Bomerle Staal nemeentB WierinaeH, Advertentiën. L. E RUGERS, Tandarts BIERSTEKER, Gymnastiek- en Stim-Vereenipi; VERGADERING eeri nette Dienstbode, een Dagmeisje. Dienstbode. Gevraag een nette DIENSTBODE. Mej. BUHSE, Kruisweg, een partij BRANDHOUT, Nal. Cir. Gek OBtk-Vereenipff. j een Melkstand. gedurende de maand NOVEMBER 1891. GEBOREN Gerrit, z. v. P. Omis en A. Bais. Jan, z. y. A. Pool en M. Halfweeg. Trijntje, d. v. J. Lont en C. Wagemaker. Johanües Jacobus, z. v. C. Muit en E. Krom- medam. Gerrit, z. v. S. Lont en G. Klein. Meijert, z. v. J. Tysen en T. Rotgans. Simon, z. v. D. Bais en A. Vermeulen. Jacobus Her- manus, z. v. H. Krommedam en E. Pot, ONDERTROUWDGeene. GEHUWD: Johannes Willebrordus Amels- beek en Wijntje Koorn. OVERLEDENNeeltje Smit, 11 maan den, d. v. C. Smit en M. Koorn. Jacob Kool, 68 jaar, echtgenoot van N. Tysen. Maartje Post, 71 jaar, eehtgenoote van C. Staaltjes. Freerk Jausonius, 28 jaar, weduwnaar van J. L. S. Horman. Stoomvaartberichten. Het stoomschip «Prinses Marie«, van Am sterdam, vertrok 3 December, van Aden. Het stoomschip «Prinses Wilhelmina', van Amsterdam, vertrok 3 December, van Genua. Het stoomschip «Soenda*, van Batavia,arri veerde 2 December, te Aden. Het stoomschip «Koningin Emma, naar Am sterdam, vertr. 5 December van Aden. Het stoomschip «Prins van Oranje« vertr. 5 Dee. van Amsterdam. Het stoomschip «Conrad«, van Amsterdam, arriv. 5 Dec. te Batavia. Marktberichten. Alkmaar, 5 Dec. Aangevoerd 5 paarden f40 a 150, 10 koeien en ossen f140 a 180, 22 nucht. kalveren f8 a 16, 193 magere scha pen f 10 a 16, 44 magere f9 a 12, 237 big gen f2 a 5, 8 bokken en geiten f 2,50 a 8, Boter per p. f 0,67-a- a 0,77£, eieren f 6 a 7,50 per 100 stuks. Visscherijberichten. Nieuwediep, 5 Dec. Aangebracht door 60 kor- ders 8 tot 26 mand kleine schol p. m. f 1,26 a 1,80, 1 tot 2 mand schar p. m. f 0,80 a 1. 20 bengera met 20 tot 90 schelv. p. 100 f 40 a 45, 3 tot 20 kabelj. p. st. f 1,20 a 1,30, 3 tot 6 roggen p. st. f 1. 7 Deo. 3 korder8 met 8 tot 12 mand kleine sohol p. m. f 1,60 a 1,60. 8 Dec. v.m. 8 u. Niets binnen. POLXTTF,. GEVONDEN VOORWERPEN. Adres Bureau Raadhuis1 Bewijs van geboorte-inschrijving Jn. J. C. Licher. Adres Bureau 11 Notitieboekje, een Melkvaatjo. Adres Bureau II1 Pakhuissleutel, 1 Handschoen. OP EEN KERKHOF. Stille plek, waar heete tranen, O, zoo dikwyls zijn geschroid, Als geliefde dooden door ons Grafwaarts werden heengeleid. O, wat waart ge ons in die stonden Toch een somber, droevig oord. Ja, uw bodem heeft steeds zwijgend Tal van klachten aangehoord. Och, wat bergt ge vele dooden Reeds in uwen killen schoot Welk een aantal jonge menschen Hebben uwen buit vergroot. Onbewust van alles wat er In en op uw grond geschiedt, Blijft ge koel voor alle tranen, Zij ge doof voor 't bangst verdriet. Zwijgend neemt ge de geslachten In don loop der tijden op Zwijgend draagt ge op de graven Hier en daar een rozeknop, Die, gekweekt door teed're liefde, Aan een doode is gewijd Zwijgend torscht gij monumenten, Steeds vermeerderd door den tyd. Doof voor beden, blind voor tranen, Ongevoelig voor al 'tleed Van de menschheid, die zoo droevig Dikwijls, uw gebied betreedt, Schijnt gij toch tot elk te fluist'ren, Als met sprakeloozen mond Eenmaal zal 'k u ruste geven, Gij, die voorschrijdt langs mijn grond. Kerkhof, dat „memento mori" Toeroept tot den sterveling, O, dat vroeg ons de ernst des levens Diep, zeer diep in 't harte dring' Maar dat eenmaal elke doode, Als zijn fakkel is gebluscht, Teer bemind door wie hem kende, Eervol in uw bodem rust. Ingezonden. Geachte Redactie De bijgaande regelen lagen reeds ter afzen ding gereed, toen ik, met het oog op de St. Nicolaas-drukte, besloot, ze nog eenige dagen in de portefeuille te houden. Ik wilde liever, dat ge de beschikbare ruimte in uw blad be stemde voor onze neringdoende en handeldrij vende plaatsgenoeten, die hunne artikelen met het oog op 't feest, dat door groote en kleine kinderen werd gevierd, aanbevelend vermeldden. Nu zyn de drukke dagen voorbij en wellicht kan mij nu wel een plaatsje voor het volgend geschrijf worden toegestaan. Ook naar aanleiding van het gebeurde bij de onlangs plaats gehad hebbende branden in deze gemeente, wil ik wijzen op 't nut van den telefoondienst. Nauwelyks was van het ontstaan van brand door den naastbijzynden politiepost kennis genomen of terstond was het bericht door de gehecle gemeente zelfs op Huisduinen - bekend. Moest vroeger een boodschapper worden uitgezonden om de auto riteiten tc waarschuwen, nu was op 't zelfde oogeublik de tijding overgebracht, en werden de bluschmiddolen met des te meerder spoed aangevoerd. Waarlijk de Raad dezer gemeente zal er geen berouw over hebben, dat hij de overeenkomst met den ondernemer vaa den j telefoondienst heeft aangegaan deze uit gebreide gemeente had werkelijk behoefte aan het gemeenschapsmiddel, dat der politie dage lijks de gewichtigste diensten bewijst. Maar niet alleen voor de politie, ook voor particulieren is dat middel om op afstanden een gesprek te voeren van veel nut. We be hoeven niet op te sommen de gevallen, die zich hier ter plaatse reeds hebben voorgedaan, dat menschen, die zaken doen er gemak en voordeel van genoten. Ieder kan, bij eenig na denken. inzien, dat het niet dan voordoelig moet zijn, als commissiën en bestellingen van uit elk deel der gemeente onmiddellijk kunnen overgebracht worden, 't Is niet te begrijpen, dat nog niet meerderen zich aansluiten. En te meer verdient de telefoondienst in deze ge meente te worden gewaardeerd, omdat van dien dienst hier gedurende den nacht zoowel als des daags kan worden gebruik gemaakt. Dat is in vele anderen plaatsen niet het geval. Nog onlangs werd uit Nijmegen geklaagd, dat iuen daar 's avonds na 10 uur niet meer van den telefoon kan gebruik maken. Dezer dagen was er alhier iemand, die 'sanchts onraad op zijn erf meende te bespeuren. Waart ge zeide zyn buurman den volgenden mor gen, bij het telefoonnet aangesloten geweest, dan had ge onmiddellijk de politie kunnen waarschuwen. Nu hebt ge een groot deel van den nacht zeiven kunnen surveilleeren. Een en ander strekt zeker, om de onder ons nog nieuwe, doch reeds deugdelijk gebleken zaak by het publiek aan te bevelen. Helder, 7 December 1891. Met vriendelijken dank voor de plaatsing. Uw dw. dn. R. Vervolg der Berichten. Hedenavond vergadert de Raad dezer gemeente tot het behandelen van de volgende punten 1. Brug by de Windsteeg. 2. Benoeming brugwachter. 3. Reglement Ziekenhuis en Apotheek. 4. Aanschrijving oprichting van een gym nasium. 5. Vaststelling 2de suppletoir kohier hoof- delijken omslag. 