't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT NIEUWEDIEP EN TEXEL "SMT No. 2085. Woensdag 8 Februari 1893. 21ste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. i i Bnrprle Stand peeite Wierinp. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. AL>on n ora ent p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12®. Afzonderlijke nummers2 Cent. Bureaux: 8P00R8TRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 8 Febr. 1893. Zaterdagavond gaf de S. en G. Vereeni- ging «Oefening kweekt Kunst* een soiree amusante in Tivoli. De bezoekers waren vry talryk opgekomen. In een lOtal nummers, waaruit 't programma bestond, gaven de leden blijk dat ze, behalve in de gymnastiek ook nog op ander gebied flink kunnen meedoen, want de voordrachten van allerlei aard werden met genoegen aangehoord. 't Eerste nummer, Marech- en Ordeoefenin gen voor meisjes, verwierf algemeenen byval. De klasse, tot een 12tal aangegroeid, werkte netjes en bevallig onder leiding van den di recteur Oostenveld, een man, die den naam van specialiteit op dat gebied ton volle ver dient. We twijfelen ook niet, of aan de uit- noodiging in 't lied, dat daarbij gezongen werd, zal van verschillende kanten gehoor worden gegeven. We laten een der coupletten hierbij volgen Komt dan, meisjes uit den Helder, Nieuwediep en Willemsoord, Neemt eens plaats in onze rijen, Licht dat het u ook bekoort, Luistert eens naar uw doktoren, Want die zeggen u gewis, Dat het niet alleen voor jongens, Ook voor meisjes nnttig is. De kapitein ter zee Engelbrecht, laatsteljjk chef van het personeel bij het ministerie van Marine, wordt geplaatst by de zeemachten Indië. Hippolytushoef op Wieringen, 2 Februari 1893. Ons plaatselijk Nut, Eensgezindheid" genaamd, neemt nog steeds in bloei toe. Het aantal leden wordt van lieverlede grooter. De contributie f 1.per jaar, is dan ook zeer laag gesteld. Daarvoor heeft men niet alleen het recht de zes wintervergaderingen met een paar familieleden bij te wonen, maar men ontvangt daarenboven ook zeer goede boeken ter lezing. De laatste vergadering der vereeniging, op deu 31 Jan. jl. was weder zeer geanimeerd. Let terkundige voordrachten werden afgewisseld door pianomuziek. In proza werden voorge dragen «Het wereldsch geluk," door Weruméus Buning»Zoo'n vrek," door Justus van Mau- rik »Een estafette," door W. Ottoeen echte kwajongensstreek," door W. van Leer; «Hoe is de wind door W. Mets en in poëzie //Schynvrienden," door X, en »De Redding," door Mr. A. Bogaers. Het slotnummer was een gedicht van J. Bakker Pzn., landman te Gest op Wieringen en getiteld Gedachten by het opgaan der zon op een zomermorgen aan het strand," waarin hy na het natuur tafereel gemaald te bobben, in geestdrift de grootheid van den Schepper bezingt. (Deze een voudige man levert zoo du en dan iets op dit gebied." Mej. v. K., die over een goed ontwikkelde techniek met een goeden aanslag beschikt, ver gastte de leden in de pauzen weder eens op enkele schoone nummers pianomuziek. Vooral het laatste nummer maakte algemeen een die pen indruk. Dat szulke avondjes" op ons eilandje, waar het vooral in den winter veel eentoniger is dan op vele andere plaatsen, zeer gewaardeerd worden, spreekt van zelf. Het Handelsblad* deelt de sterkte der Nederl. Koopvaardijvloot mede over 1892: Daaruit blijkt dat de vloot op 31 Dec. 1892 uit 597 schepen bestond, en in het vorige jaar met 24 is verminderd. Die af neming komt weder geheel voor rekening van de zeilvloot, want het getal stoom schepen