't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT NTEIJWEDIEP EN TEXEL. 'SiTST Mo. 2118. Woensdag 17 Hei 1898. 21ste Jaargang. „DE ERFGENAME VAN WINDECK." Bureau: Zuidstraat. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 Mei 1893. Jl. Zaterdag heeft in het hotelBel- levue* alhier de aanbesteding plaats gehad ▼anhet bouwen eener Stoomwasscherij met woonhuis te Helder, voor rekening yan mej. de wed. F. van Leuven te Haar lem (raming f 9500). Er waren ingekomen 7 inschryvingsbiljetten, als van de heeren P. de Waard f 9869J. Duinker 9698; D. de Vries f9655; J. F. Philips f 9200 P. Spruit 9192L. Klein 9142 H. Wa ker 8768. 't Tweede zomerconcert, eigenlijk 't eerste, werd onder begunstiging van heerlijk weder Zondagmiddag in den tuin van Tivoli door 'fc stafinuziekkorps der K. N. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning, gegeven. 't Programma werd flink uitgevoerd. TuBSchen 't heerlgk lentegroen klonken de harmonische toonen in de heldere lucht. In 't bjjzonder maakte de uitvoering van Grande fantasie sur des motifs de 1'opéra '1 Africaine, grooten indruk, evenals >7ir- go Maria, Prière", van Oberthür. Deze eerste uitvoering doet ons met grond verwachten dat de muziekliefhebbers ook dezen zomer genotrijke uren in Tivoli sullen doorbrengen. Door de zorgen van den directeur Maal- steed ziet de tuin er ditmaal bgzonder net en fraai uit. 't Is te wenschen dat 't weder steeds moge medewerken zooals Zondag jl. Dezer dagen circuleert in deze gemeente een inteekenlijst voor de aanvaarding van het lidmaatschap eener nieuw te stichten Floralia- Vereeniging. In de begeleidende Circulaire lezen we o. a.„Gedurende 12 jaren van 1876 tot 1888 bestond alhier eene Floralia- Vereeniging, wier werkzaamheid in groote mate de belangstelling en medewerking van velen verwierf. Eenige storende omstandighe den waren oorzaak, dat de Vereenigiug in laatstgenoemd jaar werd opgeheven. Toch leeft by velen onzer plaatsgenooten nog voort eene aangename herinnering aan het oude Floralia, met hare bloemenfeesten en daaraan verbon den gezellige bijeenkomsten, die met het af steken van vuurwerk besloten en door muziek uitvoeringen opgeluisterd werden. Ten vorigen jare werd, heel in het klein, een proef geno men met eene herleving van het vroeger be staande. Deze proef, waarbij in het Bad-Pa- viljoen te Huisduinen de Tentoonstelling van bloemen gehouden werd, is wel zóó goed ge slaagd, dat er alle reden bestaat tot de onder stelling, dat een poging, om het oude Floralia weder in 't leven terug te roepen, alle kans heeft wel te gelukken.* Verder wordt in die circnlaire medegedeeld, dat de contributie fl.'sjaars bedraagt, en terwyl het Reglement der Vereeniging, geheel op de oude leest geschoeid, ter lezing wordt aangeboden, worden de ingezetenen uitgenoo- digd, hunne namen op de bijgevoegde inteeken- lijst te plaatsen. We vleien ons, dat zeer velen hun steun zullen verleenen aan dit goede plan. 't Voorloopig Bestuur, samengesteld uit eenige vroegere leden der Floralia-Directie met de heeren P. Polvliet, S. T. Kleinbentink, P. Bitter en C. Maalsteed, roept (zie advertentie hierachter) tegen a. s. Donderdag op, allen die wenschen deel te nemen aan den wedstrijd in het kweeken van planten. By de inschrijving wordt van ieder deelnemer 25 cents gevorderd, en wéér 25 cents by de afgifte der planten. Vroeger was dit 80 cents in 2 termijnen, doch het aantal planten, dat ieder verkreeg, was toed 8, en nu 6. 