't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEÜWED3EP EN TEXEL. 0o. 2117. Woensdag 31 Mei 1833. 21ste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. r, IEU W STIJDINGEN. - "„DE ERFGENAME VAN in kwam WINDECK." 'wT/w" 8eW'RgT 0008 AM0- Bureau; Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36; AUonnem ont maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 CC lOOg, jk en id. id. franco per post 75 voor het Buitenland f 1.25, idem idem f 1.12* f2.00 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdvertentL&n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. r 85. irlfiffl, HELDER, 30 Mei 1893. taakt - De Raad dezer gemeente zal Woens- 0 en avond vergaderen tot het behandelen van de volgende zaken Benoeming onderwijzers. 2. Rapport roorstel wijziging heffing van school- 3. Adres bijdrage voor een te hou- r harddraverij. 4. Verzoek van den heer Rademaker, om ontslag als Commissa- van het Ziekenhuis en de Gemeente- itbeek. 5. Verzoek van den heer J. Vermeer, om ontslag als lid der Oom pje van Toezicht op het Middelbaar f Jerwijs. 6. Verzoek om gebruik van 'Schoollokaal te Koegras voor het hou- van Zondagsschool. 7. Brief Gedepu- 1de Staten over wijziging van de poli- El M ferordening betrekkelijk vischafslag. 8. 1 jrstel vergrooting van de Begraafplaats. Ingekomen stukken. 10. Bezwaarschrif- Hoofdel. Omslag. - Tot onderwijzeres te Haarlem is he md mejuff. D. E. Duval, onderwijzeres de gemeenteschool no. 6. alhier. - Tot lid der Commissie voor het af- en van het groot-ambtenaars-examen den Indischen dienst is o. a. benoemd teer dr. H. J. Oosting. Zondagavond vierde de vereeniging «Ont- ït bij Tijds" haar twintigjarig bestaan in ■aai gedecoreerde zaal van Tivoli.. De hr. Gr. J. de Vries, sedert "de oprichting pre- it, handhaafde nog even kranig de orde in vroeger jaren en zorgde voor de gere- 7s Ct' 6 afwei"king van 't feestprogramma. I zyne toespraak wees hij in 't kort op den d van zaken en drukte den wensch uit «O. b. T.« nog lang mocht bestaan. Gaarne Buigen we ons met dien wensch, want vereeniging heeft in die twintig jaar heel 1 goeds gesticht, 't Doel is bij ziekte of lyden uitkeering te doen, en behalve dat jft iiO. b. T." meermalen tooneel voorstel- 5n gegeven ten behoeve eener arme we- e, die heel wat geld opbrachten. Dooreen al donateurs en donatrices wordt de zaak jeund. Nadat de secretaris en de penning- Gla- Ster hunne verslagen hadden uitgebracht, >n de eigenlijke feestvrengde. rstoffers ij de opening werd een Vlaggelied heel groote lig door eenige jonge meisjes voorgedragen. décors erstens wijden we een waardeerend woord den ons reeds gunstig bekenden komiek, Idem heer P. Dol, die zich ook dezen avond asjes 60 lienstelijk heeft gemaakt en steeds een wel- slkistjes eend applaus verwierf. De hr. A. B. We- 6 idem droeg met veel succes voor «Een Zoudag- rachtiga gen" en »De Wraak," van Tollens. i f 2.50, aarne maken we ook melding van de voor- i soorten iht door mej. A. Bakker, van een lied aan Sederlandsche vlag gewijd, dat algemeenen il verwierf en eveuzoo van 'c optreden der J. en M. Minneboo, bij 't voordragen »IJs vermaak." èn kluchtspel «Een gezellige Kamer," tot gegeven, bracht de lachspieren voortdu- l in beweging. .'ot afwisseling werden door de aanwezigen tliederen gezongen. a afloop bleef men nog gezellig bijeen. L Bij den gestadigen aanbouw van nieuwe ten in de plaats onzer inwoning, is 't i vreemd, dat bewoners van oudere dee- der gemeente zich derwaarts