T 't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. *o. 2140. Zaterdag 19 Augustus 1893. 21ste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. ureau: Spoorstraat. Telefoonn. 36; Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem fl.12® id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 Bureaux: SPOORSTRAAT an ZUID8TRAAT. Advertentl&n rail 1 tot 5 regels25 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. 18. Z. ;e- Opkomst der Zon 4 u. 58 m. Onderg. 7 u. 12 m. AUGUSTUS (Oogstmaand, 31 dagen). Zondag 20 Maandag 21 Hartjesdag. Dinsdag 22 Woensdag 23 Donderdag 24 Vrijdag 25 Zaterdag 26 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Aug. 1893. Volgens bekendmaking van den Minister van Financiën is de Raad van Beroep op de Vermogensbelasting in het arrondissement Alkmaar, samengesteld als volgt Voorzitter Mr. H. Boelmans ter Spill, te Alkmaar leden lo. J. de Lange J.Czn., te Alkmaar2o. J. M. de Sonneville, te Alkmaar2o. J. L. Th. Groneman, te Wieringerwaard plaatsvervangende leden lo. Jhr. Mr. D. van Foreest, te Anna Paulowna 2o. C. H. Beels, te Scha- gen 3o. J. P. Kool Pzn., te Alkmaar. Dungeness, 14 Aug. De Nederl. loodsschoener No. 7, is tijdens dikken mist ten 5 u. 30'm. nm., in de Oost Baai aan den grond geraakt, doch kwam ten 9 u. des avonds, zonder schade, weder vlot en vertrok naar de Kruispoort. Zaterdagmiddag is ten zuiden van Katwijk het lijk gevonden van een forsch gebouwd man van 20 a 30-jarigen leeftijd. Daar het lijk waarschijnlijk reeds gernimen tgd in zee gelegen had, heeft men het dienzelfden avond nog begraven. Men vermoedt, dat de drenkeling, evenals de door KW 19 aangebrachte, behoord heeft tot de opvarenden van een Engelsch jacht, dat onlangs moet verongelukt zijn. Op het lijk vond men alleen een paar sleutels. Men meldt ons uit Enkhuizen Heden, den 12en Augustus, is de Snonck van Loosen-stichting door den heer ds. A. G. Boon, predikant bij de Herv. gemeente, op plechtige wyze geopend. Op den 31en October 1885, overleed alhier de laatste afstammeling van de familie Snonck van Loosen. Deze dame had by testament, na aftrek van verschillende legaten, bepaald, dat hare na latenschap zou komen aan de heeren G. Wen- delaar en W. Lakenman, met last aan ge noemde heeren van haar overblijvend kapitaal wat zeker niet onbelangrijk is een fonds te stichten tot weldadige doeleinden, terwijl testatrice tevens had bepaald, dat haar huis zou worden ingericht tot een verblijf van acht dames. Het spreekt van zelf dat de erfgenamen ab intestato, over deze schikking zeer onte vreden waren, van daar dan ook dat een lang durig proces is gevoerd, eerst over de wettigheid van het testament en later over de erfstelling. Op den lsten April 1886 ontvingen deze heeren de eerste dagvaarding en op den 4den Mei jl. deed de Hooge Raad uitspraak, dat de erfstelling wettig was. Vandaar dan ook dat eerst heden uitvoering kon worden gegeven aan den laatsten wil van mejuffrouw M. Snonck van Loosen. Het Dag. bestuur, met den gemeente-secre taris en bestuurderen van een paar liefdadige gestichten te dezer stede en nog enkele andere genoodigden woonden deze plechtigheid by. Na het gebouw bezichtigd te hebben, ver- eenigde men zich aan een déjeuner. Het gebouw is geheel volgens de eischen des tyda ingericht, voorzien van de meest moge lijke gemakken. Iedere dame heeft een zitkamer en daaraan verbonden alkoof als slaapkamer. Bovendien is er een zeer prachtige eetka mer, behangen met goudleer en een groote ge zelschapszaal met velours d'Utrecht, prachtig schilder-, snijwerk en schoon ameublement. Deze ruime groote kamers zijn als 't ware vorstelyk ingericht. De gemeente Enkhuizen is alzoo een prach tig gebouw ryker geworden, een instelling waarop de ingezetenon trotsch kunnen zijn. In een vorig nummer hebben we mede gedeeld, hoe de badman van Driehuizen, te Zandvoort, Willem Draaier, twee dames uit de zee heeft gered. Het »Hbl.