't Bestuur besluit zyne Circulaire aldus «Moge het plan wèlgelnkkenDe liefde voor de schoone Natuur, zich openbarende in den groei en den bloei der planten, zal er zeker door bevorderd worden. Aan de universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap op proefschrift »De aanwijzing van de toegepaste wetsartikelen in het straf vonnis' de heer W. Bok, geboren te Den Burg op Texel. Volgens te 's Gravenhage ontvangen bericht is George Victor, vorst van Wal deck Pyrmont, vader van H. M. de Ko- ninhin-Regentes, overleden. De vorst werd op 14 Jan. 1831 geboren uit Prins George van Waldeck Pyrmont en prinses Emma van Anhalt BernburgSchaumburg, en huwde op 26 Sept. 1853 met Prinses He- lene van Nassau, zuster van den tegen- woordigen groothertog van Luxemburg. Uit dit huwelyk was onze tegenwoordige Koningin-regentes Emma de tweede doch ter. 's Vorsten gemalin stierf in 1888 en op 29 April 1891 trad prins George Victor opnieuw in het huwelijk met prinses Louise van Sleeswijk Sonderburg Glüksburg. Zgn opvolger is zgn oudste zoon prins Frederik, die 28 jaar oud is. De tweede zoon is nog geen jaar oud. Bjj de Marine is rookvrij buskruit ingevoerd. De levering is opgedragen aan Fried. Krupp. Te Wormerveer is door de politie aangehouden de marinematroos 3de kl. Post, die bij nader onderzoek bleek gedeserteerd te zgn van Hr. Ms. ramschip »Guinea,« liggende te Nieuwediep en die zonder mid del van bestaan rond liep. De gearresteerde werd onmiddellijk door den hoofdagent naar de plaats zgner be stemming teruggebracht. Donderdagavond is te Wieringerwaard een felle brand uitgebroken in de boeren plaats aan den Slikkerdijk, van de heeren Laan, bewoond door J. Smit. In korten tgd was het huis geheel vernield van den inboedel kon slechts weinig worden gered. De oorzaak van het onheil is onbekend. Alles was verzekerd. Verlaging van loodsgelden De loodsgelden levereü jaarlijks een overschot van f40000. Naar aanleiding vooral van dit feit is door eenige onder nemers van vaste stoomvaar tig nen van Nederlandsche havens op het Buitenland een adres gericht aan den Minister van Marine met verzoek het daarheen te willen leiden, dat een verlaging van loodsgeld worde toegestaan van alle in vaste lijnen varende schepen, die zonder loods binnen komen en uitgaan, onder de bepalingen en restrictiën, die door den minister en de bevoegde Overheid ter zake zullen worden noodig geacht en vastgesteld. Woensdagavond was het te Amsterdam in de Joden-Broestraat drukker dan gewoonlijk. De reden van deze ongewone drukte was de volgende. Reeds voor eenige dagen hadden in die buurt de venters van een socialistisch blaadje het te kwaad gehad met een deel van de bewoners er waren klappen gevallen en de venters had den het veld moeten ruimen. Dit gaf aanlei ding tot eenig geschryf in „Recht voor Allen' en tot een oproeping in dat blad aan de par- tijgenooten om in grooten getale op te komen, ten einde zoo noodig de colporteurs krachtda dig bij te staan. Dit een en ander deed vermoeden, dat het Woensdagavond niet rustig zou blyven op do Joden-Breestraat, reden waarom reeds vroeg in den avond daar een groot aantal menschen stond te wachten, deels uit nieuwsgierigheid naar de relletjes, die verwacht werden, deels uit anti-socialistische gezindheid. Omstreeks kwart voor negenen kwamen uit de St. Anth. Breestraat da lang verbeide col porteurs opdagen, vergezeld van een aantal geestverwanten, van wie er onderscheidene met stokken gewapend waren. In de Joden- Breestraat stuitte deze troep op de wachtende menigte. Eerst bepaalden de onvriendelijkheden zich door een luid geschreeuw en gefluit, maar het duurde niet lang of de beide partyen raak ten slaags. Met stokken en vuisten werd er van weerszyden op los geslagen, enkelen vlo gen elkaar naar de keel en rolden worstelend over het asphalt, menigeen raakte onder