't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIKÜWKRIEP EN TEXEL ts en M«v 2131. Woensdag 19 Jali 1893. 21ste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 36; AlDomiement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem fl.126 id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 Buroaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. HELDER, 18 Juli 1893. In Let Politieblad van 15 dezer lezen we de volgende bekendmaking Te den Helder maakte in de eerste week van Juli jl. een persoon zich door oplichting mees ter o. a. van 1 colbertjasje en vest, 1 gryzen en 1 blauwen pantalon, ter waarde van f 4*2.75 1 gouden Waltham Msss-horloge, genummerd 5404991, ter waarde van f 90 1 gouden da meshorloge (rernontoirchavonnet), waarschijnlijk genummerd 124438, aan de bi'nnenzyde voor zien van een afbeeldsel van een kinderhoofdje, 1 gouden ketting met korte, langwerpige schal men van 14 karaats goud, een en ander ter waarde van f 741 gouden horloge1 ring met juweelen steen, tor waarde van f51. Die persoon, ongeveer 20 jaren, blond, zoDder kne vel of baard, breede mond, dikke lippen, ge kleed vermoedelijk met voorschreven kleeding- stukken, witten stroohoed, staanden boord met omgeslagen punten, noemde zich Dechard van En8chut, telegrafist, wonende to Amsterdam ten huize van den heer Cosman, Ainstel 3*30, ook wel Frahsdonk of Fraos Donk of Donker en vertoonde een spaarbankboekje van de spaarbank van het departement Utrecht der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarin een te goed van ruim f 400 ton name van Dechard van Enschut stond aangeteekend. Ook was hy in het bezit van een papier, gedeel- telyk beschreven en gedeeltelyk gedrukt, voor zien van een blauwen afdruk van een stempel van het Nederlandsche wapen, en ongeveer van den navolgenden inhoud Rijkstelegraaf. Volgens aansehrijviug van den Generaal-In- specteur der Rykstelegrafie en Posterijen, wordt een buitengewoon verlof toegekend aan Dechard van Enschut," deze naam stond in drukletters rwegen8 ijverige diensten aan de telegrafie bewezen" en geteekeudp. o. Havelaar, Jo- hanniDg Meijer.* Hij slaagde er in zich by een familie te Helder in te dringen, zich met een dochter des huizes te engageeren en bo vendien zich sommen van f 100 en f 25 te doen afgoveD. De off. van Justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, aanhouding van der. ver dachte en van bedoelde voorwerpen en draad- bericht. Door twee leden van het Dag. Best, van het Reddingsfonds alhier werd jl. Za terdag de jaarlijksche inspectie gehouden van de in onderscheidene openbare lokalen geplaatste offerbussen. In al de bussen te samen werd gevonden de som van f S6.546 d. i. circa f 20 minder dan het bedrag van het vorige jaar. De bus, geplaatst in het Hotel den Burg, bevatte de som van f 11.54, en staat verreweg bovenaan. Bij C. de Boer Jr. alhier, zal na op neming in bet «Staatsblad,* verschijnen de «Wet, houdende een belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten,* toegelicht door E. Franken, controleur der dir. bel., enz, De besluiten en instructiën der uit voering, alsmede een alphabetisch register worden daarin tevens opgenomen. Het eiland Schiermonnikoog wordt door den eigenaar, mr. E. J. Banck, te 's Gravenhage, te koop aangeboden voor f 350,000. Zoowel Belgen als Duitschers reflecteeren daarop tot een bedrag van f 240,000 tot f 310,000. Te 's Hertogenbosch heeft zich