't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT r VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. 1 Januari. No. 2070. Zaterdag 17 December 1892. kalender der week. "nïïïïws tijdingen. BLANCA's GEHEIM. Twintigrto Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0.36; We verzoeken onzen lezers, die, volgens gewoonte, een welkomst groet aan Familie, Vrienden of Be gunstigers in ons blad willen plaat sen, beleefdelijk daarvan tijdige opgave te doen. DE UITGEVERS. Opkomst der Zon 8 u. 10 m. Onderg. r 3 tt. 44 m. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Zondag 18 4e Advent. Maandag 19 Nieuwe Maan. Dinsdag 20 Woensdag 21 Begin van den Winter. Donderdag 22 Vrydag 23 Zaterdag 24 HELDER, 16 Deo. 1892. De Volksbijeenkomst in Tivoli was Woensdagavond druk bezocht, zoodat de zaal geheel gevuld was. Door de onder- officiersvereeniging >0. V.« werd opgevoerd «Henri Burton,« of de vadermoorder. De spelers wisten de aandacht van 't publiek steeds gespannen te houden en kregen nu en dan een welverdiend applaus. Ofschoon, door de uitgebreidheid van 't stuk, 't vrij laat was geworden, ging ieder welvoldaan huiswaarts. Met het oog op zijn aanstaand ver trek uit deze gemeente en de vele diensten aan de vereeniging bewezen, werden door den Burgerkring Harmonie in zijne gewone vergadering van Dinsdagavond jl. aan het eere-lid, den heer F. de Gelder, een paar werken in prachtband van Charles Diekens aangeboden, voorzien van een toepasselijke opdracht. Het Duitsche barkschip «Anna Marie,« met schade van Rochefort alhier binnengekomen, is Woensdag in veiling verkocht aan den heer H. Balvers, te 't Zand, voor f 2539. De lading kalksteen werd gekocht door de heeren S. en W. Wuis te Texel, voor f 115, terwijl de in ventaris f 1157.45 opbracht. Aan de firma Hotz Co. is opge dragen de levering der pantserplaten van het pantserdektorenschip Koningin Wil- helmina der Nederlanden,* tot een bedrag van pl. m. f 395.000. Een nieuwe maatregel is getroffen in verband met de bemanning van torpe dobooten en van die oorlogsbodems, welke met vischtorpedo's gewapend zijn. Deze is verminderd en wijl het gehalte daardoor beter moet zijn, zullen de examens voor de verschillende rangen worden verzwaard. Naar wij vernemen zijn de werklie den, werkzaam op 's Rijkswerf te Amster dam, die voor pensioen in aanmerking ko men, voorgedragen aan den minister van marine, om eerst met 1 April e. k. den dienst te mogen verlaten. Een wildhandelaar op Texel heeft een op dat eiland weinig voorkomenden duiker naar Artis te Amsterdam opgezon den. De vogel miste één oog en was tijdens een hevige sneeuwbui uit zee over den dijk gevlucht, waar hij met de hand werd gegrepen door een schippersknecht. Een passagier van het stoomschip «Veendam,* de heer J. Schneider, die van 30 Aug. tot 6 Sept. op Hoffmann-eiland in quarantaine werd gehouden, heeft des wege de stad New-York een proces aan gedaan. Hij eischt 20 000 dollars schade vergoeding. De minister van waterstaat verklaart in de memorie van antwoord op zijne be grooting, dat hij zeer spoedig na zijn op treden de herziening der wet op de Rijks postspaarbank ter hand heeft genomen. De vereischte overeenstemming met zijn ambtgenoot van financiën is verkregen en een wetsontwerp heeft zijn departement reeds verlaten. Onder die omstandigheden meent hij zich te mogen onthouden om, naar aan leiding van hetgeen in het voorloopig verslag omtrent de wettelijke regeling van verschillende punten gevraagd en opge merkt wordt, in beschouwingen