Advertentiën. Ingezonden. Uitbreiding Kiesrecht. Mot hot oog op de heden aan te vangen behandeling dor bij de Tweede Kamer aan hangige kiesrecht-ontwerpen, is het zeker niet ongepast, openbaarheid te geven aan het onder staande staatje, vermeldende't aantal kiezers in 't hoofdkiesdistrict Helder, volgens de tegen woordige kieswet en (naar eene opgemaakte raming) volgenB de door de Regeering inge zonden ontwerpen. Aantal kiezers volgens de bestaande kieswet. 1628 569 72 284 324 214 517 Een man kan vaak het verlies van al zijn geld dragen met de grootst mogelijke kalmte, maar hij kan het knoopje van zijn overhemd niet verliezen, zonder in een woedende uit barsting van toorn te vervallen Helder Texel Vlieland Terschelling Wieringen Anna-Paulowna Zijpe Callantsoog Petten 16 3690 Aantal kiezers volgens de ontworpen kieswet. 3703 980 116 621 440 466 748 112 53 7239 A. Marine en Leger. De lste luitenant kwartiermeester J. M. van Bank, run het 5de bat. lste reg. infanterie, se dert jaren albier in garnizoen, zal op 1 Augus tus a. s. van hier naar Alkmaar vertrekken, om voortaan werkzaam te zijn bij de Cadetten-scbool aldaar. In zijne tegenwoordige betrekking zal hij worden vervangen door den 2den luit.-kwartier- meester H. N. van Rantwijk, van bet 2de regi- nient infanterie te 's Hertogenbosch. Op 31 dezer zullen naar hier komen, ter deel neming aan de oefeningen met het kustgeschut! de lste comp. van het 4de reg. vest.-artillerie uit Hellevoetsluis, onder bevel van den kapt. W. J. G. v. d. Veur en de 5de comp. van dat regiment uit den Haag, onder het commando van den kapt. J. M. van Veldhuizen. Tydstippcn van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndië: Verzondingsweg. Datum der ter post-bezorg. p. zeepost via Amsterdam. p. zeepost via Rotterdam p. Hollaudsche mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p. Fransche mail via Marseille p. Engelsrhc mail via ISrindisi Duitsche mail via Napels 28 Juli. 4 Aug 1 en 8 1 4 28 Juli. 81 Tijdit.d.laat. busl.ah Postk 7.15 'sav. 7.15'sav. 12,30's nam. 12.30 'snam, 7.15's av. 8.45'» mor 8.45'» mor. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam. .1 9 Augs. I 7.15 's av p. mail over Engeland31 Juli. 7.15'sav' p. mail via8t. Naaaire. Augs. 7.15'sav Naar Curafao, Bonaire en Aruba, St. Martin. St. Eustatlus en Saba Stoomvaartberichten. Hot stoomschip >Bromo,« naar Rotterdam, vertrok 21 Juli van Batavia. Het stoomschip «Zuid-Holland,# naar Rot terdam, vertrok 20 Juli van Marseille. Het stoomschip «Prinses "Wïlhelmina,# naar Amsterdam, arriveerde 21 Juli te Snez. Het stoomschip «Voorwaarts,# naar Amster dam, pass. 20 Juli Perim. Hot stoomschip «Prinses Marie,* arr. 23 Juli te Amsterdam. Het stoomschip rUtreeht,* van Rotterdam, arr. 23 Juli te Soutkampton. Het stoomschip «Prins Alexander,* van Amsterdam, arr. 23 Juli te Padang. Marktberichten. Alkmaar, 22 Juli. Aangevoerd 5 paarden f40 a 150, 9 kooien f40 a 150, 12 nucht. kalveren f 5 a 10, Ezel f 28 magere schapen f 10 a 14, 31 lammeren f 4 a f 8, 41 magere varkens f 14 a 17, 197 biggen f 6 a 9,50, 4 bokken en geiten f 3 a f 7, 0 kleine bokjes f a -,Boter p. P., f 0,60 a 0,70, kipeieren f 3 a 8,50 eenden dito f per 100. Hoorn, 22 Juli. Aangevoerd tarwe f 5,50 a 8» Gerst f 4,25 a 5, Haver f 4,50 a f 5» witte erwten f 10,25 a 11, groene f 11 a 12' grauwe f 10,50 a 15, vale f7,50 a 12, bruine boonen f 5,50 a 10, karweizaad f 17,50 a 17,75, mosterd f 29 a,6 paarden f65 a 150, koeien f a 25 schapen f 11 a 22, lammeren f 0 a 0, 2 kalveren f5 a 14, 10 vai'kens f 12 a 20, - zeugen 'fa 40 biggen f 5 a 8,50, bipoieren f 3, 1700 kop boter f 0,576 a 0,60 per kop. Visscherijberichten. Nieuwediep, 22 Juli. Aaugebracht door 120 korders 2 tot 40 tongen p. st. 55 a 65 a 76 cent, 5 tot 15 kleine en iniddelm. tongen p. st. 30 cent, 1 tot 2 mand kleine schol p. m. f 1,50 a 2, 1 tot 2 mand schar p. in. 1' 2.50, 1 tot 6 roggen p. st. f 1,10. 