't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL go. 3081. Woensdag 25 Januari 1898 21ste Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Bureau: Zuidstraat. cTelefoonnu. 42. Spoorstraat. Telefoonn0. 36; Abonnement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 Afzonderlijke nummers met Zondagsblad f 1,12*. 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 24 Jan. 1893. Op a.s. Vrijdagavond zal in Tivoli alhier de vierde Volksbijeenkomst in dit seizoen gehouden vrorden. Als sprekers zullen alsdan optreden de heeren H. Rou- kens en F. J. Bargerbos. Door de Ver- eeniging «Helder's Dilettanten-Club" zal de dramatische schets van Rosier Faassen »De Militaire Willemsorde" worden opge voerd, terwijl ten slotte een gymnastische scène door de heeren H. en S. zal gege ven worden. Op verzoek van 't Bestuur herinneren wij, dat aan de bepaling, om jongelieden beneden 16 jaar niet toe te laten, in 't vervolg streng zal worden de hand gehouden. Zondagavond gaf de Gymnastiek- en Schermvereen. «Friedrich Ludwig Jahn," een uitvoering in Tivoli. De zaal was flink bezet en er heerschte een opgewekte stem ming. Een negental nummers werd flink en vlug uitgevoerd en leverde het bewjjs dat de korporaals der artillerie, zoowel in gymnastiek- als in wapenoefeningen voor den dag kunnen komen. Een bijzonder goeden indruk maakten de staafoefenin- gen, groepen ringen en knotsoefeningen. Ten slotte werd gegeven een pantomime, «de Negerstukadoors," die den lachlust in groote mate wist op te wekken. Door de Koïiingin-Regentes is f 300 geschonken aan de commissie te Urk voor de behoeftige typhusljjders en hunne huis gezinnen aldaar. Bij den Donderdag vanwege de Scha - ger IJsclub te Schagen gehouden wedstrijd in het schoonrijden door paren werd de prgs behaald door den Heer F. Groneman en Mej. M. Kaan met 37 punten, de le premie door den Heer N. Kaan en Mej. S. Kaan, in loting met den Heer R. Schenk en Mej. G. Bakker, die de 2e premie ver wierven, welke twee laatste paren het gelijk aantal punten (33) behaalden. Het maximum van het aantal te beha len punten was bepaald op 40. Dertien paren namen aan den wedstrijd deel. Al de prijs win ners zijn woonachtig in de na burige gemeente Wieringerwaard. Uit Amsterdam wordt gemeld: Vrijdagochtend omstreeks half twaalf was een aantal werkeloozen, vermeerderd met eene groote menigte nieuwsgierigen, op den Nieu- wezijdsvoorhurgwal verzameld. Daar werd hun een schrijven voorgelezen van de directie der broodfabriek op de Vijzelgracht, inhoudende de mededeeling, dat geen brood zou worden gegeven en dat geweld met geweld zou ge keerd worden. Steenbergen, die het schrijven voorlas, ried aan toch naar de fabriek te trekken, om zich van de waarheid te overtuigen. Aldus ge schiedde. De toegangen tot de fabriek waren door po litie afgezet. De bekende socialist Geel met een paar zijner genooten verkregen echter toe gang. In het kantoor der fabriek werd hun door een beambte medegedeeld, dat van een belofte, gisteren gegeven, geen sprake is ge weest. Geel bracht deze kennisgeving over aan de menschen, die op eenigen afstand ston den te wachten. Hij maande hen tot een badaard uiteengaan aan, ook omdat, aangezien er dezen ochtend by de straatreiniging honderden aan het werk gezet zyn, het overblijvend aantal te gering was, om verder iets te doen. Nochthans was de Vijzelstraat zwart van menschen. Een klaar bewijs dat het voor een aanmerkelijk deel nieuwsgierigen zijn, die aan de beweging achynbaar groote proporties geven Trouwens, wie het om brood is te doen, kan terecht by de tweemaal daags gehouden uit- deeling van brood en koffie op den Singel en op de Lauriergracht. Op den Dam werd het langzamerhand vol ler, maar toch was er veel minder publiek dan by de opstootjes van voor eenige weken. Te tien minuten over tweeën begonnen de kwaadwilligen zich aan te sluiten; in het eerste gelid een paar twintigjarige meisjes met roode doeken, dezelfden die by alle socialisti sche standjes in de voorhoede zyn. Het eerst trok