te treden. Afgescheiden van het hierboven bedoelde ontwerp van wet, is het vraagstuk der pensioenverzekering bij de Regeering in onderzoek. Leidt dat onderzoek tot de inrichting van een instelling van verze kering, dan zal gewis de Rijkspostspaar bank in deze goede diensten kunnen be wijzen. Men schrijft ons uit Noord-Holland Tengevolge van de sneeuw en den daarop gevolgden dooi, is het water in de polders in Noord-Holland tot een belangrijke hoogte gerezen. Alle waterschappen zijn bezig om met de machines en de molens uit te slaan. Schermerboezem" is dan ook reeds gestegen tot 5 a 6 cM. onder A.P. Daar op zee niet kan gespuid worden, is het te verwachten, dat het boezemwater spoedig op peil zal zijn. Door den kantonrechter te Haarlem is bij vonnis van 9 dezer uitgemaakt, dat bij huur van dienstboden, indien de dienst bode met 1 Januari de overeengekomen nieuwjaarsfooi .in ontvangst neemt, en daarna haren dienst tegen 1 Mei opzegt en op dat tijdstip haren dienst verlaat, zij aan den meester het bedrag der ontvan gen nieuwjaarsfooi moet teruggeven. (Haarl. Ct.) IJmuiden 13 Dec. De vischsloep «Titia Jacoba*, van Middelharnis, heeft bjj het binnenkomen der pieren een zware stortzee overgekregen, waardoor de be zaanboom gebroken, het compashuisje weg geslagen en meer andere schade beloopen werd. Den schipper Maarten van Delft werd daardoor den rechterarm gebroken en nog een der bemanning bekwam kneu zingen aan het hoofd. In de nabijheid van Engelum wordt een terp (van gebr. Steenhuizen) afge graven, welke bijzonder rijk schijnt te zijn aan antiquiteiten. Daar zijn toch geld stukken gevonden van 2000 jaar oud (reeds ten tijde van keizer Augustus in gebruik), benevens een prachtige gevlamde koraal, die bij de Israëlieten te pas kwam. Voorts werd er het wrak van een schip diep onder den grond gevonden,'waarnaast een kolossaal zwaar stuk hout lag. Ook worden er vele schroeven en andere ijzeren voorwerpen gevonden. Ongeveer twee jaren geleden wer den uit de kerk te Klein-Zundert verschil lende gouden en zilveren voorwerpen ont vreemd. Ook in andere omliggende plaat sen werden kerkdiefstallen ontdekt, zonder dat het aan de politie mocht gelukken de schuldigen in handen te krijgen. Eindelijk echter is men er in België in geslaagd enkelen aan te houden, en thans blijkt, dat al deze diefstallen werden bedreven door een goed ingerichte dievenbende, be staande uit niet minder dan 26 personen, waarvan er 24 gebracht zijn voor de jury te Tongeren. Zij worden beschuldigd van te hebben deelgenomen aan tientallen van diefstallen in kerken en particuliere wo ningen. De meesten der beschuldigden hebben reeds eene volledige bekentenis afgelegd. Toch zal het op 5 December aangevan gen geding nog enkele weken duren, aan gezien vele getuigen zijn opgeroepen. Volgens de mededeeling der getuigen te Zundert en de bekentenis der beschul digden, zou de diefstal te Klein-Zundert gepleegd zijn door den hoofdman der bende en drie zijner medeplichtigen. Flesschentrekkera I In Groningerland is het gebruik van koek ten platte lande, vooral bij kermissen kolossaal. Do winkeliers in kleine plaatsen, waar de kermissen nog in fleur zijn, weten zich dan ook bytijds van do noodige hoeveelheid koek te voorzien. Zoo zyn er 'n 4e stad Groningen een aantal koekbakkers, die allen in het groot werken en hun zoete producten op bestelling naar de kleine plaatsen afzenden. Nu kreeg een dier bakkers een brief van een winkelier van een klein plaatsje met ver zoek om hem met het oog op de