« maakt nu mel ding van alweer eene kloeke daad. Zondag zoo bericht het blad was het stampvol in Zandvoort. Ieder wilde baden. In den namiddag waagde een Amsterdammer, voor een dag overgekomen, zich te ver. Hy was van voor het groote badhuis een heel eind noordwaarts afgedreven en geraakte toen in een mui, gelijk de diepten, gevormd door het snelstroomend afloopen van het vloedwater, genoemd worden. Hy was reeds zinkende toen Willem Draaier naar hem toezwom en hem omhoog bracht en ophield. De bekende sportman, de heer Pander, zag van het strand het onheil ook, sprong dadelijk in het water en zwom de zee in om Willem Draaier te helpen. Zij brachten den drenkeling strandwaarts en legden hem in een door Keur Sr. in het water gebrachte vlet. Zandvoort's gewaardeerde en kundige ge neesheer, dr. Gerke, was binnen twee minu ten bij den man, wiens leven behouden werd. Den heer Pander hulde voor zijn snel be sluit, zijn flinke daad Wy benijden hem het aangename, gelukkige gevoel, waarmede hij huiswaarts zal zijn gereden op zijn tweewieler. Aan Willem Draaier wenschten wy gaarne nog iets anders over te brengen dan een nieuw woord van hulde. Draaier heeft vele levens gered. Terwyl andere zeelui van Zandvoort een jaar of twee, drie tot de bemanning van de reddingsboot blyven behooren, roeit Draaier reeds bijna dertig jaar er in Als er een schip in nood is aan de kust, neemt hij plaats in de reddingsboot; met eene zilveren Fransche medaille en een getuigschrift van de Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappy werden zijn daden erkend. Hy hielp bij het redden van 200 schepelingen. Hij redde tien badgasten Wij gelooven, dat het goed is een man, die op eenvoudige wyze zijn geheele leven lang meer dan zyn plicht deed, een bewys van waardeering te geven, welke hem den ouden dag gemakkelyk zal maken. Wie daartoe wil medewerken, kan zijn gift zenden aan den hoer Westerouen van Meete- ren, burgemeester van Zandvoort, aan het bu reau van bet «Handelsblad» of aan den heer Chs. Bóissevain, villa Duinvliet, Zandvoort, die over hetgeen er voor Draaier inkomt met den heer burgemeester van Zandvoort beschik ken zal op de wijze, welke zij het nuttigst voor Draaier achtten. In het bestek van een door Burge meester en Wethouders van Leeuwarden te houden aanbesteding van het doen van verfwerken aan gemeente-gebouwen is den aannemer de verplichting opgelegd, geen werklieden beneden 20 jaar in dienst te nemen en een loon van minstens 12 cents per uur uit te betalen. lederen Zaterdagavond zal hij ten kan tore van den directeur der gemeentewer ken moeten inleveren een door hem en de werklieden onderteekenden staat, ver meldende het loondat hij aan eiken per soon per uur in de afgeloopen week heeft uitbetaald en den leeftijd der werklieden. 3ij het ontdekken van fraude ten aan zien van een en ander, vervalt hij in een boete van f25 voor elk feit, en bij niet- tijdige inlevering der arbeidsstaten in een boete van f 1.voor elk verzuim. Men schrijft aan de »Telegraaf:« In de jongste vergadering van den Raad der gemeente Bennebroek kwam o. m. de benoeming eener onderwijzeres aan de orde. De voorzitter wees den Raad met na druk op no. 1 der aanbeveling, zijnde vol gens inlichtingen de bekwaamste. De heer v. L. echter had bezoek van no. 3 gehad en oordeelde, dat zij de geschiktste was, o. a. omdat zij wind en regen had getrot seerd bij haar presentatie. Deze meening werd gedeeld door een tweeden Raadslid, terwyl de heer P. haar stemde, omdat, niettegenstaande zijne drukke bezigheden het dezer soUicitante toch was mogen ge lukken hem te spreken te krijgen en hy alstoen zijn stem beloofd had En met 4 van de 6 stemmen werd No. 3 benoemd. Men leest in het „N. v. d. Dag" De aalverkoopsters te Amsterdam, klagen steen en been, dat de Engelsche slokop, zoo als zij in haar wrevel onze buren aan de overzijde noemen, hun het brood uit den mond stoot. Zoodra toch tegenwoordig de Volendam- mers des morgens met haar vangst hier aan den wal komen, wordt die dadelijk door com missionairs voor Engelsche rekening opgekocht. De paling heeft zich op de reis in de bun reeds gesorteerd, door middel van een zeef of harp, in de eerste, tweede en derde soort. De eerste en tweede laag worden in platte kisten, die 25 Kg. kunnen bevatten, met ijs verpakt en per stoomboot naar Huil vervoerd. De onderste