't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT No 2005 Woensdag 4 Mei 1892. Twintigste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. TI?V17T Bureau: Spoorstraat. 1 AÜiIj, Telefoonn». 36. ATaormoment p3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad fl,126. Afzonderlijke nummers2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN UitgeversBEEKHOUT Sureaix: SPOORSTRAAT ei VRIJDAGMIDDAG. Co., te Helder.. ZUIDSTRAAT. Advertentlön Tan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Mei 1892. De heer S. J. Kuiper, Surnumerair ten postkantore alhier, heeft Zaterdag jl. te 's Hage voldoend examen afgelegd voor commies der posterijen. Heden beeft in het lokaal Tivoli alhier plaats gehad de aflevering en in deeling der miliciens van de lichting 1892, afkomstig nit de noordelijke gemeenten van deze provincie. Achtereenvolgens vertrokken dezer dagen van hier twee officieren der land macht, die langen tijd hier in garnizoen zijn geweest, nl. de majoor der artillerie F. L. W. Beijerinck en de luit. adjudant der infanterie J. H. N. Bernelot Moens, die voortaan respeetievelyk te Utrecht en te Kampen in garnizoen zullen komen. Beiden genoten de eer, dat hun door mi litairen en burgers aan het spoorwegsta tion uitgeleide werd gedaan. Opening en sluiting van lijdelijke in stellingen geschieden in den regel op min of meer plechtige wijze. Hier ter plaatse had jl. Vrijdag de sluiting plaats van eene ge meentelijke instelling zonder eenige feestelijk heid, in alle stilte. Do Herhalingsschool, die ieder jaar van primo Augustus tot ultimo April te dezer plaatse gehouden wordt, ein digde op dien avond haar winter-cursus 1891/92 op zeer bescheidene wijze. Toch mag dit feit wel in 't openbaar worden vermeld, want deze inrichting levert uitnemende resultaten en sticht in groote mate nut in 't belang van 't opkomend geslacht. Jaren achtereen hoorde men de klacht over het vervloeien der op de lagere school opgedane kundigheden thans heeft men door de stichting der Herhalings school het middel in de hand om dat vervloei en van kundigheden tegen te gaan. En met genoegen kunnen wij vermelden, dat van hot herhalings-onderwijs alhier een druk gebruik wordt gemaakt. Tal van knapen en meisjes maken gebruik van de lessen en het is een lust om te zien met welke ambitie zij de school bezoeken. Zij begrijpen dat, willen zij in de wereld vooruit komen, het noodig, drin gend noodig is, om het op de volksschool ge noten onderricht te onderhouden en uit le breiden. De 4de Mei is voor de gemeente Helder steeds een gedenkwaardige dag. In den jare 1814 werd op den 4den dag van Bloeimaand deze gemeente bevrijd van de Fransche over- heersching. Reeds in November 1813 klonk het «Oranje bovendoor de vaderlandsche velden, doch een aantal vestingen, en daar onder de Stelling van den Helder, bleven ge durende langer of korter tijd in de macht der Franschen. Hier werd het bevel gevoerd door den admiraal Verhuell, die den in woners dezer gemeente het leed der belegering zooveel mo gelijk verzachtte. Uit den tijd van het maan denlang durende beleg herinneren we hier de namen van den maire Westerhoff, van den adjunct-maire P. Korff, van den secretaris der gemeente C. Jongkees en van den adju dant van den admraal, de luit. ter zee Rijk, die later Minister van Marine is geweest. Op 4 Mei trok de Fransche bezetting met krygseer uit, en wapperde na dien uittocht op den toren der Oude kerk de Oranjevaan. 