't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDDSP EN TEXEL Ho. 2136. Zaterdag 5 Augustus 1893. 21ste Jaargang. Alaormemont KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Programma van lel 13de Zomer-Concerl, Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 36; p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.126 id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT an ZUIDSTRAAT. Advertontlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 4 u. 30 m. Onderg. 7 u. 40 m. AUGUSTÜS (Oogstmaand, 81 dagen.) Zondag 6 Maandag 7 Dinsdag 8 Woensdag 9 Donderdag 10 Vrijdag 11 Nieuwe Maan. Zaterdag 12 HELDER, 4 Aug. 1893. Bij de Herv. Gemeente alhier is het navolgende twaaftal opgemaakt C. J. A. Bosch, te HoogcarspelDr. A. Boon, te UitwierdaB. W. Colenbrander, te BrielleS. Th. Cramer von Baumgarten, te VeendamI. L. Fortuijn Drooglever, te Lochem R. de Haas, te Winsum H. A. Ludwig, te Zuid-ScharwoudeW. Mekking, te Arum G. I. Paré, te TilburgDr. C. Hille Ris Lambers, te OostvoorneI. A. Schultz, te GeertruidenbcrgC. Woutman te Boskoop. Op jl. Woensdag had in het Arm huis der Nederd. Hervormde Gemeente in de Oostslootstraat alhier de jaarlijksche feestmaaltijd plaats, die een gevolg is van een der bepalingen, door wijlen den heer S. Braaksuia bij testament gemaakt, in 't belang der verpleegden in genoemd ge sticht. We behoeven wel niet te verzeke ren, dat de oudjes zich het aangebodene goed lieten smaken. Woenscfag werd de verjaardag van H. M. de Koningin-regentes op de gebrui kelijke wijze gevierd. Van publieke gebou wen en ook van enkele particuliere huizen waaide de Nederlandsche vlag; de oor logsschepen waren gepavoiseerd. De parade moest door 't min gunstige weer worden afgekommandeerd. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-regentes, werd Woensdagavond in den tuin van „Tivoli" een Concert gegeven door de Kleine Kapel van 't Stafmuziekkorps, onder directie van den heer L. A. Schouten. De muziek, groo- tendeels populaire liederen, viel zeer in den smaak der bezoekers. Een vuurwerk, dat prachtig tegen den donkeren hemel uitkwam, diende niet weinig tot opluiste ring van 't feest. Wanneer instellingen, die sinds lan gen tyd hebben bestaan, op 't verkregen van een zilveren of gouden lauwerkrans aanspraak maken, is het gewoonte, dat daarvan in het openbaar wordt melding gemaakt. In de eerste helft dezes jaars is daarop een uitzondering gemaakt met een instelling, die gedurende een halve eeuw bestaan en in ruime mate bijge dragen heeft tot bevordering van den welstand der ingezetenen. Wy bedoelen de Spaarbank, die door het plaatselijk Nuts- departement den 8 Maart 1843 werd ge sticht. De gespannen verhouding, die tusschen het Departement eu het Spaar bank-bestuur moeder en dochter gedurende eenige maanden bestond, heeft ongetwijfeld aanleiding gegeven, dat dit gouden feest onopgemerkt is voorbijgegaan. Thans, nu er alle uitzicht bestaat, dat de hangende quaestie geheel zal worden op gelost, is het wellicht de meest geschikte tijd, om het 50-jarig bestaan der hoogst nuttige Nutsafdeeling in 't openbaar te vermelden. In de vergadering van het departement Helder der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen", gehouden den 9 Januari 1843, werd, op voorstel van een der leden besloten, om tot de stichting eener spaar bank over te gaan. Er werd een com missie benoemd, om die stichting voor te bereiden en tot leden dier Commissie wer den gekozen de heeren J. H. Sonstral, N. van Goudoever, P. A. Beets, C. Bakker Bz. en J. van Bruggen. In de departe mentsvergadering op 8 Maart d. a. v. werd door de Commissie bij monde van den heer Sonstral, rapport uitgebracht, waarby het nuttige, wenschelijke en uit voerbare der oprichting van een spaarbank aangetoond en de verwezenlijking van het geopperde plan voorgesteld werd. De ver