I 't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No 2026. Zaterdag 16 Juli 1892. Twintigste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDEN DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. ProEraiM vaa let lOie Zomer-Goncert, Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36. ADon n era ent p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12'. Afzonderlijke nummers2 Cent. Bureaux: 8POORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. ^Ldvertentlên van 1 tot 5 regels25 Cent* Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 4 u. Om. Onderg. 8 u. 11 m. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Zondag 17 Maandag 18 Dinsdag 19 Begin Hondsdagen. Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 Nieuwe Maan. HELDER, 15 Juli 1892. In de Nutsvergadering, op heden (Vrijdag), alhier te houden, zal opnieuw eene beslissing ten aaanzien van de Spaarbank moeten genomen worden. Door een der leden is het voorstel ingediend, om het Reglement voor die Bank zoodanig te wij zigen, dat haar werkkring beperkt worde tot eene spaarkas voor de mingegoede burgerij en ophoude te zijn een Deposito- bank voor kleine kapitalen. Volgens dit voorstel zou van sommen boven f 100 geen rente gegeven worden, 't Doel van dit voor stel is, om door het vrijvallen van een deel van 't reserve-kapitaal de noodige gelden beschikbaar te krijgen voor de stichting eener Bewaarschool in het westelijk deel der gemeente. Ieder jaar in de maanden Juni en Juli merkt men hier den aanvoer op van materieel voor de bevestiging en versterking van de Heldersche zeewering. Belangryke sommen worden jaarlijks ten koste gelegd aan 't onderhoud der steen glooiing en aan 't versterken van den voet van den zeedijk. De bekende zware steenen, uit het buitenland in groote vaartuigen naar Dor drecht gebracht, worden daar in kleinere schui ten overgeladen en met die vaartuigen wordt de steen hier ter plaatse aangevoerd. Het lossen geschiedt in den regel aan 't Westplein, en met wagens wordt dit zware product van daar naar den dijk gebracht, om aldaar een plaats te erlangen in het versterkingswerk der kust. Bovendien wordt omstreeks denzelfden tyd hier menige lading puin aangebracht, die gebezigd wordt om de openingen onder en tusschen de steenen der glooiing te vullen. Dat puin is afkomstig van afgebroken gebouwen, soms ook verkregen bij de slechting van al oude verdedigingswerken. Zoo werd hier in- dertyd puin aangebracht, komende van Utrecht, waar het verkregen was bij de slooping van het St. Lueas-bolwerk, dat in vroegere dagen bestemd was om de stad tegen een aanval van de zyde van Amsterdam te beschermen. Niet lang daarna werd hier voor 't zelfde doel puin aangevoerd, afkomstig van 't aloude bolwerk «Sweyght Utrecht te Amsterdam, welke ver sterking kennelijk gediend had, om een aanval van 't volk uit de Bisschopstad af te weren. De dagen van onderlingen strijd en verdeeld heid zijn voorbij en deze eeuwenoude bolwerken konden gerust opgeruimd worden, 't Puin, dat door de afbraak der stevige muren ontstond, werd nu eendrachtelyk bijeengebracht tot het doelde Heldersche zeekust te verdedigen in haren stry'd tegen de zee. Wat wisselen in den loop der jaren de toe standen afDe sterke bolwerken, in ouden tijd met groote inspanning tot stand gebracht, wa ren gedurende jaren en eeuwen de schrik des vyands. Hun rol was in deze eeuw geheel en al afgespeeld en de gevaarten verdwenen bij 't hanteeren van moker en houweel. Ten slotte werd het overblijvende puin, 't welk eens ge diend had in den stryd tegen 't vuur, nu een middel in den kamp tegen het water. In navolging van 't geen elders is geschied, werd in den loop