Gemeenteraad van Texel. Advertentie n. DANKBETUIGING. ia zeker genoegzaam, om de aandacht op dit onderwerp te vestigen. De bewoners van somige straten en grachten en de wandelaars langs den weg, zouden door de plaatsing van meerdere welingerichte urinoirs zeer gebaat zyn. N. Gewapende dienst. Vóór eenige dagen werd in deze Courant vermeld, dat de opbrengst in deze gemeente, der in de vorige maand gehouden algemeene collecte voor 't Vaderlandsch Fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst hier te lande is geweest 1 37.40. Dat is wol een luttel bedrag! De vraag ontstond by tiay, toen ik dat laswaardoor komt het, dat er voor 't bewuste doel niet meer gegeven wordt? Ik vermoed, dat bij velen de overtui ging bestaat, dat er voor den gewapenden dienst niet moest gecollecteerd worden. Zij, die do wapenen dragen ter bescherming van orde en vryheid, moeten uit 's lands kas bezoldigd voor hen moet niet gebedeld worden. En dan komt er bij, dat de collecte nimmer wordt aangekondigd in de plaatselijke CouranteD. Zij wordt bij de voorafgaande godsdienstoefe ningen in de kerkgebouwen der erkende kerk genootschappen afgekondigd, doch daardoor komt het bericht niet ter algemeene kennis, evenmin als de kennisgeving van 't bedrag met de traditioneele dankbetuiging, die ook slechts aan de bezoekers der bedoelde go dienstige samenkomsten wordt medegedeeld. Nu is dankbetuiging volstrekt geen behoefte, doch wordt zij verstrekt, dan mogen ook anderen, die eveneens eene bijdrage verleend hebben, van die betuiging niet uitgesloten worden. A. B. Marine en Leger. De le luitenant W. A. P. P. L. de Koek, van het 4de regiment vesting-artillerie alhier, wordt met 10 Aug. a.s. op zijn verzoek overge< plaatst bij het le regiment vesting-artillerie te Utrecht. De minister van marine heeft bepaald, dat, in verband met de gunstige proefnemingen aan boord van Hr. Ms. schroefstoomschip „Van Speijk," in den vervolge de masten, ra's enz. bij voorkeur van staal, in plaats van hout, zullen moeten ver vaardigd worden. Ingevolge kon. besluit van 7 dezer is Io. met ingang van 17 dezer a. de kapt.-luit. ter zee J. R. Eek eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Amsterdamb. het bevel over genoemd wachtschip opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee J. Dalen, onder eer volle ontheffing van het bevel over Hr. Ms. „Pan ter" c. het bevel over genoemden rammonitor opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee J. Vreede; 8o. zullen met ingang van 1 Augustus de kapiteins ter zee M. A. Medenbach, commandant van Hr. Ms. schroefstoomschip „Van Speyk", en W. A. Arriëns, commandant van Hr. Ms. ram- schip „Guinea", onderling van bevel verwisse len, onder eervolle ontheffing van het thans door hen gevoerde bevel. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen be- rioht is Hr. Ms. zeilkorvet „Nautilus"; onder bevel van den kapitein-luit. ter zee H. G. Hil- debrandt, in den avond van den 8en dezer te Bergen in Noorwegen aangekomen. Aan boord waB alles wel. Stoomvaartberichten. Het stoomschip «Prinses Wilhelmina,* naar Amsterdam, pass. 11 Juli Por-Said. Het stoomschip sSoeDda", van Java via Amsterdam, arriv. 10 Juli te Hamburg. Het stoomschip »Jason", van Amsterdam, pass. 9 Juli Dover. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam, pass. 9 Juli Gibraltar. Het stoomschip „Prinses Marie," naar Am sterdam, pass. 10 Juli Kaap Rocco. Het stoomschip «Soerabaja», naar Rotterdam, vertrok 11 Juli van Perun. Het stoomschip „Salak", van Rotterdam, arriv. 10 Juli te Southampton. Het stoomschip „Bromo*, naar Rotterdam, pass. 10 Juli Sagres. Marktberichten. Hoorn, 9 Juli. Aangevoerd tarwe f6,25 a 10, Gerst f4.75 a 5,50, Haver f3,75 a 4, witte erwten f 10.50 a 12, groene f 12,50 a 15, grauwe f 18,50 a 20, vale f 13 a 18, bruine boonen f8,75 a 10.50, karwei f10 a 10,25, mosterd f 19,75 a 20, 23 paarden f60 a 200, 12 schapen f 16 a 22, 6 lammeren f 3 a 6, 5 kalveren f8 a 16, 50 varkens f10 a 18. 