w 't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. 1 Januari. Let wel No. 1967. Woensdag 23 December 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 14 Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Buraaux: 8P00BSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekende Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. We verzoeken onzen lezers, die, vol gens gewoonte, een Welkomstgroet aan Familie, Vrienden of Begunsti gers in ons blad willen plaatsen, be leefdelijk daarvan tijdig opgave te doen- DE UITGEVERS. Met het oog op de Feestdagen, zijnde Kerstdag en Nieuwjaar, zal onze Cou rant van Vrijdag 25 December, ver schijnen op DONDERDAG 24 DECEM BER en die van Vrijdag I Januari, op DONDERDAG 31 DECEMBER. Inzenders van Advertentiën gelieven hierop aandachtig te zijn. De Uitgevers Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't ver schuldigde abonnements geld, Vliegend Blaadje", 4e kwartaal 1891, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 6 Januari 1892 zullende anders daarover met 19 Ct. ver hooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. Aan onze geabonneerden in Amerika wordt beleefd verzocht 't verschuldigde te willen overmaken. DE UITGEVERS. HELDER, 22 Deo. 1891. Naar wij vernemen is thans ook Hr. Ms. wachtschip alhier ter aansluiting aan het telefoonnet opgegeven. Door het Prov. Bestuur van Noord- Holland te Haarlem is jl. Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed het drieja rig onderhoud van de haven beoosten Ou- deschild op Texel, loopende van 1 Jan. 1892 tot 31 Dec. 1894. Raming f7800 per jaar. Minste inschrijver de heer D. de Vries, alhier, voor f7376 per jaar De Noorsche schepen »A. W. Sing- letonc, met bewerkt hout van Drammen naar Liverpool en »Mizpah,« met steenko len van Huil naar Buenos-Ayres bestemd, alhier lek binnengesleept, zullen hunne la ding moeten lossen en alhier repareeren, waartoe zij Vrijdag naar de Binnenhaven zyn verhaald. Onlangs werden winkel- en maga zijnhouders door ons gewaarschuwd tegen jongens en meisjes, die er hun werk van maakten, om hier en daar zeerongewenschte bezoeken af te leggen, en allerlei waren, ongevraagd ongeweigerd mede te nemen thans kunnen we mededeelen, dat, door de ijverige bemoeiingen van een onzer re chercheurs, een vrouw is ontdekt, die in 't bijzonder manufactuur- en schoenenwin kels trachtte te begunstigen Men zij dus op zijne hoede Texel, 17 December. Reeds voor een paar jaren is door visschers van hier en elders verzocht om betonning van het Eier- landsche gat, ten einde de vloot gelegen heid te geven, als zij ter kustvisscherij is en door Z.W. of Westelijke stormen wordt overvallen, in dat zeegat een goed heen komen te kunnen zoeken. Het loodswezen stelde een onderzoek naar de uitvoerbaar heid in, nadat een request om betonning bij het ministerie van marine was inge komen. Dewijl de autoriteiten vreezen dat ongelukken zouden kunnen gebeuren op de ondiepe zandbanken buiten het zeegat, wordt aan het verlangen der visschers niet voldaan. Het voorstel der Regeering om jaar lijks f12.000 subsidie te verleenen tot ijs- opruiming'^ in het Noordzeekanaal is door de Tweede Kamer met 46 tegen 35 stem men verworpen. Bij het onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van het op 1 December te Halfweg- Haarlem plaats gehad hebbende spoorweg ongeval, is gebleken dat aan het station het seinlicht tot stoppen was gegeven, maar dat dit licht door den machinist, voor het eerst op dien trein dienstdoende, niet werd gezien, terwyl hij vermeende te kunnen doorrijden naar Haarlem en aldaar den onmiddellijk vol genden personentrein no. 57 te doen passeeren. Pensioenen van geemployeerden bij 's Rijks werf. Naar het eenparig oordeel der commissie uit de Tweede Kamer bestaan er èn uit het oogpunt van recht èn zeker niet minder uit dat van billijkheid alleszins termen om aan 't verzoek van minder geëmployeerden en werklieden bij de