't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. L-Ï Ho. 2137. Woensdag 9 Augustus 1893. 21ste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. L 1«Z rloge. yr. tremsel. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 36: Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.12* id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 Buroaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlön Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. HELDER, 8 Aug. 1893. Jl. Vrijdagavond werd in het lokaal Ti- voli alhier eene vergadering gehouden door het departement Helder der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen," onder presidium van den heer G. E. Bron. De beraadslaging over het door HH. Directeuren der Spaarbank in gediende concept-reglement voor die instelling, waarmede in de vergadering op 28 Juli was aangevangen, werd nu voortgezet en teneinde gebracht. Met meerderheid van stemmen hechtte de vergadering hare goedkeuring aan het by de discussie geamendeerde ontwerp-reglement, dat nu in dien nieuwen vorm aan Directeuren ter beoordeeling zal worden toegezonden. Het tweede punt der agenda-verkiezing van leden van het departements-bestuur werd zonder afdoende beslissing beëindigd. De beide aftredende leden des bestuurs werden wel herkozen, doch zij verklaarden zich niet be reid, hunne functie te bly ven vervullen, terwijl ook de Voorzitter en Vice-Voorzitter te kennen gaven, dat zij hunne betrekkingen wenschen neder te leggen. Op verlangen der vergadering verklaarden echter alle bestuursleden zich be reid, om te bly ven fungeeren, totdat het advies van H. H. Directeuren der Spaarbank bij het departement ingekomen en in behandeling ge nomen is. Zondagmorgen werd in »Tillenhof," te Huisduinen, een Schietwedstrijd gehou den. Overwinnaars waren Op de vaste baan C. Postma, le prijs, horloge. J. Kikkert, 2e prijs, ketting. P. Kuiper, Be^prijs, kist sigaren. Op de vrije baan C. Postma, le prijs. A. Fasol, 2e prijs J. Kikkert, 3e prijs. By genoegzame deelneming zal over drie weken weder een wedstrijd gehouden worden. Bij het toedraaien van de brug nabij i'de Nieuwe Kerk alhier had een jongen de onvoorzichtigheid er te dicht bij te gaan staan hij geraakte tusschen de leuning bekneld, werd deerlijk gekwetst en be wusteloos weggedragen. Werklieden-pensioen. Op het door het Centraal-Bestuur van den »Ned. R.-K. Volksbond" aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes gericht adres, in zake de pensionneering der werk lieden, werd dezer dagen het volgende ant woord ontvangen De Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Financiën Gezien het door het Centraal-Bestnur van den »Ned. R.-K. Volksbond", in do. 29 Mei, aan H. M. de Koningin-Weduwe- Regentes gericht en in hunne handen ge steld adres, de wensehelijkheid betoogende, dat spoedige eene pensioen-regeling van Regeeringswege tot stand kome; Namens Hare Majesteit, de Koningin- Weduwe-Regentes Geven aan adressant te kennen, dat de aandacht der Regeering gevestigd blijft op het voorbereiden van wettelijke maatre gelen tot verbetering van het lot a. a. van bejaarde werklieden. 