't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Woensdag 14 September 1892. Twintigste Jaargang. A"bonn©m©nt VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. No. 2043. Bureau: Zuidsiraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36: p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12*. Afzonderlijke nummers2 Cent. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdvertontLön Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 13 Sept. 1892. In de zitting van den Raad dezer ge meente, jl. Vrijdagavond gehouden, zijn goed gekeurd en vastgesteld a. de rekening en verantwoording der gemeente over 1891 (ont vangst f224,986,345 uitgaven f207,698,17, goed slot f 17,288,17') b. die van het Burgerl. Armbestuur (ontv. f 11.900.97', uitg. 10,500,85' goed slot f 1.400.12); c. die van t Alg. Wees huis (ont. f 16.626.41® uitg. f 16.599.345, goed slot f 27.07)en die van de d.d. Artillerie- Schutterij (ontv. f 1684.91, uitg. 1391,95, goed slot f292.96). Een supp. kohier voor den hoofd, omslag, dienst 1892, werd vastgesteld tot f 1375.11, Benoemd werden: tot direc teur der Zeevaartk. School de heer S. Visser, te Vlieland, en tot leeraren de heeren W. Bakker, A. van Dissel en F. Dekker. De jaarwedden dezer titularissen werden bepaald respectievelijk op f 1600, f 1000, f 500 en f 200. De inkomsten en uitgaven voor deze school werden begroot op f3600 'sjaars. Tot op zichter bij de gemeentewerken werd benoemd de heer R. Kastelijn, te Nijmegen, tot Markt meester bij den Vischafslag de heer J. C. Wickel en tot afslager de heer G. de Boer. Aan de Timmerlieden-Vereeniging «Door Eendracht Welvaart" alhier werd een subsidie van f 100 toegekend. Eervol ontslag werd verleend als onderwijzer aan de Herhalingschool aan den heer P. Uurbanus en als Commissa rissen van het Gemeente-Ziekenhuis aan de heeren Helderman en Idzerda. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om bestrating van bewoners en eigenaars van perceelen in de Eroonstraat, voorwaardelijk toestemmend op een gelijkluidend verzoek van belang hebbenden bij de verbetering van den open baren weg in de dwarsstraat tusschen de Verl. Vroonstraat en Hoogstraat. Aan B. en W. werd tot het nemen van gezondheidsmaatre gelen in 't belang der ingezetenen een voorloopig crediet verleend van f1000. Tot heffing in 1893 van een belasting op het gedistilleerd en van een hoofd, omslag en tot het vragen om de noodige vergunning daartoe bij de Hooge Regeering wordt besloten. Tot regentes van 't Algemeen Weeshuis werd benoemd mevr. de Wed. Venster - v. Heerde. De behandeling van 't rapport der Commissie in zake een nieuwe regeling der tractementen van de on derwijzers én van andere ambtenaren der ge meente wordt verdaagd tot de behandeling der begrooting over 1893. Missieve van 't Be stuur van ,Helder's Belang", inhoudende a. 't verzoek om vermeerdering van het aantal en verbetering der bestaande urinoirs op den openbaren weg in deze gemeente en b de aan beveling om het werpen van vuilnis, asch, afval van visch en andere faecaliën op de glooiing van den Helderschen Zeedijk tegen te gaan, worden besproken en geven aaleiding tot gunstige toezegging, Zulk een toezegging geschiedt mede, op de klachten van een aan tal ingezetenen over den last, dien zij hebben van de in of nabij de Politie-bureaux opge sloten honden, die op den openbaren weg zijn aangehouden. Onder de mededeelingen die voor kennisgeving werden aangenomen, behoor de die van de Directie der Rijksbelastingen, dat het aandeel der gemeente in de kwade posten der directe belastingen over 't laatst afgesloten dienstjaar bedraagt f 2202.29. Adressen van toelage van den