'tWaa voor de bevolking van den Helder een ware vreugdedag, die in volgende jaren met blijdschap werd herdacht. Herdenkt men in andere steden des lauds jaarlijks de bevry- dingsdag wy mogen wel met een enkel woord herinneren aan de gebeurtenis, die nu wel 78 jaren geleden is, maar nog niet uit de herinnering geraakt van hen, die uit den mond van ouderen het verhaal gehoord hebben van de zegenryke bevryding van het vreemde dwangjuk. In de jaren 1864 en 1884 werd de gedach tenis van de bevryding dezer gemeente op feestelyke wyze gevierd. Is de eerste Mei ieder jaar een opmer kelijke dag, vooral in de hoofdstad, wegens de groote verhuizing of wel 't betrekken van nieuwe woningen, ditmaal wint hy nog veel in belangrijkheid. In de groote landen van Europa, Frankryk, Duitschland, Spanje, Italië, zag men 1 Mei met bange bezorgdheid tege moet, en uit vrees voor wanordelijkheden wer den er uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen. Die vrees was dan ook niet ongegrond, wanneer we de couranten-berichfen in den laatsten tijd hebben nagegaan. Men duchtte dat de hh. anarchisten hun slag zouden slaan, wanneer een groote ophooping van volk, by op tochten van werklieden, hun daartoe gelegen heid zou bieden. Gelukkig hebben we in ons vreedzaam Nederlaud zulke buitensporighe den niet te duchten. De belangrijkheid van 1 Mei betreft thans hier vooral de tijdrekening, waarover men 't nog lang niet eens is. De een acht 't beter met de regeering mee te gaan en zich by cien Wes- terschen tydgordel aan te sluiten, hetgeen een terugzetting van 20 minuten tengevolge heeft, terwijl de ander den Middel-Europeeschen tijd wenscht een vooruitzetting van 40 minu ten. Boide partijen hebben de redenen voor hunne meening reeds zoo herhaaldelijk ont vouwd, dat we er bij onze lezers niet meer mee durven aankomen. Liever wijzen we op 't gemak dat de directie der H. IJ. S. M. ons verschaft, door bij de bestaande treinen er nog dagelijks twee te laten loopen. We behoeven dus 's morgens niet meer zoo vroeg op, wanneer we op reis gaan en kunnen 's avonds op behoorlijken tyd thuis zyn. Kon de Mij. nu nog maar een stap verder gaan en verlagen de dure tarieven voor per sonenvervoer of breken met dat ongelukkige stelsel van retourbiljetten, dan gelooven we, zou elk voldaan zijn en de directie zou er zeker geen schade bij lyden. Om die schijn baar paradoxale bewering te staven, verwijzen we naar twee instellingen, wier voorbeeld tot leering kan strekken we bedoelen de Am- sterdamsche Omnibus-Maatschappij, die groo- ter winst afwerpt naarmate de tarieven ver laagd zyn en de K. N. Brievenposterij, die in hetzelfde geval verkeert. Met beide instellin gen heeft de exploitage van een spoorlijn vele punten van aanraking. Een verlaagd tarief komt 't publiek ten goede en doet de ontvangsten der onderneming stygeD. Intusschen, we zijn reeds dankbaar voor 't verkregene. Ook is de maatregel om den zomerdienst met 1 Mei in plaats van 1 Juni te beginnen velen tot genoegen. Daar 't tijdsverschil van onderscheidene plaat sen reeds onder de aandacht van onze lezers gebracht is, willen we hun dit eens met cij fers verduidelijken. Wijst de klok Amsterdamschen tyd 11 uur 20 min. V.M. dan heeft Berlyn 11.54 V.M.Bremen 11.24 V.M.Parijs 11.10 V.M.Weenen 12.6 N.M.Frankfort a/M. 11.36 V.M.Stokholm 12.19 N.M.Munehen 11.46 V.M.Keulen 11.27 V.M.Brussel 11.17 V.M.; Kopenhagen 11.41 V.M.Rome 11.40 V.M.Dresden 11.55 V.M.Londen 11.V.M.New-Orleans 5.Nacht; Mexico 4.24 Nacht; New-York 6.4 V.M.Madras 