24 Juli. Niets binnen, eenige schuiten nonr zee. 25 Juli, v.m. 8 u. 5 korders met 2 tpt 20 tongen p. st. 60 a 05 cent, 1 tot 3 mand kleine schol p. m. f 1,50, 1 tot 1 mand schar per mand f 2,50. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 20 tot en met 22 Juli 1893. ONDERTROUWD: C. Roodt, voermanen J. M. Klinkert. GETROUWD: T. H. Koch en C. B. v. d. Zeo. B. v. Egmond en N. Keuris. J. J. Buis en M. M. Bergonje. BEVALLENW. DhontSchaafbanwer, z. A. C. SchotmansFrenzen, d. J. Luidinga Zutphen, d. A. M. VisserGomes, z. A. Wij- kerde Beurs, d. C. SmitKuiper, z. J. Beek Hamer, z. J. Cleev. Waart, d. M. Zwart Stam, d. OVERLEDENC. A. Maalsteed, 9 maan den. E. Steenstra, 71 jaren. J. Vermeer, 4 jaren. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. In den winkel van H. JANSEN, Ka- naalweg, achtergelaten een Mandje. Adres Bureau Raadhuis1 witte Zakdoek, 1 Bok, 1 leeren Pantoffel. Adres deD Heer SANT, Hoofonder- wijzer te Huisduinen1 Expeditiekruis en Dienstmedaille. Heldersche Moppen. Mevrouw (tot mijnheer, die zit te lezen) Jo zoontje vraagt je wat en je neemt heelemaal geen notitie van hem. Mijnheer: Ik heb den jongen niet gehoord. Mevr.Natuurlijk nietje hoort nooit iets als or een lid van je gezin tot je spreekt. Je bent doof voor hen die je lief moest hebben en vereeren doof voor Mynheer: Wat wou de jongen weten? Mevr.Hij vraagt wat een hermiet is. MynheerEen hermiet, jongen, is een man die vrede en rust bemint. p. zeepost via Amsterdam, lailria Southampton 7.15 's av. 12.80'snam 9 Augs. eiken Dinsdag, Donderdag 1 en Zaterdag. Naar Hr. Ms. «Tromp," te Batavia i via Brin- disi, 28 Juli, 8,45 's morg. (Aankomst der mail te Batavia ongeveer 28 Augustus.) Het Depot van ons blad in de Midden straat is verplaatst naar de Paardenstraat No. 23, ten huize van H. KILJAN. Vervolg der Berichten. Een stoomboot door Atjehsche zeeroovers afgeloopeu. Een gisteren ontvangen Reuter-telegram mdldt ons: De Times" verneemt uit Sin gapore, dat de Atjehsche reizigers aan boord van het stoomvaartuig onder Nederlandsehe vlag iRaja Kongsee*, nabij de Oostkust van Atjeh, de bemanoing overvielen en 22 inlanders benevens den kapitein en den stuurman (beiden Engelsclien) doodden. De Atjehere vluchtten met de gevangenen in de booten. Het doel van den aanval was zeeroof. (Hbl.) De »N. R. Ct." ontving uit Batavia een telegram, dat bet bovenstaande bevestigt. De correspondent spreekt echter van het vermoorden van den kapitein en 40 man, terwijl hij er bijvoegt, dat het stoomschip te Telok Semawé op strand is gpzet. Volgens Lloyds Register is de »Rajn Kongsee Atjeli* een ijzeren schroefstoom boot van 578 ton, in 1873 te Giasgow gebouwd. Hij vaart onder Nederlandsche vlag en heeft de Chineezen Tbio Tiaiun Siat en Ong Boen Sin, te Oleh-leb, tot reeders. Bij het Departement van Marine is het volgende telegram van den Gouverneur- Generaal van Ned. Indië ontvangen j>In den avond van 20 dezer is op het stoomschip onder Hollandsche vlag «Raijah Kongsi