aanstaande kermis niet minder dan tien kisten koek te zenden. Een zeer welwillend schrijven bego- leidde dit verzoek. De firma was zoo goed bekend, de koek was zoo lekker en daarom werd deze bestelling al was het dan ook de eerste, aan die firma gegund Die lieve woordjes evenwel wekten by den bakker, die er al eens meer ingeloopen was, argwaan. Hoe lief, dacht hij, maar ik ver trouw het niet. Eenige dagen later kwam een tweede brief, waarin op spoedige toezending werd aange drongen, maar de bakker, die reeds een paar maal was opgelicht, liet ook dien brief onbe antwoord. Ongeveer een week daarna vervoegde zich een welgekleed heer aan zijn winkel, en deelde hem mede, dat hy een groote partij koek voor de aanstaande kermis wilde opdoen. Hy wenschte evenwel eerst den prys te weten, contant betalen was zyn gewoonte. Men ging aan het berekenen, de vracht en de verliezen werden in rekening gebracht en toen eindelyk de koopsom genoemd was, verklaarde die nette koopman, dat hy van den koop moest afzien, want dat er op die manier niets voor hem te verdienen overbleef. Dat is een solide koopman, dacht onze koek bakker by zichzelf. Een praatje ontwikkelde zich over den slechten tyd, over het slechte betalen en wat dies meer zy. In den loop van het gesprek vertelde de solide mijnheer, dat hij kwam van hetzelfde plaatsje, waaruit die vroegere bestelling van koek was gekomen, waaraan wegens onzeker heid omtrent de soliditeit van den besteller geen gevolg was gegeven. He, dacht onze bakker, als ik hem eens vraag naar de soliditeit van die firma. Die firma, luiddeAhet antwoord, puiktpuik solide alles op tyd betalen altijd prima soort artikelen. Men scheidde met een handdruk en de bak ker besloot nu de tien kisten koek af te zen den. Hij voegde er zelfs een briefje bij, waar- by hij zijne verontschuldiging aanbood, dat de toezending eenige vertraging had ondervonden. En de betaling De bakker wacht er nog op De vriendelijke mynheer, die zich o zoo solide had voorgedaan, was niemand anders geweest dan de flesschentrekker, die de door hem bestelde partij niet gekregen had en nu dat middeltje had aangewend, om toch zyn slag te slaan. Bestaat er gevaar dat de cholera het volgende jaar terugkomt In een bij den Rijksdag ingediend memorandum aangaande de epidemie wordt op deze vraag een be vestigend antwoord gegeven. Het komt voornamelijk hierop neder dat men van den kant van Rusland dit gevaar werke lijk heeft te vreezen, en dat een dergelijke overwintering der cholera als in Rusland, ook in Bongarjje, Frankrijk en Nederland niet is uitgeslotendat derhalve de open bare autoriteiten voortdurend hare aan dacht op den loop van den gezondheids toestand in die landen zullen gevestigd houden. Het Noorweegsche zeilschip «Dron- ningen,* van Fleetwood naar Laurvig, is ter hoogte van Liverpool vergaan. De geheele bemanning, bestaande uit 18 kop pen, vond den dood in de golven. De ware geschiedenis der vlucht van den jongen Prins Karei van Beieren waar aan men ook al een liefdeshistorie met een danseres verbond blijkt te wezen, dat de 18jarige Prins, die te kort werd gehouden naar zijn zin en bij de infanterie was inge deeld, in plaats van, zooals hy wenschte, bij de marine, van een korte afwezigheid van zyn vader gebruik maakte, om een langbe- raamd plan uit te voeren en weg te loopen. Hy wilde naar Kiel of Hamburg gaan en daar op de eene of andere manier dienst nemen aan boord van een Duitsch schip. Geld had hy niet bij zicheen adjudant die hem steeds vergezelde, betaalde