't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. Bericht aan onze Lezers 1 Januari. Ho. 1969. Woensdag 30 December 1891. Negentiende Jaargang. Geïllustreerd Zondagsblad Geïllustreerd Zondagsblad NIEUWSTIJDINGEN. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36. Atoon om ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buruux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Re Ondergeteekenden hebben de eer hierbij mede te deelen, dat zij, te beginnen met 2 Januari a. s. besloten hebben een aan hunne Courant te verbinden, degelijk van inhoud en aantrekke lijk van vorm. Door een overeenkomst met de Uitgevers van de gunstig aange schreven NEDERLANDSCHE ILLUSTRATIE, zijn zij met opoffering van vele kosten in staat gesteld, met den aanvang van den nieuwen jaar gang, aan de lezers hunner Courant, tegen een geringe tegemoetko ming, deze belangrijke uitgave, waarvan als proeve een exemplaar ter kennismaking zal worden toegezonden, als een aan te bieden. Dit blad zal elke week een omvang van 8 pagi na's beslaan, zoodat men na afloop van ieder jaar een boekdeel van blijvende waarde ter grootte van niet minder dan 416 pagina's zal bezitten. Ee'nige voorwaarde voor de geregelde toezending van dit GEÏL LUSTREERDE ZONDAGSBLAD is de betaling van een bedrag van slechts 30 Cents per 3 maanden (voor zending per post wordt die prijs met 15 ct. verhoogd), een prijs buitengewoon gering, in verhouding tot het fraaie en degelijke tijdschrift zelf, welks abon nementsprijs voor zijn eigen geabonneerden f 5.— per jaar bedraagt. De Uitgevers twijfelen niet of al hunne lezers zullen bereid gevon den worden, gebruik te maken van deze ée'nige gelegenheid om zich tegen een geringen prijs den eigendom te verzekeren van een Blad, dat voorzeker een blijvend en nuttig sieraad van elke boektafel zal zijn. DE UITGEVERS. Met het oog op den NIEUWJAARSDAG, zal het volgende nommer van dit blad op DONDERDAG 31 DECEMBER verschijnen. Iiueuders van Advertentiën gelieven hierop aandachtig te zijn. DE UITGEVERS. We verzoeken onzen lezers, die, vol gens gewoonte, een Welkomstgroet aan Familie, Vrienden of Begunsti gers in ons blad willen plaatsen, be leefdelijk daarvan tijdig opgave te doen. DE UITGEVERS, Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't ver schuldigde abonnements geld, »Vlimind Blaadje", 4e kwartaal 1891, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 Januari 1892 zullende anders daarover met 10 Cts. ver hooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. Aan onze geabonneerden in Amerika wordt beleefd verzocht 't verschuldigde te will en overmaken DE UITGEVERS. HELDER, 29 Deo. 1891. 't Kerstfeest zette zich goed in. 't Was echt winterweer en de plaatsen, waar men kon schaatsenrijden, werden drukbe zocht. Vooral 't gedeelte van 't Heldersche Kanaal tusschen de Postbrug en 't West plein wemelde van schaatsenrijders, en al was 't ijs tusschen Post- en Molenbrug ook minder geschikt om bereden te wor den, ook daar zag men nog velen. Me nigeen vond 't jammer, dat de ba nen voor 't grootste deel bedorven waren en hier en daar werd de aanmerking ge hoord: „dat de bewoners van de grachten langs 't kanaal verstoken waren van 't genot, dat anders een baan met schaat senrijders den toeschouwers aanbiedt en ook dat 't, in 't belang der veiligheid wenachelijk zou zijn, de schaatsenrijders wat meer te verspreiden, daar de opeen- hooping aanleiding tot ongelukken kon geven." In Friesland bestaan hier en daar reeds bepalingen, dat de doorvaart, zoodra 't ijs een bepaalde dikte heeft verkregen, niet meer geoorloofd