't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT ÏÏÜSÏ VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EiSlrilissctiLltliiEir. No. 1956. Zaterdag 14 November 1891. Negentiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 26 m. Onderg. 4 u. 3 ra. Zondag 15 Totale zichtbare Maans verduistering. Maandag 16 Volle Maan. Dinsdag 17 Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 20 Zaterdag 21 HELDER, 13 Nov. 1891. We hebben op een der eerste dagen van deze week de tentoonstelling bezichtigd, die door het bestuur van «Liefdadigheid naar Ver mogend, bijgestaan door een aantal dames, in de Bouwzaal aan de Kerkgracht alhier was georganiseerd. We herinneren ons den pretti- gen indruk, dien 't bezoek aan deze expositie, ook door de vriendelijke ontvangst der dames en heeren, op ons maakte. Sinds heeft de ver loting plaats gehad en komen de als prijzen aangeboden voorwerpen in handen van ver schillende personen, wellicht een enkele maal in handen ook van haar of hem, die in den toebedeelden prys een goede bekende ontmoet. De nieten ontbraken niet en zullen menig een vrijstellen van de moeite om prijzen afte halen. Later zullen we vernemen, met hoe groote som de kas der Vereeniging door deze Verloting is verrykt geworden. Valt er waaraan wij niet twijfelen een goede uitslag te vermelden, dan is er voor 't publiek alleszins aanleiding, om hulde te brengen aan Bestuurderen dezer philantropi- sche instelling, die zich op de voortreffelijkste wijze, bij 't organiseeren en uitvoeren van Tentoonstelling en Verloting, door ijver en toewyding hebben onderscheiden. Doch zij van hunnen kant hebben zeker alle reden om dank baar te erkennen, al de zorg en de moeite, die een aantal dames op hun verzoek, hebben aangewend, om het welslagen dezer poging tot verbetering van den financiëelen toestand van «Liefdadigheid» te bevorderen, 't Bijeen brengen der voorwerpen, tot prijzen bestemd, het etaleeren in de Bouwzaal, de verkoop van loten in ieders omgeving, een en ander heeft de overtuiging gevestigd, dat het Bestuur niet te vergeefs een beroep heeft gedaan op de veel vermogende hulp en medewerking van een aantal belangstellende dames in deze gemeente. Naar aanleiding der annonce in dit blad voorkomende, vestigen we de aan dacht onzer lezers op de tooneelvoorstel- ling, Maandagavond in den Stadsschouw burg door 't Holl. Tooneelgezelschap, dir. A. van Lier te geven. Een der nieuwste stukken op tooneelgebied, Oom Braesig", van Fritz Reuter, zal alsdan worden op gevoerd. Dit stuk heeft, vroeger te Am sterdam, toen het in 't Duitsch werd ten tooneele gebracht, den grootsten bijval ge vonden. Als een klein bewijs, welke ontzet tende sommen ook bij onze marine door de artillerie wordt verslonden, diene het vol gende. Dezer dagen zijn bij de directie der marine te Willemsoord een aantal kanon nen van 23 cM., die vóór eenige jaren, ongerekend de daarby behoorende kostbare affuiten, ongeveer f 25,000 gekost hebben, thans in het publiek verkocht voorf26. Deze stukken braehten dus ongeveer het duizendste deel op van heigeen zy gekost hebben. Jl. Dinsdag werd alhier in het openbaar aanbesteed het wasschen van voorwerpen, be- j hoorende tot het Garnizoens-nachtleger alhier. Er waren ingekomen 2 inschryvingsbiljetten, als van den heer P. Sedel, te Haarlem voor het wasschen van een bedlaken 41/* ct. ii kussenzak 2l/,2 ut ii n bedzak 6l/4 t 1/ u ii stroozak 6l/2 en van den heer Grevink, te Heerde (Gel derland) voor het wasschen van een stroozak 5 ct. ii n ii ii ii kussenzak 1 ii ii ii ii bedlaken 3 In de zitting der Tweede Kamer van jl. Dinsdag is de afgevaardigde voor