't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. GbmH van Helfler Ho. 2146. Zaterdag 9 September 1893, 2l«te Jaargang. KALENDER DER WEEK. 3 NIEUWSTIJDINGEN. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36. Opkomst der Zon 5 n. 28 m. Onderg. 6 u. 25 m. SEPTEMBER (Herfstmaand, 30 dagen). Zondag 10 Nieuwe Maan. Israël. Nieuwjaar, idem. Maandag 11 Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrydag 15 Zaterdag 16 O ZITTING van Dinsdag 5 September 1898. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig zijn aanvankelijk 18 leden De tribune is vry talrijk bezet. Onmiddellijk na do opening der bijeenkomst draagt de Voor zitter het presidium tijdelijk over aan den oudsten Wethouder, den heer Maalsteed, die daarop van de herkozen Raadsleden, de heeren Beukenkamp, Hoogenbosch, Korver, Spruit en Van Twisk en van het nieuwbenoemde lid, den heer Riesselman, een bevestigend ant woord ontvangt op de vraag, of zij bereid zijn, de bij de wet gevorderde ambtseeden af te leggen. Achtereenvolgens leggen daarop de genoemde heeren in handen van den lijdelyken Voorzitter de beide eeden af, worden door hem met hunne herbenoeming en benoeming geluk gewenscht en nemen zitting. De heer Beu kenkamp aanvaardt weder het Voorzitterschap. Er wordt vervolgens overgegaan tot de ver kiezing van twee Wethouders, tengevolge van de periodieke aftreding als zoodanig van de heeren Groen en Vos. 't Eerst hoeft eene stemming plaats voor de vervulling der va cature Groen. De heer Groen bekomt 8, de heer Zur Mühlen 4, de heer Hoogenbosch 2 stemmen, do heeren Van Neck, Korver, Fran ken en Hordijk ieder 1 stem. (De heer over de Linden komt ter vergadering.) Een tweede vrije stemming heeft plaats, waarvan de uit slag is, dat ook nu^geene volstrekte meerder heid verkregen wordt. De heer Groen bekomt 7, de heer Zür Mühlen 5 en de heeren Van Neck en Korver, ieder 2 stemmen, de heeren Hordijk, Verfaille en Franken ieder 1 stem. Er volgt nu eene herstemming tusschen de heeren Groen en Zur Mühlen. Eerstgenoemde wordt herkozen met 12 stemmen. Op den heer Zur Mühlen waren 6 stemmen uitgebracht en 1 briefje was oningevuld. Op de vraag van den Voorzitter, of de benoemde zich de op hem uitgebrachte keuze laat welge vallen, antwoordt de heer Groen met een woord van dank aan zijne medeleden voor het in hem gestelde vertrouwen en met de verze kering, dat hij het belang der gemeente en van hare bevolking, zooveel in zyn vermogen is, zal bevorderen. Vervolgens werd eene stemming gehouden, ter voorziening in de va cature Vos. Herkozen wordt de heer Vos met 10 steramen. De heeren Zur Mühlen en Kor ver verkregen ieder 2 stemmen, de heeren Fanken, Hordijk, Oudenhoven en Verfaille ieder 1 stem Er was 1 briefje oningevuld. De vraag van den Voorzitter of de heer Vos zijne benoeming aanvaardt, wordt door hem toestemmend beantwoord, met betuiging van erkentelijkheid voor het in hem gasteld ver trouwen en met de verzekering, dat hy zal trachten dit vertrouwen zich waardig te maken. Aan de orde wordt nu gesteld de benoeming van twee ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Eerst wordt eene stemming gehouden voor de vervulling der vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer Groen. De heer Groen wordt herkozen met 13 stem men. Op den heer Vos werden 4 stemmen uitgebracht en op den heer Oudenhoven 1. Er was 1 briefje in blanco. De heer Groen verklaart zich bereid tot de aanvaarding ook van deze betrekking, op wier groote belang rijkheid door hem wordt gewezen. By