is. Velen zouden 't zonder twijfel toejuichen, wanneer van ge meentewege ook hier ter plaatse een der gelijke verordening uitging. We zijn nog in 't hartje van den winter en zoo iets kon in 't vervolg zijn nut hebben. Jam mer voor de liefhebbers van 't ijsvermaak, dat de vreugde zoo kort heeft geduurd. Reeds den tweeden Kerstdag viel de dooi in en maakte aan de kortstondige vreugde een einde, 't IJs zou vele huismoeders in de vacantiedagen een uitkomst verschaft hebbenwant hunne lievelingen, die zich thuis wel eens vervelen en dan lastig ge noeg kunnen worden, zouden dan in 't schaatsenrijden een gewenschte bezigheid en afleiding gevonden hebben. In de kerstdagen werden ook met de kinderen der Zondagsscholen van verschil lende gezindten feestelijke bijeenkomsten gehouden. In de N. Kerk alsook in de Chr. Ger. Kerk werden kerstgeschenken uitge deeld, waarbij toespraken werden gehouden en liederen gezongen. Aan belangstellenden werd zooveel mogelijk de gelegenheid ge geven als toeschouwers aan de feestvreugde deel te nemen. By 't zien van den kerst boom straalden de jeugdige gezichtjes van opgewektheid en weltevreden gingen de kleinen met betgeen zij gekregen hadden, huiswaarts. Allen, die medegewerkt hebben om de feestelijke bijeenkomsten mogelijk te maken, zullen ongetwijfeld zich voldaan gevoelen over hun goed geslaagd werk. Uit de oude doos, maar toch zeer interessant. In het dezer dagen in 't licht verschenen boekwerk //Het Staatstoezicht op de godsdien stige letterkunde in de Noordelijke Nederlan den", van de hand van wijlen dr. Chr. Sepp, treffen we deze vermakelijke bijdrage aan tot de geschiedenis van de toepassing der Fran- sche wetten op de drukpers hier te lande tij dens deFransche overheersching De vader van den schryver sedert 1811 eigenaar geworden van het fonds, door de boekverkoopersfirma J. C. Sepp en Zoon uit gegeven, werd in 't begin van 1812 verrast dour het onverwacht bezoek van //den gevrees- den keurmeester der Hollandsche boeken onder Napoleon", C. A. van Ray, die bevel gaf om dadelijk te doen verzegelen en den verkoop te staken van Do Christelijke Gezan gen, bij de Doopsgezinden bekend onder den naam van den Grooten Bundel, omdat daarin onder nr. CLVIII voorkwam een couplet: //Dwingelanden uwe kroon, «Uwe soepter, uwe troon, «Die ge in bloed en tranen vondt, ;/En op puinen hebt gegrond, //Zullen, schoon op 't hoogst verheven, //Eenmaal schndden, eenmaal beven; //Hoe zij schiti'ren, hoe zij blinken, z/Eens in 't ydel Niet verzinken." Het kostte den ouden heer Sepp weinig moeite, om van Ray te overtuigen, dat zells het kleinste deel van den Bundel, reeds in 1796 door den kerkeraad der Doopsgezinde gemeente in 't licht gegeven, geen flauwe toe speling kon bevatten op - Napoleon! Toch hield van Ray met zyn verbod aan. En Sepp, bij de wetenschap, dat »de dikke boeken- beul" met zyn slecht voorziene beurs altijd geld kon gebruiken, wist een accoord met hem te treffen, behalve het geschenk van een zil veren tabaksdoos, en de slotsom was //Verzegelen zou hy en moest hij doch de linten, diè boven op de pakken door zegellak verbonden werden, zouden onderaan niet aan een- en met lak worden vastgehecht, zoodat het mogelyk was en gemakkelyk viel, uit op zulke wijze verzegelde pakken den voorraad losse bladen te nemen, dien men noodig had." Niet minder vermakelijk is de volgende me- dedeeling omtrent de zorg der kerkelyke over heid in Drente voor de rechtzinnigheid van de predikanten der Staatskerk in de 17e eeuw »Deu 19 October 1620 werd eene instruc tie voor de gecommitteerden ol deputaten der Synode