Hel der, de heer S. T. Land, beëedigd en heeft weder zitting genomen, De kiesvereeniging Nieuw Leven", te Oude Schild op Texel, heeft thans ook den heer Dikkers tot candidaat voor de Prov. Staten geproclameerd. Men schrijft ons uit Wieringen, 9 No vember: Onze nieuwe haven is bijna voltooid. Dat de zeevarenden en de handelaars juichen, die zich gedurende zoovele jaren treurig hebben moeten behelpen, spreekt van zelf; maar ook de landman toont zijne ingenomenheid, nu hij eene goed ingerichte kade vindt tot het los sen en laden zijner voertuigen. Ook de rei- zenden verheugen zich in den verbeterden toe stond. Er heerscht hier alzoo algemeene vreugde. Nu de dag der opening nadert, hebben zich hier niet minder dan 24 personen ver- eenigd tot eene feestcommissie, om dien ge- wichtigen dag zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Enkele leden der feestcommissie zamelen voor dit doel bijdragen in bij de in gezetenen, aanvankelijk met gunstig gevolg. De dag der opening belooft voor dit eiland een dag van beteekenis te zullen worden want bijna niemand toont zich in dit geval koel of onverschillig. Yan Terschelling schrijft men Door de stoomschelpenzuigers De Fries land" en >De Tijd" is dezen geheelenzo-, mer weder, als het goed weer was, op het wrak der »Lutine" gewerkt, doch de op brengst is zeer treurig. Het geborgene be staat uit een tiental zilverstukken, een paar goudstukjes, een zilveren plaatje, een koperen horloge en wat oud ijzer. Het zou hier niemand verwonderen, als de booten thans van verdere pogingen afza gen, al erkent men ook, dat ze dit jaar slechts zelden eenige dagen achtereen kon den werken. Een groot aantal Nederlanders en hunne afstammelingen in de Transvaal, den Oranje Yrystaat, Natal en de Kaap kolonie heeft gelden bijeengebracht om op den 23en November a.s. den sterfdag van Koning Willem III, uit Zuid-Afrika hulde te brengen aan de nagedachtenis van on zen betreurden vorst. Deze hulde zal bestaan in een krans van immortellen, vergezeld van een adres aan H. M. de Koningin- Weduwe, waarin verzocht wordt den krans op het graf van Z. M. den Koning te doen plaatsen als een blijk van gehechtheid en eerbied aan het Huis van Oranje. De krans is vervaardigd te Kaapstad en vertoont in het midden een Koningskroon. Op een oranjestrik staat geborduurd Yan de treurende onderdanen van wijlen Z. M, Willem IH en de afstammelingen van Ne derlanders in Zuid-Afrika, 23 November 1890." De kist, waarin de krans aan Hare Maje steit zal worden aangeboden, is gemaakt van geel hout en stinkhout, zooals de Zuid- Afrikaansche benamingen voor de fijnste houtsoorten des lands luiden. Handvatsels en scharnieren zijn van zilver. Yan binnen is zy gecapitonneerd met crème satijn. Het geheel strekt den velen personen, die daar aan gewerkt hebben, tot groote eer. (»Nws.") Een bejaarde visch. die als woer- profeet een goeden naam heeft, voorspelt in 't aanstaande winterseizoen geen ijs, op grond dat de zoogenaamde »schiere" aal nog haar winterkwartier niet heeft opge zocht. Een heer, die in de Ceintuurbaan te Amsterdam uit eén rijtuig was gestapt, bemerkte, toen bij weder wilde voortryden, dat zjjn order niet werd opgevolgd om door te rijden. Aanvankelijk meenende dat de koetsier in slaap was gevallen, ontwaarde hij eindelijk tot zijn grooten schrik, dat de man levenloos op den bok zat. In den vroegen morgen is Zondag naar het kerkhof Zorgvliet" aan den Am- stel te Amsterdam het lijk van mevrouw Amalia Carré—Salomanska overgebracht. Zaterdagavond ruim 8 uur was het aan het. station van de Staatsspoor, Weesper- poort, van Hanover aangekomen en in groote stilte