een geval van Aziatische cholera voorgedaan. De lijder is Vrijdagavond overleden en het lijk is onmiddellijk begraven. Het bed en de kleederen van den man zyn verbrand. Buurvrouwtjes, In een der straten, aan den Haarlemmerdijk te Amsterdam uitkomende, wonen boven een sedert jaren bekenden kruidenierswinkel twee buurvrouwtjes, die het een tijdlang zeer goed met elkander konden vinden. De omstandigheden, dat ze beide op den zelfden dag getrouwd waren, dat de respectieve echtgenooten in 'c zelfde vak werkzaam, en de kraaiende getuigen van hun huwelijksgeluk even oud waren, haddden tusschen de jonge vrou wen een meer dan gewone vertrouwelijkheid te weeggebracht. Hot was dan ook hierdoor, dat juf van boven", »jufvan beneden"* in't vertrou wen had genomen voor het volgende zaakje, dat in het belaag van meneer b07eu werd afgespeeld. Meneer had n.1. sedert eenigen tijd de min der loffelijke gewoonte, om 's nachts in abnor- maleu toestand thuis te komen, en, na ryp overleg tusschen de beide vriendinnen onderling werd, om hom wat te kalmeeren, de volgende list bedacht Moeder de vrouw namelijk nam op zekeren nacht, nadat manlief weder «aangedaan* was thuis gekomen, zyn portemonnaie uit zijn zak en zyn horloge uit zyn vest, om at te wachten, de dingen die zouden komen. Den volgenden ochtend werd meneer «boven" erg onlekker wakker en miste natuurlyk boven genoemde zaken. Voor vrouwlief, die hem om geld voor de huishouding vroeg, kon hy de zaak niet geheim houden en aangezien hy zich niets meer van den vorigen avond kon herinneren, liet hy zich ontvallen, dat hij waarschijnlijk gerold was. Nu begon de komedie. Natuurlijk kroeg «juf boven* het op de zenuwen en kwam «buurvrouw van beneden* ter assistentio aangeloopeu. Ze vernam wat er was gebeurd en toen had meneer het natuurlyk schrikkelijk hard te ver antwoorden. Eindeiyk toen de bovenjuffrouw wat tot bedaren was gebracht en de heer des huizes, die zich al diep beschaamd gevoelde, aanstalten maakte om heen te gaan, kwam de juffrouw van dc onderste trap op een inval. «Meneer moest nog even wachten, d'r schoot haar daar wat iu." Ze ging naar beneden en kwam terug mot een courant; »Ziet u", zei ze, «hier lees ik van een man, wiens horloge en beurs gerold is door een dame en dat hij het bij de politte aangegeven heeft; ziet u buurman, dut moet u ook doen." Dat was olie in het vuur. Dus was Kobus op een plaats geweest die een eerzaam huisvader moest schuwen 1 Men stelle zich den toestand van den misdadiger voor bij het volslagen gebrek aan zyn her inneringsvermogen met betrekking tot de café's, waar hij zijn roes had opgedaan. Ily eindigde met de deemoedige verklaring voortaan thuis te zullen blijven en zyn ega, getroffen door zulk eeu blyk van zelfverloo chening, kwam er ten sloite toe, hem zijn bui tensporigheid te vergeven en alles met den mantel der liefde te bedekken. Maar nu komt het slot van de geschie denis, de- ontknooping. De juffrouw van boven en die van beneden haddon allengs, »uch ziet u, over een wisse- wassie'', verschil van meening gekregen en zoo kwam het eindelijk, zooals dat meer ge beurt als «er wat zitten blyft", gisterenavond tot een uitbarsting. Daar begint «de juffrouw van beneden" tegen haar vroegere vriendin uit to varen en de geheele op touw gezette tooneelvertooning bekend te maken, ja wijst zelf de plaats aan, waar 't horloge en de portemonnaie verbor gen zijn. Onnoodig zeker te