6. Verzoek ontslag onderwijzer. 7. Benoeming commissie onderzoek adres sen ambtenare?i, etc. 8. Benoeming leden commissie toezicht lager onderwijs. 9. Benoeming leden der commissie van bij stand gemeentewerken. 10. Idem gemeente-reiniging. 11. Zeevaartkundig onderwijs. Jammer dat het feest van den «Goed Heiligman", alhier niet geheel en al on gestoord is afgeloopen. En 't was onze politie, die het nog laat in den nacht ontgelden moest. De agen ten, genoodzaakt twee personen om deze of gene reden in arrest te stellen, werden door een paar onverlaten ernstig bemoei lijkt. De agent Cupido werd bovendien zeer mishandeld en de dader wist, jammer genoeg, te ontkomen en tot 's morgens onbekend te blijven. Maar toen aan het commissariaat een nauwkeurig onderzoek was ingesteld, kon men den vermoedelijk schuldige uit diens woning ophalen en van zijn schuld over tuigen. Wanneer zal men toch eens begrijpen, dat het mishandelen van onze politie-agenten laf is en in hooge mate ongepast en ongemotiveerd Door het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is een zilveren horloge met toepasselijke in scriptie en daarbij behoorend brevet toe gekend aan den 15jarigen Johannes van Hees alhier, wegens het met levensgevaar redden van drie kinderen uit het water op verschillende tijdstippen. Een ongelukkig geval had ji. Vrij dagnacht op den Texelschen wal plaats. Een vijftal haringvisschers van Nieuwediep, te zamen in 't haam loopende om 't net in zee te brengen en daarmede reeds een eind gevorderd zijnde, was hun de kracht der stroom te machtig om daarmee voort te gaan. Vier maakten zich vrij, maar de vijfde, Morrien genaamd, kon zich niet spoedig van 'tnet losmaken, hij werd in de diepte medegesleurd, zoodat hij jammer- tijk verdronk. Pogingen ter hulp, dadelijk aangewend, mochten niet baten. Een geval als dit, herinneren zich de oudste visschers niet dat 't ooit gebeurd is. Hr. Ms. stoomschip «Van Speijk", in station in de wateren van Bali en Lom bok, begeeft zich in het begin der vol gende maand maar Soerabaj^, ten einde alvorens de terugreis naar Nederland te aanvaarden, aldaar eenige voorzieningen te ondergaan. Verreweg het grootste gedeelte van de haringvloot is te Scheveningen terug gekeerd. Geen der aangekomen schippers heeft van de schuit «Zeven Gebroeders schipper D. Verbeen, reeder W. van de Zwet, iets ontdekt of gezien, zoodat thans het ergste omtrent dien bodem wordt ge vreesd, te meer nog omdat na den storm van 11 November 11. zijn ankertuig en een deel zijner netten reeds te Schevenin gen zijn aangebracht. Nadat het opruimen van de ruïne te Halfweg (het gevolg van het laatste spoor wegongeval) dagelijks krachtig was voort gezet, zijn Maandag de laatste overblijf selen verdwenen en de beide lijnen geheel vrijgekomen. De locomotief die bij dat on geval, diep in den grond reed, werd opge licht en is gisteren, voortgetrokken door een andere machine, vervoerd naar de werk plaats te Haariera, om hersteld te worden. De zomer van het jaar 1891 heeft meest alle gewassen minder goed doen ge dijen dan anders. Wat meestal samengaat, gebeurt ook nu de prijzen dier gewassen zijn gestegen. Om te bewijzen, hoe door goede prijzen een eenigszins minder voor deelige oogst meer dan hersteld kan wor den, zij medegedeeld, dat te Koedijk een bouwer woont, die