't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. BZ*rr Ho. 2077. Woensdag 11 Januari 1893. 21ste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. fliÜi iWi Bureau: Zuidstraat. Abonnement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p* 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12*. Afzonderlijke nummers2 Cent. Bureaux: SPOORSTRAAT an ZUIDSTRAAT. Advertentlön Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Jan. 1892. Zaterdagavond trad in Tivoli als spreker op de hr. van der Goes, daartoe uitgenoodigd door de afd. Bond voor Alg. Kies- en Stem recht, alhier. Spreker stelde zich ten doel grie ven tegen de stellingen der socialisten te weerleggen en noemde daarbij in de eerste plaats een gelijke verdeeling van alle kapitaal. Dit was echter een onmogelijkheid en de daar door ontstane gelijkheid zou na korten tijd weder verdwijnen, waardoor de maatschappij er niet mee gebaat zon worden. Neen, men moet door de algemeene samen werking de producten nog grooter maken, opdat elk zyn deel van dien overvloed kunne verkrijgen. Door de concurrentie, waartoe de beden- daagsche tijdsomstandigheden dringen, worden de prijzen der productie vaak gedrukt, daar de sommen, voor reclame uitgegeven, op de verbruikers moeten worden verhaald. Als voor beeld werd hier aangehaald de chocoladefa brieken van Van Houten en Blooker. Die concurrentie, waardoor werkgevers vaak ge dwongen worden de loonen der arbeiders te verlagen, zou verdwijnen, wanneer men werkte in groote en goed begrepen coöperatie. Wan neer men alle goederen gelijkelijk verdeelde, zon ieder wellicht een inkomen van f800 h f 1000 hebben, en daarmede is het niet mo gelijk op onbekrompen voet te leven, hetgeen men zelfs van f 1500 niet kan doen. Ofschoon de machines het werk van dui zenden handen verrichten, wenschen de soci alisten die _niet op te ruimen, maar integen deel ze dienstig te maken tot nut voor allen, terwijl ze nu alleen 't kapitaal ten dienste staan. Spreker stelde voor de toekomst der socia listische Mij. drie tijdperken. Ie. de overgang, waarby 't kapitaal nog een zeker overwicht heeft2e. waarbij 't kapitaal op den achtergrond wordt gedrongen en 3e. 't tijdperk, waarin ieder neemt zooveel hij noodig heeft. Dit laatste zou dan de socialistische Maat schappij in hare grootste voortreffelijkheid voor stellen. Eerst zou men aan de bekwaamste lieden nog een hooger loon moeten toekennen, maar ten slotte zal er van loon geen sprake meer behoeven te zijn, daar iedereen voldoende zyne behoefte kan bevredigen. Voor de moeilijkste en onaangenaamste betrekkingen zou men lief hebbers kunnen vinden, door hun werktijd te verkorten. Niemand zou er belang by hebben meer te nemen dan hij noodig had, omdat er geen erf recht meer bestond. Van daar kwam spreker van zelf op 't huwelijk en 't stelsel der vrye liefde. In 't eerste tijdperk zou de staat voor voe ding, kleeding en onderwys der jeugdige staatsburgers zorgen en ten slotte de kinderen geheel tot zich nemen. De socialisten zyn geen verklaarde tegenstanders van 't huwelijk, maar dat zou van zelf vervallen, evenals meer dere instellingen, die haar ontstaan te danken hebben aan 't bezit. Onder de zaken, die zouden verdwijnen, re kende spreker ook den Godsdienst, of, zooals door hem meer bepaald werd bedoeld, de Gods dienstleer. De socialisten willen geen gewelddadige af schaffing der beide laatstgenoemde zaken, daar zoo iets niet noodig is, en 't is derhalve verkeerd hen als tegenstanders daarvan te beschouwen. Wat zij echter wel begeeren, is de volstrekte scheiding van kerk en staat. Persoonlyk was spreker niet tegen 't huwelyk gekant, daar hij binnenkort in den echt hoopt te treden en van den Godsdienst(leer) wist hij bepaald niets af. Dat de stroom des tijds naar 't socialisme heenvoert werd aangetoond uit de groote maat schappijen, die zich 't monopolie van verschil lende artikelen hebben verworven. In deze richting zal men voortgaan, totdat alles 6 6 n groote maatschappij wordt. 