metter woon begeven. De redenen, die daartoe leiden, zullen wel gelegen zijn in een ver gelijking der oudere huizen met de nieuwe, meer modern ingerichte woningen, 't Kon echter ook zijn, dat men, oude wijken ver latende, de verwachting koesterde, in de nieuwere betere toestanden te zullen aan treffen. De meening kan bestaan, dat zij, die de oudere deelen der gemeente den rug toekeeren, daar al het minder goede ach terlieten, om in de nieuwe omgeving slechts rust, genoegen en vrede te vinden. Moch ten ook deze redenen bij sommigen gegol den hebben, het oorlogstooneel, dat wij de- de nieuwe wijk nabij den ui 1.00 10 ct. 13 60 85 75 15 i 36 42 i 55 3.25 3.25 1.00 1.00 1.00 1.00 haar stil voor Paralelweg gadesloegen, zou in staat zijn alle iilusiën in deze te doen verdwijnen. Er was oneenigheid ontstaan onder buren over de tuchtiging, aan een knaapje toe gediend. Deze oneenigheid loste zich wel dra op in een formeele vechtpartij, waarin ook leden van het teedere geslacht han delend optraden. Droomt in onze dagen menig Staatsman van een gewapende vrede, hier een ongewapende oorlog te aanschouwen, een burenkryg, die den toeschouwers ten bewijze kon verstrekken, dat men bij 't verhuizen uit de oude stad naar eene nieuwe wijk, verzuimd had-de oude hartstochten en gebreken daar achter te laten. Vrijdagmorgen zijn twee Urker vis- schers, Jacob Visser en Janj H. Post, ver dronken, doordat, nadat zij hunne ansjo- visnetten hadden ingehaald, de boot door het stormachtige weder kantelde. Leergeld betaald Iemand, die in de Warmoesst.raat te Amsterdam een juffertje tegenkwam, die hem verzocht haar wat gezelschap te ko men houden, had een minder pleizierige ontmoeting. Hij wist niet dat hij in ge zelschap was met de beruchte juffrouw R. Toen hij namelijk de inrichting in de Pyl- steeg verliet, waar hij met haar had ver toefd, was hij 500 gulden kwijt. Toen hij aangifte deed bij de politie, wist men spoe dig de juffer te vinden en werd ze gear resteerd maar.... de dubbeltjes waren weg. Een politie-agent, te Amsterdam, die bij de Haarlemmersluis op zijn post stond, werd Donderdagavond aangesproken door een paar heeren, die hem mededeelden, dat zij een soort heer, van wien zij wisten dat hij als kwartjesvinder of Bauernfanger den kost verdiende, in gezelschap van een bui tenman een cafétje aan het Droogbak had den zien binnengaan. Zij vertrouwden dit natuurlijk niet al te best en wilden den buitenman voor zijn gevaarlijk gezelschap waarschuwen, maar vonden het toch geraden om voor alle vei ligheid niet zoo maar met z'n beiden dat zaakje op te knappen, doch liever onder de hoede van een agent het café binnen te gaan. De politieman voldeed gaarne aan hun verzoek en begaf zich naar het bewuste koffiehuis, waar hij een troepje niet al te gunstig bekend staande lieden met den bui tenman allervriendschappelijkst aan een tafeltje vond zitten, geheel verdiept in het kaartspel. De agent riep den vreemdeling naar bui ten, vertelde hem in welk gezelschap hij zich bevond, en de buitenman, dankbaar voor deze welgemeende waarschuwing, liet zijn kaarten en zijn nieuwe vrienden in den steek en maakte dat hij wegkwam. Dat dit niet geschiedde dan na een krach tig en luid protest van de zijde der pro fessional-kaartspelers zal men begrijpen. Een gevaarlijke spoorwegbrug. Te Maastricht maakte men zich onge rust over de Maasbrug, waarvan een der pylers door strooming grootendeels onder mijnd is. Het gemeentebestuur heeft de regeering voorgesteld, met behulp van rijkssubsidie ballastdam te leggen, ten einde het verder uithollen der rivierbedding aan de peilers tegen te gaan. De regeering schijnt hiertoe echter niet negen te zijn, maar zou liever de tegen woordige brug door een nieuwe vervangen zien. In den Haag wonen niet minder dan 35000 personen op hofjes. Den Haag is dus niet alleen een Hof stad, maar tevens een hofjes-stad. Te Wieringerwaard (N.