't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. e, Adeltrots ei Maai. erij >o. 2148. Zaterdag 16 September 1888. 21ste Jaargang. >H 'uik. KALENDER DEB WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Programma van iet Uk Zomer-Concert. het AK he !TE ioor i e: Pas iden Bureau: Zuidstraat. u> Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn». 86; Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 CL id. franco per post 75 idem fl.12' id. voor het Buitenland f 1.25, idem f 2.00 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: 8P00R8TRAAT en ZUIDSTRAAT. AdvertentL&n van 1 tot 5 regels25 Cent# Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. en 10. ran de ïlftscl >ór 2! d e kan Ho< rootei f2.(M iMANN ITZKf IJ ILDBB at 80 2d< tr. 90 Non ndam laatst Opkomst der Zon 5 u. 39 m. Onderg. 6 u. 8 m. SEPTEMBER (Herfstmaand, 30 dagen). Zondag 17 Maandag 18 Eerste Kwartier. Dinsdag 19 Woensdag 20 Quatertemper. Donderdag 21 Begin van den Herfst. Vrijdag 22 Quatertemper. Zaterdag 23idem. HELDER, 15 Sept. 1893. Naar wp vernemen, bestaat bij de Directie van het Bad-Paviljoen te Huis duinen het voornemen, om het bad-seizoen in de volgende week, en wel op Woens dag 20 dezer, te sluiten. Deze sluiting zal op feesteljjke wjjze, door muziek-uitvoe- ringen, te geven door de kleine Kapel van 't Staf muziekkorps der Kon. Ned. Marine, plaats hebben. We willen hopen, dat het weder gun stig zij, opdat de uitvaart van 't sehoone seizoen, waarop in de verloopen maanden zoozeer te roemen viel, ook onder begun stiging van fraai herftsweder worde gevierd. Heden herdacht de heer G. Philipse, oudste 1ste machinist der Marine, welbe kend door de expedieie van de Medusa,* in de wateren van Japan, den dag, waarop hij op een diensttijd van 50 jaren kon bo gen. Het ontbrak den jubilaris dezen dag niet aan bewijzen van vriendschap en ach ting. Van heinde en verre werden zij hem toegezonden. Een fraaie leunstoel, voorzien van zilveren plaat met inscriptie, werd door de Kon. Vereeniging »Het Indische Kruis< te Amsterdam aan het eerelid ge schonken. In de directie der marine te Amster dam zijn 155 jongens van de Admiraal van Wassenaer* bevorderd tot lichtmatroos. Wjj kunnen mededeelen, dat H. M. schroefstoomschip >De Rujjter." in plaats van Bah ia, alleen Kaapstad zal aandoen. Deze wijziging van reisroute staat in verband met den opstand in Brazilië. De Weesinrichting te Neerbosch! De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft gedagvaard den heer G. van Deth, om den 22 en dezer terecht te staan wegens het schrjjven der bekende brochure tegen den heer Van 't Lindenhout, met het oogmerk om dezen te beleedigen door hem te noemen en te qualificeeren >als gewetenlooze weezenbeul, leugenaar, huichelaar, schurk, menschenbedneger, enz.c Als getuigen en deskundigen zijn gedag vaard de heeren J. van 't Lindenhout, di recteur van Neerbosch; J. Hoekstra, di recteur der drukkerjj Excelsior", B. Van der Land, boekhandelaar, Kal verstraat, Amsterdam en F. W. Egeling, boekhande laar, Singel, aldaar. Maandagavond liep op de Slaakkade, te Rotterdam, een vrouw, die stellig boven haar bier was, te oordeelen naar de beval lig slingerende lijn van haar gang. Een politiedienaar had dit dadelijk opgemerkt en ging haar achterna, tot zij, het waar schijnlijk niet pleizierig vindende om zoo hardnekkig door een man gevolgd te wor den, snel een der vele gangetjes inliep, die men op de Slaakkade vindt. De agent zette haar na maar kwam spoedig druipnat terug. De ingang der steeg werd namelijk verdedigd, niet door een pant serfort, maar door een vrouw, die uit een eerste verdieping een kan vol water mil- delijk op den politieman had uitgegoten, om den aftocht harer dronken natuurgenoo- te te dekken. Tegen de dame op de le verdieping werd proces-verbaal opgemaakt, 't geen weder aanleiding gaf tot een op loopje en veel rumoer, waarvan het einde was dat de agent zelfs zijn sabel trok en.Zoo hebben kleine oorzaken soms groote gevolgen Men meldt nog eenige nadere bijzon derheden omtrent de geheimzinnige geschiede nis, die de