nam toe met 7 (7764 tonnen), zoo dat het op 31 Dec. 150 met 169,141 ton Verongelukt of gesloopt enz., werden 3 stoomschepen en 51 zeilschepen, zoodat er 10 stoomschepen en 20 zeilschepen by- kwamen, die voor 't eerst Nederlandsche zeebrieven ontvingen. De tonnenmaat der stoomvloot bedroeg op 31 Dec. 479,314 kub. M., die der zeil vloot 349,206. Rekent men dat een stoom schip de drievoudige capaciteit heeft van een zeilschip, dan bedraagt de tonnenmaat in zeilkracht uitgedrukt dus 1.787.158 kub. M., tegen 1,539,000 in 1873. Sedert dat laatste jaar is de zeilvloot verminderd van 1731 tot 447, maar de stoomvloot voor uitgegaan van 73 tot 150 met veel grootere capaciteit dan de vroegere zeilschepen. Omtrent het spoorwegongeluk te Velsen deelt men aan de «N. Rott. Ct.* nader mede Toen Donderdagavond de mare weerklonk, dat een locomotief bij het rangeeren van de Velserbrug was gevallen en daarbij drie per sonen waren omgekomen, was het reeds te laat nadere inlichtingen in te winnen en kwam alleen een klein bericht in het ochtendblad voor. Ook heden waren nog slechts weinig in lichtingen te bekomen. Eindelyk kwam uw correspondent te weten dat de machine, die van den trein van 7 uur uit IJmuiden moest rangeeren om voor den trein van Velzen te komen, meenende voornit te gaan, juist ach teruitging, niettegenstaande het geschreeuw der brugwachters die riepen, «de brug is open," wde brug is open* bleef achteruit ryden, een der rails van de brug pakte en met den ma chinist Kloos, den stoker Oosterman en den remmer De Nys in het kanaal stortte. Dien avond w as er natunrlyk niets te doen. Men riep de drie menschen toe, .krfe«, geen antwoord en gaf het te elf unr eindelijk op. De spoorwegmaatschappij had dadelijk de bergingmaatechappy te Amsterdam aangeschre ven om de machine te komen lichten, en deze gebruikte daartoe het materieel der heeren Goedkoop. Eén bok was reeds te half elf aanwezig en ook een tweede werd opgesleept, doch niet verder, doordat zooals reeds gemeld, het stoomschip «Toledo" in het kanaal kwam vast te zitten en de vaart belemmerde. Dit deed echter niet veel ter zake, daar reeds spoedig des ochtends met spuien was aange vangen, en de duikers toch met den besten wil der wereld niet naar beneden konden. Een stok toch, belast met 50 KG. ijzer, brak af als een riet. Zoo bleef het tot byna drie uur, toen met spuien werd geëindigd, het wa ter weder opliep, de Toledo* kon worden omgehaald en eindelijk te 3 u. 15 min. één der duikers naar beneden kon. Bovenkomende rapporteerde hy, dat de machine op de wie len stond, de pijp er was afgeslagen en hy anders niets had gezien. De tweede duiker, die beneden was geweest, rapporteerde op de voorplaat te zyn geweest, en wél gereedschap pen, doch geen menschen te hebben gezien. Dit bericht maakte een vreeselyken indruk, te meer daar men wist, dat de vader en de zuster van Oosterman te Haarlem stonden te wachten op bericht van hunnen zoon en broeder. Wilde men de kettingen onder het schip brengen, dan moest de spoorwegbrug worden geopend, zoodat de reizigers, die van Haarlem naar Beverwijk en omgekeerd wilden, de reis moesten maken over Amsterdam en Uitgeest en omgekeerd. Te 5 uur waren de kettingen aangebracht, stonden de bokken tegen elkaar en begon men met heffen. Nog geen meter had men de machine van den grond, of de bokken werden met hnnne belasting van de brug weggesleept, om deze weder te kunnen sluiten. Men kon toen zien, dat onder water iets gebeurde, doch wht bleek eerst later. Midden in