S't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT® VOOR HELDER, NIEITWEDIEP EN TEXEL "SiTS1 Een Strijd MM Lui ba Eer. No. 1955. Woensdag 11 November 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. in de Kegelbaan der sociëteit De Verge noeging,'' aldaar, door een der beren in zijn wangen gebeten. Hij had den dieren drinken gegeven en den emmer willende wegnemen, werd hy door een der dieren gegrepen. Door een omstander is hij uit het hok getrokken. Veertig tonnen gouds Wij vernemen zegt het Maandblad van de «Vereeniging tegen Kwakzalverij," dat tot nu toe reeds 40,000, zegge veertigdui zend kistjes met Sequah's middelen zijn ingevoerd. Wij hebben eenige kistjes ge zien en kennen natuurlijk de grootte der flesehjes. Naar onze gissing gaan er zeker wel 300 a 400 flesehjes in één kistje. Aan genomen echter dat er maar 100 flesehjes in zijn, en aangenomen echter dat de Se- quah-Corapany maar 11.per flesehje ontvangt feitelijk is het minstens f 1.25 dan vertegenwoordigt de invoer tot nu een waarde van 4 millioen gulden, al- tyd volgens dat Maandblad. Er schynen nog altijd menschen te zijn, die geen enkel nieuwsblad lezen, an ders zou men het toch onmogelijk achten, dat er nog voortdurend personen zijn, die zich door valsche kaartspelers bij den neus laten nemen. Er is toch waarlijk genoeg voor gewaarschuwd. Nu weer is te Am sterdam iemand in een koffiehuis gelokt, waar men hem door valsch kaartspel f 260 afhandig maakte. In de beenzwartfabriek der firma de wed. P. Smits en Zoon, te Utrecht, heeft Donderdagmorgen een treurig onheil plaats gehad. Toen namelijk een der werklieden in de machinekamer kwam om den machinist De H. te waarschuwen, dat er in de werkplaats toestellen zouden worden bijgezet en hij dus voor voldoenden stoom moest zofgen, vond hij dezen dood onder de machine liggen. Bij een daarop gevolgd onderzoek is ge bleken, dat het hoofd en de borst van den ongelukkige zoo verminkt waren, dat de dood bijna onmiddellijk moetzjjn ingetreden. Daar De H. tegelijk machinist en stoker was en zich meestal, zoo ook dien morgen, alleen in de machinekamer bevond, is er omtrent de wijze, waarop hy den dood vond, niets met zekerheid te vernemen men vermoedt echter en hiervoor schijnt wel eenige grond te bestaan, dat hij bij een onderzoek, of een der onderdeelen van de machine ook heet was geloopen, heeft mis getast en toen met de dryfschijven in aanraking is gekomen. De H. was 33 jaren oud en laat een vrouw met vijf nog jeugdige kinderen on verzorgd ach tor. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft, tot aanmoediging en als blijk van waar deering van den vooruitgang van het ste delijk muziekkorps aldaar, de jaarlijksche toelage van f 2500 tot op f 3000 verhoogd. De vader van de dienstbode, die haren meester, een bakker te Renkum, f 1200 ontstal, is, als verdacht van heling, in zijn woonplaats, Opheusden, gearresteerd en ge vankelijk naar Arnhem overgebracht. Een varkenskoopman betaalde dezer dagen te Nieuw-Buinen het tolgeld, ten bedrage van 5 cent, met een varkentje. Hij wilde er niet voor in den zak tasten en wierp den tolgaarder daarom maar een viervoeter toe. Zoo wordt er tegenwoordig met de varkens omgesprongen. Als historisch deelt men ons uit Rot terdam het volgende mede Dezer dagen werd een dame uit de groote wereld een compliment gemaakt over haar keurig met zilverwerk gevulde zilverkast, en daarbij de opmerking gevoegd, dat die groote voorraad zilveren vaatwerk getuigde van den rykdom van de vrouw des huizes. »Och kom!" was het antwoord, al dat zilver kost mij niets, en u kan het ook voor niets bekomen." De gasten, die bij dit gesprek tegenwoor dig waren, drongen zich om de