Atjeh* tusschen Telok Semawé en Edi onder de Atjehsche passagiers een op roer uitgebroken. Het scheepsvolk werd aangevallen en grootendeels vermoord ook de kapitein en de stuurman, beiden En- gelschen. Totaal gedood 34, gewond 15. Twee Europeanen, machinisten, ongedeerd aan boord gebleven. De Atjehers verlieten met eenige door hen gevangen genomen passagiers, geen Europeanen, het schip bij Diamantpunt. Drie gevangenen naar Telok Semawé gevlucht. Schip in onze handen. De gouverneur, de commandant der scheeps macht en de resident zijn naar de plaats des onheils vertrokken. Ds. D. Kossen, predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Giet hoorn bedankt. Aan boord van Hr. Ms. «Urania" alhier, is het practische eind-examen be gonnen voor de adelborsten 2e kl. van het oudste studiejaar. Onder begunstiging van prachtig zo merweder had Zondagavond 't aangekon digde concert, door de Kleine Kapel van 't Stafmuziekkorps onder directie van den heer L. A. Schouten plaats, 't Was een genot in den tuin van Tivoli, die fraai verlicht was door gas en lampions, ter wijl van tijd tot tijd Bengaalsch vuur werd afgestoken, de opwekkende tonen der mu ziek te hooren. Jammer dat de opkomst van 't publiek niet talrijker was. De di recteur van Tivoli heeft dezen zomer alle moeite aangewend om de gelegenheid te geven goede muziek te hooren in een ver lichten tuin. Wordt dit pogen door 't pu bliek niet beter gesteund, dan zou de onder neming wellicht worden gestaakt en onze medeburgers van een gelegenheid tot uit spanning verstoken, waarop men in menige plaats hoogen prijs zou stellen. Te Leeuwarden is een zeer gevaarlijk heer gearresteerd, nl. G. B. Lize, 21 jaren, wonende te Amsterdam, die gesignaleerd was wegens oplichting van vélocipèdes te Haarlem, Beverwijk, Purmerend, enzen wegens diefstal van kleedingstukken, gou den horloges en een ketting. Alhier ge lukte het hem, zich bij een familie in te dringen, zich met de dochter des huizes te verloven en zich bovendien sommen van ■4100 en f25, henevens eenige gouden hor loges, enz., te doen afgeven. Te Harlingen wast hy verschillende horloges meester te worden. Hij wordt nu naar Haarlem over gebracht. In de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn heden de debatten over de kieswet aangevangen. Zaterdag is de Staatscommissie voor het Zuiderzee-vraagstnk 'in voltallige ver gadering bijeen geweest. Te Emmer-Compascum is de arbeider A. v. D. gearresteerd, omdat hij op den openbaren weg twee schoten uit een twee loops vuurwapen gelost heeft op zijn vrouw en zijn dochter. Dat is toch al te erg Te Rijnsburg is een huwelijk gesloten waarbij noch de bruid, noch de bruidegom, noch de getuigen schryven konden. Een koloniaal, die van een slechte kermis thuis komt De soldaat A., van het koloniaal werf depot, kwam Zaterdagmorgen te Utrecht om kermis te houden en nam zijn intrek in een der logementen in de Waterstraat, waar hij weldra kennis maakte met eenige daar ook verblijf houdende kermisreizigers, waaronder een vrij knappe, nog jonge vrouw. Daar de zoon van Mars flink trakteerde, was men langzamerhand in de vereischte stemming geraakt om goed kermis te kun nen houden, zoodat het voorstel van den koloniaal om de kermis eens op te gaan door allen gretig werd aangenomen en men zooveel mogelijk gepaard, zich weldra te midden van het kermisgewoel bevond. Zingende en dansende ging het nu voor waarts, terwijl van tijd tot tijd de dor stige 