't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL 9000. Zaterdag 25 Februari 1893. 21ste Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN, BLANCA's GEHEIM. DE ERFGENAME VAN WINDECK, Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0.36; Opkomst der Zon 6 u. 55 m. Onderg. 5 u. 82 m. FEBRUARI, (Sprokkelmaand, 28 dagen.) Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 MAART, (Lentemaand, 31 dagen.) Woensdag 1 Donderdag 2 Isr. Purimfeest. - V. M. Vry dag 8 Zaterdag 4 HELDER, 24 Febr. 1893. De heer S. J. de Jong alhier heeft in deze week te Amsterdam met goed ge- ▼olg examen gedaan voor derde stuurman by de groote Zeil- en Stoomvaart met aan- teekening voor de Fr. en Eng. taal. Texel, 20 Febr. Dag aan dag zeilt de garnalenvloot uit en keert nagenoeg tel kens zonder vangst van beteekenis naar de haven terug. Intusschen gaat een groot deel van den gunstigen tjjd voorbij en de visschers verdienen niets. Dat zulk een toestand op den duur niet houdbaar is, ligt voor de hand. Indien niet spoedig betere vangsten wor den verkregen, ziet het er voor vele vis schers inderdaad slecht uit. De commies der posterijen 4e kl. J. G. van Bruggen, is bevorderd tot de 3e .klasse. Een noodlottige brand te Amsterdam. Dinsdagavond te ruim 6 uur was de don kere regenlucht boven het oostelyk deel der stad vuurrood gekleurd. Dadelyk kon men aan het sterker en zwakker worden van den gloed zien, dat hy de weerspiegeling was van een feilen brand. Uit alle buurten snelden de menschen toe, overal zoekend, overal vragend maar slechts weinigen vonden den brand, die dicht bij het centrum der stad zoo hevig, zoo noodlottig woedde. Zelfs de buren van b«t brandende gebouw, de bewoners der Gelderschekade, waren zich langen tijd niet bewust van het onheil, dat in hun naaste omgeving plaats had. Een ooggetuige, de flinke schoenmaker L. J. A. Kienhuis, wonende naast perceel 70, waar het vuur zooveel vernielde, een man, die hielp waar hij kOD, deelde ons het volgende mede «Ik zat rustig in mijn werkplaats de courant te lezen, toen ik 't zal tien minuten over zessen zyn geweest werd opgeschrikt door myn buurvrouw, die opgewonden uit haar bak kerswinkel kwam, schreeuwendO God, wat gebeurt hier boven Dadelijk snelde ik naar buiten en toen zag ik, dat de tweede en derde verdieping van het aangrenzende huis in volle vlam stond. •Myn dochter, die ray was nageloopen, herin nerde my, dat op de tweede verdieping een vrouw met twee kinderen en op de derde een vrouw met vier kinderen alleen thuis waren. alk wilde terstond de trap opgaan, maar de vlammen dreven my terug, «'t Is niet noodig!" riep een man, die buiten stond onder de talrijke menigte, my toe, tallen zyn gered 1" Helaas, hy had verkeerd gezien. Omstreeks half zeven kwam de brandweer op het terrein, gevolgd door den commandant en den onder-commandant, 't Blusschingswerk ging met groote moeielijkheden gepaard, want de kranige wachten konden niet langs de trappen naar boven. «Toch werden zy hierdoor niet afgeschrikt een paar gasten klauterden door een ruitje in myn binnenkamer naar het plat der eerste verdieping. Een oogenblik daarna kwam een hunner terug met een kind, een meisje van anderhalt jaar, dat zij half gestikt, een brand wonde aan het hoofd, met doornatte geschroeide kleertjes hadden gevonden in de goot. •Met een vriend van my verleende ik het wichtje de eerste hulp. Intusschen hadden andere brandweermannen de deur ingetrapt van de aangrenzende boven huizen, waarvan geen der bewoners aanwezig was. Met