't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. f o. 2119. Woensdag 7 Juni 1893. 21ste Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 86; Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem fl.12' id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Butmux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Tan 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de .Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 6 Juni 1893. In den tuin van Tivoli werden jl. Vrijdagnamiddag de planten in potten ter opkweeking uitgereikt aan de ingeschre venen by »Floralia." De levering der planten werd opgedragen aan den heer P. Bitter, bloemist alhier, die tevens lid is van het Bestuur der Floralia-Vereeniging. In 't be gin van September worden de planten terug verwacht, ter vorming van een Bloemen tentoonstelling. Alsdan zullen aan de in zenders der best gekweekte planten prijzen worden toegekend. Naar men ons mededeelt, zal het bad seizoen te Huisduinen den 14en dezer maand geopend worden. Als juryleden, bij 'fc concours voor fanfare-gezelschappen, 2 Juli te Winkel te houden, zullen fungeeren de hh. J. Ko ning, kapelmeester stafmuziekkorps der K. N. Marine, alhier, pres., Kriens, kapel* meester te Haarlem en Zaagmans te Am sterdam. Tot ons leedwezen vernamen wij, dat de luit. ter zee 1ste kl. D. A. Mensert, ten gevolge van de zware verwonding, by het bestormen der bentings bij Toempoen Tengga opgedaan, te Batavia voor den dienst is afgekeurd. (>Deli Crt.«) Bij ministeriëele beschikking van 15 Mei jl. is een wyziging gebracht in de vaartuigen behoorende tot de zeemacht hier te lande en tot de Indische militaire marine. De soortnamen en de indeeling der vaartuigen bij iedere soort zijn thans aldusA. Koninklijke Nederlandsche Zee macht. I. Gepantserde schepen en vaartui gen nl. 9 pantserschepen. 1 pantserdek- schip, 13 monitors, 5 riviervaartuigen. II. Ongepantserde schepen en vaartuigen nl. 6 fregatten, 3 korvetten, 3 schoeners, 1 raderschip, 31 kanonneerbooten, 17 visch- torpedobooten, 3 visch- en spartorpedo- booten, 17 spartorpedobooten III. Schepen en vaartuigen bestemd voor byzondere diensten, nl. 3 schoeners, 17 instructie schepen, 3 wachtschepen en 5 logement schepen. Indische militaire marine. I pantser dekkorvet, 16 flotieljevaartuigen, 5 raderschepen, 1 spartorpedoboot, 2 wacht schepen en 3 opnemingsvaartuigen. Met het stoomschip >Kathleen,« Za terdag den Waterweg binnengekomen van Reval en bestemd naar Schiedam, zijn aan gebracht 8 man, behoord hebbende tot de equipage van het op 24 Mei bij Reval ge zonken Nederlandsche barkschip Heemse, kapitein Visser. Pogingen worden in 't werk gesteld tot oprichting van een sleepbootdienst te IJmuiden. Aanvankelijk zal gesleept worden door twee sleepbooten, die door petroleum-mo- toren in beweging zullen worden gebracht. Het sleeploon zal aanmerkelijk lager zijn dan thans. Vrijdagavond is by Medemblik een tjalk, geladen met een kraam voor galan- teriën, verongelukt. De schipper, die met het vaarwater niet bekend was, had een Enkhuizer loods aan boord genomen, doch deze was, naar men zegt, beschonken. De opvarenden werden gered, doch schip en lading gingen verloren. Groote verwarring De verwarring aan de Bank van Leening te Utrecht moet groot zyn. Kapitalen zyn verdwenen, beleende pan den zyn zwervende zoowel door verkoop als door herbeleening. In de banken van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, enz., zyn panden berbeleend van aanzienlijke waarde. In een der Amsterdamsche banken o. a. een pand van f 3000 waarde! Naar de openbare terechtsstelling van directeur en bankhouder wordt met belang stelling uitgezien. Met de instructie is be last mr. Crommelin, rechter in de arron- dissements-rechtbank. Er moet zyn een tekort f 140,000 te genover een actief van f 40,000. De politie heeft in een slaapstede in het Lepelstraatje te 's Gravenhage aan gehouden den jeugdigen