Adverlentiën. Marine en Leger. Aan den commandeerenden officier van Hr. Ma. Bohroefstoomschip 4e klasse „Sommelsdijk" is de last verstrekt em met den bodem onder rijn be vel de kolonie Suriname te verlaten tot het aan vaarden eener reis via Buenos-Ayres en de Si- monabaai (Kaapkolonie) naar de Zuidoostkust van Afrika. Het schip zal vermoedelijk ongeveer 16 Februari a.s. van de reede van Paramaribo ver trekken en kan gerekend worden in de tweede helft van April daaraan volgende in de Plata- rivier te sullen aanhomen. Ingevolge machtiging bij koninklijk besluit van 16 dezer is de kapitein ter zee, O. C. A. J. Mo- reau, met 1 Februari a.s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. instructie-, tevens loge- mentsehip voor torpedisten „Marnix", en bedoeld bevel opgedragen aan den kapitein-luitenant ter we A. G. Ellis. Ie uil» vorig No, vermelden wij, dat tot baas der ernst-vourwerker» te Amsterdam ie aangesteld de heer Van der Mijle. Dit mocat lijn tot Coa- msndeur. Stoomvaartberichten. Het stoomschip „Prins van Oranje," van Amsterdam, arriv. 14 Jan. te Padang. Het stoomschip vSumatra", van Amsterdam, vertrok 14 Januari van Genua. Het stoomschip „Samarang", van Rotterdam, vertr. 14 Jan. van Suez. Het stoomschip „Conrad", van Batavia, passeerde 15 Januari Aden. Het stoomschip „Prins Alexander" vertrok 16 Januari van Amsterdam. Het stoomschip „Prinses Marie" vertrok 16 Januari van Padang naar Amsterdam. Het stoomschip „Prinses Sophie", van Ba tavia naar Amsterdam, is 18 Jan. des nam te 2 u. 30 m. Ouessant gepasseerd. Marktberichten. Alkmaar 16 Jan. Aangevoerd 3 paarden £70 a 150, 1 koe a 160, 18 nucht. kalveren £7 a 14, 103 magere schapen f8 a 16, 25 magere varkens £9 a 12, 140 biggen f4 a 6, 4 bokken 13 a 8, Boter per P. f 0,67$ a 0,77$ eieren 16 s 7 per 100. Hoorn, 16 Jan. Aangevoerd Tarwe f8 a9 Gerst f 5 a 6, Haver f 8,25 a 4, Erwten witte fll a 12, groene f 15 a 17, grauwe f 18,50 a f20, vale f 16 a 18, bruine boo- nen fll a 13,50, karwei f10 a f10,50, mosterdzaad f 16 a 17. 3 paarden f 70 a f 150, 47 schapen f 19 a 28, 40 lammeren f10 a 16, 29 varkens f6 a 14, 60 biggenf3 a 6, kipeieren f 5 a 5,60 per 100, 900 kop boter f 0,67 a 0,70 per kop. Visscherijberichten. Nieuwediep, 16 Jan. Aangebracht door 12 beugers 2 tot 7 schelv. p. st. 80 cent, 5 tot 25 kabelj. p. st. f 3 a 3,25. 18 Jan. 7 korders met 2 tot 6 mand kleine schol per mand f 3 a 3,25, 1 tot 2 mand schar p. m. f 2,50. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van af 14 tot en met 16 Jan. 1892. ONDERTROUWDN. van Beusekom, matroos, en M. M. Senhauser. GETROUWDL. Smak en T. Nieuwen- huizen. J. Wezelman en W. A. Koene. BEVALLEN: M. KuiperGrin d. M. KoopmanKamper d. A. P. PenningMau- rita z. OVERLEDEN: M. E. Prins 1 week. C. Kievit, gehuwd met G. Jansen, 84 jaren. A. de la Fonteijne, 2 mnd. J. van Halen, 26 jaar M. Heyselaar, geh. met F. de Zee, 71 jaren 1 Levenloos aangegeven. Vervolg der Berichten. Een der belangrijkste van onze plaat selijke vereenigingen zal aan 't einde de zer maand haar 20-jarig bestaan beleven. Het is de Nederlandsche Nationale Werk lieden-'Vereeniging, onder de zinspreuk >Door orde en spaarzaamheid tot wel vaart*, die den 29 Januari 1872 alhier werd opgericht, en zich bij hare oprich ting ten doel steldede lotsverbetering van den werkenden stand. Volgens de Statuten, stelt de vereeniging zich voor naar dat doel te streven door erkenning der maatschappij en de daarin gestelde machtenoprichting van instellingen, die de strekking hebben de levensomstandig heden van den werkenden stand te ver beteren oprichting van begrafenis en ondersteuningsfondsen het aanknoopen van betrekkingen met vereenigingen in ons vaderland, die in gelijken zin werk zaam zijn en het in 't leven roepen of bevorderen van alle die instellingen en het aanwenden van alle zoodanige hulp middelen, welke tot verbetering van het lot van den werkman kunnen strekken. 