men door de Kalverstraat, waar reeds eenige winkels gesloten waren, en andere op de nadering der zingende menigte gesloten werden. Reeds 's ochtends hadden vele bakkers het voorbeeld daartoe gegeven. Door een met veel beleid uitgevoerd bevel, kwamen op het oogenblik, dat de eerste rijen van den stoet by het Spui waren, van vier zyden, sterke detachementen politie aanrukken. Oogenblikkelyk regende het steenen. De politie, een 200 man sterk, trok de sabel en joeg de menigte naar alle zijden uiteen. Bij deze charges bekwamen vele kwetsuren. Een man, die een zware wond aan den bals bad bekomen, werd naar het gasthuis gebracht. Een tallooze menigte nieuwsgierigen was op de beenSpui, Singel, Rokin, Kalverstraat overal was het vol. Van halfdrie af, trad de politie zoo krachtig mogelijk op, zonder aanzien des persoons. Alle groepen kijkers, die vooral op de hoeken der straten stonden, werden uiteengejaagd. De houding, zelfs van het beschaafde pu bliek, was treurig. Omdat samenscholingen nog niet verboden zyn, vroegen zelfs heeren, of zij dan niet kalm mochten staan kijken. Ondertusschen werden in de Kalverstraat voortdurend meer winkels gesloten. Van de gebeurtenissen der nu volgende drie kwartier, is geen uitvoerige beschrijving te geven. Voortdurend hoopte het publiek samen, even dikwyls werd er met de sabel op ingegaan. In de Kalverstraat, op het Spui, op het Rokin, op den Dam, op het oude Beurspleintje, overal werd gecharc-heerd. Iedereen liep dan hard weg en ging 50 meter verder weer staan kyken. Af en toe werden steenwerpers in hechtenis genomen. Het juiste aantal is nog niet be kend. Omstreeks 3 uur begon een deel der nieuwsgierigen huiswaarts te gaan. Maar toch was het tot halfvier telkens noodig de sabel te trekken. Omstreeks dat uur is de hoofdwacht der uitgerukte politie ingerukt, 't Was den arme kerels aan te zien, hoe vermoeid zy waren. In het midden der stad bleef het druk. De Kalverstraat kreeg langzamerhand weer haar gewoon aanzien. Het «Handelsblad" zegt o. a. Onze totaal-indruk van het heden gebeurde kan in weinige woorden worden samengevat Het Amsterdamsche publiek heeft zich bij den neus laten leiden door een klein aantal jon gens. Het zijn deze jongens geweest die heden middag op den Dam begonnen te zingen en terstond een zwerm nieuwsgierigen achter zich sleepten, die graag wilden zien »hoe dat zou afloopen." Voor diezelfde jongens hebben de nieuwsgierigen de kastanjes uit het vuur ge haald, want zoodra er klappen vielen, zorgden die zangers van socialistisohe liederen wel dat zy buiten bereik kwamen. Zulke jongens zijn het kinderen soms die, gesterkt door luierende nieuwsgierigen, vandaag eenige straten onveilig hebben ge maakt voor menschen, die nog wat anders te doen hadden dan kyken en die de zaak van den eerlijken werkman weer eens benadeeld hebben. Voor de rechtbank te Dordrecht had zich Vrijdag een vrouw uit Hoogvliet te verantwoorden wegens mishandeling harer buurvrouw. De president vraagt deze of zich alles feitelijk heeft toegedragen als zij doet voorkomen. De mishandelde buur vrouw i Zoo waar ik hier voor uw toon bank sta.« De sociaal-democraten te Amsterdam houden Woensdagavond een protestver gadering tegen het besluit van het gemeen tebestuur in zake de werkeloosheid. Domela Nieuwenhuis zal als spreker optreden. Voor de Haagsche Rechtbank zal Maandag 30 Januari de zaak behandeld worden van den Heer S., op den Bezui- denhout aldaar, beschuldigd van een knaap, welke het hem lastig maakte met belletje trekken, met vitriool in het gelaat te heb ben gespoten, waardoor de jongen ernstig letsel kreeg. De vorige week is de bekende be delaar, die zooveel jaren in zijn rolwa- gentje tusschen Rijswijk en Den Haag, de gaven der voorbijgangers inzamelde, ge storven. De Haagsche correspondent van de «N. Gr. Ct." weet omtrent dezen man het volgende te verhalen: Tientallen van jaren kon men daar, dag aan dag, in weer en wind een gebrekkig manneken in een rol wagentje zien zitten, die wel niet bedelde, maar van de