't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. ■SiTST No. 2061. Woensdag" 16 November 1892. Twintigste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. NIEUWSTIJDINGEN. BLANCA's GEHEIM. HELDER, 15 Nov. 1892. Zaterdagavond hield de G. en S.-ver- eeniging Uitspanning door Inspanning", een feestelijke vergadering in Tivoli. In een elftal nnmuiers, waaruit 't programma bestond, toonden de leden hunne bedreven heid, zoowel in de behandeling der wape nen als in de gymnastiek. Meermalen werd dan ook een welgemeend applaus vernomen. De slotnummers der beide afdeelingen (groe pen) werden door Bengaalseh vuur verlicht, waardoor de indruk nog werd verhoogd. De feestelijke vergadering werd opgeluisterd door muziekuitvoeringen van Helder's Har moniekapel, welke vereen:ging in de laat ste maanden onder leiding van den ijve- rigen directeur C. F. R. Wernecke, sterk is vooruitgegaan, zoowel wat betreft 't ensemble als in beschaafde voordracht. Naar aanleiding der in dit nummer voorkomende annonce, vestigen we de aan dacht onzer lezers op de tooneelvoorstel- ling, morgenavond in den Stadsschouwburg te geven door het Hollandsch Tooneelge- zelschap onder directie A. van Lier. Opgevoerd zal worden 't blijspel De erfgenamen van Rabourdin," voorafgegaan door 't blijspel »Een jaloersche tijger." Zie verder annonce. De adelborsten van het Kon. Insti tuut voor de Marine alhier zullen ook dit jaar weder de loffelijke gewoonte volgen om tijdens het kerstverlof een feestavond te organiseeren te 's Gravenhage, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het fonds voor oude en gebrekkige zee lieden. Zooals met weet, bedroeg die op brengst in voorgaande jaren een niet on belangrijk cijfer. Toen de Regeering vóór eenige weken bg de Tweede Kamer der Stalen-Generaal het wetsontwerp tot regeling der uitoefening van het kiosreeht voor genoemde Kamer en de" Provinciale Staten indiende, deed zij dat ontwerp, behalve van een uitvoerige Memorie van Toelichting, vergezeld gaan van een door baar ontworpen «kiestabel met bevolkingscijfer" Aan dit laatste document ontleenen wij de volgende opgaven omtrent de provincie Noord holland. Amsterdam is, volgens dit ontwerp, verdeeld in 9 afzonderlijke kiesdistricten, die ieder van 38000 tot 50000 inwoners tellen. De gemeente Haarlem vormt op zichzelf één kiesdistrict. Het kiesdistrict Haarlemmermeer is samenge steld uit 3 gemeenten, Helder uit 9, Bever wijk en Hoorn ieder uit 18, Hilversum en Zaandam ieder uit 19, Alkmaar uit 23 en Enkhuizen uit 26 gemeenten. Het kiesdistrict Helder, met zijne 43.483 inwoners, wordt gevormd door de gemeente Helder met 22.221 zielen, Texel met 5878, Vlieland met 698, Terschelling met 3730, Wieringen met 2642, Anna Paulowna met 2796, Zijpe met 4487, Callantsoog met 675 en Petten met 356 zielen. De opgaaf der bevolkiug in deze tabel is ontleend aan de uitkomsten, verkregen bij de 10 jarige volkstelling op 31 December 1889. Verscheidene postdirecteuren waar schuwen, dat .briefkaarten, door particu lieren zich aangeschaft en waarop het mo del rgkswapen voorkomt, na 30 November niet meer gangbaar zullen zijn. Voor industrieelen en boekhandelaars, die zich, toen de nieuwe Postwet in werking trad, met bovenstaanden maatregel niet bekend, een 10,000 briefkaart-formulieren lieten drukken met het rijkswapen, zal de schade niet gering zijn. De «Arh. Ct.