's Gravenhage, 27 Juli 1893. De Minister van W. H. en N. (to. get) C. Lkly. De Minister van Financiën. wget) Piïrson. Bij koninklijk besluit van 3 dezer is, ter zake der krijgsverrichtingen in Atjeh, in het tweede halfjaar 1892 en het eerste half jaar 1893, de eeresabel met het gebrui kelijke opschrift toegekend aan den 1ste luit. der infanterie S. A. Drjjber, thans ingedeeld bij de koloniale reserve hier te lande, en bepaald dat bij afzonderlijke dag orders, zoo in Indië als in Nederland, eer vol zullen worden vermeld de lste luitenant der infanterie C. P. G. Gorrissen de lste luit. der genie^F. W. C. van der Staay de hospitaalbediende D. Ferwerdade fu- «eliers L. H. Ogg, H. P. de Graaf, H. F. ■H. Krijn en C. F. Engberg; de hoornbla zer A. J. van de Plassche en de genie soldaat le klasse W. F. Prins. - Even als andere bladen deelden wij ook eenigen tyd geleden het min gunstig oordeel mede, dat over Hr. Ms. stoomer le kl. //Van Speyk" geveld werd door de Amerikaansche couranten, toen genoemd stoomschip in New- 1 ork was gekomen om deel te nemen aan de groote revue, waar alle zeemogendheden waren vertegenwoordigd. In uHet Vaderland" komt uu jhr. E. van Heemskerk van Beest op deze wak terug en deelt andere Amerikaansche oordeelvellingen mede, die wy hier laten volgen. De »New-York Herald" beschrijft de schepen der zeemogendheden, die te New-York verte genwoordigd waren, en zegt van Hr. Ms. iVau Speyk": Hoe verschillend vertoonen zieh deze sche pen wanneer zy zich onder stoom bevinden en wanneer zy rustig voor anker liggen. Mis schien komt dit het meest uit in het Neder- landsche vaartuig. De »Van Speyk" vertoont zich geheel anders, als zy statig voortstoomt. Haar lange, scherpe, snijdende boeg is uit muntend schoon. Zij ziet er uit, alsof de zee geen geheimen bevatte, die het haar onmogelyk zon zijn te doorgronden. Haar hoog uitstekende masten en ontzagwekkende ra's doen zich nu niet langer voor als de verpersoonlijking van een lang vervlogen tijdperk in de scheeps bouwkunst. Zy zien er thans uit als met leven bezield, evenals elk ander deel harer uitrusting. De yVan Speyk," ofschoon zij op het eerste gezicht zich voordoet als een schip uit lang vervlogen tyden, doet zich werkelijk vol maje steit voor. De ontzaglyk® hoogte harer masten en de wydte harer ra's, haar solide tuigage, haar lage, dreigende hulk, haar lange boeg spriet en de enkele zwarte schoorsteen vonden een tegenhanger in de sierlijkheid harer take- lage, en zij bood een schouwspel aan, zoo aantrekkelijk, dat de bevolking van New-York noode do oogen van haar afwendde. Over het figuur, dat de »Van Speyk" bij de revue te New-York heeft gemaakt, meldt een Amerikaansch blad nog het volgende wNiet alle vaartuigen konden in de voorge schreven ry hunne plaats behouden. De Bra zilianen zakten af. En de admiraal Gheradi, die aan boord van het vlaggeschip de »Phi- ladelphia" de revue kommandeerde, zond be richt aan den commandant van de Duitsche «Keizerin Augusta," die op het onze volgde, dat hij met zyn drie schepen de »Van Speyk" mocht passeeren, als deze niet in staat was in de ry te blijven. Maar hetgeen volgde bewees dat de Hol lander best in staat was voor zichzelf te zor gen. Met zijn vaartuig van hout en yzer en verouderde constructie wist de commandant Arriens steeds op eene lyn met de //Keizerin Augusta," te blyven, terwijl hy de voorge schreven afstand van de Concordia," die zich voor hem bevond, bleef onderhouden. Geen enkele maal behoefden de Duitschers, die zich achter hem bevonden, hnn tocht te vertragen. »Toen de dag teneinde spoedde en de wind naar het zuiden omsloeg, heesch de comman dant het zeil, en met behulp van stoom en zeil gelukte het hem, toen by bet invallen van de duisternis de volgorde niet langer be hoefde gehandhaafd te worden, om naast de schepen, die de leiding hadden, te komen. En zoodra het begon te