voor bijgangers aalmoezen ontving. Dezer dagen stierf hij en in een advertentie in de Haag sche bladen, bedankte zijn broeder dege nen, die den 63jarigen overledene hadden onderhouden. Er was, naar ik hoor, wel reden voor die dankbetuiging, want de ongelukkige bedelaar moet een aardig fortuin hebben nagelaten. Trouwens reeds jaren geleden werd mg verzekerd, dat de «arme man" te Rijswijk tal van eigendommen bezat en een winkelzaak (die echter onder een an- dere firma werd gedreven.) Een grossier vroeg eens inlichtingen aan een bankier omtrent de soliditeit dier firma en ontving als antwoordgoed voor een tonne gouds. Te Opheusden zou Vrijdag een hard rijderij gehouden worden door meergegoe- den. Een troep arbeiders was hierover ontevreden en trok met een roode vlag over het ijs, roepende: «schaatsen af, wij zijn socialen" Alle dames en heeren werden door de bende van de baan gejaagd. Des avonds trok een honderdvijftigtal zingende door het dorp. Bij de voornaamste ingezetenen werden de ruiten ingeworpen terwijl alle lantaarns in het dorp werden stukgegooid. Zou het een rechtszaak worden? Drie jongens te Leiden hadden voor de thans trekkende Staatsloterij een twintigje gekocht. Toen de drie eerste klassen hadden ge trokken, kwamen zij op zekeren dag in een tapperij, waar zij den kastelein ver zochten hun een daalder te willen voor schieten. Hiertoe was hg niet genegen, waarop een der knapen hem voorstelde het loterijbriefje, tot de terugbetaling geschiedde in bewaring te nemen, waarmede genoegen werd genomen. Op een anderen dag wordt de tapperij ook bezocht door een buitenman, en al pratende kwam het gesprek to(en even eens op de Staatsloterij. De buitenman zou er ook nog wel een briefje in willen hebben, maar er was zoo moeielijk of lie ver in het geheel geen aankomen meer aan, nu er al drie klassen hadden getrok ken. De kastelein herinnert zich dat hg nog een briefje in zijn la heeft liggen en doet dit voor tusschen de drie en vier gulden van de hand, nl. voor zoo veelals de oor spronkelijke waarde van het twintigje be draagt. De waard scheen echter buiten zyne vroegere gasten gerekend te hebben. Op een zekere* dag meldden dezen zich bg hem aan om het briefje weder i* ontvangst te nemen. Dit is er evénwel niet meer en den bui tenman, in wiens bezit het briefje was overgegaa», kent de kastelein ook niet. De jongens big ven hunne terugvordering handhaven, te meer daar op het briefje in de 4e klasse de prijs van t 5000 is gevallen. De geschiedenis, welke voor den kaste lein zeiven niet zoo heel aardig is, kan dus nog wel eens een belangwekkend staartje hebben zegt hetLeidsche Dagbl. waaraan wij dit verhaal ontleenen. Werkloosheid en Emigratie. Er heeft zich hier te lande een comité ge vormd, bestaande uit de heeren Job. van 't Lindenhout te Neerbosch, L. R. J. A. Roos- male Nepveu te Doorn, H. Pierson te Zetten, H. A. J. Leembruggen te Zwolle, jhr. dr. L. de Geer te Velp, J. H. F. Gangel Czn., te Harderwijk, dat zich ten doel stelt do toe nemende werkeloosheid door emigratie te be strijden. De keus daartoe is gevallen op de noord westelijke districten van Canada, welker re geering aan ieder volwassen persoon boven de 18 jaar eene huiaplaats van 160 acres (65 bunders), tegen betaling van de kosten der inschryving 10 dollars, afstaat-, mits hij aan voorwaarden voldoet, waarvan de strekking is, der regeering een waarborg te geven, dat de alzoo toegestane huisplaats ook werkelijk door den setier» bewoond wordt. Het comité hoopt een maatschappij tot stand te brengen, die eene leening uitschrijft, met het doel, zóó duizenden gezinnen, die hier geen werk en dus geeu brood kunner vinden, op eene huisplaats te vestigen. Maar het oogenblik is daartoe niet gunstig, zegt het comité, en toch de nood nijpt. Om het groote doel voor te beroiden, wenscht bet comité een 40- of 50-tal jonge mannen, met 2 of 3 gezinnen naar Canada te zenden, die daar als pioniers, al» wegbereiders voor hunne lotgenooten, die het comité hoopt to laten volgen, zullen