»'t Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL.Burei" Sp"r""al' Vo. 2092. Zaterdag 4 Maart 1893. 21eteT Jaargang. Telefoonn0. 42. Telefoonn0. 36; KALENOEB DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. „DE ERFGENAME VAN WINDECK." Opkomst der Zon 6 n. 39 m. Onderg. u 5 n. 45 m. MAART, (Lentemaand, 31 dagen.) Zondag 5 Maandag 6 Dinsdag 7 Woensdag 8 Donderdag 9 Vrijdag 10 Laatste Kwartier. Zaterdag' 11 HELDER, 3 Maart 1893. Woensdagavond werd door 't Hol- landsch Tooneelgezelschap, dir. A. van Lier, in den Stadsschouwburg opgevoerd 't blij spel Vriend Frits", van Erckman Chatrian. De hr. Veltman trad hierin op in de rol van David Sichel. 't Talrijk opgekomen publiek heeft dien avond genoten, want Vriend Frits was een der beste opvoerin gen van dezen winter. De hh. Veltman en Potharst en de dames Potharst-Grader en Kley vervulden de hoofdrollen uitstekend en werden door 't overig personeel goed bijgestaan. Den ouden heer Veltman, die reeds 75 jaren telt, was bij zijn jubileum, als fcoo- neelspeler, een verrassing bereid. Na de opvoering van 't voorstukje «Moed adelt", dat met gevoel werd afgespeeld, werd hem door de hh. A. Grentzius en M. Hollenberg, namens de leden van 't Stafmuziekk.. der K. N. Marine, onder een gepaste toespraak van eerstgenoemde, een fraaie lauwerkrans aangeboden. Zichtbaar geroerd bij dit blijk van erkenning, dankte de grijze artist voor de eer, hem door kunstbroeders aangedaan. Gisteren ~heeft in het lokaal Tivoli alhier de aflevering en indeeling plaats gehad der miliciens van de lichting der nationale militie van 1893 uit deze en de overige gemeenten in 't noordelijk gedeelte van Noordholland. De heer K. Zeeman alhier is aan nemer geworden van het onderhoudswerk van de Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij op de lijn HelderUitgeest, voor de som van f 6142. Jl. Dinsdagavond werd in het Hotel Den Burg alhier de jaarlijksehe algemeene vergadering gebonden van HH. aandeel houders in de Naaml. Vennootschap Vis- scherij-Maatschappij Den Helder." Het jaar verslag over 1892, door den Directeur der Maatschappij uitgebracht, luidde over het geheel gunstig. In den loop des jaars was een schadepost ontstaan door de stranding van een der botters, HD. 8. De rekening en verantwoording over het vorige jaar, in eene samenkomst, van HH. Commissaris sen, met dog eenige aandeelhouders, nage zien en accoord bevonden, werd nu met eenparige stemmen goedgekeurd en vast gesteld. Daarbij werd bepaald, dat het di vidend 37a pCfc. zal bedragen. Bij de ver dere bespreking van de zaken, de Maat schappij betreffende, werd o. a. ook de aan dacht gewijd aan de nieuwe regeling van den vischafslag door den Raad dezer ge meente. Vrij algemeen was men van oordeel, dat deze regeling, kwam zij geheel en al in werking, zoowel voor de Visschery- Maatschappij als voor de plaats onzer in woning zeer nadeelig zou worden. De Directie werd daarom dan ook door de vergadering gemachtigd, om, mocht daartoe aanleiding bestaan, te trachten naar wij ziging van de belemmerende bepalingen op den vischafslag, die de Gemeenteraad zou vaststellen. Aan den heer C. Bakkers, te Texel, is vergunning verleend tot aanneming der bronzen medaille «Bene Merent." De uniformen voor de marine-inge nieurs zullen worden afgeschaft en ver vangen worden door het kostuum, voor de ingenieurs van den waterstaat vastgesteld. De heer S. Schimmelpenning, ont vanger der Rijksbelastingen te Wieringen, is als zoodanig benoemd te Nieuwerkerk. De heer J. C. Benit, te Amsterdam, heeft een adres gericht aan den Minister van Waterstaat, enz., waarin