't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL Adeltrots en Misdaad. «o. 2145. Woensdag 6 September 1898. 21ste Jaargang. Atoonnement VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Advertontlêii NIEUWSTIJDINGEN. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 86; p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per po»t 75 idem fl.12* id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 Buraux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Tan 1 tot 5 regels25 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 5 Sept. 1893. De Raad dezer gemeente zal hedenavond ten 7 ure vergaderen. Aan de orde zijn de volgende punten van behandeling - Beëediging benoemde leden van den gemeen teraad. 2. Benoeming van Wethouders en ambtenaren van den Burgelijken Stand. 8. Vaststelling rekening en verantwoording over 1892. 4. Mededeeling ingekomen stukken. 5. Benoeming en ontslag van onderwijzers en onderwijzeressen. 6. Vaststelling van het suppletoir kohier van den hoofd omslag over 1893. 7. Adres van onderwijzers over bepa ling hunner jaarwedden. 8. Adres van mej. de weduwe P. Jonker. 9. Adres van het bestuur van de Floralia-Vereeniging. 10. Adres van de Timmerlieden-Vereenigiug. 11. Kosten van de tienjarige tafels Burgerl. Stand. 12. Bezwaarschriften hoofdei, omslag 1893. Door de Afdeeling den Helder der Ned. Bond van Oud-onderofficieren is ter gelegen heid van H. M. verjaardag het n. v. telegram verzonden #De Afd. den Helder der Ned. Bond van Oud-onderofficieren te den Helder, op heden vergadering houdende, bieden uwe Majesteit hun' gelukwensch aan, waarop den lsten Sept. het n. v. antwoord is ontvangen.' 't Loo 1/9 '93. Aan het Bestuur van den Afd. den Helder der Ned. Bond van Oud-onderofficieren te den Helder. #Hare Majesteit de Koningin-Regentes betuigt u allen hoogstdezelve dank voor de geluk- wenschen, Hare Majesteit de Koningin aan geboden." De Adjudant van Dienst, w. g. VAN DE POLL. De Gemeenteraad van Wieringen heeft tot gemeente-ontvanger benoemd den Heer H. Westerhuis. De Staatscourant" van 2 dezer bevat .een kon. besluit van 25 Aug. jl., waarbij op de voordracht van den Raad van Minis ters wordt bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 1(5 September a.s., des namiddags 3 uur. Bij kon. besluit van 30 Augustus jl. is tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1893, benoemd de beer mr. A. van Naamen van EemneB, lid van die Kamer. Als opvolger van professor Tilanus, tot hoogleeraar in de chirurgie, is voor eenige dagen benoemd dr. Rotgans, privaat docent aan de Universiteit te Utrecht. Dr. Jacob Rotgans, geboren te Terschelling in 1859, studeerde te Amsterdam eerst voor militair-, later voor civiel geneeskundige. Twee jaren na de volbrachte studie pro moveerde hij »cum laude* op een proef schrift, dat getuigenis aflegde van den ernst, waarmee de studie der anatomie was op gevat, getiteldBijdrage tot de kennis der laatste vier hersenszenuwen. c Zooals bekend is, zal jhr. Yan der Wjjck, de nieuw benoemde Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië, te Genua scheep gaan op de Prins Hendrik", van de Maat schappij Nederland*, die 9 September e. k. van Amsterdam naar Batavia vertrekt. Yoor Z.E. is op het campagne-dek van genoemden bodem een teak-bouten hut ge bouwd, bevattende slaapvertrek en bad kamer, die beide zoo gerieflijk mogelijk worden ingericht. Tevens zijn nog twee losse dekhutten aangebracht voor de familie van Z.E. De kapiteinskamer zal gedurende de reis voor den gouverneur-generaal