der vorige maand bij de leden van het plaatselijk district der Yereeniging Eigen Hulp,' het plan aan hangig gemaakt, om hier eene Coöperative Yereeniging voor de levering van brand stoffen, uitsluitend ten dienste der leden, tot stand te brengen. Eene Commissie is benoemd, teneinde te trachten voor dit plan de noodige ondersteuning te vinden. Een geschikt terrein voor opslagplaats is be schikbaar. Naar wij vernemen, moeten er bij velen, die belang bjj den vischhandel te dezer plaatse hebben, nogal ernstige be zwaren bestaan, tegen de regeling van den afslag, zooals die in de laatst-gehouden zitting van den Gemeenteraad is vastge steld. 't Is echter wel mogelijk, dat, is deze regeling eenmaal ingevoerd, zij meê- vallen en blijken zal heel wel te voldoen, 't Zou anders een zaak zijn, waarmede onze Kamer van Koophandel en Fabrieken zich zou moeten bemoeien. Den 11 dezer werd na een langdurig onderzoek ter hypotheekkantore te Alk maar de beëedigde klerk van dat kantoor naar het Huis van Bewaring overgebracht, wegens verdenking van verduistering van gelden, door hem in zijne betrekking ont vangen. In de vorige week kregen twee vrou wen in eene der achterbuurten te Ylaar- dingen twist, die in eene formeele vecht partij ontaardde. Nadat het pleit reeds lang beslecht was, kwam een der mannen te huis, die zich onmiddellijk naar de wo ning der andere vrouw begaf en haar dusdanig mishandelde, dat zij thans in zorg- wekkenden toestand verkeert. Door de Rott'erdamsche politie is aangehouden een ruim 20-jarig jonkman, die eene aldaar wonende dame een brand brief had geschreven, waarin zij bedreigd werd, zoo niet een bedrag van f 3000 aan hem verstrekt werd. Op het oogenblik dat hij om antwoord kwam, werd hij door een agent van politie aangehouden. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Te Bergen-op-Zoom hebben Maandag avond weder ernstige ongeregeldheden plaats gehad, waarbij de politie de tot dusverre in- achtgenomen lijdelijke houding liet varen en krachtdadig optrad. Nauwelijks was het bekend geworden, dat de oefeningen van het Heilsleger opnieuw een aanvang zouden nemen, of in den vooravond vertoonden zich, evenals in de vorige week, weder duizenden menschen in de straten, om bij den aanvang en het einde der oefeningen de bezoekers van het Heilsleger en inzonder heid de officieren en het meisje met het halle lujahoedje te bespotten. Toen genoemde of ficieren zich naar het Vereenigingslokaal bega ven, trad de politie reeds beschermend op en meest telkens ruim baan worden gemaakt. Zij bereikten echter het lokaal zonder eenig letsel bekomen te hebben. De oefening zelve was druk bezocht. Er trad een vreemde vrouwelyke kapitein op, wier beschaafde taal een gunstigen indruk maakte op de toehoorders. In de stad was het intusschen zeer rumoe rig geworden en het was te voorzien, dat by het eindigen der oefening, als het donker zou zijn geworden, het weer ongeregeld zou toe gaan. De politie en maréchaussee waakten voor de orde en namen tegen 10 uur eene vooraf beraamde stelling nabij de Lieve Vrouwen straat. Toen te 9s/4 ure de oefening geëindigd was en de bezoekers zich naar huis begaven, wer den zij door een onafzienbare menschenmassa gevolgd, die hossend en gillend allerlei spot liederen zong De officieren en het meisje met de halleluja-hoed vormden mede het mik punt. Eene afdeeling politieagenten marcheer de voor en achter hen en beschermde zoo doende het groepje heilsoldaten tegen geweld dadigheden. Telkens als eene straat werd ingegaan sloot eene afdeeling agenten in den rug deze eenige oogenblikken af. Zoodoende werd de breede Lieve Vrouwestraat bereikt. Hier had de overige politie zich zeer