4.21 N.M.Canton 6.34 N.M.Mokka 1.54 N.M. r Otahaita 1.3 N.M. Deze opgaven kunnen eenig denkbeeld ge ven van de uren, die de verschillende klokken op de genoemde plaatsen aangeven, wanneer de wyzers te Amsterdam tien minuten voor half twaalf staan. Zondagmiddag omstreeks 1 uur werd de afgetreden dirigeerende officier van gezondheid, van 's rijks marine-hospitaal alhier, de H. E. G. heer J. B. Coomans de Ruiter bij zyn vertrek aan 't spoor uitgeleide gedaan door tal van vrienden en autoriteiten. Op 't perron stond 't muziekkorps der K. N. Marine geschaard en voerde, onder leiding van den kapelmeester J. Koning, eenige stukken uit. Naar wy vernemen hebben thans a 1 le officieren der dienstdoende artillerie-schutterij alhier hun verzoek om ontslag by H. M. de Koningin-Regentes ingediend. De vorige week is de hr. D. van Zoonen, sergeant by de art.-schutter y alhier, bevorderd tot den rang van sergeant-majoor. Door den uitgever M. E. de Grauw, te Ouderkerk aan den Amstel, is namens de Mij. Tot Nut van 't Algemeen in 't licht gegeven •Een en ander over landverhuizing,* door W. F. Andriessen. Met genoegen hebben we deze brochure gelezen, en achten de kennismaking daarmede van 't hoogst belang voor hen, die plan hebben te emigreeren. Velen, die afgaan op de hoog opgeschroefde voorstellingen, van buiten- en binnenlandsche agenten voorland- irhuizing, zullen waarschijnlijk na de lezing wel eenigszins bekoeld zijn in hunne verwach tingen. Loodswezen. In het regeeringsantwoord omtrent het wets ontwerp tot regeÜDg van de pensioenen en onderstanden van het personeel van den loods- dienst, raamt de regeering de meerdere kos ten op pl. m. f 43,000, welke regeling echter geleidelijk zal plaats vinden, en vermoedelijk eerst na 15 of 20 jaren zal worden bereikt. De minister kan tot zyn leedwezen, met 't oog op de financieele gevolgen, niet voorstel len om aan dit ontwerp geheele of gedeelte lijke terugwerkende kracht te geven voor de oude gepeosionneerde loodsen. Wel heeft hy by nota van wyziging voorgesteld dit te doen voor de weduwen, die haar man en de kinde ren die hun vader verloreD, sedert de indie ning dezer wetsvoordracht. By nota van wijziging is het mogelijk ge maakt om het loodspersoneel, dat den dienst verlaat vóór den leeftijd waarop recht op pen sioen wordt verkregen, een uitgesteld pensioen te doen verkrygen. In dit ontwerp kunnen geen bepalingen worden opgenomen in 't geval dat 't loodsper soneel bij redding van schipbreukelingen, ge wond of verminkt raakt of het leven verliest. De reddingsdienst is ook voor hen een vry willige. Overigens zyn ook in het ontwerp nog eenige wijzigingen gemaakt. De kapt der artillerie A. Harrebo- mée, vroeger bier in garnizoen, is benoemd tot majoor-magazijnmeester te Naarden. De heer J. Giltjes, aannemer te Pet ten, is benoemd tot lid der Commissie der Noord- en Zuidhollandsche-Maatschappij tot redding van schipbreukelingen in de plaats zijner inwoning. Van Texel schrijft menNog en kele dagen en het kievitseieren zoeken is dit jaar weer geëindigd. Over het alge meen werd er minder druk gezocht dan in andere jaren. De veehouders geven slechts aan enkelen vergunning op hunne weiden te zoeken, en wie geen schriftelijk bewijs kan toonen, wordt bekeurd. Op deze wijze kan voorkomen worden, dat de kievit, deze voor den landbouw zoo hoogst nuttige vogel, wordt uitgeroeid. Na 30 April mogen geen kievitseieren meer wor den gezochttot 5 Mei mogen zij worden vervoerd. Aan generaal Van Braam