politie te Amsterdam op het oo- genblik bezig houdt Verleden jaar verbond een persoon, zich noemende dr. De Jong, in Engeland zich in den echt met een Eogelsch meisje. Hij nam zijn jonge vrouw mee naar het vasteland, begaf zich op reis naar Wiesbaden, doch plot seling was zijne vrouw verdwenen. Hij gaf op, dat zij te Dusseldorf met een Amerikaan er van door was gegaan. Niets is verder van haar vernomen, en ook hare familie te Londen ontving tot dusverre taal noch teeken van haar. Hjj scheen al spoedig over haar vertrek getroost, want hij begon nu het hof te maken aan een juffrouw van 40 jaren, die met hare zuster gemeubeleerde kamers te Amsterdam verhuurde. Hij wist zich bij de beide zusters in te dringen, gaf veel op van zijn wetenschap pelijke kennis als doctor in de geneeskunde, vertelde van een belangrijke betrekking, die hem was aangeboden, en wist eindelijk een dor zusters te bewegen zich met hem in den echt te begeven. Dat huwelijk moest echter in Engeland gesloten worden, omdat hij eigenlijk nog ge trouwd was. De goedgeloovige volgde hem. Beiden zijn in Londen aangekomen en van daar weer vertrokken, maar ook zij is plot seling spoorloos verdwenen. Wat is er met haar gebeurd Men verdiept zich in gissin gen, die niet in het voordeel zijn van den zich noemenden dokter, die zelfs voor de an dere zuster het verdwijnen van zijn aanstaande vrouw verborgen hield, maar zich niet ont zag alle meubelen en kleeren van beide zus ters (de ondste had intnsschen een kleine woning gehuurd, maar hare meubelen nog op de oude woning achtergelaten) te gelde te maken. Al spoedig kwam men tot de ontdekking dat de naam en qualiteit van dr. De Jong valsch waren en dat men hier te doen had met een zeer berucht persoon, die reeds meer malen tot gevangenisstraf was veroordeeld geweest. Hij werd dezer dagen in »Café Suisse* gearresteerd en door den rechter-com- missaris is een bevel van aanhouding tegen hem uitgevaardigd. Gedurende de afgeloopen week arri veerden te Ylaardingen van de haring- visscherij 22 loggers, benevens 13 bom schuiten, die te zamen 10,149 ton pekel haring aanbrachten. De geheele aanvoer daar ter plaatse be draagt thans 140,558 ton en de geheele opbrengst van de Hollandsche vloot 244,280 ton tegen in 1892 298,284, in 1891 132,028 en in 1890 202.246 ton. Door eenige bewoners van Urk was het plan opgevat, jacht te maken op zee honden, welke dieren in den laatsten tijd in groot getal in de nabijheid van Urk rondzwemmen, of op de Staart c (een droogte aan den noordkant van 't eiland) in de zon liggen slapen. Men berekende, dat 't stuk 7 a 8 gulden zou kunnen op brengen. In 't laatst der vorige week is dat plan ten uitvoer gebracht. Een voor dat doel sterk net is gereed gemaakt en men heeft getracht genoemde dieren daarin te vangen. De groote schuwheid der zee honden was oorzaak dat de vangst niet is meegevallen. De Regimeutsvaandels. Een zeldzaam grootsch militair schouw spel zal op Donderdag 21 dezer op het Malieveld te 's Gravenhage plaats hebben ter gelegenheid van de uitreiking der nieuwe vaandels en standaards aan de verschillende regimenten infanterie en cavalerie, hetgeen door H. M. Koningin Wilhelmina persoon lijk zal geschieden. Door elk der regi menten infanterie worden detachementen geleverd ter sterkte van honderd onder officieren en minderen met de noodige officieren, terwijl de regimenten cavalerie daartoe detachementen van 30 ruiters zul len verstrekken. Het regiment grenadiers en jagers, de escadrons van het 3e regiment huzaren en de batterijen van het 2e regiment veldar tillerie, in de residentie verblijf houdende, zullen in hun geheel aan de plechtigheid deelnemen. Ook de stafmuziekkorpsen van 't 4e en 7e regiment infanterie, onderschei denlijk in garnizoen te Leiden en Amster dam, zullen tot dat doel overkomen. De minister van oorlog en alle luit.