altyd al het noodige voor hem. Slechts met moeite kon Zyne Hoogheid uit zyn zak genoeg geld bijeenschrapen voor een spoorkaartje derde klasse naar Regensburg. Daar wilde hy eerst zich begeven naar zijn bloedverwant, den Vorst van Thurn en Taxis maar hij bedacht zich onderweg en hy ging van Regensburg te voet naar Schwarzenfeld, naar graaf Holnstein. Men heeft verhaald, dat de Prins onderweg uitgeput van vermoeienis, in een gasthuis op genomen werd, maar dat is zoo niet. Prins Karei vond den graaf niet op zyn kasteel hij ging, zonder zich bekend te maken, weer heen, met de verzekering, dat hy terug zou komen, en hy vertrouwde zijn eenige bagage wat linnengoed in een krant gepakt aan de dienstboden toe. Dezen keken toen hij weg was, het pakje eens door en zij vonden tot hunne verwondering een kroon op het lin nengoed. Graaf Holnstein, die daarop aankwam, herkende het wapen der Wittelbachs en hij telegrapheerde naar München. De Prins werd toen hy terugkwam ontvan gen met de eerbewijzen aan zyn rang ver schuldigd en door allerlei beleefdheden zoolang op het kasteel gehouden, totdat zyn adjudant baron von Soden don gevlochten Prins kwam halen, om hem mee te nemen naar München. In darkest Russia. Het ziet er voor de Israëlieten in Moskou niet rooskleurig uit. De gouverneur, grootvorst Sergius, schijnt het plan te hebben opgevat stel- Iselmatig iederen Israëliet uit de stad te bannen. Ieder vreemdeling, die in de stad van het Kremlin verblijf houdt, zal in 't vervolg elk jaar zyn geboorte- en doopacte moeten overleggen. Als een gevolg van den jodenhaat staan meer dan 30.000 hui zen onbewoond en vallen er dagelijks de meest barbaarsche tooneelen voor. Dezer dagen gaf Sarah Bernhardt, de groote Fransche tragédienne, in Moskou haar eerste voorstelling. Zij trad op in «La dame aux Camélias.* De ontvangst was zóó koel, als zjj maar zyn kon. Toen zij voor de tweede maal voor het voetlicht verscheen, ging het niet beter. De reden daarvan is, dat zyJodin is. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen naar Nederlandsch Oost- en West-Indië en naar de buitenlandsche havenplaatsen, waarheen, voor zoover ons bekend is, oorlogsschepen der Koninklijke Nederlandsche Marine van hier vertrokken zijn. Naar Oost-lndiê: Verzen ding» weg. Datum der ter Tijdat. d.Uat. post-bezorg. buaLahPoatk 7.15'aar. j 7.15'aav. 12.30 's nam. 12.30'a nam. 7.15 'aav. 8.45 'a mor. 8.45 'a mor. p. zeepost rit Amsterdam, p. zeepost via Rotterdam p. Hollandache mail via Qenna p. Holl. mail via Marseille p. Fransche mail via Marseille p. Engelache mail via Brindisi p. Duitsche mail via Brindisi Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via AmsterdamI p. mail over Engeland p. mail via St. Nazaire. Naar Cura9ao, Bonaire ei St. Eustatius en Saba p. zeepoat via Amsterdam. I p. mail via Sonthampton Naar Hr. Ma. „Johan Willem Friso" te Toulon 17 Dec., 3.30 'a nam. (Aankomst te Toulon 19 Dec. 's morgensde verzending heeft dagelyks plaats.) Naar Hr. Ma. »Van Speyk" te Simonatad: via Southampton, 29 December 12.30 's namidd. (Aankomst der mail te Simonstad 21 Jan.) 21 Dee.l 19 7 Jan.| i Aruba, 7.15 'a av. 7.15 's av. 7.15 'sav. St. Martin, I 7.15'.av. 12.80's nam. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van af 12 tot en met 14 Dec. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD J. Reuvers en E. Kuiper. BEVALLENT. van BrederodeAgema, d. E. v. d. BeidtZyp, d. J. Leyende Haan, z. D. KossenGrin, z. J. B. BommelSenhanser, z. J. M. BomhoffBakker, z. OVERLEDENF. Filarski. 