schemeren, bleek het dat de Hollander al de anderen had achtergelaten. Yan de brug der //Philadelphia" kon hij wor den waargenomen met zyn rood-wit-blauwe Nederlandsche kleuren, de schepen in de ach terhoede zijnen groet toewapperende. Het was kranig van den Hollander, die alle de loef afstak en te wiens eere het eerste schot van Fort Monroe, het punt van de aankomst, werd gelost. Hij had getoond, dat hy best voor zich zelf kon zorgen." (N. Rott. Ct.") 5 Augustua 1781, Slag bij Doggers- bank. De laatste zeeslag der Nederlanders was in 1704 geweest, zoodat zij in 77 jaar niet in den slag hadden gestreden. Op den 5en Augustus ontmoetten de Engelsche en Hollandsche vloten elkaar. De Engelsche stond onder bevel van Hyde Parker, de Hollandsche onder Joban Arnold Zoutman. Even voor acht uur begon het gevecht en om balf twaalf hielden de Engelschen af, de overwinning was dus aan onze zyde. Er was dan ook tegen de overmacht dapper gevochten. Een der schepen moest ver laten worden en zonk in den nacht. De anderen waren bijna reddeloos geschoten, Bentinck werd doodelyk gewond. Gevecht in de Strnif. Vrijdagmorgen omstreeks kwart vóór el ven, zoo verhaalt de >Amst. Ct.,«reedop de Prins Hendrikkade een boer met een handkar, waarop drie manden met eieren stonden, tegen een voorbijganger. Deze, een zeeman, werd over de onvoorzichtig heid van den boer zoo kwaad, dat hij den bestuurder van de kar aangreep en heiden aan het vechten gingen. Dadelijk waren er een aantal personen, die den boer hiel pen, en eveneens een aantal anderen, die den zeeman bijsprongen, zoodat een groote vechtpartij ontstond. Te midden van al deze opschudding nam de zeeman één voor één de drie manden eieren in elke mand zaten ongeveer 100 stuks en wierp die op de straat leeg. Alle eieren natuurlijk stuk. Een aantal jongens vergastte zich aan de dooiers. Toen twee politie-agenten kwamen opdagen, was dat spreekt van zelf de zeeman reeds lang verdwenen. Het eiland Schiermonnikoog zal, naar gemeld wordt, door den nieuwen kooper den Duitschen graaf B. Bernstorff, bestemd worden tot een kolonie voor dronkaards. De Telegraaf* meldt dat de kassier J., te Nijmegen, voortvluchtig is het pas sief is vrij belangrijk. Te Rheden was de landbouwer H. J. P. bezig met het rijden van kleiaarde, waarbij hij vergezeld was van zijn vijfjarig eenig zoontje. Toen hij de kar aan den voorkant optilde en deze zoo achterover wipte, bemerkte hij niet dat het kind achter de kar stond en onder de neer stortende aarde werd bedolven. Eerst ee- nige oogenblikken later werd het kind door den vader, die vermoedde dat het in zijne nabijheid liep te spelen, vermist. Bij het omwoelen van den neergestorten grond werd het jongentje daaronder gevonden een paar zachte stuiptrekkingen werden nog waargenomen, maar de gemeente-ge- neesheer dr. M. A. de Jong kon slechts den dood vaststellen. Dat men met schijnbaar onbeduidende wonden toch niet roekeloos mag omgaan is dezer dagen weder te Egmond aan Zee gebleken. Een visscher had een klein wondje aan den vinger, waarin hij op zee bloedvergiftiging kreeg, die binnen enkele dagen oorzaak werd van zyn overlijden. Noodlottige aanvaring Donderdagmorgen had bij Haaften een droevig ongeluk plaats. Een yzeren met ijzererts beladen schip, metende 250 last en toebehoorend aan schipper Meijer, van Druten, werd door de sleepboot »Gelria" van Rotterdam naar Ruhrort opgesleept. De sleeptros brak en genoemd schip werd door een ander ijzeren vaartuig lek ge- stooten. Een 18jarig meisje