Houek- geest is bij zijn aftreden als commandant van het korps mariniers door de officieren van het corps een huldeblijk aangeboden, bestaande in eene oorkonde en een bronzen beeld, voorstellende een ouden Germaan, in de eene hand het zwaard, in de anderen den ploeg, meesterlijk door E. Boisseau te Parijs uitgevoerd en waarop de spreuk »Ense et Aratro" (door zwaard en ploeg) was gegrift. De volgende maand wordt uit de ge vangenis te Rotterdam ontslagen de70jarige kleermaker S., uit Amsterdam, na wegens meerdere diefstallen ruim 40 jaren in ver schillende gevangenissen te hebben door gebracht. Wegens diefstal en verkoop van pa tronen zijn 2 fouriers van het 4e regiment infanterie te Leiden naar den krijgsraad te 's Hage overgebracht. De betrokken compagnies-commandanten zyn, wegens het niet voldoende controleeren der munitie, door den regiments-commandant gestraft. In October 1890 werd door den heer E. Brandsraa, theehandelaar te Amsterdam, een prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp re clamekaart, zoowel hier te lande als in Duitsch land. Door de Nederlandschc jury, bestaande uit de hh. Ablebé, prof., dr. P. J. H. Kuypers, Jozef Israels, A. J. der Kinderen, J. B. de Cruijff, prof. F. Leenhof, W. B. C. Molken- boer en J. Veth, werd de eerste prys f 500. toegekend aan den heer E. Koning, te 's Gra ven hage en de tweede prijs f 300.aan den hr. F. Gips, te Bergen op Zoom. De Duitsche jury wees den eersten prijs toe aan den hr. M. A. J. Baner, te 's Gravenhage en den tweeden aan den heer Max Seliger, te Berlyn. De hr. Brandsma had zich echter het recht voorbehouden zelf, onafhankelijk van beide jury's, een keuze te doen en deze viel op 't ontwerp, ingezonden door de hh.. E. S. Wit kamp en N. van der Waag te Amsterdam. De reproductie van dat ontwerp werd opge dragen aan de hh. S. Lankhout Co., te 's Gra ge. Volgens 't oordeel van deskundigen, waarby we ons gaarne aansluiten, is de plaat, voorstellende een Chineesch meisje dat bezig ie thee te schenken en aan te bieden, uitste kend geslaagd. Deze plaat, gedrukt in veertien kleuren, welke op artistieke wijze de fijnste nuances der teekening weergeven, hebben we gaarne een plaatsje aan den wand van ons bureau gegund. Onder de antiquiteiten, die voor den dag zyn gekomen bij de ontruiming van het Huis van bewaring aan den Heiligen- weg te Amsterdam, behoort ook eene oude galg. Naar men mededeelt, is dit dezelfde galg waaraan indertijd de grootvader van Ravachol (Köningstein) in Maastricht werd opgehangen. In 1854 boette de moorde naar Kemper er hier op de Nieuwemarkt zyn misdaad aan. Het laatst werd zy ge bruikt bij een terechtsstelling te Leeu warden. "Thans ligt het stuk hout, waaraan zoo veel akelige herinneringen verbonden zijn, op een terrein achter de Cellulaire gevan genis. Men weet nog niet wat men er mede zal doenbewaren in een museum of ver branden ter eere van de afschaffing der doodstraf De rechtbank te Breda, heeft Don derdag den rietdekker J. P. Totenburg, wegens zware mishandeling, welke den dood tengevolge beeft gehad, veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. De eiseh was mede 10 jaren. Een jongmensch had van zyn geliefde, wonende in de Crispijnlaan te Rotterdam, zijn afscheid gekregen, dat zoo ernstig ge meend was, dat een poging om de zaak weder te schikken vruchteloos bleek. Hij heeft zyn leed op een zeer eigenaardige wijze kenbaar gemaakt en wel door de juffrouw met weldaden te overladen. Een banketbakker op de