-H.) is het driejarig zoontje van den heer H. te water geraakt en verdronken. Niettegenstaande alle aangewende middelen, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Te Leiden viel op een No. van de Staatsloterij de f 100,000. Een van de win naars heeft dat voordeeltje met den dood moeten bekoopen, want hij heeft zich aan misbruik van drank schuldig gemaakt en is in den jenever gestikt. De anderen schij nen betere bedoelingen met het gewonnen geld te hebben, door 't aan verbetering der huishouding te besteden. Een 42-jarig gehuwd man te Delft had al een paar jaar gespaard om eens te kunnen uitgaan. Dezer dagen scheen hy genoeg te hebben hij ging er althans van door met een 47-jarige vrouw, gehuwd, moeder van 9 kinderen en reeds grootmoe der ook. Aan de politie is verzocht de vluchtelingen weer by de verlaten vrouw en den verlaten man terug te brengen. Mishandeling met doodelijk gevolg. Men herinnert zich dat een paar maan den geleden een Duitscher, Heinrich, we gens mishandeling van den lantaarnopste ker Sallis in de Koestraat, te Amsterdam, welke mishandeling den dood ten gevolge had, veroordeeld werd tot 5 jaar. Be klaagde kwam in hooger beroep en by de terechtzitting van het hof te Amsterdam op 17 Mei 11., eischte de advocaat-generaal, mr. Op tenNoort, bevestiging van 't vonnis. De beklaagde werd, evenals in eerste instantie, bijgestaan door mr. B. E. As- scher, advocaat aldaar, die de straf, by het vonnis opgelegd, niet in verhouding achtte tot de daad van beklaagde, die bedreven was onder den invloed van toorn, opge wekt door provocatie van de zijde van den verslagene. Het Hof heeft Woensdag het gevoelen van den verdediger gedeeld en, met vernietiging van het vonnis der rechtbank, den beklaagde veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. De Italiaansche regeering is nog steeds machteloos tegenover de roovers, die de wegen onveilig maken, tollen heffen, en personen gevangen houden om losgeld te bekomen. Welke strijdmacht ze ook tegen de hoofdmannen Tiburzi en Anzuini afzond, het is maar niet gelukt zegevan- gen te nemen. Naarmen zegt, vertoont Ti burzi zich zelfs vrijelijk te Rome, hy bezoekt daar de schouwburgen en gaat ongemoeid zijns weegs. De tollen, die hy heft, stellen hem in staat een vroolyk te leiden en de landeigenaars brengen ze gewillig op, uit vrees voor hem. Voornamelijk in de om streken van Viberto, in de Campagna-di- Roma„ houden de roovers nu reeds 20 jaar lang huis. In den afgeloopen winter werd daar een aanzienlijke macht heengezonden, die ongeveer 150 personen, alle behoorende tot de hoogere klassen, gevangen nam, omdat ze verdacht werden de roovers by te staan en de waakzaamheid der politie op een dwaalspoor te brengen. Nu men leze zaak niets meer vernam, werd de minister van binnenlandsche zaken daarover geinterpelleerd. De minister ant woordde, volgens de Corriera della Sera, c dat hy daarvan weinig kon zeggen, want het geheime onderzoek was nog niet af geloopen. Intusschen hebben de roovers, volgens een dagblad te Bologna, weder hun slag geslagen zij