wilde, alvorens het schip te verlaten, haren spaarpot uit het achteronder halen voordat zij echter op het dek was teruggekeerd, ging het schip naar de diepte en verdronk zij jam merlijk. Te Nieuwe-Niedorp werd Woens dagmiddag, het gezin van een armen tim mermansknecht, J. C. Oudt genaamd, het welk reeds met den man en de vrouw be stond uit drie zonen en zes dochters, ver meerderd met nog een zevende dochter. Wjjl dit geschiedde op den verjaardag der Koningin-Regentes, heeft de man aan deze zevende dochter den naam »Emma" ge geven. Te Utrecht is Woensdagavond tijdens de godsdienstoefening in de Domkerk de orgeltrapper S-, onder het vervullen van zyn dienst, plotseling overleden. Ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet baten. Het lijk werd naar de woning van den overledene aan de Mariaplaats vervoerd. Goed voor weeshuis of kazerne In den tuin van den heer W. A. van Schyndel te Gemert is een savoyekool af gesneden, wegende 7J/s kilogram dit reus achtige gevaarte wekte, zooals men den ken kan, ieders bewondering. De zaak van den schipper, die geen hulp heeft willen verleenen aan de 2 jon gens, die in de trekvaart te 's Gravenhage waren gevallen, zal 17 Augustus voor het Kantongerecht aldaar dienen. August de Domme", die avond aan avond in het circus Carré zoo veler lach lust opwekte, heeft thans zelf reden tot blydschap. Hem schonk mad. Cavalini, zijne echtgenoote, een drieling, drie meisjes, aan wie de vorstelijke namen gegeven zyn van Wilhelmina, Emma en Sophie wellicht omdat hij lid is van het personeel van het Koninklijk" Nederl. Circus. Voorzorgen bij groote hitte. Ook in ons land komt het meermalen voor, dat des zomers bij groote en aanhoudende warmte, gepaard met sterken zonneschijn, ver schillende personeD, die daaraan blootgesteld zijn, bedwelmd of door een zoogenaamden zon nesteek getroffen worden om dit zooveel rao- gelyk te voorkomen, is doelmatige lichte klee ding en vooral een doelmatig beschuttend hoofd deksel noodzakelyk. Intnsschen zyn alle soorten van hoeden tot bovengenoemd doel niet geschikt. In de Juli- zon by v. heerscht na korten tijd in de binnen ruimte van een gewonen zwart zyden hoed, en dus ook boven op het hoofd, een temperatuur van 46 gr. C.by een lakenschen pet zonder ventilatie bedraagt deze 41 gr. C. en by een met Inchtgaatjes 89 gr. C. Daarentegen is de temperatuur in een wit linnen pet of hoed, zelfs by groote hitte, meestal niet hooger dan 33 gr. C. Een gewone stroohoed met voldoend breeden rand, ook om het achterhoofd en den nek te beschutten, is daarom des zomers het meest aan te bevelen. Ook de kleur der kleeding heeft invloed. Een Indisch blad vermeldt namelyk, dat groote hitte alleen niet de oorzaak is van ongesteld heden want vele arbeiders werken o. a. in fabrieken uren achtereen by een hooge tem peratuur, zonder daarvan nadeelige gevolgen te ondervinden. Veeleer moet aan de schei kundige werking der licht (zonne) stralen een overwegende invloed worden toegeschreven. Eu daar nu do gele kleur van die werking den minsten invloed ondervindt, getnige ook de als 't ware instinctmatige dracht van gele nanking stof in Azië, zoo wordt deze kleur de beste geoordeeld. Als van algemeene bekendheid, wordt hier niet uitgeweid over de voorzorgsmaatregelen om, sterk bezweet zijnde, zich niet plotseling te verkoelen, noch zeer koude spijzen of dran ken (vooral geen alcoholische) te gebruiken. Ook voor reizigers kan de hitte in spoorweg- waggons, die den geheelen dag door de zon be schenen worden, en