2 zeugen f 20 a 40, 90 biggen f 5 a 9, kip eieren f3,50, 1600 kop boter f0,57 a 0,60 per kop. Alkmaar 9 Juli. Aangevoerd 6 paarden f 80 a 250, 17 koeien en ossen f 120 a 170. 33 nucht. kalveren f6 a 12, 58 magere scha pen f8 a 16, 70 lammeren fö a 10. 41 ma gere varkens f 16 a 20, 120 biggen f7 a 10, 6 bokken en geiten, Boter per p. f 0,55 a 0,60, eieaen f3,75 a f4 per 100. Visscherijberichten. Nieuwediep, 9 Juli. Aangebracht 30 roggen p. st. 75 cent. 20 korders met 20 tot 60 tongen p. st. 35 a 45 cent, 20 tot 50 kleine tongen p. st. 20 cent, 4 tarbotten p. st. f 5 a 6, 1 tot 2 mand kleine schol p. m. f 1, 1 tot 2 mand schar p. m. f 4, 2 tot 5 roggen p. st. 75 cent. 11 Juli. Van vletten 40 roggen p. st. 70 cent. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van af 7 Juli tot en met 9 Juli. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: J. Boogaard en A. Smit. P. Goudswaardt en J. Koenders. P. Julianus en V. Dry ver. P. Harder en A. Kansen. W. G. F. Roeffel en J. Mangel. BEVALLENM. FaberKunst, d. E. do GraatfMens, d. A. PoolZwaai, d. E. P. J. van LennepPenn, d. A. van BuurenMoen, z. A. K. van BruggenEvelein, z. C. Wal Veter, d. A. WickelRonkens, z. OVERLEDENW. BeenMyvogel, 67 jaren. C. de Zeeuw, 15 maanden. 1 levenloos aangegeven. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Adres Wagenstraat 34,1 zwarte Zijzak. Adres Bureau Raadhuis1 bankbiljet. Adres Bureau II1 portemonnaie in houdende een weinig geld. Vergadering 8 Juli 1892, des voorru. 10£ uren. Voorzitter Jhv. Strick van Linsckoten, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Dc Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden voorgelezen door den lieer A. Langeveld en goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorzitter mededeeliug van een ingekomen adres van den gemeente-veldwaclitev v. d. Poll, waarin deze verzoekt om een gratificatia van f25, als vergoediug voor verhuis- en reiskosten van Deventer naar Texel. De heer C. Keijser Pz. steltvoor, dit verzoek in te willigen, daar voorheen aan den gemeente veldwachter Hoek een gratificatie van f 40 voor 't zeilde doel van Amsterdam naar Texel is verleend geworden en men den een niet boven den ander moet bevoor- deelen. De heer Westenberg stemt hiermee in. Dc heer F. Keyser verklaart zich tegen dit voorstel, opgrond, dat indien v. d. Poll later eens vertrekt, men bij 't aanstellen van een anderen gemeente-veldwachter weer verplicht zou zijn ook deze in de kosten tegemoet te komen. Ook de heeren Koorn, Brouwer, Boon, Dros, Koning, Bakker, Roeper en Zijm, komen tegen het voor stel op, waarop dit niet wordt aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat er een adres is inge komen van C. Visman, onlangs eervol ontslagen nacht waker te Oudeschild, waarin deze een gratificatie ver zoekt. De heer C. Keijser Pz. verklaart zich voor de in williging en stelt voor dezelve óp f25 te stellen, vooral met 't oog op den langen onafgebroken diensttijd (38 jaren eil 8 maanden) en den reeds vergevorderden leef tijd van den adressant. De overige leden vereenigen zich met dat voorstel, waarop het wordt aangenomen. De Voorz. stelt aan de orde de benoeming van een secretaris der gemeente, waarvoor zich 50 sollicitanten hebben aangemeld, van welken zich één heeft terugge trokken. Als no. 1 wordt voorgedragen de heer Brink huis, gemeente-secretaris te 't Zand (prov. Groningen) en als no. 2 de heer Hengst, secretaris der gemeente Termunten. De heer C. Keijser Pz. verzoekt het woord. De heer K. acht het in 't belang der gemeente, dat wanneer zich voor de betrekking van secretaris een sollicitant voordoet, die