namen n.1. twee rijke grond eigenaars, vader en zoon, te Faenza ge vangen en eischten een losgeld van 50,000 1. Zij hebben hen echter tegen betaling van 11,000 1. vrijgelaten. Naar de «Indépendanceverneemt, heeft een Luxemburger, Rueller geheeten te Oelnitz in Saksen aangehouden, bekend medeplichtig te zijn aan, ja zelfs de hoofd dader te zijn van den diefstal der juweelen in het paleis van den graaf van Vlaande ren. Aan de «Réformec wordt verder uit Londen gemeld, dat ook tegen den aldaar aangehouden bookmaker James White nieuwe bewijzen van zyn mededaderschap zyn ingekomen. De instructie heeft, naar het blad verder meldt, er bovendien toe geleid dat de plaats, waar de kostbaarhe den op het oogenblik verborgen zyn, aan de justitie bekend is. In Zwitserland duurt de droogte nog steeds voortde oudste boeren herinneren zich niet een zoo droog voorjaar beleefd te hebben. De toestand is er allesbehalve rooskleurig het veevoeder raakt opslechts tegen buitensporig hooge prijzen is het nog te bekomen. In de Zwitsersche Jura moe ten de bewoners uren ver loopen voor een kleine hoeveelheid water. Bovendien heb ben de wijnstokken en zelfs de graange wassen veel van de nachtvorsten geleden. Geheel Zwitserland ondervindt de gevol gen van de schade, die de landbouwers ly den hoewel het vee goedkoop wordt, stij- gen èn melk èn vleesch zeer in prijs. De bevolking is beangstgedurende een dag of veertien worden overal pogingen in het werk gesteld om het kwaad te gene zen. De landbouwers hebben de hulp der regeering ingeroepen. In de meeste kantons wordt nieuw voeder aangekocht, waarvoor de regeering een subsidie gegeven heeft, en de Groote Raad heeft het uitvoerend bewind onbeperkte macht en onbepaald crediet gegeven, om de noodzakelijke maat regelen te nemen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-lndië: Verzanding» weg. derter post-bezorg. Tijdat. d.Iaat buil.ak Poatk p. zeepost via Amsterdam. 2 en 16 Juni. 7.15 'sav. p. zeepost via Rotterdam 9 en 28 7.15 'eav. p. Hollandsere mail via Genua 18 en 27 12,80'tnam. p. Holl.mail viaMarseille 6 en 20 12.80'«nam. p. Fransche mail viaMarseille 9 en 23 7.15'sav. p. Engelache mail via Brindisi 2 en 16 8.45'smor p. Duitsche mail via Brindisi 5 8.45'a mor. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via AmsterdamI 7 en 28 Juni I 7.16 's av. p. mail over Engeland. 5 en 19 7.15'sav. p. mail ris St. Nazah-e. 7 7.15'sav. Naar Curagao, Bonaire en Aruba, St. Martin, St. Euatatiua en Saba p. zeepost via Amsterdam, p. mail via Southampton 7 en 28 Juni [eiken Dinsdag, 715 's ar. Donderdag 12.30 's nam. en Zaterdag. Naar Hr. Ms. .Tromp" te Bahia: via Sout hampton, 13 Juni, 12.30 's nam. (Aankomst der mail te Bahia 2 Juli). Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 25 tot en met 27 Mei 1893. ONDERTROUWD W. Boon, timmerman i T. v. Meteren. W. Prins, kruidenier en G. Wolfswinkel. J. Ott, stoker en I. Kranen burg. GETROUWDD. v. d. Brugge en D. Prins. G. v. Dam en D. J. Giltjes. J. H. Heramers en T. Kruijer. BEVALLEN M. VeentjerDarphorn, z. N. DuinkerSinjewel, z. C. HoutzagerRap- tist, d. J. Londonde Vlugt, d. A. Stam Andriessen, z. J. M. C. KunstKuiper, z. W. J. ten HackenBruens, z. C. C. Korving de Vries, d. C. E. ScholFels, d. OVERLEDEN Antje Houtzager, 2 dagen. Heldersche Moppen. OnderwijzerEn waarom werd die groote ontdekking eerst op den waren prys gesteld jaren lang nadat Columbos dood was. Nathan Omdat hij niet genoeg adverteerde, mynheer Hij Dierbare Hermine, slechts één enkele kus Jonge dameDat knnt ge begrijpenIk ken jezoodra je dien hebt, geef je dien ter stond aan een ander. Marine en Leger. Ingevolge Koninklijk besluit van 33 dezer no. 30 wordenlo. Hr. Ms. monitors „Bloed hond" en „Cerberus," liggende te Willemsoord en te Amsterdam, met 10 Juni a.s. in dienst gesteld en het bevel over die bodems opgedragen respec tievelijk aan de kapt.