't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT X VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. Propna ra hel 144e Zomer-Goncert, Ho. 2138. Zaterdag 12 Augustus 1893. 21ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0 Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 36: Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Cfc., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.12* id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureau*SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. Opkomst der Zon 4 u. 41 m. Onderg. u 7 u. 27 m. AUGUSTUS (Oogstmaand, 31 dagen). Zondag 13 Maandag 14 Vastendag. Dinsdag 15 Maria Hemelvaart. Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Eerste Kwartier. Zaterdag 19 Einde Hondsdagen. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Aug. 1893. De miliciens der lichting 1891, die bij de le compagnie van het korps pant serfort-artillerie alhier voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geweest, zgn Woensdag met onbepaald verlof naar hunne haardsteden teruggekeerd. Naar we vernemen, vertrekt 't Staf muziekkorps der K. N. Marine, Maandag morgen 8.48 uur van hier tot 't maken van de jaarlijksche kunstreis, zoodat de zomerconcerten, na Zondag a.s., eerst op 3 Sept. worden hervat. Jl. Dinsdag is alhier aangekomen en aan 't hotel »Bellevue« afgestapt de ge- neraal-majoor H. W. van Marle, bevel hebber in de lste militaire afdeeling. Na een inspectie van de militaire gebouwen, enz. is Z H.EdelGestr. den volgenden avond weder van hier vertrokken. Ds. Kossen, alhier, staat op het zes tal vodr de predikants-vacature bij de Doopsgezinde gemeente te Hoorn. Aan den opzichter-machinist der lste klasse J. van Wachem, geplaatst bij de exploitatie der spoorwegen en thans ge detacheerd ter westkust van Sumatra, is, wegens langdurigen dienst, een éénjarig verlof naar Europa verleend. Uit Hoek van Holland schrijft men Woensdag is Hoek van Holland aan een ontzettend gevaar ontsnapt. In de gasfa briek ontstond brand en binnen weinige minuten stond het gebouw in lichte laaie. De hitte was hevig, waardoor de ketel met 10 atmosferen gas dreigde te springen. Op eenigen afstand lag een schip met dynamiet, waarvan de schipper, naar men zegt, in angst de duinen was ingesneld. Ijlings werd het schip in veiligheid ge bracht, doch met moeite waren er mannen te vinden, die met het gevaarvoUe blus- schingswerk durfden beginnen. Ten slotte waagden zich enkelen, die met brandspuit en brandbluschgranaten ten laatste het vuur rondom den ketel meester werden. De fabriek is geheel uitgebrand. Dinsdag werd een drie-en-negentig- jarige vrouw te Bleiswijk, door de geboorte van een kind uit hare onlangs gehuwde achterkleindochter, grootmoeder in den derden graad. gen waren een paar dames te Zandvoort aan 't baden, toen de vloed kwam opzetten en de stroom de dames onweerstaanbaar noordwaarts me- desleepte. Weldra verkeerden zij in levens gevaar; zij riepen om hulp en een bediende van Driehuizen, Willem geheeten, ijlde haar te hulp. Hg slaagde er in de beide dames te bereiken en haar boven water te houden, totdat een reddingsboot, die intusschen in zee was gestoken, hen op nam. Ware deze niet spoedig komen op dagen, Willem zou met de beide dames den dood in zee gevonden hebben, daar ook hem reeds de krachten begonnen te Aan 't strand werd door eenige dames een inzameling gehouden, om den flinken kerel een belooning ter hand te stellen. Bij het einde van 1892 bestonden in de provincie Friesland 1898 inrichtingen, waar, krachtens vergunning, sterke drank in het klein werd verkocht, of 905 minder dan bjj het einde van 1882. Te Leeuwar den daalde het getal van 268 tat 210. De grootste vermindering had plaats in de gemeente Opsterland, n 1. van 435 tot 115, op een bevolking van 14,592 zielen, dus toch nog 8 inrichtingen op de 1000 inwoners. Het betrekkelijk