« geeft echter een goedge vonden middel aan de handhet postzegel over het model rijkswapen" te plakken. Als ten minste de administratieve eischen niet gebiedend vorderen, dat het postzegel worde geplakt in den anderen bovenhoek. Naar wij met genoegen vernemen, zijn de onderhandelingen voor de oprich ting eener plaatselijke onderlinge brand verzekering- maatschappij alhier, thans zoover gevorderd, dat zeer waarschijnlijk de maatschappij met 1 Januari a. s. in werking zal treden. Reeds moet een niet onaanzienlijk cijfer van deelname zijn toe- Bedenkt men hierbij, welke kolossale sommen jaarlijks aan assurantie-premie uit onze gemeente gaan, de weinige bran den die hier voorkomen en den minime om vang, dien een brand hier kan nemen, dan is het zeer zeker aan te nemen dat men bij een ruime deelneming, na enkele jaren een enorm kapitaal zal vormen, en de premiën daardoor zeer laag zullen kunnen zijn- - Bij gelegenheid van de feesten te Huelva zijn de commandant van de Johan Willem Frlso", kapt. ter zee J. C .Joekes, de le officier, overste Rovers, de luits^ ter zee le en 2e klasse, baron Mullert ig, en de offic. van adm. Vasseur, benoemd tot ridder in verschillende klassen van de orde van Maritieme Verdiensten van Spanje. De noodzakelijkheid van het kloppen van cokes veroorzaakt in menig huishouden heel wat last, en toch schijnt het eene noodzakelijke bezigheid te zijn, want, bestelt men geklopte cokes, dan bestaat er wel eenige vrees, dat men Al te veel gruis zal ontvangen. De firma Hagedoorn en Co., te Amsterdam, berichtte dezer dagen aan hare afnemers-, dat het kloppen der cokes in hare magazijnen voortaan ra a- chi n aal zal geschieden. Of het aanschaffen van zulke eene klop-machine door min-kost- baarheid ook voor particulieren bereikbaar is, wordt echter niet gemeld. Te Helmond hebben onder de fabrieks arbeiders ernstige oploopen plaats gehad. Donderdagmiddag even voor het aangaan der fabrieken namen deze zulke verhou dingen aan, dat de politie het noodig oor deelde weder met geweld op te treden. Met blanken sabel werd toen op verschil lende punten der stad het volk uiteenge jaagd. Verscheidene personen-werden toen hoogst ernstig gewond, een moest bewus teloos worden weggedragen De houding van het Helmondsche fabrieksvolk moet zeer ergerlijk zijn. In de achterbuurten nam het gesar en gejoel meermalen den vorm van feitelijk verzet aan. Burgemeester en Politie werden uitgejouwd. In enkele stra ten werden de manschappen der maréchaus sées getart binnen te treden. In de bui ten wgk «het Haagje" stond de politie aan voortdurend steen werpen bloot. Bijna al de daar staande lantaarns der gemeente werden ingeworpen, te wijl ook bg een fa brikant een groote vensterruit werd ver brijzeld. Ook des avonds was het weder rumoerig. Het 'aantal schreeuwers was echter aanzienlijk gedund, en het tooneel der ongeregeldheden was naar een der buiteu wijken verplaatst. Aanhoudende charges der bereden politie mochten tegen half elf de rust geheel herstellen. Er zijn een viertal airestatieën gedaan. Hoewel de beweging veel minder ernstig was dan Woensdag, vreest men, dat de woelige too- neelen zich zullen herhaleu. Het O. M. bij de Rechtbank te Rot terdam heeft Donderdagmiddag 5 jaren gevangenisstraf geëischt tegen den Ant- werpschen herbergier E. J. J., die den 20sten September naar Rotterdam was fekomen om een som gelds van zekeren ochems op te eischen en toen hij het geld niet kreeg, met een geladen revolver op dezen schoot, zonder hem evenwel ernstig te treffen. Aan de Goorn onder de gemeente Hoorn brandde Donderdagavond het huis van de weduwe Koppes, die eenige dagen te voren overleden was, af. Het lijk stond gekist in de woning om den volgenden morgen begraven te worden. Daar de vlam men spoedig het geheele huis aangetast hadden, kon er niets gered worden en is ook het lijk mede verbrand. Een oppas seres, die bij het lijk de wacht zou houden, sehijnt ingeslapen te zijn en kon met moeite zich zelf redden. Uit Den Haag meldt men Een geacht ingezetene, die veel nut stichtte, de