ter beschik king zijn gesteld, om dienst te doen als zit- en werkkamer. Omtrent den gezondheidstoestand van Amsterdam verneemt men dat die op dit oogenblik uitstekend is. Ziekten van bui tengewonen aard komen niet voor, en de sterfte is zelfs ver beneden den norm. Zijn er anders in een week 180 a, 190 sterf gevallen te constateeren. thans was dat cijfer in de afgeloopen week slechts 155. Natuurlgk komen in dit seizoen, als altijd veel buikaandoeningen voor. De twijfelachtige gevallen worden getrouw onderzocht, doch van cholera asiatica is geen spoor ontdekt. In de geheele provincie Noord-Holland deed zich nog maar één geval voordat van een patiënt te Zaandam, wiens ziekte een weinig ernstig karakter vertoonde, zoodat de lijder dan ook volkomen her stelde. Blijkens eene mededeeling van bet consulaat-generaal van Zweden en Noor wegen te Amsterdam heeft de Noorweeg- sche regeering de prov. Noord- en Zuid- Holland en Zeeland besmet verklaard we gens bet voorkomen van gevallen van azia- tische cholera. Gezagvoerders van naar Noorwegen bestemde schepen worden in verband hiermede er opmerkzaam op ge maakt, dat elk schip, komende van een buitenlandsche haven, welke besmet ver klaard is wegens Aziatische cholera, vol gens de bepalingen van het Kon. besluit van 27 Aug. 1892 verplicht is bjj aan komst in een Noorweegsche haven de quarantainevlag te hjjschen en geen ge meenschap te houden met den wal, alvo rens een onderzoek zal zjjn ingesteld naar den gezondheidstoestand der opvarenden. Twee meisjes uit Harlingen, dochters van een visscher, zijn naar Amerika ver trokken, om onder de Mormonen te wor den opgenomen. Yooraf zijn ze te Amster dam onderwezen in de Engelsehe taal en in de beginselen van het Mormoonsch evangelie. Te Herwijnen kreeg dezer dagen een arbeider een hevige cholerine, doch door spoedige geneeskundige hulp werd erger voorkomen. Hg had als weddingschap aan genomen 10 oude pekelharingen achter elkander op te etenhg bracht het tot 7, toen de dorst hem belette ook de anderen op te peuzelenom de dorst te lesschen at hij ten slotte een mandje met blauwe pruimen op. De beide Franschen, die van spion- neeren verdacht te Kiel gevangen genomen zjjn, trokken sedert de aankomst van het jacht Insect* de aandacht der Kielsche politie door hun vreemd gedrag. Zij wer den geruimen tijd door twee detectives nagegaan. Hun uitgebreide bekendheid met de streek wekte verbazing. Zjj waren zoo voorzichtig nooit op hun tochten aantee- keningen of afbeeldingen te maken, zoo dat zij niet op heeterdaad betrapt konden worden. Naar de »N. Bred. Cr.« met zeker heid mededeelt, zal het volgend jaar een aantal van 100 cadets worden toegelaten tot de Koninklijke Militaire Academie en voortaan ieder jaar een gelijk aantal. De driedubbele moord te Marolleput. De j/Midd. Ct." bevat de volgende bijzon derheden omtrent den moord, waarvan wjj in ons vorig nommer gewag maakten Het geheele land van Kadzand ia in be roering tengevolge van de vreeselijke misdaad, die in den nacht van Woensdag op Donderdag gepleegd is in het gehucht Marolleput, ooge- veer drie kwartier van Oostburg en bijna op geljjken afstand van Nienwvliet gelegen. Daar huisden in een kleine woning, die, behalve dat zjj grenst aan een onbewoond huis, geheel alleen staat, drie vrouwen, de grijze wednwe Bart en hare twee dochters, waarvan de oudste gehuwd was met zekeren M. Lampier, en de jongste, eenigszins gebrek kig, nog in ongehuwden staat verkeerde. De menschen waren arm de oudste dochter verdiende wat zjj