het kaDaal bleven de bokken stil liggen en werd weder met hiewen aangevangen. Uw correspondent kreeg van den heer Swart vergunning op een der bokken te komen en wachtte daar in een ijzige koude het oogenblik af, Ldat de machine zou boven komen. Eindelyk de tyd duurde o zoo lang, daar kwam tegen 6£ uur een pont yzer naar boven, toen een wiel, toen een plaat en daarby bleef het, daar de kettingen zoodanig waren aangebracht, dat de bergers niet durfden door gaan, nit vrees dat een der kettingen zon los springen en de machine alzoo weder in de diepte zou verdwijnen. Het werk werd gestaakt tot ieders teleurstelling, omdat hot nog moge lijk kan zyn, dat de lyken tusschen de schot ten zitten en men toch zoo gaarne daarvan althans zekerheid had. Te ongeveer 8 uur kwam ik, dood van koude, weder per vlet aan den wal, waar het pikdon ker was en kuilen en voetangels het loopen byna onmogelijk maakten. Toen de machine boven kwam, bleek wat by de brug was geschied. In plaats van recht op en neer lag zij nu ge heel omgeslagen. Hoe het ongeluk gebeurd is, blijft nog een raadsel: de drie mannen rangeerden tusschen de open brug men was juist bezig haar dicht te draaien en den daarvan 87 meter verwijderden wissel. Zij hebben zeker staan stoeien of gekheid maken, zoodat zij niet be merkten dat zy inplaats van naar het station Velzen naar de brug reden, en toen zy hun gevaar zagen, bepaald in zenuwachtigheid den handel verkeerd gezet. De seinwachter Kocb, die het ongeluk zag aankomen, werd bijkans gek van den schrik; De Nys uit Beverwijk was bruigom en zou over enkele dagen in 't huwelyk zyn getreden. De stationschef van Velzen deelde mede, dat de gewoonte was steeds met open brug te ran geeren, doch de machinist meer dan eens ge waarschuwd was, dat de brug open stond. Het is nader gebleken dat de machinist Kloos, toen hy hetongelnk zag aankomen, nog pogingen heeft aangewend ora het noodlottig ongeluk te voorkomen. Althans de handel der machine stond gewend naar voornit, maar het was toen blykbaar reeds te laat en de machine weigerde. Men bericht uit IJmuiden dat het lyk van den omgekomen machipist Kloos Zaterdagavond omstreeks 6 unr is gevonden. Tegen H. de Jong, te Gersloot (Fr.), vroeger knecht by de weduwe Schippers aldaar, is door het O. M. by de Rechtbank te Heeren veen, 1 maand gevangenisstraf geëischt, wegens het vervalschen van melk, die naar de fabriek werd gezonden, met water. Het vreemde van dit geval is dat de knecht zich er niet door bevoordeelde, en voorts, dat hij wist, dat zijne meesteres van dergelijke praktijken volstrekt niet wilde weten, en zij hem ook dadelijk uit haren dienst ontsloeg, toen deze zaak bekend werd. De commissie tot oprichting van het standbeeld voor Jan Pz. Coen te Hoorn heeft besloten aan de Koningin en aan de Koningin-Regentes te verzoeken dit voor jaar de onthulling met hare tegenwoor digheid te vereeren. IN M EMORI AM. Den 29en Januari jl. overleed te Gronin gen in den ouderdom van 49 jaren de gepen- sionneerde oppersehipper der K. N. Marine Christoffel Hendrikus ter Wolbeek, laatstelijk bootsman aan de Zeevaartschool //Minerva," aldaar. Op verzoek van eenige oud-vrienden (gep. onderofficieren der zeemacht,) had den 2en Februari de begrafenis met militaire honneurs plaats. Buiten de militairen werd de begrafenis bijgewoond door de leden van den Bond van Oud-onderofficieren, de kweekelingen van de Zeevaartschool //Minerva," met eenigen der leeraren aan het hoofd en een groot aantal belangstellenden. Aan de geopende