't Succes, dat door de stichting van deze vereeniging in den loop van 20 jaren is verkregen, werd door de stichters waar- schjjnlyk niet vermoed. De heer L. A. Schouten, onderkapel meester by 't stafmuziekkorps der K. N. Ma rine heeft zich belast met de directie over „Heldors Mannenkoor.'' We wenschen dit zanggezelschap geluk hiermede, daar de zaken weder aan een bekwaam dirigent zyn toever trouwd. Do heer J. Koning, die na 't vertrek van den vorigen directeur, den heer Rugers, voor een enkele uitvoering de directie had op zich genomen, ontving een waardeerend schryven van 't bestuur van *H. M. K." om voor de uitstekende diensten, door hem bewezen, te bedanken. Toen wy in ons vorig nummer het over lijden vermeldden van onzen vroegeren plaats genoot Harmen Zeeman, die gedurende de laatste jaren van zlin leven tot de verpleegden in de Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee behoorde, herinnerden we reeds met een enkel woord er aan, dat de overledene zich indertijd alhier naam verwierf door zyne kloekmoedige daden tot redding van schip breukelingen. 't Zal zeker onzen lezers ge noegen doen iets meer daaromtrent te verne men, en daarom vermelden we nog de vol gende bijzonderheid. Het was op den 17 October 1834, dat de Engelsche brik „Tasmania", kapt. Mennill, door een hevigen storm uit het Noordwesten op het strand nabij Huisduinen werd gewor pen. De kapitein en de kok trachtten, onmid dellijk na de stranding, door zich in den on- stuimigen vloed te werpen, zich te redden, doch vonden den dood in de golven. Elf schipbreukelingen bevonden zich in doodsge vaar op het schip, en boven het geloei van den storm vernam men hun angstgesclirei aan 't strand. Redding werd door iedereen onmo gelijk geacht, toen Martinus van der Ham zjjnen makkers toeriep: Wij moeten helpen! Die makkers waren Jan Dito, Pieter Nan- nings, Martinus Stijl en Harmen Zeeman. Deze mannen, moedig als hy, steunden de schier bovenmenschelijke pogingen van Van der Ham om de schipbreukelingen, ondanks hooge zeeën en loeienden orkaan, zwemmende naar het strand te brengen. Het 4-tal hel pers begaf zich aan een lyn te water en de onverschrokken Van der Ham, die telkens met een der schipbreukelingen van 't ge strande vaartuig te water sprong, gaf hun, elf maal achtereen, een geredde over. Het feit, waaraan we hier met een enkel woord herinneren, lokte in die dagen een vloed van dank- en huldebetuigingen uit, jegens den beroemden menschenredder Van der Ham en zyne trouwe helpers, waaronder Harmen Zeeman. Een Indische rijsttafel, het woord drukt het duidelijk uit, behoort niet tot het Europeesche menutoch is de ge dachte, voor hen die uit Insulinde repa trieerden, aan de gerechten die op een dusgenoemde tafel prijken, zoo aantrek kelijk, dat het verlangen naar zoo een menu hier te lande voor hen een begeer lijke zaak is ook bij anderen, tot wien de faam doordrong openbaarde zich meer malen den wensch tot de genoodigden aan zulk een tafel te mogen behooren. Ons is het niet gegeven over de samenstelling