4t Is dus slechts een kwestie van tyd. Na de pauze werd 't woord gevoerd door de heeren Korving en Haak. De eerste vond 't minder gepast, dat spreker op ironischen toon over den Godsdienst had geoordeeld en maakte ook aanmerking op een gezegde, dat 't openbaar onderwys betrofter wyl de tweede 't bejammerde dat de poëtische toestand met betrekking tot 't huwelyk zou verdwijnen, wanneer daarvoor vrije liefde in de plaats treedt. Spreker beantwoordde de gemaakte opmer kingen en gaf ten slotte als zyne meening te kennen, dat de toekomst ook de poëzie zou behouden in de toestanden, die alsdan alge meen waren. Hy meende dat de verwezenlijking zijner dankbeelden sleehts van den tyd afhing en dat 't zyn plicht en die zijner geestverwanten is, dien tyd te bespoedigen. 'tZou wel gaan zonder buitengewoon geweld. De kleine klasse van bezitters zou eenvoudig ter zyde gezet worden. Ten slotte maakte de hr. Staalman de op merking, dat spreker had geoordeeld over Godsdienst en ouderliefde, terwijl hij zelfver klaarde van den eersten niets te weten en als ongehuwd persoon over ouderliefde niet by ondervinding kon meepraten. De hr. v. d. Goes trachtte zoo goed hy kon, die bedenkingen te weerleggen en noemde ze strikvragen. Nadat een der bestuursleden van »Alg. K. en S», de hr. J. Jansen, spreker en hoorders had bedankt, werd de vergadering, die vrij talrijk was bezocht, gesloten. Door ongesteldheid van een der ac teurs kon Zondagavond de aangekondigde tooneelvoorstelling in Tivoli niet doorgaan. Bevolking der gemeente Wieringen op 31 December 18911385 m. en 1341 vr., totaal 2726. Vermeerdering gedurende het jaar door: geboren 38 m., 33 vr.vestiging 30 m., 24 vr.totaal 68 m. en 57 vr. Vermindering gedurende het jaar door: sterfte 27 m., 27 vr.vertrek 20 m.. 27 vr totaal 47 m. en 54 vr. Verschil tusschen de geheele vermeer dering 21 m. en 3 vr.; totaal 24. Bevolking op 31 December 18921406 m. en 1344 vr.totaal 2750. Het getal huwelijken bedroeg 23 paren, allen tusschen jongmans en jongedochters. Door den heer J. C. Vunderink, ge schorst commissaris van politie te Gronin gen, is cassatie aange teekend van het von nis van het gerechtshof te Leeuwarden. Men schrijft uit Volendam Nu de Zuiderzee dicht ligt, pogen onze visschers nog wat te verdienen met zeer lange lat ten worden de netten onder het ijs ge schoven, waartoe eerst bijten worden ge hakt. Het is een koud en lastig werk, dat meest bij nacht moet geschieden. In een nacht werden 2000 stuks spiering buit gemaakt, maar sedert bedraagt de vangst zeer weinig. De vermoedelijke dader van den moord op de vrouw, die tusschen Woubrugge en Langer-Aardood op den weg werd gevonden, is te Uithoorn door de gemeentepolitie gevat. Hij is een bedelaar en heet A. Wülemse. Ofschoon hij ontkent, is hij toch ter be schikking gesteld van den officier van jus titie te 's Gravenhage. Door den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken bij de rechtbank te Groningen, is Vrijdag een bevel tot voorloopige aanhouding verleend tegen een zevental boerenknechten uit Uit huizen, ter zake dat deze in den verloopen oudejaarsnacht, na vooraf gemaakte af spraak, openlijk met vereende krachten, bij acht landbouwers, wonende onder de gemeenten Uithuizen en Uithuizermeeden, een groot aantal glasruiten hebben ver brijzeld zij hebben bij één landbouwer er 65 vernield, bij anderen respectievelijk 10, 7, 56, 46, 57, 19 en 7, te zamen niet minder dan 267. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden: 1. In Februari zal te Gravenhage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk, om, naarmate van de behoefte van den post of telegraafdienst, te worden aangewezen. Er worden daartoe twintig plaatsen opengesteld. 