eene volgende herstemming wordt ook de heer Vos herkozen met 14 steramen. De heeren Zur Mühlen en Oudenhoven verkregen ieder 1 stem. Er waren 3 briefjes in blanco. Ook de heer Vos verklaart zich bereid, de betrekking, waartoe hy herkozen is, te blyven vervullen. Met het oog op de vaststelling der rekening en verantwoording over den dienst van 1892, geschiedt voorlezing van het rapport, opge maakt naar aanleiding van het onderzoek, dat in de afdeelingen van den Raad ten aanzien der administratie heeft plaats gehad. Slechts enkele opmerkingen komen in dat rapport voor. De vraag was gerezen of de heffing van marktgelden wettig kon worden genoemd, schoon ook de Verordening, daarop betrekking hebbende, nog niet door de bevoegde Macht was gearresteerd. Deze vraag was door de aanwezige leden bevestigend beantwoord. Er was gesproken over de toekenning eener gra tificatie van f 10.aan den Inspecteur van Politie, wegens buitengewone werkzaamheden ter gelegenheid van de Kermis, terwyl deze beambte als marktmeester eene toelage van f 100 geniet. Door één lid was daartegen bezwaar gemaakt. En eindelyk was het verlangen te kennen gegeven, dat de post, groot f 225, voor bureaukosten by de dd. Artillerie-Schuttery, behoorlijk werd gespecificeerd. Overigens wa ren geene bedenkingen gerezen en werd, na mens de Commissie van rapporteurs, door den generalen rapporteur voorgesteld, de rekening der gemeente, alsmede die van het Burgerlijk Armbestuur, van 't Algemeen Weeshuis en van de dd. Artillerie-Schuttery de laatste behoudens nadere goedkeuring van HH. Gedep. Staten dezer provincie goed te keuren. Naar aanleiding van den inhoud van dit rap port, wordt door den heer Oudenhoven ge sproken over hot daarin geopperde bezwaar tegen eene gratifioatie van den Inspecteur van Politie. Spreker merkt op, dat aan de agenten van Politie eene gratificatie voor hunne diens ten by de laatstgehouden jaarmarkt is uitge keerd aan den Inspecteur echter niet. Hy vindt geen enkele reden om dien beambte het hem toekomende bedrag te onthouden. De Voorzitter merkt op, dat de vorige spreker gelegenheid heeft, om nader op dit onderwerp terug te komen, terwyl de vergadering over de toekenning der bewuste gratificatie kan beslissen. De verschillende posten van ont vangst en uitgaaf worden daarop voorgelezen en slechts enkele malen wordt vóór de goed keuring er van het een of ander in 't midden gebracht, zonder dat dit evenwel aanleiding geeft tot het nemen van besluiten. Door den heer Van Neck wordt het verlangen te ken nen gegeven, dat gefailleerde personen, nadat zy zich weer hebben hersteld, opnieuw in den hoofdelijken omslag zullen worden aangeslagen. Door den heer Maalsteed en door den Voor zitter wordt opgemerkt, dat zulks in 't zelfde jaar, waarin de gefailleerde van de lyst der aangeslagenen is afgevoerd, niet mogelyk is. Door den heer Oudenhoven wordt do wensch herhaald, onlangs door den heer Ver faille geuit, dat de administratie der Gemeente reiniging afzonderlyk mocht worden gehouden. Met verzekering des Voorzitters, dat die ad ministratie voor de leden steeds ter inzage beschikbaar is, neemt de heer Oudenhoven voor 's hands genoegen. Met eenparige stemmen worden goedgekeurd de by de reke ning gevoegde staten der on in vorderbare pos ten in zake hoofdei, omslag en belasting op de honden, respectievelijk ten bedrage van f2842.55 en f 136.25. By de goedkeuring dezer Staten voeren het woord de heeren Van Neck, Hordyh. over de Linden, Verfaille en de Voor zitter. Opnieuw wordt