magazijnen aan 's Rijks werf te Amsterdam te voldoen, welke ge ëmployeerden ongerust waren, dat het hun toe te leggen pensioen niet zou berekend worden naar hun geheelen diensttijd, daar zij een deel daarvan gewerkt hadden onder een particulieren of vasten aannemer. De commissie heeft eenparig aan de Kamer voorgesteld, onder dankbetuiging voor de verstrekte inlichtingen, als haar oordeel uit te spreken, dat bij de bereke ning van pensioenen van de minder geëm ployeerden en werklieden bij de magazijnen van 's Ryks werf te Amsterdam, diensten als de hier bedoelde onder een vasten of particulieren aannemer in aanmerking die nen te komen en een afdruk van dit ver slag te zenden aan den minister van marine. De Amsterdamsche politie heeft Vrydag twee belangrijke arrestatiën gedaan. De eene betreft een kantoorbediende uit Brunswyk, wiens aanhouding door de Duitsche justitie verzocht was wegens diefstal van 3000 mark ten nadeele van zijnen patroon. De man, die jl. Dinsdag alhier was aange komen, was op het oogenblik van do arrestatie nog in het bezit van ongeveer 2500 mark. De andere arrestant, een Berlijner, werd vervolgd wegens valschheid in geschriften op groote schaal. Bij het verzoek tot zijne aanhouding was de mededeeling gevoegd, dat door een „vriend» van den gezochte uit Berlyn een brief poste- restante voor hem naar hier was gezonden, welken hij waarschijnlijk heden zou komen afhaleD, Een tweetal rechercheurs posteerden zich daarom, gewapend met het portret van den vluchteling, den geheelen dag aan het loket, waar de man in den namiddag aankwam en, gelyk van zelf spreekt, onmiddellijk in hech tenis werd genomen. ^E c h o.) Zaterdagochtend werd te Amsterdam met militaire eerbewijzen ter aarde be steld het lijk van den opperstuurman der marine H. J. Röther, een man die bij zijne superieuren zeer was gezien en o. a. als instructeur bij de opleiding van stuur mansleerlingen voor de zeemacht goede diensten bewees. Een veertienjarig meisje, Ellen Adams, te St. George, bij Bristol, heeft hare vijf jarige zuster Kate gedood door eeu schaar, welke zij haar in een vlaag van boosheid naar het hoofd wierp. Kate werd in den hals getroffen op een zeer gevaarlijke plek. Zij bloedde hevig en stierf na verloop van weinige minuten. Omtrent de werkstaking in Aengwir- den deelt dr. A. Bruinsma in de Amst. o.a. mede, dat de mensehen, door van de eerste morgenschemering af tot aan deavond- schemering toe hard te werken, zonder zich zelfs tijd voor schaften te gunnen in den regel geen 60 cent dunnen verdienen, en de meesten het slechts tot 30, 40 of 50 cent kunnen brengen, zoodat zij, wanneer het weer toelaat alle dagen te werken, niet of nauwelijks tot drie gulden per week kunnen komen En daarbij zijn er velen die van verre komen en die 's morgens vóór en 's avonds na het werk 2 of 3 uur hebben te loopenDaartegen over is nu de eisch uiets anders dan dat de betaling voor het werk zóó geregeld worde, dat zij 80 ct. per dag zullen kunnen maken, wat nog niet eens f5 per week zal zijn. De vrouw van J. G. van Eijkeren, handel drijvende in groenten in het bene denhuis van pand no. 53 aan de Zandstraat te Rotterdam, werd Donderdagnacht, om streeks half twee uur, in het slaapvertrek, dat achter den winkel gelegen is, door eenig gestommel uit haren slaap gewekt. Zij keek rond en zag een vreemden man staan, die bezig was een kast open te bre ken. Zonder geruisch te maken, wekte zij haar man en deelde hem stil mede wat er gaande was. Onverwacht sprong hij op, greep een mes uit een kast en binnen een paar seconden had hij den inbreker reeds bij de keel gevat. Hierdoor ontstond een worsteling, die eindigde toen een viertal agenten van politie, door de vrouw inmid dels geroepen, toesnelden en de twee man nen scheidden. Geboeid werd de inbreker naar het politiebureau aan de Pauwensteeg overgebracht, waar hij bekende zich toe gang verschaft te hebben tot het winkel huis door middel vau