groeve werd in korte woorden door den gepension- neerden le schryver der K. N. Marine L. Wever, het verledene van den overledene en de toestand der weduwe en kinderen geschetst. Hy wees daarbij op het treurige feit, dat de weduwe van iemand die 30 jaren den lande met eere gediend heeft, nu zonder inkomsten achterblijft. Ten slotte bedankte Z. Edele, uit naam der weduwe en verdere familie de aanwezigen, voor de laatste eer, aan den overledene bewezen. Zyne assche ruste in vrede Een boereknecht te Engelen, tus schen Den Bosch en Hedel, die van zijn baas de opdracht had gekregen vier jonge poesjes om het leven te brengen, wilde een vaardigheid'' met deze beestjes hebben. In plaats van ze te dooden, wierp hg hen ge zamenlijk op een in de Dieze voorbijdrij vende ijsschol. De oude kat, dit ziende, sprong hare kleintjes na, bereikte geluk kig de schol, en bracht daarna haar kin dertjes een voor een al zwemmende naar een veilige plaats op den wal. In een na- bijzijnde woning, van waaruit men dit too- neeltje had gadegeslagen, werd de dappere moeder met haar kroost liefderijk opgenomen. Een aldaar vertoevende R -C. liefdezuster nam de kattenfamilie mede naar Den Bosch, waar het noodige haar niet ontbreken zal en zy zeker niet aan een zoo wreede be handeling bloot zal behoeven te staan als te Engelen. Zaterdagochtend werd op den Bezai- denhoutschenweg, te 's Gravenhage. badende in zijn bloed gevonden de heer S. die Maandag jl. voor de rechtbank terecht stond, wegens mishandeling van een kind. Hg werd naar zijne woning vervoerd, waar bleek dat hij een hals won de had. Niet minder dan 27 villa's zullen binnenkort te Hilversum worden bgge- bouwd, bijna alle voor rekening van Am- sterdamsche familiën, die zich aldaar met terwoon zullen vestigen. Te Hoogwoud is Vrijdagavond een alleen wonende 77-jarige weduwe waar schijnlijk door een warme stoof in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Millingen, 2 Februari. Gisterenmiddag 2 ure, hoorde men voor de zooveelste maal de kreet: »de Waal kruit", en is^ het dezen winter voor de laatste maal geweest, want ten 7 ure was het einde van het ijs daar. 's Nachts is ook de Waal te Nijmegen losgerukt, zoodat nu alles open water, is, en waarschijnlijk is het nu overal open omdat het water den vorigen nacht pl.m. U/s meter is gevallen. Wel zitten er hier en daar op den wal en tusschen de kribben groote dammen van ijs, doch het gevaar is gelukkig geweken. Een gevaarlijke toclit. Vóór een paar dagen werd melding gemaakt van den gevaarlijken tocht van twee jonge lieden over het ys van Kampen naar Urk. Een van de twee jongelieden is de zoon van den geneesheer op Ürk, den heer De Jong, en bevindt zich tot herstel van gezondheid tydelyk te Kampen. Uit een schrijven van een dochtertje van den heer De Jong blijkt thans met hoeveel rampspoeden deze reizigers te kampen hadden. Zij schryft a. a. tMijn broeder J. is sedert eenige weken te Kampen en liep daar Vrijdag langs den IJsel, om te zien of hij niet een bekenden Urker- visscher kon aantreffen. De redeu daarvan was, dat hij juist dien morgen bericht uit Urk had ontvangen, dat zijn broeder was overleden, van wien wij allen zooveel hielden. Hij had het geluk een Urker te vinden, die naar Urk ging. Van die gelegenheid meende J. gebruik te moeten maken. «Nu aanvaardden ze den tocht en de reis was voorspoedig tot aan Schokland. Hier wilde de Urker blijven tot don volgenden dag, maar dat wilde J. niet. Hij ging dus alleen op weg. Pas had hij echter 5 minuten