kon met op het land te werken, terwijl de jongste, als 't er was, naai werk verrichtte. In den morgen van Donderdag werden, wij hebben het reeds in 'c kort gemeld, deze drie vrouwen op afschuwelijke wijze vermoord ge vonden. Het lijk van de onde moeder werd op on geveer 200 meter afstand van het huis gevon den, klaarblijkelijk door ruwe knodsslagen gedood. Nabij het buis lag het lijk van de jongste dochter, met een steek in den hals en in het hoofd, terwijl in de woning zelve de vrouw van Lampier gevonden werd met een snede in den hals, die het hoofd bijna van den romp had afgescheiden. Blijkbaar waren de vrouwen te bed geweest. De dader schijnt de gehuwde vrouw in het bed aangevallen te zyn, de jongste dochter buiten de deur in handen gekregen te hebben en de oude vrouw, die op de vlucht getogen was, te hebben achtervolgd en gedood. De aanleiding tot de daad moet aan roofzucht toe te schrijven zyn, want in de woning van de vermoorden vond men kisten en kasten opengebroken en den inhoud over den vloer. De oude vrouw was kort geleden in het bezit gekomen van een erfenis van een paar honderd francs, die grootendeels verdwenen zyn. De klok in huis was op 10 uren blijven stilstaan en men meent dat de daad tusschen dat uur en vier uren des morgens moet ge pleegd zyn. De naaste buren van de vermoorden wonen op ongeveer 4 a 500 meter van het huis, waar de misdaad gepleegd is, en hebben gee nerlei gerucht gehoord. Donderdagmiddag is de justitie van Middel burg naar Oostburg gekomen en heeft verge zeld van den heer J. J. Berdenis van Berle- kom, arts, een onderzoek ingesteld. Dat onderzoek heeft er toe geleid, dat ver- schilende personen gearresteerd zyn, veelal landloopers of menschen met een slecht ver leden zy zyn echter ten deele weder losge laten. In de eerste plaats is in verzekerde bewa ring genomen M. Lampier, de man van de oudste dochter van de weduwe Bart. Hij leefde niet in de beste verstandhouding met zijne vrouw en hare familie en was koe wachter op de hofstede van den heer De Millians. Hy kwam geregeld slechts eenmaal 's weeks thuis om zijn waschgoed te brengen. Deze man heeft geen gunstig verleden op jeugdigen leeftijd werd hij wegens brandstich ting veroordeeld tot vyf jaren gevangenisstraf, welke straf hij ook ondergaan hoeft. Naar het gerucht wil, moet hij niet wel bjj het hoofd zijn. Verder is hij voorde tweede maal getrouwd. Lampier is tenger van gestalte en van een zwak niterlijk, wat niet overeenstemt met de zware verwondingen, die zjjn toegebracht. In de tweede plaats werd gearresteerd ze kere P. Cauwels, iemand van zeer ongunstig uiterljjk, die vroeger in het thans ledig staande huis naast de vermoorden gewoond heeft en met hen niet in de beste verstandhouding stond. Deze is echter 's avonds weder in vrij heid gesteld, evenals een ander inwoner van Oost burg, die eenigen tijd in arrest was. De ljjken van de vermoorden werden Don derdagavond naar het lijkenhuis op de alge- meene begraafplaats overgebracht en Vrijdag ochtend zjjn zjj geschouwd door de heereu J. J. Berdenis van Berlekom, van Middel burg, De Glopper, dokter te Aardenburg, en Dikkenbnrg, art3 te Zuidzande. Een belangrijke bijzonderheid is nog dat onder Oostburg een week geleden ook inbraak werd gepleegd en dat Woensdagmorgen op den weg van daar naar Zuidzande in de bunrt van de Marolleput eveneens inbraak is gepleegd. De justitie zet met onvermoeiden ijver het onderzoek voort. Donderdagavond tot na elven was zjj bezig met het hooren van verdachten en getuigen, en