't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEI GROOTEAFSLAG. Een prachtige sorteering KARPETTEN, Ho. 2100. Zaterdag 1 April 1893 21ste Jaargang. KALENDEB DEK WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Advertentie n. THEE- SPÉELTÜIN. Rostoorfl TULENHOF, nahii Hnisdiinen. Opening van het BAL MAANDAG (2e Paaschdag), 's midd.. 3 uur. Spotgoedkoop en Puikbest. HEEREN- EN KINDERKLEEDING. Ontvangen een groote en smaakvolle collectie dames- en KINDERHOEOEN, waaronder een ruime keuze Fransche MODELHOEDEN is en verder alle Nouveautés, die tot het Zomer seizoen behooren. Aanbevelend: Uw dienstw. dienaresse, Kanaalweg I 05. O- <T- BAXS. Molengracht Wed A. VAN WILLIGEN. "belangrijk bericht aan ingezetenen en militairen van den helder. Prijzen als volgta VAN DER AA EN CHRISPIJN, PtotopÉlii, Altaar. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0.36; Opkomst der Zon 5 u. 33 m. Onderg. H 6 n. 35 m. APRIL, (Grasmaand, 30 dagen.) Zondag 2 Paschen. Maandag 3 2e Paaschdag, Dinsdag 4 Woensdag 5 Donderdag 6 Vrijdag 7 Israël. Paschen. Zaterdag 8 Idem. - Verjaar dag van Wilhelmina Maria Sophia Louisa, zuster van wijlen Z. M. Willem III. HELDER, iil Maart 1893. De Schaakvereeniging »H. S." alhier, viert heden haar eersten triomf en wel daar door dat hot correspondentie-tournooispel met de Arnhem8che Schaakvereeniging geëindigd is met de overwinning van Helder. Dit spel, in September van het vorig jaar begonnen, is met den 42sten zet opgehouden met de er kenning van de Arnhemsche Club, in een vleiend schrijven van deze uirgedrukt, dat bet spel door haar verloren is, daarbij hulde brengende aan de zusterrereeniging alhier. Ook betuigde zij, door vertrek van een paar harer beste spelers, geen revanche partij te kunnen aan bieden. Zeker is deze uitkomst voor de leden der Heldersche Club een schoone eer de ver- eeniging toch, zoo jong opgetreden tot een vreedzamen strijd, zag dien ten haren gunste geëindigd. De Voorzitter, de heer A. van Voorn- veld, bracht een welverdiende hulde aan de Commissie, met de leiding van het spel beiast den meestrerdieDden hulde bracht hij toe aan het ijverig bestuurslid den heer P. A. A. Faure. Aan diens toewyding vooral, was deze uitkomst te danken. De schaakvereeniging alhier geeft aangename en geestes-opwekkffffde bijeenkomsten, het schoone spel daarbij beoefenende. Zij is ook bereid, allen die het schaakspel in deze ge meente, in een kleinen kring onderhouden, tot zich te nemen, indien bij een der leden daar van kennis wordt gegeven. .1 Onder presidium van den Schoolopziener, den heer inr. M. Büchner, zal, op Maandag 12 Juöi e. k., te Scliagen, in de kolfbaan van den heer Blaauw, de jaarlijksche, algemeene ver gadering van de onderwijzers en de onderwij zeressen in het arrondissement Helder plaats hebben. Jl. Zondag had in het Koegras in de uitspanning »De Blauwe Keet" een openbare uitvoering plaats van de Rederijkerskamer »Anna en Maria Tesselschade. Er werd op gevoerd een Drama „Eerloosa en een blijspel „Liefde zoekt list," op eene wijze welke de talrijke bezoekers, in het lokaal van den heer LJ. Buik vereenigd, tot zeer veel genoegen stemde. De vertooners gaven blijk dat ern stige studie was voorafgegaan. Het is reeds lang gebleken dat deze Kamer, bij de beoefe ning der vaderlandsche letteren, er naar streeft, de meest juiste uitdrukking in taal en stijl te bevorderen. Ook deze voorstelling gaf daarvan een goede getuigenis. Het is het voornemen een tweede opvoering te doen plaats hebben op Zoudag a.s. in het lokaal van den heer Stam, aan 'tZand in de Zype. In een goed bezochte vergadering, in Casino* te Hellevoetsluis gehouden, heeft de heer J. B. Verheij, kapitein der mariniers, een lans gebroken voor beper king van den oorlog.