oud-brugwach ter J. Ritter en van de verloskundige mej. de Wed. LondenStoel werden naar de behan deling der a. s. begrooting verwezen. Een schriftelijk voorstel van den heer Klik kwam ter tafel tot het nemen voor voorbereidende maatregelen om te komen tot het leggen van een duiker in den Helderschen Zeedijk in 't belang der Waterverversching in 't Heldersche Kanaak Op verzoek van belanghebbende bewoners van de Hoofdgracht en van den Kanaalweg om den afvoer van 't overtollige hemelwater te bevorderen, werd gunstig be schikt. Een gewillig oor werd door den voorziter geleend aan het verzoek van den heer Zurmuhlen, om, inzonderheid in 't belang van bewoners van bovenhuizen, zoo mogelijk een keer per week meer de tocht der wagens van den reinigingsdienst door de straten der gemeente te doen plaats hebben. (Een meer uitgebreid verslag der zitting werd jl. Zaterdagnamiddag aan onze abonné's binnen de gemeente aan huis bezorgd.) Door een dilettanten-gezelschap alhier zal op a.s. Dinsdagavond in 'fc lokaal Tivoli, een vocaal- en instrumentaal Concert wor den gegeven, onder directie van den heer H. A. Egbers. 't Programma omvat: 1. Der Ostermorgen, Cantate für Soli, Chor und Orchester, van Neukomm2. a. Im Walde, b. Mailied, van Mendelssohn3. Klavier-Trio4. a. Frühlingsahnung, b. Der 42e Psalm (Chor No. 1), van Men delssohn. Door de tooneeldirectie De Vos en Kor- laar zal op Woensdag 28 September in Tivoli worden opgevoerd 't drama .Eerloos" door W. G. van Nouhuis. Tot waarborg voor te maken kosten wordt er dezer dagen in de gemeente een inteekenlyst aangoboden, en 'tzal van 't aantal inteekenaars afhangen of de zaak zal doorgaan. We hebben hier in lang niet iets op tooneelgebied genoten en daarom zal de deelneming naar onze meening wel voldoende zijn. In onderscheidene plaatsen des lands is «Eer loos" met 't meeste succès opgevoerd en de verslagen, in verschillende bladen voorkomende, gewagen van 't stuk met grooten lof. We laten hier volgen een beoordeeling voor komende in 't (.Algemeen Handelsblad" van 20 Nov. 1890. Het gezelschap De Vos en Van Korlaar heeft Maan dagavond wederom de primenr gehad van een oorspron kelijk drama in drie bedrijven, genaamd «Eerloos." door W. G. van hlouhuis eu de opvoering daarvan is voor den schrijver een zegepraal geweest. Na het einde van het derde bedrijf werd hij tot tweemaal toe voor het voet licht geroepen. In de eerste plaats mag dit zeker wel daaraan worden toegeschreven, dat de heer Van Nouhuis de klip heeft weten te ontzeilen, waarop in den laatsten tijd zyn voor gangers zijn gestrand; hij heeft er namelijk voor gezorgd, dat de aandacht tot op het laatst gespannen blijft, daar de ontknooping in het derde en laatste bedrijf valt, dat dan ook het meest belangwekkend is. De heer Jan C. de Vos is als „Halma" voortreffelijk. Door den heer Gilhuis zal a. s. Zaterdagavond op de bovenzaal van het Grand Café Central aan den Kanaalweg alhier, een Concert worden aangeboden aan de leden der Onderofficiers-Yereeniging «Vaderland en Oranje,met dames, intro ducés en aanwezige onderofficieren van het korps torpedisten. Het Concert zal worden gegeven door de Symphonie-kapel van het Stafmuziekkorps der Marine, onder de lei ding van den heer L. A. Schouten. 