hr. D. Sarluis, werd Zondag ochtend dood op zijne kamer gevonden, blijkbaar gestorven tengevolge van ver stikking door gas. Ook zijn trouwe hond lag dood aan zijne voeten. Een wetsontwerp tot samenstelling van de landmacht is bij de Tweede Kamer ingediend. Uit Harlingen wordt van 12 Nov. gemeld: Gisteren is de roode vlag aan den ingang der Haven ingehaald en heden morgen wordt de quarantaine opgeheven. Ook vertrekt Maandag de Argus", na ee nige maanden verblijf in onze gemeente, waar hare bemanning zich bijna had in geburgerd, en waar zij de beste herinne ringen nalaat. Te Kreuzburg in Ober-Silezië was een schooljongen, die een opper hooi in brand had gestoken, veroordeeld tot 5 da gen gevangenisstraf. Op een verzoek om gratie bg den Keizer werd geantwoord, dat de gevangenisstraf moest vervangen worden door een voorbeeldige sehoolstraf. De districts-schoolopziener stelde aan de Regeering voor om den knaap 5 dagen lang eiken dag tusschen de schooluren 5 uren schoolarrest te geven, onder afwisse lende bewaking der 6 onderwijzers, aan de school verbonden. Dit werd goedgevonden en naar aanleiding hiervan werd in de Pruisische Lehrerzeitung" de niet onge paste vraag gesteldWie heeft nu eigen lijk den opper hooi in brand gestoken, de schooljongen of de 6 onderwijzers Een merkwaardige vondst. Egypte is een schatkamer van kostbare oudheden. Thans zijn daar weder door Fransche oudheidkundigen in een graf eenige handschriften ontdekt, welke van groote beteekenis zijn voor de kennis van het Nieuwe Testament. Het eerste is een Openbaring van Petrue, een werk dat veel overeenkomst heeft met dat van Johannes en door Clemens van Alexandrië in de tweede eeuw onzer jaartelling onder de heilige geschriften werd genoemd. Sedert was het echter verloren gegaan. Het tweede is het zoogenaamd Evangelie van Petrus, dat vooral bij de oude gemeenten in Syrië gebruikt werd, maar later als kettersch werd verworpen. Beide geschriften, die aan den apostel Petrus werden toegeschreven, zijn nu grootendeels terug gevonden. Het derde handschrift bevat belangrijke gedeelten uit het boek »Henoch", een pro fetisch werk dat bij de eerste Christenen in hoog aanzien stond en waarvan langen tijd slechts enkele aanhalingen bekend waren. In de vorige eeuw werden in Ethiopië eenige exemplaren ontdekt. Thans heeft de Fransche archeologische commis sie, welke nasporingen in Eggpte doet, een groot gedeelte van een ander handschrift ontdekt en met de twee genoemde bekend gemaakt, zonder echter de beteekenis er van in te zien. Prof. Harnack heeft echter aangetoond dat die vondsten van groot gewicht zijn voor de kennis van het ont staan des Nieuwen Testaments. Het doodvonnis van den vrouwen moordenaar Neill zal in de volgende week te Londen voltrokken worden. Het onder zoek van de uit Amerika gezonden stuk ken, waarvoor de terechtstelling was uit gesteld, heeft het Openbaar Ministerie volstrekt niet van Neill's ontoerekenbaar heid overtuigd. In Duitschland bestaat de gewoonte dat ook verlovingen in de bladen ter open bare 'kennisse gebracht worden. Eenigen tijd geleden verscheen zulk een adver tentie, tot groote ergernis van de daarin genoemde personen, want zij was verdicht. De dame, wier naam aldus misbruikt was, achtte zich beleedigd, spoorde den inzender op en diende een klacht tegen hem in. De rechtbank sprak het schuldig uit. En zulks niet alleen wegens openbare be- leediging, bestaande in het bewezen opzet om iemand belachelijk te maken, maar ook wegens valschheid. Zij nam aan, dat, wan neer zulk een advertentie echt is, daarvan in rechten gebruik kan worden gemaakt als een bewijs van trouwbelofte. De veroordeelde teekende cassatie aan, maar het rijksgerechtshof verwierp