een valschen sleutel. Aan een particulier schrijven uit St. Lucia (West-Indië), van 4 Dec. is het vol gende ontleend Eergisteren is Hr. Ms. ss. »De Ruij- ter" alhier aangekomen van Martinique, welk eiland in Augustus jl. door een orkaan zooveel geleden heeft. Hadden wij aan de kust reeds vele overblijfselen gezien van het groot aantal schepen, die er toen ver gaan zijn, op Morne Rouge, dat op aan zienlijke hoogte boven de zeeoppervlakte ligt, zagen wij nog de puinhoopen van kerken, kloosters en huizen. De prachtigste boomen in dit schoone land lagen nog in massa omvergewaaid. Hoe treurig ook, was het toch zeer interessant dit alles te zien. Evenals op Martinique is het op St. Lucia een prachtige natuur. Gisteren kwam de generaal der bezetting aan boordhij werd bij zijn vertrek met 13 schoten ge salueerd. Over Trinidad gaan wij tegen 22 Dec. naar Cura9ao terug. Door het ge beurde met het eskader te Portland zal de >Friso« ons wel wat later komen af halen, welk schip alleen Cura9ao aandoet om met »De Ruijter« van adelborsten te verwisselen, zoodat het nu wel Mei zal worden, voordat wij in het vaderland te rug zijn." Het Openbaar Ministerie bij de Recht bank te Roermond heeft Vrijdag drie jaren gevangenisstraf geëischt tegen I. R. L. Corbeij, burgemeester te Wessem, in zake de aldaar gepleegde verkiezingsknoeierijen. Men schrijft uit Reurel (N.-Br De dezer dagen alhier gepleegde diefstal mag, ter wille van de kordaatheid, waar mede enkele personen optraden om den da der te arresteeren, wel in bijzonderheden vermeld worden. De wed. De Waal, alhier, werd 's nachts wakker door een verstik- kenden rook. Zij stond op en bemerkte, dat de binnendeur openstond en in een kast kleeren smeulden. Nadat zij de huisgenoo- ten had gewekt, kwam men tot de ont dekking, dat uit de kast kleeren en geld en uit den kelder eetwaren ontvreemd wa ren. De zoon wekte een buurman en nog vier kameraden, en vergezeld van twee flinke honden, gingen zij het spoor van den dief midden in den kouden Deceruber- nacht zoeken. Een mastbosch in de nabij heid werd goed afgezet en eindelijk begon een der honden luid te blaffen. Het spoor volgende, achterhaalden zij weldra een ver dacht persoon, die het op een loopen zette. Er ontstond een hevige worsteling, welke met de nederlaag van den dief eindigde. Hij dreigde telkens te schieten, maar de moedige jongens brachten hem nog den zelfden nacht bij den burgemeester, waar bleek, dat hij in het bezit was van heel wat eetwaren, geld, vijf horloges met ket tingen èn verscheidene kleedingstukken. Het is een sterke, 32jarige kerel, die net gekleed was en volgens zijne papieren af komstig is uit België. Hij moet meer dief stallen op zijn kerfstok hebben en zal zich te 's Hertogenbosch, waarheen hij door de Bladelsche en Eindhovenscb.e politie is heen gebracht. te verantwoorden hebben. Poster!3 en. Ten einde vertraging in de bestelling der bij gelegenheid van de aanstaande jaarverwisseling ter post bezorgde stukken zooveel mogelijk te voorkomen, wordt de gelegenheid opengesteld om brie ven, gedrukte nieuwjaarskaarten en kaart jes, die men op 1 Januari a. s. besteld wenscht te zien, reeds van den 28 Dec. a. s. af ter post te bezorgen, met uitnoodiging aan het publiek om van die gelegenheid, ter bevordering eener re gelmatige bestelling, zooveel mogelijk ge bruik te maken. Om ze goed te kunnen onderscheiden van de stukken, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet geschieden, behoort over de geheele lengte vanhet adres der bedoelde stukken een kruis te zijn getrokken. Burgerlijke Stand, gem. Helder, van 17—19 Dec. 1891. ONDERTROUWD H. Hopman, schippers knecht en C. W. van den Heuvel. A. Swen- nen, stoker en C. Swart. W. J. Kleijn, stoker en N. de Boer. C. Quak, timmerman en W. J. J. Basstra. A. J. Sariemijn, machinist H. IJ. S. en H. C. J. P. Ligteringen. A. Sok, ketelmaker en M. Klein. A. J. de Bun je, koop man en D. J. Giltjes. GETROUWDP. Botter en M. J. Levering. D. W. Vonk en M. Thorbrögger. J. A. Sen- nekes en N. Hoogerwerf. K. Kuiper en G. van 't Huil. BEVALLEN: D. Kosson, geb. Grin,d. M. W. Touw, geb. van der Poll, z. F. Stoops, geb. Harst, d. T. J. Huygens, geb. Groen, z. OVERLEDENA. Kossen, 1 dag. Een levenloos aangegeven. Ingezonden. 