't Pro gramma, uit een lOtal nummers bestaande, belooft een genotrijken avond. De Marine-torpedoboot XXT is bij de manoeuvres in de Zuiderzee in aanvaring geweest met den monitor «Tijger* en heeft daardoor belangrijke schade bekomen. Ge- convoyeerd door de torpedoboot X kwam het vaartuig Zaterdag te Nieuwediep binnen. De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal, involge Kon. besluit, op Zaterdag 17 dezer worden gesloten. Maandag 19 dezer zal de plechtige ope ning van de beide Kamers door H. M. de Koningin-Regentes geschieden. De Raad der gemeente Texel had toen het verzoek van Schagen's Gemeenteraad was ingekomen, om de aan gewende pogingen tot verkrijging van een Scheepvaartkanaal bij de betrokken auto riteiten te steunen, besloten de beslissing hieromtrent te verdagen. In de laatstge houden zitting is echter bij acclamatie het besluit genomen, om adhaesie-adressen in te zenden bij Z.Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en bij de Provinciale Staten van Noordholland. Bij zooveel sympathie voor de zaak van het scheepvaartkanaal, als door officiëele colleges wordt betoond, zou het o. i. wel op den weg liggen van handels- en nijver heidsmannen, om ook van hunne zijde, door inzending van adressen, belangstelling te openbaren. Door de afdeeling Schagen van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap is besloten, aan het Hoofdbestuur het navol- ;end schrijven te richtenDe afdeeling ichagen spreekt den wensch uit, dat het Hoofdbestuur de Regeering wijze op de bezwaren, die het geven van gymnastiek- onderwgs op het speelplein der school of in het gewone schoollokaal zeer bezwaar lijk, in vele gevallen onmogelijk maken.* Nader vernemen wij, dat de Zweed- sche Regeering alle Nederlandsche havens besmet verklaard heeft door cholera. De invoer in Zwitserland van versche visch en van voortbrengselen der zeevis- seherij, afkomstig uit Nederland, is verbo den. Door de stations der Exploitatie- Maatschappij mogen dergelijke zendingen met bestemming naar Zwitserland tot nader order niet meer ten vervoer worden aan genomen. Te Volendam kwam Donderdagavond laat een onbekende schipper in de haven hij was alleen aan boord en deelde den havenmeester mede dat hij geen geld had om brood te koopen. Uit medelijden werd hem een en ander gegeven. Vrijdagochtend vroeg kwam men den burgemeester van Edam meêdeelen dat 's nachts bij tal van bewoners te Volendam gestolen en de vreemde schipper verdwenen was. Dadelijk werd door den gemeente-veldwachter Rod- deke met een snelzeilenden botter de ver dachte nagezet, en het gelukte hem dezen te achterhalen. Alle verdwenen voorwerpen werden in zijn bezit gevonden, terwijl ver moedelijk ook veel gestolen voorwerpen uit andere plaatsen, aan boord waren, o. a. eenige karren, enz. De dader stond her haaldelijk gesignaleerd in hetPolitieblad hij is door den burgemeester in arrest ge nomen en werd gevankelijk naar Haarlem overgebracht. In den ouderdom van 101 jaar is te Batavia overleden de heer Phaijs, die als soldaat in 1811 tegen de Engelschen beeft gevochten, toen deze Java veroverden. Staatscommissie van onderzoek betreffende de droogmaking der Zuiderzee. De «Staatscourant" van 10 Sept. bevat een koninklyk besluit van 8 dezer, waarbij op de voordracht van den minister van w., h. en nijverheid wordt goedgevonden en verstaan a. in te stellen eene Staatscommissie met opdracht om te onderzoeken of eene afsluiting en eene droogmaking der Zuiderzee, op eene wijze als door de Zuiderzee-Vereeniging is voorgesteld, in 's lands belang behoort te wor den ondernomen, en zoo ja, op welke wyze dit werk tot uitvoering moet worden gebracht b. te bepalen dat een verslag van de uitkom sten van het onderzoek der commissie door haar aan Ons zal worden uitgebracht c. te benoemen lo. tot voorzitter van genoemde staatscom missie den minister van w., h. en n. 2o. tot leden, de heeren P. A. Bos, aan nemer C. ten Bosch, schout bij nachtJ. Breebaart, lid van het hoofdbestuur der Holl. Maatschappy van landbouw K. Eiland, kolo nel by den generalen stafD. Fontein de