dit jaar van iy4 hec tare evenveel in zijn beurs krijgt als ver leden jaar van Sl/4 hectare. Hij roept «Leve de kool, weg met de suikerbiet". De schaatsenfabrikant A. K. Hoek stra, te Warga (Fr.), ontving voor eenige dagen de opdracht van Rijkswege, om ten behoeve van de infanterie 300 paar schaat sen te leveren. Deze zending, welke bin nenkort gereed zal zijn, is bestemd voor Den Haag. Geen prettige St. Nicolaas Iemand te Amsterdam heeft een enve loppe verloren, waarin een schuldbekente nis van f100, een bankbiljet van f 300 en een van f 1000. («Nbl. v. Ned.«) Het standbeeld van Jan Pz. Coen zal te Hoorn geplaatst worden op het Rooden Steen, met het gelaat naar de Havensteeg gewend. Naar alle waarschijnlijkheid zal het onthuld worden in het voorjaar van 1893. Te Parijs is wed»r een opzienbarende moord gepleegd. E»ne oude dame, Barones Dellard, die met haren zoon en een dienst bode op den Boulevard du Temple woonde, is Vrijdagmiddag om 4 uur in hare wo ning vermoord. Toen de dienstbode, die even een bood schap had gedaan, terugkeerde, kwam haar een jonkman, met een bloedig mes in de hand, tegemoet en bracht haar verscheidene wonden aan den bals toe. Zij had nog kracht om naar een venster te gaan en hulp te roepen en viel toen bewusteloos neer. De moordenaar die ook geld en kostbaarheden gestolen moet hebben snelde toen de trap af. „Sluit de deur, er zijn dieven in huis risp hij den conciërge toe, en voor iemand begrip had van het gebeurde, was hij verdwenen. De barones vond men dood op een bed in de kamer van haren zoon. Het mes, waarmee de misdaad gepleegd werd, lag ergens op den grond. Men heeft het signalement van den moordenaar. De zwaargewonde dienstbode gaf een beschrijving van hem, welke vol komen overeenstemt met de beschrijving, die de bovenburen gaven van een jonk man die een half uur voor den moord bij hen naar Barones Dellard had gevraagd. Aan het huis waar de misdaad is ge pleegd zijn verscheiden» herinneringen ver bonden. Het werd indertijd bewoond door de beroemde schrijver Flaubert en The- odore Barrère en van het dak van dit huis loste de Italiaan Fiecchi den 29n Juli 1835 een geweerschot op Koning Louis Philippe. De ratten hebben zich in Brazilië zoo sterk vermenigvuldigd, dat de inwo- nere genoodzaakt zyn tot het invoeren van de Giboia, een kleine boa, die de knaagdieren meedoogenloos vernietigt. Op de markten van Rio-Janeiro, Bahio en Pemambuco worden zij druk gekocht voor den prijs van 5 a 7.50 francs per stuk. Deze slang, die voor den mensch volkomen onschadelijk is en zich zeer langzaam be weegt, slaapt den gansehen dag en gaat alleen des nachts op de jacht. Evenals andere vertegenwoordigers van haar soort, doodt de gibota de ratten al leen uit lust tot dooden en eet zij de die ren niet op. Aan de plaats, waar men haar eenmaal gebracht heeft, geraakt zij zeer gehecht, en bij verplaatsing keert zij daarheen terug, zoo haar althans geen onoverkomelijke hindernissen in den weg gelegd worden. Iedere woning in de war me provinciën van Brazilië heeft tegen woordig haar gibota, door wier werkzaam heden het huis bewoonbaar wordt gemaakt. Daar zou geen parapluie voor hel pen Onverwacht zal over eenigen tijd de maan op de aarde storten, aldus luidt de voorspelling van prof. Ray, afgeleid uit de door hem waargenomen uitbarstingen