geschiedde den volgenden morgen de teraardebestelling, alléén in te- lid van den heer Maximiliaan jarré, als vertegenwoordiger van de familie Carré, en van zeer enkele vrienden, waar onder de rechtsgeleerde raadsman van den heer O. Carré, mr. W. K. van der Breg- gen. De laatste hield, toen de kist, die met vele fraaie kransen versierd was, in de groeve was nedergelaten, een rede en voegde aan de vele kransen eene toe. Uit Maastricht wordt gemeld, dat de deskundigen, die benoemd waren om den geestestoestand van de kindermoordster Ma ria de Rooij te onderzoeken, als hun gevoelen hebben te kennen gegeven, dat de beklaagde aan verstandsverbijstering ljjdende is en uit dien hoofde niet toerekenbaar voor hare daden kan geacht worden. Te 's Hertogenbosch is Maandagmid dag een proclamatie van den Burgemees ter afgekondigd, waarin gezegd wordt dat voortaan met onverbiddelijke gestrengheid zal worden opgetreden, zonder onderscheid te maken tusschen nieuwsgierigen of bal- dadigen, onder herinnering van art. 186 van het Wetb. van Strafrecht. Dit artikel luidt aldus „Hij, die opzet telijk bij gelegenheid van een volksoploop zich niet onmiddellijk verwijdert na het derde door of vanwege het bevoegd gezag gegeven bevel, wordt, als schuldig aan deelneming aan samenscholing, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden." Uit Rotterdam wordt geschreven »Het gaat hier met de openbare veilig heid niet vooruit. De klenie diefstallen, welke dag aan dag gepleegd worden, zijn legio en ook de nachtelijke aanrandingen nemen meer en meer toe. Men kan dan ook des nachts heele straten doorloopen zonder nachtpolitie te ontmoeten. >Wat die kleine diefstallen betreft, heeft het de opmerkzaamheid getrokken, dat daarin eenigszins stelselmatig wordt te werk gegaan. Geruimen tyd lang toch hoorde men dag aan dag van het stelen van zinken of looden bedekking van uri noirs als anderszins, eensklaps had men het voorzien op koperen naamborden, te gelijkertijd werd men belust op groote vloermatten en wie weet welke voorwer pen achtereenvolgens weder in den smaak zullen vallen. Wenschelijk is het, dat aan dit alles paal en perk gesteld wordt, en de politie er in slaagt niet alleen de dieven in han den te krijgen, maar ook de opkoopers een flinke les te kunnen geven. Zeker toch is het, dat wanneer minder gelegenheid be stond gestolen waar van de hand te doen, de zucht tot stelen belangrijk minder zou zijn." De hongersnood in Rusland baart klimmende bezorgdheid. Ieder oogenblik kan een besluit der Regeering verschijnen, dat ook tarwe niet meer uitgevoerd mag worden na een bepaalden datum, die in elk geval, meent men, nog in den loop van dezemaand zal gesteld worden. Yolgens som migen echter overweegt de Russische Re geering nog de mogelijkheid om den uit voer niet geheel te verbieden, maar aan zeer hooge toltarieven te onderwerpen. Intusschen slaan de hongerlijdende boe ren hier en daar aan het muiten en ma ken zich schuldig aan plundering en roof. Dezer dagen hebben zij op de spoorweg- lijn Koersk-Woronesch-Kazan zelfs een goederentrein aangehouden en geplunderd. En toen zij er tot hun groote teleurstel- Hng, geen voedingsmiddelen in vonden, begonnen zij al plunderend het land af te loopen. Euveldaders. Uit Wladiwostock, in Siberië, wordt gemeld dat veertien straf- gevangenen ontvlucht zijn en een waar schrikbewind in de stad en de omgeving r van uitoefenen. Na hun vlucht deden ;ij een aanval op een hofstede en ver moordden de drie personen, die zy er in aantroffen, om in het bezit van burger- kleeding te komen. Hun volgend slacht offer was een Fransch zee-officier, die met