Vrijdagmorgen was zjj vroeg tijdig weer te Marolleput om het onderzoek voort te zetten. Nader vernemeD wij, dat de snjj- en steek wonden waarschijnlijk zijn toegenracht met een groot, scherp en puntig mes, terwjjl de slagen op het hoofd der oude vrouw vermoedelijk zijn toegebracht met een uit een heg weggenomen knuppel. De «Middelb. Ct.sc bevat nog eenige nadere bijzonderheden De moordenaar schijnt, na zjjn laatste slacht offer gedood te hebben, zich met groote spron gen te hebben verwijderd. In de vochtige klei van den weg toch zjjn diepe indrnksels van mansvoeten te zien. Behalve Lampier, die nog in arrest zit, zijn nog achter slot en grendel gebracht een twee tal landloopers, waarvan de een in het bezit bleek te zjjn van eene met zes scherpe patro nen geladen revolver, terwijl hjj bovendien nog losse patronen bij zich had. Hij is een vreemdeling, die uit Frankrijk hierheen geko men is en die zich kapitein van een schoener noemt. Vermoedelijk echter is noch hy, noch de andere landlooper eenigermate bij den moord betrokken. Aan de vrouwen was wel een erfenis ten deel gevallen, doch het bedrag er van was nog niet uitbetaald. Vorder moet uit de ver klaringen van den verdachten M. Lampier nog gebleken zijn, dat de ongehuwde dochter ver moedelijk een honderd franken bezat. Lampier is uiterst kalmtoch rusten zware vermoedens op hem. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg. Datum der ter Tijdst. d.Uat. post-bezorg. busl.uh Postk p. zeepost via Amsterdam. 8 en 22 Sept' 7.15 'sav. p. zeepost via Rotterdam 15 en 29 7-15 'sav. p. Hollandseke mail via Genna 5 en 19 12,30'snam. p. Holl. mail via Marseille 12 en 26 12.30'snam. p. Fransche mail viaMaraeillc 15 en 29 7.15'sav. p. Engelsehe mail via Brindisi 8 en 22 8.45'smor. p. Duitsche mail via Napels 25 8.45'smor. Naar Guyana (Suriname): 20 Sept. 11 en 25 u 7 p. zeepost via Amsterdam p. mail over Engeland p. mail via St. Nazaire. 7.16'sav 7.15'sav 7.15'sav Naar Curagao, Bonaire en Aruba, St. Martin, St. Euatatiua en Saba p. zeepost via Amsterdam, p. mail via SouthamptOQ 20 Sept. eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. 7.15 's av. 12.80 's nam. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 31 Aug. tot en met 2 Sept. 1898. ONDERTROUWD: W. v. d. Hoeven,ree der en J. Jansen. M. Leeuw, werkman, en P. Zwaan. GETROUWDD. Engers en E. Buitenkant. BEVALLEN P. C. HoeksemaPietringa, z. S. C. v. MeirRisseeuw, d. N. Grande Schagen, d. A. E. G. HollaarHartsinck, z. D. J. Timmermanv. d. Hert, z. E. Reu versKuiper, z. OVERLEDEN: M. J. Veentjes, 3 m. C. D. v. Wijngaarden, 20 j. G. Markns, 23 m. H. Mooyman, 55 j. A. Willemse, 15 j. A. Bakker, 7 w. Marine en Leger. Het bevel over Hr. Ms. fregat „De Ruyter," bestemd om in het najaar naar Oost-Indië te vertrekken, is Vrijdag alhier aanvaard door den kapt. ter zee C. Hoffmann, ter vervanging van den kapt. ter zee D. G. Brand, die eervol van dat bevel is ontheven. De officieren van gez. 1ste kl. S. A. van Leer en E. J. Borgesins zijn alhier geplaatst, resp. aan boord van Hr. Ms. ramschip „Schorpioen" en bij het maritiem hospitaal. De 2de luit.-kwartierm. H. N. van Rantwijk, van het 2de reg. inf. te 's Hertogenbosoh, is met 16 dezer overgeplaatst bij het le reg. inf. alhier. De Inits. ter zee lste kl. L. N. de Bruijne en G. L. Goedhart, benevens de luit. ter zee 2de kl. H. A. Schoonhoven zijn Zaterdag werkzaam gesteld als officier instructeur bij het Kon. Insti- tuut alhier, ter vervanging van de lnits. ter zee lste kl. W. J. Cohen 8tuart en P. Scholten, die geplaatst zijn aan boord van Hr. Ms. schroef- stoomschip lste kl. „De Ruytèr," die in October naar Oost-Indië zal vertrekken, en van den luit. ter zee lste kl. R. Reinders, die op non-act. is gesteld. De luitB. ter zee 2de kl. W. Cornelis en A. J» Kleijnenherg zijn geplaatst aan boord van Hr. Ms. scbroefstoomscbip le kl. „De Rnyter," dat in het najaar naar Oost-Indië zal vertrekken. 