gastvrouw, die zonder dat het haar geld kostte, haar zilverkast gevuld had gekregen. Als ik zoo ging de gastvrouw voort met nieuwjaar van een mijner leveran ciers de rekening ontvang, breng ik het bedrag daarvan naar de spaarbank en laat het daar staan tot 31 Dec. Op dien datum laat ik het bedrag terughalen en de reke ning betalen. Met alle overige rekeningen doe ik desgelijks. Van de aldus gekweekte rente koop ik mijn zilverwerk. U ziet dus, dat het mij niets kost." Is het bij dergelijke handelwijze van meergegoeden te verwonderen, dat de win keliers klagen? Men schrijft uit 's Hertogenbosch aan »Het Vad" Het oproer is hier nu gedaald tot straat- jongens-zingerij en wat straatdrukte. Te gen half tien uren 's avonds is alles uit. Van de openbaarmaking van de conclu- siën van het rapport der enquête-commissie, met welke schrifturen de burgemeester naar Den Haag is geweest, verneemt men nog niets. Een treurige ontmoeting heeft de veehouder H. V., uit Loosdrecht gehad. Met paard en wagen op reis zijnde, zag hij in een boschje nabij De Bilt iemand liggen. Meenende dat die persoon sliep, wilde hij hem, met het oog op de koude, wek ken. Toen hy naderbij kwam, bemerkte hy, tot zijne grooten schrik, dat de bewuste persoon, een officier uit Utrecht, was over leden. Het lijk werd geschouwd en naar De Bilt overgebracht. Het bleek te zyn de 2e luit.-kwartier meester v. d. A. die zich door een pistool schot van bet leven had beroofd. Onjuist heden in zijne administratie moeten hem tot deze wanhopige daad geleid hebben. Het Berliner Tageblatt" schrijft Er dreigt een werkelyke nood door het ge brek aan aardappelen. De oogBt is slech ter uitgevallen dan het goede weder in September deed verwachten. De opbrengst is op verscheidene plaatsen zoo gering, dat vele kleine landbouwers volstrekt geen aardappelen verkoopen. De pryg wordt voortdurend hooger. Wy gaan een harden tijd tegemoet. De aardappelen zyn wegens de hooge prijzen voor velen niet te beko men. Daarbij komen zeer vele diefstallen van aardappelen voor, zelfs uit de huizen en schuren der eigenaars. De dieven, die door gaans in groote troepen met hondekarren komen, deinzen daarby voor geen geweld dadigheden terug. Onlangs kwam bet te Boszow voor, dat men een hond aanhitste op den bestolen eigenaar, en een boer, te Staalen, die met een geladen geweer de aardappeldieven poogde te verjagen, moest wijken voor de overmacht der bende en hen ongehinderd hun gang laten gaan. Ingezonden. Er is in de laatstgehouden zitting van den Raad dezer gemeente heel wat werk afgedaan en onderscheidene personen zyn door de geno men besluiten gebaat. Er zijn echter ook on tevredenen, o.a. de onderwijzers, de gemeen te-beambten en de dienders. En bovendienj is er nog een anders goed gestemd gezel schap misnoegd de Heldersche Harmonieka pel, die een aangenamen indruk heeft ver kregen van de welwillende woorden, door de heeren Oudenhoven en Over de Linden gespro ken, doch 'tniet verkroppen kan, dat zij geen subsidie heeft kunnen verwerven, 't Is te ho pen, dat de ingezetenen, die met de genoemde en enkele andere Raadsleden instemmen, hun steun willen verleenen aan 't streven der le den van deze nuttige Vereeniging, door als do nateurs toe te treden. Misschien verhoogt het de belangstelling in onze kapel, wanneer wij hieronder laten volgen het adres, dat door 't Bestuur bij den Raad is ingediend en dat door de leden der Vroedschap met levendige belangstelling werd aangehoord. Aan den Raad der gemeente Helder, geeft met eerbiedige gevoelens te kennen het Bestuur der alhier gevestigde Vereeniging genaamd »Helder's Harmoniekapel" dat de genoemde Vereeniging, die, tenge volge van een vroeger