragen gevraagd van staat, provincie en gemeente. Door be langhebbende maatschappijen is reeds steun toegezegd. Verder wordt op de beslissing van Kamers, Staten en Raad gewacht. Is deze gunstig, dan kan men er op rekenen den volgenden winter beslagen ten ijs te komen. Ondertusscben zullen voor dezen win ter maatregelen genomen worden, om, zoo het ijs niet te dik wordt, daaraan het hoofd te bieden. In den toestand van den candidaat- notaris uit Zundert, die Zondagavond bij het uitstappen van de tram te Breda, twee gvvaarlyke messteken ontving, is bui ten verwachting eenige beterschap geko men, zoodat er hoop is op behoud vau zijn leven. Van het beurtschip, varende tusschen Amsterdam en Dokkum, is Donderdag tus schen Harlingen en Stavoren overboord gevallen en in de Zuiderzee verdronken de 23jarige schippersknecht Pieter Heistra, uit Dokkum. De verdronkene was een lang, blond, baardeloos persoon, gekleed met wollen hemd, waarschijnlijk witte onderbroek, ge lapte Engelschleeren bovenbroek, dito baai tje, met pantoffels aan de voeten. De Rechtbank te Breda heeft Don derdag tot 4 jaren gevangenisstraf ver oordeeld de 20jarige Cornelia Oomes uit Oosterhout, die haar kind van 6 maanden door verdrinking van het leven had beroofd. Door een kloek besluit behield een landbouwer te Beckum (Rijnprovincie) een stier van groote waarde. Het dier had een peer doorgeslikt, die in zjjn keel was blijven steken. Reeds was het den dood nabij en stond de slager ge reed het te slachten, toen een broeder van den eigenaar op den goeden inval kwam de peer stuk te maken. Snel werd een stuk hout gehaald, de hals van het dier er opgelegd en met twee slagen met den rug van een bijl was de peer in stukkeu verdeeld, welke nu gemakkelijk werden doorgeslikt. Na eenige minuten sprong de stier op en was gered. Een landbouwer in de Drentsehe ge meente Dalen verkocht dezer dagen zes biggen van een week oud, te zamen voor een dubbeltje. Zij waren nog wel van goed soort. Donderdagnamiddag reed op het Fre- deriksplein te Amsterdam een kar, bespan nen met twee paarden tegen een tram van de lijn PlantageLeidscheplein. Een der paarden kwam met zijn kop terecht in een ruit, waardoor het zich den strot afsneed en zeer spoedig tengevolge van bloedverlies overleed. Men dacht wel, dat oompje er goed bij zat, want hij had niet onvoordeelig jaren lang het iandbouwersbedrijf uitge oefend en was daarbij zeer zuinig geweest. Men wist, dat verscheiden huizen zijn eigen dom waren, maar nu hij dezer dagen op een der dorpen vdn Zuid-Beveland is over leden, kwamen er nog vele hypotheken aan 't licht en eenige duizenden aan specie en bankpapier, dat de overledene verbor gen had tot in de beddelakens. Misschien komt er nog meer verstopt geld voor den dag, dat de erfenis nog zou verhoogen, die nu reeds f75.000 bedraagt en groo- tendeels behoeftigen nichten en neven ten goede komt. Zaterdagnacht is uit een loods in de Raamstraat te Delft een brandkast, inhou dende f150, ontvreemd. Toen de dief met het vervoer per wagen bezig was, ontdekte een agent hem, waarna hij het op een loopen zette en in het duister verdween. Al het geld zat er nog in. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld, dat de burgemeester, de heer jhr. P .J. J. S. M. van der Doas de Willebois, aan H. M. de Regentes zijn ontslag heeft aange vraagd. Uit betrouwbare bron verneemt «Het Vad<-, dat bij den minister van oorlog het plan bestaat, de miliciens voortaan, in plaats van in de maand Mei, in de maand Maart onder de wapenen te doen komen en hen dan voor den winter vier maan den met verlof huiswaarts te doen keeren. Natuurlijk zullen vooraf eenige bepalingen der wet op de nationale militie moeten worden gewijzigd. Bij koninklijk besluit van 16 dezer is de sergeant van het korps maréchaus sees bij het leger in Ned.