-generaals en generaals-majoor van het leger ver schijnen te paard. By de uitreiking zal de carré-formatie worden aangenomen. Het regiment gre nadiers en jagers formeert een der flanken, de detachementen van de regimenten in fanterie de midden flank, en de huzaren waarachter de veld-artillerie, de andere flank. De opstelling heeft plaats in massa. Alle niet ingedeelde bereden hoofd- en subalterne officieren plaatsen zich achter de generaals aan de eene zijde van Hare Majesteit en gevolg, terwijl aan de andere zijde de niet bereden officieren worden op gesteld. Na afloop der plechtigheid zullen de troepen voor Hare Majesteit defileeren. Hengelo, 12 Sept. De schenking der firma Gebrs. Stork Co. aan haar per soneel, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der fabriek, bestaat uit een stuk grond ter grootte van circa 7000 vierk. meter en een kapitaal van f 20,000. Bij het aanvaarden dezer schenking verplicht de vereeniging uit het personeel zich, op het aangeboden stuk grond een gebouw te doen plaatsen, dat strekken zal tot het opnemen van gelegenheden voor nuttige bezigheden en gepaste .ontspanning. De daarvoor ontworpen teekeningen zijn van de hand des heeren Posthumus Meyjes, te Amsterdam, die ook de ontwerper is van >Ons Huis,« in de Rozenstraat aldaar. De firma verplicht zich, gedurende een nader te bepalen getal jaren aan het be stuur rente en aflossing te garandeeren over het door de Vereeniging te storten kapitaal. De firma verplicht zich tevens, een zoodanige jaarlpksche huur te betalen voor de bij haar in gebruik zijnde lokalen, dat hiermede de exploitatiekosten vaD het Vereenigingsgebouw zullen worden gedekt. Het gebouw zal in hoofdzaak bevatten a. teekenschoolb. eetzaal, tevens verga derzaal (teekenzaal en vergaderzaal te za men kunnen één groote zaal vormen met tooneel, die ruimte bevat voor 800 a 1000 personen)c. kookschool, tevens gaarkeu ken d. bewaarschoole. inrichting voor het verrichten van allerlei lief hebberij oefe ningen en wat tot het machinevak behoort of eraan verwant isf. leeszaalg. bi- bHotheekh. twee vergaderzaaltjesi. café met biljarts en groote veranda. Op den spoorweg nabij Lyon is een buitengewoon ongeluk gebeurd. Een on beheerde locomotief, die uit het station Villefranche-Sur-Saöne ontsnapt was, is op 10 ledige waggons geloopen. Haar vaart werd echter slechts een oogenblik gestuit. Spoedig ging de machine met grooten spoed verder, de waggons voor zich uit stuwende. Aan de naaste stations werd bericht ge zonden, de weg werd vrijgemaakt, tot waar de versperring opgeworpen werd. De trein kwam daar tot staan 4 waggons werden geheel verbrijzeld, de locomotief werd zwaar beschadigd. Een raar baantje. In een der New- Yorksche dagbladen komt een advertentie voor, waarbij iemand gevraagd wordt, die genegen is tegen een vergoeding van 5000 dollars, zich aan een operatie te onder werpen, die misschien den dood veroor zaken kan. Het zijn twee geneesheeren in Guayaquil, die deze oproeping doen met het oogmerk om den man, die zich mocht aamelden, een gat in de maag te sngden, teneinde er een glas in te zetten, om op die wijze de werking van de maag na te gaan. Er boden zich 142 personen aan. De gelukkige, die gekozen is, is reeds op weg naar Guayaquil. Een plaag van 1893. Dit jaar is er een zoo groote menigte wespen, dat nog steeds berichten van ongelukken komen, door die akelige insecten veroorzaakt. In drie weken tijds heeft de tuinman vaD een groot landgoed in Engeland niet minder dan vierhonderd-vijftig wespennesten ver nield en gedurende denzelfden tijd doodde hij nog vijf-en-twintig liters dier dieren, door middel van een stroopje, dat hen aan trekt. Een vier-en-zeventig-jarige dame te Histon, in Engeland, overleed tengevolge van een wespensteek tusschen duim en wijsvinger. In het Fransche dorp Tanger trapte de landbouwer Hardy, terwijl hjj aan zijn werk was, op een wespennestde die ren vielen op gelaat en handen van den ongelukkige aan, die het bewustzijn ver loor en na eenige minuten stierf, voor ook maar een poging tot redding had kunnen gedaan worden. De geneesheeren zijn van meening, dat de dood veroorzaakt is door aandrang van bloed naar de hersenen, door de steken der wespen veroorzaakt. Een kloek zwemmer, Judson Daland, heeft dezer dagen de beruchte zeëengte tusschen Charybdis en Scylla, straat van Messina, overgezwommen. Hij ging om 4 u. 10 m. te water aan de Siciliaansche kust en kwam omstreeks half zeven in Calabrië aan land. Door de sterke stroo ming werd hij 4 mijlen uit zyn koers ge dreven. Judson Daland is de eerste die dit waag stuk volbracht. op ZONDAG 17 SEPTEMBER 1893, 's middags 21/* uur. 1. «Magyar Kiraly Indulo," (Hongaarsche Koningsmarscb,) Kkroly Huber. 