militaire eerbewijzen werd ter aarde be steld. Bij den terugkeer van de begrafenis overvielen de schurken den kapelmeester van het militair muziekkorps, dat by het graf had gespeeld, en vermoordden hem ook. Twee Russische officieren, de heeren Leontieff en Patrine, rijden eventjes te paard naar China. Den lOen October verlieten zij Tiflis en kwamen den 31 en te Teheran aan, een afstand van 730 mijl in 21 da gen. Gemiddeld leggen zij per dag 30 tot 35 myl af. Over Noord-Indië trekken zij verder naar het Hemelsche Rijk. Te Berlijn zijn in de laatste week al zes en vijftig personen, die van de ontucht van anderen leefden zoogenaamde Zubalter tot gevangenisstraffen van 1 tot 5 jaren of dwangarbeid van 10 maanden tot 3 jaren veroordeeld. En nog 72 anderen wachten in de gevangenis hun vonnis af. In verscheidene districten van Opper- Birmah, waar nood geleden wordt, door de groote droogte, zal men nu, evenals onlangs in Texas, aan het regenmaken gaan, door het oplaten van luchtballons, met ladingen schiet katoen of dynamiet er aan, welke men in de lucht zal doen ontploffen. Ingezonden Mijnheer de Redacteur! In de vorige week heb ik 't was voor de eerste waal eene zitting bijgewoond van den Raad dezer gemeente. Dat bezoek heeft bij mij nogal aan- en opmerkingen doen ontstaan, waar van ik hier een paar wil mededeelen, als ten minste door TJ, mijnheer, geen beswaar wordt ge opperd. Vooreerst vond ik, dat de zitting veel te lang aanhield en dat nog wel zonder eenige panzeenng voor de leden. Mij dunkt, nadat de verschillende begrootingen waren behandeld, had men het restje voor eene nieuwe zitting kunnen bestemmen. Het contract voor de verpachting van 't Kanaal zou dan ook wellicht artikelsgewijze behandeld zijn. Verder had ik verwacht, dat de mededeeling van ingekomen stukken onmiddellijk zou gevolgd zijn op de installatie van 't nieuwgekozen lid. In iedere vergadering worden de ontvangen brieven ter tafel gebracht, terstond nadat de notulen zijn gearresteerd. Men leze slechts de verslagen der zittingen van den Raad te Amsterdam en te Alk maar, waar die gewoonte steeds wordt gevolgd, en het Reglement van orde, dat hier sedert 1854 vigeert, verzet zich niet tegen het opvolgen van een gebruik, dat ook in alle andere bestuurs- en algemeene vergaderingen gehaldigd wordt. Werden al de ingekomen stukken bij den aanvang der zitting ter kennisse van de leden gebracht, dan zou het zeker ook niet voorkomen, hetgeen nu geschiedde, dat o. a. een adres van 't onderwij zerspersoneel ongelezen bleef. En eindelijk zou het een beleefdheid zijn jegens het publiek op de tribune dat zijn toch degenen die de Raadsleden afvaardigen als de gewone omvraag plaats had vóór het houden eener zitting met geslotene deuren, 't Is de leden moeten het wèl begrijpen vooral in den winter, verre van aangenaam, voor hen, die de geheele zitting wenschen hij te wonen, om een tijd lang io^de vestibule op de heropening der openbare zitting te wachten. Met dank voor de plaatsing. Uw dw. dien. Burgerlijke Stand, gem. Helder. van 9 tot 11 Nov. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: J. Gomes en J. Morssink. BEVALLENE. S. Icke geb. Steehouwer, z. K. Mangel geb. de Vries, z. A. Leevrens geb. Grooff, z. C. Smit geb. Reinderman, d. M. E. T. Luijckx geb. Meijer, z. F. Bontes geb. Scbagcu, z. G. Faber geb. Spil, z. OVERLEDEN: A. Quast, echtgenoote van J. Burger, 53 jaar. P. Pieters, echtgenoot van A. Lemstra, 69 jaar. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 4 tot 10 Nov. ONDERTROUWD:) Q GETROUWDj Ueene" GEBOREN: Pietje, dochter van Biem Timmer en Ietje Roozendaal. OVERLEDEN Hendrik van der Wiele, 77 jaren, weduwnaar van Maria Nielen. Één levenloos aangegeven. Correspondentie. Ingzonden stukken tijdens de verkiezin gen tol aanbeveling van candidaten kun nen niet als zoodanig worden Marine en Leger. Blijkens bij het departement van marine ont vangen berioht is de oefeningsdivisie voor buiten- landschen dienst, onder bevel van den kapt. t. z. K. A. Stakman Bosse, in den voormiddag van den lOden dezer te 8t- Vincent (Kaap Verdische eilanden) aangekomen. Aan boord was alles wel. Aan den kapt. ter zee K. A. Stakman Bosse, commandant van de oefaningsdivisie voor buiten- landschen dienst, is per draad de last verstrekt om bij vertrek van 8t. Vincent, met de schepen onder zijn bevel, de reis te volgen naar de Si- monsbaai (Kaapkolonie), zonder aandoen van Rio Janeiro. 32) De conducteur sloot het portier en snelde heen om het telegram naar het telegraafbureau te brengen. Twee minuten later was de sneltrein in beweging. De dienstvaardige conducteur deed sijnbest om de voorgewende vrouw van den advocaat naar behooren te verzorgen. Zonder eenig kwaad vermoeden nam zij dankbaar de atten ties van den beambte aan. Eerst toen de trein in gang was gevoelde zij zich beklemd, ongerust, doch haar gedach ten snelden haar vooruit naar haar beminden Koert. Alles wat zy tof dusver geleden had, kon haar vertrouwen op hem niet aan het wanke len brengen. De ongelukkige vrouw had slechts één ge dachte zy wilde hem vergiffenis schenken. Zij had slechts één streven zij wilde zijn hart weer voor haar winnen. Gedurende de reis zorgde de conducteur goed voor haar. Aan elk station had hij een of ander, waarmede bij de alleenreizende dame genoegen meende te doen. Zoo kreeg zij langzamerhand een voorraad van wijndruiven, taartjes, bloemen, glazen limonade enz. om haar heen, zonder dat zy het waagde den beambte in zijn attenties te temperen, want zy hield die voor een goed voorteeken, dat zij niet mocht hindereu. Zoo verliep de nacht. Toen de sneltrein Parys naderde en de conducteur weder aan haar coupé kwam om haar wenschen te vernemen, drukte Jane den man voor zyne goede diensten een banknoot in de hand en verzocht hem per telegram een kamer voor haar te bestellen in het Stations hotel. Eindelijk liep de trein het Straatsburger station binnen. Vermoeid stapte zy uit op het woelige perron, dat vaD menschen wemelde Daar was niemand om baar welkom te heeten. Angstig keek zij in 'trond of zij Koert ook zag- Hy kon onmogelijk hier zijn, dat wist zij en toch zocht zij hem. Volle tien minuten dwaalde zy op het perron rond, doch niemand bekommerde zich om de gesluierde dame. Juist wilde zij het groote stationsgebouw binnengaan, toen zij haar naam hoorde roe pen. Zij keek om en stond tegenover mijn heer Morris. De advocaat was in gezelschap van een elegant gekleed heer, met een ridderorde op de borst, die zich uiterst beleefd voordeed. Morris was tegenover Jane zeer terugge trokken, wat haar eenigszins geruststelde. Met de blijken van de grootste hoogachting stelde hy uu den vreemden heer aan haar voor als professor Franqois Gispert. «Mevrouw," begon de professor meteen diepe buiging, ik ben zoo gelukkig u te kunnen mededeelenr dat de Duitsche officier uw echtgenoot, dien ge hier te Parijs wilt bezoeken in mijn hotel logeert." Vragend keek Jane den advocaat aan. Deze wendde zich af, scbynbaar met een gevoel van verdriet en medelijden. «Mag ik vragen, heer professor, wie u heeft medegedeeld dat ik hier in Parijs mijn man wilde zoeken De jonkvrouw Von Lauterer was zoo goed mij van deze reis kennis te geven en verzocht mij dringend u te vergezellen en te bescher men, mevrouw," viel