ingediend adres, bij UEd. Achtb. niet onbekend is, sedert steeds is voortgegaan met zich te oefenen in de uit voering van muziekstukken dat de Vereeniging zich van tyd tot tyd ook in 't openbaar, heeft doen hooren en zich voorstelt daarmede, wanneer er aanleiding toe bestaat, voorttegaan, blykbaar tot genoegen van Helder's ingezetenen, en, waar 'tnoodig mocht zyn, ter bevordering van nationale en menschlievende doeleinden dat de Vereeniging echter dringend behoefte heeft aan stoffelyen steun, dien zij de vorige maal van uw College niet mocht verkrijgon, doch waarom zy by deze opnieuw beleefdelyk vraagt, overtuigd, dat er thans meerdere be kendheid bestaat met de Heldersche kapel, die zich boven het peil van vroeger zoogenaamde hoempa's zoekt te verheffen redenen, waarom het Bestuur voornoemd zich bij deze wendt tot UEd. Aohtb. met het beleefd verzoek, dat aan Helder's Harmonie kapel eene toelage uit de gemeentekas worde verleend, ten einde die Vereeniging in staat te stellen op dien ingeslagen weg voort te gaan, en van tijd tot tyd openbare muziekuit voeringen te geven. 't Welk doende enz. de van UEd. Achtb. onderd. dienaren; [volgen de handteekeningen van den President en den Secretaris.] Helder, 3 November 1891. We hebben hier de openbare uitvoering op het Westplein, in Aug. 11. gehouden over tuigde ons er van met geen hoempa's te doen en toetreding als begunstiger is dus wel aan te bevelen. P. Burgerlijke Stand, gem. Helder. van 5 tot 7 Nov. ONDERTROUWD: C. Hin schipper cn E. Zomerdyk. GETROUWD J. A. Berkeljon en J. S. Buis. J. A. Vrugtman en M. Henning. BEVALLEN M. F. J. Henrotte geb. Hold- greeven z. G. Sukkel geb. v. d. Kooren z. P. Kwant geb. Nobels d. L. Kramer geb. Jonker z. M. Taal geb. Kramer z. W. E. Oom geb. Spaan z. C. Stam geb. Bolk z. J. T. Weers geb. Kroon z. K. Smit geb. Gul d. OVERLEDEN N. Biersteker, echtgenoote van J. E. Oepts 82 jaren. HELDER, 10 Nov. 1891. Zondagavond werd de rust in onze anders zoo kalme gemeente gestoord door 't luiden der branklok. Daar velen aan 't wandelen waren, was de toeloop aanstonds vrij groot. De brand was aangekomen in 't achterste gedeelte van 't perceel, bewoond door den hr. M. P. Polak. Eerst steeg een dikke rook omhoog en daarna barstten de vlammen uit, die niet alleen gedeeltelijk 't aangetaste perceel maar ook de timmer manswerkplaats van den hr. Zeeman erg beschadigde. Door den brand werd tevens een menigte galanterie-artikelen verteerd, die deze week zouden verkocht worden. Dadelijk snelden spuiten aan om den brand te blusschen, zoowel van de gemeente als van marine en landmachtspuit no. 5 was het eerste gereed. Door die spoedig aange brachte hulp was men den brand weldra meester en konden de spuiten op een na, inrukken. 't Bleek dat by deze gelegenheid enkele gemeente-spuiten niet volkomen in orde waren. De tentoonstelling der prijzen, be stemd voor de loterij, door Liefdadigheid naar Vermogen" te houden, lokte de laatste dagen vele belangstellenden naar 't gebouw voor gemeentewerken. De entrée maakte reeds dadelijk door 't aldaar aangebrachte groen een prettigen indruk. In de zaal werd 't oog aangenaam getroffen door tal van voor werpen van allerlei aard, maar allen keu rig en daarby geëtaleerd op een manier, die van goeden smaak getuigt. Behalve allersierlijkste dames-handwerkjes, zagen we er schilderijen, voorwerpen van huise lijk gebruik en van luxe. We twijfelen niet, of menigeen, reeds in het bezit van een of meer loten, zal aan de vriendelijke uitnoodiging der dames-bestuurderessen hebben toegegeven en er nog een by ge nomen, te meer, daar vele der tentoonge stelde voorwerpen zich uitmuntend leenen tot Sint-Nicolaas-cadeaux. 