'kelen, voor rekening van den kolo niaal, werden gelaafd, die als de gelukkige cavalier der jonge vrouw, er niets van scheen te bemerken, dat enkelen zijner nieuwe kennissen zoo goed van de gele genheid profiteerden, dat zij bijna niet meer konden loopen. Doch daarover bekommerde zich niemand en men bleef zich dol amu seeren, totdat op een gegeven oogenblik de koloniaal, een gulden of vijf aan ge maakte vertering moetende betalen, met schrik bemerkte, dat zijne portemonnaie, ruim f 190 aan bankpapier en zilvergeld inhoudende, uit zijn broekzak was ver dwenen. De politie, hiermede in kennis gesteld, nam allereerst de jonge vrouw en daarna de andere leden van het gezelschap in ver hoor, doch zonder resultaat, zoodat er voor den soldaat weinig kans bestaat, dat hij ooit iets van zijn geld zal terug zien. In buitenlandsche bladen ziet men van tijd tot tijd geïllustreerde aankondi gingen van den Patent-Motor-Wagen »Benz,<« een rjjtuig dat door eigen kracht zich voortbeweegt. Een soortgelijk vervoermiddel is op de grenzen van ons land waargenomen. Uit Sas van Gent wordt dienaangaande aan »De Tijdgeschreven Stellig is in Nederland nog niet te zien geweest wat Zaterdag en Zondag hier te aanschouwen was. Een schoone koets reed, of liever stoomde onze gemeente bin nen. .Ze onderscheidde zich in niets van een gewoon vierwielig rijtuig. Vier perso nen, twee heeren en twee dames, hadden daarin plaats genomen. Het was een vreemd gezicht, een rijtuig zonder paard, zoo ge regeld zich te zien voortbewegen. Een paar bijzonderheden zullen den le zer stellig welkom zijn. Beschrijven, wat den uiterlijken vorm betreft, is overbodig, 't Is een rijtuig als elk ander. Achter, onder de rugleuning, bevindt zich een ke tel met*haard, van zulk een vorm^dat het een noch het ander in 't oog valtT Alleen is een beduidend stoomlekken te zien. Mid den in 't voertuig staat een toestelletje, waarmee 't bestuurd wordt, waar de stoom fluit werkt en de hef boom tot het in gang stellen en stilhouden ook aanwezig is. Vóór eenige maanden nam men te Gent reeds proeven, waar men het een en ander om verreed, doch deze reis ('t was een proef rit) is goed geslaagd. Wat gaan we toch vooruit De brand op de wereldtentoonstelling. Bijzonderheden die thans in. de Amerikaan- 8cbe bladen verschynen omtrent den brand, die onlangs in een der gebouwen van de ten toonstelling te Chicago is uitgebroken, doen zien dat deze ramp een der vreeselykste geweest, welke in langen tyd zyn voorge komen. Het gebouw waarin de brand ontstond, werd gebruikt voor «shating-rinfe' en voorts als pakhuis. Het was geheel van hout, allerge vaarlijkst ingericht met het oog op brand en voqrzien van een houten toren, 200 voet hoog. Een hoeveelheid van 40 vaten lynolie, die aanwezig was in het gebouw, heeft het vuur zeer hevig gemaakt. Eerst was er slechts een kleine vlam te bospeuren on de brandweermannen waren reeds boven in den toren, toen plotseling het vuur zich beneden zeer snel uitbreidde en den toren in een oogwenk met een vlammenzee omringde. Toen ving het afgrijselijk schouw spel aan, waarbij de menigte, onmachtig om hulp te bieden, handenwringend en huilend als waanzinnig, moest toezien. Op eens zag men boven in den toren den witten helm en de lange gestalte van kapitein Fitz-Patrïck, den commandant der brandweer, die eenige bevelen scheen te geven. Weldra zag men een touw naar beneden laten en een brandweerman liet zich snel neerdalen. Hy kwam, met