't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT TEXEL. Tweede Blad. Ho. 2127. Woensdag 5 Juli 1898. 21ste Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. ,DE ERFGENAME VAN WINDECK." Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Atooimemeiit p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem fl.12' id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 YER.SCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Sureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regel» 25 Cent. Elke regel meer5 Groote lettere worden naar plaatBruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, i Juli 1893. Tot recht verstand van de belangrijke beslissing, die jl. Dinsdag in de zitting van den Gemeenteraad is genomen, diene het vol- In de zitting van den Raad, gehouden den 2 December 11. is, by meerderheid van stem men, het navolgende artikel in de Algem. Po litie-Verordening opgenomen „Het uitsluitend recht tot het afslaan van visch in of langs de haven «Het Nieuwediep" of op andere plaatsen in de gemeente berust bü het Gemeentebestuur, door daartoe door den Raad benoemde, aan gestelde en beëedigde personen. Het alslaan van visch door een ander persoon of door an dere personen is verboden. Ieder, die zich aan dat verbod schuldig maakt, wordt gestraft met geldboete van f 10 tot ff 50 of hechtenis, van ten hoogste zes dagen.* Deze bepaling met één enkele stem meerderheid genomen, lokte eene heftige bestrijding uit en toen later Ge- dep. Staten aandrongen, om het bedrag der boete in overeenstemming te brengen met het voorschrift der gemeentewet, die in zulk een geval geene hoogere boete dan van hoogstens f 25 toelaat, weigerde de meerderheid om daar aan te voldoen. Thans heeft de Raad ook een gelijkluidend verzoek van den minister van Binnenl. Zaken afgewezen en het is te ver wachten, dat nu eeo Koninklijk Besluit tot vernietiging van 't Raadsbesluit van 2 Dec. 11. zal volgen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben bepaald, dat de jacht op waterwild in dat gewest zal worden ge opend in den kring, begrepen binnen den Westfrieschen Om ringdijk, in Petten, in Callantsoog, alsmede in het gedeelte van den polder >het Koegras" onder Helder, op Zaterdag 15 Juli met zonsopgang op Texel (met uitzondering van den polder Eierland) op Vrijdag 1 September met zonsopgangen in de overige deelen der provincie (dus ook in den polder Eier land) op Dinsdag 1 Augustus met zons opgang. Uitbetaling in herbergen Door de regeering is bij de Tweede Ka mer ingediend een voorstel van wet, tot wjjziging der drankwet. Daarin is ook op genomen een bepaling, waarbjj verboden wordt het loon der werklieden uit te be talen in localiteiten, waaraan vergunning is verbonden. Indien in strijd met deze bepaling wordt gehandeld, dan zal de eigenaar van het lo kaal, die de uitbetaling in zyn lokaal toe laat, gestraft worden met intrekking der vergunning, zonder restitutie van het reeds betaalde vergunningsrecht, terwyl boven dien degene, die de uitbetaling doet, straf rechterlek zal worden vervolgd. Attestatiëu de vita Door den minister van Binnenl. Zaken is de volgende missive gezonden aan de commissarissen der Koningin in de pro vinciën Door den minister van justitie is mijn aandacht gevestigd op bedriegerijen, door Oost-Indische gegageerden veelvuldig ge pleegd met behulp van hun attestatiën de vita. Zy weten dikwijls voorschotten te verkrijgen tegen afgifte der door hen ge- quiteerde attestatiëu. Deze verliest echter hare waarde voor den geldschieter indien de gegageerde een verhuisbiljet neemt, nog vóór den betaaldag in zijne nieuwe woon plaats weder een attestatie aanvraagt en hiermede gewapend, betaling van het ga- gement erlangt. »Ten einde bedoelde misbruiken te voor komen, acht ik het in overleg met de mi nisters van financiën en van koloniën wen- schelijk, dat voortaan, te beginnen met September e. k., de attestatiën eerst den 14den of 15den van de eerste maand van elk kwartaal, derhalve zoo kort mogelijk vóór den betaaldag, worden afgegeven.