genegen is op een tractement van f 600 'sjaars gemelde betrekking tebeldeeden, men aldus f300 kan besparen, voor welke som men nog een klerk zou kunnen salariëeren en verzoekt verder 't voor stel tot een volgende raadszitting te verdagen. De Voorzitter verklaart zich tegen een verdaging, hoopt op een spoedige afdoening en acht het iu 't belang der gemeente een goede keuze te doen. Spreker acht een salaris van f900 niet te hoog, 'daar er veel aan deze betrekking is verbonden. De heer C. Keijser Pz. is van oordeel dat een tractement van f 600 ii, f700 vol doende is, dat men de overige gfelden beter voor andere doeleinden kan besteden, b.v. met 't oog op de haven van Oosterend of iets dergelijks. De Voorzitter stelt voor tot de benoeming van een secretaris over te gaan, waardoor bij stemming tien stem men worden uitgebracht op den heer E. J. Brinkhuis, een stem op den beer A. Langeveld. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van een havenmeester en doet mededeeling van de daarvoor in gekomen adressen, waarop tot stemming wordt overge gaan. De nitslag der stemming isdc benoeming van B. Beumkcs met 8 stemmen; N. Hoedenmaker verkreeg 3 stemmen. De Voorzitter doet vervolgens mededeeling van een verzoek van de rijksveldwachters alhier, om een grati ficatie voor nacht verblijf, 't geen met algemceue stemmen wordt goedgevonden. Dc lieer C. Keijser verzoekt de bespreking van de haven te Oosterend aan de orde te stellen, waarop de voorzitter het wenschelijk acht, zulks iu een volgende raadszitting te behandelen, daar spreker nog geen ge noegzame inlichtingen heeft bekomen. Hierop wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 8 Juli 1892. Voorzitter de Burgemeester. Enkele toehoorders. Dc notulen worden voorgelezen en vastgesteld. De Raad besluit tot het doen der vereischte af- overscbrijvingen voor het dienstjaar 1891 en tot het brengen van eenige betalingen op den post vaD onvoor ziene uitgaven. De gemeente-rekening over 1891 wordt aangeboden on als commissie van onderzoek worden benoemd de heeren N. Heijblok, J. Kooijman en J. Bais. De Voorzitter deelt mede, dat bij de onlangs gehou den kasopueming bij den gemeente-ontvanger in kas is bevonden f68,78£. Het jaarlijkseh gemeente-verslag wordt den Raad aan geboden en ter visie gelegd. Op een gevraagd advies van HH. Gedep. Staten, om trent een reclame van den heer E. Heijmnns tegen zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag, beslnit de Raad met opgave van redenen zich te gedragen naar het oor deel van Gedeputeerde Staten. Aan een uitnoodiging tot aansluiting bij de adresbe weging tot invoering van den Midden-Europeesohen tijd, wordt besloten gevolg te geven en inmiddels de klok ken weder te regelen naar den Amsterdamschen tijd. Ter vergadering verschijnt Jan Nanszoon Tijsen, daar toe opgeroepen tot het geven van inlichtingen omtrent zijne reclame by HH. Gedep. Staten tegen zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag; hij brengt zijne belangen in het midden, waarna de Raad besluit te adviseeren, om hem een klasse te verlagen en van het schoolgeld vrij te stellen. Dc Voorzitter doet mededeeling van een brief van den Minister van Waterstaat omtrent de verlichting van de loskade der haven en de vergrooting van het terrein voor het wagenverkeer op die kade. De Raad besluit aan den Minister machtiging te ver zoeken om voor rekening der gemeente twee lantaarns op de loskade te doen plaatsen, waarvan een verplaatsing van lantaarns aan dc Haukes het gevolg zal zijn. Ook stelt de Voorzitter den Raad in kennis met een schrijven van den heer Inspecteur der Telegraphie om trent de verplaatsing van de Telephoon naar de Huven- meesterswoning. De Raad besluit, eerst eenige nadere in lichtingen af te wachten. Dc Voorzitter heelt een uitnoodiging voor