* Hij betoogde dat de oorlog, gevolg van het element van strijd, samenhangt met de natuur van vol ken en staten. De eeuwige vrede is een ideaal't is de plicht der menschheid, met ernst in de richting daarvan te streven. Beperking van den oorlog kan worden ver kregen door arbitrage, ontwikkeling van het algemeen rechtsgevoel, geleidelijke co dificatie van het volkenrecht en vermin dering der krijgstoerustingen. De redevoering van den heer Verheij lokte een levendig debat uit, waaraan zes heeren deelnamen, die allen uitvoerig en degelijk door den inleider werden beant woord. Men leest in het „Hbld." van 29 Maart Het is heden twintig jaar geleden dat de vyandelykheden tegen Atjeh begonnen. Het kanonvuur van Hr. Ms. „Marnix" gaf het sein dat de oorlog begonnen was tegen den sultan van Atjeh, omdat deze handel en scheepvaart in don Oostindischen Archipel benadeelde en niet bij machte was wet en orde te handha ven in de onderhoorigheden van Atjeh. Moed willig had hij de Nederlanders gehoond, wier internationale plicht het is, handel en scheep vaart in den Archipel te beschermen. De oorlog was een volkomen te rechtvaar digen oorlog, die allerminst tot verovering van grondgebied gevoerd werd. Gelijk St. Augus- tinus zeide, is «der menschel» natuurlijke be geerte voor vrede. Oorlog is alleen een middel, waardoor hij een hooger en beter vredestoe stand in de plaats stelt van een lager en slech ter soort." Door weifelend, telkens veranderend beleid zijn groote en vaak herhaalde fouten begaan. Maar de hoofdzaak is bereikt. De Atjehschc zeeroovers brengen niet langer de veiligheid op zee in gevaar. Tegenover de mo gendheden van Europa en Azië hebben wij onzen plicht vervuld door voor de veiligheid zorg te dragen. De lessen van het verleden zullen voor de toekomst vruchten dragen. Een standvastiger wijze van optreden zal Atjeh ten slotte de Ncderlandsche opperheerschappij doen erken nen, die aan zoovele Indische gewesten ten' Het verleden herdenkend, brengen wij dank baar buide aan den zelfopofferenden moed en de nobele volharding van ons Indisch leger en onze koninklijke marine. De onhandigheid en onwetendheid van zwakke staarslieden is hun niet te wijten. Juist zij lyden er het meest onder. Mot groote zelfverzaking en geduld is in Atjeh door leger en vloot hun plicht en moer dan hun plicht gedaan, sinds bij de landing de adelborst eerste klasse Zimmer sneuvelde, tot nu toe. Een rij van mannen waarop wij fier zijn, onderscheidde zich in die twintig jaren. Koh ier, Vau Swieten, Verspyck, Pel, Demmeni, Van Teyn, Wiggers van Kerchem, Van der Heijden, Gey van Pittius, Koopman, Van Gogh, Bogaerdt, Binkes en honderden anderen toon den dat de Nederlanders nog niet ontaard zijn. En nu voltooie men het werk door geduld en volharding. Nederland heeft een grootsche taak in Indië. Het vervulle die steeds beter en krachtiger. Onze beteekenis onder de volken danken we voornamelijk tegenwoordig aan ons optreden als koloniale mogendheid. Daarom worde die taak blijmoedig en hoopvol vervnld. Men door- dringe het geheele volk van het gewicht van die taak, opdat, wanneer aan ieder blijkt dat Indië geen batige saldos meer oplevert, niet ook hier de sloopers aan het werk gaan om af te breken en de oude vlag neer te halen. Een ongehoord brutale misdaad had Dinsdagnamiddag in de Wijnstraat te Rot terdam plaats. Omstreeks 2 uren drong een bedelaar het kantoor binnen van de heeren J. F. Hoffman Zonen, flesschen- fabrikanten, op de 2e verdieping van pand no. 135 in genoemde straat. Op het kan toor trof hij niemand aan dan den kassier Scbroeter, een man van ruim 70 jaar, woonachtig in de Aert van Nesstraat. Zich met dezen ouden man alleen