't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT ÏÏÜSÏ VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. l Solide Bonten Mutsen en Cachenez-Petten TROOST, Spoorstr. hoek Koningstr. Degelijke St. Nicolaas-Cadeaux. zijn het voordeeligst verkrijgbaar bij No. 1961. Woensdag'2 December 1691. Negentiende "Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36. NIEUWSTIJDINGEN. SINT-NICOLAAS. J. VAN MUIJDEN, 10 Binnenhaven 10. <f) Goedkooper kan het niet! Houten Lijsten, Caliinet-formaat.v.af 50 Ct. f/dres:Weststraat 34. VERLOTING F. YAN ES, BinneHhayen 22. Robinson crusoë, BERKHOUT Co., BoelMel. Jlt. PRotographieTnstantanée. c. HELDER, 1 Dec. 1891. -- Zaterdagavond werd, op de feestelijke vergadering der Onderofficiers - Vereeniging »0 en V.« in Tivoli opgevoerd „Balt de Mars kramer», door J. Hubertns Janssen. De opvoering heeft den talrijken bezoekers uitstekend voldaan. Vooral de rollen van Balt en baron Blütendorf werden zeer gewaar deerd, hoewel we gaarne erkennen dat ook de overige spelers het hunne hebben bijge dragen tot het vormen van een goed ensem ble. Bij treffende passages hoorden we een goedgemeend applaus en zelfs werden de spelers teruggeroepen. Onder de toeschouwers bevonden zich ook militaire autoriteiten. Na afloop volgde een prettig bal. Naar aanleiding der in dit blad voorkomende annonce, vestigen wij de aan dacht onzer lezers op de Tooneelvoorstel- ling, hedenavond in den Stads-Schouwburg, te geven door 't Hollandsch Tooneelgezel- schap, onder directie van den hr. A. v. Lier. 't Op te voeren stuk Zijn woord getrouw", heeft in Amsterdam een uitstekend succes gehad, zoodat we niet twijfelen of 't zal ook hier in den smaak vallen van 't tooneelmin- nend publiek. Aan de inspecteurs van de verschillende wapens is door den minister van oorlog op gedragen, met elkander in overleg te treden tot het indienen van voorstellen tot uniform- verandering voor het leger, aangezien het door genoemden minister niet wenschelijk wordt geacht, alléén voor het wapen der infanterie eene uniformverandering in het leven te roepen, waartoe aanvankelijk het plan heeft bestaan. De verschillende korpscommandanten zijn aangeschreven, hunne voorstellen tot verande ring en wijziging van uniform met spoed aan hoogerhand in te dienen. Reeds thans kan bijna met zekerheid wor den gezegd, dat de schaco wel geheel zal vervallen, waarnaar reeds geruimen tijd ver langend wordt uitgezien, omdat die door den gebruiker als een ondoelmatig, zwaar en lastig hoofddeksel wordt bsachouwd. Welk soort of model van hoofddeksel daarvoor in de plaats zal treden, is nog geheel onbekend. Voor troe pen te paard en te voet zal dit echter wel verschillend moeten zijn. Ook zullen zeer waarschijnlijk de onoogljjke chevrons voor langdurigen dienst vervallen en daarvoor medailles van brons, zilver en goud, naarmate van het getal der dienstjaren, in de plaats treden. Dit zal zeker eene zeer ge- wenschte verbetering zijn, aangezien het bekend is, dat de roode chevrons, die thans aan on derofficieren en minderen voor 6, 18 en 30- jarigen dienst worden verleend, door hen liever niet dan wel worden gedragen. (Utr. Dagbl.) Door het Departement van Oorlog zijn aan de militaire wachten voor iederen wachtpost verstrakt twee schilderjassen en voor eiken korporaal van aflossing een mantelkraag. Het toestaan hiervan is een groote verbetering voor de militairen, die nu niet langer ongedekt van uit 't goedver- warmde wachtlokaal aan de koude worden blootgesteld. En bovendien wordt de schild wacht niet genoodzaakt om, op post ko mende, terstond het kleedingstuk over te nemen. Het gebeurde toch wel, dat een schild wacht liever de koude trotseerde dan