ontworpen, volgens welke ieder visi tator verplicht was, zoo vaak hy het noodig achtte, de bibliotheek van eiken predikant in zijn classis te visiteeren, en boeken, wier in houd niet overeenkwam met de oude, ware, gereformeerde leer, terstond uit den weg te ruimen, en andere, zuiver van inhoud, daar voor in de plaats te stel!?; Bleef een pre dikant in gebreke, of was hij onwillig om aan dien eisch te voldoen, dan moest daarvan aan de wereldlijke overheid kennis worden gege ven, opdat deze de noodige maatregelen zou kunnen nemen en toepassen." Met zulk een wetsbepaling moest men in onzen tyd eens aankomen Aan de Texelsche Hors zijn door den Waterstaat eenige hinderpalen opgeruimd, waardoor de haringvisschery, die er den mêesten last van ondervond, zeer gebaat is. Men schrijft ons van IJmuiden 23 Dec. Hedenmiddag brak alhier een felle schoorsteenbrand uit in het z. g. blok 40 bewoond door C. Oldenburg en houdende een kruidenierswinkel. De brievenbesteller Tielrooi en een der burgers begaven zich op het dak en wisten den brand met water en zand (een bluscb- middel hier veel aanwezig, spoedig te blus- schen. De inwendige schade werd direct door agent der Onderlinge Texelsche Brand- maatschappij opgenomen, en schijnt niet zeer belangrijk te wezen. Zaterdagochtend te 9l/3 uur is de gashouder gesprongen van de petroleum- gasfabriek aan den Hoek van Holland, dienende tot verlichting en tevens tot het in werking brengen van den misthoorn aldaar. De slag werd ver in den omtrek gehoord. De machinist K, in het lokaal aanwezig, werd door den muur, die omge worpen werd, heengeslingerd en zwaar gewond, zoodat men gevaar duchtte voor zijn leven. Tegen eksteroogen is het volgende eenvoudige en onschadelijke middel aan te bevelen Men giete in een glas van */a liter in houd, goeden wijnazijn, legge daarin eenige dikke schijfjes van een ui en stelle het 1012 dagen aan de zon bloot, of zette het op een warme plaats. Na dien tijd neme men een schy^e ui, legge het op het eksteroog en binde het met een lintje vast. 's Morgens kan men, zon der dat het pijn doet, het eksteroog ver wijderen, omdat de huid geheel week ge worden is. Een verschrikkelijk ongeluk had den eersten Kerstavond omstreeks 8 uur te Rotterdam plaats. Een meisje van 12, een van 15 en een jongen van 15 jaar wilden den overweg van het Staatsspoor, aan het einde der Rosestraat, oversteken; juist op het oogenblik dat twee treinen elkan der daar moesten ontmoeten. De kinderen werden door een der treinen gegrepen, met het ontzettend gevolg dat alle drie ver pletterd werden. De wachteres moet geen schuld aan het ongeluk hebben. De kin deren, die uit de kerk kwamen, waren met anderen onder den afsluitboom doorgekro pen. Een onzer kerkelyke diaconieën had dezer dagen een aardig buitenkansje. De bewoonster van een harer ouderwet- sche huisjes* had al lang om een nieuw behangsel in haar achterkamertje gevraagd, 't Behoefde aan de heeren niets te kosten dus luidde haar laatste aandringen want »de Jood« had voor het oude rot tige* behang al 25 gulden geboden. Yan 't beginsel uitgaande, dat twee Jo den wel weten wat een bril kost en dat »tres faciunt collegiumlieten de heeren alsnu aan een drietal antiquiteiten-koop lieden het behangsel zien, en het resultaat was, dat men voor het oude stuk goudle der, schoon het beschadigd en vol gaten was, vijfhonderd gulden kreeg neergeteld. Het moedertje mag nu wel een extra- mooi »pampiertje« hebben. Men schrijft uit Londen van Don derdag Sedert vier dagen is Londen gehuld in een dichten zwarten mist. Op alle kan toren, in alle woningen moet