optrcdeD. Reeds in April 1893 hoopt het die uitzending te doen geschieden. Voor hunne ontvangst en plaatsing in Canada zal de vertegenwoordiger aldaar, de heer R. Insinger, lid der Staten van de Noordweste lijke districten, zorg dragen. Tegen een goed loon is daar werk voor hen te vinden. Het loon in de zomermaanden, één doller daags, boven kost en inwoning, is voor een veldar- beider veel. Van dit loon kan een kloeke jonge man na eenigen tyd de kosten van overtocht terugbetalen. Ditzelfde geld kan dus later weer dienen om anderen te helpen emigreeren. Eene belangrijke som is noodig om dit plan uit te voeren, en het comité zoekt dus steun bij hen, die, meer of minder rijk bedeeld met aardsche goederen, veel of weinig kunnen af staan. Vóór de eerste dagen van April moet het comité eene keuze gedaan hebben uit de vele honderden, die zich tot het comité wenden met het verzoek hen te helpen, ten einde in een ander werelddeel werk en dus brood te vinden. Penningmeester is de heer jhr. dr. L. de Geer tc Velp, die gaarne iedere gift voor dit doel, groot of klein, in ontvangst neemt. Drie landgenooten zegden ieder reeds eene gift van f 1000 toe. Omtrent het vreeselijk spoorweg ongeluk in Rusland op den Slatoust-Sa- maraspoorweg wordt nader bericht, dat daarbij 49 rekruten om het leven kwa men. De trein, waarmee ongeveer 200 re kruten naar hunne regimenten reisden, geraakte in volle vaart in brand. De brand ontstond vooraan in een waggon en door de vaart van den trein waren de vlammen in een oogwenk door den geheelen wagen verspreid. De jonge soldaten werden voor het mee- rendeel gered. Men liet den trein zoo spoe dig mogelijk stilhouden en de brandende waggon werd afgehaakt. Maar onder het angstig dringen waren een aantal der jon gelieden bij den ingang beklemd geraakt, zoodat er geen bewegen was aan de op eengepakte lichamen. Zeven werden met veel moeite eruit gehaald, maar niet dan nadat zij zeer zware brandwonden hadden bekomen, aan welke een hunner overleed. Veertig verbrandden in den wagen en acht anderen stikten door den rook. De koude in het buitenland. Te Eisenach zijn verscheidene menschen en ook dieren doodgevroren. Een trein van Nisch (Servië) naar Bel grado is in de sneeuw blijven steken. Uit Italië komen niets dan ongelukstij dingen betreffende hevige koude en sneeuw stormen. Op een goeden oogst van oran jeappelen en citroenen moet niet veel ge rekend worden. De boomen hebben door de koude en sneeuwstormen daartoe te veel geleden. In Calabrië zijn twae huizen in gestort, welke de ontzettende hoeveelheid sneeuw, die op de daken lag, niet langer konden torschen. Ook in Sicilië ziet het er slecht uit met de wijnbergen en olijfboo- men. In Modena kwamen 40 personen in de sneeuw om. De havens aan de oostkust der Veree- nigde Staten hebben veel last van drijfijs. Het scheepvaartverkeer is bijna overal gestremd. In de Derlawarebaai ligt een vloot van steenkolenschepen ingevroren. Het ijs, dat die schepen omringt, is op vele plaatsen acht voet diken daar men vreest, dat de vaartuigen, die meer dan een half millioen dollars waarde hebben, het bg het in beweging komen van het ijs te kwaad zullen krijgen, worden er maatregelen genomen om eenige groote schotsen door dynamiet te doen springen. Te Providence (V. Sging een slede, waarin zich 30 jonge mannen en vrouwen bevonden, over een overgang van den spoorweg op het oogenblik dat de trein naderde. Hij vloog tegen de slede en ver- brgzelde die. Er werden 7 personen on middellijk gedood. In Zweden en Noorwegen is het in geen jaren zoo koud geweest. In het Schagerrak liggen tal van stoom- booten vastgevroren. Vooral in het Noorden van Zweden heerscht onder de armere klassen bitter gebrek. Te Praag is een schildwacht in zijn huisje doodgevroren. Van 18 sappeurs en mineurs van het garnizoen van Praag, die op het veld eenige werkzaamheden moesten verrichten, zijn de voeten, handen of neu zen bevroren. Zij zijn allen naar het hos pitaal vervoerd. Bij een Donderdag te Cambridge ge houden