't Beste van de zaak is intusschen, dat Liefdadigheid naar Vermogen" door deze loterij een krach- tigen steun ontvangt. Door het Bestuur van»Helder's Be lang" is dezer dagen een inschrijving ge houden voor de levering der benoodigde boomen ter beplanting van een deel van den openbaren weg in het Ankerpark. De levering is gegund aan den laagsten in schrijver, den bloemist W. Jansen alhier, door wien, wordt de gevraagde toestem ming voor de beplanting van den Paralel- weg verkregen, ook de boomen voor dien weg zullen geleverd worden. Pensioenregeling voor den loodsdieust. Aan de Tweede Kamer is ingezonden een wetsontwerp tot regeling der pensioenen en onderstanden van het personeel van den loods- dienst van zeeschepen en aan de weduwen en kinderen van dat personeel. Het strekt om de pensioenen van het loodswezen te ver- hoogen cn te voorkomen dat na rampen, aan het loodspersoneel overkomen, de openbare liefdadigheid moet worden te hulp geroepen om den nagelaten betrekkingen tegemoet te komen by het te kleine pensioen, dat zij van Staatswege genieten. Voorgesteld wordt recht op pensioen toe te kennen op 55jarigen ouder dom na tien jaar loodsdienst. De voorwaarden van de pensioenverleening zijn verder in overeenstemming gebracht met de werklieden-pensioenwet. De maximum-pensioenen zijn verhoogd, zoo dat deze voortaan bij 35jarigen dienst zullen kunnen zyn vooreen loodsschipper ie kl. f700 in plaats van f450, een zeeloods f630 in plaats van f 390, een loodsschipper 2de kl. binnenloods, kwartiermeester en loodskweeke- ling le kl. f490 in plaats van f300 en voor de loodskweekelingen f210 's jaars, een roeier f420 in plaats van f210, een loodskweekeling 2e kl. en hulploods f350 in plaats van f210, een matroos f280 in plaats van f210's jaars. By vollen diensttijd zullen deze verhoogde jaarwedden noch niet alle in dezelfde gunstige verhoudingen staan tot de gemiddelde verdien sten als bij de werklieden, maar met het oog op de financieele gevolgen heeft de minister van marine zich tot dit voorstel bepaald. Voorts is als beginsel aangenomen, dat bij de berekening van het pensioen ook het aan tal dienstjaren in aanmerking moet komen, terwyl niet meer dan 35 dienstjaren tellen, omdat het loodspersoneel over het algemeen geen langer diensttijd volbrengt. Het minimum pensioen is vastgesteld op f150 'sjaars. Starts-port. Namens het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid is door het hoofd bestuur der posteryen ter uitvoering van art. 3 der nieuwe Postwet het na volgende bepaald Het lager port voor brieven, niet meer dan 15 gram wegende 3 cents en voor brieven boven 15 tot en met 200 gram gewicht 5 cent is van toe passing op de brieven, welke ter post zyn bezorgd op een post- of hulpkantoor, of wel afkomstig uit een der bijbussen, onder dat post- of hulpkantoor behoorende, en die vanwege hetzelfde post- of hulpkan toor door brievenbestellers, door postboden of door of vanwege de brievengaarders rechtstreeks besteld worden binnen den kring van het post- of hulpkantoor, waar onder is te verstaan de geheele omtrek der plaats met hare buitenwijken. Eene alphabetisch gestelde lijst der buur ten en lokaliteiten, waarop het lager port voor het kantoor van toepassing is, wordt ten dienste van het publiek in de postlo- kalen opgehangen. De Stct. bevat een staat van mili taire nalatenschappen, afkomstig van on derofficieren en verdere manschappen der landmacht in Nederlandsch-Indië, onder het beheer der Weeskamers daar ten lande gekomen, en die zuiver na aftrek van kos ten en loonen, bedragen f 2.50 en minder, opgevraagd en ontvangen kunnen worden bij het ministerie van koloniën in Neder land de uitkeering eener nalatenschap