gesproken over den aanslag van gefailleerden, die zich opnieuw hebben gevestigd en over aan te wenden po gingen, om by faillisement althans een deel der belasting-penningen in de kas der ge- meeate te doen vloeien. Dit laatste meent de Voorzitter, ligt op den weg van den Gemeente- Ontvanger, die met de inning der belastingen is belast. By de vaststelling der met een uadeelig saldo sluitende rekening van het Algemeen Weeshuis, wordt door den heer Korver de wensch uitgesproken, dat by over schrijding der uitgaven voortaan vooraf de machtiging van den Raad moge worden aan gevraagd. Mede bespreekt de heer Korver de boven aangehaalde post van f225, op de re kening der schuttery voorkomende, En nadat de Voorzitter verzekerd had, dat hij den wensch naar meerdere specificatie aan den heer ma joor-Commandant zal overbrengen, werd door den heer Korver aanbevolen, om van de ge maakte opmerking mededeeling te doen aan HH. Gedep. Staten, aan wie nadere goed keuring deze rekening alsnog moet worden onderworpen. De onderscheidene rekeningen, met de daarby behoorende Concept-besluiten, worden daarop achtereenvolgens goedgekeurd. By de rekening der Schuttery stemde alleen de heer Korver tegen en hield de heer Ries- solmann zich buiten stemming. De overigo rekeningen werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Rekening van de gemeente Ontvangsten f 209.149.9S Uitgaven 197.119.65j Batig saldo, f 12.030.27j Rekening Burgerlijk Armbestuur: Ontvangstenf 11.666.91 Uitgaven- ll.024.01j Batig saldo f 631.891 Rekening Algemeen Weeshuis Ontvangstenf 13.768.09 UitgavenI4.276.60j Nadeelig saldo f 613.61 j Rekening dd. Artillerie-8chutterij Ontvangstenf 1.995.44 Uitgaven- 1.679.93 Batig saldo f 416.61 Mededeeling geschiedt, dat HH. Gedep. Staten hunne goedkeuring hebben gehecht aan het in de vorige zitting genomen Raadsbesluit tot nadere regeling der jaarwedden van het onderwyzend personeel aan de gemeentescho len en dat het aandeel der gemeente in de kwade posten der grond- en personeele belas ting over 't laatst afgesloten dienstjaar bedraagt f 2104.79*. Een en ander wordt voor kennis geving aangenomen. Tengevolge van be merkingen, door HH. Gedep. Staten gemaakt op de by dat College ingezonden verordening tot heffing van leergelden op de Zeevaartkun dige School alhier, worden in die verordening enkele wyzigingen van geringe beteekenis aan gebracht. Er geschiedt mededeeling, dat de gronden, benoodigd tot uitbreiding der algemeene begraafplaats van het ryk te ver- krygen zyn voor de som van f 200. Op de vraag van een der leden, antwoordt de Voor zitter, dat die gronden pl. m. 1 H.A. groot zyn. Zonder verdere discussie, verleent de vergadering aan B. en W. machtiging, om tot aankoop over te gaan. De eindcijfer» Tin de onderscheidene hoofd»tukken dezer rekening hebben we raede in een onzer vorige ■ommer» onder de lieawatüdingen vermeld. Achtereenvolgens hebben de volgende be noemingen plaats: 1. tot onderwijzer aan school no. 3 le vacature (Voordrachtdo hh. IJ de Wendt te Hol werd, J. Jansen te Haar lem en J. Schröder, te Dederasvaart) wordt gekozen de heer De Wendt met 17 stemmen. De heer Jansen verkreeg 1 stem en 1 briefje was in blanco2. 