het Ge meentebestuur ontvangen om het feest wegens het openen der Haven bij te wonen en noodigt het Bestunr uit daarvan gebruik tc maken. Bij de gewone rondvraag stelt een der leden voor om aan den Minister van Binnenlandsche Zaken uitstel te verzoeken voor de invoering van het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen van de Gymnastiek, bij gemis nau voldoende lokalen, waartoe besloten wordt. Een ander lid bespreekt de wenschelijkheid van het opsnoeien der hoornen langs de wegen. De Voorzitter zul dc eigenaren der boomen daartoe uitnoodigen. Dc Vergadering wordt door den Voorzitter gesloten. Vervolg der Berichten. De vischschuit HD 57 werd gisteren in de haven door de torpedoboot 21 aan gevaren en bekwam daardoor belangrijke schade. Het Fransche oorlogsschip „Mouette", belast met politietoezicht op de Noordzee, kwam hier gisteren in de haven. De heer H. J. A. van Voorn veld heeft aan de Universiteit te Amsterdam het theoretisch geneeskundig examen met goed gevolg afgelegd. Een wielrijder, de heer G. Adolf van Amsterdam, verliet jl. Zondag namid dags te twee uren per velocipède die stad en kwam alhier aan te zes uren en vijftien minutengenoemde heer die nog jong is, belooft voor de sportwereld een kampioen te worden, waarmede rekening dient gehouden te worden. Reeds is hij in 't bezit van 2 zilveren medailles, een le en 2e prijs, veroverd op internationale hardloopers-wedstrijden. De kerraisweek is voorbygegaan. Do wensch, dien we aan't begin openbaarden, dat het volksfeest door fraai weder mocht worden begunstigd, is slechts ton deele vervuld. De aanvang en 't besluit der feestelijkheden wer den onder zeer schoon zomerweder gevierd. De feestelingen mogen tevreden zijn, gedachtig aan 't aloude spreekwoord„oinde goed, al goed." Zondagnamiddag en avond was het aantal bezoekers der kermis zeer groot. Dat aantal was aanmerkelijk vermeerderd door een toe vloed van vreemdelingen, met stoombooten en spoortreinen alhier aangekomen. We merkten o. a. op de stoomboot „Zype" komende van de Zaan en de boot «Reserve" van Alkmaar. Een gezelschap, dat zich met hoofddeksels voor feeste lijke gelegeuheden bestemd getooid had, trok door gepaste vroolijkheid bijzonder de aandacht. Over het geheel ging het er prettig toe op Zondagavond en de orde werd niet noemens waardig verstoord, ondanks het zeer groote aantal menschen, dat aan de feestelijkheden deelnam. 'tWas op verschillende punten van het bekende kermisterrein zóó druk, dat men haast voor overbevolking zou vreezen.Van wego de overheid was gezorgd, dat, ingeval de orde mocht worden verstoord de politie, gesteund door de militaire macht, gereed zou zijn om do orde te herstellen, 't Gezag behoefde ech ter niet handelend op te treden. De versto ringen der orde zijn, naar we vernemen, niet noemenswaard geweest. Er heerschte eene feeststemming,die alle rustverstoring voorkwam. Van de verschillende gelegenheden tot uit spanning werd inzonderheid op jl. Zondag avond, zeer druk gebruik gemaakt. Spre kende van 't bezoek, dat aan verschillende theaters werd gebracht, hoorde men herhaal delijk verzekeren „ze zijn vol, tot den nok toc.« Zoolang van de kermisvermakelijkheden nog zoo druk geprofiteerd wordt en dit volksfeest zoozeer in den smaak van 't groote publiek schijnt te vallen, is er hier nog niet aan te denken om tot opheffing der kermis over te gaan. In groofcere steden, waar schier lederen dag gelegenheid tot ontspanning bestaat, kan men de kermis licht missen hier, schijnt het ons toe, moet dit jaarlijkseh volksfeest alsnog bestendigd worden. Een treurig ongeluk had Zondag plaats aan boord van Hr. Ms. stoomschip »Buyskes«. Bij het verlaten der haven van Terschelling schijnt een der trossen losgeschoten te zijn, waardoor een matroos aan 't hoofd gewond w.erd, zoodat