doel treffend opgesteld. De zy straatjes hier waren afgezet door politieafdeelingen, terwijl ophet einde van het Londenstraatje de bereden ma- réphaussée in reserve was opgesteld. Aan het einde van de Lieve Vrouwestraat gekomen, bij de Gevangenpoort, werd opnieuw het voort- dringen van de duizenden menschen door de achterste politieagenten belet. Weldra bleek, het dat het gepeupel met geweld wilde door dringen, toen werd bevel gegeven, het met kracht van wapenen tegen te gaan. Tenzelf- den tijd rukte de bereden maréchanssée in draf voorwaarts en dit hielp blijkbaar. Er ontstond een geweldige paniek in de afgezette straat. De eenige uitweg was terugkeeren. hals over kop vluchtten duizenden menschen naar den Kruisweg, achtervolgd door de char- geerende politie. Verscheidene mannen en vrouwen geraakten onder den voet en kregen min of meer ernstige verwondingen. Het ge drang op de stoepen voor de huizen en winkels was zoo groot, dat op onderscheidene plaatsen alle glasruiten ingedrukt werden. In zeer korten tijd was de straat schoonge veegd en had het publiek er schynbaar genoeg van, daar de politie thans alle straten zonder eenigen tegenstand te ontmoeten kon schoon houden. Een mnziekgezelschap uit Isenheim deed Zondag een tochtje op de 111 naar Benfeld in twee booten. Een dier booten sloeg om, en allen die er inzaten, vielen in de rivier, welke daar 5 meter diep is. De ongelukkigen, die niet konden zwem men, klemden zich aan de tweede boot en door dien nieuwen last sloeg ook deze om. Men kwam van den oever onverwijld de drenkelingen te hulp, maar toen de redders kwamen, waren er al 13 verdronken on der ben ook de adjunct-burgemeester van Isenheim. Bijna al de verdronkenen waren huisvaders; zij laten te zamen 40 weezen na. Aan de »Weser Zeitung" wordt uit Riga gemeld, dat aldaar 4 personen door cholera zijn aangetast. Te Petersburg kwa men, volgens betzelfde blad, zeer verdachte gevallen voor. Er zijn wetenschappelijke commissiën uit Petersburg naar het Wolgagebied gezonden, om een onderzoek in te stellen naar de cholera. Een geneesheer, die de kwalen van een zijner patiënten had bekend gemaakt, is wegens liet schenden van dat beroepsge heim door het Hof van Appèl te Luik veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf, 200 fr. boete en 8000 francs schadever goeding aan den benadeelden patiënt. Uit Amerika is door aldaar wonende onderdanen en Hollanders een adres ge- teekend aan de Koningin-Regentes, gratie verzoekende voor den gezagvoerder Bakker van de hem opgelegde straf. De Minister van Justitie heeft de ver zoeken om advies aan het gerechtshof te 's Gravenhage verzonden. In een dorp van het Hongaarsche comitaat Zemplin is een treurig ongeluk gebeurd. Een dame uit Pest, de vrouw van den advocaat Gothy, hare twee doch ters en haar zesjarig kleinkind, die zich daar gezamenlijk baadden in de rivier du Bodragh, hebben zich te ver van den oever gewaagd en zijn verdronken. Een moeder, die haar kind van 2 maanden eerst in een kuil in het boseh te Beernen> (Vlaanderen) levend begroef en het lijkje later in het kanaal te Gent wierp, is tot 10 jaren dwangarbeid ver oordeeld. Er is eindelijk, na 13 maanden, eenige vooruitgang te bemerken in de zaak van de schadeloosstelling voor de leden van het gezelschap van Carré, die bij het spoorweg-ongeval te Kirchlangern gewond werden. Het ambtsgericht te Hannover heeft nl. aan de rechtbank te Amsterdam verzocht aan een deskundige op te dragen te onder zoeken, of de heer J. Schuitenvoerder (Augnst de Domme) bij dat ongeluk zoo danig aan borst en rug is gekwetst, dat hij voor zijn kunstenaarsloopbaan onge schikt is geworden. Het onderzoek werd opgedragen aan