hardrijderij op schaatsen heeft de amateur-wereldkampioen Eden weer een eersten prijs behaaldeen andere Haar lemmer, de heer Houtman, verwierf den derden prijs de tweede werd behaald door den Engelschman Aveling. Er werd gere den op een baan van l/4 Engelsche mijl. Zaterdag werd de Prins van Oranje cup verreden. In Engeland is een beweging be gonnen om te beletten dat de afzichtelijke crinoline, de hoepelrok, weder worde ingevoerd. Zij, die zich deze leelijke mode nog her inneren, die vrouwen op tafelschellen deed gelijken, weten welk een aantal draagsters van de crinoline overleden tengevolge van brandwonden. De rok kwam in aanraking met het vuur, waarvan met niet op vei- ligen afstand bleef, vergetende hoe groot de omvang der kleederen geworden was. En vatte de rok eens vlam, dan beletten de hoepels en stalen veeren dat de vlam werd versmoord. Ook de bekende dameskleedermaker te Parijs, Wörth, heeft verklaard sterk tegen de invoering van de crinoline te zijn. Hij noemde het een kleedingstuk, dat meer aan wilden dan aan beschaafde menschen past. Als een bewijs van de verbazende waarde, welke bebouwde panden in de City te Londen vertegenwoordigen, kan strek ken, dat Woensdag jl. twee huizen aan Cornhill, No. 11 en 12, tegenover de En gelsche Bank gelegen, bg openbare veiling voor den eigenaar werden opgehouden op een bedrag van 160,000, nadat er 157,000 (f 1,884,000) voor geboden was. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen naar Nederlandsch Oost- en West-Indië en naar de buitenlandsche havenplaatsen, waarheen, voor zoover ons bekend is, oorlogsschepen der Koninklijke Nederlandsche Marine van hier vertrokken zijn. Naar Oost-lndië: Verzendingsweg. p. zaspost via Amsterdam. p. zeepost via Rotterdam p. Hollandscbe mail via Geuua p. Holl. mail via MarseOle p. Fransche mail viaMarseille p. Engelsche mail via Brindisi p. Duitsche mail via Brindisi Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via AmsterdamI p. mail over Engeland. p. mail via St. Nazaire. Naar Curagao, Bonaire en St. Eustatius en Saba p. zeepost via Amsterdam, p. mail via Queenstovns [27 en Datum der ter Tijdst. d.laat. post-bezorg. busl.ahPostk 27 Jan. 3 Febr. 7 - 31 Jan. 8 Febr. 27 Jan. 13Febr. 7.15's av. 7.15 's av. 12.30 's nam. 12.80 's nam. 7.15's av. 8.45 'smor. 8.45 's mor. 1 Febr.l 7.15 '3 av. 30 Jan. 7.15 's av. 7 Febr.) 7.15 'sav. Aruba, St. Martin, 1 Febr.l 7.15'sav. 31 Jan. 12.30'snam. Naar Hr. Ms. «Van Speyk" te St. Vincent: via Lissabon, 23 Februari 3.30 's namiddags (aan komst der mail te St. Vincent 5 Maart). Correspondentiepartij tusschen H. S. te Hel der en de Arnhemsche Sohaakvereeniging. Wit (Arnhem). Zwart (Helder) 22D f 4Xe5 23. De2—f2 Stand der partij na den 23sten zet van wit. Helder. c d e f g Arnhem. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van af 19 tot en met 21 Jan. ONDERTROUWD: D. J. Cornielje, meu belmaker en K. van Halen. J. H. Glotzbsch, bootsmaat en A. de Vroome. J. K. Bakker, stoker bij de marine en E. Huizinga. GETROUWD: J. Hillen en I. M. Sarlemyn. BEVALLEN M. PlaatsmanBakker, z. A. J. Koopenv. d. Wooning, z. J. G. A. Gyswyt—Oud, d. C. W. Hopman—v. d. Heu vel, z. H. H. Mckel—Prins, z. D. van Vliet Koningstein, z. E. Zwartde Groot, f.. H. Koningsteinde Vlugt, d. E. KramerWak ker, d. OV ERLEDEN A. Bergman, 3 weken. P. Meurs, 69 jaren. C. E. de Bunje—Cromjongh, 79 jaren. 1 levenloos aangegeven. Marine en Leger. Blijkens bij het departement van Marine ont vangen bericht, is Br. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Johan Willem Friso," onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, den 18den dezer te Teneriffe (Canarische eilanden) aangekomen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoomBchip le kl. „Van Galen", onder bevel van den kapi tein ter zee W. F. Blaauw, den 21en dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Op voorschrift van den minister van Marine zullen de officieren der torpedobooten groot model,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1