2. Aanstelling van klerken geschiedt op een jaarwedde van f400, welke be looning kan klimmen tot f1200. Bij de politie te Leeuwarden heeft zich een panbakkersknecht uit Makkum aangemeld, die aan den commissaris van politie de bekentenis heeft afgelegd, dat hij te Makkum in de fabriek van zyne patroons, de heeren Gebr. Tichelaar, brand had gesticht, welke evenwel nog tijdig door het werkvolk was gebluscht, waarna hij de vlucht had genomen. Daar op telegraphische informatie ant woord kwam, dat die opgave waarheid be helsde, is de schuldige na opgemaakt pro- ces-verbaal ter beschikking van de justitie gesteld. Een werkman, T. T. genaamd en vader van een gezin, bekende dat hy reeds vele jaren achtereen bij zyne patroons, die hem goed behandelden, werkzaam was en dat hy tot deze treurige daad was gekomen door misbruik van sterken drank. Te Groningen is een politieveror dening uitgevaardigd, krachtens welke zich niemand na 10 uur des avonds in eeu her berg of koffiehuis mag bevinden. Alleen aan hen, die met de tram des avonds half- elf aankomen, is dit geoorloofd. Liefheb bers loopen nu de tram te gemoet, stappen in en hebben daarmede het recht tot plak ken* verkregen. Op 15 Februari 1886 barstte te Leiderdorp, in de buurtschap Achthoven, een hevige brand uit op een boerenplaats en legde hooischelven, stal en wonig in de asch. Al zeer spoedig kreeg men kwaad vermoeden, doch de bewijzen, dat hier moedwillig brand was gesticht, ont braken. Zoo verliepen bijna 7 jaren. Eindelijk begon het geweten van den dader te spreken en deze, vroeger een wel varende boer, die door drankmisbruik veel tot zyn achteruitgang toebracht, bekende den brand gesticht te hebben om de as surantiepenningen f 12.600, machtig te worden. Deswege had hij zich Donderdag voor de Arrond.-Rechtbank te 's Graven hage te verantwoorden Het O. M., er op wijzende dat de bekl. zich zoowel volgens de Code-Pénal als volgens ons tegenwoordig Strafwetboek strafschuldig heeft gemaakt, daar hier ge meen gevaar te duchten was, vorderde 3 jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. A. L. C. Pabst, meende dat de zaak als een rara avis mocht worden beschouwd, daar het feit gepleegd werd onder den ouden toe stand van de »Code Pénal* en de be kentenis werd afgelegd onder de werking van ons nieuwe strafwetboek. PI. meende ook in de huiselijke omstandigheden van bekl. een reden tot verzachtende omstan digheden te zien, terwijl geen gemeen gevaar voor goederen* had bestaan. Uitspraak over acht dagen. Yoor de rechtbank te Haarlem stond dezer dagen terecht de 28-jarige brieven besteller Gerben de Graaf, beschuldigd van zich uit een pakje dat hij den 23sten De cember moest bezorgen, een som van ne gentien gulden te hebben toegeëigend, ter wijl hy het pakje daarna zonder het geld heeft bezorgd. Het was een kistje, waarin behalve eenige andere artikelen, zich een apothekersdoosje bevond, met een munt biljet en negen losse guldens, zoodanig verpakt dat het niet kon rammelen. De Graaf erkende den diefstal, maar be weert dat het kistje zoo slecht was geslo ten, dat het doosje eruit is gevallen doch dit wordt weersproken door de verklaring van een adsistent der posteryen, dat geen postpakket ter bestelling wordt afgegeven, wanneer het niet behoorlijk is gesloten. Blijkbaar heeft dus de besteller het kistje opengebroken. Bovendien was het door den afzender stevig dichtgetimmerd. De subst.-off. van justitie, mr. J. P. van Outeren, acht het aan beklaagde te laste gelegde feit van verduistering volko men bewezen en eischte een gevangenis straf van één jaar. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. Spoor, merkte op, dat vrijspraak zal moeten volgen, op grond van het feit dat beklaagde het geld niet heeft misbruikt en aangewend ten eigen bate, wat toch door de dagvaarding is te laste gelegd. Voorts bestrijdt pleiter de meening, dat beklaagde het kistje met eenig scherp werktuig zou hebben geopend. Uitspraak over 8 dagen. Deze zelfde beklaagde werd door de rechtbank veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, wegens een misdrijf tegen de zeden. Er is gebrek onder de 'visschers van Zoutkamp. Volgens berekening is in het afgeloopen jaar per schuit niet meer be- somd dan f450, een som, waarvan 3 tot 4 meestal gehuwde personen moeten leven, 't Zal niemand bevreemden, wan neer gezegd wordt, dat thans te Zoutkamp armoede, bittere armoede geleden wordt. Er heeft zich daar thans een commissie gevormd om de belangen der nooddrufti- gen zooveel mogelyk te behartigen. De heeren J. Brands, stoomboot-kapitein, en J. de Vries, onderwijzer te Zoutkamp, stellen zich beschikbaar tot het ontvangen van gaven. Een zeer treurig voorval had Vrij dag te Sliedrecht plaats. Uitgelokt door het prachtige gladde ijs in de rivier de Merwede, waarop reeds onderscheidene menschen liepen, wilde de 22jarige W. H. Kleyn Vrijdagmorgen zich met een prikslede op de rivier wagen, met het ongelukkig gevolg dat hy in een wak reed en voor de oogen van zyn moeder, een weduwe, voor wie hij handel dreef in steenkolen, verdronk. Pogingen om hem te redden mochten niet baten, omdat men niet spoedig ge noeg bij den ongelukkigen jongen kon zyn. Te Scheveningen heeft een arme vrouw haar gezin verrijkt" met een drie ling 2 meisjes en 1 jongen. Moeder en kinderen zyn heel wel. De groote tempel der Mormonen in de Zoutmeerstad, een indrukwekkend grootsch gesticht, zal 6 April 1893 inge wijd worden. De bouw heeft ongeveer 40 jaren geduurd en f 6,000,000 gekost. De rechtbank te Astrachan heeft uitspraak gedaan in het geding tegen de personen, die betrokken waren in het cho- lera-oproer. Er werden 20 veroordeeld op gehangen te worden, 22 werden tot twin tig jaar dwangarbeid verwezen, terwyl 90 anderen lichtere straf bekomen zuHen. Te Port Louis, de hoofdstad van het eiland Mauritius, is een 35-jarig man, Diané genaamd, zoon van een Hindoe en een negerin, terechtgesteld wegens moord op een zevenjarig meisje. Hy had de arme kleine in een hinderlaag gelokt en ver moord, om >haar bloed te drinken en haar hart op te eten«, overtuigd dat hij door die ijzingwekkende daad begaafd zou wor den met bovennatuurlijke macht. De too- venaar" zooals hij zich noemde, onderging de doodstraf met de kalmte van een mis kenden wijsgeer. Te Parijs in de rue Truffault zyn twee zusters, Marie en Pauline Gondé, dood gevonden. Zij gingen door voor zeer arm en hadden dan ook in deze koude dagen geen vuur in den haard. In een doos, waarin zij hare kleederen bewaarden, is evenwel een waarde van 1.440 000 gulden aan spoor weg-aandeelen en andere papieren gevonden. Een melkboer* in Londen, die op heeterdaad werd betrapt, terwyl hy bij de melk die hy rondbracht water goot, is tot f24 boete of 14 dagen hechtenis veroordeeld. Een Amerikaansch Ponipeji. Bij Santiago de Los Caballeros, een der voornaamste steden in Guatemala, zyn on langs opgravingen gedaan en de overblijf selen ontdekt eener zeer oude stad. De plaats is thans een haciënda, die wie zou het geloovenden naam draagt van Pompeya. De eigenaar van dit landgoed heeft toevallig enkele stukken oud aardewerk onder den grond gevonden en is toen verder aan het graven gegaan. Daarbij ontdekte hy dat een ganschestad onder den grond bedolven was, blijkbaar door een vulkanische uitbarsting (de plaats ligt vlak by den vulkaan Agua) aangezien de lijken, die men aantrof, blijkbaar van persouen waren die in hunne dagelijksche bezigheden plotseling gestorven waren. Deze menschen waren van athletische ge stalte, gemiddeld 7 voet lang, met uitste kende jukbeenderen en hoekigen forschen kin. Er is ook een groote verscheidenheid van gereedschappen gevonden en van af godsbeelden, alles in steen of aardewerk, maar zoo zuiver en zorgvuldig bewerkt, dat men er zich over verbaast hoe dit zonder metalen werktuigen mogelyk was. Toch moet dit alleen met steen zyn ge schiedt; er is geen spoor van metaal ge vonden. In Hongarije is een trein door