op de maan, waardoor dat hemellichaam uit zyn baan zou geraakt zyn »n ons eerlang op een goeden nacht heel onzacht uit on zen slaap zou wekken, om ons misschien tegelijk te vermorselen. Toch make men zich voorshands niet al te beangst. Tot heden is het nog steeds een onomstootelijke waarheid gebleven, dat elk hemellichaam naast een aantrekkende ook een afstootende kracht bezit. Komt nu de eene bol te dicht bij den omgeven- den dampkring van de anderen dan zou den beide hemellichamen door die afstoo tende kracht weer in hun eigen banen worden gedrongen. Wij zullen dus het best doen het «vallen" van de maan op onze aarde als besliste onmogelijkheid te beschouwen. Een bedelares van 75 jaar, op kruk ken, is Maandag te Parijs op straat, terwijl zij hare wekelijksche gaven verzamelde, plotseling overleden. In hare woning heeft men in hare stroomatras 50,000 francs in solide effecten en een paar duizend francs aan goud in een oude schoen ver stopt gevonden. De burgemeester van Reith, by Ham- melsburg, in Beieren, werd Woensdagmid dag gevangen genomen, omdat men hem verdenkt, vijf jaren geleden den jachtop ziener Schmidt doodgeschoten te hebben. De gevangene is een zeer vermogend man en was in de geheele streek geacht en gezien. Een nieuw reddingsmiddel. Eene dicht opeengepakte menschenmassa vulde onlangs het trottoir tegenover den in aanbouw zijnden Vrijmetselaars-tempel te Chicago, om met in gehouden adem toe te kijken, hoe een jong man zich van deze duizelingwekkende hoogte langs een dunnen draad van staal en aluminium liet zakken. De moedige luchtreiziger was J. H. Athey, uitviuder van een reddingsmiddel bij i rand, die door deze proef het bewijs leverde, dat dit toestel, dat men in zijn reistasch met zich kan voeren, zeer bruikbaar is. Men kan liet overal in eene kamer vastmaken en het laat zich door degenen, die er zich langs la ten glijden zoo besturen, dat men op elke plaats stil kan houden. De draad, half van aluminium, kan niet verbranden en heeft een draagvermogen van 500 pond. Het geheele toeBtel weegt slechts 3 pond. Londen, 7 Dec. (R. O.) Uit Shang hai wordt aan de «Daily Connicle" ge seind, dat het bericht over de nederlaag der opstandelingen bij Chaoyang volkomen wordt bevestigd. De keizerlijke troepen waren 4500 man sterk tegen 3000 oproerlingen, wier cava lerie echter krachtiger was. Het verlies der infanterie is zeer groot. Er werd geen genade geschonken en alle gewonden werden afgemaakt. Het aantal Christelijke inboorlingen, dat gedood is, bedraagt 500. Ondbrtrouwd PIETER BOTTER, en MARIA JOHANNA LEVERING. Helder, 4 December 1891. GeborenNICOLAAS GERARD, Zoon van N. G. GROEN en G. P. GROEN Yogel. Helder, Dec. 1891. Bevallen van een Zoon A. JELLEMA -GEUS, Eehtgenoote van S. JELLEMA. Helder, 6 December 1891. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden van bijna 2 jaar, na voorzien te zijn van de H. Sa cramenten der Stervenden, onze ge liefde Zoon PIETER, in den nog jeugdigen leeftijd van 16 jaar. Ieder ouderhart zal best kunnen gevoelen hoe zwaar ons deze slag treft. Helder, 4 December 1891. C. v. VLIET. D. v. VLIETKoningstbix. Mede namens Grootmoeder, Broe ders en Zusters, en verdere Familie. in HIIIMHM iiHI ntfnyminrifn Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot en der kinderen zorgzame Vader WILLEM VUISTING, in den ouderdom van 47 jaar en 3 maanden. Helder, 6 December 1891. Wed. W. VUISTINGDe Vries. Kinderen en verdere Familie. KmmammamrnsmmKmummmmsmati MÊÊKS^ .