zal, wanneer sedert het openvallen daar van geen drie jaren zyn verloopen, niet eerder geschieden, dan nadat van het In disch bestuur bericht zal zyn ontvangen dat zich verder geen schuldsischers by de betrokken weeskamers hebben aangemeld en het departement van koloniën tot de uitbetaling van het saldo kan overgaan. Donderdag huwde te Amsterdam een paartje, waarvan de bruidegom 74 en de bruid 83 jaar telde. Volgens te Vlaardingen ontvangen bericht is in de Noordzee op den logger Groen Van Prinsterer" (schipper J. van der Velden) overboord geslagen en verdron ken de 13-jarigt Abr. Poot. Te Middelburg is een jongen, in dienst by den Russischen berenjager, die gedurende eenige dagen voorstellingen heeft gegeven, naar Parijs eerst des avonds te zeven uur vertrok. Hoeveel uren moest zy nog zuchten voordat het stoomros heur haren Koert te gemoet zou voeren 1 Gesluierd als een treurende weduwe nam zy in den hoek van een sofa plaats, om zoo het uur van vertrek af te wachten. Eerst tegen zes uur kwam mynheer Morris op het perron van het Btation. Hij was in alles het type van den Engelschman, die op reis is. Het treinpersoneel kent deze trekvogels van de overzyde van het Kanaalhet is met hun luimen en hun eigenaardigheden bekend en ziet hen niet ongaarne. De sneltrein stond gereed, de conducteurs drentelden heen en weer en beantwoordden telkens weder de vraag, wanneer de trein zou vertrekken, Ook mynheer Morris ging naar een der conducteurs. //Mynheer,* zeide hy tot den beambte, «ik ben zeer vermoeid en zou in myn coupé gaarne tot Parijs willen slapen.c z/Bij dit echt Engelsche verzoek vertrok de beambte geen spier van zijn gelaat, maar maakte een beleefde buiging. wik zou u dvarom willen verzoeken, gedurende de reis voor myn echtgenoote te zorgen. Zy zit in de wachtkamer eerste klasse op het vertrek van den trein te wachten. Opdat zy mij niet stoort, wenschte ik wel dat zy iu twijfel was of ik meereis of niet.' De advocaat nam twee goudstukken uit zyn beurs en duwde die den conducteur in de hand. «Als dit geld niet voldoende is voor alle uitgaven ter verzorging van myn vrouw ge durende de reis, dan hebt ge slechts te spre ken. In Wiessenburg laat ge haar een kop heete melk brengen en daarbij gebraden kas tanjes, wyndruiven en beschuit. In Ch&lons moet haar thee gebracht worden. Doe nu een coupé voor my Open, knip mijn kaartje en laat mij verder met rustik ben zeer ver moeid en wensch te slapen. Zeg niet aan myn vrouw dat ik in den trein ben.« Een oogenblik later zat de advocaat op de zachte kussens van een coupé eerste klasse, waarvan de gordijntjes dicht waren. Hij dacht aan Jane Gray. .Nu behoort zij aan mij,« mompelde hy. «Zij gaat met my naar Parijsnooit laat ik haar meer van mijn zijde. Al haar wenschen zullen vervuld worden behalve dien eenen naar Koert Von Berghaupt terug te keeren dat is onmogelijk. Hij is nu gestraft, omdat hij de hand naar Jane Gray durfde uitstrekken. Jaue zal hem vergeten en erkennen dat haar geluk alleen aan mijn borst te vinden is. Nooit zal ik haar één minuut verbitteren met een verwyt over dat huwelyk. Ik heb je alles vergeven, Jane." Mynheer Morris nam haar portret uit zyn portefeuille, staarde het geruimen tijd aan en drukte er toen een kus op. Hij gevoelde volstrekt geen gewetenswroeging, maar inte gendeel tevredenheid en zelfvoldoening over hetgeen hij verricht had hij hoopte dat Jane zieh ook spoedig in het gebeurde zou schikken. Hij leunde met het hoofd in de kussens en trachtte iu te slapenhy was met zich zelf en met de wereld tevreden immers hy had alle geschillen in zyn voordeel beëindigd en zijn tegenstander daarby niet meer bena deeld dan hoog noodzakelyk was. Toen de klok