levensgevaar bereikten zy de bran dende verdiepingen. Twee hoog was alles vernield, alles verkoold, maar op het bovenste bovenhuis was de verwoesting bijna nog groo- ter. De beide kamers waren door de vlammen geheel verteerdde tusschenschotten verdwe nen, de inboedel lag als éen gloeiende massa op den rookenden grond. •Alleen een paar bedden en een groote hoe veelheid kapok, smeulden nog. En toen de brandweermannen, voortdurend van buiten bespoten, zochten nog iets te redden, vonden zy voor de ramen aan de straat drie lykjes van jonge kinderen met brandwonden bedekt, de armpjes gestrekt, de handjes toegeknepen, doch met ongedeerde kleertjes. De ongelukkige schepseltjes de middelste had haar rokjes over het hoofd geslagen, zyn waarschynljjk gestikt in den rook. •Stijf, bruin, als ledepoppen, werden de lyk jes van broertje en zusjes, in de inmiddels aangebrachte gasthuismanden gelegd en daarna vervoerd naar 't Binnengasthuis. Met 't vierde kindje, dat by my was bin nengebracht. reed ik eveneens naar 't gasthuis, doch de doktoren vonden haar toestand niet ernstig genoeg om haar op te nemen. Ik nam 't lieve meisje weer mee naar huis en legde het in 't bedje van myn jongste. Nu slaapt 't rustig, 't ongelukkige weesjeja mynheer, want haar moeder zal ook wei gauw sterven. //Luistert u verder. In 't benedenhuis woonde een gezin, waar van 't hoofd een bakkerswinkel dryft. De win kel kwam met wat waterschade vry. «Op de eerste verdieping woonde een juf frouw, getrouwd met den Chinees Aki, die ter zee vaart. Zy was uit, en toen zy op de droeve lyding terug kwam, vond zy haar woning on gedeerd, slechts hier en daar den inboedel door het water aangetast. «De tweede verdieping werd bewoond door den koopman in brandstoffen Van der Heul zyn vtouw was met haar twee kinderen alleen thuis. Te zes unr stootte zy de petroleumlamp om, en toen daarop de vlammen hoog opkro pen tegen het behaugsel en de gordynen, vluchtte zij terstond met haar kroost, door den schrik vergetende de bovenburen te waar schuwen. •Juffrouw Van der Heul werd opgenomen by haar overburen. fIntusschen was het vuur ontzettend toege nomen. De vlammen zochten een uitweg langs de trap en belette daardoor haar, die boven waren, te ontkomon. »'t Was de vrouw van den smidsknecht Alikot met haar vier kinderen drie meisjes en een jongen, van 6, 5, 3 en 14 jaar. •In haar wanhoop, geheel ingesloten door het vuur, vluchtte de moeder, waarschynlyk met haar jongste kind, door een der vensters. Buiten gekomen op het dak, redde zy haar lieveling door een toeval, door haar te laten vallen in de goot. «De arme vrouw sohynt te zyn gestruikeld. Zy viel tenminste door een lantaarn op de binnenplaats by de achterburen aan den Zee dijk No. 69. «Zeer ernstig gekneusd werd zij opgenomen en naar den apotheker den heer W. H. van der Meulen gebracht, die de gewonde als altijd zeer menschlievend hulp verleende. De rugge streng van de vrouw bleek gebroken, zy was bewusteloos en bloedend uit neus en mond werd zy naar het gasthuis gebracht, waar hoogst zorgelyk aankwam. «Inmiddels was de man en vader, die reeds 12 jaar lang zeer oppassend werkzaam is by den heer Aling, smid op den korten Nieuwen- dyk, door een vriend voorzichtig in kennis gesteld van de ramp, die hem had getroffen. •Wezenloos, geheel versuft, ging Alikot eerst naar zijn huis en daarna naar het gasthuis, waar hy schrikbarend kalm zyn stervende vrouw vond en de lyken van drie zijner vier kinderen. De rampzalige vader zou juist de volgende week gaan verhuizen." In