gadering vereenigde zich met de conclusie van. dit rapport, en sprak als haar gevoelen uit, dat het departement zich geneigd betoont, door geldeljjke ondersteuning mede te werken tot oprichting eener spaarbank en die oprichting aldus goedkeurt, 't Com- cept-Reglement, door de genoemde Com missie ter tafel gebracht, werd goedgekeurd en vastgesteld, en tengevolge daarvan had den de navolgende benoemingen plaats: tot Commissarissen de heeren J. In 't Velt en J. H. Sonstral; tot plaatsvervan gende Commissarissen de heeren A. J. Struijk en H. M. Ahlé; tot Directeuren de heeren C. Bakker Bz., J. van Bruggen, P. A. Beets, J. Zussen, H. A. van der Speek Obreen en S. Braaksma. Sedert dien tijd heeft deze Nuts-instel- ling bestaan, hoezeer ook de mannen, die haar in 't leven riepen, inmiddels van het schouwtooneel dezer wereld zijn verdwe nen. Voor zeer velen strekte zij tot nut en voordeel, en eerst vele, zeer vele jaren na de stichting van deze Spaarbank, be sloot de Hooge Regeering tot de oprichting der Rijkspostspaarbank. En ondanks deze stichting, wordt nog altyd door een groot aantal personen bij voorkeur van de aloude Nuts-instelling, die zich een hoogst gun- stigen naam heeft verworven, gebruik ge maakt. Zij beslaat onder de inrichtingen, door 't plaatselijk Nuts-departement in 't leven geroepen, eene zeer voorname, een eerste plaats, en kan, bij een gewenschte goede verstandhouding tusschen moeder en dochter, ook in de toekomst zeker in vele opzichten nuttig werken, in 't belang van 't volk en dus »tot Nut van 't Alge meen. In de Tweede Kamer houdt men zich bezig met de behandeling der Kieswet. Er worden door vele leden lange redevoe ringen gehouden, die echter geen nieuwe gezichtspunten opleveren. Wieringen, 2 Aug. De uitslag der herstemming voor een lid van den gemeen teraad was als volgt Van de 324 kiezers werden 216 stem men uitgebracht, 1 briefje in blanco, 215 geldige stemmen. Hiervan werden uitge bracht op de heeren: P. S. Kuut, 110 stemmen, J. Bais Ez, 105 stemmen. Alzoo gekozen tot lid van den gemeenteraad van Wieringen, de heer P. S. Kuut. De geruchten, welke geloopen heb ben, als zou men van het voornemen heb ben afgezien om op 's Rijks-établissement te Amsterdam een applicatiescbool voor machinisten op te richten, kunnen wij met grond tegenspreken. Het daartoe benoodigde zal in gereedheid worden gebracht. Hbld. Een te Helle voetsluis gehouden voordracht van den kapitein der artillerie W. J. G. van der Veur over het kiesont-j werp Tak van Poortvliet en de uitsluiting van de militairen beneden den officiersrang van de kiesbevoegdheid, heeft tot resultaat gehad de aanneming met algemeene stem men van de volgende motie »De vergadering met den geachten spreker overtuigd zijnde, dat de kiesbe voegdheid is een recht van den staats burger »is van oordeel, dat, zoolang minister Tak niet heeft aangetoond, dat die breede schaar van militairen onder den rang van officier geen burgers zijn of een corps, dat zijn recht verloren beeft, het een groote onbillijkheid blijft, hun dat recht te ont houden." 's Gravenhage, 2 Augustus. De vie ring van den verjaardag der Regentes is bijna den geheelen dag door stortbuien verstoord. De straten misten daardoor de gewone levendigheid, aan dien dag eigen. De parade was tot 2 u. uitgesteld, in de hoop dat het weer zou opklaren, maar ook deze wensch werd niet verwezenlijkt. Toch ging het militair schouwspel door. De troepen stonden onder een aanhoudende stortbui nabij het Plein 1813 opgesteld, de grenadiers en jagers langs Nassaulaan en Nassauplein, de cavalerie en artillerie op het door waterplassen doorweekte Alexandersveld. De staf met den generaal en de niet bij de troepen ingedeelde offi cierende commandant, hoofd en verdere officieren der schutterij schaarden zich ter zijde van het monument. Ten einde de man