ernstige brandwonden en zeer ge kneusd, op het nabyzyndo dak ter ■cht en werd daar bewusteloos opgenomen. Een tweede volgde, maar toen die halverwege was, knapte het touw af, waaraan de vlammen lekten en hy viel te pletter op het dak. Nu durfdenie mand gedurende eenigen tyd iets wagen, maar plotseling zag men een der brandweermannen uit den toren springen. De hoogte tot het dak was niet minder dan 90 voet, het lichaam buitelde om en om in de lucht, smakte neer op het dak en werd door den schok nog 4 voet opgeworpen. Er ging een gekreun van afgryzen op uit de menigte; de man was ver pletterd. Toen werd meer en meer dit wanhopige voorbeeld door de brandweermannen gevolgd de een na den ander sprong van de gewel dige hoogte en bijna allen waren terstond dood als zy werden opgenomen. Kapitein Fitz-Patrick, dit ziende, wendde nog een poging aan om op een andere wijze uit den vr^eselijken toren te komen. Hij liet zich zakken langs het touw dat half afgebrand van den toren hing, eu bracht zich in een slingerende beweging. Van het dak werd een lange ladder opgericht, die echter nog 20 voet beneden het touw bleef. Hij waagde het ech ter, zich naar de ladder te slingeren en greep werkelijk het einde. Toen was hy echter mach teloos om zich verder te redden, maar een vriend van hem, commandant Murschy, even zeer tot de brandweer behoorende, klom naar boven en daalde met Fitz-Patrick af. Nog was de laatste brandweerman op den toren, toen deze begon t© schudden en te kraken; hij aarzelde om den wanhopigen sprong te wagen en, evenals zijn makkers, den dood te gemoet te springen. Toch besloot hy daartoe daar ook hij zich liever in eens liet verplet teren dan levend te worden verbrand. Maar het was te laatop het oogenblik dat hy sprong, stortte het gansche gebouw in en hy kwam neer in de vreeselijke vuurzee, die on der hem loeide. Dit vreeselijke schouwspel werd door een 30,000 personen bijgewoond, die allen on machtig waren om bijstand te verleenen en de 40 brandweermannen voor hun oogen moesten zien sterven. üe steenkolen-crisis in Engeland. Londen, 22 Juli. In de heden te New- Castle gehouden vergadering der mijnwer kers van Northumberland is, overeenkom stig de besluiten van den nationalen raijn- werkersbond, besloten, een loonsverhoo- ging van 161/* pCfc. te eischen. Christiania, 22 Juli. De»Fram*met de expeditie van dr. Frithjof Nansen aan boord, is heden van Vardö vertrokkeu en heeft koers gezet naar Nova-Zembla. Koning Karei van Portugal is Don derdag aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij met een adjudant een rijtoer maakte, zag hij een sterken kerel, die een op den grond liggenden man mishandelde. De koning en zijn adjudant verlieten da delijk het rijtuig om den woesteling te keer te gaan. In de daarop volgende worsteling gaf de koning, toen zyn adjudant op het punt was het onderspit te delven, den man een stokslag op het hoofd deze, hierdoor nog woedender geworden, trachtte den ko ning te doorsteken, maar met vereende krachten werd hij onschadelijk gemaakt en naar een politiepost gebracht. Dé andere man, die ernstig gewond was, heeft zijn leven aan den koning te danken. Te Parijs is een wijnkooper, Gazeaud genaamd, in hechtenis genomen, die in een tijdsverloop van achttien dagen de Handel- en Njjverheids-Credietvereenigin^ voor 1,600.000 francs bestolen heeft door het vervalschen van specie-briefjes, welke hem uitbetaald moesten worden. Gazeaud, die ook een