den voeten sommigen liepen bebloede koppen op en moesten zich bij een apotheker in de buurt laten verbinden. De politie kwam tusschen- beide en nam een drietal colporteurs in arrest. Woensdagnacht begaven 4 werklieden van 's rijks geweerwinkel te Delft, die in het fort «Uiterveen'' kanonnen moesten schoonmaken, zich naar Muiden. Op on verklaarbare wijze geraakte een hunner in de Muidervaart te water. Niettegenstaande zoo spoedig mogelgk pogingen tot red ding werden aangewend, mocht het den anderen niet gelukken hun kameraad nog levend op het droge te brengen. Nog steeds doet het watergebrek zich ia Noordholland gevoelen. Het bestuur van Grootebroek c a. heeft bij de directie der Hollandsche Spoorwegmaatschappij een waggon duinwater aangevraagd, om in de behoefte aan goed drinkwater te voor zien. In de Streek doen zich hier en daar eenige gevallen voor van hevigen buikloop. Zeer waarschijnlijk een gevolg van het gebruik van schadelijk drinkwater, waar voor thans slootwater zeer dikwijls dienst doet. Te Sneek heerscht eveneens nijpend gebrek. Onze correspondent aldaar schrijft: «Den onhoudbaren toestand te schetsen waarin we hier verkeeren, nu de regen bakken bijna alle vocht kwijt zijn, nu 't grachtwater voor 't wasschen ook onge schikt wordt, daartoe is geen pen in staat. Wie nog regenwater hebben te missen, kunnen 5 a 6 cent per emmer bedingen, een som, die hier nooit voor zoo'n bagatel water is betaald. Zelfs ons putwater, dat anders alleen dienst doet bg 't schrobben, is reeds geld waard voor de beste quali- teit, niet helder natuurlijk, maar lichtgeel, besteedt men gaarne 2 ct. per gang.* (>H.«) Twee personen, in een aapje langi den zeedjjk te Amsterdam rijdende, wer den Vrijdag door twee juffertjes met zoo veel voorkomendheid begroet, dat zij na een oogenblik in intiem gesprek te zijn gewikkeld geweest, hun portemonnaie met ca. f 200 misten. Op Hemelvaartsdag is te Middelburg een gruwelijk feit gepleegd. N. P. Burghardt, machinist op de Zie- rikzeesche spoorboot, had, in gezel van zijn te Rotterdam wonenden, te Mid delburg voor pleizier vertoevenden vader, een familielid naar de tram van 10.15 ge bracht en keerde, na nog een briefkaart gekocht te hebben, met zjjn bejaarden vader door de Zusterstraat terug naar zijne wo ning in de St. Janstraat. Op den hoek van beide straten werden de vreedzame voor bijgangers, naar men wil zonder de minste aanleiding daartoe gegeven te hebben, plot seling aangevallen door een tweetal jon gelui, die hen aanpakten, tegen den grond wierpen en mishandelden. Vooral was dit het geval met Burghardt, die zeer hevig tegen een muur geworpen werd en wien door een der aanvallers een snede aan het voorhoofd en een over den rechterpols werden toegebracht. Op het noodgeschrei van de aangevallenen togen de aanranders op de vlucht. De gewonde, vader van drie kinderen, bekend als een fatsoenlijk werkman, is Vrijdagochtend aan de gevolgen overleden. Vrijdag zgn twee personen, die van de euveldaad verdacht worden, gearresteerd. Uit alles blijkt, dat deze ongunstig aan geschreven sujetten onder den invloed van den drank, zonder eenige reden, den moord hebben gepleegd. De daders zgn genaamd C. J. Boone en A. de Baare, beide ongunstig bekend staande personen, de een 18, de ander 21 jaar oud. Het blijkt dat de daders de ver- slagene niet eens kenden. Het betreurenswaardige feit wekt alge- meene deelneming. Een zevental ingezete nen, waaronder de Commissaris der Ko ningin en de Burgemeester, roepen inmid dels de hulp in voor het zwaar beproefde gezin van den overledene. Geweldige heide-, veen-, bosch- en huizenbranden hebben de laatste paar dagen Drenthe