^e onc*ergeteekende be- tuigt zijn oprechten dank aan den Ed.Achtb. Heer Burgemeester van Weeringen en de Commissie, benoemd tot leniging der ramp, veroorzaakt door de ijsafschuiving op het eiland in den winter van 1890/91. Ik heb door deze Heeren verkregen een nieuw vaartuig, waardoor ik in staat gesteld ben mijn arbeid opnieuw te beginnen. Ook mijn medeburgers ben ik dank verschul digd voor de stoffelijke hulp, die ook zij mij zoo welwillend hebben bewezen. Wieringen, 8 December 1891. MHB P. 1TGAN5 Jz. Degenen, die iets f|pajl> te vorderen hebben vanondergeteekende, worden verzocht hunne rekeningen aan te bieden voor 10 DEC. e. k. Stafmuzikant Solist, Kon. Ned. Marine. OPROEPIllir De ondergeteekende, die in het laatst dezer maand deze gemeente metterwoon gaat verlaten, roept op ALLEN, die nog iets van hem hebben te vorderen, daarvan blijken te geven en kwitantiën t» presenteeren vóór of op 27 December 1891. Z. PANBAEEES. NB. Dankbetuiging voor de genoten gunst en het geschonken vertrouwen, be nevens aanbeveling van mijn opvolger in de eerstvolgende bladen. Prins Hendrikkade 169 Amsterdam, is MAANDAC'S en VRIJDAG'S te Helder, KERKGRACHT 47, te consulteeren voor operatiën, vallingen en het plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. van Korporaals der Artillerie Jfitfltll u»B Jali". Feesteiy lio op Zaterdag 12 December 1891, in het Lokaal «TIVOLI". Aanvang 8 ure precies. Zaalopening 7 unr. Gevraagd met 1 Februari a.s„ die goed kan koken. Zich in persoon aan te melden by Mevrouw FAURE, Dijkstraat 51, den Helder, des avonds tusschen en 9 uur. G-evraaga Adres: KEIZERSTRAAT 71. Voor de veelvuldige be wijzen van deelneming, zoo van hier als elders ons be toond by het overlijden van onze geliefde Eehtgenoote en Moeder, Mejuffr. TETJE VAN LEEUWEN, geb. DEKKER, betui gen wij hiermede onzen liartelijkcn dank. Helder, 7 December 1891. W. VAN LEEUWEN Sr., Kinderen en Behuwdkinderen. Voor de vele blijken van belangstelling, betoond bij het overlijden en de ter- aarde-bestelling van onzen geliefden Va der W. G. VAN ZUIJLEN, brengen wij onzen iiartelijken dank. T. VAN ZUIJLEN en Familie. Voor de vele blijken van deelneming, hulp en bystand ondervonden gedurende de ziekte en 't overlijden van onzen geliefden Zoon PIETER, betuigen wij, in 't bijzon der aan onze Buren, onzen w e I g e- eenden dank. C. VAN VLIET en Eehtgenoote. AdresJ. SCHAGER. Verloren een roode wollen DAMES DOEK, gaande van de Binnenhaven tot de Vijzelstraat. Die dezen terugbezorgt zal beloond worden. Adres BINNENHAVEN no. 29. Te koop gevraagd in 't groot en klein. Adres: J. de Leeuw, Oude Schoolstraat. T© Koop een HANDKAR, AARDAPPELBAK en 5 KIPPEN met LOOP. Adres P. Boerman, Oostslootstr. No. 14. Onzen hartelijken dank voor de ST. NI- COLAAS-VERRASSING. F. GRAEFENHAIN en Eehtgenoote. j OPENBARE VERGADERING op Donderdag 10 dezer, des avonds te 8 uur, in het Onthouders Volks-Koffiehuis, Binnenhaven. HET BESTUUR. Te koop gevraagd: Zich te vervoegen VISCHMARKT No. 10. Te Koop fijne Kalkpuin en grove Puin (steenstukken). Adres J. DUINKER, 2e Vroonstraat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 2