hij te kennen geeft, dat zijne financieele relatiën hem de beschikking hebben verzekerd over twee honderd en twintig millioen gulden, ten behoeve van de drooglegging der Zuider zee, tegen een zeer billijke rente. De uit voering van de werken daarbij zou over gelaten worden aan Nederl. ingenieurs en aannemers, onder oppertoezicht der Neder- landsche Regeering. De voordeelen van de drooglegging, welke adressant kon aan- toonen, zouden geheel ten bate komen van ons land. Hij dringt er bij den Minister op aan, dat de Regeering bij verdere uit voering van hare plannen met hem in on derhandeling zal willen treden. Omtrent de oorzaak van het omkomen der drie jouge kinderen, bij den brand op de Gelderschekade te Amsterdam, verneemt men nader het volgende, dat als de juiste lezing wordt beschouwd. Op het hulpgeroep van vrouw v. d. Heul, by wien de brand ontstond, is vrouw Ali- kot, die zooals men weet boven haar woonde, naar beneden gekomen. Beide vrouwen heb ben toen getracht den brand met water te blusschen. Eerst toen zij zagen dat dit niet ging, zeide vrouw v. d. Heul«Ik ga mijn kinderen naar beneden brengen zy had er 2 red ook je kinderen Zij zelf ging toen met één kind naar beneden, kwam toen nog terug om het andere te halen en redde op deze wijze beide kinderen. Yrouw Alikot had zich inmiddels naar boven begeven, en bracht één van haar vier kinderen naar het dak. Zij zou zeker geslaagd zijn om ze allen te redden, indien de arme vrouw niet na de eerste poging reeds naar beneden was gevallen. Daardoor bleven de kinderen, die te jong waren om zichzelven te helpen, hulpeloos achter. Dit verhaal, gecontroleerd met het wei nige, dat men reeds van de arme vrouw Alikot zelve heeft kunnen vernemen, schijnt alleszins betrouwbaar. Het verklaart tevens, dat de brandweer zoo laat werd gealar meerd. Het jaar 1893 begon met een Zon dag en zal ook op een Zondag eindigen, zoodat er in dit jaar 53 Zondagen zullen voorkomen. De toestand van vrouw Alikot, de moeder van de by den brand op de Gel- dersche kade omgekomen kinderen, gaat zeer vooruit. De dokters hebben alle hoop de patiënte in het leven te houden. Koningin Wilhelmina heeft bij den bur gemeester naar de arme vrouw laten in- formeeren en hem verzocht haar van haren toestand op de hoogte te houden. Men schrijft uit Dinteloord: In deze streken liggen overal nog groote partyen aardappelen gekuild. Eenige land bouwers hebben nog een voorraad van duizenden hectoliters. Daar de vraag naar dit artikel echter te vergeefs op zich laat wachten, is het te voorzien, dat de prijs, thans nog f 1,50 a 1,25, spoedig veel zal verminderen. Een verliespost van belang Te Makkinga is een boerenplaats, ter grootte van ruim 30 H. A. met boeren woning publiek verkocht voor f 6500. Nog geen 20 jaar geleden bracht deze bezitting circa f 17,000 op. Beroeps- en bedrijfsbelasting. Naar de Haagsche correspondent van den «Amst.c verneemt, is het gewijzigde ontwerp der bedryfs- en beroepsbelasting gereed, en een geheel nieuwe memorie van toelichting daaraan toegevoegd. Zy zou gisteren aan de leden der Tweede Kamer worden aangeboden, terwijl het voornemen bestaat de invoering op 1 Augustus a. s. vast te stellen. Zaterdagavond, te ruim 10 uur, brach ten twee rechercheurs te Amsterdam in de Joden Breestraat een 15-jarigen knaap naar het bureau, die door hen was aangehouden, omdat hij zich aan diefstal met braak had schuldig gemaakt. Zooals gewoonlijk het geval is, wanneer in deze buurt de politie optreedt, ondervond zij hevigen tegenstand van de zijde der bewoners, die trachtten den arrestant te ontzetten. Toen het met