3. Oaverture »Le Caid," Ambroise Thomas. 3. «Dansema- cabre," Camille Saint Saëns. 4. Grande Fan- taisie sur des motifs de 1' opératDimitri Donskoi de Felix Joncieres," J. Koning. PAUZE. 5. Ouverture»Les Pres de St. Gervais," Ch. Lecocq. 6. Mosaique de 1' opéra, comique»Le petit Faust,# Flormand Hervé. 7. »Auf Glückes Wogen,* Walzer, Emil Wald- tenfel, Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 11 tot en met 13 Sept. 1893. ONDERTROUWD:) GETROUWD: j BEVALLENA. C. Dito—Ryk, d. J. M. MoorAnnart, d. W. A. KnikhovenLavigne, d. J. L. KannewasserBeek, d. M. A. van OsHoning, z. J. M. DitoBrautigam, z. D. J. v. d. Struijsv. d. Laaken, d. J. C. NobelsCornielje, d. I. ReindermanRensma, d. G. M. van MeizenWelbergen, z. OVERLEDENKlaas Ravenstrin, 81 jaar. Jannetje Konwenberg, 13 maanden. Geene. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 6 Sept. 12 Sept. ONDERTROUWD n GETROUWDj <*eene. GEBOREN Jan, zoon van Dirk Vos en Trijntje Bakker. OVERLEDENNelletje Luitse, 49 jaren, geh. met Adam Kalf. Aaltje van der Meulen, 45 jaren. Levenloos aangegeven één. Marine en Leger. Op Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam worden geplaatst de schipper v. o. F. W. Kirchhoff en de 1ste stuurman v. c. C. Flens. 18) In bevallige verwarring omlijstten de blonde lokken bet bekoorlyke ronde gezichtje van het kind, dat haar armpjes om den hals van den bond had geslagen. Wegens haar zachten aard en baar ■aanvalligheid was de kleine Gerda de lieveling van haar vader. Haar moeder hield meer van haar broertje Harry, die trotsch en opvliegend was, doch ook moedig en onder nemend. Harry was met den opzichter en de ar beiders op het veld by het binnenhalen der rogge. Ofschoon slechts zeven jaar oud, wist hy zyn Schotsche poney zoo vastberaden in bedwang te honden en te beryden, dat de arbeiders lachend zeiden Dat wordt een rechte Altenbrak. Willy en zyn vrouw zaten in de veranda. De uitmuntende eensgezindheid die vroeger steeds tusschen de echtgenooten had geheerscht, was weder geheel hersteld. Nadat Tirschner de reis naar Italië had aanvaardt, had Rogalla al haar beminnelijkheid tentoongespreid, want zy billykte de handelwijze van haar man ge heel, wel begrijpende, dat de vernietiging van de papieren, die Eduard Von Altenbrak in het familie-archief had neergelegd, toch niets hielp, zoolang de oorspronkelijke bewijsstukken niet in hunne handen waren. Wanneer Margherita het oorspronkelijke trouwbewijs kon toonen, dan viel er een hatelijk licht op Willy's han delwijze, die dan zoolang aan zyn schoonzuster en haar kinderen hun erfdeel had onthouden, dat was waar. Doch zy hoopte in dien tus- schentyd haar echtgenoot geheel te winnen voor haar plan om de papieren te verniezigen. En die berekenende vrouw scheen haar doel steeds nader te komen Hoe langer Willy het genot smaakte van Altenbrak te bezitten, hoe moeielyker het hem zou vallen er afstand van te doen en hoe minder hij zou terugdein zen voor alle middelen om in het bezit ervan te blyven. Dat Margherita niets van zich liet hooren werkte er toe mee, dat hij zich veilig gevoeldehij geloofde, dat zy den moed miste om tegen hem op te treden, daar zy geen bewyzen had. Misschien ook liet die vronw wel met zich onderhandelen en was zy tevre den, wannneer haar een onbezorgde toekomst werd gewaarborgd. Kruimelig of gierig zon hy tegenover die vrouw niet zijn, o neen, vol strekt niet. Hij wilde voor haar zelfs een groot kapitaal vastzetten, als zy van alle aanspra ken op Altenbrak afstand wilde doen. Maar wat kon toch de reden zyn van haar terug houding, die Willy soms zooveel angst ver oorzaakte. Deze gedachten hielden hem nu weder zoo bezig, dat hij er eindelijk met