schappen niet doornat te doen worden, verrichtte generaal Van Helden in korten tijd de inspectie en liet hij slechts een maal voorbij het monument defileeren, waarna de troepen naar de kazernes terug keerden. De kolonel der grenadiers Vogel voerde het commando. De houding der troepen was, zooals altijd, uitmuntend. Slechts weinig toeschouwers omringden het paradeterrein. Te Haarlem heeft Maandagavond zekere Jan Somerdijk, stiefzoon van Her- mann Heinrich Mooning, getracht dezen te vermoorden. De vader wilde zijn middagmaal gaan nuttigen en stond daartoe gereed aan de korte zyde der tafel. Hij zegde zijn zoon ook plaats te nemen, doch deze, in plaats daaraan te voldoen, haalde uit den rech- terbroekzak een revolver te voorschijn en loste een schot op zijn stiefvader, dat deze in de rechterborst trof. De vader vloog den stiefzoon na in de keuken, en daar ontstond een gevecht, waarbij een tweede schot werd gelost, dat den zoon aan het hoofd verwondde. Deze vluchtte nu, en Mooning, die een stoel had opgevat, trachtte zijn zoon daarmede te slaan, dat echter niet gelukte. De wond van Mooning is belangrijk Wel kan hij nog goed spreken, doch de kogel is nog niet gevonden. Een groot publiek was den geheelen avond voor de deur geposteerd. De dader is in hechtenis genomen en naar het huis van bewaring overgebracht. De toestand van den verwonden Moo ning (niet Moone) te Haarlem, is van dien aard, dat hij niet mag worden vervoerd. Er is weinig hoop op zijn herstel. Men meldt uit Utrecht »De heer P., uit de Burgstraat alhier, die Dinsdagmorgen te 10.51 met den trein uit Rotterdam aankwam, werd bij het ope nen der coupé 2de klasse op zijn plaats dood gevonden. Hij was begeleid door zijn zoon.« Gedurende een hevig onweder in den vorigen nacht werd de postkar, rijdende tusschen Vreeswijk en Utrecht, door den bliksem getroffen. De kar werd beschadigd, conducteur en postillon bleven ongedeerd. Een gezelschap tuinders uit Zwijn- drecht, welke hunne groenten te Rotterdam hadden verkocht, wilde nu wel eens een vroolijk dagje hebben. Een stoomboot werd afgehuurd en de 40 roeibooten er aan vastgemaakt. De reis zou gemaakt worden langs de Nieuwe en Oude Maas. Te Oud-Beierland werd een glaasje ge dronken en toen de reis vervolgd. Bij de zalmvisseherij Klein Profijt" geraakte een der tuinders te water en verdween in de diepte. Zijn lijk is in de zegen der vis- scherij opgehaald. Bij het station MidwoudOostwoud is door den trein, die 4.20 van Hoorn ver trekt, een stier aangereden, die, een eind door de locomotief voortgesleept, zoo ge havend werd, dat hij moest worden afge maakt. De machinist, die het beest op de baan zag loopen, had reeds sterk geremd. In Amsterdam zijn voor den Ge meenteraad de candidaten der drie ver bonden minderheden gekozen, met een meerderheid van p. m. 700 stemmen. Aan de vrije oefeningen, waarmede het Gewest Noord-Holland Zondag a.s. bij de Bondsuitvoering zal optreden, onder leiding van den Heer J. H. Luiting, te Amsterdam, wordt deelgenomen door 23 turnvereenigingen. Uit Wageningen schrijft men: Bij de politie te Wageningen was aan gifte gedaan van fruitdiefstallen aan het Lekskerveer. In den nacht van Zondag jl. werd dientengevolge door een viertal poli tiedienaars de wacht gehouden bij den boom gaard. Werkelijk verscheen te middernacht een drietal personen, waaronder ook de president van de socialistische vereeniging te Wageningen. Zoodra diefstal was ge constateerd, werd een hunner- met de po litie handgemeen. Een ander, die zich uit de voeten wilde maken, werd tot stilstaan aangespoord. Een gemeente-veldwachter heeft toen een tweetal revolverschoten ge lost, waarvan een in de lucht. Het andere schot trof een der daders. Het kogeltje is door een geneesheer verwijderd en ofschoon de gewonde het bed houdt, gelooft men toch niet dat de kwetsuur ernstige