hij be wusteloos nederviel. De gewónde is naar het ziekenhuis te Harlingen gebracht. De Amsterdamsche politie heeft vier »kwartjesvinders« tegelijk ingerekend. De luidjes waren aan het vechten, als gevolg van een woordentwist over het verdeelen van den buit. Dat de loodsdienst te Hellevoetsluis minder van beteekenis wordt, bewijst het geval, dat ook dit jaar zes loodsen van den kustloodsdienst van daar naar Maas sluis worden overgeplaatst ter vervanging van een gelijk getal loodsen van den Ka- naaldienst aldaar, die eerlang op hun ver zoek worden gepensionneerd. Door het ongeluk achtervolgd! Naar het Centrum,verneemt, moet bij de gerechtelijke schouwing van het lijk van M. te Breda gebleken zijn, dat de dood een gevolg is geweest van een slag op het hoofdzoo men wil zouden er been tjes en stukjes steen in de hersenen zyn gedrongen. De slag moet zijn toegebracht door den zoon van den overledene die dan ook als vermoedelijke dader door de marechaussee gearresteerd en naar de straf gevangenis overgebracht is. De familie van bedoelden M. verkeert wel in droevige omstandigheden de vader dood, de zoon in de gevangenis, tegelijk de gehuwde dochter van den broeder van M. dood en haar vader zóó ziek, dat de dood kan verwacht worden. Wieringen, 11 Juli. Gisteren is alhier het havenfeest gevierd onder het schoonste weder. Het gansche eiland was in feestdosch gestoken, overal woeien vlaggen en wimpels, 's Middags om twee uur was heel Wieringen op de Haukes vereenigd. Toen openden Burgemeester en Wet houders in het fraai versierde postschip, achter volgd door een twaalftal andere scheepjes de ha ven, door die met volle zeilen in te zeilen on der het spelen van ,,'t Wilhelmus" door het Wieringer muziekkorps „de Harmonie". Aan wal gekomen, werd het feest voor het logement van S. de Vries, ten aanschouwe der menigte voortgezet. Daar werd door den presi dent der feestcommissie, de Burgemeester en de leden v.d.gemeenter.welkom geheeten na de opening der haven en de eerewijn aangebodendaar werd bij monde van een lid der feestcommissie, door twee leden der visscherij aan den Burgemeester na mens de Wieringer visschers en schippers een zilveren scheepje, genaamd „de Dankbaarheid", aangeboden, benevens een Album, inhondende de namen van allen, die aan dat geschenk hadden medegewerkt; daar werd door den Burgemeester op hartelijke wijze gedankt voor de eer bem be- bewezen, bovenal voor het blijk van erkentelijk heid der Wieringer-zeevaarders. Die toespraken werden afgewisseld door de muziek der „Harmo nie" en door 't zingen van gepaste liederen, voor dit doel op Wieringen vervaardigd, die de feest commissie had laten drukken en onder het volk verspreiden. Om vier uur zette zich de optocht in beweging. Vooraf gingen een tiental ruiters met versierde paarden, dan volgde een opgetuigd scheepje rijdende op een grooten wagen, versierd met tal van vlaggen en vlaggetjes, waarin „de Harmonie" had plaats gènomen. Daarop volden een aohttal boerenwagens met visschers en hunne gereedschappen, respec- tivelijk voorstellende de verschillende bedrijven onzer visscherij, die al rijdende door de visschers op de wagens werden uitgeoefend. Ben groote menigte volk was daarbij op de been. Die wa gens werden gevolgd door een 30-tal rijtuigen met feestvierenden, 't geen aan. den optocht een grootsch voorkomen gaf. De optocht ging van de Haukes tot en door Hypolitnshoef en was te zes uur geëindigd. Des avonds was het dorp prachtig geïllumi neerd en werd het feest op de zaal van Koorn voortgezet, waar men vijf uren genoegelijk en gezellig doorbracht. Het havenfeest van Wierin gen is volkomen geslaagd en zal bij velen eene aangename herinnering achterlaten. Een nieuwe zeeramp wordt uit Mar- seille bericht. Het Fransche eskader kruiste Donderdagmorgen, ten 6 ure 