* De gemeente-veldwachter Du Pau, te Alkemade, heeft het in de laatste maan den bijzonder druk gehad. Bjjna eiken nacht werd er gestolen dan kippen, dan eenden, dan meel, dan mais of iets anders, en hoe streng hij ook surveilleerde, het mocht hem niet gelukken de daders te betrappen. Eindelijk in den nacht van 2 op 3 Juni jl. weder op surveillance zijnde, en gaande langs de Wetering, zag hij aan de overzijde een schuitje, waarin zich een persoon bevond. Hij ontkleedde zich, nam de revolver tusschen de tanden en zwom de 300 M. breede Wetering over. Aan de overzijde gekomen, stond hij daar plotseling tegenover zes personen, die hem aangrepen en sloegen, zoodat hij ter zelfverdediging een schot loste, dat blijk baar een der zes heeft getroffen, daar een van hen uitriepo, God mijn been Het zestal maakte zich uit de voeten, doch Du Pau en C. Kos legden toch nog de hand op H. G. en F. W. Starrenburg, waarvan de een werd bevonden in het bezit van een aantal kippen en een haan, terwijl de andere F. W. in het schuitje had gezeten. Voor de arrondissements-rechtbank te Haarlem bekende Starrenburg volmondig, doch hij wist zijn broeder uit den strik te redden door te beweren, dat deze niet zijn medeplichtige was, doch alleen was mede- gegaan om te visschen. De broeder hield dit ook vol, en de officier van Justitie, die geen bewijs tegen hem kon leveren, vroeg zijn onmiddellijke invrijheidstelling, hetgeen de rechtbank toestond. Tegen H. G. Starrenburg eisebte de of ficier twee jaar gevangenisstraf. De recht bank deed denzelfden middag uitspraak en veroordeelde hem tot die straf, na aftrek van de preventieve hechtenis. Te Emmerik werd deze week het lijk eener vrouw op den weg gevonden. Na onderzoek is gebleken, dat het van een meisje uit Herwen was, dat te Emmerik diende. Naar men meldt, moet zij door drie personen, twee Nederlanders en een Duit- scher, vermoord zijn. Zijn familie op een dwaalspoor geleid Voor ongeveer vijf jaar was een land bouwer uit oostelijk Drente, die hier te lande niet wilde deugen, naar Amerika getrokken. Langen tjjd hoorden zijn bloed verwanten niets van hem, tot er eindelyk voor ruim een half jaar berichten van hem kwamen, zoo gunstig, als zat hij daar mid den in een goudland. Verder ontbrak het in dien brief niet aan aansporingen, om ook over te komen. De familie, aangemoe digd door zijn gunstig schrijven, bericht te hem, dat zij na rijp beraad hadden besloten, naar Amerika te trekken en men gaf tegelijker tjjd aan, omstreeks welken tijd men ongeveer dacht te vertrekken. In alleryl werd door de uienschen have en goed te gelde gemaakt, grootendeels voor een kleinigheid, soms ver beneden de waar de. Dat gaat bij vertrek wel meer zoo Wie schetst de woede der op vertrek staan- den, toen vier dagen voor dat de reis aan vaard zou worden, van dien verren bloed verwant een brief kwam, waarin hij meldde, dat al het goede, door hem omtrent Ame rika opgehangen, te sterk gekleurd, ja zelfs gelogen was. Hij meldde dit, om hun te leurstelling te besparen. De belanghebbën- den vonden 't al heel leelyk. Men besloot onmiddelljjk om in Holland te blijven. Men had echter vrij wat schade beloopen, want de luidjes konden niet weder inkoo- pen tegen den prys, waarvoor alles was afgestaan. Te Amstelveen werd dezer dagen een woedend gevecht geleverd tusschen een paar ouderzwanen en eenige koeien. De koeien maakten daarbij znlk een geweld, dat de eigenaar, niet wetende wat er aan de hand was, zich er heen begaf en zoo de oorzaak te weten kwam. Beide par tyen waren echter zoo verwoed, dat de man het niet geraden achtte zich met den twist te bemoeien. Het spreekt vanzelf, dat onze fiere langhalzen het niet tegen hunne gehoornde vijanden konden uithou den, hoewel ze het niet zoo spoedig op gaven, daar zij verbitterd waren over den dood van een paar hunner lievelingen. De koeien waren door deze geschiedenis zoo van streek, dat ze dien avond minder melk gaven. Duur hooi Als een bewijs welke ongehoorde prijzen voor het hooiland besteed worden, kan dienen dat bij een verhuring