grootste aan tal had Schiermonnikoog, nl. 12, daarop volgt Dokkum met 11.2 op 1000 inwoners. Het betrekkeiijk kleinste getal had Wym- britseradeel, nl. 2.6, daarop volgen Ylst met 2.7, Franeker en Hennaarderadeel ieder met 3.3 op 1000 inwoners. De opbrengst van het vergunningsrechl in de provincie daalde van f 68,942,45 ir 1882, tot f 50,720.02Vs in 1892 Uit Lochem In de jongste Raadszitting werd besloten, onder dankbetuiging voor de verleende sub sidies, aan de spaarbank te verzoeken, in dien er weder gelden ten behoeve der ge meente beschikbaar gesteld werden, daar voor in de eerste plaats een nieuwe en betere brandspuit aan te schaffen. De ver houding tusschen spaarbank en gemeente is een ietwat andere dan die in een vorig nummer werd verondersteld, daar de spaar bank een gemeente-instelling is, waarvan directeuren rekenplichtig zgn aan den Raad, gelijk zij mede door dat college benoemd worden terwijl art. 34 van het reglement bepaalt, dat bij liquidatie van spaarbank en reservefonds, de overblijvende gelden ten bate der gemeente Lochem bij den ge meente-ontvanger gestort moeten worden. Te Woensel (N.-Br.) was in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. een dief den tuin van den heer A. v. d. V. bin nengeslopen, om appelen te stelen. De eigenaar bemerkte den volgenden ochtend den diefstal, doch vond in de plaats der verdwenen appelen het zilveren horloge van den dief aan een der takken van den boom hangen. De schadevergoeding zal in dit geval wel niet bedoeld zijn, en het is nog de vraag, of de dief zich zal komen aanmelden tot het terugbekomen van zijn eigendom. Te Breda verloor dr. S. een bank biljet van f 100 en een van f 25. De om roeper riep den «eerlijken vinder* op ter terugbezorging, aan welke oproeping werd voldaan Ldoor een werkman. Deze was 's avonds te voren met zijn meisje naar Ginneken gewandeld en had op den terug weg de twee «papiertjes* gevonden en bracht nu de f 125 aan den verliezer. Dr. S. gaf den eerlijken werkman f 25 belooning. Wij vertrouwen dat hij dit sommetje naar de spaarbank gebracht heeft, het kan een aardige tegemoetkoming zijn als hij zijn meisje naar het raadhuis geleiden mag Op de Vuchtsche kermis ging het Maandagavond en nacht zóó toe, dat de maréchaussées genoodzaakt waren onder het volk te schieten. Een der maréchaus sées is deerlijk verwond weggedragen. Vijf-en-twintigjarige dienst Maandag jl. werd uit het huis van be waring te 's Gravenhage een gevangene naar de bijzondere strafgevangenis te 's Her togenbosch getransporteerd, die reeds meer dan 25 jaar in de verschillende gevange nissen van ons land had doorgebracht. De weduwe Schippers in Den Haag heeft bij de viering van haar lOOsten ver jaardag vele stoffelijke bewijzen van be langstelling ontvangen. H. M. de Koningin- Regentes zond haar mede een aanzienlijke gift. De gepensionneerde boschwachter Ph. M., te 's Hage, zette Dinsdag jl. in zgn woning een flesch aan den mond, den kende bier te drinken. Zij bleek echter carbol te bevatten, zoodat hij een flinke teug van dat vergiftige vocht naar binnen kreeg. In den angst, dien de inwendige pijn hem veroorzaakte, wierp hij de flesch weg, waardoor ook eenige druppels van de bij tende vloeistof in het oog van zjjn vrouw terechtkwamen. Hij werd naar het Ziekenhuis overge bracht, waar de ongelukkige kort na zijn opname aan de gevolgen der vergiftiging stierf. Omtrent het treurig ongeval, het verdrinken van den 22-jarigen heer H. H. De Roode, uit Leiden, dat te Katwijk aan Zee groote ontsteltenis en veel drukte aan het strand teweeg bracht, worden de vol gende bijzonderheden gemeld De heer De R. zoon eener weduwe uit den beschaafden stand bekend staande als goed zwemmer, was gisteren naar zee gekomen om tegen halftwee een bad te nemen. Hij wilde ver in zee en ging dit ook, niettegenstaande een ern stige waarschuwing van een ervaren bad knecht