van het gerecht te oordeelen, maar af gaande op degetuigenissen van hen die eenmaal dat voorrecht genoten om met kennis van zaken te kunnen spreken, be hoort die mengeling van gekruide spijzen tot het meest gewenschte voor smulgasten. Openbaar werd zulk een tafel in ons land gehouden op de jongste internati onale tentoonstelling te Amsterdam. Thans wordt in onze gemeente daarvoor een plan gemaakt. De heer Gilhuijs, on dernemer van het Café „Central" zal met een beperkt getal couverts beginnen en mocht het blijken, dat het verlangen tot deelname genoegzaam is, dan zalmen, nu en dan, ook hier aan een „kerry-tafel met Indische gerechten" kunnen kennismaken. De gepensionneerde wachtmeester der artillerie C. Kievit, fortwachter op Oost en Westoever alhier, is dezer dagen in 84jarigen ouderdom overleden. Zijn lijk is gisteren met militaire honneurs teraarde besteld. De overledene was gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Zaterdag is te 's-Hage overleden de gepensionneerde kapitein ter zee E. L. Ehnle, oud-commandant van het schroef- stoomschip Bandjermassin en in 1880 com mandant van het wachtschip te Amster dam, later onderdirecteur der marine te Willemsoord en in 1886 hoofd van het vak uitrusting aan de werf te Amsterdam. De loting voor de Nationale Militie zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 10 Februari e. k., in de Bouwzaal aan de Kerkgracht. Het aantal ingeschrevenen be draagt, volgens de opgemaakte alphabeti- sche naamlijst, 288. Op Donderdag 11 Februari a.s. zal al hier de loting plaats hebben voor de ten vorige jare ingeschrevenen uit de gemeenten Texel, Vlieland en Wieringen. De loting te Schagen zal plaats hebben op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Februari op eerstgenoemden dag voor de ingeschre venen uit de gemeente Schagen, Barsinger- horn, Harenkarspel en St. Maarten, en op laatstgenoemden datum voor die uit de ge meenten Zijpe, Anna Paulowna, Callants- oog en Wieringerwaard. Het lossen der katoen uit het wrak van het stoomschip s-Tuscar« gaat dank zij het bestendige weer, met afwisselend succes voort. Zoo werden aangebracht op Vrijdag 1.1. 127, Zaterdag 76 en Zondag 60, totaal 263 balenook is de stoomlier van boord gehaald, een arbeid welke met veel inspanning gepaard ging. Van den reeds hier aangebrachten inventaris bestaande uit touwwerk, hebben anderen zich een deel willen eigen maken. Den voorgaanden Zondagavond werd zulks door een agent van politie ontdekt, op het oogenblik dat men bezig was het in het pakhuis van een koopman te bergen; het was een belangrijke hoeveelheid gekapt touwwerk, waarop toen beslag gelegd werd. Naar wij vernemen, is aan onzen plaatsgenoot, de heer C. Kikkert, eerste stuurman bij de Gouvernements-Marine in Nederlandsch Oost-Indië, thans met twee jarig verlof alhier vertoevende, de onder scheiding te beurt gevallen, om te worden aangewezen als tijdelijk gezagvoerder van een der beide stoomschepen, die thans aan de Fabriek van Fijenoord voor rekening van het Departement van Koloniën worden gebouwd. Tegen het einde der volgende maand zal de heer Kikkert met het hem aangewezen stoomschip, nadat het te Hel- levoetsluis onder stoom beproefd is, naar Java moeten vertrekken. Heden nacht brak in een winkelhuis in de Langestraat alhier brand uit. De bewoner J. werd door de verstikkende rook gewekt; tydige maatregelen door hem genomen, en geholpen door eenige marine-matrozen, maakte dat het vuur zich binnenshuis