-lnits. ter zee A. Ï.J. Fra* okers en W. A. Bujrtendijk eerstgenoemde onder eervolle ontheffing van het bevel over Hr. Ms. instructieschip „Neptunus". vroeg 'wonderd ;woordde 'n beetje r nemen politie- saris van heer, Weener n vroeg wie venschen alle vra- folgd.) ipan maar uit, koetsier,riep de commis- s den koetsier toe, die bij de paarden id. «Als je voor de paarden gezorgd hebt, :el dan wat eten voor je. Wij blijven hier een paar uren, misschien tot morgen vroeg. Q aan, kastelein, geef ous een kamer, waar ons gesprek ongestoord knnnen voortzetten breng ons een flesch wijn." Hm,» zei de kastelein, terwyl hijzyngas- voorging, #in de zykamer zouden de hee- alleon zyn, als mijnheer Sallai niet juist r zat om zyn glaasje te drinken.» Wie is die mijnheer Sallai De kamerdienaar van den overleden graaf.» Ah, des te beter! Ik zou met dien heer f gaarne kennis maken." )e zykamer van het logement, waar de ie heeren door den kastelein binnengeleid fden, was een klein vertrek vol tabaksrook, 1 een tafel in het midden, waarboven een iglamp hing te branden. Aan een der wan- hing het portret van den keizer en daar •over een spiegel. ïn man van ongeveer zestigjarigen leef- zat aan de tafel by een glas wyn. Zyn '"""koren gelaat was levendig rood ge- de kleine oogen, die zich nieuwsgie- op de binnentredenden richtten, hadden iets loerends dat geen vertrouwen inboezemde- Hij droeg een lichtgrijze uniform met groote glanzende knoopen en een rooden band op den halskraag. De beide vreemden namen plaats aan de tafel. De kastelein bracht hun den bestelden wijn en brood, en verliet toen de kamer op een wenk van den heer, die zich voorgesteld had als de commissaris van politie. Deze heer haalde nu een brieventasch te voorschijn en begon daarin te bladeren. «Opeens wendde hy zich een weinig om en vroeg «Heb ik de eer mijnheer Jacob Sallai, de kamerdienaar van wyïen graaf Michael Czerny voor my te zien Verwonderd en nieuwsgierig keek de kamer dienaar den man aan, die hem had aangsproken en antwoordde«Ja wel, die ben ik." «Ik ben in de gelegenheid u een aangename mededeeling te doen," hernam de commissaris. De nieuwsgierigheid van den kamerdienaar nam zichtbaar toe. Hy wierp het overschot van zyn sigaar weg en verschoof zyn stoel om den vreemdeling beter in het oog te kunnen vatten. «Heeft u nog niet gehoord, mynheer Saillai, dat de overleden graaf u in zijn testament bedacht heeft met een levenslang pensioen »Neen," luidde het antwoord. «Heeft u dan nog volstrekt niets van het testament gehoord?» «Neen, mynheer. Voor zoover ik weet, is er niets van dien aard gevonden.» «Men heeft niets gevonden, omdat men het echte testament van den graaf heeft laten ver dwijnen met hot doel by het gerecht een valsch testament in te leveren. Volgens de mededee- lingen, die ik ontvangen heb ik ben Karei Nisser, commissaris van politie te Weenen De kamerdienaar stond even op om een bniging te maken. Volgens de mededeelingen, die ik ontvan gen heb, heeft mynheer de graaf u een levens lang pensioen vermaakt van dnizend galden '8 jaars. Het gelaat van den onden kamerdienaar