een half uur tijds was een gelukkig gezin geheel verwoest. «Vreeselijk," zoo riep een vrouw uit, «die drie kindertjes in hun angst te zien opspringen tegen de vensters 1 Yoor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan, de man, die 19 Januari jl. onder Lunteren een alleenwonende we duwe in hare woning zoo geschopt en op het hoofd geslagen had, dat zij bewusteloos werd. Daarna stal hij, die als brillenkoop- man kwam om negotie te doen, en die nogal den eenvoudigen pot met de vrouw had gedeeld, zes rijksdaalders. De vrouw kwam bij en kon den dader, zekeren F. K. uit Zutfen, voldoende omschrijven, om de politie op de hoogte te brengen. De man werd den volgenden dag in een slaapstede ge arresteerd. Hy was nog in het bezit van drie rijksdaalders, die de vrouw, een nog kras mensch van 69 jaren, nu terugkreeg. Tegen den dader werd 6 jaren gevan genisstraf geëischt. Een koopman te Amsterdam heeft by de politie aldaar aangifte gedaan, dat in een café in de Warmoesstraat, waar hij een kegel-wedstrijd bijwoonde en zyn jas had uitgetrokken, uit dit kleedingstuk is ontvreemd een portefeuille, waarin een partytje diamant ter waarde van f 1600 tot f 1800. Te veel zegen op eens De echtgeuoote van een zekeren De W. te Wormerveer schonk Dinsdag het leven aan 3 zoons, een weldaad, waarvoor de noodige dankbaarheid wel zal ontbroken hebben, daar dit gezin, in behoeftige om standigheden verkeerende, reeds met een 4-tal dochters gezegend was. Erfenis-Brandt Zaterdag werd in zyn woning op het Haarlemmerplein No. 12 te Amsterdam gearresteerd een ruim 73-jarig grijsaard, genaamd G. H. De Mettin, wiens uitleve ring door de Pruisische regeering was aan gevraagd. Deze arrestatie staat in verband met de reeds herhaalde malen besproken erfenis van den Amsterdamschen reeder Brandt, die in 1789 aldaar overleed en eenige mil- lioenen naliet. De helft van dezen schat kwam aan de Amsterdamsche familie Van Meurs, de andere helft behoorde aan Duit- sche erfgenamen. Deze Duitsche verwanten lieten echter niets van zich hooren, zoodat, volgens den toenmaligen rechtsregel, hun recht op het geld na 30 jaren verjaard was. Van de omstandigheid nu dat nog nimmer Duit sche gerechtigden waren opgekomen, heeft De Mettin (van afkomst een Duitscher) gedurende dertig jaren een handig gebruik gemaakt. Hy riep, by advertentie, in Duitsche bladen voortdurend lieden op, wier naam eenige overeenkomst had, (daarby een kwis tig gebruik makende van vervalschte of twijfelachtige documenten) en trachtte de goede lieden te overtuigen, dat er voor hen schatten te bemachtigen vielen. Dit alles deed hy natuurlijk niet pro Deo men zegt zelfs, dat hy zich op die wijze een aardig kapitaaltje verworven heeft. Dit alles ging ten koste van veel slacht offers, zooals wij zeiden, ongeveer dertig jaren goed, totdat dezer dagen een Ham- burgsche dame, die er voor f 15,000 mark ingeloopen was, de zaak by de Duitsche justitie aangaf. Het gevolg is de reeds gemelde inhechtenisneming geweest. Te Bovenkarspel (N.