bepaalde, waar alles dan ook is uitgebrand. De heer L. Adriaanse, predikant bij de Cbrist. Ger. Kerk te Zeist, heeft bedankt voor het beroep naar Oudshoorn. »De Bode", Orgaan van den Bond van Nederl. Onderwijzers, bevat het vol gende artikel. Een Oproeping voor Onderwijzers te Heilo. (Een woord tot alle onderwijzers in Nederland.) Collega's Het is U gewis allen bekend, hoe in Heilo de heer A. Smit, die 12$ jaar zyne gemeente yverig en trouw gediend had, ontslagen is, omdat hy niet in het bezit der akte als hoofd onderwijzer was. Wel waren er aan de school personen ver bonden met veel korter diensttijd dan Smit, doch geen van allen had een salaris van f 700 en Smit moest dus ontslagen worden. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vonden geen redenen, 't ontslag te vernietigen. Van H. M. de Koningin-Regentes is tot nog toe geen antwoord op een verzoek tot vernie tiging ontvangen. Inmiddels riep 't Gemeentebestuur van Heilo sollicitanten met hoofdacte op voor de betrek king van onderwyzer aldaar, op een salaris van zes honderd gulden. Slechts éen sol licitant meldde zich aan. Een geluk kig verschijnsel, doch ook die n e sol licitant was nog te veel. Naar wij vernemen zal een hernieuwde op roeping plaats hebben. Welnu, onderwijzers in Nederland, toont, dat gij beseft, wat het wil zeggen, collega's te zyn toont, dat ge weet, wat solidariteit is en wat solidariteit van ons eischt en: Weigert als een man naar zulk een gemeente te solliciteeren Wy weten heter zijn onderwyzers met hoofdacte onder U, die minder dan zes hon derd gulden verdienen en voor wie zelfs deze betrekking eeD aanmerkelijke verbetering zou zyn. Doch ook u vragen wijin naam van het beleedigd gevoel voor wat recht en billijk is, in naam van uw gevoel van eigenwaarde dat er zich tegen moet verzetten, o m a 1 koopwaar beschouwd te wordei solliciteert niet 't Is thans de eerste maal, dat de onderwij zers kunnen toonen, wat zy voor elkanders leed gevoelen. Welnu, laat die eerste maal onze verwachting niet beschamen Slechts één wachtwoord gelde thans, ook voor de minimum-lijders: Solliciteert niet naar Heilo! Het Hoofdbestuur. Er bestaat zeer veel kans, dat ook deze sollici tant zyn sollicitatie zal intrekken I Uit de kas van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is in het vorige jaar de som van f 100 ver strekt aan het departement Krimpen aan de Lek, voor het organiseeren van Volks bijeenkomsten. Deze bijdrage werd aan vaard, als een aangenaam blijk van de in stemming der Maatschappij met de bijeen komsten, die tot nut en genoegen der volksklasse worden georganiseerd. De Zuiderzeehaven te Edam is niet meer toegankelijk door het ijs. De spoorbooten tusschen Enkhuizen en Stavoren hebben Zondag den veerdienst gestaakt. Te Ternaard (Fr.) heerscht de influ enza in zeer sterke mate. Op de secre tarie der gemeente verschijnt geen enkel ambtenaar, de burgemeester fungeert tijde lijk als secretaris, het telephoonkantoor is tijdelijk gesloten, de politie is bedlegerig de notaris heeft tal van verkoopingen moe ten uitstellen, in één woord het geheele dorp is geinfluenzeerd. Een kellner te Rotterdam leefde sedert het begin van December jl. gescheiden van zijne vrouw en had relatie aangeknoopt met een nog jeugdige weduwe in de School straat. De verlaten vrouw wachtte Vrijdag avond omstreeks 6l/3 uur haren ontrou wen echtgenoot in de Schoolstraat op en wierp hem uit een flesch een bijtend vocht in de oogen. De man is, voor 't