kruier, aan wien in April te Amsterdam door een handelaar ruim f 4000 ter bezorging was toevertrouwd, maar die met dit bedrag op den loop was gegaan. De aangehoudene was in gezelschap van zijne medeplichtige. By hunne aanhouding werd geen cent meer in hun bezit gevon den. Beiden zyn ter beschikking van de jus titie gesteld. Zy was zoo zenuwachtig! Op den Catharijnesingel, naby het Ster- rebosch te Utrecht, ontmoette Dinsdag avond een heer van middelbaren leeftyd, een net gekleed, ongeveer 22jarig juffertje, dat er zeer opgewonden uitzag en hem, op zyn vraag wat er aan scheelde, met tranen in de oogen mededeelde, dat zy even te voren byna door de stoomtram was over reden en daarvan zoo was geschrikt, dat zy niet verder kon gaan. Medelyden met het meisje hebbende, bood hij haar den arm en geleidde haar naar een in de nabyheid staande bank, waarop hij haar deed plaats nemen. Na daar eenige oogenblikken te hebben vertoefd, verklaarde de juffrouw zich weder voldoende hersteld, om haar weg te kunnen vervolgen, bedankte hem in goed gekozen woorden voor zyne hulpvaardigheid en ver wijderde zich, waarna zy weldra f—uit-,het gezicht was verdwenen. Intusschen wachtte den hulpvaardigen heer een minder aangename verrassing. Toen hy namelijk kort daarna een si garenwinkel binnenging, bemerkte hij met schrik, dat zyne nogal goed voorziene por- temonnaie was verdwenen en kwam hy tevens tot de overtuiging, dat het juffertje comedie had gespeeld en een behendige zakkenrolster was. Onnoodig te zeggen dat van de jonge dame geen spoor meer was te vindeü en deze zich zoo gauw mogelijk met haar buit uit de voeten had gemaakt. Een kostganger, dien men op de Mookerhei wenscht Donderdag jl. in den namiddag, vervoegde zich een net gekleed heer by een familie aan den Korten Nieuwendyk te Amsterdam, by welke een gestoffeerde kamer met alcoof te huur was. De vreemdeling gaf voor van Rotterdam te komen en genoodzaakt te zyn onmiddellijk zich metterwoon te vestigen in de hoofdstad. De kamer beviel hem, de alkoof met het zachte bed niet minder, op den gevraagden huurprys en vergoeding voor volledig pensioen viel niets aan te merkendit alles maakte dat een accoord spoedig getroffen was. Even spoe dig trad dit accoord in werking. De com mensaal dineerde dien middag by ayn nieuwe huisgenooten, logeerde den daar- opvolgenden nacht, gelyk hy zelf ver klaarde »zeer ten genoegen", ontbeet nog twee malen zoo goed als men maar ont bijten kan en ging toen de stad in. Doel van dezen eersten uitstap zou zynhet afhalen der bagage. Die bagage echter kwam niet en de bezitter daarvan is evenmin teruggekeerd. By onderzoek is verder nog gebleken, dat met hem een schrijfmap en een asch- bak met zilveren rand verdwenen zyn. Ten behoeve van de weduwe en kin deren van den vermoorden wachtmeester der maréchaussee Hoekman, te Osch, is by den kapitein-districts-commandant der maréchaussee W. de Rooy, te Nymegen, aan verschillende bijdragen van het wapen der Kon. maréchaussée en anderen tot dus verre ingekomen een gezamenlijk bedrag van f 1617. Volgens de »Prov. Gr. Ct.c heeft zekere Kok, een 80jarig man, zich voor een paar dagen te Groningen met een visch- graat in de hand gestoken, waardoor bloed vergiftiging moet zyn ontstaan. Kok, die daar vertoefde wegens het huwelyk van zyn zoon, is aan de gevolgen overleden. Vrydagmiddag is te IJmuiden, bij het graven van een put, een der arbeiders op aanmerkelijke diepte plotseling door een instorting geheel door het zand bedolven. Onmiddellijk toog men aan het werk, en ieder die slechts een spade machtig kon worden, ging aan het graven. Inmid dels hadden eenige opzichters van de wa terstaatswerken de leiding van het reddings werk op zich genomen. Deze lieten met veel spoed dadelyk een grooten koker ma ken en zoodra men het hoofd van den in nood verkeerende slechts eenigszins ont bloot had, werd de koker er over heen gezet teneinde 't te beveiligen voor