Jong, voorzitter van de Friesche Maatschappy van Landbouw en Veeteelt; dr. Th. H. Mac Gil- lavry, hoogleeraar te Leiden A. M. J. Hen- drichs, onder-voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken te AmsterdamA. H. Hoekwater, luit. ter zee le kl.mr. Ph. A. Holsboer, administrateur der domeinen aan het dep. van financienH. C. van der Houven van Oordt, lid van Ged. Staten van Gelder land W. Hovy, lid van den gemeenteraad van AmsterdamW. van Konijnenburg, raad-ad viseur bij het dep van financiënW. F. Lee mans, inspecteur van den Rijkswaterstaatmr. M. Mees, onder-voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdammr. F. S. van Nierop, lid van de Provciale Staten van Noord-Hollandmr. B. H. Pekel haring, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delftmr. E. N. Rahusen, voorzit ter van het college voor de zeevisscberijen dr. R. H. Saltet, directeur van den gemeen telijken gezondheidsdienst van Amsterdam mr. C. J. Sikesz, eere-voorzitter -van de Geldersch Overyselsche Maatschappy van Landbouw mr. H. Smeenge, voorzitter van de Schippers vereniging #Schuttevaer"J. M. Telders, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delftmr. J. D. Veegens, lid van de Tweede Kamer; S. J. Vermaes, hoofdingenieur van den prov. Waterstaat in Friesland; A. J. Voorduin, commandant in bet tweede genie- commandementJ. Welcker, hoofdingenieur van den RykwaterstaatJ. M. P. Wellan, inspecteur van id.A. C. Wertheim, lid van de Eerste Kamer, en A. D. Zur Mühlen, lid van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Amsterdam 3o. tot secretarissen, de heeren W. K. Beh- rens, ingenieur van den Rijkswaterstaat, en mr. P. L. F. Verschoor. Een aantal vischverkoopers is uit Hamburg te Huizen teruggekeerd. De krui wagens, waarmede ze ook te Hamburg de visch rondventten, heeft men hun aldaar afgekocht. Zij dienen nu als brancards om zieken en lijken te vervoeren. De door de rechtbank te Middelburg opgelegde straf van een maand hechtenis aan den stuurman W., die aan boord van een der mailbooten te Vlissingen door on voorzichtigheid den machinist V. doodde, is door H. M. de Koningin-Regentes bij kon. besluit van 29 Aug. veranderd in een geld boete van f 25. Een jongen van een der in de stads grachten te 's-Gravenhage in lading lig gende schepen werd onwel; hij leed aan hevige buikkramp. Een geneeskundige werd ontboden; deze constateerde, dat er geen gevaar was. Weinige oogenhlikken later schepte de jongen water uitde stadsgracht in een kan, zette die daarna aan den mond en dronk haar leeg Werk daar eens tegen op met voorzorgs maatregelen tegen besmettelijke ziekten. Hij, die thans Hamburg bezoekt en meent daar evenals in den Herfst van ieder ander jaar 150 tot 200 groote zee zijn oogen nauwelijks kunnen gelooven. Hg zal slechts een 12-tal hout- en kolen schepen vinden en van de bedrijvigheid, die het lossen en laden anders met zich brengt, is geen spoor te ontwaren. Treurig ziet het er uit. De havens en de kaden zijn ledig. Hamburg is onkenbaar geworden. Voor de noodlijdenden is reeds een som van bijna een half millioen mark bijeen. Het aantal inwoners dat de stad verlaten heeft uit vrees voor de ziekte, bedraagt 25000. Het ontslag van dr. Krausz, den inspectenr van gezondheid, wordt door iedereen toegejuicht en zonder twijfel zal de epidemie voor hem nog een naspel op leveren, als hij ter verantwoording wordt geroepen om rekenschap af te leggen van zijne daden. Te midden van alle ellende was er Donderdag blijdschap bij velen, toen acht reeds als dood te boek staande choleralijders gezond en wel thuis kwamen men twijfelt niet of er zullen nog wel meer dergelijke gevallen worden gemeld. Om