geteisterd, en nog is er het einde niet, ondanks de grootste krachtsinspanning. Veel turf, veen en hout is daarbij door het vuur vernield en menig gebouwtje eveneens. Al is het wel eens meer voorgeko men, meent de Arnh. Ct toch, ter waar schuwing, melding te mogen maken van het volgendeEen dienstbode zag bg het binnenkomen van een kamer dat er rook opsteeg van de tafel. Het bleek haar, dat bolvormige karaf met water, die op de tafel stond en waarop de zon scheen, als brandglas had gewerkt. In het maho niehouten tafelblad was reeds een flink gaatje gesmeuld. Omdat het mogelgk is, dat op slaap kamers, waar men soms in uren lang niet komt, karaffen zoo zgn geplaatst, dat de zon er op schijnt en er allicht gemakkelijk ontvlambare voorwerpen in de nabijheid zgn, schijnt de vermelding van dit feit als waarschuwing niet overbodig. Koewacht. Onze gemeente krijgt een aardige bekendheid. Vrijdag hield het Belgisch gerecht een zitting alhier midden op straat, waarbij dit aan de gene zgde der grens zetelde, terwgl de Hollandsche gedaagden op hun grondgebied bleven. Over de grens durfden zij niet. Ter assis tentie was ruim Belgische en Hollandsche politie aanwezig, waarbij de luitenant der marechaussees van Sas van Gent. Het onderzoek, meer was het niet, betrof de vroeger plaats gehad hebbende vechtpar tijen. Een mooie vrijer Door de politie te Gorinchem is aan gehouden een jong mensch, wonende te Giessennieuwkerk, die den vorigen dag daar aangekomen om zgn meisje te komen bezoeken, bg een familie aldaar ten eten was gevraagd. Uit dankbaarheid voor die gastvrijheid had hij bij zgn vertrek een zilveren hor loge met ketting, toebehoorende aan den zoon des huizes, medegenomen. De laatste drie weken werd de stoom vaart van Harlingen op Huil door slechts een boot uitgeoefend, terwgl er anders twee stoomschepen voeren. Thans is, be halve de «Swanland*, ook de «Aldert* weder in de vaart gekomende eerste kwam gisteren met zgn 20 man extra be volking van werklieden weder binnen en vertrekt heden weder met een anderen ploeg en ook de Alert* vertrekt met de noo- dige dokwerkers aan boord om te Huil te lossen en te laden. Alle partyen ten-eden. 't Is altyd raadzaam processen te vermyden Negen maal van de tien vallen zy geen van de beiden partijen naar den zin uit. Een wel bekend Londensch advocaat deelt daaromtrent echter eene aardige uitzondering mede. Onlangs kwam oen man zeer boos zyn kan toor inloopen. Hij was by een schuldenaar geweest en had hem beleefd om de betaling van eene rekening van een paar guinjes ge vraagd, maar scheldwoorden in plaats van geld gekregen. Na verlangde hy, dat de advocaat de schuld zou invorderen. De advocaat aarzelde. Het bedrag was te gering. De kosten van de invordering zoudon even hoog zyn als de geheele som. «Dat komt er niet op aan,* zeide de cliënt. «Al kryg ik er geen penny van, dat kan me niet schelen, als die vent maar betaalt." Dus schreef de advocaat den schuldenaar een paar brieven, en die kwam dan ook, blakend van toorn, opdagen. Hy was geen twee guin jes schuldig, verklaarde hy by hoog en by laag, en betalen deed hy niet. «Goed,o zeide de advocaat, „dan zyn myne instructies om te procedeeren. Maar ik geloof haast niet, dat gij voor zulk een kleine som de proceskosten zult overhebben." „Als ik betaal, wie krijgt het geld dan?* vroeg de man. De advocaat moest bekennen dat hy het kreeg. «O, dat is wat anders,hernam de debiteur. «Als mynheerhet maar niet krygt, ben ik bereid het te betalen." De schuld werd voldaan, de advocaat stak het bedrag op, en, wat iets zeer ongewoons is, alle drie de betrokken personen waren te vreden. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van II tot en met 18 Mei 1898. ONDERTROUWD: J. H. Remmers, stoker b/d marine en T. Kruyer. G. van Dam, schil der en D. J. Giltjes. GETROUWD: Geene. BEVALLENN. P. de KoningBoot, z. W. G. BrouwerWinterink, d. A. Jansen Maat, d. J. E. FlensGoos, z. D. van Os Verberne, z. C. HeijdenrykNiermeyer, z. J. de BunjeBakker, d. A. C. Nieuwenhui- zenIdes, z. M. C. MensBuitink, d. L. M. Deulingvan Tricht, d. E. Rademakers Veldman, z. V. BlankmanHopman, z. J. de Vos—Joosse, d. M. BlomRoemer, d. OVERLEDENJ. Koger, 8 w. J. van Riel, 25 j. J. Carpentier, wed. E. Peetere, 80 j. M. C. Duinker, 8 j. 1 levenL aangeg. Marine en Leger. Ter vervanging van den opper-torpedist J. A. L. Dilg, die belast wordt met het bevel over de „Mercuur," is aangewezen de torpedist-majoor C. Boer. Bij Kon. besluit is: 1. de dir. off. van gei. 8de kl. bij de zeemaoht J. van Litb Harrebomée op pensioen gesteld van f 1800 's ja ars en eene verhooging van f 900 's jaars 8. de off. van gez. 1ste klasse bij de zeemacht W. Sohoon- dermark bevorderd tot dir. off. van gez. 8de kl. BIWKBKT DOOB AM O. (22 »U heeft my een kunstenaar in het verval- schen genoemd, en het vleide myn y delheid n ook eens te kunnen beetnemen. En dan openhartig gezegd ik dacht zoo by my zeivenals ik het stak in handen houdt en ik kom in nood, dan heb ik altyd nog iets, dat ik te gelde kan maken.c »Ah, ik begryp n. Ge zyt een rechte slim merd, mynheer 1 Ik zie nu in dat ik teveel op uwe eerlijkheid heb gerekend en te weinig op nw slimheid. Maar ge begrypt wel, welk een grooten dienst ge my door uw voorzichtigheid bewezen hebt. Het echte testament is dus nog in nw bezit?" «Ja, heer baron." •Laat het my eens zien." De luisteraar aan de deur hield den adem in. De zaak werd al meer en meer belang wekkend. „Niet voordat wy tot eenstemmigheid zyn gekomen, heer baron." „Wat moet dat nu beduiden?" „Ik weet nu, heer baron, welke waarde het echte testament voor u heeft. Het beduidt voor u zeer groote sommen geld, want met dit stuk is de erfgename der millioenen ge heel in uwe macht. U kan my niet kwalyk nemen, als ik zoo'n kostbaar stuk niet voor een klein stuk geld loslaat.* „Hoeveel eischt ge „Even veel als ik gisteren van u ontving, dus vyfdoizend gulden." „Vyfduizend gulden Dat is meer dan ik op dit oogenblik in kas heb. Maar ik kan die som toch wel by elkaar halen. Binnen twee uren zal ik u het geld uitbetalen. Laat my nu dadelyk het kostbare document zien.* De luisteraar aan de deur had genoeg ge hoord. Hy sloop zacht de trap af, zyn kamer binnen. Daar opende hy het venster en keek naar beneden in de straat. Zoodra hy den po- litie-agent op den hoek der straat bemerkte, trok hy een fluitje uit zyn vestzak eu liet driemaal een schel gefluit hooren. De politie-agent keerde zich om en zoodra hy den jonkman aan het venster bemerkte, die hem met de hand wenkte, kwam hy met versnelde schreden op het hnis af. Doch daar boven op het zolderkamertje scheen men het gefluit ook gehoord te hebben. Toen Karei Nisser zijn laarzen weer had aan getrokken en in de gang kwam, zag hy den vreemde ijlings de trap afkomen. Halt!" riep Karei hem toe. «Wat moet dat beteekenen vroog de vreemde. «Ik verzoek u, my op myn kamer te volgen en my te antwoorden op eenige vragen.