Rogalla over sprak. Rogalla peinsde er een poos over en ant woordde eindelykHet is inderdaad op merkelijk, dat die vrouw niets van zich laat hooren. Misschien is zy weer zoo ziek, dat zy niet in staat is om haar vermeende aanspraken te laten gelden. Wie weet of niet een vroeg tijdige dood Daar heb ik ook reeds aan gedacht, maar des te meer zon het onze plicht zyn voor haar en de kinderen te zorgen. Voorloopig lijden ze geen gebrek, en als de moeder kwam te sterven is het altijd nog vroeg genoeg om op passende wijze voor de kinderen te zorgen. Ik ben de laatste om je daarin te hinderen. Nu, laten wij dan afwachten, wat het noodlot over onze hoofden besloten heeft. Met een zucht leunde Willy weer in zijn armstoel. Na eenig stilzwijgen vroeg RogaljaHebt ge in de laatst verloopen dagen geen bericht van Tirschner ontvangen Niets dan dat mijn bankier per telegraaf gevraagd heeft, of een door my onderteeken den wissel van vyfdnizend mark aan de order van Tirschner mocht worden uitbetaald. Vijfduizend mark Het is een groote som, maar in deze aan gelegenheid meende ik vrygevig te moeten zijn. Als de man slaagt, zal hy nog meer verlangen, Ongetwyfeld. Als hy slaagt, komt het by ons ook niet op een ruime belooning aan. Laten wy dus bedaard den loop der zaak afwachten. Weder volgde een diepe stilte. Maar by het echtpaar was de rust slechts uiterlyk, van binnen woelde de onrust, en als beiden in de groote wereld niet gewoon waren geweest om zich te beheerschen, hadden zy zeker hnn onverschillige honding laten varen. Willy stond eindelijk op en wandelde met vlugge schreden op het terras heen en weer. Dat stilzwijgen en dat rusteloos wandelen dnurde een poos voort. Daar bleef hy op eens staan en keek vragend een bediende aan, die uit den tuinsalon naar buiten trad. Op een zilveren presenteerblad reikte de bediende een vesitekaartje over. Bezoek Op dit uur vroeg Rogalla ver rast, doch het volgende oogenblik stond zij verschrikt op. Zy zag, dat het gelaat van haar echtgenoot doodsbleek werd. Hy streek met de hand langs zyn voorhoofd en bedekte een oogenblik zyn oogen als hinderde hem het zonlicht. Toen zeide hij Geleid de dame naar myn schrijfvertrek verzoek haar een oogen blik te wachten ik kom dadelyk. De bediende boog en vertrok. Zoodra de deur achter hem gesloten was, ijlde Willy naar zyn vrouw, liet haar het kaartje zien en fluisterde heeschDaar lees, wie zich laat aanmelden. Wat moot ik doen Hevig verschrikt las Rogalla op het kaartje deze twee woorden Margherita Montelli. Willy was geheel van zyn stuk geraakt doch Rogalla herstelde zich spoedig. Al spe lende draaide zij het visitekaartje tusschen haar vingers en keek glimlachond naar haar man. Haar stem verried geen spoor van aan doening, toen ze zei Ik begryp Diet, hoe het bezoek van die dame je zoo van streek brengt. Wij waren daar toch reeds lang op voorbereid. Hebt ge den moed niet haar te woord te staan, laat het my dan doen. Ik kan je wel verontschul digen met te zeggen, dat ge nog niet geheel hersteld zijt van je wonden. Een oogenblik stond Willy in twyfel, of hij dozen voorslag zou aannemendoch hy bemerkte op eens den spottenden glimlach op het gelaat zyner vronw, en alle zwakheid overwinnende zeide hy byna heftig: Ik zal wel alleen met haar spreken, ik heb je hnlp niet noodig. Maar ge zult wel begrijpen, dat het me verrast een beslissing te moeten nemen, nog voor de terugkomst van mijnheer Tirschner. Ja, bet is onaangenaam, maar dat helpt niet. Zonder moed en tegenwoordigheid van geest is de zaak niet in orde te brengen, dat is zeker 1 Rogalla I Wordt niet driftig, mijn vriend. Ik ken je, tegenover mij is het nutteloos je anders voor te doen dan ge zijt. Maar ga nn ge moogt die dame niet zoo lang laten wachten. En vergeet niet, wat er op het spel staatvoegde zy er dreigend by. Wees moedig en kloek Terug kunt ge toch niet meer De spot zyner vrouw had Willy's trots en zyn gevoel van eigenwaarde weer wakker ge schud. Hy richtte trotsch het hoofd op en ver liet de veranda met snelle schreden. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1