-Indië K. R. M. Werner, ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeti op den 7en Juii 1891, benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde. Volgens de «Manchester Courier* is het tot stand komen van Nordenskiöld's reis naar de Zuidpoolstreken verzekerd. De regeeringen der Australische koloniën hebben hare medewerking toegezegd en bet benoodigde geld is bijeen, op een ge ring bedrag na, dat wel in Engeland zal worden gevonden. De i Standard beeft bericht ontvan- hen uit Odessa, dat de Russische regeering bet besluit heeft genomen in het Zuiden des rijks de jodenvervolging te staken. Het schijnt den kleinen Dnitsclien Kroonprins niet aan gevoel van eigenwaarde te ontbreken. Het knaapje grijpt iedere gelegenheid aan om zijn broertjes zijn meerderheid te laten gevoelen. Onlangs werd Keizer Wilhelm in zijn werk gestoord door geschreeuw van de kin deren, die in een aangrenzend vertrek aan het spelen waren. Hij deed toornig de deur open en vroeg wat de reden was van dat huilen. „Wel," riep het veelbelovend despootje, „ik heb hun eens laten voelen wie hier kroonprins is. Ze wilden mij niet gehoor zamen." „„Best, mijn jongen,"" was het antwoord, „„maar nu zal ik je toch eens toonen wie keizer is."" Gaandeweg worden de gevolgen be kend van den zwaren storm, die jl. Dins dag over geheel Engeland gewoed heeft. De belangrijke werken tot verlenging van het havenhoofd te Dover zijn geheel ver nield. Dikke ingeheide palen werden als zwavelstokken gebroken en drijven nu tot gevaar voor de scheepvaart rond. Kanon kogels van buitengewone zwaarte werden als knikkers op het hoofd gesmeten. De maildienst in het Kanaal werd te eenen male gestoord, daar sommige booten niet aankwamen en andere niet vertrokken. Tot dusver worden er niet veel schipbreuken gemeld, doch de storm is nog niet uitge woed. De' «New-York Times" bevat een telegrafisch bericht nit Shanghai, volgens hetwelk een Fransche troepenafdeeling door roovers is overvallen Een detachement sol daten was belast met de bewaking van de bouwwerken van een station te Don Son in Annam, toen het werd verrast door een rooversbende, zooals er zoovele het land afloopen. De roovers vuurden op de sol daten, waarvan er 13 gedood of gewond werden, waaronder de commandant Lerecq. Daarna onthoofdden de Chineezen den heer Lerecq en zeven anderen. De Fransche ka nonneerboot Analanche", die in de nabij heid van Don Son voor anker lag, loste twee schoten op het dorp Yen Lang, waar de roovers in hinderlaag gelegen waren. Marine en Leger. Ingevolge koninklijke machtiging wordt Hr. Ms. fregat „Evertsen" met den 14den November a.s. uit dienst gesteld en de kapt.-luit- t.z. J. Hare maker eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven. 25) De dochter van James Gray behoort tot die gevaarlfike dames, in wier nabijheid een man eer en plicht kan vergeten. Zy zou hem dwingen aan haar voeten te knielen, al zyn verplichtingen te vergeten en levenslang de echtgenoot te blyven der doehter van den ter dood gebrachten moordenaar James Gray." «Myn God, maar hoe zou Koert Von Berg- haupt dan te redden zijn?' Toen ik by mijnheer Yon Wambold den wensch uitsprak om u te leeren kennen, koes terde ik reeds het voornemen u een goeden raad in deze zaak te geven. Ik zeg een raad omdat ik mijne medewerking niet kan verleenen, daar dringende zaken my naar Lon den roepen en ik my daarenboven niet geroe pen geloof my te mengen in de aangelegen heden eener familie, voor wie ik een vreem deling ben. Myn relatiën tot mijn cliënt Ja mes Gray waren niet van dien aard, dat daar uit voor mij verplichtingen jegens zijne doch ter voortvloeienbovendien is zij nu gehuwd, hoewel ik dat huwelyk bepaald als een mis daad bes- houw. Mijnheer Von Berghaupt is echter myn vriend geworden daar ben ik trotsch op en jegens zijn vrienden heeft men plichten te vervullen.» De dames groepeerden zich in een kring rondom mynheer Morris en wachtten vol belangstelling op zyn raadgevingen. Uit den brief dien ge dezen avond ont vangen hebt, mevrouw, blykt duidelijk dat de vrouw van mynheer Von Berghaupt niet van plan is in een vrywillige echtscheiding toe te stemmen. Ik houd het dan ook voor nutteloos, verder bij haar aan te dringen. Nu zou ik aanraden, de jonge vroow op de eene of andere manier reden te geven, dat zij naar het buitenland vertrekt, bij voorbeeld naar Pa rijs. Ik zou Londen wel voorslaan, doch ik vrees dat zij my daar kon lastigvallen. Dat ik als advocaat James Gray rechtsbijstand heb verleend, kan my onmogelijk verbinden om dien by stand ook aan zijn dochter te verlee nen. Om deze reden zou ik aan Parijs de voor keur geven." «Maar wat zou daarmee gewonnen zijn, als de jonge vrouw naar Parys ging vroeg me vrouw Von Reidersdorf. «Gelooft ge dan, mijn heer Morris, dat zij den terugweg naar hier niet zou vinden »In onze dagen is de reis naar Parys nau welijks de moeite waard om er over te spre ken, zelfs