dringen en duwen niet gelukte, werden er zelfs steenen ge gooid. De beide rechercheurs raakten zoo in de klem, dat er eenige politie-agenten te hulp moesten komen. Het aantal nieuws gierigen werd intusschen hoe langer hoe grooterhet was een dichte, dringende menschendroiü, die de straat geheel ver sperde. Het gezicht van al die blinkende helmen bracht de gemoederen geenszins tot bedaren integendeel, ook de agenten werden met steenen geworpen, zoodat zy zich genoodzaakt zagen hun sabel te trekken. Het gezicht van 't blinkend staal bracht eindelijk de menschen wat tot bezinning het gelukte den agenten dan ook, hoewel met veel moeite, met hun arrestant, door de steeds opdringende menigte het politie bureau op het Jonas Daniël Meyerpleiu te bereiken. Honderden menschen bleven hier nog geruimen tijd op het plein staan, om het geval in opgewonden bewoordingen, met levendige gebaren geïllustreerd, te be spreken en luid hun verontwaardiging te uiten over de arrestatie van den knaap, die ja, waarom hy nu eigenlijk ge arresteerd werd, wisten ze zelf niet. Dinsdagochtend heeft men onder Rozen- daal in een kleinen waterloop de lijken ge vonden van een heer en eene dame, vermoe delijk Belgen, ongeveer 20 jaar oud. Beiden waren net gekleed. Een reismandje, parapluie en demi-saison vond men naast de sloot liggen. Men vermoedt dat zij zich Dinsdagnacht hebben verdronken. Sporen van geweld en bloed op de gezichten doen aan eene worsteling of vree- 8elijken doodstrijd gelooven. In een brief, welke bij onderzoek in een der zakken gevonden werd, .stond de mcdedee- ling, dat zy uit Brussel kwamen, gevolgd door het verzoek hun lijken te Esschen ter aarde te bestellen. De drenkelingen zijn naar de gemeentelijke begraafplaats overgebracht. Dinsdag 3 Januari verliet het stoom schip Jacoff Proseroff" de haven van Oxe- lösund met ijzererts naar Rotterdam bestemd. De equipage bestond uit kapitein Herrlich en 15 man. Dadelijk bij het begin der reis had het stoomschip met ijs te kampen en dreef daarin langen tijd in de Oostzee rond. Reeds 29 Januari begon de proviand schaars te wor den, zoodat slechts half rantsoen kon gegeven worden en ten slotte bestond hot voedsel grootendeels uit aardappelen. Toen Moens Klint jl. Maandag in het gezicht kwam, was het vaarwater bijna vrij van ijs, doch de sterke stroom dreef in den loop van den dag reus achtige ijsmassa's op het schip toe, die begon nen zich daar rondom op elkander te schuiven. Deze massa's werden hoe langer hoe sterker, waarom de kapitein besloot het stoomschip te verlaten. Woensdagmorgen tegen 8£ uur ging de bemanning van boord. Nauwelijks hadden zij het schip verlaten, toen het in 16 vademen water zonk. Eenige kleedingstukken en diverse kleinigheden werden in 2 kleine booten, die men had meegenomen voor het geval men op open water mocht stuiten, gered. Het ongeval geschiedde zoo plotseling, dat geen der scheeps papieren gered kon worden. De bemanning had een moeiolyken tocht over het te zamen geschoven ijs, dat op sommige plaatsen kleine ijsbergen vormde. Eerst 's avonds 8£ uur be reikte men by Liselund land. Eenige man schappen waren zeer uitgeput, vooral een die bij den tocht in een wak was gevallen. De bemanning verklaarde 32 dagen lang slechts van aardappelen en water geleefd te hebben. Te Saigon is dezer dagen de Engel- sche luchtreiziger Victor Valazie veron gelukt. Het valscherm, waarmee hy neer daalde, ging eerst niet open en toen het eindelijk openging een paar honderd meter boveii den grond kreeg de lucht reiziger een zoo hevigen schok, dat hy den stok los liet en neerstortte. Hy viel