oogenblik althans, van zyn gezichtsvermogen beroofd en heeft zich onder geneeskundige behandeling gesteld. Omtrent den diefstal te Rozendaal schrijft men nader dat jl. Zaterdag ruim f8000 aan effecten in een sloot bij de hoeve zyn teruggevonden. Hieruit zou men moeten afleiden, dat de dieven niet ver gezocht moeten worden. De toestand van J. v. D. is zeer zorgwekkend. Het stoffelijk overschot van den her tog van Clarence zal Woensdagochtend van Sandringham naar Datchetst (by Wind- sor) worden vervoerd. De bijzetting in de Koninklijke Kapel zal te ongeveer drie uur plaats hebben. De geneesheeren hebben Koningin Vic toria verboden Osborne te verlaten. Geen der prinsessen zal by de begrafenis plechtigheid tegenwoordig zyn. Prinses Mary van Teek is ongesteld. Zij werd ziek van droefheid toen zy de doodstijding van den hertog van Clarence vernam. Zy had, met de prinses van Wa les, het ziekbed niet verlaten, maar toen de hertog begon te ijlen, achtte men het raadzaam haar te verwijderen. Toen zy echter bij het lijk stond, barstte zij in snik ken uit. Alle pogingen om haar tot beda ren te brengen waren vergeefsch. Zoowel voor haar als voor de prinses van Wales moest geneeskundige hulp worden inge roepen. In het „Album der Natuur", zesde aflevering van 1890, vindt men een op stel geteekend D. L. en overgenomen uit het Fransche tijdschrift La Nature, (4 Jan. 1890 pag. 79). In dat artikel wordt medegedeeld, dat de hr. Tassinaxi by een bacteorologisch onder zoek proeven had genomen met den rook van sigaren en sigaretten. Er werd ge- geconstateerd dat de rook van sigaren de ontwikkeling der microben vertraagt en zelfs die van de bncillen der cholera en typhoïde-koorts doet stilstaan. De rook van sigaretten verwekte slechts een ge- ge vertraging. De berichtgever brengt dit in verband met de reeds door eenige Amerikaansche geneesheeren uitgesproken bewering, dat personen, die rookten, voor de gele koorts behoed bleven. Het ware zeker niet onbelangrijk na te gaan, of het rooken ook invloed heeft op de bacillen der influenza. Een sieraad op elke leestafel is het Geillustreerd Zondagsblad van deze Courant, hetwelk na verloop van elk jaar een boekdeel vormt van niet minder dan 416 pagina's. De fabelachtige prijs van 30 Cents per 3 maanden of 45 ct. franco per post kan voor geen enkelen onzer abonnés een beletsel zyn om op het Geillustreerd Zon dagsblad in te teekenen Het Bestuur van bovenstaande Ver eeniging kan met blijdschap er op wyzen, dat eenige leden in den loop van het vorige jaar hebben verzocht, hunne con tributie aanmerkelijk te verhoogen, terwijl door andere leden eene dergelijke verhoo ging in het vooruitzicht is gesteld. Met het oog op het barre jaargetijde en de vele aanvragen om ondersteuning, is het Bestuur zoo vrij, te herinnaren, dat weldra de lialfjaarlijksche quitautie zal worden gepresenteerd, en dat het dus nu tijd is, indien men zijne bijdragen zou willen verhoogen, daarvan aan een der Bestuursleden opgave te doan. Toetreding van nieuwe leden is ook zeer gewenscht, Het Bestuur voornoemd'. C. D. ZURMÜHLEN, Voorz. A. KLIK, Penningm. C. SWAVING. Dr. H. BITTER Jnr. A. P. TIMMERS. H. H. J. NAS. JAN BROUWER, Secr. Heden herdenken wy de 127a- jarige Ecktvereeniging van onze waarde Broeder en Zuster: LOUW WIEKIVG en BREGJE REIJERING. Helder, 20 Januari 1892, Namens haar eenige Broeder en Behuwdzuster G. MEI JE RING. A. MEIJERING—Schilder. Getrouwd L. SMAK en T. NIEU WEN HUIZEN. Helder, 14 Jan. 