van het hotel «De Zwaan", welke waarschuwing hg beantwoordde met te zeggen, dat een zwemmer als hg geen gevaar zou loopen en dat hg, werd hg te vermoeid, op den rug zou gaan liggen, De badknecht hield hem nog wel in het oog, maar moest ook letten op andere per sonen, aan zijne zorg toevertrouwd, o. a. op den heer T., uit Rotterdam, die tege lijkertijd in zee was en door het opsteken der hand te kennen wilde geven, dat hg uit het bad wilde komen. Vóór dezen wenk had de badknecht den heer De R. nog goed in het oog, maar nauwelijks ging hij aan zijn werk voor den heer T., of hem drong de kreet in de ooren, dat een heer in zee in levensgevaar verkeerde. Wel waagde hij zich zoo ver hij maar kon in zee, doch er was niets meer aan te doende heer de R. was gezonken en in de diepte verdwenen. Te hjilf-vgf spoelde het lijk niet ver van de plaats des onheils aan het werd des avonds laat naar Leiden vervoerd. Zondag jl. is door de bomschuit K. W. 19, schipper T. v. d. Plas, op de hoogte van Noordwijk het lijk opgevischt van een net gekleed man van 25-a. 30 ja rigen leeftijd. Op het lijk werden gevon den een zakboekje, waarvan bet schrift door het water onleesbaar geworden was, en twee geldstukken (een half pond st. en een shilling). Dinsdag werd de drenkeling, vermoede lijk een Engelschman, te Katwijk begraven. Op een vergadering van kooplieden te Genua is met algemeeue stemmen be sloten, dat indien de regeering geen maat regelen neemt om aan het gebrek aan zilveren pasmunt een einde te maken, alle winkels zullen gesloten worden. Over Nieuw-Caledonië is te Sydney bericht ontvangen, dat de bewoners der Salomons-eilanden een schip uit Qaeens- land geplunderd en de bemanning vennoord hebben. De Engelsche kruiser «Cura^ao* had bevel gekregen de moordenaars te straf fen; men vermoedt, dat bij die gelegenheid het beschermheerschap van Engeland over de genoemde eilanden afgekondigd is. Het kanaal van Corinthe, welks ope ning telkens werd uitgesteld, is Zondag 11. feestelijk geopend in tegenwoordigheid van den Koning van Griekenland en zijne gemalin. De Koningin knipte met een gou den schaar een zijden lint door, dat over het kanaal gespannen was. Vervolgens voeren de Vorstelijke personen met hun jacht op het nieuwe kanaal, van Kalamiki naar Corinthe en daarmede was de water weg geopend, die een droombeeld van Alexander den Groote verwezenlijkt en de Jonische Zee met de Aegeische Zee ver bindt. Een hevige brand brak Zaterdagavond uit op de werf van het Canada Doek te Liverpool. Bliksemsnel greep het vuur om zich heen, de stoomspuiten uit Liver pool en Boothle konden massa's water iu de vlammen werpen, het baatte niet, steeds verder breidden ze zich uit, totdat de geheele houtbergplaats verbrand was. Niets bleef gespaardde schade, grootendeels door verzekeringen gedekt, wordt op 50,000 pd. st. geschat. Volgens een bericht uit de Veree- nigde Staten, door de Independance* me degedeeld, zou de brand op de tentoonstel ling te Chicago, waarbij 20 menschen om kwamen, moedwillig gesticht zijn door die ven. Zekere John Dugan, die wegens dief stal vervolgd werd, moet bekend hebben, dat hg met 150 beambten der tentoon stelling dag aan dag goederen uit het en trepot heeft gestolen en dat die bende, toen zg vernam dat de bergplaatsen geïnspec teerd zouden worden, het gebouw in brand gestoken heeft, om de diefstallen te ver- Zooals wij reeds vroeger mededeel den, dobbert op den Atl. Oceaan een bootje van 1572 voet lang, ca. 57a voet breed en nog geen 2 voet diep, «Flying Dutch- man« genaamd, waarmede de heer Gardner de reis van Shelburne (Nova Scotia) naar Amsterdam heeft ondernomen. Op 4 Juli werd het aangetroffen door het stoomschip »Corona,« dat 7 Juli van Bremen te New- York is aangekomen, op 42 gr. N.B. en 63 gr. W.L. De gezagvoerder Ths. Mitchel van de «Schichallion,* een stoomschip dat te Amsterdam 7 dezer van Mobile is