't Plantsoeu in de nabijheid van het Stations-terrein alhier ziet er in den laatsten tyd verre van bekoor lijk uit. De schutting by den bouw van een nieuw perceel op den hoek der Stations-straat staat dwars over het voetpad en by vaak voor komend vochtig weder, is do passage daar zoo goed als gestremd. Men kan daar wel over klagen, doch dat helpt niet heel veel. Aangenamer is het van terzyde te vernemen, dat er uitzicht bestaat op verbetering, zoodat het vroeger om zyue fraaiheid geroemde plekje opnieuw een goed aanzien zal verkrygen. Zyn wij wèl ingelicht, dan zal, als de leelijke schutting eens kan opgeruimd worden, aldaar een fraai hótel verrezen zyn, met een tuin daarvoor; dan zal het voetpad, langs dien tuin loopende, verlegd worden en als dan hetboschjo, door de zorgen óf' van 't Gemeentebestuur, óf' van «Helder's Belang" of van beiden, van de overtollige boomen bevrijd en er eenige 42) «Juist S ik sta verbaasd over uw scherp- zienden blik. Ik sliep zeer slecht en werd telkens door akelige droomen gekweld. Her haaldelijk droomde ik dat myn dochter op een eiland zat en mij om hulp smeekte. Op het oogenblik dat ik haar te hiüp wil komen, slin gert een zwarte slang zich om my heen, houdt mij vast en wil my worgen." rDat is merkwaardig, SirIk werd ook steeds door zulke ontzettende droomen gekweld. By ondervinding weet ik dat de oorzaak daar van gelegen is in onzen gemoedstoestand, in onze geprikkelde zennwen. De droomen ko men telken 8 weder, als men althans geen ge neesheer te hulp roept.» „Maak u niet ongerust, mijnheer Morris! Ik blijf zeker eenige weken bij myn dochter en zal in dien tyd wel weer op dreef komen.» f Gelukkig behoef ik daar niet aan te twijfe len, maar voor het zoover is kan u nog meni- gen slapeloozen nacht hebben. Daarom zou het misschien raadzaam zyn als u de proef eens nam met het poeder, dat my zooveel dienst heeft bewezen. Ik zou my gelukkig rekenen, mijn weldoener althans gedurende een enkelen nacht een gerusten slaap te heb ben bezorgd. Zoo gaarne zou ik u een dienst bewijzen om u myn dankbaarheid te toonen.» De consul drukte den advocaat de hand en zeide„Daar ben ik van overtuigd, mijnheer MorrisGaarne neem ik dan ook een dienst van u aan. Waarom zou ik uw poeder niet eens probeeren Als het nietbaat, het schaadt ook niet.» »U zal rustig slapen, mijnheer, en ik zal gelukkig zijn door het bewustzyn dat u een gezonden slaap geniet, terwijl ik mevrouw Von Berghaupt op uw bezoek ga voorbereiden.» „Goed, maak dan een voldoende dosis van het poeder gereed. Als ik van avond naar bed ga zal ik het innemen.» De advocaat haalde zyn portefeuille te voor schijn en nam het poeder er nit, dat mijnheer Toubier hem verkocht had. Hij liet het geel achtige poeder aan den consul zien en zeide „Eens komt de tijd, dat dit poeder wereldbe- roomd zal zyn en honderdduizenden er bij zullen gebaat zijn. De werking daarvan is wonder baar Ja, laat ik den drank zelf voor mijn weldoener gereedmaken De advocaat haalde uit de aangrenzende kamer een half gevuld glas water, strooide daarin voor de oogen van den consul een hoeveelheid van het poeder en reikte hem toen het glas over. „Dank u, mynheer Morris! Ik zal het glas op mijn nachttafel zetten en het leegdrinken als ik naar bed ga." „Als u het goedvindt neem ik voor eigen gebrutk een beetje poeder uit het papier en het overige schenk ik u om by een volgende gelegenheid te dienen.» „Dat is goed, maar u raakt daardoor toch zelf niet in verlegenheid „Ik schrijf van avond nog naar Patijs om nieuwen voorraad.a Vlug vouwde de advocaat van een stuk eener courant een peperhuisje en stortte daarin een