2e vacature aan die school (Voordracht: de hh. P. Tuyu en J. Jansen beiden te Haarlem en J. bchroder, te Dedomsvaart) gekozen de heer Tuyn met stemmen; de heer Jansen verkreeg 4 stemmen, de hr. Schröder 1 stem; 3. totonderwyzer aan school No. 4 (Voordracht: do hb. G. Schouten te Apeldoorn, P. Tuijn te Haarlem en G. de Boer te Daarlerveen) wordt gekozen de hr. Schouten met 16 stemmen; de heer Jansen verkreeg 2 stemmen, 1 blanco4. tot onderwijzeres aan school no. 5 (Voordracht de dames S. C. G. Schadee alhier, T. Vonk, te Dronnjp on M. E. A. P. Baebel te de Valk) wordt gekozen mej. Schadee met 14 stemmen; mej. Vonk verkreeg 3 stemmen, blanco 2 5. tot onderwijzeres aan school No. 6 (Voordracht: de dames C. H. Lavell te Arnhem. A. Wjjn te Wieriogorwaard en J. E Heijmans te Tiel) wordt gekozen mej. Lavell met 18 stemmen blanco 18- tot onderwijzeres aan school No. 7a (Voordracht do dames M. E. A. P. Raebel te de Valk, T. Vonk te Dronrjjp en A. Wijn, te Wierin- eerwaard) wordt gekozen mej. Raebel met 14 stemmen-, mej. Vonk verkreeg S stemmen, mej. Wijn 1 stem 1 blanco7. tot'Onder wijzer aan laatstgenoemde.school (Voordracht de hh. H. Snel, te do Valk, J. Jansen te Haarlem en G. do Boer te Daarlerveen) wordt t'ekozen de heer Snel met 14 stemmende hh. Jansen en de Boer verkregen resp. 3 en 2 stemmen J 8. mede tot onderwijzer aan die school (Voordracht de hh. J. Jansen, te Haarlem, G. de Boer te Daarlerveen on J. de de Jong te Appelscha) wordt gekozen de hr. Jansen met 17 Btommon de hh. de Boor en de Jong bekwamon ioder 1 Btem9. tot on- derwjjaer aan do school No. 71), jaarwedde 1900 (Voordracht: de hh. A. Boer teMiddel- slum H. Vos, te Emraen en G. Kieldor te Leeuwarden) wordt gekozen do hr. Boer met 18 stommen de hr. Kielder bekwam 1 stem 10. tot ouderwijzer aan deiellde school, jaarwedde 1550 (Voordracht: de hh. H. de Liefde alhier, H. Snel te de Valk oo IJ. de Wendt te Holwerd) wordt gekozen de hr. de Liefde met 17 stemmen; do hh. Snel en de Wendt verkregen ieder 1 stem. Op haar daartoe gedaan verzoek, wordt uit hoofde van voortdurende ongesteldheid, een eervol ontslag verleend aan mej. N. G. Seven- huijsen, als onderwijzeres aan de school No. 7a en aan de herhalingsschool. Naar aanlei ding van art. 38 der onder wijs-wet, zyn aan 't verzoekschrift van adressante toegevoegd ver klaringen omtrent hare ongeschiktheid tot vervulling haror betrekking, afgegeven door den districts-schoolopziener en door HH. Gedep. Staten, een en ander volgens geneeskundig attest van den geneesheer K. Hennes alhier. Op voorstel van den heer Oudenhoven, wordt in 't besluit tot ontslag opgenomen de betui ging van leedwezen. Verder wordt, mede op gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer O. C. Boelens, wegens vertrek naar Amsterdam, met ingang van 16 October e. k.en aan mej. L. S. C. Kijlstra, wegens vertrek naar Dronryp, met ingang van 8 Oc tober a.s Vaststelling geschiedt van het le suppl. kohier van den hoofdei, omslag, dienst 18y<J ten bedrage van f 2235.06. Er geschiedt voorlezing van een adres van onderwijzers, werkzaam aan de openbare scho len in deze gemeente, houdende bezwaren tegen de onlangs vastgestelde regeling hunner jaar wedden, vooral met het oog op de ouderen, wier inkomsten niet toereikend zijn, om er met een gezin van te kunnen leven. De Voorzitter stelt, namens het Dag. Best. voor, dit adres te behandelen bij de gemeente-be- grooting voor 1894. De heer Zurmuhlen bestrijdt dit voorstel en beveelt de benoeming eener speciale Commissie aan, welke Commissie dan nog vóór de behandeling der begrooting haar advies kan ter tafel brengen. De heer Van Neck wenscht van B. en W. te verne men, of er fondsen zijn, waaruit de meerdere uitgaven voor onderwijs kunnen bestreden worden. Verder beveelt hy aan, om den on derwijzers, die aangewezen worden om de Hoofden van