het beroep en vereenigde zich geheel met het oordeel des eersten rechters. De Parijsche advocaat Lagasse, Ra- vachol's verdediger, heeft verklaard dat Ravachol altijd voorspeld heeft, dat tegen den winter de dynamiet-ontploffingen weer zouden beginnen, omdat het behandelen van de ontplofbare stoffen welke voort durend op een lage temperatuur gehouden moeten worden in den zomer zeer ge vaarlijk is. De tijd der chrysanthemen schijnt dus ook die van het dynamiet te wezen. -- Bij het wegruimen van wat vernield is door de dynaraiet-ontploffing in het politie bureau »Rue des Bon3-Eofants« te Parijs, heeft men niet, gelijk eerst gevreesd werd, nóg een slachtoffer gevonden. Er zijn vijf slacht offers: de onder-commissaris Pousset, de 2de inspecteur Troutot, de ondur-brigadier Fau- mourin, de agent Réaux en Garin, de bediende der mijn-maalschappij van Carmaux. Voorts stierf de agent Henriot van schrik, toen hij het ontzettend schouwspel in het bureau zag. De schade bepaalt zich tot hut politie-bureau en eenige andere lokalen der beneden- en tus- echenverdieping, o. a. een magazijn van manu facturen. De voorgevel van het sterke 17e ceuwsche gebouw is ongeschonden gebleven en het boekenmagazijn der firma Dentu, op de tweede verdieping, waar 80,000 kilogrammen boeken opgestapeld lagen, is niets beschadigd. Men gelooft, dat door dit ontzaglijk gewicht te zwaar voor do kracht der ontploffing, de bovenlokalen gespaard zijn gebleven. De bom was, gelijk reeds gemeld werd, ge logd voor het gebouw der mijn-maatschappij van Carmaux. Daar werd zij opgemerkt door een der heeren van liet kantoor, die terstond kwaad vermoeden kreeg en een paar politie agenten liet roopon door den kantoorknecht Garin. De agenten brachten het pakket weg en Garin ging met hen mee naar het bureau, waar, vermoedelijk bg het onderzoeken, de helsche machine ontplofte en allen, die in het vertrek waren, doodde. Mevrouw Furtado:Heine heeft aan den hoofdcommissaris van politie te Pargs 5000 francs gezonden voor de nagelaten betrekkin gen der slachtoffers. Dahotuey. De nlndépendance Beige" bevat een vrg op gewonden Fransch getint verslagje van do jongste gebeurtenissen in Dahomey, waarin o. a. het volgende gezegd wordt. De inneming van Kana door do Fransche troepen is een beslissende gebeurtenis in den strijd welke door hen tegen de Dahomyanen wordt gevoerd. Kana is de heilige stad van het rgk, het centrum van den fetisjdienst en dat Behanzin die heilige plaats niet heeft kunnen verdedigen, zou wel eens tengevolge kunnen hebben, dat hij door de priesters wordt weg gejaagd. Generaal Dodds wordt nu door de naburige stammen aangezien voor eon soort van apostel. De inneming van Kana is niet geschied dan na een wanhopigen weerstand. De Fran- schen hadden 16 dooden, waaronder de luite nant Mercier, en 83 gewonden. De wonden zijn voor het meerendeel echter niet levens gevaarlijk, hoewel de Dahomeyanen soms met ontplofbare kogels schoten. Inderdaad schijnen deze wilden zeer goed gewapend te zijn zij hebben Gras-geweren, Chassepots en, althans voor zoover de Ama zonen betreft, repeteergeweren met 8 schoten. De Amazonen vooral zijn buitengewoon stout moedig en komen dikwijls tot vlak voor de posteu om zich als hazen te laten doodschie ten. Zij schieten bovendien zeer juist, hetgeen met do mannen niet altijd het geval is, doordien dezen de geweren niet schouderen maar ze, op een of ander voorwerp steunend, knielende afschieten. De Amazonen zijn, be halve met hun repeteergeweren, gewapend met een soort klewang, een kort zwaard en boven dien dragen zij steeds een touw bg zich, om gevangenen te binden. De uitwerking van de Lebel-patronen is vol gens den berichtgever ontzettend. Niet zelden