de schilderjas te dragen van hem, die hem kwam aflossen. Te Haarlem is Donderdag aanbesteed: lo. Het driejarig onderhoud van de wer ken der rgkszeehaven »het Nieuwediep", Provincie Noord-Holland (Raming f 24.000 per jaar. Minste inschrijver G. D. van Doorn te Amsterdam voor f 23,700 per jaar2o. het driejarig onderhoud der dui nen op het eiland Terschelling, behoorende tot de zeewerken in Noord-Holland. (Ra ming f9300 per jaar). Minste inschrijver A. C. Zwart te Terschelling voor f7824 per jaar8o. Het onderhoud der rjjkszes- weringen op het eiland Texel, provincie Noord-Holland, gedurende de jaren 1892, 1893 en 1894. (Raming f 1850 per jaar). Minste inschrijver J. W. Hillenius te Texel voor 1729 per jaar. De Moordaanslag te Noordwolde. Omtrent den moordaanslag, te Noordwolde (Pr.)gepleegd, schrijft men nader In het dorp Noordwolde heeft het huisgezin van den herbergier Mengsr Zondagnacht een bangen tijd beleefd. Te 11 uur was het huis gezin van Menger naar bed gegaan, doch tegen middernacht werd op de glazen geklopt, met verzoek om open to doen. Menger herkende de stem van een zjjner dorpsgenooten, nl. S. Bosma, een koopman in eieren enz., die ver klaarde, een dringende boodschap aan M. te moeten overbrengen. Op zjjn aandringen opende Menger de deur, en Bosma trad binnen, op den voet gevolgd door zjju vader J. Bosma en de gebroeders Willem en Jan Velt. Menger vertrouwde het spel niet en vroeg wat men begeerde. Het antwoord luidde dat men drank wilde hebben, waarop M. antwoordde dat hij dit niet zou toelaten. Toen ging men naar de tapkast, om zelf de flesschen te grijpen, waartegen M. zich verzette. W. Velt en J. Bosma trokken daarop hun messen en stormden op M. los, die thans begreep dat zjjn leven ernstig gevaar liep. Terwijl hem het mes op de keel werd gezet, greep hjj een geladen geweer, dat in een hoek stond, en vuurde op zijn aanvallers. Jan Velt werd getroffen, en viel neder. J. Bosma, dit ziende, d^ed nog een aanval op Menger, doch werd door de vrouw van M. met een stoel en doer M. zoo met den kolf van het geweer geslagen, dat hij ineenzakte en be wusteloos naast J. Volt op den grond viel. Door den slag ging de tweede loop van het geweer af, zonder echter iemand te treffen. De andere twee personen namen daarna de vlucht. Menger klopte de buren op, om zijn huis te beschermen, indien de overgeblevenen den aanval wilden herhalen, [en ylde vervolgens naar het dorp Noordwolde, om de politie van de zaak te verwittigen. Toen deze met Menger terugkeerde, vond zjj de verwonden nog in de kamer liggen. Het bleek later, dat de arm van Jan Velt door het schot was verbrijzeld, en J. Bosma aan het hoofd en den rug gewond was. Zij konden niet vervoerd worden, maar moesten dadelijk onder geneeskundige behandeling worden ge nomen. Willem Velt is in hechtenis gesteld. Menger en diens vrouw zjjn nog geheel on der den indruk van het gebeurde, zij weten zelf niet hoe zij zich zoo kras tegen de in dringers hebben verdedigd. Toen Menger het geweer bij den loop greep en daarmede J. Bos ma een slag toebracht, ging het tweede schot af en kwam in den muur der kamer terecht. Licht had het hem zeiven of zijn vrouw het leven kunnen kosten. Door den hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam is bepaald, dat iedere 's nachts surveilleerende agent van politie vijf-en-twintig cent belooning zal ontvan gen voor elke deur en raam, die hjj open vindt. Deze maatregel schijnt gunstig te werken althans in de laatste dagen hoort men minder van inbraak. De belooning spoort de agenten aan tet goede surveil lance. Daar er des nachts twee agenten te zamen loopen, worden de kwartjes gewoon lijk door hen gedeeld. (»N. R. C.") Men is