van 150 H.A. grasland in den Horstersmeerpolder gelegen, de totale opbrengst bijna f 5000 bedroeg, tegen f 1800 in net vorige jaar. Een der groote merkwaardigheden van de aanstaande tentoonstelling te Ant werpen zal, volgens een berichtgever van >1'Iudependance", een bestuurbare lucht ballon zijn, waarmee gezelschappen (tot van 20 personen toe) tochtjes door het luchtruim boven de Scheldestad kunnen doen. Die ballon, bestuurd door den welbe kenden luchtreiziger Thiel, wordt gemaakt volgens het systeem van een Belgischen officier, die na langdurige studie eindelijk het groote vraagstuk van het besturen van luchtballons opglost moet hebben. De ramp der „Victoria." Zooals wy in ons vorig no. mededeel den, verhaalde de „New-York World" dat het scheepsvolk der „Victoria" in zee met messen vocht. De „World" erkent zeer ten genoegen der Engelschen, dat zy zich ver gist heeft, het oorspronkelijke telegram sprak van de bladen der schroeven en niet van messen. Hierdoor is de eenige smet, die zou kunnen kleven op de tucht onder de manschappen der „Victoria" en op hun gedrag uitgewischt. Kapitein Bourke, de oudste officier der „Victoria", die in leven is gebleven, zal op Malta voor een buitengewone rechtbank verhoord worden. Het plan bestaat in Engeland een in schrijving te openen om een gedenktee- ken op te richten in de St. Paul's kerk voor de officieren en manschappen, die bij de ramp het leven hebben gelaten. Ook werd op een vergadering van officieren van leger en vloot besloten een fonds byeen te brengen tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen. De benoodigde som werd op 50,000 of 60,000 p. st. geschat. Den 25en Juni 1.1. werd de 27-jarige Protestantsche geestelijke George Griffiths uit Kiflyn. graafschap Kerry, in de wacht kamer van het station te Killarney aan gehouden, onder verdenking zijn moeder daags te voren vermoord te hebben. Voor den rechter van instructie verklaarde het dienstmeisje, Ellen Russel, dat moeder en zoon in de beste verstandhouding leefden. Vrijdag te voren zond de zoon haar voor zijn moeder om een dokter, doch toen het meisje terugkwam, was mevrouw Griffiths reeds dood. De verklaring van den arts luidde, dat de overledene drie kogelwonden aan het hoofd had, waarvan er een doode- lijk was geweest. Het dienstmeisje heeft echter niet hooren schieten en de deur der woonkamer, waarin het lyk gevonden werd, was gesloten. Met belangstelling ziet men den afloop van het onderzoek tegemoet. Een proces om 5 centen. Een vonnis van een Engelschen rechter wordt tegenwoordig in Londen druk be sproken. Een kleine hoedenmaakster maakte eiken dag gebruik van een bepaalde lyn der groote paardentram in Zuid-Londen. Een kaartje kostte 10 cents, maar werd in Sep tember verhoogd tot vijftien cents. Den 23sten September klom de hoedenmaakster in de tram, zonder van die prysverhooging iets te weten, betaalde 10 cents en ontving een biljet, waarop evenwel de lyn, voor welke dit geldig was, niet was aangegeven. Na eenigen tijd verscheen een contro leur, verlangde haar biljet en verklaarde dat zy tien cents moest bijbetalen. Het meisje weigerde, maar bood, toen zy van de prysverhooging hoorde, aan om de ont brekende vyf centen te betalen. Eindelijk werd haar naam opgeschrevenzy verliet den wagen zonder te betalen, maar werd eenige weken later voor de rechtbank ge daagd de tramwegmaatschappy had haar aangeklaagd. De rechtbank sprak haar echter vrij. Maar de hoedenmaakster was daarmede niet terreden. Zy klaagde op haar beurt de maatschappij aan wegens boos aardige vervolging" en vorderde een scha deloosstelling van f3000, die haar dezer dagen werd toegewezen. Marine en Leger. De minister van marine heeft de officieren-ma chinist 8de kl. P. van Wingaarde en A. de Leeaw, onderscheidenlijk met 16 en 6 Juli as. gedetacheerdeerstgenoemde bij de fabriek van de Koninklijke Maatschappij „De Sohelde" te Ylissingen, en laatstgenoemde bij de Ned. Stoom bootmaatschappij te Rotterdam. Detelfde minister brengt ter kennis van belang hebbenden, dat een plaats als adspirant-ingenienr der marine op een jaarwedde van f1800 wordt opengesteld. BEWEBKT DOO& AM O. (35 sNeen, nooit een enkel woordIk begrijp niet wat al die vragen te beduiden hebben. «Zeg mij dan eens: Wanneer is Eefje bij ons in huis opgenomen Juffrouw Nisser weifelde een oogenblik, of zij zou antwoorden. Toen ging zy naar de linnenkast en keerde terug met een kerkboek, waarin op de voorste bladzjjden eenige datums waren geschreven. «Daar leeszeide ze. «18 Januari 1847. Wat beduidt dat?