-H.) heeft men bij het afgraven van een stuk bouwland dertien geraamten gevonden, waarvan een in staande houding. Te Blokzijl is aangebracht het lijk van een 10 a 12jarigen jongen, dat door visschers op het ijs in zee nabij die ge meente werd gevonden. De gevondene is een van de beide Vollenhoofsche jongens, die waren uitgegaan om spiering te vis- schen, doch die men sedert tevergeefs te rugverwachtte. Ook het lijk van de audere knaap is bij Blokzijl op strand gevonden. Getrakteerd Een timmerman die verjaarde, wilde zyn werkvolk trakteeren. Op goed geluk nam hij een flesch uit de kast, meenende dat zy brandewijn bevatte, 't Was echter ter pentijn, door zijne vrouw een oogenblik te voren in de kast gezet. Hij schonk een glas vol in, reikte het den oudsten knecht over en deze hapte 't aangebodene in éen slok naar binnen. Nu was 't kermen en kreunen. De baas zat er erg mee in, om dat de knecht weldra op den grond lag te kruipen van pijn. Gelukkig werd 's mans toestand langzamerhand beter. Zyn maats plagen hem nu en vragen dan of hy nog niet eens wil getrakteerd zyn. A. W. Ockeloen, gewezen horloge maker, berucht geworden wegens den door hem gepleegden moord op den politieagent Van den Berg, te Rotterdam, is door de Rijkspolitie zwaargeboeid overgebracht van Den Haag naar Groningen, waar hy tien jaren zal gevangen zitten, overeenkomstig zijne veroordeeling. Een vijfmaster verdwenen. Op den 14en Juli 1892 verliet het vijf- mastbarksehip Maria Rickmers«, de stad Saigon (in Achter-Indië) geladen met rijst met bestemming naar Bremen den 24en Juli passeerde het Anjer, op de kust van Bantam, (eiland Java), daarna is er niets meer van gehoord of gezien. Nauw een jaar geleden, werd het schip op een der werven van Glasgow te water gelaten een prachtig schip van 3822 tons, de grootste zeiler der wereld, 375 voet lang, met dubbelen bodem vóór en achter en in 't middenschip een kolossaal reser voir voor waterballast. 57,000 vierkante voeten zeildoek bespanden de 5 masten, een krachtige machine, die het schip 7 knoopen in 't uur kon doen loopen, zou het door windstilte en tegenwind brengen, met een dubbelbladige schroef, die zóó was ge steld, dat zy de kracht van het roer niet verzwakte. Al deze heerlijkheid ligt nu in de diepte van den grooten Indischen Oceaan, de breede rustige deining gaat er over heen, onbewogen en niets verraadt de plaats waar de trotsche »Marie Rickmers* met haar kloeke bemanning, na wie weet hoe wanhopigen strijd is gezonken. De waarde van schip en lading was 100,000 pond sterling (f 1.200.000). p. zeepost ris Amsterdam, p. zeepost via Rotterdam p. Hollandache mail via Genna p. Holl. mail via Marseille p. Fransche mail via Marseille p. Engelache mail via Brindisi p. Duitsche mail via Brindiai Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via AmsterdamI 15 Mrt.l p. mail over Engeland27 heb. p. mail via St. Nazaire. 7 Mrt.| Naar CuraQao, Bonaire en Aruba, St. Eustatius en Saba p. zeepost via Arasterdam, p. mail via Sonthampton LEVENSDOEL. 't Doel des levens wordt miskend Door hen, die er slechts naar streven Om op andren af te geven. Houdt men 't oog alleen gewend Naar het kwade, dat men ziet, Waarlijk, 'tis het rechte niet. Ziet ge iets goeds op uwe schreên, Merk het op en wil het loven Dit staat zeker verre boven 't Schandelijk smalen op elkeen Wie meest 't kwaad van andren ziet Deugt zelf in den regel niet. Schimp en smaad en spot en hoon, Zullen geen verbetring geven Wel verbittren zy het leven. Och zoo snijdend klinkt de toon Als men kwaad van andren spreekt, Of zich door te lastrec wreekt. 't Leven heeft een edel doel. Wie daar vroom en vroed wil heeten, Dient dit nimmer te vergeten, En zy voor de stem niet koel, Die daar fluistert in 't gemoed «Wees voor andren zacht en goed 1" Oordeel streng slechts 't eigen ik, Maar tracht andren te vergeven. Wie tot 's naasten heil wil leven, Toon dit ieder oogenblik 't Streelt het innigst, reinst gevoel, Zij 'tdan aller levensdoel. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen Naar Oost-lndië: Verzending» weg. Datum der ter Tijdat. d.Uat post-bezorg. busLah Poatk 24 Feb. 3Mrt. 7 28 Feb. 3Mrt. 10 18 lSMril 28 Feb. 7.15av. 7.15'atv. 12.80'anam. 12.30 'a nam. 7.15 'a tv. 8.45 mor. 8.45 'amor. 7.15'atv. 7.16 'a tv. 7.15 'atv. St. Martin, 7.15 'a tv. 12.30'antm. Naar Hr. Ms. „Van Speyk" te Ireland-lsland Bermuda): via Queenttown, 24 Maart 12.30 's namiddags (aankomst der mail te Ireland Island (Bermuda) 10 April). Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van af 20 tot en met 22 Feb. 1893. ONDERTROUWD:/ GETROUWD: BEVALLEN: T. Kok—Blom, Z- A. v. d VeenBoschoorn, d. L. C. ServaasSpil, z. C. Jansen—de JoDg, d. C. E. Bouwhuis—de Roos, d. B. Bakker—Spruit, d. R. Jacobs— Corper, z. J. de Waard—v. d. Wiele, z. J. W. Edelenbos—Krijgsman, z. M. T. C. No belsVisker, z. M. J. KorverR*n, z. A. KaczorVisman, z. A. C. van OsElekint, z. A. E. Gerritsenv. d. Wal, d. OVERLEDENM. A. Murks, 20 maanden. P. B. Oost Lievense, 4 maanden. J. van Ha len, 77 jaar. J. H. Hessing, 52 jaar. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 15 21 Februari. ONDERTROUWDG GETROUWD: j GEBOREN: Pieter Cornelis, zoon van Pie- ter Witte en Pietertje Veeger. Marretje. doch ter van Cornelis Kuiter en Antje Eelman. OVERLEDENPetronella Martinusse, 75 jaren, geh. met Machiel de Graaf. Cornelia 63.) BITBR KT 9 0 OK AM O. XLII. Er vloog een zonnestraal der vreugde over haar gelaat en zy greep zyn handen met den uitroep «Charles «Is het voorby stamelde hy. »Ja,« antwoordde zy met aandoening, »bet is gedaan met alle zorg en angst! De dokter geeft nieuwe hoop op haar herstel Charles had zich op het ergste voorbereid dit nieuws greep hem byna even geweldig aan hy tuimelde bewusteloos tegen den grond. Tegen het aanbreken van den dag was Bertha uit haar sluimering ontwaakt, die haar meer had verkwikt dan sedert weken het geval was geweest. Zy keek op en herkende Beatrice dadelyk. Zy lachte haar toe, sloot de oogen en sluimerde opnieuw in. De crisis was voorby tegen alle veawachting in was de ziekte ten goede gekeerd. Bertha zou niet sterven 1 Wel verliep nog ruim een week in bange zorg, maar eindelyk kwam de dag, dat Bertha met volle bewustsyn de oogen opende en zich herinnerde wat met haar gebeurd was. Meer malen bemerkte Beatrice, dat haar nicht in diepe gedachten verzonken lag en dat sy haar iets wilde vragen, en toch niet durfde. •Waar denk je toch zoo over, Bertha?* vroeg ze eindelyk op zekeren dag. «Ik zie, dat je me wat vragen wilt Bertha keek haar droomerig aan. »Ja,« antwoordde ze. «Hoe lang ben ik ziek geweest Byna vyf weken, lieveWat hebben we al zorgen en angst doorstaanBen ik niet erg mager geworden? Wat zal Hammond wel zeggen Bertha lachte er om, maar haar gedachten schenen zich met iets anders bezig te honden. •Zeg, Beatrice,begon ie weer te vragen, «heb ik veel gepraat, terwyl ik buiten kennis lag «Toen je buiten kennis lag? Ja, toen werd je voortdurend door allerlei akelige droom beelden gekweld, maar daar moet je niet meer aan denken, dat is gelukkig voorbij 1* «Ja, het is voorby zuchtte Bertha. »Ik wist het wel I Het is zeker nietB dan ver beelding 1 Angstig keek Beatrice haar i •Wat bedoel je i daarmee vroeg ze. Och, Beatrioe, lach er maar om. Ik droomde, dat Charles hier geweest is I" «Ed waarom zou hy hier niet geweest zyn Hy is nog hier!" Er ging een schok door Bertha's leden. Op haar bevende lippen scheen een nieuwe vraag te branden. «En je wilt nog meer weten, niet waar, Bertha Spreek vry uit, je behoeft niet te