een mogelyke tweede instorting. Na een inspannenden arbeid van twee uren gelukte 't den man, door den koker heen uit zyn hachelijke positie ongedeerd te voorschijn te brengen. Sedert 1 April loopen wekelijks van Duitschland naar Nederland 101 extra- treinen, met steenkolen geladen, tegen 79 extra-treinen per week in 1892. Daar de verzending per schip ook niet minder is geworden, blykt dus, dat het gebruik van steenkolen uit Duitschland in Nederland, sinds 1892 aanmerkelijk is toegenomen. Yele roggeakkers in Drente worden thans op schrikbarende wijze door de mui zen geteisterd. Gedeelten van akkers zyn door deze knaagdieren totaal verwoest. De bodem is geheel omgewoeld in zooveel gangen en holen, dat de voet van den wandelaar telkens in den grond wegzakt. De nog in bloei staande aren worden door de beestjes afgesneden en Daar hunne ho len gesleept, welke soms tot aan den mond toe zyn volgepropt. Zoo talryk komen ze op enkele plaatsen voor, dat men ze des avonds op eenigen afstand duidelijk kan hooren knagen. De landbouwers staan geheel machtoloos tégenover dezen sterken vijand. Te Dordrecht is Vrijdag de 23-jarige werkman v. d. A., die zich op de Dord- rechtsche kermis waagde aan de zooge naamde Drathseilbahn" een toestel bestaande uit in de hoogte in hellende richting gespannen ijzerdraden met katrol len, waaraan men gaat hangen, om in vliegende vaart van het eene einde naar het andere te glijden naar beneden getuimeld, tengevolge waarvan hy in be- wnsteloozen toestand met geconstateerde hersenschudding naar het gasthuis werd vervoerd. Vermoedelijk zal den ondernemer dier waaghalzery zyn vergunning worden ont nomen. Bewoners van ons kikkerland, Gij dweept niet met die pillen, Te kloek is daarvoor uw verstand, Dan dat gy dit zoudt willen, Ga daarom, radikale vrind, Maar liever naar Australië, Waar ge offers by konijnen vindt, Voor 't reddend cyankali. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndiö: Verzanding» weg. Datum der ter poat-bezorg. Tydit.d.laat. buil. ah Pot tk p. zeepost via Amsterdam. 16 en 80 Juni. 7.15'»av. p. zeepost via Rotterdam 9 en 23 7.16 'eav. p. Hollandsche mail via Genua 13 en 27 12,80'snam. p. Holl. mail via Marseille 6 en 20 18.80'»nam. p. Fransche mail viaMaraeille 9 en 23 n 7.15'» sv. p. Engeliche mail via Brindisi 16 en 30 8.46'» mor p. Duitsche mail via Brindisi 3 Juli 8.46'» mor. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam.1 7 en 28 Juni. p. mail over Engeland19 p. mail via St. Nazaire. 7 Naar Cura$ao, Bonaire en Aruba, St. Martin, St. Eustatius en Saba p. zeepost via Amsterdam. .1 7 en 28 Juni eiken Dinsdag, p. mail via Southampton Donderdag I en Zaterdag. Naar Hr. Ma. .Tromp" te Bahiavia South ampton, 13 Juni, 12.30 's nam, der mail te Bahia 2 Juli). 7.16'»av. 7.15av. 7.15 '»av. 7.15 'sar. 12.80'b nam. (Aankomst Het schijnt in Oostenrijk-Hongarije werkelyk »erg met de meiden* te zyn, in een zeer treurigen zin. Op éen dag wordt bericht van drie moordaanslagen van dienst boden daar te lande. Te Weenen stond een dienstmeisje te recht, dat te zamen met haren vader hare meesteres bestolen had en daarna trachtte de dame te vermoorden. Zij werd tot zes jaren en haar vader die niet aan zyn eerste misdaad was tot vijftien jaren tuchthuisstraf veroordeeld. In de voorstad Wahring trachtte een dienstbode, om het ontdekken van een dief stal, dien zy pleegde, te voorkomen, het eele gezin van haren meester te ver stikken, door het openzetten van een gas- kraantje. Door het wakker worden van het jongste kind werd het gevaar nog in tijds ontdekt. Te Kisjenoe, in Hongarye, heeft een keu kenmeid, om zich te wreken over een of ander vermeend onrecht, tegenover haar leegd, vergif in het eten gedaan, waar door de heer des huizes, zyn vrouw, twee kinderen, de gouvernante en twee dienst meisjes zeer bedenkelijk ziek geworden zijn. Een dergelijke misdaad is ook te India- napolis (Ver.