te Scheveningen nog altijd ïonder bericht omtrent een schuit van den reeder W. v. d. Zwan, schipper D. Ver baan Dz. Van deze schuit zijn kort na den laatsten storm de netten gevischt en aan gebracht. Men hoopt nog altijd, dat deze schuit ook een vleet gevischt heeft en daarmede aan het visschen is, en dan zou haar wegbljjven verklaarbaar zijn. Te Groningen zjjn vijftig Duitschers uit Amerika teruggekeerd, omdat zij den toestand in de nieuwe wereld veel slechter vonden dan in hun oude vaderland. Een vreemde spaarpot. Een juffrouw, die in eenige magazijnen haar inkoop had gedaan en daarna de uitstalling bewon derde, bemerkte eensklaps dat haar por- temonnaie verdwenen was, die een aardig sommetje inhield. Een man met een hou ten been en verdacht gezicht trachtte zich snel uit de voeten te maken, maar de blik van een politie-agent was op hem geves- tigd geweest en de man moest mee naar het bureau, waar men zjjn zakken ging uitpakken. Er werd evenwel niets gevon den. Toen kwam dt inspecteur op den in val om zjjn honten been eens aan «en on derz oek te onderwerpn en jammerde de ongelukkige al hartverscheurend onder de operatie de stapper werd losgebon den en de portemonnaie zat in dien zon derlingen spaarpot. Een „lansgeweer", dat de cavaleristen een groot voordeel geeft boven de infan terie, is dezer dagen door een slotenmaker te Potsdam uitgevonden. Volgens de Allgemeine Militar Zeitung" zyn dezer dagen, zeer in het geheim, met het nieuwe wapen proeven genomen op het schietterrein van Lichterfeld, waarbjj ook Keizer Wilhelm tegenwoordig was. De Kei zer moet zeer ingenomen zijn met het nieuwe geweer, waarmede eerlang proeven geno men zullen worden op grooter schaal. Chicago was mooi op weg een mo dern Babel te worden, eok wat den toren bouw betreft: men ging er steeds hooger huizen bouwen. Maar de Gemeenteraad heeft nu, na langdurige discussiën, beslo ten, dat er geen huizen meer gebouwd mo gen worden van vjjftien of meer verdiepin gen. Veertien verdiepingen is toch ook ge noeg. Een groot gebouw, dat al 200.000 dol lars kostte, heeft men moeten opgeven. ReddiDgstoestel. Door den Engelschen zee officier D' Arcy Irvine is een nieuw reddings toestel uitgedacht voor drenkelingen. Het is een achterlaadgeweer met sluitmechanisme van het chassepot. Het projectiel is een holle me talen buis, die met gecomprimeerd koolzuur gevuld en van voren in den loop wordt ge bracht, waarbij het voorste deel buiten de mon ding uitsteekt. Aan dit gedeelte is een zak bevestigd, vervaardigd van eenige lagen darm- vlies deze zak is gevouwen en langs het ge weer gelegd. Verder draagt het uitstekende deel der buis aan twee metalen draden een ring, waarop men de lijn steektdeze ia ge borgen in een metalen doos onder aan het geweer, voor het slot. Wanneer het schor afgaat, wordt de klep die het uitatroomen van gas belette, gelicht gaa stroomt door de zeer kleine opening in den zak deze heeft echter geen tijd om zich te vullen gedurende den één of twee seconden langen vluchttijd, maar vult zich, te water liggende, en dient aldus tot boei. (rLe Yacht"). De nadere berichten uit San Francisco betreffende de aardbeving in Japan luiden ver- achrikkeljjk. In 31 provinciën werden aard schokken gevoeld. Een stad van 15000 inwo ners aan den Tokardo-spoorweg werd bijna geheel verwoest, waarbij 747 personen het le ven verloren. Te Kano werden 600 huizen ver nield en 100 menschen gedood, in Ogaki stort ten 36 huizen in, werden 2000 in de asch ge legd, 700 personen gedood en 1800 gekwetst. In de districten Achy en Gifiis werden 42,000 huizen verwoest, 4000 personen gedood en 4000 gekwetst. Omstreeks 200,000 menschen zijn zonder dak. De aardbeving