voor een alleen-reizende dame,* ant woordde de advocaat met een fijn lachje. «Op de moeite, aan die reis verbonden, doel ik ook niet, maar ik geloof dat die reis naar Parijs voor myn vriend Koert Von Berghaupt van groote beteekenis zou zyn, aangezien hij daar door een grondige reden tot echtscheiding zou verkrijgen." De laatste woorden van den advocaat over bluften de dames geheelzij zagen elkander met de grootste verbazing aan. »Ge zyt een zeer behendig advocaat, myn heer MorrisAls de jonge vrouw de echte lijke woning verlaat en alleen naar het bui- lenland reist, levert dat zeker een gegronde reden tot echtscheiding op. Maar gelooft ge, dat Jane tot zulk een reis zou kunnen beslui ten Zij gaat niet naar Parys zij verlangt veel te levendig naar een ontmoeting met haar m." «Ik geloof stellig, dat zij dadelijk vertrekt als zij verneemt dat Koert Von Berghaupt te Parijs toeft*. Ik begryp u niet, mijnheer. Waarom zou mijnheer Von Berghaupt naar Parijs gaan De advocaat scheen ongeduldig te worden, nu zijne bedoelingen niet dadelyk begrepen werden. Hy keek op zijn horloge en stond op. «Het is mijn tyd om heen le gaanover weinige nren moet ik op reis naar Louden. Van ganscher harte hoop ik dat deze zaak voor beide partijen op een bevredigende wijze wordt geschikt. Hoe verstandiger en bedaar der de vrienden van mynheer Von Berghaupt handelen, hoe meer men op een gelukkige op lossing der qnaestie mag rekenen.» Bij deze woorden wilde de advocaat afscheid nemen, maar de gastvrouw trad den geraffineer- den speler in den weg. «Mijnheer Morris, wilt ge ons het voor naamste gedeelte van uw scherpzinnige raad gevingen onthouden Ge gaat naar Londen en laat voor uwe vrienden hier niets achter dan vrome wenschen." «Omdat ik bezwaar maak aan zulke edele en achtenswaardige dames een voorslag te doen, dien men nooit anders dan oneerlyk kan noe men. Wat zoudt ge mij antwoorden, mevrouw, als ik door den ijver voor de belangen van mijn vriend meegesleept, u voorstelde, op den brief der jonge vrouw betrckkellijk haar •erlangen naar haar man eigenhandig te antwoorden dat mynheer Von Berghaupt naar Parijs is en sedert eenige dagen in het hotel «The Prince of Wales" logeert?" Verschrikt keerde de gastvrouw zich af. «Neen," zeide zij, «dat zou ik niet kunnen.» «Natuurlijk zal niemand zoo iets doen, en daarom stelde ik het ook opzettelijk niet voor zonder te vragen of door zulk een onwaarheid een dierbaar menschenleven kan gered worden. Daarmee wil ik niet beweren, dat het niet te verontschuldigen zou zijn, als wij in oen punt van de waarheid afstapten om een prij zenswaardig doel te bereiken. Neen, ik beschouw het huwelijk van mynheer Von Berghaupt als een misdaad, waarvan hij het slachtoffer is geworden, en in dit feit konden wij verontschuldiging vinden. Wy kondon de jonge vrouw toeroepen Wat ge zaait zult ge oogsten** Ons geweten konden wij gerust stellen met de overweging dat het geen groot kwaad is, als wij mevrouw Von Berghaupt aanleiding geven om van domicilie te veran deren en de plaats te verlaten waar haar aan wezigheid als een berg op alle harten drukt. Maar toch zeg ik neen,, nogmaals neen Wij schrijven aan de dochter van James Gray geen brief die slechts een kofreltje onwaarheid bevat, zelfs niet al onstaat er een schaudaal, waarin Koert Von Berghaupt en al zijn ver wanten en vrienden in betrokken zijn zelfs al schiet de ongelukkige jonge man zich dood, al doodt mijnheer Von Wambold zich op het graf van zijn vriend Koert Mevrouw Von Reidersdorf wrong de handen. Een andere dame kwam met tranen in de oogen naar den advocaat. fMijn God?» snikte zij, «zoo'n groot on- jeluk moet voorkomen worden. Ik wil de leugenares zijn, mynheer ikIk wil mijn beter gevoel tot zwijgon brengen ik wil my zelf ten offer brengen om znlk een gruwzame gebeurtenis onmogelijk te maken. Zeg mij toch mijnheer Morris, wat moet ik doen De advocaat keek de dweepster aan. Zy. was een jonkvrouw op ryperen leeftyd, die nog voor mooi kon doorgaan. Als verre bloedverwante van Koert meende zij geroepen te zijn om hem te redden. Mijnheer Morris scheen echter niet genegen te zyn om zich verder met de zaak in te laten hij zocht naar voorwendsels om zich te kunnen terugtrekken. De dames bestormden hem echter zoolang met verzoeken, dat hij eindelijk wel moest toege- (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1