gevol gen zal hebben. In het Westland verwacht met een rijken oogst van vruchten. Meest alle hoo rnen zijn zoo zwaar geladen, dat de tak ken buigen onder den zwaren last van den weelderigen overvloed. Vooral de dracht van sommige peer- en pruimensoorten is buitengewoon, zoo zelfs, dat vele takken gestut, vele boomen door voorpluk ontla den moeten worden. Appelen zijn er min der, ofschoon er ook van deze vrucht een flink gewas hangt. De voorraad ordinaire pruimen, die groen geplukt worden voor Engeland, is dikwijls in andere jaren over troffen de fijne soorten dragen over het geheel beter. Perziken leveren een onge woon rijk beschotzoowel de vroege soor ten als de late de eerste bleven tot he den zeer klein, doch door het weelderige weer zijn de latere soorten sterk gezwol len. De vruchten zijn zeer zuiver en vroeg, doch wegens het aanhoudend droge weer niet forsch uitgewassen, wat evenwel voor den laten pluk zal hersteld worden door het bij zonder dienend weder. In een woning aan de Oudaenstraat, Rotterdam, zijn de pokken uitgebroken. De lijder is naar het Ziekenhuis vervoerd. Het geschil tusscheu Frankrijk en Siam zal gelukkig geen aanleiding tot het voeren van een oorlog geven. De Sia- meesche regeering heeft beloofd aan alle eischen, door Frankrijk gesteld, te voldoen. Er dreigde echter een ernstig conflict met Engeland, wiens handel door de blokkade van de Siameescbe kust zeer veel schade leed, maar vooral ook, omdat Engeland niet best kon velen, dat Frankrijk door zijn optreden in Siam ongetwijfeld prestige en naam in Azië won. Ook dit geschil is echter voorloopig van de baan, doordat de blokkade is opgeheven. De abonnés van een Turynsch blad n dezer dagen, tot hun groote ver bazing, de volgende berichten te lezen. Op de eerste pagina las men: „Aankomst van Z. Exc. Giolitti. Gisteren is alhier de minister-president ge arriveerd; aan het station werd Z. Exc begroet door den prefect, den burgemees ter en een talrijke menigte vrienden. „De wakkere wachtmeester der gendar merie was er nauwelijks van ingelicht, of hy pakte hem bij zijn kraag en bracht hem, ondanks zijn verzet, naar de gevangenis, tot groote voldoening van alle weidenkenden." Op de tweede pagina van hetzelfde blad las men: „De arrestatie van een misda diger. Gisteren zijn er onze verdienste lijke gendarmen eindelijk in geslaagd den beruchten Giacomino, die valsch geld had in omloop gebracht, te arresteeren. „De burgemeester, de prefect en al de genoodigden verdrongen elkander, om hem de hand te drukkende muziek speelde den koninklijken marsch te midden van de geestdriftige toejuichingen der menigte. „Morgen zal ter eere van Z. Exc. een banket gegeven worden." Een Amerikaan, een zekere Seymour, is van plan zich tegen het midden van Augustus levend te laten begraven op een diepte van bijna 2 M. in een groote kist. Hij wil daarin vertoeven gedurende den tijd, die rogge, op zijn graf gezaaid on middellijk nadat liij begraven is, noodig heeft om gemaaid te kunnen worden, d. i. ongeveer 6 of 7 weken. Hy zal echter door teekens met de buitenwereld in ver binding blijven, opdat bij desnoods eerder uit zyn graf verlost zal kunnen worden, indien hy zulks verlangt. De tandarts van den jongen koning Alfonso XIII, don Rafael Alcade y Aurill, is belast met de taak om de tanden van den Koning tweemaal per week met een as sistent na te zien en ze, zoo noodig, te plombeeren. Hiervoor ontvangt hy een salaris van ten naaste bij f 2000 per maand. Daar de koning van Spanje, zooals bekend is, pas zeven jaar oud is, heeft de edele don voorloopig nog niet veel te plom beeren. Marseille, 1 Aug. Alhier is bericht ontvangen dat het Fransche ss. »Bur- gundia,« van de Compagnie Favre, in den Atlant. Oceaan een Duitsche brik ontmoette die noodseinen gaf.Het bleek dat de beman ning bijna geheel was uitgeteerd. De