dienst te doen als verplegers te Hamburg werden o. a. in Duitsehe plaatsen aan de grenzen bij aangeplakte biljetten personen gevraagd tegen een handgeld van f 50 en f 12 vergoeding per dag. De Zwitsersche physioloog Prof. Bunge, te Basel, herinnert in een brief met raad gevingen omtrent de leefregels met het oog op de cholera o. a. ter geruststelling van angstige gemoederen, aan het feit, dat ieder mensch het beste desinfectiemiddel altijd met zich draagt, namelijk in het maagsap. Is het maagsap normaal, dan behoeft men de bacillen niet zoozeer te vreezen. Daarom zorge men, alles te ver mijden wat de normale werking van de maag belemmert en het maagsap verdunt weinig drinken vooral niet bij het eten en matigheid bij het gebruik van voed sel zijn eerste vereischten. De straatrooverijen in Italië houden aan. Te Rivalta, op een halfuur afstands van Faenza, is een landeigenaar, die met zijn zoontje naar Faenza terugkeerde, door twee gemaskerde personen aangehouden. Niet tevreden met het geld, hetwelk hij bij zich had, noopten zij hem naar de stad te gaan om geld te halen en zgn zoontje als onderpand achter te laten. Toen hg na een uur terugkeerde met 150 lire werd het kind weder vrijgelaten. Een en ander gebeurde in het vroege avonduur. Een vreemd geval heeft zich voor gedaan te Hietzingbg Weenen. Een Ame rikaan die te Weenen in een ijzerhandel werkzaam was, Charles Kammerer, werd te logeeren gevraagd bij eenige bloedverwan ten, alle dames, die een buitenhuis te Hietzing bewoonden en bang waren voor inbrekers. Inderdaad waren er in den laatsten tijd vele gevallen van inbraak voorgekomen. Onlangs werd Kammerer 's nachts ge wekt door de angstkreten der vrouwen; hg sprong het bed uit en zag drie man nen, die bezig waren langs een ladder in huis te klimmen. Hij had altijd een ge laden revolver naast zichdeze greep hg en schoot hem op den voorste der inbre kers af, die dood neerviel. De anderen kozen het hazenpad. De gedoode bleek de zoon te zgn van een zeer welbekend landeigenaar in de nabijheid wonende. Men beweert nu, dat de drie inbrekers niets anders waren dan vroolgke wgndrin- kers die, alles behalve nuchter huiswaarts keerende, eens anders huis voor het hunne hielden. Door anderen echter wordt dit sterk betwgfeld, te meer daar het onder zoek bg vorige gevallen er op scheen te wijzen, dat de inbrekers met de plaatse lijke bijzonderheden bekend wsren. Het grootste stoomschip dat thans ter wereld bestaat, de «Campania,* van de Cunard-lgn, werd Donderdag te Govan aan de Clyde te water gelaten. De ver maarde «Great Eastern,* dat ongelukkige reuzeschip, was 680 voet lang, 82 voet breed en 58 voet diep. De afmetingen der «Campania* bedragen 620, 65 en 43 voet. Zij is dus nog 18 voet langer dan de twee grootste bodems van de Cunard- Maatschappg, de «Teutonic* en de «Maj es- tic,* en 40 voet langer dan de »City of Paris Juist 52 jaar is het geleden, dat de eerste Canard-mailboot den ocekan overstak. Het dan een derde van die der «Campania* bedroeg en die vijftien dagen noodig had voor de vaart van Liverpool naar Boston. Volgens de hedendaagsche begrippen van snelheid, kroop de «Britannia* over het water. De »Campania,« met hare mach tige machines, zal er doorheen snijden met eene vaart van 22 knoopen, dat is 25 of 26 Eng. mijlen in het uur, ongeveer de snelheid van eenen gewonen spoortrein. In 51/s dag zal zij den veerdienst tusschen de oude en de nieuwe wereld volbrengen. Welk een verschil met de teekenachtige kleine tob, in welke Columbus overstak en die daartoe niet minder dan drie maanden werk had De bekende gedachtenlezer Staart Cumberland heeft onlangs ook een voor stelling gegeven