16) Uit de papieren heb ik gezien, dat het geen sprookje is. Waar zyn die papieren In het archief. Laat ze mij eens zien, eerder geloof ik toch niet aan dat zoogenaamde huwelijk. Gehoorzaam stond Willy op en het echt paar begaf zich naar het archief; zorgvuldig sloot Rogalla de kleine yzeren denr achter zich. Toen keek zij onderzoekend in het rond. De muren van het archief waren geheel ver borgen achter boekenrekken, gevold met onde, bestoven bnndels akten en geel geworden per kamenten. Enkele met ijzer beslagen kastjes, zooals men vroeger gebrnikte tot het bewaren van geldswaarden, stonden verroest en besto ven in de hoeken der kamer. Oogenschynlyk werden ze niet meer gebruiktin hare plaats werd een moderne brandkast gebezigd. In die brandkast lagen de gewichtige documenten der bezitters van Altenbrak; in die kast vermoedde Rogalla ook die verwenschte hu- welykspapieren en haar oogen bleven vol ver wachting op die leelyke zwarte yzeren kast rusten. Rogalla, sprak Willy met bedwongen ontroering, voor de eerste maal staat ge in deze kamer, waaraan sedert eeuwen de her inneringen van ons geslacht verbonden zyn. In woeste tyden heeft de toren aan myn voor vaderen bescherming verleend, hij heeft hen gered voor de woede der oproerige boeren hij alleen bleef over uit den brand, dien de Zweden in het slot hadden aangestoken, hy overleefde de stormen van den Dertigjarigec Oorlog, hy was steeds het zinnebeeld van ons geslacht. Zyn afbeelding siert ons wapenschild, en onze wapenspreuk luidtTrouw en sterk Ik ken de geschiedenis van ons geslacht, viel Rogalla in. Wat bednidt die vreemde in leiding Wat die beduidt luidde Willy's weder vraag. Zy beduidt, dat een nakomeling van zulk een geslacht zich niet door leugen en bedrog in het bezit van geld en goed kan stellen. Met verbazing zag zy, hoe haar man naar den schoorsteen ging en op een krul drukte in het lofwerk der lijst rondom het portret, dat den schoorsteen versierde. Langzaam en zonder gedruisch schoof het portret ter zyde en men zag een klein geheim vak, dat diep in den dikken munr liep. Boven op andere be stoven en geel geworden papieren lag een groote verzegelde brief. Willy nam dien er uit en liet hem aan zijn vrouw zien met de woorden In myn byzyn heeft mijn broeder die papieren hier neergelegd. Met eigen oogen zag ik het huwelyksbewys van den podesta van Frati, een dorpje op het eiland Sicilië ook zag ik de geboortebewijzen van Marghe- rita Montelli en van haar kinderen, die onder hnn moeders naam in het geboorteregister zyn ingeschreven. Kijk, het opschrift is Eduards hand#Aan myne echtgenoote Margherita Von Altenbrak, geboren Montelli. Behelzende de bewyzen van ons huwelijk en myn testa ment." De geboortebewijzen der kinderen zyn door Ednard eigenhandig voorzien met de verklaring, dat hy de kinderen uitdrukkelijk als de zyne erkent. Op myn eer en recht schapenheid vertrouwende, heeft Eduard deze documenten hier in het archief neergelegd. En waarom hebt ge die papieren niet reeds lang aan je schoonzuster, Signora Mon telli overgegeven vroeg Rogalla honend. Zeg waarom hebt ge daarmee tot heden gedraald Rogalla, riep