zeggen, dat meneer, toen hij hoorde dat hij 't slachtoffer was geweest van vrouwenlist, woedend te keer ging en onmiddellijk zyn laarzen aantrok, om, zooals hij zei, «een grootc" te gaan koopen. Zeker een goede les voor al te groote vertrouwelyk heid, al huldigt men de spreuk «Beter een goede buur dan een verre vriend." («Echo"). De «C. F. C Kralingeu beeft een nationale wandel wedstrijd voor amateurs over 50 Kilo Meter op Zondag 6 Aug. in den Prins Alexander-Polder uitgeschreven Deze wedstrijd belooft zeer belangwek kend te worden, daar vele bekende en goede wandelaars zicb reeds opgegeven hebben. Iuschrijvingsbiljetten zyn verkrijgbaar bij M. J. Overeijnder, Lagedijk, Kralingen en bij Joh. C. F. Heubel, Dijkstraat 101, Kralingen. Naar men verneemt is de den 27 Juni tusschen Praest en Emmerik ver moorde vrouw gebleken te zijn de echtge- noote van den metselaar Willem Poetz uit Niederweyer, terwijl deze man door de Duitsche justitie verdacht wordt den moord te hebben gepleegd. Uit Grave wordt gemeld Op den openbaren weg te Gassel heeft zekere H. v. H., woonachtig aldaar, zijnen halfbroeder Cornelis een idioot ten ongeveer 2l/t uur door een geweerschot van het leven beroofd. Hij trof den ver- slagene in den mondhoek, en de kogel vond een uitweg aan de achterzijde van het hoofd, dat geheel verbrijzeld werd. De moordenaar is toen nog thuis geweest, waar hij zich verkleedde, en is daarna ge vlucht in de richting naar Kleef. De sergeant R., van den hoofdcursus der infanterie te Kampen, die den 7n Juni jl., in de legerplaats bij Oldebroek zoo zwaar werd gewond, is thans in zoover hersteld, dat hij van daar naar het hos pitaal te Kampen geëvacueerd kon worden, om aldaar verder te genezen en zyn ont slag uit den dienst wegens lichaamsgebre ken (hij mist de linkerhand) af te wachten. Een Wester-Velddag van het Heilsleger. Kolonel Oliphant van het Heilsleger heeft besloten, Woensdag 2 Augustus, weer een Yelddag te houden, en wel een Wes- ter-Velddag, op het landgoed Vogelenzang, daartoe wederom welwillend in gebruik afgestaan door den heer Jhr. Barnaardt. De Wester-Velddag zal hoofdzakelijk zijn voor personen uit Noord- en Zuid- Holland en Utrecht, vanwaar dien dag extra-treinen zullen loopen. Hoogstwaarschijnlijk zullen kolonel en mevr. Oliphant dien dag in bevel zijn, bijgestaan door den [Nederlandschen staf en vele veldofficieren. Of en welke^perso nen uit het buitenland aan dezén velddag zullen deelnemen, kan nog niet medege deeld worden. Heeft men wel eens gehoord, dat een loteling voor de nationale militie als reclame opgaf tegenzin in den dienst", nog mooier moet het deze week een aspi rant-schutter te Bergen-op-Zoom hebben gemaakt. -Als reden voor vrijstelling gaf hij op «mottig* (pokdalig) De man is toch goedgekeurd en zal waarschijnlijk geplaatst worden in het tweede gelid. Uit Enkhuizen schrijft men De ansjovisvisschery is geëindigd. Vroe ger dan gewoonlijk zyn dit jaar de zou- teryen gesloten reeds in het midden van Juni was de aanvoer onbeduidend. De vangst heeft niet aan de verwachting beantwoord. Liet de visschery zich in den beginne vrij goed aanzien, al spoedig le verde zij weinig meer op. Er is dit jaar bijna uitsluitend met staand want en met sleepnetten gevischtmet den kail werd niets gevangen. Slechts 6 zouterijen zijn alhier geopend geweestzij hebben te za- men circa 3500 ankers ansjovis ingezouten, waarvan de waarde, berekend tegen f 