ziende, ontwaakte des bedelaars dieven aard. Hij wierp zich op den kassier en bracht hem vermoedelijk met een boksbeugel of ander ijzeren voorwerp, vijf gapende wonden toe, vier in het gelaat en één op den schedel sommige van ernstigen aard. Na den kan toorbediende aldus onschadelijk gemaakt te hebben, verdween de dief met medene ming van een portefeuille met geldswaarde, waarvan het bedrag f8000 bedroeg. Op het hulpgeroep van den verwonde en la ter bij den komst van eenige heeren, werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch de onbekende dief was, trots alle nasporingen die onmiddellijk in het werk gesteld wer den, niet te vinden. De cadets der Militaire Academie te Breda zijn, naar de Avondpost" meldt, gestraft met een dag korting op hun Paasch- verlof, omdat zij teekenen van ontevre denheid hebben gegeven bij het voorlezen van de namen, dergenen, aan wie het ge not van verlof zal worden onthouden we gens de >onvoldoende's op het rapport van hun vorderingen. Een bewoner van 's Gravenhage heeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek om levering van duinwater tegen verminderd tarief ten behoeve van zijne melkzaak. Wij lezen in de Amersfoortsche Courant," van 27 Maart >Als curiosum brengen wij het feit in herinnering, dat heden juist 25 jaar gele den de zoogenaamde Zweedsche lucifers te Amersfoort hunr intrede deden. In een advertentie, voorkomend in genoemd blad van 27 Maart 1868 wordt de »nieuwig- heid" voor 't eerst aanbevolen, vooral om dat, zoo luid de advertentie deze onscha delijke lucifers verkrijgbaar a. 25 cents per pakje van 10 doozen, zonder zwavel en den minsten stank of dwalni te geven, buiten gewoon schoon branden en dezelve goed blijven in vochtige huizen." Thans kan men hier de phosphor-lu- cifers nauwelijks meer vinden, terwijl de prijs der zoogenaamde Zweedsche reeds tot 5 Ct. per pakje gedaald is." Te Bergen-op-Zoom is de gasprijs voor andere doeleinden dan verlichting, bepaald op den prijs van 6 cent per kub. meter. Uit 's Hertogenbosch zijn Maandag de officier van justitie Mr. Van Bommel, de rechter-commissaris Mr. baron Van Lamsweerde en de subst.-griffier Mr. Van Heijst naar Osch vertrokken, om een on derzoek in te stellen naar den aldaar in den nacht van Zondag op Maandag jl. ge- pleegden moord op G. Hoekman, wacht meester der te dier plaatse gestationneerde brigade der maréchaussée. Bij dat onderzoek is o. a. gebleken, dat op dien Zondagavond de wachtmeester al léén, twee maréchaussées te zamen en mede een maréchaussée in gezelschap van den brigadier op surveillance uitgingen, en dat er te ongeveer halftwaalf uur, toen de wacht meester op zijn route de 2 maréchaussées ontmoette, niets bijzonders was voorgeval len. Eenige minuten later echter hoorden de maréchaussées twee schoten In de ver onderstelling verkeerende, dat de brigadier eü hun collega wellicht in gevecht waren geraakt, begaven zij zich zoo spoedig mo gelijk in die richting. Eenigen tijd daarna vond men den wachtmeester, in borst en longen door groven hagel getroffen, dood liggen. Zeer waarschijnlijk heeft de moor denaar of hebben de moordenaars het lijk nog een eindweegs weggedragen. De overledene laat een weduwe na met vijf kinderen, waarvan de jongste twee jaar is. De heer J. Delver, paardenhandelaar te Alkmaar, die in de vorige week te Meppel een slag van een paard kreeg, is aan de gevolgen overleden. Het standbeeld van Neêrlands grootsten zeeheld Michiel Adriaansz. de Ruijter, aan de kade te Vlissingen, zal naar een meer doelmatige plek, nabij het badhuis worden verplaatst. De kantonrechter te Haarlem heeft iemand, die onlangs een ander tegen diens wil een groot gedeelte van zijn baard afknipte, tot f 3 boete veroordeeld