30 ter hoogte van Ciotat, toen de »Maréchal-Canrobert« van Böne kwam. Op de stoomboot geloofde men het eskader nog wel te kunnen pas- seeren. Het gelukte evenwel niet. Toen het vaartuig voor een der schepen van het eskader, le Hoche,kwam, werd het door midden gevaren. De pakketboot had 85 passagiers, waar onder 16 vrouwen en 10 kinderen aan boord, die zich allen op de brug bevonden om naar het eskader te zien en die allen te water geraakten. De bemanning van de tot het eskader behoorende schepen kwam terstond te hulp. Uitgezonderd 2 soldaten en 3 kinderen werden allen gered en te Marseille aan wal gebracht. In de ziekenhuizen te Londen zyn, naar Dalziel meldt, thans 2571 personen, die aan typheuse koortsen en roodvonk lijden. Parijs, 11 Juli. Om 41/" uur hedenmor gen is Ravachol op de Place des Prisons ge guillotineerd in tegenwoordigheid van zeer weinig bevoorrechten. Om half twee was de guillotine, op het plein gebracht, dat met be hulp der dragonders is afgezet en om half vier meldden de gerechtsdienaars zich aan bij Rava chol, die hen uiterst kalm ontving met de mededeeling, dat hij reeds gewaarschuwd was door hot buitengewone leven. Terwijl hij werd gebonden, kreeg hij een oogenblik van flauwte, maar op het plein aangekomen, waar zijn hoofd zou vallen, hield hij zich flink en onder het zingen van«Dansons la Carmagnole", schreed hij naar het schavot. Toen de knechts hem aangrepen, wilde hij gaan spreken, maar dit werd hem verhinderd, zijn hoofd werd op het blok gelegd, men hoorde de woorden »Vive 1' an en 't was gedaan. Brand te Christiansand. Christiansand, 9 Juli. Yan gisternamid dag tot hedenochtend is bijna de helft van het bestbebouwde gedeelte dezer stad door brand vernield. Eenige honderden gebouwen, waaronder de Rorgesbank, de spaarbank, het postkantoor, een groote zagerij met aanzienlijken voorraad hout, zyn tot den grond toe afgebrand. Yan de vestingwer ken en het tuighuis zyn slechts de muren overgebleven. Door deze ramp zijn velen van onderkomen beroofd. De getroffen verzekering-maatschappijen zyn meestal Noorsche. De brand heeft Flex, de rijkste van hout gebouwde wijk der stad, vernield- De tele grafische gemeenschap is verbroken. Men vreest voor geheele vernieling der stad. (»HbL") Springen van een stoomketel. Lausanne, 9 Juli. De ketel van het stoom schip »Montblanc", de grootste der passa giersbooten, welke dagelijks het meer be vaart, is gesprongen. Tien personen zijn bij deze ramp gedood en twintig gekwetst. Genève, 9 Juli. Het ongeluk is ernstiger dan men aanvankelijk dacht. Het deksel van den ketel vernielde het salon der 1ste klasse passagiers en sloeg dwars door de boot heen. Het aantal dooden is 22, en 30 personen zijn ernstig gekwetst. De meeste toeristen waren vreemdelingen. De h.eete stroom drong in het salon binnen verbrande de ongelukkigen. Onder de slacht offers noemt men mevr. Brunent van Am sterdam. Blijkens een later nit Lausanne ontvangen bericht zyn al de gekwetsten, op één na, bezweken. (»Hbl.") De volgende bijzonderheden worden nog medegedeeld. Gelijk wij meldden, sprong het deksel van den stoomketel der »Montblanc", een van de grootste passagiersbooten, die het het meer bevaren. Het deksel van den ketel werd met zulk een geweld weggeslingerd, dat het als een kogel het vaartuig van de ei zijde naar de andere doorboorde on het salon eerste klasse geheel vernielde. Twee jongens en de vrouw van den hof meester werden onmiddellijk gedood. Door het gat, in den wand van het salon gemaakt, drong de hoete stoom. Toen de stoom opgetrokken was, leverde het salon 1ste klasse een ontzettend schouw spel. De reizigers lagen als het ware op een hoop. Velen waren dood, anderen deerlijk gebrand. Van de 16 gekwetsten, die naar het hos pitaal te Lausanne gebracht werden, stierven er 14 onderweg. Het