aan gekomen, rapporteert den ondernemenden zeeman met zijn notendop den 25sten Juli te hebben aangetroffen op 41 gr. 34 m. N.B. en 52 gr. 32 m. W.L., alwaar het vaartuigje zich bevond na een reis van 34 dagen. De heer Gardner, die een goede gezondheid genoot en welgemoed was, deelde mede dat hij zeer slecht weder had ondervonden en gedurennde 6 dagen bij gedraaid had moeten liggen, alsook dat hij een ongeluk had gehad met zijn voor raad petroleum, die iu brand was geraakt terwijl hg bezig was het zeil te reven, en waardoor een deel van zijn uitrusting en proviand was verbrand. Het aanbod van kapt. Mitchell, hem met zijn boot aan boord te nemen, werd be slist door Gardner van de hand gewezen. Bij beweerde »all right* te zgn en zijne bestemming wel te zullen bereiken als hij maar eerst de Newfoundlandsche banken gepasseerd was, waar hg het meest vreesde ijs te zullen ontmoeten, waartegen hg zich niet voldoende beschermen kon. Vertrou wende op de Voorzienigheid, toonde hg des nachts geen licht. Kapt. Mitchell voorzag hem van eenig proviand en na het roer van het vaartuig, dat gebroken was, te hebben hersteld, werd den koenen zeeman een verdere goede reis gewenscht, na van hem nog een brief te hebben ontvangen voor zijne vrouw, die te Amsterdam woon achtig is, met het verzoek om bg een even tueel bezoek, haar ook mondeling te willen mededeelen, dat haar echtgenoot gezond was en er niet aan twijfelde goed en wel thuis te zullen komen. (Hbld.) Te Moskou is een afschuwelijke mis daad ontdekt. De weduwe Wienawiew, een zeer rijke koopvrouw, wilde zich van haar 18jarige, aan vallende ziekte lijdende stief dochter ontdoen, welke zij doodelijk haatte, wijl het meisje, een huwelijk aangaande, recht verkreeg op een groote erfenis en haar stiefmoeder een groot gedeelte van haar vermogen ontnemen zou. De vrouw, of liever het monster, handelde in overleg met haar huisdokter, die sedert eenigen tijd het lijdende meisje behandelde en haar hypnotiseerde, ten einde beider afschuwlijk doel te bereiken. Hg bracht namelgk het meisje door hypnose in een slaap gelijk aan den dood en verklaarde alstoen dat de lijderes gestorven was. De ongelukkige werd levend begraven. Veertien dagen later kreeg de politie een naamloos schrijven, waarin de weduwe en de dokter als de moordenaars van het meisje werden aan geduid. De politie liet het lijk opgraven, en dit werd in zulk een toestand gevon den, dat aan het feit van 't levend begra ven niet kon worden getwijfeld. Het was namelijk duidelijk, dat het rampzalige meisje pogingen had aangewend om het deksel van de kist te lichten. De moordenaars zgn in arrest genomen. Ingez onden. Helder, 5 Augustus 1893. Geachte Redactie! Sta rag toe, dat ik voor eene korte bespre king van het navolgende onderwerp gebruik maak van eenige plaatsruimte in uw Nieuws blad. Tot aan uit0. Juui 11. werden, zoowel op het Noordzeekanaal als op het Noordhollandsch kanaal, van Rijkswege rechten geheven, en voor gezagvoerders van vaartuigen, bestemd, naar Purmerend, was het daardoor totaal onverschillig, van welk dier beide scheepvaart kanalen door hen werd gebruik gemaakt. Zulks hing slechts af van de meerder of minder goede gelegenheid, om één dier beide havens te bereiken. Herhaaldelijk werd door schepen, die via IJmuiden naar Purmerend voeren,, de terugreis via Nieuwediep ondernomen. De voor- doelen, die 't bezoek dier vaartuigen hier ver schafte, waren nu wel niet fabelachtig groot, doch alle kleintjes helpen meê, ter bevorde ring van de welvaart der ingezetenen. Nu zijn echter de bovenbedoelde rechten wat be treft het Noordzeekanaal, met ingang van 1 Juli 11. afgeschaft, terwijl de heffing van rech ten op 't Noordhollandsch kanaal gehandhaafd blgfi. Wat is hiervan het noodzakelgk gevolg Dat natuurlgk de schepen, die naar Purme rend zijn gecharterd, in geen geval via Nieuwe diep derwaarts gaan of vandaar vertrekken. De voordeelen, die de scheepvaart vroeger hier aanbracht, zijn niet meer te verwerven maar op deze wijze zouden nog de enkele kleine baten, die hier genoten werden, ver loren gaan. 