scholen, des noodig, te vervan gen, een niet onbelangrijke verhooging van salaris toe te kennen. Na nog eenige discussie, waaraan door de heeren Korver, Verfaille, over de Linden, Zurmuhlen en den Voorzitter wordt deelgenomen, wordt bepaald, dat de eventuëel te benoemen Commissie uit 5 leden zal bestaan en wordt met 12 tegen 7 stemmen het voorstel-Zurmuhlen aangenomen. Tegen stemden de heeren Groen, Maalsteed, Ver faille, van Neck, Hoogenbosch, Riesselmann en Spruit. Daarna wordt overgegaan tot de samenstelling der Commissie. Gekozen worden de heeren van Neck, Bakker, Franken, Hoo genbosch en Zurmuhlen, respectivelijk met 11, 10, 9, 7 en 7 stemmen. De heer Korver ver kreeg 6, de heer Verfaille 5, de heeren over de Linden en Hordijk ieder 4, de heer Spruit en Vos ieder 3, de heeren Riesselmann, Ouden hoven, van Twisk en Oortgij«ra ieder 2, de heeren Govers en Groen ieder 1 stem. Lr waren 3 briefjes oningevuld. De benoemden verklaren zich bereid, de opdracht te aanvaar den, waarbij de heer van Neck nog als zyn gevoelen te kennen geeft, dat het aanbevelraf zou verdienen, de plaatsvervangende Hoofden een salaris van f 1000 en de onderwijzers der laagste klasse niet meer dan f500 salaris te geven. Voorlezing geschiedt van een adres van mej. de Wed. P. JonkerKindt, houdende verzoek, dat, nu de tyd ongeveer is verloopen, gedurende welke haar een jaarlyksche toelage van f300 is verleend, een besluit tot bestendiging dier voor haar gunstige bepaling moge worden ge- Domen. Door B. en W. wordt voorgesteld de toelage alsnog voor den tyd van 5 jaar te verleenen. De heer Zurmuhlen beveelt de behandeling van dit adres by de eerstvolgende begrooting aan; doch de Voorzitter doet op merken, dat dan de termyn, waarvoor de toe lage is verleend, verstreken is. Op de vraag van den heer Franken, naar 't bedrag van 't pensioen, 't welk mej. Jonker zou genoten hebben, indien haar echtgenoot overleden ware nü het vaststellen der Verordening tot rege ling der pensioenen voor gemeente-ambtenaren, antwoordt de Voorzitter, dat het bedrag als dan p. m. f350 zou geweest zijn. De heer Oudenhoven geeft in bedenking, de toelage voor den tyd van 3 jaren te verleenen. Do heer Maalsteed wijst er op, dat de heer Jonker een zeer verdienstelijk ambtenaar is geweest, en nadat ook de heer Vos ten gnnste van het voorstel heeft geadviseerd, wordt, op voorstel van den heer over de Linden, beslo ten, gedurende nog 5 jaren, een jaarlyksche toelage van f 200 te verleenen. Dit voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Vos, Zurmuhlen, Govers, Hordyk, Korver, Spruit en Maalsteed. (De bedoeling bij deze stemming was, om, by verwerping, het voorstel van B. en W. tot het verleenen eener jaarl. gratificatie van f300 in stemming te brengen.) Voorlozing geschiedt van een adres van 't Bestuur der Floralia-Vereeniging alhier, hou dende verzoek, om ten behoeve van de eerst daags to houden bloemententoonstelling, eene subsidie te erlangen, gelyk zulks vroeger in den regel geschiedde. Door den Voorzitter wordt namens het Dag. Bost., voorgesteld om op dit adres afwijzend te beschikken. De heeren Hordyk, Zurmuhlen en Oudenhoven spreken achtereenvolgens ten gunste van het verzoek en herinneren, dat vroeger een bedrag van f 50, ja zelfs van f 75 is toegestaan. In stemming gebracht, wordt overeenkomstig het praeadvies van B. en W. met 13 tegen 6 steramen besloten. Vóór het verleenen eener subsidie stemden de heeren Zurmuhlen Ouden hoven, Hordyk, Oortgysen, van Twisk en over de Linden. Een