men den ge- heelen dag door het gas gebruiken om te kunnen zien. Zoowel binnen als buiten is alles nevelachtig in schouwburgen, ker ken, koffiehuizen, overal dringt de mist door, ook in particuliere woningen, maar omdat de deur daar niet zoo aanhoudend opengaat, is de toestand daar iets gunstiger. De mist is dit jaar bijzonder prikkelend voor oogen en longen. Als men een poos buiten is geweest, doen de oogen pijn, en voor lijders aan borstkwalen is het een bange tyd. Het geheele verkeer is in de war, een ware ramp op een tyd, waarin er zoovele reizigers een goed heenkomen zoeken. Trei nen zijn uren te laat of loopen in het ge heel niet. De dienst op de tramwegen is ongeregeld, omnibussen bewegen zich met groote moeilijkheid, rijtuigen kruipen voort, voetgangers gaan slechts met groote be hoedzaamheid verder. Bij een grooten brand in Noord-Londen moesten de brandweer mannen met fakkels voor de paarden der stoomspuiten loopen. Nu en dan kan men de toppen der hui zen zienmaar een oogenblik later komt een dichte wolk van roet en zwaveldamp nederdalen en de ademhaling bemoeilijken. Het kost moeite in deze stad van voort- durenden nacht zijn vroolijkheid te behou den, want de omgeving maakt alles zwart, zoowel in werkelijkheid als verbeelding. Reeds zijn tal van ongelukken voorge komen. Verscheidene menschen zyn in ka nalen geloopen, of doodgevroren gevonden, of aan plotseling verergerd longlijden be zweken. Bovendien is het aantal botsin gen van rijtuigen en gewone straatonge lukken legio. En daarbij hoort men, dat het langs de geheele zuidkust en buitens lands overal fraai vriezend weder is en de zon overal schynt Om kinderen het schreeuwen af te leeren Daarvoor kan de phonograaf als een nuttig huishoudelijk artikel dienen. Men zegt dat kinderen niet zouden schreeu wen, als zy zich zeiven zouden kunnen hooren wanneer de vlaag over is. De proef is te Washington genomen op een zes jarig meisje, dat dikwijls schreeuwbuien had. Een phonograaf werd gebruikt om haar geschreeuw op te nemen sn hst ten haren aanhoore weder te geven als zij bedaard was. Het middel hielp, nu schreeuwt zij niet meer. Voorheen en thans. Een Transvaalsch liedje stelt op laco nieke wijze als volgt verleden en heden in de Transvaal tegenover elkander 1880 Boer ploeg hom moe Dogter melk die koe Vrouw is ant spinne Seuu ry gerre binne Geld in die kas 1890. Boer is op swier Dogter speul klavier Vrouw sit in satyn Seuntje leer latyn Plaats in belas Een goede slotsom. Wie geëerd en bemind wil zijn, moet er in zyne jeugd aan denken dat hy oud wordt, en als hij oud is niet vergeten dat hy eenmaal jong is geweest. Nabootsing van parfumeriën. Een der toepassingen van de scheikunde bestaat in het vervaardigen van kunstmatige essences van peren, ananassen, aardbeziën en andere vruchten. Iu geconcentreerden vorm zyn die essences scherp van geur, maar verdund is de gelykenis mot den geur der vruchten opmerkelyk groot. Ook de geur der bloemen bestaat veelal uit oliën en ethers, die de scheikundige kunstma tig in zijn laboratorium kan samenstellen. Zonderling genoeg zyn zij in het algemeen van zeer walgelijk riekende zelfstandigheden afkomstig. Een bijzonder kwalijk riekende olie, foezelolie, wordt by het maken van bran dewijn gevormd. Foezelolie nu, gedistilleerd met zwavelzuur en azijnzure potasch, geeft een olie, die naar peren riekt. Ananas-olie wordt verkregen nit een product van de werking van rottende kaas op suiker of door eene zeep met boter te maken en die te distilleeren met alcohol en zwavelzuurzij wordt in Engeland gebezigd om er ananas-ale mede