de advocaat haastig in. «Wegens de betrekking, waarin wij eens tot elkander gestaan hebben, meende ik aan het dringende verzoek van die achtenswaardige dame te moeten voldoen. Gedurende de reis hield ik mij verborgen, omdat mijn aanblik u misschien kon mishagen. Ik heb echter alleen de verplichting op mij genomen tot Parijs de reis mee te maken en ben thans zoo vry mij terng te trekken. Te geruster kan ik dit doen, daar de professor, by wien Koert Von Berghaupt zyn intrek heeft genomen, u in deze stad beter beschermen kan dan ik, die hier een vreemdeling ben. Bovendien zou ik om verschillende redenen den heer Von Berghaupt niet gaarne weder ontmoeten.' Uit de woorden van deu advocaat sprak voor Jane de zekerheid, dat zij Koert weldra zou vinden zy haalde met verruimd gemoed weder adem. Ik dank u voor uw goede voorzorgsmaatre gelen, mijnheer Morris," stamelde zij en wilde hem de hand reiken. De advocaat nam de aangeboden hand echter niet aanhy maakte een koele sty ve buiging, en keerde zich om als iemand die in het diepst van zijn hart gewond is hierop ging hy heen. Mynheer Gispert scheen over deze handel- wijse van den advocaat ten hoogste verbaasd te zijn. «Laat hem gaan, heer professor,# fluisterde Jane hem in goed Fransch toe. «Wees zoo goed my nu naar myn man te brengen." De psychiater geleidde nu zijn nieuwe pa tiënte naar zijn elegant rijtuig, dat aan het station wachtte, stapte met haar in en bracht Jane naar zyn beroemd hotel in de Rue St. Martin. Mynheer Morris ging intusschen in de res tauratie-zaal van het station een en ander gebruiken en bestelde de kamers weer af, die Jane door den conducteur had laten gereed houden. Eerst tegen den avond nam hy een rijtuig en reed naar het hotel van professor Fran^ois Gispert, in de Rue St.-Martin, om te verne men naar den welstand vanzijn vrouw. XII In een weelderig, bijna overladen gemeubi leerd vertrek zat mynheer Morris tegenover prof. Gispert. De dikke gordijnea lieten slechts spaarzaam het daglicht in de kamer toe, zoodat daar een geheimzinnig halfduister heerschte. De lucht was bezwangerd met muscusgeur daarby kwam nog de branderige reuk van een papier sigarette, die de professor ter eere van zyn gast had aangestoken. Op een ingelegd speeltafeltje stond voor den advocaat een glas geelkleurige limonade, waar van hij nu en dan een paar droppels dronk als het hem te benauwd en te beklemd werd. De professor had juist een tamelyk lange rede tot den advocaat gericht en besloot met de woorden «Hieruit volgt voor ude ernstige waarschu wing, om eerst zelf tot kalmte te komen. Ik wil uwe gevoelens als echtgenoot niet kwetsen, maar ik beroep my op de dringende noodza kelijkheid van dezen maatregel, die zoowel tot uw welzijn zal strekken als tot voordeel van uw echtgenoote. «Ik schik mij in alles, heer professor, zy het ook met een droevig hart," antwoordde mijnheer Morris. «Ik heb het grootste ver trouwen in uw rijke wetenschappelijke ervaring toch had ik zoo gaarne heden myn vrouw willen zien en spreken." «Van het standpunt der wetenschap moet ik uw wensch onvervuld laten. Alles wat haar kan opwinden moet ten strengste verme den worden. Zonder my door een belofte te verbinden, hoop ik echter binnen weinige dagen een ontmoeting mogelyk te maken. Uw echt genoote weent veel in stilte, zy weigert te baden en is moeielijk te bewegen om op het balkon te gaan. Juist het genieten van de frisscho buitenlucht op het balkon houd ik voor zeer belangrijk. Ik zal trachten haar morgen te bewegen tot een wandelrit in ge zelschap van myn echtgenoote en mej. Lans. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1