-St.) gepleegd. Daar heeft een dienstbode achtereenvolgens vier kinderen en eindelijk ook de vrouw des huizes door vergift om het leven gebracht. Eerst by den dood van haar laatste slachtoffer kreeg men verdenking op haar. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van 1 tot en met 3 Juni 1893. ONDERTROUWDF. de Haan, schilder, en C. G. Vlaming. C. v. d. Kuyl, kleerma ker en H. Rcog. J. de Ruiter, matroos en A. Schouten. F. Beukenkamp, werkman en A. Koning. GETROUWDH. Smit en II. Monsma. H. Riomers en T. Kwast. M. de Wilde Moor en A. J. Konseband. D. Bais en H. Harder. BEVALLEN: A. Keyzervan Driel, J. ReindersBarendsma, d. E. Oosten veld van Heezel, d. E. Rieswykv. d. Broek, z. S. M. van LeeawenThomasse, d. C. Ham Zon, z. C. T. Kohnertde Jong, z. A. Ger ritsende Groot, d. J. van PeltBasstra, d. S. WillemstijnIdzerda, d. G. de Beurs Hemelryk, d. OVERLEDENH. W. A Albrecht, 18 j. P. Raap, 19 j. G. E. D. Schotvanger, 10 m. G. de Vries, 23 jaar. Damprobleem No. 1. By het in het vorig nommer opgeno men Damspel is verzuimd mede te deelen tot wanneer de oplossingen kunnen worden ingewacht. Dit moet zyn tot uiterlijk Donderdag 15 Juni aan onze bureaux Zuidstraat of Spoorstraat. UITKOMST. Als we in dit aardsche tranendal Zoovelen hooren klagen, In stad en land en overal Zoo velen nog gewagen Van diepe ellende, bitt'ren nood, Zoo hier als in Australië. Wie roemt dan 't middel dat men bood Een pil van cyankali? Voor 't longziek rund of 't vlekziek zwyn, Alsmee voor dolle honden. Kan zulk een pil een uitkomst zyn, Tot heeling van de wonden Der groote menschenmaatschappy Is heel iets anders noodig. Daar zyn de liefde en 't medelij Volstrekt niet overbodig. Hij die voor brood ons steenen geeft, Hy handelt onrechtvaardig Maar wie niet duldt dat iemand leeft, Is niet zeer achtenswaardig, Wie 't menschdom zelfs halveeren wil, Al is 't niet met zijn wenschen, Blykt met zyn cyankali-pil Geen redder van de menschen. van uw artikel slechts waarheid bevat, doch dat het tweede gedeelte (betreffende de voor stelling) zeer onjuist is. Want niet door de onderofficieren is die voorstelling gegeven, maar door de mindère schepelingen. Nu zult ge wel zoo goed zyn om dit laatste van uw artikel te doen veranderen, om zoo doende de schepelingen, die zich voor dat edele doel hebben opgeofferd, recht tc laten wedervaren. Anpenam (Oost-Indië), 27 April 1893. Eenige schepelingen van boven- genoemden bodem. Helder, 3 Juni 1898. Geachte Redactie! De Gemeenteraad heeft in zyn zitting van jl. Woensdag, aldus vertelt mij uwe courant van gisteren avond, de gevraagde subsidie ten behoeve eener alhier te houden harddravery 0. reigerd. Ik zal mijn oordeel over deze beslissing maar niet uitspreken, 't Helpt toch niet meer. Liever wil ik als myn meening zeggen, dat de raad nu voor 't vervolg 't best zal doen om voor volksvermakelykheden hoe genaamd geen geld meer uit te geven en om op de begrooting van uitgaven ook zelfs de geringste som niet uit te trekken voor dit doel. Ben ik wèl ingelicht, dan zou hot plan be staan, een harddravery des namiddags en een vuurwerk des avonds te geven. Nu zal er waarschijnlijk niets van komen en zullen de voordeelen, die neringdoenden er van konden genieten, te loor gaan. 't Eenige is, dat de neringdoenden in deze gemeente zich, veree- nigd, in betrekking stellen met het Bestuur van de plaatselijke afdeeling der Holl. Maatsch. van Landbouw, teneinde door het verzamelen van bydragon uit de burgerij de uitvoering van het ontworpen plan alsnog te verzekeren. Mocht het plan nog uitgevoerd worden, dan kan de Regelings-Commissie zich wel bevryd rekenen van de moeite om het Dag. Best. der gemeente tot bywoning uit te noodigen. In andere gemeenten zyn de Gemeentebesturen meer gezind om znlke plannen te steunen. Hier vergoet men, dat onze gemeente by feestelijke gelegenheden een groot aantal vreemdelingen trekt. Men zie het maar met de kermis, hoevelen zich dan naar hier bege