duurde van 28 October tot 5 N ovember 6600 aardschokken werden geteld. Sedert 1855 is geen ramp van dien omvang voorgekomen. Een zeer realistisshe voorstelling is te zien op het kerkhof te Colmar (Elzaa). eenige burgers hebben daar een gedenk steen geplaatst voor twee Franschen, die door de Duitschers werden doodgeschoten. Op eenigen afstand gezien is het als een gewone grafsteen. Maar komt men dichter bjj, dan ziet men de zerk aan den eenen kant een weinig opgelicht er uit het graf een hand steken, terwijl aan den anderen kant een geheele arm is uitgestrekt als om een Fransehe bajonet te grijpen, welke daar vlak bij ligt. Die voorstelling nu heeft onlangs een op het kerkhof wandelende dame zoozeer verschrikt, dat zij flauw viel. Dat men voorzichtig moet zyn bjj het gebruik van de telephoon kan het olgende leeren. Een koopman in een der voornaamste steden van Australië voerde met een han delsvriend een gesprek per telephoon, waarin een kleine pauze ontstond. Door contact der geleidingen ving hjj toen een ander gesprek op tusschen twee kooplieden, wier stemmen hjj herkende, en die zich zeer ongunstig over zjjn persoo* en zjjne zaak uitlieten. Hij stelde onmiddelljjk een aan klacht wegens laster in. Wanneer ge, waarde lezers en lezeressen ons blad met aandacht leest, dan ziet ge dat we met rasse schreden 't Sint-Nicolaasfeest naderen. Dit feest heeft de eigenaardigheid dat 't door allen, door jongen en ouden, door men schen van alle mogelijke richtingen wordt ge vierd. 't Feest van Sint-Nicolaas brengt ze allen bjjeen op neutraal terrein. Hier is aan de orde geven en ontvangeB. En wie 't meeste pleizier er van heeft, de gever of de ontvan ger, we wagen 't niet zulks te beslissen, 't Eigenaardige is hier, dat de gever vaak, iu navolging van den goeden bisschop, onbekend wil bly ven maar toch heeft de geheimzinnige sluier, die over 't geschenk verspreid ligt, ge woonlijk hier en daar een kleine opening, waardoor men den gever zoo al niet kan ken nen, hem toch kan raden. De dagen, die onmiddelljjk 't Sinterklaas feest voorafgaan, wekken in duizenden harten hoop en bljjde verwachtingen. Wenschen en begeerten, ze worden somtjjds hardop geuit, somtjjds gefluisterd, en toch heel dikwjjls door 't seherpe oor van den bisschop, die in ont zaggelijke vaart op zyn schimmel van 't Noor den naar 't Zuiden, van 't Oosten naar 't Westen snelt, gehoord en wat meer zegt vaak vervuld. Nu, Sinterklaas behoeft ook niet alles persoonljjk in orde te brengen. Hij, 't hoofd der firma, heeft t&llooze dienaren, die met den meesten ijver zjjne bevelen uitvoe ren, die zijne zaak behartigen of 't de hunne was. Wandelt 's avonds maar eens langs stra ten en grachten en bekijkt de winkels, waar alle mogelijke artikelen smaakvol en in over vloed zijn geëtaleerd. Koekbakkers, boekhandelaars, manufactu- riers, handelaars in galanteriën en andere ar tikelen, zij allen bieden u dingen aan, die als geschenken kunnen dienen. Ge hebt een keus, die u somtjjds verlegen doet staan. Is de dag van 5 December aangebroken, de vooravond van den Sinterklaasdag, dan schjjnt 't of alle wereldsche beslommeringen eenige oogenblik- ken moeten rusten, om plaats te maken voor gulle vroolijkheid. 