dr. Ter Cock en deze heeft ervaren, dat werkelijk de heer Schuiten voerder door hevige kneuzing van de borst kas ongeschikt is voor zijn beroep. De berichten omtrent het juiste aan tal slachtoffers bij de ramp met de stoom boot »Montblancc loopen in de bladen nog uiteen. Volgens het laatste bericht uit Lausanne, van Zaterdagavond, aan den Berner Bund, waren er van de gekwetsten overleden6 te Ouchx, 5 bij het Vervoer naar het hospitaal, 10 in het hospitaal te zamen 21, terwijl er toen nog 4 zwaar gewonden in behandeling bleven. Volgens een telegram van Zondag, waren er van de 4 nog 2 bezweken. De machinist van de stoombootMont- blanc«, is na zijne ondervraging onmid dellijk in hechtenis genomen. De ramp van St. Gervais. Een vreeselijke ramp heeft de aan vele rei zigers bekende Alpen-badplaats St. Gervais in het arrondissement Bonneville van het Fransche departement Haute Sayoie getroffen. De eerste berichten spraken van een cycloon, latere meldden, dat de gletscher Bionnassay van den Mont Blanc was losgeraakt en dat de rotswand van een meer in het gebergte ge scheurd en op het ongelukkige dorp neerge komen is. Wat hiervan zij is nog niet nit te maken doch dit weet men, dat een groot onheil heeft plaats gehaddat het badhotel van St. Gervais geheel verwoest werd en dat omstreeks 150 personen zijn omgekomen. Het hotel stond aan een wilde rotskloof, waardoor de Bonnant in de Arve stroomt, om streeks 2 kilometer van St. Gervais, dat op den bekenden weg van Genève naar Chamounix in een prachtige streek gelegen is. De baden worden steeds druk bezocht. Men mag dus aannemen, dat ook thans een menigte reizigers in het badhotel logeerden. Achter de badin richtingen vormde de Bonnant een fraaien waterval. Het riviertje heeft zijn naam (Bonnant, be- teekent goede bergstroom) geen eer aangedaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag om streeks 3 uur werd wijd in den omtrek een donderend geraas vernomen. Uit Guenot, Sal- lanches en andere plaatsen, snelden de inwoners in de richtiüg van St. Gervais, vanwaar het geluid kwam. Daar vernam men, dat een aard storting had plaats gehad en dat het badhotel onder de samenvloeiing van de Bonnant en de Arve onder dé rotsen was bedolven. Hoe do rotsen waren losgeraakt, wist niemand, maar ieder spoedde zich naar de plaats der ramp om te helpen waar dit kon. Hier bleek, dat niet alleen het hotel, maar ook alle naburige huizen, die een klein ge hucht vormden, vernield waren, deels door het vallende puin, deels doordat de rotsmassa, die zich in de Arve had gestort, eene overstroo ming teweeg bracht. Alles lag dooreenzij die hulp brachten en slagen mochten nog een 25-tal personen uit het puin te halen, hadden niet alleen met do rotsmassa, maar ook met den vloed te kampen. Het werk ging daardoor met groote moeite gepaard. Ingezonden. •N de Kermis. De boog kan niet altijd gespannen zijn, zegt het oude spreekwoord. Er bestaat bij 'tvolk behoefte aan ontspanning. De ernst des levens moet eens een enkele maal door vroolykheid vervangen worden. Onze kermis heeft daardoor eenige reden van bestaan. Zy ontgaat echter de beschuldiging niet, dat zij aanleiding geeft tot onmatigheid, tot uitspattingen. Naar veler oordeel, gaat het in een drukken kermisnacht ruw, woest toe, en dit heeft, sedert vele jaren reods ernstige menschen gebracht tot het voor stel, om tot opheffing der kermis over te gaan Lettende op de buitensporigheden, die by zulk een volksfeest plaats grijpen, op de verkwisting van veel geld, dat tot heel wat nuttiger doel einden kon worden besteed, ijveren zij voor de afschaffing van een z.g. volksfeest, dat de nmensch niet verheft, maar tot veler nadeel strekt. De