ven. Een harddravery met vuurwerk zoujwel niet minder bezoek uitlokken, 't Woord is m. i. nu aan belangbebbendeu, om de vol voering van 't feestplan te helpen bevorderen. Met vriendelijken dank voor de plaatsing dezer regelen. Uw abonné, B. Ingezonden. Mekeer den krantesckreifer ik wonw oock noch wel 's ea woortje mee- praate ofer den wasscherei, dien Hier bei onsz in den nuuwwe stat sal geboot worde, wei hebben daar veul op teugen, as die meheer fan leuve hier zijn wasserei begind, dan siet hed er elendig uid met onse was. we kenne hoogenaamt niet bleekke as het Roed ofer hed bleekfelt heonstuivt. hadde wei ook geit genoech, dan deede wei als de reike lui en stuurdde onsz wasgoed na de stoomwasserei maar burgermensse kenne dat immers nied betaalle. ick weed er een raat opden heerre van hed raathuys die den man permisie ge- geeve hebbe om zen' vaabriek op te zette, moste maake dat hei ons wasgoet foor niemedal beredderden, dad is hei, sou 'k meene, verpligd, omdat hy onze bleekfelde bederrefd. den frouen hier in den buurd moste Hem andders maar eens goet inseepen as zei van sein nauwer- wesse wasboel zoon lasd hebbe, sonder er wad teugen ten kunne doen. we seïle der oog op houe en as we der venl lasd van krijge dan selle we nog reis sien wat we doen teu^e zoon freemde boel. gegroed meheer fan de krand. wel bedankd foor de blaasing fan dud stuck. Pieternel uyt de Wullemienstraad. 1 Jnunnei 93. Mijnheer Wij allen, ondergeteekenden, dienende aan boord Hr. Ms. ss. Ie kl. „Koningin Emma der Nederlanden" verzoeken u beleefd uw aandacht eenB te vestigen op een uwer bladen (dd. 14 Januari 1893) Gezien hebbende in een uwer nummers van bovengenoemde datum, een artikel betreffende een liefdadigheids-voorstelling, gegeven door de onderofficieren van bovengenoemden bodem ten voordeele eener weduwe van een onzer schepelingen en de opbrengst van het gecol lecteerde van derzelve machine-personeel, zoo kan ik u mededeelen dat het eerste gedeelte Heldersche Moppen. Een pas geworven recrnut is in zoo verre ifgeëxerceerd, dat hy voor het eerst zal mee doen aan het schijfschieten. Zyn beurt komt hij schiet in het hart. Enkel toeval zeker. Maar zijn beurt komt weer en hij schiet weer in het hart. En zooveel patronen als de man te verschieten heeft gekregen, niet een heeft minder resultaat. Nu is het geen bloot toeval, maar toovery. Kerel, heb jij al meer gediend? Neen, luitenant Wat ben jij dan geweest Van jongs af met myn vader strooper, lui tenant o Onze dorpsdokter, zegt een kastelein, is een ware wonderdokter. Onlangs was myne vrouw ziekby schreef een recept voor onze dienstmaagd onze knecht heeft het ingenomen en ik ben er van genezen Het onderscheid. Neen, Mijnheermyne dochter kan nooit de uwe worden Dat heb ik ook niet bedoeld, mynheer 1 Ik wensch haar tot vrouw Marine en Leger. Bij koninklijk be»loit is de kapt.-luit. ter zee A. G. Bllis eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. torpedo-instructieschip „Marnix" en bedoeld bevel alsdan opgedragen aan den lait. ter zee Ie kl. J. Wentholt. De stoornis in de reisroute van Hr. Ms. „Nau tilus,comm. overste C. Vreede, werd veroorzaakt door deu dood van den bootsmansleerling R-, die Zaterdag alhier werd begraven, terwijl nog een andere zieke schepeling in het hospitaal is aoh- tergelaten. De „Nautilus" kiest weder zee, kruist nog 14 dagen op de Noordzee, en komt 15 Juni a. s. ter reede vun Helvoet. Met 1 Juli a.s. wordt de luit. der mariniers P. 8. Groen, geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtsohip te Willemsoord en belast met het bevel over het daar ingescheepte detachement mariniers, en de 2de luit. der mariniers J. van der Kop, geplaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, ter beschikking geBteld van den commandant van het korps en vervan gen door den ln lnit. J. A. van Toorenburg ea den Sn lnit. H. Quispels.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1