laag, zoo eigenaardig «schoen- veters" genaamd, is voor de venters alhier en vindt, tot groote schade van die menschen, weinig of geen aftrek meer. Iets dergelijks gebeurt met de Friesche pa ling. Deze wordt door kaagschippers aldaar voor Engelsche rekening opgekocht. Gedurende de reis van Friesland naar de reê van Texel, waar die schepen moeten worden uitgeklaard, om de reis naar een Eng. haven voort te zetten, sorteert de paling zichzelf op een wijze, als boven is gezegd. Die uitvoer is een van de redenen, waarom deze vischsoort zoo be langrijk in prys is gestegen, want John Buil vraagt naar geen geld. Voor eenige jaren kocht men aan Den Helder, bij de firma Korft' Zn., die eene uitgebreide visschery langs de Heldersche kust had, voor 10 cent een pond ('/a K. G.) dunne paling, geen aaldie liet men weer loopen plus 21/2 cent voor het villen, een middelsoort 15 a 20 cent en het dikste soort, voor inlegpaling, voor 25 en 30 cent het pond. Kom daar nu eens om Te Alkmaar heeft de Gemeenteraad B. en W. gemachtigd tot het verleenen van een crediet van f 750, ten einde den 30sten September a. s. de opening van de Cadettenschool aldaar voor de bevolking tot een feestdag te maken. In overleg met de aldaar bestaande Ver- eeniging Burgerkring* zullen volksspelen worden gehouden, opgeluisterd door een muziekuitvoering van het stedelijk muziek korps, waarna des avonds een flink vuur werk zal worden afgestoken op het afge sneden kanaalvak tegen over de Kanaal kade. W. de Vries, het bekende boertje van Kuikhorne* (een dorpje in Friesland), is overleden. De Vries was een vermaard wonderdokter* en had als zoodanig tot het laatste toe een zeer drukke praktyk. Van wijd en zijd, zelfs uit Holland en Zeeland, kwam men bij hem baat zoeken. De Vries is 72 jaar oud geworden hij was oorspronkelijk voor vee-arts opgeleid. Op den Amsterdamschen straatweg te Utrecht ontmoette Zondagnacht zekere W., in de Lage Weide ODder die gemeente woonachtig, een man, die een praatje met hem maakte en na hem eerst om een dub beltje te hebben gevraagd, het ten slotte zoover wist te brengen, dat W. zyn jas uittrok en deze den man liet zien. Nau welijks had deze het kleedingstuk echter in handen of hy ging er mede van door en was weldra in de richting der stad verdwenen, den bestolene verbluft achter latende. In de stad gekomen, werd de jas op het Vreeburg aan een man voor weinige stui vers verkocht, die echter geen klein geld hebbende, een rijksdaalder in betaling gaf, waarvan de verkooper hem het meerdere zou teruggeven. Deze deed zulks echter niet maar maakte zich, terwyl de kooper de jas bij het licht eener lantaarn stond te bekijken, ijlings met het geld uit de voeten. Hoewel de politie terstond met een en ander in kennis werd gesteld, is het deze nog niet mogen gelukken den dader te snappen. In den avond van 3 op 4 Juli omstreeks /4 uur zoo verhaalt de »Atj. Ct." lag de 6e brigade maréchaussees, onder commando van den Enrop. sergeant Bochart, in hinder laag op den spoordijk tusschen Tjot-Iri en Lamperme. Niet lang lag de brigade in stelling, toen een vijftal Atjehers op den dijk gezien werden. Men liet hen eerst onder schot komen. Na een welgericht salvo attaqueerden onze wak kere //masossees' den vyand, die verrast terug week en in het voorterrein trachtte te ontkomen. De brigade, die de vluchtelingen met de klewang achtervolgde, bespeurde ge lukkig nog intijds, dat nog andere Atjehers, p. m. 30 man, in loopgraven en kuilen zich genesteld hadden. Na op die bende een paar salvo's te hebben gegeven, werd met de blanke wapens aangevallen. Na een kort doch hevig gevecht blies de vijand den aftocht, vier dooden achterlatende, die allen met de klewang waren afgemaakt. Wij waren in de gelegenheid de in dit gevecht gebruikte sabels, alsmede de buitgemaakte klewangs te zieö. De diepe scharen getuigden van de geweldige houwen, die toegebracht waren. De sabel is in handen onzer dappere marechaussees een geducht wapen, en het is waarlijk geen wonder, dat de Atjehers voor zoo'n sabel-aanval een diepen eerbied beginnen te krijgen. Toen het gewapend detachement van Tjot- Iri op het gevechtsterrein