'tls daarom, dat ik de aandacht van 't Gemeentebestuur en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken er op vestig, dat het wenschelijk zou zijn bg de Hooge Regee ring aan te dringen op de opheffing- der be doelde rechten, ook voor het Noordhollandsch kanaal. Zeer waarschijnlijk zal daartegen geen bezwaar worden ondervonden, maar 't moet in elk geval gevraagd worden. Ik acht het genoegzaam, dat de aandacht op deze zaak gevestigd wordt. De beide genoemde Colleges zullen zeker niet onbereid worden gevonden, om hunne medewerking in deze te verleenen. Met dankbetuiging voor de verleende plaats ruimte. Uw d«\ dien. V. Xaar verbetering. Onder de straten in deze gemeente, waarin de toestand van den openbaren weg dringend om verbetering roept, mag zeker wel gerang schikt worden de Diaconiestraat, uitkomende ten eener zgde aan de Californiëstraat, aan den anderen kant aan de 2e Molenstraat, 'tls er nu in den Zomertijd niet zoo heel erg alleen bij regenachtig weêr gelijkt de rgweg meer op een modderpoel dan op een voor 't vervoer van goederen geschikte verkeersweg, 't Is het doel van steller dezes niet, om den wensch t-e openbaren naar hulp van bet Ge meentebestuur. Do straat is particulier eigen dom en behoort dus door de eigenaren der daarin gelegen perceelen te wo;den bestraat. Reeds meermalen is daarop, doch tevergeefs aangedrongen, met herinnering aan 't aloude spreekwoord eendracht maakt macht.» Zou een opwekking tot betrachting dier spreuk thans baten Wij durven ods nauwelijks daarmee vleien. Maar we willen er in tijds op wijzen, dat na dit zoraerj aar ge tijde herfst en winter volgen en dat er dagen zullen komen, dat de toestand van den weg allertreurigst zal zijn, als er niet bijtgds naar verbetering wordt gestreefd. In de meeste nieuwge bouwde straten heeft men er aan gedacht, om bij het bouwen terstond voor rioleering en bestrating te zorgen. In de Diaconicstraat heeft men dat verzuimd. Laat men dat verzuim thans tijdig herstellen, opdat erin 'tvolgende najaar geen toestand ontsta, die voor bewoners en bezoekers der straat hoogst onaangenaam moet zijn. H. 't IJitvuartklokje. Het klokje beiert Een laatsten groet, Tot Hem, wiens heengaan Zoo schreien doet. En of de doode Het al niet hoort, Toch luidt het klokje Bestendig voort. Het zeudt bij de uitvaart Met luiden mond, »'t Gedenk te sterven," Waarschuwend rond. Het stemt niet somber, Doch ernstig wel Want och, het leven Vervliegt zoo snel. Elk denkt aan de ure Die eenmaal komt, Dat 't oog verduistert, De stem verstomt. Aan hen, die mede Naar 't kerkhof gaan, Doet 't klokgebengel Dit weer verstaan. Maar waar bij de uitvaart Zoo 't klokje luidt, Verstaat er de hope een «Tot weerzien" uit. op ZONDAG 13 AUGUSTUS 1893, 's middags 21/^ uur. 1. //Kotta Radja", Kratonmarsch, van Blom- mensteijn. 2. Ouverture zu der Oper: «Der Wildschütz", Albert Lortzing. 3. //L'Anémone», solo pour cornet a. pistonsa, J. Heijmans. Voor te dragen door den solist W. B. Hel- mann. 4. Grande Fantaisie «Concertante", F. Blumentritt. PAUZE. 5. Ouverture«Raymond ou le secret de la Reine," A. Thomas. 6. Fantaisie de 1' opéra /,Lakmé", Leo Deslibes. 7. //La plus belle", Valse, Emil Waldteufel. No. 4 en 7 eerste uitvoering. No. 3 op verzoek. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 7 tot en met 9 Aug. 1893. ONDERTROUWD: 1 n GETROUWDj Geene* BEVALLEN P. Bakker—Strijder, z. A. DeelderZwaan, d. J. SchcllingerhoutHen- driksc, d. M. Sehoutonvsn Wijngaarden, d. G. J. KarsmanTimmerman, z. C. J. L\j- dingBouverie, d. OVERLEDEN: W. Huvers, 4 j. A. M. Schutter, 2 ra. J. van 't Hert, 62 j. C. Berg, weduwe F. Rglaarsdam, 82 j.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1