23.5 per anker f 82,250 bedraagt. Naar schatting zyn op de Zuiderzee in 't geheel ongeveer 11,000 ankers ansjovis gevangen. De hooge temperatuur van het zeewater heeft vrij zeker een gunstigen in vloed op de teelt uitgeoefend, zoodat het volgend jaar een ruimere vangst te ver wachten is. Donderdag zyn te Osch wederom twee personen zekere H. en V., in hechte nis genomen en naar 's Hertogenbosch overgebracht, als verdacht van betrokken te zyn bij den moord, gepleegd op den wachtmeester G. Hoekman. Naar men ver neemt zal de zaak in Sept. door de arr.- rechtbank behandeld worden. Uit de verslagen van de commissiën van Toezicht betreffende den doortocht en het vervoer van landverhuizers, over 1892 (opgenomen in de «Staatscourant* van 15 dezer) blijkt, dat van Amsterdam zijn ver trokken 7036 landverhuizers, tegen 7046 in 1891, onder wie 1019 Nederlanders. Het eerste halfjaar van 1892 liet een be langrijke toeneming verwachten, doch we gens de cholera bleef die achterwege. Uit Rotterdam vertrokken 20,991, of 3500 minder dan in 1891. Klachten omtrent behandeling en voe ding aan boord en in de logementen kwa men niet voor. Volgens bericht van zeelieden istij- dens de laatste onweders de bliksem ge slagen in de Westkaap op het onbe woonde eilandje Grint in de Zuiderzee en is dit voor de zeelieden zoo nuttige her- kenningsteeken belangrijk beschadigd. Zaterdagmiddag om halfvier heeft er in een logement in de Goudbloemstraat te Amsterdam een moordaanslag plaats gehad. Zekere Bakker woonde daar reeds sedert langen tijd met een vrouw samen. Een vak oefende hy niet uit; steeds trachtte hy door bedelen in zijn onderhoud te voor zien. Hij gaf zich voor verlamd uit, en wist zoo het medelijden der menschen op te wekken. Intusschen stond hy by de po litie vrij slecht aangeschreven, daar hij in de gevangenis in Leeuwarden o. a. 15 ja ren had doorgebracht. Hedenmiddag zat hy in de gelagkamer in gezelschap van de vrouw, die huiselijke bezigheden verrichtte. Plotseling sprong hij op, haalde een mes te voorschijn en bracht haar daarmede een wond onder het hart toe. De logementhouder en zijn vrouw, die in het vertrek aanwezig waren, schoten ijlings toe, en voorkwamen gelukkig een nieuwen aanval. De vrouw zakte ineen en werd naderhand naar het Binnen-Gasthuis overgebracht. Men hoopt haar in het leven te kunnen houden. Bakker was onderwijl naar het politie bureau geloopen, waar hij zyn misdaad aangaf, en natuurlyk in hechtenis werd genomen. De moordaanslag schijnt met voorbe dachten rade geschied te zyn. Herhaalde lijk toch heeft hij zich uitgelaten, dat hij van plan was zijn vrouw te dooden. Gis teren had hij wat geld weten te bemach tigen, waarvoor het mes gekocht was. Jalouzie wordt' als oorzaak van het mis drijf genoemd. DAMPR0BLEEM No. 3. Ingezonden door den Heer e. G. Dettmeijer te Amersfoort. Wit speelt en wint in 3 zetten. Oplossingen worden ingewacht tot 81 Juli. Oplossing van Probleem No. 2. Wit: Zwart: le zet C 5 op -D 6. gedwongen zet. 1ö i E 5 op F 6. 3e F 6 slaat 6 stukken en wint. Goede oplossingen ontvingen we van do Heeren J. Barneveld, T. J. Keyzer Sr. en J. van Roon te Helder. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 13 tot en met 15 Juli 1893. ONDERTROUWD A. Schotvanger, schip per en A. v. d. Graaff. GETROUWD C. Beneker en J. Schagon. EERSTE HOOFDSTUK. Kom, schrei nu niet langer, Margherita, mijn lievelingHet zal gebeuren, zooals ge verlangtIk weet, dat ik reed» jarenlang een onrecht aan u heb goed te maken. Ik zal met mijn vader spreken, ik zal afstand doen van al mijn rechten, ik zal myn ontslag uit den dienst nemen, dan zal niets meer verhinderen, dat wy onze verbintenis bekend makeD. Zyt ge nu tevreden, mijn lieve schat? Schreiend verborg het nauwelyks twintig jarige meisje haar zacht kinderlijk gelaat aan de borst van den langen krachtigen officier, die haar innig in zijn armen sloot. De kool zwarte lokken kronkelden in weelderigen over vloed over haar ronde schouders. Nu sloeg zy de groote donkerbruine oogen, die nog glins terden in de tranen, op naar den man. Ik eisch niets, EduardIk verzoek ook niet, ik weet, dat ge myn bestwil bedoelt. Maar ik denk ook aan het lot van onze kin deren Weer vleide zij zich teeder aan zyn borst. Haar stem had een zachten diepen klaDkzy sprak het Duitsch volkomon zuiver, maar toch met een accent, dat haar als vreemdelinge deed kennen. Ik denk ook aan onze kinderen, Marghe rita, antwoordde de officier diep bewogen. Ik .bad het me zoo heerlijk voorgesteld, dat ik u als meesteres cp het slot Altenbrak kon voeren, u met onzen joDgen en de kleine Mar gherita. Maar ik zie in, dat dit wel nooit ge beuren zal, tenzij myn vader maar weg met die gedachte Het zal ook wel zoo gaan, mijn lievelingMyn moederlijk erfdeel be hoedt ons voor 's levens zorgen, als ik 's Ko- nings rok heb uitgetrokken en niet langer de erfgenaam van het majoraat van Altenbrak zal zijn. Oh, Eduard, mijn hart krimpt ineen van weedom, bij de gedachte, dat ik de schuld draag van uw ongeluk. Wat praat ge toch, Margherita U schuld van mijn ongeluk Ja, van myn geluk draagt ge schuldWat zou ik zyn zonder u en zon der de kinderen? Ja, ik beken het, aanvankelijk was bet moeielyk me te gewen nen aan het denkbeeld, dat ik dezen rok zal uittrekken, dien ik sedert twaalf jaren draag en dat ik de wapens zal afleggen, die ik in twee veldtochten heb gedragen. Het valt me ook zwaar mijn vador te bedroeven, die zoo'n groot vertrouwen in mij stelt, maar hij vindt in myn jongeren broeder Willy een erfgenaam naar zyn zin en ik moet alle bedenkingen Ier zyde stellen om myn plicht te vervullen en bet lot van myn vrouw en kinderen te ver zekeren. Daar komt Hendrik met de paarden. Ik moet naar de stad terug, morgen kom ik weer, dan zal ik u alle bijzonderheden van myn plan voorleggen. Ik wil nu nog even de kinderen zien. Arm in arm trad het jonge paar in de aan grenzende kamer, waar do kindermeid naast het bedje der kinderen zat. St, st, heer baron, vermaande de oude, de kindertjos zijn pas ingeslapen. Als Eduard uw sporen hoort kletteren, ia hy na derhand niet meer in slaap te krijgen. De jonge officier boog zich over de slapende kinderen. De knaap kon misschien drie jaar oud zijn, maar was nu reeds het evenbeeld van zijn blonden vaderde kleine Margherita was nauwelyks een jaar oud, een lief kind met het ovale gelaat en de doorschijnende roode huidkleur der moeder, met donkere lok jes en lange zijden oogwimpers, die diepe schaduw wierpen op de zacht geronde wangen. De officier streek zacht langs de lokken zij ner kinderen, fluisterde de oude meid eenige waardeerende woorden toe en ging toen zacht heen, begeleid door zijn jonge vrouw. Nog eenmaal omarmde hij baar en snelde toen bet huis uit, den fraaien bloementuin door, naar den straatveeg, waar zyn bediende de beide paarden op en neer liet stappon. Met