kantoor voor het beleenen van effecten hield, verklaart, het gestolene ge bruikt te hebben om mensehen, wier geld hij had opgemaakt, schadeloos te stellen, en hy heeftook werkelijk groote sommen uitbetaald aan verscheidene zyner princi palen. »Als men mij had laten begaan," zeide deze miskende weldoener »als ik nog maar, zonder ontdekt te worden, f 700.000 francs had kunnen machtig worden, had ik al mijn schulden kunnen afdoen. Dan had ik nog slechts één schuldeischer ge had de Credietvereeniging, en ik zou ge zegd hebbenIk ben een handig finan cier. Laat my begaan, geef me niet aan bij het gerecht, en ik zal binnen korten tyd u alles terugbetalen en mijn persoon lijk vermogen terug gewonnen hebben." Te Weenen is een andere groote dief, Jacques Adutt, die de Oostenryksch-Hon- gaarsche bank bestal voor f 80.000 en met het geld te Chicago gevat werd, veroor deeld tot 6 jaren gevangenisstraf. Het Parijsche blad «Journal de Debats deelt de volgende vermakelyke geschiedenis mede Een orgeldraaier dwaalde eergisteren door de straten van Saint-Manée (by Parys). Hy droeg op het hoofd een ouden generaalssteek. Op den steek troonde een jonge aap. De aap was er een die, zooala men zegt, den aap in de mouw had, want, na gedurende langen tijd rondgekeken en zich vermaakt te hebben met de bekende pootbeweginkjes aan apen eigen, liet hy plotseling den aap uit de mouw kijken, door niet alleen, voordat zijn meester op iets bedacht was, van diens linkerschouder op een boomtak te springen, maar door den steek, die hem zoolang tot stoel had gediend, mee te nemen bovendien. De boomen in de straten van Saint-Mandé zyn niet jong meer en hebben een dicht gebladert, en de vlugge aap had zich weldra aan de blikken van zyn meester onttrokken, die ten slotte wegwandelde met het gelegenheidsgezicht van iemand die leelijk voor den aap is gehouden. Wat deed toen de aap? Hy sprong van den boom in een open venster der woning van het echtpaar L. Toen de heer en mevrouw L. des avonds hunne slaapkamer binnentraden, vielen de oogen van meneer terstond op den generaalB- steek, welke de aap, waarschynlyk toevallig, had laten liggen op het nachttafeltje. Nu bezit de heer L. karaktertrekken, welke doen denken aan Othello. Hij was den geheelen dag uit geweest den steek van den generaal ziende, dacht hij terstond aan den generaal zelf, die, waarschijnlijk te kwader ure opgeschrikt, geen tijd moest hebben gevonden om zijn hoofddek sel mede te nemen. «Zonder een nadere ver klaring te vragen, viel de beleedigde echtge noot d bras raccourcis op zyn verraste echt vriendin aan en diende haar eene correction magistrale toe." Hy was nog aan het klappen uitdeelen, toen zich een geluid deed hooren in de kleerenkast. Dus had de bedrieger geen tijd gehad om te ontvluchten SortezMonsieurriep de heer L., toen hij de kast had ontsloteD. Op deze uitnoodiging, sprong een zonderling wezen over het hoofd van den heer L. heen, midden in de kamer, van den vloer op het nachttafeltje, en van dit meubel op den hemel van het echtelyk nachtleger. De heer L. trok een apengezicht, maar met hoeveel welsprekendheid hij ook aan zijn vrouw verzekerde dat alles «maar apenkooi" was geweest, mevrouw hield vol dat zijne hard- handighoid een te diepen indruk had gemaakt, en zy mout reeds echtscheiding hebben aan gevraagd. Het is nu twee jaren geleden, dat een Fransch eskader een bezoek aan Rus land te Kroonstad bracht. Sedert heeft men herhaaldelijk van