wegens straatschenderij De Pautseriiuiformeii. Do Berlijnscho correspondent schrijft van 25 dezer aan het »Handelsblad«. Zooala reeds door u bericht werd, is liot recht der door den heer Dowe te Manubeim uitgevonden kogelvrije pantserstof gekocht door de Berlijnscho firma J. F. Wollroaon Co., die de vondst van den Mannlxeiraschen klcêr- maker verder zal exploiteeren." Eigenaardig is, dat de gelukkige uitvinder zich thans schuil moet houden voor het leger dagbladcorrespon denten en photogrufen, die hem met verzoeken van allerlei aard komen lastig vallen. Dat is zoo erg, dat hij 's morgens voor dag cn dauw zijne woning verlaat, zich dan ergens verbergt en ook 'a avonds of 's nachts laat weer thuis komt. De kleermaker Dowe was tot nu eeu zocr arm man, maar zyne uitvinding hüeft hein er in eens boven op gebracht. Het licht voor de hand, dat do keizer, die een echt militair is, in de uitvinding van den heer Dowe veel belang stel'. Eu reeds heeft de uitvinder bevel ontvangen om naar Berlijn te komen en den keizer zijn uitvinding te verklaren. Volgens de «Mannheimer Volk>zeitung" heeft de kleermaker Dowe aan de Duitsche regeering aangeboden, haar voor 3 millioen mark hftt geheim mede te deelen van zijn on- dringbaar kuras. De rijkskanselier zou een bedenktijd hebben gevraagd. Hetzelfde blad meldt dat de #Parijsche «Figaro" reeds twee maal tevergeefs telegraphisch aan Dowe om medcdeelingen heeft gevraagd. Correspondentiepartij tusschen H. S. te Hel der en de Arnhemsche Sohaakvereeniging. Wit (Arnhem). Zwart (Helder) 39 Rg4—dl. 40 Kg 3—h4 K b 3Vb 2. 41 P f 4g 2 R d 1c 2. 42 P g 2e 3 b 7b 5. 43 Opgegeven. Stand der partij na den 42sten zet van zwart. Helder. BEVALLEN: W.C. MellemaKeuzekamp z. J. LeeuwensGlim d. A. F.Runnenburg Snel, d. G. AmptKok, d. A. M. Bram lage Dito, d. T. VinkLastdrager, z. D. SchranderGreveu, z. M. F. v. d. Haagen de La Fonteijne, z. OVERLEDEN G. W. Sonstral, 60 jaren. C. Kikkert, 3 weken. A. Schouten, cchtge- noote aan Jb. Van Loo, 25 jaar.' P. Boon, echtgenoot van J. Boeman, 56 jaar. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen Naar Oost-lndië: Vcrzendingsweg. p. zeepost via Amsterdam. p- zeepost via Rotterdam p- Hoiiandsche mail via Genua p. Holl. mail via Maiseillc p. Fransche mail via Marscille- p. Engelsche mail via Brindi&i 7 en 21 Apr. Dnitsche mail via Brindisi i 10 Datum der ter i Tijdlt. d.last post-bezorg. j busl.ohPostk 7 en 21 Apr.l .11 Mrt. 4 en 18 Apr. llcn 23 31 Mrt. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam. I 19 April.I p. mail over Kngeland110 en 24 p. mail via St. Nazaire. 7 Naar Cu^ao, Bonaire en Aruba, St. Eustatiua en Saba _i. zeepost via Amsterdam. I 5 en 20 Apr.l p. mail via Soutbampton Ieu4 I 7.15 'sav. 7.15'sav. 12,80's nam. 12.30 'saam 715's av. 8.43's mor. 8.45's mor. 7.15'sav. 7.15 's av. 7.13 'sav. St. Martin, 7.15'sav. 12.30 'snam. c d e f Arnhem. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 22 28 dezer. ONDERTROUWD Cornelis Simon Keyser en Dieuwertje Kooiman. GETROUWD: Willem Vlas en Neeltje Hemelrijk. GEBORENAnna, dochter van Tijs Witte en Koetje Schraag. Jannetje, dochter van Jacub Abbenes en Marrijtje Koorn. Jannetje, dochter van Jan Stark en Trijntje Wielingn. OVERLEDEN: Riekje Bremer, 71 jaren, geh. met Jan Bakker. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 26 tot en met 29 Maart 1893. ONDERTROUWD GETROUWD Geeno. Naar Hr. Ms. „Van Speyk" te Hampton-Roads, (in Virginië) via Southampton, 13 en 15 April 12.30 'a namiddags (aankomst der mail te Hampton-Roads 23 en 25 April). Marine en Leger. Met den 16en April a.s. worden lo. op non- activiteit gesteld, de kapitein luitenant ter zeeL. C. Rovers, de lnit. ter zee le kl. G S. H. Bur gerhout, de'luit. ter zee 2e kl. J. F. Hosang.de officier vau gezondheid Je kl. bij de zeemacht W. W. van der Vegt, de officier vtu adiuiu. le kl. J. Vasseur, de adjunct-administrateur W. Obbes eu de officier-machinist 2e kl. C, Munnik, allen dienende aan boord van Hr. Ma. scbroefatooni- schip le kl. „Johan Willem Friso," eerstgenoemde als le officiereu 2o. geplaatst op Hr. Ms. schroef- stoomschip le kl- „de Ruiter," de luit. ter zee 2e kl. L. F. H. Tuckermann, op Hr. Ms. ram- schip „Schorpioen," de luit. ter zee 2e kl. W. H. von Lcscbenen met den 15en April op Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de adel borsten le kl. W. P. de Eereus, F. J. van der Escb, A. van der Sluis, C. vau der Burg, W. A. van Aken en H. van Schreven, en op llr. Ms. instructiekorvet „Nautilus," .de adelborst le kl. J. J. de Vries. Den In 8eptêmber herdenkt de vice admiraal N- Mac Leod, directeur en commandant der ma rine te Amsterdam, den dag waarop hij 40 jaren geleden tot adelborst le kl. werd benoemd. Per stoomschip „Prinses Wilhelmina" keert uit Oost Indië terug een detachement schepelingen ter sterkte van 15 onderoff en 54 minderen, on der bevel van den luit. ter zee 2e kl. G. J. van der Hout en onder inedegcleide van den luit. ter zee 2e kl. A. A. Visser. Een detachement der marine, sterk 50 onder officieren en minderen, is onder bevel van den luit ter zee 2e kl. C. A. Domiuicus per Leitb- boot van Rotterdam vertrokken, ter afhnling uit Glasgow van het op de werf der heeren Thomson aldaar aangebouwde stoomschip „Borneo", bestemd voor den dienst in de koloniën. Wandelaars, komt een kijkje nemen en het zal U niet berouwen. (ieleffenhciil tot het gebruik van Koffie, Thee, Chocolade. Melk, Wijn, Bier, Limo nade, enz. enz.in de net ingerichte Zaal eu Tuin. Goede con sumptie, billijke prijzen. Heerlijk Amstelbier op koolzuur. AanbevelendA FASOL, Expl. Mejuffrouw DEKKER bericht aan hare geachte begunstigers, dat zij verhuisd is van het Logement »DE STER," naar den Ka naai weg 156, hopende met een druk bezoek vereerd te worden, zorgdragende voor goede waar en nette bediening. Café t DEKKER, Kanaalweg 156. Out vangen puik beste Roode eu Blanke Zeeuwsche en Friesche Aardappelen van af fö.70 de Zak cit f 0.10 (le 5 kop. C. P0STMA Jr„ Spoorstraat. Beste blauwe Aardappelen f 1.00 de Zak van 35 KG Monsters van 5 KG. 16 cent. 1 ste t-oorl Bruinkool- Briketten en Turf per 100 stuks 45 en 50 ct. Bestellingen wor den aangenomen a/h Pakhuis, Kerkgracht achter de Gemeente-Apotheek en bij J. DUIJVETTER, Koningstraat 81. Weder ontvangen: Heeren Golbartpakken, van af flOOD Jongeheeren Pakken, - 7.50 Kinderpakjes, prachtig mooi - 2.50 Bnksking Broeken, geheel wol - 3 00 Engelsch leeren Broeken - 250 beste - 350 en vele artikelen tegen lage prijzen. Onder aanbeveling, j. TISSING. Goederen, niet bij mij gekocht, worden tegen de bekende lage prijzen gemaakt en veranderd. van de fijnste tot de minste kwaliteit, beneden alle con currentie. ROLLEN MATTEN, in alle breedten, van af f2.00 de rol, 24 el lang. De ondergeteekenden brengen hiermede ter kennis aan hunne Cliëntèlle, dat hun Photografisch Atelier voortaan genoemd zal worden: Photographie „de Alkmaar", Kanaalweg No. 99, en wegens de groote concurrentie, de Prijzen der Portretten met de helft zullen worden verminderd, daarbij even fijn en artistiek bewerkt. ALBUMPORTRETTEN, 6 stuks, ƒ1.50; id. 12 stuks ƒ2 50. MILITAIREN, 8 ƒ1.50; id. 12 ƒ2.00. CABINET-PORTRETTEN, eerste (buste), ƒ1.50kniestuk 1.25meerd. afdruk, 0.50. SALON-PORTRETTEN zeer laag in prijs, alsmede Vergrootingen naar oude kaartjes. Het Atelier zal voorloopig alleen des ZONDAGS geopend zijn. Bespreking de geheele week.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1