dan ware broeibakken zijn, soms ondragelyk worden. Het is daarom, dat de aandacht gevestigd wordt op het (in Indië) afkoelen van de com partimenten door ventilators in het dak der wagens, en door het verdampen van koud water in de binnenruimte. Tot laatstgenoemd doel bevindt zich boven op den wagen een reservoir met water, van waar het uit een bnis naar de verschillende afdeelingen van den wa gen wordt gevoerd. Aan de voorzyde van deze buis, die met een klep of denrtje gesloten kan worden, bevindt zich in de richting van bewe ging een vezelige tusschenstof, waardoor het water langzaam heen sijpelt en, aldus ver dampende, de temperatuur in den wagen ver mindert. Een der aantrekkelijkheden van de tentoonstelling te Antwerpen in 1894 zal een luchtkasteel" zyn een gebouwtje, dat door een luchtballon hoog zwevend boven den grond wordt gehouden en waar heen de bezoekers in ophaalballons vervoerd zullen worden. De tarweoogst in het Westen der Vereenigde Staten is, volgens berichten uit Chicago, zoo overvloedig, dat het graan door de boeren als varkensvoer wordt gebruikt. Een wenk voor rookers. Dr. Gautrelet, van Vinchy, beweert een middel ontdekt te hebben, dat de tabak onschadelijk voor mond, hart en zenuwen maakt, zonder dat de geur er bij verliest. Een stukje watten in zoutzuur gedoopt en dat in de pijp of sigarenpijpje gestoken, neutraliseert alle mogelijke werking van de nicotine. Zoo wordt niet alleen de algemeen aangenomen uitwerking van het rooken voorkomen, maar lever-aandoening, hoofdpijn en beslagen tong vermeden. Een nieuw verlichtingstoestel voor vuurtorens is uitgevonden in Engeland de vlam heeft een sterkte van 4000 kaar sen. Het licht wordt gevormd door benzine in gasvorm over te brengen en wel door een puimsteen daarmede te drenken en lucht door den steen te persen. Het benzinegas wordt dan door fijn magnesiumpoeder ge leid en komt, aldus met het poeder ver mengd, in een buis, aan het eind waar van het in een kleine vlam verbrandt. Het verbruik van magnesiumpoeder is zeer ge ring: 14.4 tot 36 gram per uur, naar ge lang van de vereischte liehtkracht, die na tuurlijk door lenzen nog wordt versterkt. By Folkestone zal dit licht het eerst worden gebezigd. De knecht van een dierentemmer te Parys kwam op den inval, zyn verdiensten te vermeerderen door zelf met een van de beren rond te gaan. Hy wilde dit op de »Champs Elysées* doen en wist geen be ter middel om daarheen te komen dan een open rijtuigje, waarin hy met het beest ging zitten. Dit veroorzaakte echter zulk een volksoploop, dat twee agenten van politie zich met de zaak bemoeiden. Een van hen zette zich, nadat hij den berenlei der ondervraagd had, als derde man in het rytuig en beval den koetsier naar het bu reau van politie te rijden. Maar de beer was zoo weinig gesteld op dezen fachenx troisiemec en bleek zulk een anarchisti- schen haat jegens de politie te voeden, dat hij zeer ongeduldig werd. Hy zwaaide met zyn log lichaam heen en weer, hoe langer hoe heftiger, totdat eindelyk het rytuig omsloeg en koetsier, berenleider en politieagent op de straat spartelden. De beer zat onder het omgevallen wagentje. Alles natuurlijk tot ontzaglijke pret van de talrijke omstanders. In het Engelsche graafschap Kent is de vruchtenoogst zoo ryk, als in geen vijftig jaren het geval was. Appelen zyn vooral overvloedig en pruimen evenzeer. Yan aalbessen zijn er zooveel op de Lon- densche markt, dat de verkoop de kosten van vervoer niet dekt. Voor de Rechtbank te Brussel werd dezer