verscheen, was het bloedig drama reeds afgespeeld toch gelukte 't onzen Tjot-Iriërs nog eenen vluchtenden vy and neer te schieten. Het drassig en begroeid terrein, maakte het verder vervolgen van de bende ondoenlyk, waarom tot den terugmarsch werd besloten. Er werden buitgemaakt 3 tromplaadgeweren, 1 donderbus, 4 klewangs, 3 rentjongs, 2 pa- troonzakken met munitie en een pak met pl. m. 300 scherpe patronen. Van onze zijde is slechts gewond dè Amboi- neesche marechaussee Wonko, die een klewang slag op het hoofd had, terwyl een ander marechaussee slechts eenige scheuren in zijn attilla had te betreureD, veroorzaakt door 's vijands klewanghouwen. Het gevecht had ruim tien minuten geduurd. Het pleit zeker voor onze brigadecomman danten, dat zy met zooveel tact en beleid der gelijke nachtelijke gevechten kunnen leiden. De sergeant Bochart heeft door zijn voort varend optreden veel bijgedragen tot het succes en getoond de overmacht niet te vreezen. Zaterdag bevonden zich, eenigen tijd voor het vertrek der Prinses Marie", drie heeren op den pier van IJmuiden, terwyl daar tevens twee andere heeren. logés uit Wyk-aan-Zee met een kind by zich, aan het vi8sclien waren. In een onbewaakt oogeblik viel het kind, dat zich buiten het hek had begeven, van den ruim 3 M. hoogen pier in zee. Op het hulpgeroep van den vader stortte zich de luitenant der artillerie W. G. A. Brewer geheel gekleed in zee en slaagde hy er in het reeds zinkende kind te grijpen. Belem merd door den sterken vloed, gelakte het hem met veel moeite den oever te berei ken en het genoegen te smaken den klei nen drenkeling in de armen van zyn vader terug te voeren. Naar wij vernemen, is in het proces- Carré in zake het bekende spoorweg-onge luk bij Kirchlangern nog altijd geen con clusie genomen. Den 25sten September zal te Berlijn de eerste uitspraak in die zaak plaats hebben. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft in booger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den schipper Joh. Slof, die door de Rechtbank aldaar was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, omdat hy in den avond van 24 April jl. den politie agent Botter onverhoeds van achteren aan gegrepen, op den grond getrokken en langs de straat naar den walkant van de Waeze gesleurd heeft, om hem daarin te werpen. Het Hof heeft het vonnis bevestigd, be halve ten aanzien van de straf, welke het te laag acht en niet in verhouding tot de laaghartige wijze, waarop het misdrijf is gepleegd. De duur der straf is thans be paald op 1 jaar en 6 maanden. Men meldt uit Groningen Het is den socialisten gelukt Dinsdag morgen den gerechtelyken verkoop bij Top in de Kerklaan alhier, te doen mislukken, tot welk werk zy Zaterdagavond in een openbare vergadering in »De Toekomst" en per advertentie in >De Wachter" waren opgeroepen. Terwyl een vrij groot getal socialisten vóór het huis en in de gang had post gevat, zoodat geen opkooperhet waagde naar binnen te gaan, kochten een paar partygenooten den door den deur waarder der directe belastingen onder den hamer gebrachten inboedel voor 59 cent. Een kachel met pijpen bracht op 1 cent, een linnenkast 2 cents. Toen de verkoop afgeloopen en het vrijheidslied gezongen was, gaf Urban verslag van het gebeurde. Een collecte ten behoeve van hen, die de 59 cents hadden uitgegeven, bracht op f 2.51. Het resteerende was voor de pro paganda, zei Urban. Te Utrecht staat in het Korte Ro- zendaal*, een steegje dat uitkomt op het Geerte-kerkhof, een bestedelingenhuis, waarin kinderen worden opgenomen, die niet in een weeshuis kunnen komen, en dat een zekere vrouw Jansen tot moeder" heeft. Verleden Vrydagavond, toen al de kin deren naar bed waren, werd het oudste meisje wakker doordat een lange kerel met een leeren pet op en gewapend met een groot mes zich vertoonde aan haar bed en haar met den dood dreigde, wan neer zy zou vertellen hetgeen zij nu zag.... De bewoners van het straatje kwamen het verschrikkelijk bezoek te weten, en zoo ook al de in het huis besteede kin deren. Zaterdagavond werden de kinderen door de dochter van vrouw Jansen naar bed gebracht, en zie, boven