adres wordt voorgelezen van het Bestuur der Timmerlieden-vereeniging Door Eendracht tot Welvaart" alhier, waarin, ter voortzetting van den winter-cursus opnieuw een subsidie van f 100 wordt gevraagd. De rekening-cou rant over het afgeloopen vereenigingsjaar wordt door adressanten overgelegd, ten blijko, dat de subsidie dringend noodig is. Door den Voorzitter wordt namens B. en W. voorge steld, de gevraagde ondersteuning opnieuw te verleenen. De heer Oudenhoven vraagt, wie de ouderwijzers zyn, welke aan die jongelieden onderricht geven. Door den heer Zurmuhlen wordt gevraagd, of dit dezelfde vereeniging is, die nu en dan socialistische sprekers van elders doet komen. De heeren Korver en Van Neck bevelen een onderzoek naar deze vereeniging aan. Nadat de Voor zitter heeft toegezegd, dat een onderzoek zal plaats hebben en dat, ingeval de resultaten niet gunstig zyn de toelage niet zal worden uitgekeerd, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen op één na die van den heer Hordijk aangenomen. De Voorzitter brengt in behandeling het voorstel, in de vorige zitting door B. en W. gedaan, om aan drie der ambtenaren ter Se cretarie eene gratificatie te verleenen, te zamen f75, voor de samenstelling der lOjarige tafels van den Burgerl. Stand. De heer Zur Müh len wijst op het onderscheid tusschen de aan kondiging van dat voorstel nü en eene maand geleden. Toen was er sprake van het verlee nen van gratificatiën, nü staat er op de agenda kosten der lOjarige tafels enz. De heer Ouden hoven komt er ook nu tegen op, dat dit werk uitsluitend aan drie der ambtenaren wordt opgedragen. Het voorstel van het Dag. Best. wordt aangenomen met 16 tegen 2 stemmen. De heer Zur Mühlen en Oadenhoven stemden tegen. De heer Van Neck hield zich buiten stemming. Bij de gewone rondvraag, geeft de heer Hordyk in overweging, om aan ieder der drie Wethouders de zorg voor een bepaald deel der gemeente-huishouding op te dragen en bv. den heer Maalsteed te belasten met openbare werken, den heer Groen met financiën en den heer Vos met onderwijs. Hij beveelt de be handeling van dit voorstel in de volgende zitting aan. De Voorzitter vereenigt zich met dit donkbeeld, doch merkt op, dat de heer Hordijk een zeer voornaam, misschien het be langrijkste deel der gemeente-huishouding de Burgerlyke Stand vergeet. De heer Van Twisk merkt op, dat, nu heden de gratificatiën aan de politie-agentcn zijn uit betaald voor hunne buitengewone bemoeiingen met de Kermis, verzuimd is de gratificatie ad f 10 aan den Inspectear te voldoen. On derscheidene leden stemmen met den heer Van Twisk in en de Voorzitter, die verzekert dat het uitstel alleen te wijten is aan eene in een der afdeelingen gemaakte opmerking, zegt de onmiddcllyke uitbetaling toe. penbare Zitting wordt nu opgeheven. In eene Zitting met geslotene deuren zouden reclames tegen aanslagen in den hoofdei, om slag worden behandeld. HELDER, 8 Sept. 1893. Do vergadering door „Liefdadigheid naar Vermogen," Woensdagavond in Mnsis Sacrum gehouden, werd iets beter bezocht dan do vorige. De voorzitter, de hr. C. D. Zurmuhlen, deelde mede, dat deze vergadering belegd was naar aanleiding van een ingezonden schnj ven door een twaalftal leden ondertekent. Bij nadere toelichting, waarbij hoofdzakelijk 't woord gevoerd werd door de hh. F. Mulder en J. Bakker werd aangetoond dat do bedoeling was, don bouw van 'tOodelicdenhuis niet te wijzi gen naar omstandigheden, afbankelgk van bedrag, dat de circulaires zullen opleveren, maar in elk geval 't plan A. - kosten f o500 uit te voeren, waarbg zoo noodig t ontore- kendo uit de gewone kas zou wordon aangevuld. Nadat door onderscheidene leden hierover 't woord gevoerd was, werd met meerderheid van een stom daartoe besloten. Eenige leden boden zich aan, om de circu laires op te halen, welk aanbod als zeer doel treffend werd geroemd en met erkentelijkheid aangenomen. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. In het kamp hij Laren, waar de soldaten aan beide zijden van den ingang der meeste tenten op den grond versie ringen hadden aangebracht ter eere van de Koninginnen, kwamen Zondag zee socia listen, die zich daarover ergerden en er op spuwden. Zij hadden een aantal socialis tische blaadjes bij zich, welke zp wilden verspreiden, doch toen zjj daarmede begon nen, werden zp door de soldaten uit het kamp den straatweg opgejaagd. Aldaar werden hun de papieren ontrukt, waarbp zij van alle kanten op klappen werden onthaald, zoodat zij in de Crailoosche bos- schen moesten vluchten. Van alle kanten wordt geklaagd over slechte tijden en er is nog nooit zooveel uitgegaan in Amsterdam als thans. Zaterdagavond b. v. was het Paleis voor Volksvlijt vol; de circus Carré, vol; de Parkschouwburg, vol; de Salon, volde Vereeniging, vol; de Central Halle, vol; de meeste koffiehuizen, vol. Rekent men nu daarbij de overige schouw burgen, die meer of minder goed bezet wa ren; dan komt men tot een getal menschen die nit waren van je welste. Zonder overdrijving bevatten de geza menlijke schouwburgen Zaterdagavond 10 000 menschen. Zondagavond was het natuurlijk meer. En het zjjn niet de eerste rangen, die het dichtst bezet zijn. Naar men van goederhand verneemt en onder reserve mededeelt moet de moor denaar van den marechaussee Hoekman, te Oach, bekend hebben. Hij moet zich te Den Bosch in arrest bevinden en zou daar hebben medegedeeld, dat een twintigtal medestanders zich verbonden hadden om Hoekman uit den weg te ruimen. Daartoe hadden z(j zich op den avond van den noodlottigen dag in verschillende groepje» verspreid. Wie Hoekman zag moest op hem vuren. Het ongeluk (trof dat de beste schut ter van de twintig hem 't eerst in 'toog kreeg en het doodelpk schot toebracht. In de stad Antwerpen, de grootste koopstad van België, zal 't volgend jaar een wereldtentoonstelling plaats hebben, veel uitgebreider dan die van 1885. De Koning der Belgen en de graai van Vlaanderen hebben 't beschermheerschap aanvaard. 't Doel is hoofdzakelijk de producten der Belgische nijverheid meer onder de aandacht der omwonende volkeren te bren gen en haar tevens in de gelegenheid te stellen kanalen te zoeken tot afzetting daarvan. Ook aan den landbouw en de schoone kunsten zal een uitgebreid terrein worden overgelaten. De voortbrengselen van den Congo-staat, op de tentoonstelling te zien, zullen een denkbeeld geven aan handelsman en labri- kant, welk een uitgebreid veld de tropi sche gewesten voor ondernemingen aan- 1)1 Een der grootste aantrekkelijkheden be looft de wjjk die er zal verrijzen, om ons 't Antwerpen van de zeventiende eeuw voor oogen te stellen, een wijk, waar we huizen, kleederdracht en vermaken der ze ventiende eeuw aanschouwelijk vinden voor- gesteld. Nemen we nu daarbij in aanmerking, dat men van Antwerpen in zeer korten tijd per spoor de hoofdstad des lands en de oude steden van Vlaanderen kan bezoeken, dan is 'talleszins te verwachten, dat de stroom van 't reizend publiek ziclnn 189 naar België zal richten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1