vreezen, dat ik er om zal lachen L Met neergeslagen oogen stamelde Bertha toen «Ditmaal zal je me zeker uitlachen, Beatrice ik weet wel, dat het slechts eon droom geweest kan zijn. Ik droomde, dat Charles «Ga voort, ga voort," drong Beatrice. «Je droomde, dat Charles •Met me getronwd was,« bracht de zieke met moeite uit. «O, zeg hem er niets van 1 Dat staat me zoo duidelyk voor den geest, dat ik het onwillekeurig moest zeggen.' Een glimlach verried wat in Beatrice om ging, toen ze zich over haar heenboog en haar kuste. «Ja, lieve, beste zuster, je bent wel dege- lyk getrouwd, al veertien dagen, en daardoor is mijn schoonste hoop vervuld. Je bent myn lieve zuster, je bent Charles' vrouw!» Een kreet van vreugde ontsnapte Bertha's lippen. «Geen droom geen droom l« riep ze be vend uit, het is werkelykheiden ze bedekte haar gelaat met beide handen en bleef stil liggen. «Ja, je bent Charles' vrouw,vervolgde Beatriee, «en hy wacht slechts op een woord van je om je in zyn armen te mogen sluiten 1 Mag hy binnenkomen Zy wachtte het antwoord niet af, opende de denr van de kamer, en Charles knielde aan bet bed en bedekte haar handen met vurige kussen. •Bertha, myn Bertha," riep hij tusschen lachen en schreien. «Heb je my werkelyk lief Wil je me niet meer uitje byzyn wegzenden Zy stak de handen naar hem uit en trok hem aan haar hart. •Wegzenden O, neen, zeg dat nooit weer. Je bent rayu één en alles. Je bent de eenige, dien ik van stonden aan heb liefge had, en ik zal je liefhebben zoolang ik leef!» En buiten stond Beatrice tegen de deurpost geleund en stortte vreugdetranen. Zoo was het geluk dan eindelyk gekomen I Weldra kon Bertha het bed verlaten en, op den arm van haar echtgenoot steunende, kleine wandelingen maken, waarbij het lied der liefde hen aanhoudend in de ooren klonk. Daarop volgden nog schooner dagen. Bertha was ein delyk geheel genezen en toen sloeg het uur, dat ze afscheid zouden nemen. Met het vooijaar trok het jonge paar naar Engeland. Voor hun vertrek vereenigde de priester nog twee harten door den huwelijksband. Kapitein Hammond voerde Beatrice naar het echt-altaar. De twee paren staken met dezelfde mailboot den oceaan over. Stella Seton bleef by de oude mevrouw Stuart, wier levensavond zy door kinderlyk toewijdende liefde wist te veraan genamen. Op Engelschon bodem aangekomen, trokken Charles en Bertha naar Cheshire. Het was een fraaie, zonnige middag, toen zy in de oude Gothische kerk binnentraden, waar sedert eeuwen de leden van het geslacht der Nortons een laatste rustplaats hadden gekregen. In stille aandacht stonden beiden voor den grafsteen, die daar het laatst gelegd was. Bertha's oogen vulden zich met tranen dat was de eerste maal sedert zy met Charles ge trouwd was. Een eenvoudig monument van wit marmer vertoonde op het voetstok een gebroken rail en daaronder de inscriptie «Hier rast Graaf Victor Norton tot Northminster, overleden den 8®n October 1867, slechts 24 jaren oud. De boom verdorde in den bloeityd.« Het was doodstil in de kerk, maar daar buiten scheen de zon en kwinkeleerdende vo ls in de takken der boomen. Zachtkens sloot Charles zyn vrouw in zyn armen en vleide haar aan zijn borst. «Schrei niet myn lieveling,fluisterde hy haar toe. »Je hebt geen schuld aan zyn dood. Er rn8tte een vloek op het geslacht der Nor tons, die moest vervuld worden en hy is ver vuld Einde. In ons volgend No. zullen we aanvan- gen met een prach tig Feuilleton, getiteld: bewerkt door A M O.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1