aantal dooden bedraagt reeds 25 en het aantal gekwetsten 30. De Revue de Lausanne weet mede te deelen, dat er reeds eecigen tijd geleden door de commissie van toezicht een scheur in den stoomketel ontdekt was, maar dat men die scheur niet gevaarlijk had geacht. Niettemin had de Maatschappij moeten beloven nog in 1892 een anderen stoomketel te zullen laten maken. Er wordt ook beweerd, dat de machinist reeds vóór het verlaten van Gónève bemerkt had, dat er iets aan den ketel haperde, wat echter door den machinist op zijn woord van eer ontkend wordt. Vóór de ontploffing werd een lang gerekt gefluit vernomen. De machinist zegt, dat de manometer ó3/é atmosfeeren drukking aanwees, doch het maximum van drukking was 7 atmos- feeren. De ontploffing had plaats op het oogen blik, toen de machinist een klep ging openen, die de drukking nog meer verminderd zou hebben. Verscheidene passagiers wierpen zich in het meer, doch allen werden gered. De machinist en de stokers hebben volstrekt geen verwondingen gekregen. Verscheidene slacht offers smeekten gedood te worden, teneinde van hunne gruwelijke pijnen verlost te zyn. De identiteit is nog niet van alle slachtoffers bepaald, maar men weet dat de meesten Fran- schen waren. Volgens de laatste berichten zijn er in het hospitaal of in de raorgue te Lausanne thans 25 lijken van slachtoffers der ramp. Maandag 18 Juli a.s. hopen onze geliefde Ouders ARIE VAN LEMEN en AAFJE VAN DER WAL, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Helder, 12 Juli '92. Hunne dankbare Kinderen, M. v. LEIJEN. A. v. LEIJEN. L. v. LEIJEN. G. v. LEIJEN. Ondertrouwd M. J. PERK, Kapitein der Artillerie, en G. BUIJS. Den Helder. 9 Juli 1892. Bevallen van een flinken Jongen: C. J. ADRIANI—VERSCHOOR. Rotterdam, 10 Juli 1892. Algemeene kennisgeving. Heden behaagde het den Heere van leven en dood, onze geliefde Dochter en Zuster ELIZABETH, na een korte ongesteldheid tot zich te nemen, in den ouderdom van ruim 17 jaren. Namens Ouders, Broeders en Zusters, Pr. BLANKMAN Sr. Anna Paulowna, 11 Juli 1892. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw VASTENOU be tuigen hunnen hartclijken dank voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunne Dochter. Voor de zeer vele blijken van hartelijke deelneming, ontvangen by het zoo smar telijk verlies onzer beide lievelingen, be tuigen wij onzen innigen dank. Vlissingen, 11 Juli 1892. H. J. KAREL. D. KAREL-VERBERNE. De Wed. T. GOOS en Kinderen betui gen hunnen hartelyken dank voor de me nigvuldige deelneming, ondervonden by de ziekte en het overlijden van hun Man en Vader T. GOOS; in 't bijzonder hunnen dank aan HH. Vrienden Dragers. Helder, 13 Juli 1892. Wed. T. GOOS. Mede namens Familie. De ondergeteekende be tuigt bij deze zijn har- telijken dank aanzijn geachte begunstigers, voor het buitenge woon drukke bezoek van zyn Café, gedu rende de Kermis. J. DE JONG, Kanaalweg. Ondergeteekenden betuigen bij deze hun nen hartelyken dank aan den WelEdel Zeergel. Heer Dr. A. W. DRIJVER, voor diens onvermoeide zorg bij de ziekte en het overlijden van zijne Echtgenoote bewezen. Helder, 12 Juli 1892. A. BEEN, en verdere Familie. Hartelijke Dankbetuiging. De Echtgenoote van den op 1 Juli j.1. gepensionneerden le Schryver L. Wever betuigt haar oprechten dank aan den WelEdel. Zeergeleerden Heer Dr. J. R. BERGHUIS, van Hr. Ms. Fregat „Evert- sen", voor zijne menschlievende en belang stellende hulp, aan haar Echtgenoot, tij- dens zijne laatste ziekte zoo ruimschoots Helder, 12 Juli 1892. H. WEVER-SCHENKEL. p, p. c. L. WEVER, Gep. le Schryver K. N. M. H. WEVERSchenkel. Helder, 12 Juli 1892. Oevraaga een flinke DIENSTBODE, van goede getuigen voorzien. Adres Advert.- Bureau van J. C. DE BUISONJÉ en ZOON, Hoofdgracht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 2