een tegenbezoek van een Russisch eskader gesproken, en de juich kreten deden zich als voorloopers vooraf hooren. Doch tot dusver nog geen tegen bezoek van een Russisch eskader. Wel waren twee Russische oorlogsschepen ten vorigen jare in Brest gekomen, maar dat was niet het verwachte tegenbezoek op groote schaal. Nu echter zal het een waarheid worden. Omstreeks het midden van Augustus zal een Russische flotille ter reede van Toulon verschijnen, waar alsdan Frankrijk door een ontzaglijk aantal zyner oorlogsschepen men spreekt van niet minder dan van 74, onder welke 28 torpedobooten aan Rusland een indruk wekkend schouwspel zyner maritieme macht wil geven. Manoeuvres ter zee zullen het schouwspel opluisteren. Een lid van den Parijschen gemeen teraad, de Heer Georges Berry, die per soonlijk een onderzoek instelde omtrent de bedelarij en de bedelaars ;n de Fransche hoofdstad, bespreekt in zyn desbetreffend rapport aan den Raad, ook de lieden die niet zei ven bedelen, maar toch van bede larij bestaan. Bij de «Ecole de Medicine" vond hy o. a. een vrouw, die lijsten verkocht met adressen van liefdadige menschen, op wie bedelbrieven vat konden hebben. Zy heeft twee soorten van lijstende kleine, die 5 fr. kost en 200 adressen bevat, en de groote van 15 francs, met 950 adressen, waarmee, naar de vrouw verzekerde, iederen beginner in het vak het geheele jaar door fatsoenlyk zijn brood kon winnen. De Heer Berry kocht een exemplaar van beide lijsten en het is dus te verwachten, dat de lichtgeloovige weldoeners nu wel van stadswege gewaarschuwd zullen worden. Het gewone bedelen op straat brengt te Parys naar men berekent, 60 cents per uur op. Vele bedelaars slapen in den omtrek van den «Jardin des Plantes." Er is daar een man, die zich een groot inkomen ver schaft door hun nachtverblijf te verleenen voor 5 cents per persoon. Hy huurt tot dat doel voor een prijsje alle tijdelijk leeg staande huizen en winkels die hy krijgen kan. Een landbouwer in Zuid-Amerika heef onlangs een belangrijke ontdekking gedaan. Hij legde namelijk tomatenblade- ren om den stam van eenige perzikboo- men, welke erg door insecten waren aan getast. Het doel van dien landbouwer was, de boomen voor de zonnehitte te beschut ten maar hoezeer verheugde hij zich, toen hij den volgenden dag ontdekte, dat alle insecten van de aldus behandelde boomen verdwenen waren. Dadelijk van deze er varing voordeel trekkende, behandelde de landbouwer achtereenvolgens een groote rij van door insecten aangetaste boomen op dezelfde wijze, en tot zijne groote verwon dering met hetzelfde gevolg, zoodat er na eenige dagen geen insect meer te zien was. Hiermede nog niet tevreden, kwam de ontdekker van het eenvoudige middel op het denkbeeld om de proef te nemen met een aftreksel van versche tomaten- bladeren hy besproeide daarmede perzik-, rozen- en oranjeboomen, en na twee dagen hadden ook hier alle insecten het veld ge ruimd. Misschien zou het reeds voldoende zijn, wanneer men tomaten-aanplantingen tusschen de ooftboomen aanlegde, om zoo doende het insectenleger te weren. Geboren: JOH ANNA CORNELIA, Dochter van J. CLEE en J. CLEE—YAN WAART. Helder, 22 Juli 1893. Algemeene kennisgeving. GeborenAARJEN, Zoon van J. HOOGERDUIJN Az. en C. HOOGERDUIJNv.d. Bero. Hoek v. Holland, 21 Juli 1893. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon, L. W. LEIJER—v. D. Weg. Pretoria, 18 Juni 1893,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 2