brik, Hansa" genaamd, had 86 dagen volkomen windstilte gehad. Alle levensmiddelen waren opde bemanning had sedert 3 dagen niets gehad. In weerwil van het groot aantal koppen aan boord van het Fransche schip, stond kapt. Dulac koste loos een deel van zyn proviand aan de Duitschers af, zoodat zy voorloopig ge noeg hadden. De Duitsche kapitein weende van aandoening en de matrozen riepen hoerah voor Frankrijk toen de >Burgundia" zich weer in beweging zette, terwyl aan boord van de brik met de Duitsche vlag werd gegroet. Er bestaan in Duitschland nog 43 oud-strijders uit den tijd van Napoleon I. De oudsten zyn de gewezen uurwerkma ker Goehring, te Ottensen (Holstein), die 107 jaren oud is, en zekere Wygold, een man van 103 jaar. Er zyn nog twee of ficieren uit die dagen in leven, namelijk de gepensionneerde luit.-generaal Müller, te Hannover, en de oud-kolonel von Holt- zendorf, in Saksen. Tydstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndfë: Verzending» weg. Datum der ter Tijdst.d.laat. post-bezorg. buil.ah Postk p. zeepost via Amsterdam. 11 en 25 Aug. 7.15 'sa\r. p. zeepost via Rotterdam 4 en 18 7.15 'sav. p. Hollandsohe mail via Genua 8 en 22 12,30'snam. p. Holl. mail via Marseille 15 en 29 u 12.30 'snam. p. Fransche mail via Marseille 4 en 18 7.15'sav. p. Engelsche mail via Brindisi 11 en 25 8.45'» mor. p. Dnitache mail via Napel» 28 8.45'» mor. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdamj 9en30Auga.| 7.15'sav p. mail over Engeland14 en 28 7.15 av p. mail via St. Nazaire. 7 7.15'»av Naar Cura$ao, Bonaire en Aruba, St. Martin, St. Eustatius en Saba p. zeepost via Amsterdam. .1 9 en 30 Augs. eiken Dinsdag, p. mail via Southampton Donderdag en Zaterdag. 7.15's av. 12.30'snam. op ZONDAG 6 AUGUSTUS 1893, 's middags 21/* uur. 1. Festlicher Einzug der Gaste auf der Wart- burg, au8 der Oper»Tannhiiuser," Ricbard Wagner. 2. «Ouverture zu Racine's Athalia,» F. Mendelssohn Bartholdij. 3. »St Agnes Eve," Arthur Sullivan. 4. Introduction, Va- riations and Fin&le on the Air»The last Rose of Summer," A.«Kappeij. PAUZE. 5. Ouverture: »Le Songe d'une nuit d'été,« Ambroise Thomas. 6. Grande Fantaieie de 1'opéra«Romeo et Juliette," Ch. Gounod. 7. Blumen-Walzer aus dem Ballet«Melusine,» Franz Doppler. No. 3 en 4 eerste uitvoering. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 31 Juli tot en met 2 Aug. 1893. ONDERTROUWD GETROUWDj ^eene' BEVALLENM. C. JuckersAries, d. M. J. MulReints, d. M. Zwagerman Heddes, d. G. M. van HemertHuizinga, z. M. TaalKramer, d. G. KaanSelderbeek. OVERLEDEN: J. J. M. Harteveld, 13 m. T. D. AbbenesOtzen, 71 j. J. Kikkert, 4j. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 26 Juli 1 Aug. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD: Willem van dor Vis en Trijntje Kooger. GEBOREN Dirkje, dochter van Sijbrand van der Sterre en Pietertje Koorn. Jan, zoon van Arie Boon en Wilhelmina List. Aris, zoon van Jan Timmer en Jetske Bremer. Marina, dochter van Klaas Dop en Deitje Smit. OVERLEDEN Geene. Heldersche Moppen. Zij hebben 't graag! DochterVerbeeldt u, mama, toen ik daar even in den tuin ging om een beetje frisschc lucht te krijgen, kwam een der heeren op mij aan, omarmde me en gaf me een kus. MoederKindlief, vertel dat niet aan uwe vriendinnen, want dan wordt de geheele tuin vertrapt. o BezoekerZit de hond altyd naast je op je Klerk Neen, maar ik ben mijn sponsje kwyt en nu likt hy de postzegels voor me. o ArtsNu, je man is alzoo van zyn dron kenschap genezen maar wat zie ik Hij is alweer dronken Vrouw: Ja, maar dat is uit blydschap over zyn radicale genezing o Heer: Hé! Jij bent toch niet de jongen aan wien ik straks mijn paard te bewaren heb gegeven Jongen: Nee, meneer 1 maar ik heb dat baantje, uit spikkelatie, voor drie centen van kleinen Kees gekocht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1