een sneeuwval iu een tunnel opgesloten. Het duurde bijna een dag eer men den weg had vrijgemaakt. De ellende der reizigers was onbeschrijfelijk. Te Saint Gratiën, in het Fransche Departement Calvados, werd dezer dagen een 20jarig jonkman begraven, die aan typhus geleden had. Na afloop van de ker kelijke plechtigheid werd de kist voor- loopig in een gewelf neergezet, omdat het familiegraf nog niét gereed was, en toen men later het stoffelijk overschot daarheen bracht, bemerkte men eenige beweging in de kist. Het deksel werd onmiddellijk open gemaakt en de jonkman, die slechts schijn dood was geweest, kwam er uit, niet be paald springlevend, maar toch levend, en hy is, hoewel nog zeer zwak, op den weg van beterschap. Men berichtte onlangs kortelijk het wedervaren van omtrent 800 Nederlaudsche landverhuizers in het St. Luis-dal, Ala- mosa (Colorado), waar zij teleurgesteld werden in hun verwachting het land in bezit te kunnen krijgen, dat zij in het moederland gekocht hadden. Zy hadden nu veel armoede en ellende te doorstaan. Men heeft te Alamosa algemeen sympa thie voor de arme Hollanders, die o. a. ook bitter te lijden hebben van de koude. Men had hun in het moederland wonderen ver haald van het zachte klimaatzij hadden daarom hunne winterkleeren verkocht en bevriezen haast by 30° vorst. Er is een vergadering gehouden van de voornaamste burgers der stad, waarin een commissie werd benoemd, om te waken over de belangen der Hollanders en hen op alle wijzen te helpen. Waarschijn lijk zal men zorgen dat zij hun geld terug krijgen, of althans hen in staat stellen zich daar als landbouwer te vestigen. >Zy zijn*, zoo verklaarde de burgemees ter van Alamosa, die aan het hoofd der genoemds commissie staat; »Zij zijn het soort immigranten dat wij noodig hebben eerlijke, schrandere lieden, in staat om de hulpbronnen van onzen landbouw te helpen ontwikkelen. Zy mogen door niemand ter wereld bedrogen worden." Er zouden, naar men bericht, in Februari weder 500 kolonisten uit Nederland naar het St. Luis-dal gaan. Men vreest daar dat deze nu niet zullen komen en dat zou wel te begrijpen zyn. In elk geval zullen de landverhuizers weldoen zich volledig op de hoogte te stellen, voordat zij tot de reis besluiten. (»N. v. d. D.") Correspondentiepartij tusschen H. S. te Hel der en de Arnhemsche Sohaakvereeniging. Wit (Arnhem). Zwart (Helder) 20Df2 X f4 21. D dle2 Stand der partij na den 2lsten zet van wit. Helder. m d e Arnhem. 1 g Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van af 5 tot on mot 7 Jan. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD G. Molenaar en M. Veen. G. van Dort en J. de Vries. BEVALLEN J. H. C. Zitsdo Barbanson, z. D. GerritsenBaas, d. C. D. Gaado— Winkler, d. B. Buijs—Bijl, d. A. Wyker— Hopman, d. M. de CockJilloba, z. H. Kui perDeus, d. G. Boogaardde Boer, z. J. A. Veldhuijzenv. d. Hoeven, z. C. Jansen Bremer, d. M. E. T. LuijckxMeyer, z. OVERLEDEN C. L. v. Balen, 2 maanden. 2 levenloos aangegeven. Marine en Leger. De luit. ter zee le kl. P. C. Swaan, de luits. ter zee 2de kl. F. J. Goedkoop, P. Sodenkamp, jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort, de adel borsten le kl. F. A. HollemHQ, W. Lam, P. F. K. Ebbinge Wubbe, J. E. de Bruyne, de off. van gez. bij de zeemacht K. A. E. Seipgens, en de off. van adm. 2e kl. R. F. baron Van Heerdt tot Eversberg, allen dienende u.b. van Hr. Ms. ramschlp „Guiuea", eerstgenoemde als le officier, worden met 16 dezer overgüpfuatst aan boord van Hr. Ms. ramschip „8chorpioen", eerstgenoemde als le officier. Blykens bij het dep. van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. sehroefstoomschip le kl.„Jo- han Willem Friso," onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den Ben dezer van Gibraltar vertrokken ter voortzetting van den oefenings- tocht. De vunrstoker 2e kl. A. J. van der Blij,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1