worden door één schot 4 of 5 vganden geveld on de Dahomeyanen, die dikwijls op de wijze der guerilla in kleine afdeelingen vechtende, zich verscholen iu kuilen en achter boomen, waren nergens veiligde kogels doodden de wilden door de boomen heen. Inderdaad is de wond door een kogel uit hot Lebelgeweer veroorzaakt, meestal doodelijk. Een der Fransche soldaten heeft oen oude Chassepót teruggevonden die hij in den oorlog van 1870 had gebruikt en waarop hg een bij zonder teeken had gekrasl. Waarschgnlgk is dit wapen door Duitsche handen in dio der Dahomeyanen gekomen. Generaal Dodds is nu op 10 K. M. van Abomey, bij de inneming waarvan men niet veel tegenstand verwacht, nu Kana reeds ge vallen is, hetwelk eene plaats van 12,000 zie len was. Koning Behanzin heeft doen weten dat hij nog over verscheiden duizenden soldaten be schikte en dat hg zich zou verdedigen zoo lang hem nog één krijger overbleef. Mocht de sirijd evenwel ongelukkig voor hem afloopen, dan zal hij zich het leven benemen. BBW ER KT DOOK AM O. 37.) «Dat is mgn plan," antwoordde lig zwaar moedig. „Maar zij weet nog niet, dat mijn papa nog leeft. Wie weet of zg nog toestemt, als zij verneemt, dat rang en titel hem toe komen en niet mij. «Heeft het meisje liefde voor je ?a vroeg Blanca ernstig. ,/Of je liefde voor haar koes tert, behoef ik je niet te vragen." «Neen, dat behoeft u niet te vragen Zonder haar is het leven mij Hij bleef steken en liet het hoofd zakken. «Had ik het maar vroeger gewetenHoe zal het nu gaan «Denk je dan ook haar te verliezen, wan neer je den rang en den titel van je papa verloor «Dat kan ik niet met zekerheid zeggen. Bert ha heeft een edel gemoed maar zal zij niet golooven, dat ik haar opzettelijk bedrogen heb En dan nog welk meisje zou onver schillig zijn voor een hoogen rang en groote rgkdommen «Als een meisje oprecht bemint, vraagt ze daar weinig naar. Victor ik hoop, dat zij je werkelijk liefheeft." //Zij zal m\j liefhebbenantwoordde hij ongeduldig. «Zij heelt het me beloofd, en een meisje als Bertha liegt niet Blanca keek hem twijfelend //Bemint zij je niet zoo innig als jg haar vroeg zij met bevende stem. «Neen, niet zoo innig, dat heeft ze mij openhartig gezegd, maar een liefde, zoo groot als de mijne, wekt wederliefde Niet altijd, Victoro neenHoe gelukkig had ik dan moeten zijn Maar je bemint haar en je zult noch haar, noch je erfgoed verliezen. Als je dat zelf niet wil, dan behoeft zij vol strekt niets van dit alles te weten z/Zon ik geheimen hebben voor Bertha Dat nooit! Zij moet het weten! Vrees niets, BlancaOns geheim is bg haar wèl bewaard Hg bemerkte, dat zij door deze woorden ontstelde, maar zij herstelde zich en zeide op kalmen toon „Zooals je wiltWeet wel, wat je doet en wat er op het spel staatVoor de wereld is en blijft je papa dood, als rustte hij reeds naast je mama z/Arme mamaWas het goed gehandeld, haar ongewroken te laten Ik vraag het u, Blanca, was het goed den moordenaar onge straft te laten ontkomen om de eer van ons huis te redden O, welk een blik trof hem uit Blanca' oogen. Daarin was diepe smart, innig mede- lgden en groote bezorgdheid te lezen. z/Je doelt op mijn broeder op Juan Nor ton Victor, de misdaad was wreed, vloek waardig en toch heeft men goed gehan deld door den moordenaar aan de menschelijke rechtvaardigheid te onttrekken. God alleen kent de paden der menschen laat dit ge noeg zijn tik ga met u mee naar Londen, naar mijn papa! riep de graaf plotseling uit, nadat bei den een poos hadden gezwegen. ffDat is onmogelijk!" antwoordde Blanca beslist. //Laat mij uitsprekenHet is de wil van je papa »De wil van mijn papa?