met het hoofd naar beneden door het dak van een brouwerij en was onmiddellijk dood. ven. En toch zouden, als er tenminste iet9 aan zal worden gedaan, in 't vooijaar reeds do noodige maatregelen moeten genomen worden. Wellicht zijn er nog andere zaken, die op afdoening wachten, doch het vorenstaande is m. i. voldoende, om in 't algemeen op de uit voering van genomen besluiten aan te dringen. Met beleefden dank voor de plaatsing van bovenstaande regelen, Uw dw. dn. V. Correspondentie. Nardus heeft opgemerkt, dat het telkens opnienw planten van boomen op de Loodsgracht volstrekt niet baat. Zo kunnen daar niet groeien, 't Ligt niet aan de boomen, zegt hij, maar aan de gaspijpen in den grond, die lek zyn. Hy vertrouwt, dat eon onderzoek daar ter plaatse hem in 't gelijk zal stellen en aantoo- nen, dat de boomen door 't uitvloeien van gas uit de pypen worden gedood. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen Naar Oost-lndië: Datum der ter Tijdst. d.laat post-bezorg. j busl.ah Postk Verzendingsweg. p. zeepost via Amsterdam. p. zeepost via Rotterdam p. Hollandsche mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p. Fransche mail viuMarseille p. Engelsche mail via Briudisi p. Duitsche mail via BrindiBi Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam. 15Mrt. p. mail over EngelandI 13 p. mail via St. Nazaire. - 7 Naar Cura$ao, Bonaire en Aruba, St. Martin, St. Eustatius en Saba 15 Mrt. 7 10 Mrt. 3 7 14 3 10 ii 18 ,i p. zcepoat via Amsterdam, p. mail via Southampton Ingozondon. Helder, 27 Febr. 1893. Mijnheelde Redacteur! Ofschoon hier niet, zooals in onderscheidene andere plaatsen, aandrang bestaat tot werk verschaffing, meen 'k toch, dat er weieens eene stem mag opgaan, om tot meerdere voortva rendheid in de uitvoering van voorgenomen gemeentewerken te wekken. Ik heb in de eerste plaats het oog op de vernieuwing en verbetering van politie-bureaux, waartoe door don Gemeenteraad al voorlang is besloten. Hot bureau op het Molenplein is een bouwval gelijk, en dat op het Westplein is veel te klein en mist voor de politie-beamb- ten en voor de militairen, die daar van tijd tot tyd moeten vertoeven, alle comfort. Waarom wordt aan 't besluit tot verbetering van den toestand der bureaux geen gevolg gegeven? Onze politie is goed georganiseerd over hare beambten valt niet te klagen. Hare huisvesting in diensttyd is echter meer dan slecht. In de tweede plaats vestig ik de aandacht op het nog altoos onuitgevoerde Raadsbesluit tot vergrooting der onder wijzers woning te Huis- dninen. De behoefte aan die vergrooting wordt door den belanghebbende sterk gevoeld. Waar om zoo mag men vragen blyft de uit voering van het eens aangenomene zoo lang achterwege Als de zomer weêr in 't land komt, is het te vreezen, dat opnieuw klachten zullen rijzen over de onaangename geuren, die -uit het Hel- dersche kanaal opstijgen. Door het Raadslid Klik is het idde aan de hand gedaan, om het kanaal door het inlaten van zeewater te ver- verschen. Men hoort en bemerkt er niets van, dat aan deze zaak verder gevolg wordt gege 7.15tv. 7.15 av. 12.80 's nam. 12.30nam. 7.15's av. 8.45 'b mor. 8.45 mor. 7.15'aar. 7.15 'b av. 7.15'sar. 7.16 'b av. I 12.30 'a nam. Naar Hr. Ms. «Van Speyk" te Ireland-Uland Bermuda)via Queenstown, 24 Maart 12.30 's namiddags (aankomst der mail te Iroland- Island (Bermuda) 10 April). Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van af 27 Febr. tot en met 1 Maart. Geene. ONDERTROUWD: GETROUWD BEVALLEN J. VerschoorFrankfort, d. F. SlagterBreen z. D. BakkerGovers, d. C. SmitReinderman, d. J. M. van Velzen Klaaijsen, z. K. Rande Vries z. J. M. TroostBrouwer z. en d. H. JansenRou- cour, 2 d. OVERLEDEN A. C. Kikkert, 8 maanden, K. Molenaar, 83 jaar. 2 levenloos aangegeven. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 22 28 Feb. ONDERTROUWD S. Bethlehem en D. Dijker. L. Allerliefste en T. Bakker. GETROUWD: J. A. Eelmau en A. Knaap. GEBORENAnna Maria, d. v. B. C. H. Haakman en M. Smit. Frouwtje, d. v. P. van der Vis en J. Bnsselman. Arie, z. v. J. Eel- man en C. van Gurp. OVERLEDEN Dirk Hemelryk, 11 dagen, z. v. D. Hemelryk en J. Schagen. Levenloos aangegeven één. Marktberichten. Purmerend, 28 Febr. Aangvoerd 16 paar den, 133 vette varkens f0,46 a 0,54 per KG., 126 magere dito f 15 a 32, 134 biggen f8 a 13, kleine kaas f 32,50, aangevoerd 65 stapels, Boter f 1,45 a 1,55 per K.G., aangev. 876l/s K.G., Kipeieren f3 a 3,50, Eendeneieren f 3,50 por 100. BEWERKT DOOR AM O. S) «Nu, niet geheelde winter is niet voorbij gegaan zonder eenig spoor by my achter te la ten. Toen wy in den herfst op den Rozenburg van elkaar scheidden, gevoelde ik me zoo krachtig en gezond als ik jaren niet geweest was. Zoo, geef me nu een armBen je ge reed? Vooruit dan, aan het souper!" Terwijl hij zijn neef naar de eetkamer voerde, vervolgde de oude graaf: //Ik geloofde toen, dat het Gastreiner bronwater me de rest van myn rheumatiek uit de leden had gejaagd, maar in December kwam de oude plaag reeds terug. De vorige maand heb ik menigmaal da gen lang in mijn mandje gelegen, zooals de studenten zeggen. nDat doet me leed." «Nu, het is zoo erg niet. Op myn leeftyd moet men tevreden zyn, als men niet door erger plagen gekweld wordt." «Maar, oom. twee-en-zestig jaar is nog zoo ond niet «Ja, jij met je twee-en-dertig jaar praat er luchtig over." «Wel, ik verzeker n, dat ik te Rome op een bal van de Duitsche ambassade een graaf leerde kennen hoe heette hij ook ja graaf Derminio. Die had de zestig al achter den rug hy keerde juist van zijn huwelijksreis terugzyn jonge vrouw kon best zyn klein dochter geweest zijn." »Nu, met allen eerbied «Wie weet, oom, misschien trouwt u ook nog wel," zei de jonge graaf lachend, terwijl hij aan de tafel plaats nam tegenover den ouden man. «God bewaar meIk trouwen Als ik er aan denk, krijg ik al rheumatische steken in al mijn ledematen. Eigenlijk is het niet heel voorzichtig van je om dit onderwerp aan te roeren. Toen ik zoo ond was als jy nn, was ik al lang een solied echtgenoot en jij vliegt nog altijd rond als een zwervende vogel, zon der er aan te denken een nestje voor je te bouwen." •Zoolang het zoo nog goed gaat, oom rDenk je soms, dat de menschen trouwen, als het hun slecht begint te gaan »Dat niet, maar ik denk, dat men het leven van vrijgezel een beetje moede moet zijn om aan trouwen te denken ondersteld, dat men niet door een ernstige genegenheid op de ge dachte komt van te trouwen." «En is noch het eene, noch het andere het geval bij je geweest?" «Neen oom Al ben ik niet al tyd gelukkig geweest, toch was ik altijd tevredenik her inner me geen oogenblik, dat oververzadiging de vreugde van mijn bestaan bedierf. Wat een genoeglijken tijd hebben wij den vorigen zo mer op uw Rozenburg doorgebrachtEn nu verheug ik me reeds, dat ik de Opera en het Burgtheater zal bezoeken en met myn vrien den omgaan, die ik zoo lang niet gezien heb. En bij de uitspanningen en vermaken, die het prettige Weenen aanbiedt, behoef ik dan toch de ernstige studiën niet te vergeten, die ik nu weer wil opvatten. Ik heb nu een reis achter den rug, waarop ik voel schoons zag en ver stand en hart veel genoten hebben. Hoe zou ik er toe komen om naar verandering in