een lichten sprong zat hy in den zadel, groette nog eens met de hand naar het tuinhek, waar de jonge vrouw stond, en reed weg. Zy oogde hem na, tot hy bij «en bocht van den weg uit het gezicht verdween, en keerde toen met een lichten zucht in huis terug. Een heerlijke zomeravond spreidde zich uit over het vlakke landschap, waarin het dorpje Friedrichshagen te midden van tuinen en vel den lag. Het huisje, dat Margherita bewoonde, lag een weinig van het dorpje verwyderd, om geven door een schaduwrijken tuin. Een veld weg met bloeiende hagen aan beide zijden liep langs den tuin en vereenigde zich in het dorp met den breeden straatweg naar Berlijn. Landelijke rust heerschte hier tusschen de tui nen en volden. De machtig aangroeiende hoofd stad van Pruisen had toeri iu don zomer van 1870 haar vang-armeu nog niet tot Friedrichshagen uitgestrekt, de bouwspeculatio had zich van deze vreedzamo velden en tuinen nog niet meester gemaakt. De liefelijke vrede der landelijke eenzaamheid was nog niet ver dwenen de dagen gingen stil en gelijkvormig voorbij, niet beroerd door hot jagen en streven in de stad, die aan de westzyde boven de kim uitstak. Daarom ook, had Eduard, baron Von Al tenbrak, zijn vrouw, die hy in Italië had lee- ren kennen, hierheen gebracht, waar zij door de oogen der groote wereld niet bespied werd en leven kon in het stille geluk eener heime lijke liefde. Margherita Montelli aldus was de naam, waaronder zy in het dorp bekend was ver liet byna nooit haar eenzaam huisje. Het ver keer met de buitenwereld geschiedde door be middeling van de oude dienstbode Dorothca en het andere dienstmeisje. Het was echter een vreugdefeest, als haar echtgenoot eens ongestoord eenige dagen by haar kon door brengen. Haar echtgenootNiemand ter wereld wist, dat Eduard Von Altenbrak, de schitterende ritmeester van het garde-regiment dragonders, haar echtgenoot was. In den aanvang hadden de dorpelingen wel het hoofd geschud over het verkeer van den ritmeester met de jonge vrouw, maar alleDgs geraakten zij daaraan gewoon en eindelijk kregen zij de stille dame lief, die zoo eenvoudig in haar huisje leefde en steeds een geopende hand had voor de armen in het dorp. De baron had het huisje gekocht en er verschillende veranderingen in laten makon, zoodat het voor Margherita een smaakvol en gemakkelijk verblijf was. Het bevatte slechts weinig kamers, maar overal heerschten smaak en comfort. De tuin had schaduwrijke priëelen en lanen. De heerlijkste rozen omringden het huisje, waarvan de veranda byna geheel over dekt was met klimrozen en een wilden wyn- gaard. Ongeveer vyf minuten van daar lag de fraaie Muggelsee, daarheen richtte Margherita dikwyls haar schreden. Droomend zat zij daar dan aan den oever op het stille water te sta ren, en stelde zij zich de toekomst liefelijk voor, terwyl de kinderen aan haar voeten met steenen speelden of met Ajax, den grooten St- Bernardshond, ronddartelden. Byna vier jaren leefde Margherita reeds in deze idyllische eenzaamheid, welker vrede al leen soms gestoord werd door de gedachte aan de toekomst. Als arme weeze en onervaren kind, afhankelijk van de genade van verro bloedverwanten, had zy in Rome baar echt genoot leeren kennen en liefhebben; hy was toen militair attaché by de Duitsche ambas sade. Baron Eduard bad de eerste verdieping van het huis haror bloedverwanten bewoond. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1