« «Twgfel je? In den laatsten tijd, zg het ook met groote tusschen poozen, is hij helder van hoofdDat duurt, Goddank, slechts enkele oogenblikken //Waarom zegt u Goddank vroeg de graaf verwonderd. «Is het dan beter voor hem, dat zijn verstand beneveld blgft «Veel beter, mijn kind! Hg lijdt dan minder dan wanneer hg klaar bg zijn verstand is en door smartelijke herinneringen gekweld wordt. Als je slechts ééns je papa in zoo'n helder oogenblik zag, zou je voortaan zeker wenschen, dat zijn verstand altijd mocht verduisterd blijven „Dat is ontzettend!" //In het leven komen veel treurige en nood lottige omstandigheden voor en je papa is het slachtoffer van zoo'n omstandigheid. In heldere oogenblikken spreekt hg wel over je en hij is het, die bevel gaf, je, in geval van een huwelgk, bekend te maken met het feit, dat je nu ver nomen hebt. Hg wenscht je echter niet te zien, voor hij op zijn sterfbed ligt." De graaf streek met de hand langs zijn voorhoofd. „En die dag is niet verre meer,« vervolgde Blanca. „Dan als je papa op zijn sterfbed ligt zal je alles vernemen, omtrent den dood van je mama. Maar niet vroegerEn hiermede heb ik aan mijn last voldaan Met den middagtrein keer ik terug. Voor ik vertrek zou ik gaarne het meisje zieu, waarop je keus gevallen isZou je onder eenig voorwendsel met haar in den tuin willen gaan, zoodat ik haar door dit venster eens zien kan?» „Ik zal het beproeven. En mag ik haar met uw goedvinden mededeelen, dat papa nog leeft?» »Zeg het haar maar verzwgg wie hem verpleegtEn kom dan terug om afscheid van mij te nomen Onmiddellijk verliet Victor het vertrek van zijn tante en ging naar het woonsalon. Daar trof hij mevrouw Stuart in gezelschap vau Bcatrice en kapitein Hammond. Bertha was daar niet. «Is Bertha niet hier geweest vroeg hij. «Ik wilde haar gaarne spreken «Bertha dwaalt in den regen rond evenals de Wandelende Jood antwoordde Beatrice. •Waarschijnlijk zgn vochtige lucht en door weekte schoenen het beste middel tegen hoofd pijn!» Victor had geen tijd om nog naar die laat ste woorden te luisteren. Hij stapte haastig naar buiten, waar hij zoo gelukkig was Bertha te vinden Zonder hoed en parapluie liep zij achteloos in den regen door hot park te wan delen. «Bertha!" riep de graaf, „in zulk weer zonder parapluie? Je zal kou vatten!" „Ik vat nooit kou," antwoordde zg lachend. »Het doet me goed voor mgn hoofdpijn.a Hij bood haar zijn arm cn voerde haar als toevallig onder liet venster, waar Blanca stond, «Bertha,begon hg met eenigszins beklemd hart, „ik moet je een onverwacht mieuws vertellen. Als het niet wreed was, zou ik zeg gen, dat het een slechte tjjding is. Mijn papa leeft nog!» „Victor „Ja, hij is oud en waanzinnig, maar hg leeft. In het bijzgn van tante Elisaboth vernam ik dit zooeven van een vreemde dame 1 Nadat ik zooveel jaren in do meening verkeerd heb, dat hij dood was, is deze onverwachte tgding ver pletterend voor me. Opzettelijk heeft men mij in dwaling gebrachtmen heeft mij daarin laten opgroeien, dat drukt mij torneer." Bertha stoud sprakeloos. Zijn" papa in loven Eu waanzinnig! Was waanzin een erfelijke kwaal in de familie Victor zag hoe zij ontstelde. Hg keek naar het vonstcr en ontdekte Blanca's onderzoekend oog tusschen de plooien van het gordijn. «Als uw papa nog leeft, is hg dan graaf Norton En u niet Die vraag joeg hem een rilling door de leden. Het waren de eerste woorden, dio Bertha sprak. Haar toon was koud, onaangenaam. Victor voelde zgn moed zinken. „Naar den vorm ja, maar niet met de daad,» antwoordde hg. „Mijn papa zal nooit zijri rechten laten geldeu. Ofschoon hg nog leeft, is hij voor de wereld dood. Maar Bertha, zou dat verandering brengen in uw gevoelens Zou ik u ook moeten verliezen tegeljjk met rang eu rjjkdom (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1