hij verwytend. Zij kwam naast hem staan en zacht bijna sidderende klonk het van haar lippen Ik zal het je zeggen, waarom ge het niet gedaan hebt. Omdat ge te lafhartig zijt om een vast besluit te nemen en daarnaar te handelen, omdat ge in besluiteloosheid gehoopt hebt, dat een onvoorzien toeval je te hulp zou komen omdat ge langs sluipwegen wilt verkrijgen, wat door een enkele vastberaden handeling bereikt kan worden. Daar is de haard, er lig hier genoeg oud papier om een vuur van aan te steken, hier zijn lucifers dan één enkele worp, een enkele beweging van je hand en dia papieren zijn vernietigdwij en onze kinderen zyn erfgenamen van Altenbrak. Rogalla gij zyt waanzinnig 1 Neen ik heb slechts den moed om te doen, wat ik noodig oordeel. Ik wil niet terug- keeren tot de vergulde armoede van vroeger, ik wil niet, dat myn kinderen van hun erf deel beroofd worden. Ik eisch van je, dat ge de papieren vernietigt, die aan die vrouw een schijn van recht geven. Een schijn van recht? Ja, een schijn I Of denkt go, dat een huwelyk geldig is, dat in een afgelegen dorpje gesloten werd tegen den wil des vaders en zonder het noodige verlof der overheid Ik geloof niet, dat het gerecht of de koningin ons nadeel zouden beslissen. Maar een proces over een erfenis gaat altyd gepaard met on aangename nevenzaken ge kunt dat ver mijden wanneer ge die papieren vernietigd. Zou Margherita geen afschriften kunnen krijgen Dan kunnen wij nog altyd een proces beginnen, maar het zou beter zyn de bewijzen te vernietigen. Hoe zou dat kunnen? Er zyn altijd wel menschen te vinden, die tegen goede betaling alles ondernemen. Misschien is de man dien ge verwacht, wel een geschikt persoon daarvoor het kost slechts een vraag spreek er eens over, misschien weet hij daar wel een middel voor. Willy stond in hevigen tweestryd. Geheel zijn inborst kwam in opstand tegen zulk een eerlooze daad, en toch was liy aan het bezit van de baronnie al zoo gewoon geworden, dat zijn zwak karakter geen weerstand meer kon bieden aan de verleiding. Hij woog de hem toevertrouwde papieren in zijn hand en volgde met angstige blikken de bewegingen zijner vrouw, die verscheidene stapeltjes oude cou ranten in den haard wierp. Nu hield zy een brandenden lucifer tegen het papier, dat wel dra lastig opvlamde. Met opgericht hoofd stond Rogalla bij het vuur, dat haar gelaat spookachtig verlichtte. De brandstapel is bereid, sprak zy. Willy beefde zichtbaar, bij drukte het pakket vast tegen zijn borst. Neen, Rogalla, ik kan niet, bracht hy met moeite uit. Lafaard I siste zy. Geef mij die papieren Zy strekte haar hand uit. Onder den invloed van den sterken wil zyncr vrouw wilde hy de gewichtige documenton aan haar toereiken, daar werd geklopt. Rogalla werd rood van toorn. Geef hiergebood zij met gedempte stem, doch Willy's eergevoel was plotseling ontwaakt, hij wierp het pakket in het ge heime vak terug, een druk op de veer en zonder gedrnisch sloot het portret de verbor gen ruimte in den muur weder af. Toen ging hij naar de deur. De huisknecht meldde de komst van een heer, die den baron wenschte te spreken. Hy was met het rytuig naar het station gekomen. Het is goed, antwoordde Willy. Laat dien heer in myn kamer binnen. Als een standbeeld stond Rogalla nog steeds voor den haard, waarin de vlammen langzaam de oude couranten verteorden. Rogalla, sprak Willy, ik kon niet ban delen, als een eerlooze. Ik ben een Altenbrak. Ik bid je, spreek nooit weer over deze zaak. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1