* «En met welk recht vraagt ge my dat?" „Hier is mijn bewijs daarvoor," antwoordde Karei en toonde hem een blauwe kaart met het rjjkswapen. De vreemde verbleekte en zocht met de oogen een uitweg om te ontvluchten. tDoo geen poging om te vlnchten, mynheer. Ge ziet, dat de weg versperd is,« zei Karei, terwijl hij op den politie-agent wees, die reeds beneden aan de trap stond. «Ik ben tot nw dienst, maar uw kaart wyst aan, dat ge tot de geheime politie behoort. Als dit zoo is, verzoek ik u my naar den directeur van politie to brengen en my te be handelen met de achting, die men aan mijn stand verschuldigd is. Ge zult dan tot de over tuiging komen, dat ge een misgreep doet door een man te arresteeren, dio zich geen schuld bewast is en als Belgisch onderdaan onder de bescherming van eon vreemde vlag staat. Hier is mijn kaartje.* Nadat Karei Nisser met een vluchtigen blik den naam op het kaartje had gezien, zeide hij met een spottend lachje: «Ik ben u zeer ver plicht mynheer Vogel, dat ge my in kennis hebt gebracht met den baron Fródéric d' Hoff- mann." De baron verbleekte opnieuw en zyn vast beradenheid maakte plaats voor angst, die duidelyk uit zyn gelaat en houding sprak. «Hé, Schmidt,* riep Karei den politie-agent toe, „je staat er voor in, dat deze man niet ontsnapt. Neem me niet kwalyk mynheer, baron,* voegde hy er spottend by, tik zal my even kleeden. Binnen twee minuten ben ik gereed." Terwijl de jonge Nisser bezig was zyn jas aan te trekken en zyn hoed op te zetten, hoorde hy een dof gestommel op de trap. Toen hy naar de trap snolde, vond hy op de bovenste treden den politie-agent, badende in zyn bloed. De baron was verdwenen. «Om Gods wil, wat is er gobenrd?" riep juffrouw Nisser uit, terwyl zy op den drempel der kamer verscheen. „Water, water!* riep Karei. „Wasch zijn gelart af, log natte doeken op zyn hoofd en laat den dokter halenIk heb geen tijdIk moet een vluchteling nazetten Zoodra hij op de straat kwam, bemerkte hy een groote drnkte op den hoek, waar eenige menschen by elkaar stonden. Houdt den dief Houdt hem hoorde hy roepen en eenige ongens beproefden werkelyk een rytuig na te loopen, dat in razende vaart wegsnelde. Ka- rel herkende den baron mynheer Vogel die op den bok zat en de paarden aanzette. Van de menschen, die daar stonden, vernam hij wat er gebeurd was. De vluchteling was op den bok gesprongen van een rytuig, waar van de koetsier in een herberg zyn boterham zat te eten. Hij greep de teugels, klapte met de zweep en behoefde nu niet eens te betalen voor het ritje, dat hem uit de handen der po litie redde. Een verwensching mompelende, keerde Karei naar huis terug. Hy vroeg, hoe het den po litieagent ging, on toen hy hoorde, dat de man uit zijn bewusteloosheid ontwaakt was, ging hij de trap op naar het kamertje van den schryver. „In naam der wet, doe open 1" riep Karei met lnide stem. De deur ging open. Bleek en sidderend stond mynheer Knablein voor hom. •Waar is het testament? Geef my het tes tament riep Karei hem toe. «Ik heb het niet meer," stamelde de schry ver. Die schoft heeft het me uit de handen gerukt. DERTIENDE HOOFDSTUK. Op den avond van dien dag stond Karei Nisser voor het hoofd der geheime politie te Weenen, den keizerlyken raadsheer Staling, die hem op zyn kantoor ontving op een uur, wanneer de dienst gewoonlyk reeds is. afge- loopen. De raadsheer stond aan een lessenaar en rangschikte eenige processtukken, toen de jonk man binnentrad. «Ik heb uw rapport gelezen, mynheer Nis ser," zeide hy, torwyl hy den jonkman de hand toestak, „en ik wonsch u geluk met uw ontdekking, die ons op het spoor van een zware misdaad heeft gebracht. Blykbaar heb ben we hier te doen met de vervalsching van een testament, waarby millioenen op het spel staan.' «Helaas, de uitslag van myn bemoeiingen is slechts twyfelachtig, mynheer de hoofdper soon, die de aanlegger van hot plan schynt en die het oorspronkelijke testament nog in handen heeft, is ontsnapt.' «Heeft men dan niets in zyn woning ge vonden (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1