Kruiskade kreeg order twee taarten van zeven gulden te zenden, een ander op den Steiger mocht één taart leveren, een slager op de Leuvenhaven werd gelast twee rollades van drie pond te zenden, een wagen met groen voor feest viering werd haar toegedacht, terwijl 25 flesschen bier en 25 flessehen champagne ook aan haar adres werden aangeboden. Eén ding ontbrak aan deze ovatie myn- heer had vergeten te betalen. Over de voorgenomen vereeniging van Christ. Gereformeerden en Ned. Gere formeerden (of Doleerenden), zal in eerste instantie op de in Juni a. s. te Amster dam te bonden Synode worden beslist. Al leen de Christ. Ger. Gemeente van Wad dingsveen heeft zich van de Christ. Ger. Kerk afgescheiden en zich bij den minister van justitie als zelfstandige „Chr. Ger. ge meente naar het Reglement van 1869" bekend gemaakt. Het laten vallen van dat reglement namelijk, hetwelk de rechtsze kerheid van de kerkelijke goederen der Christ. Gereformeerden waarborgde en dat de Synode dier Kerk liet vallen, omdat het voor de Ned. Gereformeerden een hin derpaal voor vereeniging met Chr. Gere formeerden was, schijnt, met andere rede nen, oorzaak te zullen worden van deze afscheiding. De kerk van Waddingsveen is tot dusver de eenige van de 380 kerken, die zich niet vinden kan in het genomen besluit harer Synode. Volgens den Standaard* is in Waddingsveen nog een groot deel der lede maten zeer tegen de houding van zijn kerkeraad ingenomen. Een hondenhatende dame te Wil- mington, in Connecticut, Sara Carter ge naamd, heeft twee en een halve ton na gelaten, bestemd om alle huizen te schilderen van ingezetenen, die kunnen bewijzen in geen twee jaar zulk eeu dier gehouden te hebben en zich verbinden er nimmer een te zullen houden. Te Berlyn is een Chinees getrouwd met een Berlijnsch meisje. De jonge man was te voren Christen geworden, maar hij had by de trouwplechtigheid het nationale costuum niet willen afleggen en verscheen in de kerk met een gele blouse, blauw zijden kousen en een lange zwarte vlecht. Hij oefent te Berlijn het beroep van blee- ker uit. Aan hetgeen de „New-York Herald" omtrent den grooten brand in het Central theater te Philadelphia mededeelt, ontlee- nen wy nog het volgende. Zoodra het publiek vlammen op het too- neel zag, ontstond de paniek. Velen vielen door bet opdringen van de trappen en wer den onder den voet getreden, maar niet temin was in 2 minuten tijds het gebouw geheel ontruimd. Vijftig menschen (de „Ti mes" zegt 70j werden in het gedrang ge wond, van wie zeven levensgevaarlijk. De Walnutstreet-schouwburg en het ,Continental hotel" werden wel door de vlammen aangetast, maar zyn gespaard gebleven. Volgens de laatste telegrammen aan dè »Herald«, vonden 6 personen bij de ramp onmiddellijk den dood, maar daarbij komen de zwaar- en licht gewonden. Het is de vierde maal, dat het Cen tral-theater* door brand is geteisterd. Bij den eersten brand in 1861 kwamen ver scheidene balletdanseressen om de tweede ramp in 1867 kostte aan 11 menschen het leven bij de derde maal brandde de schouw burg geheel af, maar was daarentegen geen verlies van menschenlevens te betreuren. Een verlaten meisje te Brussel, heeft haren ontrouwen minnaar, toen hy in bruigomskostuum met een andere naar het stadhuis ging, overgoten, - niet met vitriool, maar met twee potten vol verf rood en wit, de kleur van den blos der schaamte en het bleek van den spijt, De sleepjaponnen, die tegenwoordig weder in allerlei landen aangevallen wor den, hebben