te vervaardigen. De kunstmatige olie van bittere amandelen die thans zooveel gebruikt wordt om zeep en bitterkoekjes te bereiden, wordt verkregen door de werking van salpeterzuur op stinkende olie van steenkooltcer. En ten slotte, hoe ongelooflijk het ook moge schijnen, was het voornaamste bestanddeel eener vroeger veel opgang makende, buiten- landsche parfumerie afkomstig uithet product der koestallen Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Door de aangeslotenen by het telefoon-net wordt dagelijks het groote gerief dezer verbin ding ondervonden. Er blijven echter nog eene en andere wenschelijkheid over. De voornaam ste is zeker: de aansluiting met de telegraaf- bureaux. De geachte ondernemer zal dezen wensch zoo spoedig mogelijk trachten te ver vullen. Een andere wensch is de stichting van een station op 't drukke verkeerspuntSpoor straat Koningstraat. Zeker veel meer dan van het station Dijkstraat zou van deze gelegenheid worden gebruik gemaakt. Met dank voor de plaatsing. Helder 22 Dec. 91. üw dw dn R. Zeevaartkundige School. Met belangstelling werd door velen in deze gemeente en in haren omtrek kennis genomen van de beraadslagingen, voor eenigen tijd in onzen Gemeenteraad gehouden, ter zake van de instelling, wier naam aan 't hoofd van dit stukje is geplaatst. Hier en in de environs bevinden zich zeker een aantal jongelieden, die van 't onderwijs aan zulk eene inrichting zouden wenschen te profiteeren. Als eerst de school maar is tot stand gekomen, zal het wel blyken, dat zij in een bestaande behoefte voor ziet. De eischen, die aan de stuurlieden gesteld worden, zyn tegenwoordig nogal van belang, en alleen eene wèlingerichte school kan de jongelieden bekwamen voor het veeleischend examen van den tegen woordigen tijd. Met den besten wil is het zoo goed als zeker, dat een onderwyzer, die lessen in de zeevaartkunde met aanverwante vakken moet geven, te kort schiet, waar het noodig blijkt, voor bijna ieder der vakken esn afzonderlijken leeraar te heb ben. Deze gemeente ligt heel geschikt ook voor personen van Texel, enz. om hier het noodige onderricht te bekomen, zonder ver van huis te moeten gaan, ten einde zich voor een examen voor te bereiden. Ongetwijfeld zou het door vele ouders worden gewaardeerd, als de school tot stand kwam en er hier een degelijke ge legenheid ontstond, om voor de betrekking van stuurman ter koopvaardij eene goede o leiding te ontvangen. X. Geachte Heer Redacteur! Zeer gaarne wil ik eens over een plaatsje in nw blad beschikken, teneinde over eene algemeen bekende instelling mijne opinie te uiten. Sedert eenige maanden woon ik hier ter stede en met den aanvang van het winterseizoen maakte ik kennis met de Volksbyeenkomsten, die hier naar 'k hoor, sinds langen tyd bestaan en zich by de be volking in eene groote mate van sympathie verheugen. In mijne vorige woonplaats was ik zelf lid van 't Bestuur eener dergelybe instelling, doch de bijeenkomsten daar werden gegeven door of vanwege 't plaatslijke Nuts- departement. Hier, blykt mij, is dit niet het geval. Hier is zelfs voor eenige jaren door het //Nut" besloten, die instelling op te heffen, zoo deelt men mij mede. Begrijpe nu wie het begrijpe kan maar ik vat het niet. Wij hebben in myne vorige woonplaats heel wat moeite gedaan om de af deeling Volksbyeen komsten te stichten. HetNutsdepartement da&r achtte de oprichting daarvan hoogst wensche- lijk en nuttig en vond daarin steun by het Hoofdbestuur der Maatschappij, 't welk uit de algemeene kas een niet onbelangryke som in

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1