opheffing der kermis is echter nog verre van algemeen en er zijn overigens zoor welden kende mannen, die, waar huune toestemming wordt gevraagd om het aloude volksfeest af te schaffen, beslist weigeren om daartoe mede te werken. Vraagt men waarom zy zulks weige ren Omdat met de afschaffing der kermis de lust tot ontspanningen, die uitspattingen kunnen worden, niet wordt weggenomen. Men moet erkennen, de kermis verdient den naam, van veredelend vermaak niet. Maar zoolang de menschen nog smaak toonen te bezitten in deze wijze van feestvieren, behoort men hen o. i. te laten begaan. Ware de mate van gees telijke ontwikkeling grooter, gewis, 't volk zou in de kermis-viering geen genoegen vinden. Het spreekwoordnoem mij uwe vrienden en ik zal u zeggen wie gij zijt, zou men aldus kunnen omzetten noem mij uwe vermaken en ik zal u zeggen wie gy zijt. Zoo 't volk is, zijn ook zijne uitspanningen, zijne vermaken, en door die vermaken af te schaffen maakt men de menschen niet wijzer, niet beter. Men draait immers niet aan de wijzers der klok, als er aan het uurwerk iets hapert, maar men zoekt het binnenwerks. Zoo ook by den mensch, zoo bij 't volk. De tegenwoordige kermis zal heel niet meer in den smaak vallen als door onder wijs en voortgezet onderwys, door toeneming van beschaving en verlichting, hot volk hooger komt te staan op den trap der ontwikkeling van den geest. Dezer dagen kwam dit onderwerp in een gezelschap ter sprake. Een der aanwezigen voer heftig uit tegen het oude volksfeest en drukte den wensch uit naar spoedige, alge- heole afschaffing. Een ander verzekerde, wel in dien wensch te deelen, als maar voor andere, betere, veredelende volksvermaken gezorgd werd. Zoover is men echter nog niet heen de moeite en de zorgen, aan het organiseeren van zulke volksvermaken verbonden, zijn voor velen te groot, om zich er aan te wijden, en op die wijze blijft de oude, haast verouderde kermis onder ons voortleven. Wel vreemd is het evenwel, dat men bij het dulden van dat feest, er niet eens aan denkt, om het eenigs- zins te organiseeren. Er is regel en orde op het aanwijzen en verhuren van markterrein en de politie oefent toezicht uit, maar overigens is er geen sprake van leiding en regeling. Bij het houden van feesten heeft men eene Com missie tot regeling er van, tenminste eenige feest- commissarissen bij een volksfeest, waaraan soms door duizenden wordt deelgenomen, ont braken voorbereiding, regeling en leiding. Al leen de politie waakt tegen wetsovertreding, 't Is mogelijk, dat, als aan de kermis eens eenige leiding kon worden gegeven, dat dan eene veel betere regeling dan nu zou ontstaan. Er zou vooraf eenige voorbereiding kunnen plaats hebben, zonder welke nu de eene onder nemer wegblijft en de andere komt, al naar mate het hun zoo eons invalt. Door den invloed eener regelings-commissie kon bewerkt worden, dat goede, geschikte tooneeluitvoeringen, opera's, muziek- en zanguitvoeringen plaats vonden en dat niet alles wat er nog komt, afhangt van 't gevoelen der ondernemers van vermakelijk heden. Misschien zou er ni>g een middel tot ver betering zyn. Dit zou m. i. gelezen zijn in de afschaffing van het officieel karakter der kermis, I om op markt of plein tonton of kramen op te slaan Dan zou men niet langer het liedjo behoeven te zingen: kermis komt maar ééns in 'tjaar! Even als andere oude gewoonten on gebrui ken, kenmerkt zich de kermis door taaiheid van leven. Zij handhaaft haar voortbestaan in de meeste steden, dorpen en gehuchten des lands. Zy laat zich niet licht door iets anders verdringen. Doch we moeten dan ook eerlijk bekennen: zij heeft eenige goede eigenschappen, waarop zij kan bogen. Zij