komende, zag ook zy het spook Nu werd de hulp van vier mannen ingeroepen, die heldhaftig de trap beklom men, om slechts weinige oogenblikken later met verschrikte gezichten terug te keeren, want ook zy hadden het spook gezienja, zy waren één voor één door den geest tegen den wand geslingerd. De intusschen te hulp geroepen politie-agen- ten bestegen nu met getrokken sabel de trap, kwamen boven, doorzochten alles, maar vonden niets. Ofschoon er niets ontdekt" is, duren de oploopjes avond aan avond voort en hoort men allerlei verschrikkelijke verhalen van het spook. Men zal zich herinneren, dat by het ongeluk aan boord van de Badende ko gel in den loop was blijven zitten. Die moest verwijderd worden, doch dit was een zeer gevaarlijke onderneming, aange zien hij er alleen uitgeschoten kon worden. Met dat doel stoomde de kruiser naar zee. Vooraf waren alle scheuren in het kanon, met stevige yzeren platen bedekt en bet geheele kanon werd met een wal van stee- nen, zandzakken en dikke eiken stammen omgeven. Een halve kardoeslading kruit werd uit de machinekamer, terwyl zich niemand op het dek bevond, met een elec- trischen vonk ontstoken. Doch tevergeefs, de kogel was slechts weinig vooruitgegaan. Een tweede proef werd genomen met een grootere hoeveelheid buskruit, zij had ech ter even weinig uitwerking. Toen besloot men een geheele kardoes in te brengen de vonk sprong over, het schot ging af en de kogel verliet den loop. Daarna keerde de Baden* weder naar de haven van Kiel terug, waar men haar angstig verbeidde. Onder de voorwerpen, welke men na het zinken van het Britsche pantser schip Victoria" op het water vond dry- ven, was ook de berichtendoos van Admi raal Tryon. Daar de geheimen, welke zulk een berichtendoos bevat, niet in handen van den vyand mogen vallen, is de doos op een bijzondere manier met lood zwaar gemaakt en de bodem is doorboord, zoo dat zy moest zinken in het water. Maar bij het zonderlinge ongeluk ge beurde alles omgekeerd. Het schip, waar aan men alle zorg had besteed om het te laten dryven, zonk, en de doos, die had moeten zinken, bleef dryven. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oo»t-lndl8: Verzanding» weg. Datum der ter Tydst. d.Unt. poit-bezorg, buil. ah Po»tk 25 Aug. 18 7.15 '»«t. 7.15 'sav. 12,30'» nam. 12.S0'»nam. 7.15'» ar. 8.45'» mor. 8.46'» mor. p. zeepost via Amsterdam, p. zeepost via Rotterdam p. Hollaudscke mail via Genua 22 p. Holl. mail via Marseille 29 p. Fransche mail via Marseille 18 p. Engelsche mail via Brindisi 25 p. Duitscbe mail via Napels 28 Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam.1 80Augs.| 7.15'sav p. mail over Engeland28 7.15'sav p. mail viaSt. Nazaire. 7 Sept.| 7.15'sav Naar Curagao, Bonaire en Aruba, St. Martin, St. Eustatius en Saba p. zeepoat via Amsterdam, p. mail via Southampton 30 Augs. eiken Dinsdag, Donderdag in Zaterdag. 7.15 's av. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 14 tot eu met 16 Aug. 1893. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: P. H. de CarpentierenM. E. Tienstra. BEVALLEN J. v. d. LeekKeyzer, d. M. HenkesSmak, z. T. LakKoopman, z. E. M. VerberneEkkers, z. A. S. Seybel v. d. Bos, d. A. DienaarBruin, d. G. Flui terv. Wolferen, d. N. VerboomSchellin- ger, d. A. A. C. PrellerLee wens, d. OVERLEDENS. v. Wolferen, 1 jaar. C. Breet, ruim 2 jaar. R. Zwaan, 49 jaar. J. C. Bock, 13 maanden. M. Dekker, ruim 7 jaar. 1 Levenl. aangegeven. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefs toom schip „Cycloop", op de reis van Vlisaingen Daar Batavia, is 15 Aug. te Port-8aid aangekomen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip //Utrecht," van Rotterdam, vertrok 15 Augustus van Perim. Het stoomschip »Gedé,« van Rotterdam, arr. 15 Augustus te Marseille. Het stoomschip »Merapi,« van Rotterdam, arr. 15 Augnstus te Batavia. Het stoomschip «Conrad,* naar Amsterdam, arr. 16 Aug. te Suez. Het stoomschip «Prinses Sophie,* van Am sterdam, arr 15 Augustus te Port-Said. Het stoomschip «Prins Hendrik,arr. 16 Augustus te Amsterdam. Het stoomschip Ardjoeno" vertrok 16 Aug. naar Rotterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1