te Pest een geduchten bestrij der gevonden in de gezondheidsraad al daar. De geleerde doctoren van dien raad achten de sleepen het gevaarlijkste middel tot overbrenging van tering- en typhus- bacillen. Zij eischen daarom verbod van die kleederdracht en hebben een adres in dien geest gezonden aan de Hongaar- scbe Regeering. Tijdrijmen. Grootvaders klok. (Imitatie.) Myn grootvaders klok was al negentig jaar, En stond geen minuutje nog stil Maar eensklaps, daar roerde een vinger haar aan; Zij staakte haar loop met een gil. En al had er te voren nooit iets gemankeerd, Vóór men haar hardhandig deed staan, Na twintig minuten werd zij weer beroerd, Doch weigerde toen om te gaan. En nu staat daar het werk, dat reeds negentig Geregeld bij nacht en bij dag, [jaar. Het uur wees en sloeg, zoo nauwkenrig en jnist, En staakte haar werk met geklag. De goede oude tijd. Als later eens de jongeren vragen «Wanneer was 'tde oude, goede tijd?» Dan kunnen wij slechts dit gewagen «Sinds d' eersten Mei zijn wij hemkwyt!» o Klacht van een gevangene. Als je haast acht maanden hebt gebromd, Tel je op duim en vinger de dagen, En de uren en minuten er bij, Dat je zult worden ontslagen. En nu heb ik reeds twintig minnten te lang [gezeten, Zouden de menschen mij nu heelemaal vergeten o Iets zonderlings. Ik heb nooit iets wonderly kers beleefd dan heden: 'k Werd ruim een kwartier jonger dan een [poos geleden. o Uit den vreemde. Een mensch weet nauwelijks zijn ergernis te [betoomen, Nu men maar van alles uit den vreemde [laat komen. Die zucht heeft den Nederlanders al heel wat [gedeerd. Nu wordt zelfs de tijd uit den vreemde [geimposteord. Zucht van een beschonkene, even na middernachtvoor een stilstaande pendule. Zoo, oude loeris, je bent danig van de mik. Ik heb 'm staan, maar jij staat beter dan ik. o Opmerking van den tijd. «De tyd vliedt snel, ja, al te snel," Zoo spreekt de mensch profaan, En laat mij, die zoo voortijlt, nu Zoo meent hij even staan. Doch hoe men 't uurwerk ook bedwing, Geen mensch beteugelt mij. Ik ga myn weg met kalmen gang. Steeds ongestoord en vrij. Minnaarsklacht. «Kom te half-een aan het raam," Zei myn lieve Betje «'k Werp u dan een kushand toe*. Maar nu, 'tis een pretje, Sta 'k hier nagenoeg een uur My wat te verknypen, En geen klok sloeg nog half een. Wie kan dat begrijpen? Thans en voorheen. Allerwege liet men op 1 Mei de klokken staan Iets dergelijks werd met zon en maan, In den ouden tyd door Jozna gedaan Doch de juiste tijd treft men nergens aan. Navolging. Trui kwam in de kinderkamer, 't Was zoo wat een uur of achf, Jantje was reeds uit zyn bedje, En zat bij de klok op wacht. «Kind,« riep Truitje, kind, wat scheelt je; «Jan* wat hebt gij toch gedaan »Net als Pa van nacht,» zei 'tknaapje; «'k Laat de klok een poosje staan Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van af 28 'tot en met 30 April. ONDERTROUWDJ. Bier~ubroodspot, meubelmaker en S. Honijk. G. E. Kossén, slachter en C. M. Keet. GETROUWD: W. Pen P. de Vries. P. J. Bosch en F. J. Steeman. H. Vonk cn C. J. Ran. BEVALLEN G. E. Beek, geb. Pieterso, z. A. de Bie. geb. van Os, z. S. Ileymans, geb. Lapidaire, H. Kramer, geb. van Beek, d. S. C. Bijl, ge. Leliveld, z. M. v. Dam, geb. ter Beek, d. H. van Os, geb. Rieuwers, z. S. Vreij bloedt, geb. Faber, d. H. E. Heijting, geb. Sennekes, d. T. J. Hilbrands, geb. Mun- nik, z. OVERLEDEN C. Troost, 1 jaar. A. Blok- hof, wed. J. J. D'hont, 45 jaar.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1