aan het Deensche Hof, voor de daar aanwezige vorsten. De Czar, die nooit zulk een voorstelling bijwoonde, maar veel over die onderwerpen gelezen heeft, toonde groote belangstelling in de vertoonde proeven. Hg twijfelde echter aan de macht der suggestie, wat hem zeiven betrof, en Cumberland noodigde hem uit tot een proef. Het bleek toen, dat, onder de kracht eener suggestie van Cumberland, de Keizer aller Russen, die, zooals men weet, buitengewoon sterk is, niet in staat was een meisje (Miss Bentley) van den grond te lichten, hoewel hij haar een oogenblik te voren op een armslengte van zich af door de kamer had gedragen. Miss Bentley daarentegen lichtte den Char en nog drie andere vorstelijke personen allen te gelijk op een stoel van den grond. Ingezonden. VUILNIS-WERPEN, Naar aanleiding van 't gesprokene in de laatstgehouden zitting van den Raad dezer ge meente is het zeker noodig nóg eens attent te maken op de wenschelykheid, dat de in gezetenen zeiven inzien, dat liet werpen van vuilnis enz. op straten en wegen en in slooten hoogst nadeelig is. 't Moet niet noodig zyn, dat de politie zulks verbiedt, tegen overtreding waarschuwt of bekeurt men moet zelf zoo verstandig zijn, om het niet te doen. Wij, Nederlanders, hebben bij andere volken den eernaam van bijzonder zindelijk te zyn. Als die vreemdelingen eens een kykje namen op de glooiing van den Zeedijk, in de sloot langs den Parallelweg en op enkele plekken in deze gemeente meer, dan zouden zij hunne loffelijke vermelding van onze zindelijkheid wellicht in trekken. Maar erger nog is het, dat die toe stand in tijden waarin epidemische ziekten heerschen, in zoo groote mate gevaar oplevert. A. B. Helder, 12 Sept. 1892. Mijnheer de Redacteur! Een der vele onderwerpen, die indejongst- gehouden zitting van den Raad dezer gemeente aan de orde kwamen, wensch ik even te be spreken. Ik vraag daarvoor beleefdelyk een plaatsje in de kolommen van Uwe Courant. 'k Bedoel het verleenen eener subsidie uit de gemeentekas aan de Timmerlieden-Ver eeniging (rDoor Eendracht Welvaart," alhier. Uit de discussie over dit onderwerp scheen het mij toe, dat de Vereeniging geene rechts persoonlijkheid bezitalthans bet toestaan eener subsidie werd van het verkrijgen van die rechtspersoonlijkheid afhankelijk gesteld. Nu kwam het mij vreemd voor, (lat het Be stuur eener Vereeniging, die voor de wet in werkelijkheid niet bestaat, zich tot een officiëel College wendt met het verzoek om geldelyken steun. De kosten en moeite, die vereischt wor den voor de verkryging der Koninklijke goed keuring der Statuten van eene Vereeniging, zyn betrekkelijk zóó gering, dat men zou mogen verwachten, dat ieder, die zich aan 't hoofd eener Vereeniging stelt, terstond zich op het verkrygen dier goedkeuring toelegt, nog eer hij zich tot de eene of andere autoriteit wendt. Het streven der Vereeniging overigens juich ik ten zeerste toe en 'k verheug my, dat de Raad zy het slechts voor 't halfje het verzoek om subsidie heeft toegestaan. Alleen ontstonden bij my de vragenZou het niet beter zyn, ééne algemeene vereeniging voor ambachtslieden, waaraan, zoo mogelijk, een ambachtsschool verbonden was, te stichten? Zou dit ook door tusschenkomst van het plaat selijk Nuts-departement kunnen geschieden Worden deze vragen bevestigend beant woord, dan zou het voor den Gemeenteraad minder moeielijk vallen, over het toestaan van eene subsidie inééns voor de ambachtslieden in 't algemeen te beslissen, en nóg meer dan thans zou men dan hulde doen aan de wèlge- kozen zinspreuk «Door Eendracht Welvaart." Me. die achting Dw b6slen^«6 lraM'

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1