* «Toen zyn we getrouwd.» •Hm Verder19 Maart 1850. Wat toen?' «Toen werd ons een meisje geboren. Het kind is juist een half jaar oud geworden. Daar staat het19 September 1850.» Verder. 3 September 1851. Toen werd ik geboren. 2 Juli 1861. Toen is vader gestor ven. Maar hier: 12 Juli 1859 wat is dat •Toen was het.» «Dat Eefje by ons kwam?» •Ja •En wie bracht u het kind?» •Dat kan ik niet zeggen •Best! Wil u het liever aan den rechter zeggen •Om Gods wilspreek me niet van den rechter.' •Weina, vertel het dan aan my.» •Ik weet niet, hoe die menschen heetten •Die het kind brachten?» •Ja, die.» »Maar hoe kwamen ze er dan toe het kind by u te brengen •Ik kende de min, die hen hier bracht. Zij had mij bij die menschen aanbevolen.» •Er waren dus meer personen by Ja, twee. Een voorname dame, die een dichten sluier droeg, en eon heer." «Hoo zag die heer er uit? «Tamelijk groot, kort rossig haar en blonden baard. •Hoe was hy gekleed ,Dat herinner ik me niet meer. Het was zeker ook wel een voorname heer.' •En wat zei die dame •Die zei niets. Zij bleef gesluierd en sprak geen woord. Ik dacht, dat die dame de moeder van het kind was. Door den sluier heen be merkte ik, dat zy er bleek en ziekeiyk uitzag, ook leunde zy op den heer by het op- en af- loopen van de trap.» Dus die heer heeft het kind aan u over gegeven «Jahy ging met je vader in de voorkamer om met hem ouder vier oogen te spreken en toen zij bij ons terugkeerden, was de zaak in orde. Ik vertrouwde het eigenlyk niet, maar och wy waren arm cn je vader hield een oogje dicht om de tienduizend gulden, die in de Rijksbank vastgezet werden en waar van wy de rente zouden genieten, totdat het kind trouwde of meerderjarig werd. Wij na men dus het kind aan als een vondeling, die men by ons had gebracht, en lieten het op onzen naam inschrijven in het doopboek. En je weet wel, dat ik nooit onderscheid tusschen jelui heb gemaakt.» «Ja, dat weet ik. Zie zoo 1 Nu is er veel op gehelderd,» zei Karei, die nu opstond en hoed en overjas nam. •Waar ga je heen vsoeg zyn moeder. •Naar het politie-bureau. «Ach God, dan wordt alles bekend en dan komen ze, om my het kind en het geld af te nemen.» «Stel je gerust, moeder. Ik moet rapport brengen over andere zaken. Wat u me ver teld heeft blijft onder ons totdat ik het geheim van Eefje's afkomst geheel doorgronden kan. Als my dat gelukt, breken er andere tyden voor ons aan moeder; dan zal u zien, waar een politie-spion soms goed voor is.» Met deze woorden ging hy heen. EEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een half later stond Kurel Nisser voorden chef der geheime politie, don keizerlijken raadsheer Staling. ■Ik wcnsch u geluk met den goeden uit slag van uwe uasporiugen, mynheer Nisser.» sprak de raadsheer, terwyl hij Karei een stoel aanbood. »Ik heb heden middag het rapport gelezeu, dat ge met Wagner vooruitgezonden hebt. Ge hebt u verdienstelijk gemaakt door de ontdekking van eon monsterachtige verval- sching, waarvan de rechtbank zeker ook het slachtoffer zou geworden zyn. Wy zyn daarby eon familiegeheim op het spoor gekomen, dat wy zonder dralen verder moeten onderzoeken. Wy moeten do geheimzinnige persoon zoeken, die volgens het testament de universeele erf gename van den graaf' is.» «Die persoon is reeds gevonden,' zei Karei. Wat? Is zy gevonden?» •Ja, mynheer.