dagen een zaakje behandeld, dat op zichzelf onbeduidend was, maar waarbij heel wat talen te pas kwamen. Twee café-chantant-dames, een Duitsche en een Hollandsche, waren beschuldigd een Rus sisch heer te hebben bestolen. Zij spraken ieder in hun eigen taal. De rechter onder vroeg in het Vlaamsch en de advocaat en de ambtenaar van het O. M. spraken Fransch. Onlangs stonden bij de loting voor de militie te Parys de militaire autoritei ten in een der arrondissementen vreemd te kijken, toen zy een groot aantal kale hoofden onder de lotelingen zagen. Het bleek, dat al die kaalhoofdigen het haar hadden doen knippen in een zelfden kap perswinkel, waarvan de eigenaar zijn kam men, borstels enz. niet schoon hield. Vooral de reiniging der zoogenaamde tondeuses* schijnt uiterst moeilijk te zyn, waardoor zeer licht haarziekten worden overgebracht. Engeland's Marine blijft Engeland's troetelkind. Dit blijkt weder uit de lotge vallen van het Victoria ReliefFund.* On danks herhaalde pogingen om hét te slui ten, en niettegenstaande de formeele ver klaring, dat 50,000 pd st. tot alle noodige hulpbetoon ruimschoots genoeg is, bleven nog steeds de bydragen toestroomen, zoo dat er thans reeds een totaal van 60,000 pd. st. is bereikt. Donderdag kwam er uit Liverpool alleen nog 1750 pd. st. en uit Southport 332 pd. st. De Britsche natie schynt de weduwen en weezen harer ver ongelukte braven in het goud te willen beslaan. Wederom, schrijft de >Indépendance,< staat te Brussel een attractie te verdwij- nen. Het Leger des Heils* is in volslagen ontbinding. Generaals, kolonels, majoors en kapiteins zullen elders betere strate gische posities moeten gaan zoeken. Nog slechts zyn er enkele overblijfselen over van de »groote armee,* aangevoerd door een Zwitserschen vaandrig. En een aan plakbiljet op de vensters van het hoofd kwartier geeft de noodlottige woorden te lezen »Een huis met groote zaal te huur.* De vorst der duisternis heeft dus te Brus sel een volledige zege behaald op de hei lige scharen van generaal Booth, die het slagveld ontruimen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Datum der ter Tijd»t.d.l*at. poet-bezorg. buil.ah Postic 26 Aug. 18 p. zeepoet ria Amsterdam. p. zeepost via Rotterdam p. Hollandache mail via Genaa p. Holl. mail via Marseille p. Franache mail via Marseille p. Engeleche mail via Brindiei p. Duitsche mail via Napels Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via AmsterdamI 9 en 80 Auga.1 p. mail over Engeland14 en 28 1 11 e 15 en 29 18 11 en 25 7.16 'aav. 7.15 'aav. 12,80'snam. 12.80'anam. 7.15's av. 8.46's mor. 8.45'a mor. 7.16 'aav 7.15 'e av 7.16 'aav p. mail ria St. Nazaire. Naar CuraQao, Bonaire en Aruba, St Martin, St. Eustatiua en Saba p. zeepost via Amsterdam. p. mail via Southampton 80 Aug». Dinsdag, Donderdag Zaterdag. 7.16 'a av. 12.80's nam. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 3 tot en met 5 Aug. 1893. ONDERTROUWD: P. Duinker, melkver- kooper en J. M. Riemers. G. Leen, timmer man en J. Smit. K. Smelik, loodgieter en C. Kooman. P. H. de Carpentier, machinist by de marine en M. E. Tienstra. GETROUWD: A. Schotvanger en A. v. d. Graaff. C. Roodt cn J. M. Klinkert. BEVALLENG. GiltjesKater, d. R. Dilg— Swier, d. C. HarteveldPlatvoet, z. J. ScheltisVan WagtendorfF van Rijn, z. T. VisserHen, d. A. v. d. FluitKooijman, z. D. M. BylWaayera, z. M. BrouwerKooy- man, d. G. Visserde Boer, z. F. Bruul Lastdrager, z. A. de BeerPrins, d. W. J.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1