toonde de grootste verbazing, vermengd met twyfel of hy deze mededeeling wel geloof kon schenken. Er is geen reden om te twyfelen aan het geen ik u gezegd heb, mijnheer Sallai. Deze mededeeling is afkomstig van den schrijver, die het valsche testament geschreven heeft. Ik kan u ook nog mededeelen, dat wy op de jacht zijn om het echte testament van den graaf te vinden en het zou in uw eigen be lang zyn ons alle mogelyke hulp te verleenen." «Ik ben geheel tot uw dienst, mynheer." zei de kamerdienaar, die eenigszins van zijn verbazing was bekomen. «In de allereerste plaats zondt ge mij eenige vragen kunnen beantwoorden.» «Vraag maar, mijnheer." «Hoe lang zijt ge in dienst geweest by den graaf, mynheer Sallai «Langer dan twintig jaren, van het najaar van 1858 tot aan zijn dood.» «Nu, dan is het niets meer dan billyk, dat de graaf u voor zoo'n langdurigen diensttyd in zyn testament bedacht heeft. Was u reeds in die betrekking, toen de graaf voor de tweede maal trouwde." «Neen mynheer! De graaf is in het najaar van 1857 voor de tweede maal getrouwd, Bo vendien was ik aanvankelijk huisknecht. In het voorjaar van 1859 werd ik kamerdienaar, korten tyd nadat de graaf zijn vorigen lyf- knecht had ontslagen." «Hoe heette die ontslagen lijfknecht?" «Hablatschek," antwoordde mynheer Sallai, eenigszins verwonderd, dat de commissaris nog vroeg naar den naam van dien vroegeren be diende. «En waar woont die man nu «Hm, men heeft hem erg beklaagd, toen de graai hem ontsloeg, maar hy had zijn scheep jes al op het droge. Hij kocht een huis in Brühn en is daar nu een geacht burger.» De commissaris schreef een paar regels in zijn aan teekenboekje en vroeg toen weer: «Stierf de tweede vrouw van den graaf niet omstreeks dien tyd «Ja, in September 1859. Reeds bij haar huwelijk leed mevrouw erg aan zenuwaandoe ningen en in den zomer van dat jaar ver meerderde haar lyden zoodanig, dat zy do koortsen niet kon doorstaan." «Leefde de graaf in goede verstandhouding met zyn vrouw «Dat geloof ik wel tenminste totdat er een vreemde gebeurtenis plaats had «Wat was dat voor een gebeurtenis? Ver tel my alles, myn waardeWas de gravin niet uit de familie Minsky?" Ja, zij was een geboren gravin Minsky, ze was zeer ryk. Men zegt, dat zy een paar mil- lioen ten huwelijk meebracht en dat de graaf haar alleen trouwde om zyn financiën te ver beteren. De jonge graaf, zijn zoon uit het eerste huwelijk, die by de wedrennen veron gelukte, had veel geld opgemaakt en veel schalden nagelaten. Anderen zeiden dat de graaf een tweede huwelyk aanging op aan dringen van hooggeplaatste zyde. Ik weet niet wat de waarheid is, maar ik kon wel bemerken, dat de graaf en zijn tweede vrouw in den beginne zeer goed met elkaar omgingen, en dat de gravin haar echtgenoot zelfs groote liefde toedroeg, tot aan den winter ven 1858 tot 1859, dien de graaf by na geheel te Weenen doorbracht.» «Zonder zijn vrouw?" «Zonder zyn vrouw, want de gravin was in het najaar met haar zuster te Meran ge weest en leefde vervolgens hier op het kas teel alleen. Toen de graaf in het voorjaar, korten tijd vóór den oorlog, een paar weken op het kasteel doorbracht, gingen zy weinig met elkaar om en dikwijls kon men het toen de gravin aanzien, dat zy geschreid had. Men schreef dit toe aan haar ongesteldheid, maar ik geloof nog altyd, dat er dien winter iets is voorgevallen, dat een scheidsmuur tnsschen man en vrouw optrok. Men zcide zelfs (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1