't Meeste pleizier hebben intusschen de kinderen, die nog in de onschuld des harten gelooven dat de bisschop tusschen licht en donker in hoogst eigen persoon hun de begeerde lekkernyen zal komen brengen. Jammer dat die tijd, waarin de jonge harten met zekeren angst Sinterklaas zien verschy- nen, zoo spoedig voorbjj is en 't eenvoudig kinderlijk gevoel door w ij s h e i d wordt ver drongen. Neen, de dreumis van 7 of 8 jaar, die heel pedant weet te verklaren dat de echte Sinterklaas onmogelijk kan komen, geniet niet half zooveel als zijn meer onnoozele makker, die 's avonds een schoentje met hooi gevuld onder den schoorsteen plaatst om 't paard van den goeden bisschop een versnapering aan te bieden. Sinterklaas, de gever bij uitnemend heid, heeft 't groote kunststuk tot stand ge bracht, om de harten, vaak zelfs van oude knorrepotten, die in gewone tyden een dub beltje gaarne driemaal omkeeren, tot mildda digheid te bewegen. Waarom worden velen, anders niet goed geefs, bewogen bij die gelegenheid eens goed in den zak te tasten Omdat de Sinterklaasdag levendiger dan ieder anderen de herinnering aan eigen jeugd voor den geest terug roept. Menig man, onder zorgen grijs geworden, herinnert zich met stil genoegen, hoe ook hij eenmaal^blyde verwach tingen koesterde, toen hjj nog als kind den Sinterklaasdag tegemoet zag; menige groot moeder herinnert zich den tijd, toen ze als blozend klein meisje vol vrees wegkroop, wan neer Sinterklaas voor de kamerdeur stond. Maar tevens denken ze met bljjdschap aan hetgeen ze ontvingen, zooals ze later begre pen, van ouders, bloedverwanten of vrienden. Die vreugd willen zij op hunne beurt berei den aan hunne kinderen, kleinkinderen of de kinderen van vrienden en bekenden. Sinter klaas heeft ons de rechte manier van geven geleerdgeven uit gulheid des harten en niet om de waarde van 't geschonkene terug te ontvangen. Al is de vrome bisschop van Myra reeds eeuwen tot stof vergaan, zjjn geest is werk zaam gebleven tot nu toe. In zijn naam wor den jaarlijks duizende handen gevuld. Wie op Sinterklaasdag de gelukkigste is, hij die geeft of hij die ontvangt, willen we niet uit maken, we laten dat vraagstuk gaarne onop gelost alleen uiten we den wonseh, dat vele handen zich mogen openen om andere handen ee vullen en meteen, dat de gelukkigen eens ten oogenblik daarbij denken aan hen, die door de dienaren van Sinterklaas wellicht ver geten worden. Oeh, ge kent er wel in uwe omgeving, die waarschijnlijk de goede gaven van Sinterklaas alleen in de handen van an deren zullen zien, wanneer gjj of andere men- schenvrienden niet eens aan hen denkt. Zoekt er zoo eens een of meerdere op en vervul dan den rol van don goeden bisschop bjj hen. 't Zal u zonder twijfel voldoening schenken en de herinnering aan 't Sinterklaas feest zal u dubbel aangenaam worden. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Yan 26 28 November. ONDERTROUWD H. I. J. Leemans, smid en A. P. Krug. J. H. Metz, timmerman en H. C. H. Klaassen. GETROUWDJ. J. Coppens, scheepskok en H. J. Y. Schutte. BEVALLENH. C. Graefenhajjn, geb. v. Otterloo, z. H. Carst, geb. te Hasseloo, d. J. Veen, geb. Bosch, d. M. van Dijk, geb. v. d. Wal, d. P. Narold, geb. Gieles, z. C. W. v. d. Nieuwenhof, geb. Liebregs, z. OVERLEDENT. Dekker, echtgenoote van W. van Leeuwen, 71 jaren. Een leven loos kind van J. B. Bakker. Theelichtjes. Tafel-Kom. foren, (féj Nickélen Serviezen, Koffiekannen en Theepotten. jX Zeer fijne geëmailleerde Koffiekannen, enz. ji Warmwater stoven, -Borden en -Kruiken. ijY Aaibmlend, VH> ten. X) GROOTSTE SORTEERING in alle opvolgende nummers, tot de bekende LAGE PRIJZEN. iazettin van Photagraphiên GRATIS. A. BREET Wzn. op ST. NICOLAASAVOND, yan .Specu laas. Taai, Krentenbrood, Ham, Worst, enz., bij zijn leven en zonderlinge lotge vallen, beschreven door Daniël de Fob, met 70 illustratiën. Prijs fl,90. Na ontvangst van f 2.zenden wy dat nooit volprezen boek franco alom. E. DÏLFER, Hoofdgracht K 39, Nieuwediep. is het goedkoopste adres voor het ver vaardigen van portretten naar oude por tretten, hoe verbleekt ze ook zjjn. Eiken dag opname.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1