* «Nu, wie is de erfgename •Mijn zuster, mijnheer.» «Uw zuster?» klonk het van de lippen van den verbaasden raadsheer. Karei verhaalde nu bedaard en duidelyk zijn gesprek met den gewezen kamerdienaar Hablatschek en vervolgens deelde hy nog mede, wat hy zooeven van zijn moeder vernomen had. •Hm,* zei de raadsheer, toen Karei uitge praat was, «dat is een hoogst merkwaardige geschiedenis. Maar ge zegt, dat die Ha- blatschek ziek is zou hij nog in staat zijn om een kleine reis te doen •Dat geloof ik wel.» •Goed Wij zullen hem oproepen. Een ver hoor, waarby hij en uw moeder tegenwoordig zyn, kan veel ophelderen, wat thans nog duis ter is. Wat wij op dit oogenblik weten, berust slechtB op vermoedens, maar wy moeten zeker heid hebben, voordat wy de aanspraken van de erfgename mogen erkennen, Als die erkend worden, hebt ge tevens aanspraak op de twin tigduizend galden, die de graaf uitgeloofd heeft aan dengene, die zijn kind ontdekt.» «Vergeet u niet een zeer gewichtig punt?» «Wat dan «Wij hebben het echte testament niet.« Denkt ge dat? Nu is het uw beurt om verbaasd te staan, waarde Nisseri» De raadsheer greep in een vakje van zyn schryftafol en reikte den commissaris een cou vert toe, waarin een verfrommeld papier ge borgen was. «Lees dat eens 1» zeide hy, terwijl hij weer ging zitten. Karei wierp oen blik op het documentzyn geluat toonde do grootste verbazing, terwyl hij half binnensmonds las: »Dit is myn laatste wil. Op het oogenblik, dat ik my voorbe reid op den dood, denk ik met smart aan mijnkind, waarnaar ik «Het testament van den graaf,riep hy nit. •Is het een afschrift of «Geen afschrift en geen valsch stuk ook,» viel de raadsheer in. «Gravin Minona heeft het vahche testament, enfin, na de gebeur tenissen der laatste dagen, zal zij niet beproe ven het nog voor het echte uittegeven. Het afschrift, dat Knablein aan den baron d' Hoff- man leverde, is door Minona verbranddat weet ge, want ge hebt dat vernomen, toen ge het gesprek tusschen Knablein en den baron afluisterdet. Wat wy hier voor ons hebben is bet echte oorspronkelijke testament van graaf Czerny.» «Maar hoe komt u in het bezit van dit kostbare document «Ik heb het ontvaugon van den markios do Servillliers.» «Markies de Sorvilliers «Hoort ge dien naam voor de eerste maal Denk toch eens na!» «Neen, u heeft gelyk, mynheer. De naam komt mij bekend voor. Ah, juist 1 Den vorigen winter werd een speelbank in de Leopoldstad opgeheven. De bankhouder ontanapte, hy heette Markies de Servilliers. Wy hebben hem een tydlang uit het oog verloren, maar gis teren werd hy aan het spoorwegstation te Brühn herkend en gevangen genomen. Dezen middag heb ik hem twee uren in verhoor ge had en toen is my gebleken, dat de Fransehe markies de Servilliers dezelfde persoon is, dien wy reeds kennen onder een anderen naam.» •Ah, als baron d' Hoffmann.» «Als den Belgischen baron d' Hoffmann,» vulde de raadsheer aan. .Die onder den naam Vogel in verbinding stond met den schrijver Knablein.» En die weinige weken geleden onder den naam William Chester te Triëst een grooten zwendel op touw zette, die echter mislukte.» «Dat heer is een veelzijdige persoonlijkheid,* merkte Karei spottend op. »Ik zon hem byna niet herkend hebben, toen ik hem op het kas teel Windeck aan een werk bezig vond, dat al mijn aandacht op hem vestigde.» Het is een zwendelaar van de ergste soort wy hebbon lang genoeg naar hem gezocht gelukkig dat we hem nu in handen hebben.» «Hoe laat was 't toen hij gevat.werd?» «Omstreeks twaalf nor 's nachtshy wilde juist plaats nemen in den sneltrein naar Praag. Eerst by het verhoor hier ter plaatse, bleek my, dat de markies de Servillers dezelfde persoon is als de baron, dien gy zoo toevallig hebt leeren kennen.» «Maar het testament beeft hy dit vrij willig overgegeven?» «Denkt ge dat Omdat het toch geen waarde meer voor hem had? Dan vergist ge u. Mis schien was het dien listigen schurk toch nog gelukt er eenig voordeel van te trekkon. Neen hij moest in mijn tegenwoordigheid zyn klee- ren verwisselen on toen deden wo een ge wichtige ontdekking. In de voering van zyn jas vonden wy een document ingenaaid, en by nader onderzoek bleek dit het kostbare testa ment van graaf Czerny te zyn.« (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1