10 maanden. A. Bnis, 63 jaren. Burgerlijke stand, gemeente Texel. Geene. van 7 Dec. 13 Dec. ONDERTROUWD:) GETROUWD GEBORENJacob, zoon van Jacob Schrama en Dirkje Dyt. Hendrik, zoon van Cornelis Smit en Maria Witte. OVERLEDEN: Maartje Duinker, 65 jaren. Pieter Maas 83 jaren, weduwnaar van Hen- drikje Smit. Aris Bremer, 66 jaren, geh. met Marretje Kikkert. Marine en Leger. De luit. ter zee lste kl. J. W. Doijer, wordt met 16 dezer, geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedo-instruotieschip „Marnix." De machinist 3de kl. B. B. Nanning heeft te Hellevoetsluia met goed gevolg het examen gedaan voor machinist 2de kl. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. sehroefstoomsohip late kl. „Jo- ban Willem Friso," onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, in den namiddag van 19 dezer jte Toulon aangekomen. BEWERKT DOOR AM O. 45.) Had de waanzin zyns vaders hem ook aan gegrepen Een uur lag hy daar, toen kwam hy weer bij en stond op. Zyn gelaat toonde geen ze nuwachtige trekken meerhij had de over winning behaald over de gedachten, die hem kwelden. Zoo aanvaardde hy den terugtocht naar de villa. Zyn gelaat toonde vastberadenheid, maar het was bleek, spookachtig bleek. Hy bereikte de villa. Het eerst, wat hy zag, was Bertha, die in een leunstoel aan het open venster sliep. Hoe liefelyk waren haar trekken, hoe vreedzaamEn toch trad de graaf ver schrikt terng. «Ingesluimerd fluisterde hij. «Ingesluimerd evenals myn moeder!* Hy stond vastgenageld, twee, drie seconden, toen snelde hy naar binnen. Hy trad in de eetzaal. De tafel was gedekt en prykte met zilver en kristal, benevens heerlyk geurende bloemen. Hy sloeg daar geen acht op, maar schreef haastig eenige regelen op een blad papier, vouwde het dicht en bracht het met loome schreden naar de kamer, waar Bertha sliep. Op den drempel twyfelde hij noghy scheen bevreesd, angstig om haar te naderen. Ein delyk trad hij vooruit. Behoedzaam legde hy het papier op een tafel naast haar, knielde en drukte kussen op den zoom van haar kleed, op haar handen, op haar voorhoofd. Juist mompelde zy iets in haar droom. Verschrikt sprong hy op en verliet de kamer en het huis. Een uur later vertrok een trein van Car- narvon naar Londen. Een enkele passagier nam plaats in een coupé eerste klasse. Dat wasgraaf NortonWas hy waanzinnig geworden XXXII. De maan scheen helder op Bertha's gelaat, toen zij uit haar vaste sluimering ontwaakte. Zij glimlachte nog, zo had van Charles ge droomd. //Schei toch uit, plaaggeest In den droom had zy dezelfde woorden her haald, die zij vroeger te Sandypoint zoo dik wijls gebezigd had. In haar droom was zy nog eens zoo gelukkig met Charles samen geweest. Zij ontwaakte, zag de maan boven de boomen schynen, hoorde de zee ruischen en her innerde zich wie zij nu was. Zyn vronwGravin NortonZelfs in baar droomen mocht Charles niet meer voorkomen. Zij stond op, de vochtige avondlucht deed haar rillen. Na zy het toppunt van haar stre ven bereikt had, kwam haar dit niet zoo ver- rnkkelyk voor, als zy zich had voorgesteld. Haar hart geleek een «teenzij begon te vreezen voor zichzelve en voor haar echt genoot I Maar waar was hij Zy keek achter zich in het gedeelte der kamer, waar de maan niet scheen. Neen daar i hij niet, dus moest hij nog buiten zijn. Zij zou op hem wachtenDaar sloeg de klok halfachtHij was zeker al terug en wachtte haar in de eetzaal. Zij besloot daar been te gaan. Met dit voornemen ging zij naar haar kleedkamer, maakte daar haar kapsel en