1892. GeborenTHEODORUS JOHANNES, Zoon van J. N. HOOGENBOSCH en A. VEEGER. Helder, 17 Jan. 1892. Voorspoedig bevallen van een Dochter T. WILLEMSNjeuwenhuizen. Rotterdam, 16 Jan. 1892. Door een noodlottig toeval over leed heden onze geliefde Echtgenoot en zorgvolle Vader SINON VAN NIEL, in den ouderdom van 39 jaar. Amsterdam, 11 Januari 1892. Wed. S. VAN NIEL, geb. Ebbinkhoff. J. E. VAN NIEL. Tot mijn diepe droefheid overleed heden, na een langdurig lijden, myn innig geliefde Echtgenoote en der kinderen liefdevolle Moeder Johanna Mensen, in den ouderdom van 66 jaren. Allen die de werkzame vrouw in haar leven hebben gekend, zullen beseffen hoe zwaar ons deze slag valt, doch wy moeteu dankbaar roemen dat haar smartelijk lyden een einde heeft ge nomen. Helder, 17 Jan. 1892. F. VAN THEFELEN, oud-hofmeester Kon. Inst. v/d. Mar. Mede namens kinderen en behuwdzoon. Tot onze groote droefheid overleed hedenmiddag, onze geliefde Moeder, Mejuffrouw GRIETJE WALRAVEN, Weduwe van den heer Johannks Herman, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Helder, 17 Januari 1892. P. HERMAN. A. HERMAN—Baljê, en Kleinkinderen. Heden ontsliep zeer zacht en kalm, onze innige geliefde Moeder en Be- huwdmoeder, PIETERNELLA RAKEL AAR, in leven Weduwe van CORNELIS BREEN, in den ouderdom van 62 jaar en 9 maanden. Helder, 16 Januari 1892. Namens Kinderen en Behuwdkinderen. Strekkende deze tot algemeene Kennisgeving. Heden overleed na een korte on gesteldheid van 8 dagen, onze Broe der en Zwager A: A. BAKKER, in den ouderdom van ruim 40 jaren, een weduwe en drie kinderen in be- hoeffcigen toestand achterlatende. Wieringen, 11 Januari 1892. S. A. BAKKER. S. J. ZOMERDIJK. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden, myn geliefde Echtgenoot MARINES HEIJSELAAR, in den ouderdom van 71 jaar en 3 maanden. Helder, 15 Januari 1892. Namens Weduwe en Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen F. HEIJSELAAR geb. Db Zee. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader MARINUS HEIJSELAAR, in den ouderdom van 71 jaar en 3 maanden. Helder, 15 Januari 1892. Namens Kinderen en Behuwdkinderen K. AREMA. M. E. AREMAHeijselaar. P. BAKKER. A. C. BAKKERHeijselaar. G. HEIJSELAAR. L. HEIJSELAARAsjes. D. HEIJSELAAR. J. T. HEIJSELAAR. Heden overleed na een langdurig lyden, mijn geliefde Echtgenoot en onze geliefde Vader en Behuwdvader DIRK RECTER, in den ouderdom van byna 61 jaar. Helder, 18 Januari 1892. Wed. D. REGTER— B ieren brood8pot. Kinderen en Behuwdkinderen. Heden overleed onze jongste lie veling CORNELIS, in den aanvalligen leeftijd van ruim drie maanden. Helder, 17 Jan. 1892. A. VAN PELT. J. VAN PELT geb. van Rigter Eenige en algemeene kennisgeving. Op den 17 Jan. overleed te Haar lem onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Anna Catharina Louisa Bouwer geb. de Wbillb, in den ouderdom van 69 jaar. Helder, 19 Jan. 1892. M. E. LAK—Bouwer. J. LAK, en Kinderen. Den 15 Jan. jl. trof ons een zware slag door het afsterven van onzen innig geliefden Zoon en Broeder JAN VAN HALEN, in den ouderdom van 26 jaarin leven Telegrambesteller. Een langdu rig doch geduldig lyden maakte een einde aan zyn voor ons zoo dierbaar leven. Diep betreurd door ons allen, ook door haar, met wie hij eenmaal had gehoopt in den echt verbonden fce worden. Helder, 19 Januari 1892. Uit naam van Ouders, Broeders, Zusters en verdere Familie, J. VAN HALEN. J. A. VAN HALEN— Kamermans.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 2