kleine hoeveelheid van' het poeder. Toen ging hij met sir James naar diens slaapkamer en plaatste zelf het glas water en het poeder op de nachttafel. Het was intusschen avond geworden. De advocaat zou met den consul dineeren, doch hy sloeg de uitnoodiging af, daar het meer dan tyd was om naar mevrouw Von Berghaupt te gaan. „Ga met God en voltooi met beleid het werk dat ge begonnen zijt. Mijn dankbaar heid kent geen grenzen „Ik zal mijn werk voltooien, sir Denk vooral den drank in te nemen.» Met deze woorden nam de heer Morris af scheid en verliet het hotel om per spoor naar Wiesbaden te vertrekken. Van daar zou hy met een rytuig naar de villa gaan. Terwijl hy in de wachtkamer op het vertrek van den trein wachtte, was de droefheid op zyn ge laat te lezen. „Men zal het vergif naast het ledige glas vinden», mompelde hij. „Meu zal den edelen man beklagen, die zich zoo het leven benam. O, wat zou ik wel willen geven, als ik hem het leven sparen kon Na het vertrek van mr. Morris was de consul zeer onrustig geworden, zonder dat hy er de oorzaak van wist. Om wat tot kalmte te komen en om niet langer alleen te zyn ging hy naar beneden in de gezelschapszaal egen negen ui keerde hij naar zyn slaapkamer terng, met het voornemen naar bed te gaan. Toen hy de slaapkamer binnentrad, was een dienstmeisje bezig het bed gereed te maken en verder alles voor den logeergast op orde te stellen. Juist wilde zij met een vriendelijk „goeden nachts heengaan, toen de consul het glas water en het poeder op de nachttafel vermiste. „Waar is het glas en het poedervroeg hy ontsteld. „Owas dat van u vroeg het meisje verlegen. Ik dacht dat het nog van den baron was, die van morgen vertrok. Hij nam altijd een drankje om 's nachts beter te kannen slapen. Men heeft verteld dat het een soort van ver gift was; om ongelukken te voorkomen heb ik het poeder en het water in den vuilnisbak geworpen.a De consnl was eerst ontevreden, maar hy bedacht zich en zeide goedig: t't Is jammer; je badt het niet moeten weg werpen. Nu, ga maar heen, ik ben niet boos op je, omdat je meende goed te doen.» Met een hoofdknik ging het meisje heen en nu moest sir James te bed gaan zonder het heilzame middel van den advocaat. Het telegram van Koert kwam in den nacht aan erf veroorzaakte Von Wambold groote ongerustheid. Den volgenden morgen snelde hij er mee naar mevrouw Von Reidersdorf en ging met haar naar de villa te Bibrich, teneinde met Koerts mama te raadplegen. Dat er iets buitengewoons moest gebeurd zyn, lag voor de hand, maar geen van allen ver moedde het geringste van de waarheid. Van harte gaarne zou hij voldaan hebben aan Koerts verzoek om den advocaat te laten gevangonnemen, maar mijnheer Morris was immers naar Londen vertrokken Ingeval Koert onmiddellijk na het telegram uit Parys was vertrokken, kou hij dien mor gen te Frankfort aankomen. Op verlangen der dames ging Erik daarom naar Frankfort om Koert en zyn vrouw aan het station te verwelkomen. Dat was echter te vergeefs. De geheele dag verliep zonder dat Koert en zyn vrouw kwamen. Den volgenden dag belette zijn dienst hem weder naar Frankfort te gaan, doch te gen den avond kwam hy vry van dienst en haastte zich naar de villa. Daar trof hy Koerts mama, mevrouw Von Reidersdorf en de jonkvrouw Von Lauterer aan. Hot gesprek liep natuurlijk over hot jonge echtpaar en over den Engelschen advo caat. Het was denzeliden avond dat Morris zyn edelen weldoener al zyn weldaden wilde vergelden, door hem een giftbeker te laten ledigen. In de kamer werd het reeds sche merachtig, toen plotseling mynheer Morris als een spook op den drempel van de kamer stond en de dames hevig deed ontstellen. „Het spyt my wel, dat ik de dames ge stoord heb, ik vraag beleefd versehooning voor myn bezoek op dit ongewone uur, maar myn hart drong mij om na myn terugkeer myn vriend Koert Von Berghaupt te komen be groeten. (Slot volgt.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1