mijn leven te verlangen «Je zal dus alleen trouwen wegens de tweede reden «Hoe bedoelt u dat, oom?" «Wel wat je zoo pas gezegd hebtdoor een ernstige genegenheid," «Heb ik genegenheid gezegd Dan heb ik het rechte woord niet gebezigd. Er moet een sterker wind waaien, voor ik met mijn scheepje koers zet naar de huwelijkshaven. Geen be daarde genegenheid, alleen een hartstochtelijke liefde zou me kunnen bewegen om ontrouw te worden aan de zorgelooze gewoonten van het vrijgezellen-leven. En ik vrees bijna «Welnu «Dat ik voor zoo'n vurige liefde niet meer vatbaar ben.« «Maar BrunoOp jou leeftyd «Misschien ligt de schuld niet alleen by mij, als tot heden zooveel me wel behaagd, maar niets me geboeid heeft.* r Aan wie dan «Wel, aan de jonge dames van ODze om geving. Zoodra ik een van die mooie popji van naderby leerde kennen, lieve Hemel hoe menigmaal ben ik er dan aan herinnerd, dat beschaafd niet zelden dezelfde beteekenis heeft als vermomd, en dat Neen, oom, met eeD man zooals u behoef ik niet uit te wijden over het onnatuurlijke, het verdraaide in onzen maatschappelijken omgang, die slechts vormendienst is.» «Misschien stel je te hooge eischen «Ik stel volstrekt geen eischen, beste oom. U moet niet denken, dat ik me een ideaal van vrouwelijke volkomenheid gevormd heb, waaraan ik elko vrouw toets die onder mijn bereik komt. Ik verlang slechts één ding myn hart moet gesproken hebben, voordat mijn ver stand bewilligt in die verandering in mijn le ven, welke door het woord huwelyk wordt uitgedrukt." «En heeft je hart nog nooit gesproken «Tenminste nog niet zoo lnid en verstaan baar, dat ik die stem alleen hoorde. De liefde moet ons geheele gemoedsleven beheerscheD, dan is het de ware liefde. Zoodra het koele verstand raadpleegt over de wenschen van ons hart, zooals in het parlement «Ik verzeker je, Bruno, dat ook in dit geval de constitutioneele regeeringsvorm zyn goede zijde heeft. Je hebt volstrekt geen recht alleen naar de stem van je hart te luisteren zonder naar de vermaningen van het verstand te hooren. Je hebt plichten tegenover je familie." «Ik weet, wat n bedoelt, oom. Maar die plichten zijn niet dringend." «Ons gesprek is nu op een onderwerp ge komen, dat ik nog niet los wil laten," zeide de oude graaf, terwijl hy van tafel opstond. «Als je het goedvindt, zetten wy ons gesprek den salon voort. Drink je thee of koffie «Liefst thee, oom.« «Goed. Jean, dien de thee op in den salon. Kom, myn jongen." Oom en neef keerden in den salon terug en namen in twee leunstoelen by den haard plaats. Een kleine tafel stond tusschen hen, en daarop zotte de bediende thee en sigaren gereed. De jonge graaf stak een der Havannah's op, die zyn oom hem aanbood en leunde toen met welgevallen in zijn stoel. «Waar zyn we ook met ons gesprek geble ven?® vroeg de oude. «Oh ja bij het belangrijke hoofdstuk van het huwelijk." «Maar oom, u is nu vijftien jaar weduw naar." «Zestien jaar, mijn waarde, zestien «Welnu,, en u heeft er nooit aan gedacht weer een vrouw to nemen. U heeft dus vol strekt geen recht om mot voorliefde by dit hoofdstuk stil te staan." «Toch wel, mijn jongen. Ik moet bedacht zijn op de instandhouding van ons adellyk ge slacht, en je daarom eens ernstig aanpakken al3 je in dat vrygezellen-leven wil volharden. En dat doe ik nu vandaag eens met voorliefde." «Waarom juist vandaag «Omdat ik vandaag iets voor je gevonden heb." «Voor my Een vrouw voor my «Ja, een vrouw voor jou.® «Maar oom, het schijnt wel, of u het meent «Is een huwelyk dan een zaak, waar gek scheren by te pas komt?" (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1