toilet vluchtig in orde en keerde naar de woonkamer terug. Het blad papier lag daar nog onopge merkt zy schelde en een bediende kwam. Is de graaf reeds terng, Anton Is hy in de eetzaal?" Mijnheer de graaf, mevrouw? Ik dacht, dat hy hier was 1" luidde het antwoord. Bertha schudde het hoofd. //Spoedig na onze aankomst verliet de graaf het huis zooals je weetIs hy nog niet terng Blijkbaar nam de verwondoring van den bediende toe. «Mynheer de graaf is reeds meer dan een uur terug, ik heb hem zelf zien thnis komen. Mevrouw sliep bij het geopende venster, toen hij kwam. In de eetzaal schreef mynheer de graaf eenige regelenik zag het papier in zijn hand toen hy naar dit vertrek ging. Zoo dacht ik, dat hij hier was.« Verbaasd luisterde Bertha naar deze woor den, torwyl de bediende vorschend rondkeek. /rik meende dat mynheer de graaf nog bier was, anders had ik de vrijheid genomen om het venster te sluiten," vervolgde Anton. //Als mevrouw het goedvindt, zal ik licht aansteken en dan mijnheer gaan opzoeken.» Zy gaf hem een goedkeurenden wenk en ging weer naar het venster. Anton stak de lichten aan, doch in het volgende oogenblik liet hij een kreet van verrassing hooren. /,Het schryven vaa den graaf 1 hier is het!* De bediende had gelyk, daar lag het briefje op de tafel. Bertha nam het papier op. Het schrift was van den graaf, do inhoud voor haar bestemd. Wat moest dat beduiden Een oogenblik hield ze het in de hand, toen wendde zij zich tot den bediende en zeide z/Het is goedAls ik je noodig heb, zal ik schellen Anton boog eerbiedig en verdween. Bertha draalde, voor zy het papier open vouwde. Waarom schreef hy aan haar Waar om kwam hy niet zelf Eindelyk nam zy het schrijven, dat met bevende hand geschreven scheen en zy las: .Bertha, heb medelijden mot my,schenk' my vergiffenisNooit zal je my wederzien Ach, geloof my, ik heb je nooit zoo innig lief gehad als op het oogenblik dat ik je j.verlaat. Als ik je niet zoo liefhad, zon ik niet van je kannen scheiden, maar ik waag het niet, by je te blijvenMeer durf ik niet te zeggen, een gelofte bindt my. Aan myn leven is op geheimzinnige en noodlottige wyze een misdaad verbonden 1 Keer terug naar tanto Elisabeth O, myn eenige liefde mijn hoogste geluk Ver van je verwyderd, zal myn hart breken en toch torwyl ik deze woorden neder- schryf breng ik aan datzelfde hart een doodelyke wonde toe. Vaarwel! Ik heb nog slechts één wensch, één bededat myn leven spoedig moge eindigen 1 Victor.» Zij las en herlas dit schryven en ze begreep er niets van, nietsZou dat nu een grap zyn of had graaf Victor zyn verstand ver loren Weer las zij den brief over. Een mis daad aan zijn leven verbonden Hy bedoelde zekor den dood van zyn mama. Maar was dat een reden om haar te verlaten Daar wist zy immers reeds lang van. u Als ik je niet zoo liefhad, zou ik niet van je kannen scheiden.» Hy beminde haar en verliet zyn geliefde Er was geen twyfelen aan, hy was niet goed bij zyn verstand, onmogelyk kon hy goed by zyn verstand zijn Zy dacht nog eens over de laatste twee, drie weken en vond, dat hy toch al zoo ver anderd was sedert den dood van zyn papa. Was hy niet meermalen zichtbaar voor haar teruggeschrikt Toen vatte zy verdenking op, nu bad zy zekerheid. De krankzinnigheid van den vader bestond daarin, dat hy meende zich te moeten verbergen en voor dood door te gaan. De waanzin van den zoon bestond daarin, dat hy zich inbeelde op den dag van zyn hu- welyk zyn bruid te moeten verlaten- (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1