is een welkom- feest voor de kinderen zij huldigt de gelijk heid en doet voor eenige dagen de scheids muren vallen tusschen de standen in de maat schappij zij geeft door familiebezoek aanleiding tot bestendiging en bevestiging van den band tusschen familie-leden zij sticht nut als goede muziek uitgevoerd, toonoelstukken van goede strekking opgevoerd worden. Een groot deel dier voordeelen, zoo niet alle, zouden echter te verkrijgen zijn ook zonder de kermis. Be hoorlijk voorbereide, goed geregelde volksver maken zouden dezelfde goede gevolgen kunnen te weeg brengen, terwyl ze vele minder goede eigenschappen der kermis zouden buiten sluite Afgeluisterd gesprek. A. «Wat is dat een leelijke schutting, die den weg verspert in 't boschje by het Spoor weg-station Als ik Burgemeester was, ik zou B. «Je zoudt dat ding willen doen wegbre ken, misschien Afblijven, hoorEr is hier, naar ik verneem, dezer dagen een architect van elders geweest om die schutting te bekij ken, ten einde er model van te nemen. In een onzer groote steden moet een blijvende schut ting gebouwd worden, en nu had men gehoord, dat hier zoo'n uitmuntend exemplaar te bezich tigen was." op ZONDAG 17 JULI 1892, 's middags 21/4 uur. 1. „Zaragoza", Marche Mexicaine, A. Or- tega. 2. Vorspiel zu der Oper„Loreley", Max Bruch. 3. „Virgo Maria, Prière", Ch. Oberthür. 4. „Danse macabre", Poëme Sym- phonique, Camillo Saent Saens. PAUZE. 5. Ouverture „Die beiden Hussaren", Franz Doppler. 6. Fantaisie de 1' operette„La pétite Mariée", Ch. Lecocq. 7. „Les Fleurs", Valse Emil Waldteufel. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 6 12 Juli. ONDERTROUWD: J. Kuiper enC.Vonk. GETKOUWD: Geeue. GEBOREN Marrotje en Cornelia, ds. v. M. Timmer Cz. en N. Bremer. Annetje, d. v. G. Bakker en J. Alderliefste. Pietje, d. v. K. Eelman Jz. en J. Salm. Trijntje, d. v. J. Kuiper en A. Plaatsman. Maria Cathariua, d. v. R. Koorn en T. Abbenes. OVERLEDEN Jacob Kalf, 37 jaren, z. v. P. Kalf (overig en A. Abbenes. Engeltje Bom' mei, 68 jaren, geh. met C. van Hert. Naantje Visser, 63 jaren geh. met S. Bremer. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van af 11 Juli tot en met 13 Juli. ONDERTRGUWD I n GETROUWDGeene* BEVALLEN A. ZwaanHopman z. M. KeegstraKisteman z. J. KlijnWeltevreden z. S. de Haande Jong d. G. Sicbosma Kamphuis d. J. A. de Zwartde Wit d. A. LastdragerWilner d. C. M. P. Kaan Wickel d. C. SiersmaMangel z. M. Boot de Vries z. D. Kouwenbergvan Rees d. C. B. KoppenHoogenbosch d. N. Greiner Koning z. C. F. van Rijnde Jager z. A. KlaverKraakman z. C. SmitKuyper d. T. OudijkSchaap d. H. ZwaanKindt d. M. Kooijmanvan Nuysenburg d. G. Schil- lemansvan den Brink d. J. Lavollde Ruyter d. OVERLEDEN H. van Wijk 7 weken. N. Houtkoop 3 maanden. J. E. Huijgens, 6 md. T. Swart 13 maanden. Marine en Leger. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden het navolgend betreffende de reis van Hr. Ms. achroefstoomschip «Sommelsdijk" Genoemd stoomschip zal niet, zooals eerst was bepaald, van Zanzibar rond de Kaap de Goede Hoop en met aundoen van eenige plaatsen op de Westkust van Afrika ntiar Nederland terugkeer en, doch heeft thans bevel gekregen van Zanzibar door de Roode en de Middellandsohe Zeeën huiswaarts te stevenen. Hierbij zullen Aden en Djeddah worden aangedaan en zoo noodig, nog enkele plaatsen iu de Middellandsohe Zee. In verband met bet 6 dezer plaats gevonden vertrek nit 8imonsstad en met de omstandigheid dat védr de aankomst te Zanzibar nog de Delagoa-baai, Inhambane, Qailimane en Mozambique zullen worden bezocht, wordt gerekend dat de „Som- melsdijk" in het laatst van Angustaa te Zanzi-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1