op het perron het teeken gaf dat de trein over een paar minuten zou ver trekken, richtte de advocaat zich uit de kus sens op, schoof het gordyntje ter zyde en tikte den conducteur, die juist op de treeplank voorbijging. De beambte opende het portier. //Mynheer, heeft myn vrouw u een telegram afgegeven vóór zij uitstapte z/Neen, mylord." wDan moet ik het doenEr is haast by. Wacht u een oogenblik Snel haalde mijnheer Morris zyn notitie boekje te voorschyn, scheurde er een blaadje uit en schreef een telegram aan prof. Fran ss Gispert te Pary,s waarin hij den beroem den psychiater de aankomst van zyn vrouw tegen den volgenden dag meldde. Het blaadje aan den conducteur toereikende, seido hij z/Ik hoop dat myn vrouw wel is?" .Zij nam zoo even plaats io haar coupé en ik geloof dat ,zy geheel wel is." .Dank u! spaar geen moeite of kosten om haar de reis zoo aangenaam mogelyk te ma ken. Wil u de kosten van het telegram voorschieten «Om u te dienen, mylord 1" (Wordt vervolgd.) 31) Aan den anderen kant ben ik verrukt over het welslagen van uw zendingik wensch u daarmee geluk zoowel voor mij zelf als voor myn vriend Koert Von Berghaupt. Reist de dochter van James Gray naar Parys en daar behoeven wij niet meer aan te twijfelen dan is de weg geëffend waarlangs myn vriend uit zijn moeielijke positie gered kan worden. En daarmee is voor mij gelukkig het uur ge komen, dat ik weer naar Londen naar mijn beroepsplichten kan terugkeeren, zonder de belangen van myn vriend te schaden." „Is het niet mogelijk, mijnheer Morris, dat ge uw reis naar Londen nog wat uitstelt? Ik geloof dat uw hulp en bystand juist onmisbaar zijn, wanneer Janne Gray naar Pa rys vertrokken zal zijn. Bedenk toch, dat Koerts vrouw weder naar Duitschland zou kunnen terugkeeren .De mogelijkheid daarvoor is uitgesloten, geloof ik," antwoordde de advocaat met zoo veel zekerheid van toon, dat de jonkvrouw er verbaasd over was. //Jane Gray zal in Parys tot verandering komen en God danken dat zij een plaats heeft verlaten, waar zij niet byzonder op haar gemak was. Zij heeft daar vrienden, die haar zullen troosten, als zy troost, noodig heeft. Aan de echtscheiding staat nu niets in den wegeen Duitseh advocaat kan met goed gevolg dadelyk de zaak aanvatten. Ik zeg dit alleen, om u te bewyzen dat ik in dit geval na de afreis van de jonge vrouw geheel overtollig ben geworden. Dit sluit echter niet in, dat ik my voor altyd wensch terug te trekken. Neen, ik geef u mijn woord, dat ik naar Wiesbaden terugkeer, om myn vriend Koert met myn raad ter zyde te staan, soodra mijne zaken dit toelaten*" z/In naam van den armen Koert houd ik u aan uw woord, mijnheer MorrisGe zult tot ons terugkeeren Ik zal alleen de gewichtigste zaken afdoen en keer dan hier terug om herstel van ge zondheid te zoeken." Op zulk een manier werd het gesprok voort gezet tot men te Mainz was aangekomen. Toen nam de advocaat afscheid om nog een laatste bezoek aan den heer Yon Wambold te brengen. Intusschen maakte Jane aanstalten voor de reis.. Zij meende verplicht te zyn in alle stilte te moeten vertrekken en het doel van haar reis zelfs verborgen te moeten houden voor haar kamenier, die anders in vele opzichten haar vertrouwen genoot. Zy liet het aller noodzakelijkste in een kleinen koffer pakken en reed 's middags met Koerts rytuig naar Bibrich, om van daar naar Frankryk te reizen. Bij haar vertrek twyfelde zy nog of zij Koerts oppasser niet zou meenemen, maar de vrees voor een mogelijke scène tusschen Koert en haar deed haar van dit plan afzien. Zoo reisde zy dan voor eerste maal in haar leven alleen. Te Frankfort vernam zy, dat de sneltrein

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1