geloopen, of de Urker kwam hem achtex-op. De Urker had in een zak twee kadetjes en een kruik water medegenomen. Zoo ging de gevaarvolle tocht tot dicht bij Urk. Daar gekomen, zette het ijs af en konden ze niet aan land komen. Zij wa ren zoo dicht onder Urk, dat ze het goed in de lijnen konden zien hangen. De Urkers op het strand bemerkten hen om een uur of half zes. Een van de visschert' ging met een nieuwe ijsvlet heen, om hen af te halen, maar toen hy een eind op weg was, kwam hij aan open water en bemerkte dat de vlet lek was, zoodat zij gevaar liep te zinken. Toch waren ze nog niet genoodzaakt geweest naar Urk te keeren, als het niet zoo was beginnen te sneeuwen en te stormen, dat ieder bang was, den nens bui ten de deur te steken. Zoo waren onze reizi gers nu van Urk afgesloten, en toen zij zagen, dat de vlet hen niet bereiken, kon, gingen ze terug. Maar, helaas, na een eind geloopen te hebben, vonden zy daar het ys ook afgezet; dus zaten zo nu op een schots. f Toen het. begon te sneeuwen en te stormen, hadden ze schotsen ijs recht overeind geplaatst, en daar hebben zij onder geschuild. J. wilde den geheelen nacht slapen maar de Urker hield hem wakker. Den anderen morgen vroeg zyn ze weer terug gegaan naar Schokland over een heelo boel schotsen moesten ze heen, zoodat ze erg nat werden. Hun voeten waren erg gezwollen, en de Urker kon zijn klompen niet van de voeten krijgen, J's scboeneD waren heelemaal doorgesleten, maar hy kon toch be ter loopen dan de ander. Op 't laatst was de Urker zoo moe geworden, dat hij niet meer voort kon. Hij zeide tegen J.»Laat mij hier nu maar stil liggen, dan ga ik sterven." Maar J. zeide «Neen je hebt my van nacht wak ker gehouden, en ik zou doodgevroren zyn dns moet ik jou nu ook helpen." Toen nam J. hem nu eens by een arm, dan weer bij een been en sleepte hem zoo voort. Eindelyk be dacht J. dat hij een touw in zijn zak had hij bond hem dat nu om het lijf en sleepte hem zoo voort tot aan Schokland J. is 17 jaar. Hy had den Urker drie kwartier voortgesleept. J. nam den volgenden dag de terugreis naar Kampen aan, en de U^ker keek hem met zijn verrekijker na zoo lang hij hem zien kon, of hij wel behouden overkwam. Te San Antonio (Texas) is een dienst meisje van 20 jaar gelyncht door een bende van 300 mannen. Zg werd beschuldigd twee kinderen vergiftigd te hebben. Op hetzelfde oogenblik dat het meisje, na ver geefs haar onschuld betuigd te hebben, aan een tak van een boom werd opgehangen, nam de politie den waren schuldige, den pachter John Robinson, in hechtenis. Deze heeft zyn misdaad reeds bekend. De City-bank in de Threadneedle- street te Londen wilde 8400 gulden aan goud naar een harer filialen zenden. Een klerk zat voor de deur der bank in een rijtuig te wachten en een loopknecht zou den zak met goud uit het gebouw naar het rijtuig brengen. Hij kwam evenwel in de gang een heer tegen, die beweerde door het filiaal gestuurd te zijn om het goud in ontvangst te nemen. De knecht gaf den zak over en de heer verdween, zeggende, dat alles in orde was. Later kwam het uit, dat er door bet filiaal niemand gestuurd was. Men zoekt nog vergeefs naar den dief. Een uitvinding, die besterad is een grooten ommekeer in het materiëel der boekdrukkergen teweeg te brengen, schijnt thans de bezwaren overwonnen te hebben, welke reeds jaren lang een algemeene in voering tegenhielden. Volgens »De Nij verheid* wordt de Parjjsche courant »La Patrie* thans gedrukt met glazen let ters,* die volgens berichten minder aan slijtage onderhevig zgn dan de metalen letters, gemakkelijk en scherper afdrukken en volstrekt niet breekbaarder zgn. Het Engelache schip »LordTemple- more,* heeft niet minder dan 201 dagen noodig gehad voor de reis van Liverpool naar San Francisco. Op de Oostkust van tereen met storm te kampen en de vaart rond Kaap Hoorn eischte 60 dagen. Het want van het schip was sedert den storm zwaar beschadigd, en vele matrozen waren ziek of gekwetst. In Japan heerscht een groote ver bittering tegen de Engelschen wegens de aanvaring vant Engelsche stoomschip Ra venna* met den Japanschen kruiser »Cbis- sima,* waarbij de laatste zonk. Een offi cieel onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de officieren van de Ravenna* aan het ongeval geen schuld hebben. De Ja- pansche loods van de Ravenna* staat te recht wegens manslag. Hoewel dus de Engelschen aan het ver gaan van de »Chissima« onschuldig zgn, is er toch een verzoekschrift, voorzien van 88 handteekeningen, bij het Japansche parlement ingediend, waarbjj wordt aan gedrongen op de verbanning van alle En gelsehen die in Japan zgn. Correspondentiepartij tusschen H. S. te Hel der en de Arnhemsche Schaakvereeniging. Wit (Arnhem). Zwart (Helder) 24D e5e3 25. Df2XeS T e8Xe3 26. Tgl—dl Stand der partij na den 26sten zet van wit. Helder. il lËilijL ede Arnhem. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van af 2 tot en met 4 Feb. 1893. ONDERTROUWD J. van Santen, opper- provoost bij de marine en M. Mangel. GETROUWDD. J. Cornielje en K. van Hulen. J. H. Glotzbach en A. de Vroome. J. K. Bakker en E. Huizinga. J. van Hengst en A. Bruin. BEVALLEN: C. C. Takes—Kohier, d. A. W. WezelmanKoene, d. A. Veldhuizen Oorthuis, d. C. v. d. BoschBrands, z. D. J. Lankhofv. d. Brugge, z. M. G. Looman Mennes, z. A. Stamde Porto, z. OVERLEDENJ. Workum, 60 jaar. M. Kramer, 11 dagen. H. E. v. d. Ploeg, 27 jaar. J. P. Schuhman, 14 dagen. J. E. Stolk, 18 maanden. A. Driessen, 77 jaar. Gedurende de maand Januari 1893. GEBOREN Simon, zoon van Jan Rotgans en Aaltje Bakker. Simon, zoon van Simon Wa- gemaker en Maartje Halfweeg. Elisabeth, doch ter van Nan Mostert en Riemke Minnes. Hen drikus, zoon van Jacob Boersen en Tryntje Engel. Nan, zoon van Jan Scheltus en Adri- aantje Halfweeg. Wilhelmina Hendrika, dochter vae Pieter Engel en Jansje Ricke. Jannetje, dochter van Pieter Wiegman en Maartje Takes. Wilhelmina, dochter van Herman Koster en Neeltje Vermeulen. Cornelis, z. v. Jan den Das en Dirkje de Boer. Theodora Hendrika, doch ter van Jan Numeyer en Hendrika Engel. Broer, zoon van Klaas Wit en Maartje Nannes. ONDERTROUWD: Willem Pieter Hege man eu Reinouwtje Droog. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN Eldert Halfweeg, 42 jaar, echtgenoot van Maartje Mosk. Maartje Mulder, 76 jaar, weduwe vau Hendrik Tames en van Jan Wigbout. Meyert Mulder, 14 jaar, zoon van Pieter Mulder en van Elisabeth de Haan. Een levenloos aangegeven kiud van het vrou welijk geslacht van Hendrik Adriaan Jacobus van der Speek Obreen en Neeltje de Jong. Willem Dijkshoorn. 8 maanden, zoon van Arie Dijkshoorn en Antje Bakker. Wilhelmina Kos ter, 11 dagen, dochter van Herman Koster en Neeltje Vermeulen. Petronella de Haan, 1 maand, dochter van Cornelis de Haan en Itske Pauw. Marine en Leger. Ingevolge kon. besluit van 1 dezer wordt Hr. Ms- fregat „Evertsen," liggende te Willemsoord, met 21 dezar in dienst gesteld voor oefening der zeemiliciens van de lichting dezes juars en het

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1