't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL in r. i ste EN, 811 ts en Mo. 2166. Woensdag 11 October 1898. 21ste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. in. >T, R. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 86: ATDormement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem fl.12' id. voor het Buitenland f 1.25, idem f 2.00 Bureaux: SPOOR8TRAAT en ZUIDSTRAAT, Adivortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. i itie- t van m. gelijks venge- [47. BAffi ieek '1000, hare 8 1 0.34. EN K, in. lt. iring NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Oct. 1893. In de Wilhelmina-straat alhier is dezer dagen voltooid het gebouw, bestemd voor Stoomwasscherij van deDheer van Leuven, met de woning van den directeur er naast. In het gebouw vindt men beneden de stoommachine en in dat lokaal zullen de goederen gewasschen worden. Boven bevinden zich de ruime droogkamers, die door het aanbrengen van verwarming ze ker vlug en goed het doel zullen bevor deren. Er bleven dan nog over vertrekken, bestemd voor het strijken en de verdere werkzaamheden, die in zulk een inrich ting te pas komen. Door den heer H. Wjj- ker, aannemer alhier, werd de bouw van wasscherij en woonhuis uitgevoerd, naar de plannen en onder het toezicht van den architect, den heer R. Kastelen, alhier. Door den inspecteur over het Loods wezen in het 3de district, heeft een onder zoek plaats gehad naar den kerktoren van Den Hoorn op Texel. Deze toren toch is een belangrijk ver ken-merk voor de scheepvaart. Evenals de kerktoren te Oosterend, wordt ook die van Den Hoorn door de marine onderhouden. In den loop van dit jaar werden honderden guldens besteed tot vernieuwing van den nu door den bliksem gehavenden toren. Het herstellingswerk, ofschoon niet di rect noodig, zal het Rijk weer een belang rijke som koróen. Op de Vendu in Den Haag werd een nieuw gouden tientje, met de beelte nis van de Koningin er op, publiek ver kocht voor f 27, buiten het opgeld. Vrijdag is doorgebroken de dijk te Beetskoog tusschen Oosthuizen en Hoorn. Een deel van den polder (circa 100 hectaren) is overstroomd. De spoorbaan (lijn Zaan damEnkhuizen) is bij het dorp Schar- woude weggeslagen. Treinen kunnen daar niet doorrijden. De dijk was in onderhoud bij het col lege der Zes öteden, en zeer licht, bij den reenachtigen bodem. De langdurige droogte in dit jaar deed den dijk (die hoofdzakelijk uit veengrond is samengesteld) belangrijk inkrimpen en daardoor veel van zijn weerstandsvermogen verliezen. Toen nu na de vele regens, de verschillende polders met stoomgemalen en molens op Schermerboezem begonnen nit te slaan, rees het peil daarin tot bjj A. P- Tegen dien drang was Vrijdag och tend dit door de zes steden" niet krachtig genoeg onderhouden dijkje niet bestand en ging (zooals men het noemt) »over den kop." Door goed beleid is de eigenlijke polder Beetskoog (groot 600 H.A.) voor overstroo ming gevrijwaardhet kleiuere gedeelte (de Schardammerkoog) staat geheel blank en levert met de daarin drijvende voor werpen een zeer treurig schouwspel op. Vele woningen zullen waterschade hebben Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gevallen en het vee is tjjdig naar veiliger plaats overgebracht. Toen de doorbraak plaats had, is Scher merboezem dadelijk gedaald, en het col lege der uitwaterende sluizen in Kenne- merland en Westfriesland gaf het sein dat alle gemalen moesten stoppen, opdat het boezemwater niet zou rijzen. Vele hooggeplaatste personen bezochten Vrijdag en Zaterdag de plaats des onheils. Omstreeks half zes Zaterdag namid dag waren te Amsterdam in het koffiehuis »Van ouds de Adelaar", hoek Nieuwmarkt en Keizerstraat, eenige personen, die, na een en ander gebruikt te hebben, geschil kregen over het betalen van een rondje, hetwelk zij wilden op dringenaan zekeren Jacques v. Cleef. Deze koos de verstan digste party en ging heen. Twee andere personen echter achterhaalden hem en mishandelden hem zoodanig, dat hij er onder bezweek. De beide daders werden achterhaald in de Ridderstraat en aan de politie overgeleverd. De vermoorde laat een vrouw met 6 kinderen na. De geheimzinnige verdwijning. Naar ons ter oore kwam, heeft het verhoor van den vader van miss Juett door den rechter-commissaris geduurd van één tot zeven uur. De Jong werd in tegen woordigheid van den heer Juett gebracht, wat voor den ouden man een hoogst pijn lijk oogenblik was. De Jong betoonde ge durende het verhoor de meest mogelijke onverschilligheid, had op elke vraag een antwoord gereed en heette de tegen hem ingebrachte beschuldigingen steeds liegen. De verdere bijzonderheden omtrent het ver hoor moeten vooralsnog geheim gehouden worden. De heer Juett is naar Londen terugge keerd. Hij heeft verklaard dat hij van de Hollanders een gunstigen indruk medeneemt en was er over uit, zoo gastvrij en wel willend men hem hier had ontvaDgen. Meer malen waren hem de tranen in de oogen geschoten als hij, voorbij winkels gaande, het portret zag van zyn zoogeliefde dochter. —O— H b 1. De Jong is, schryft de »Echo," bij de verschillende verhooren, die hij van tijd tot tijd bij den rechter-commissaris on dergaat, vermakelijk brutaal en onbe schaamd. Men liet hem een mantel en nog een paar kleedingstukken zien, die hij ver kocht had. Herkent gij die werd hem gevraagd. 'k Heb zoo'n mantel ten minste wel eens meer gezien," luidde zijn antwoord. »Hebt ge dien aan dezen persoon ver kocht »Als die man zegt, dat hij hem van my gekocht heeft, dan zal het wel zoo wezen. Waarom zou hij liegen?" >En kent gij den man?" »'k Moet hem wel eens meer gezien hebben." Waarom hebt gij den man gezegd, dat die kleedingstukken van een overleden zuster van u waren »Een mensch zegt zoo veel. U moet niet alles gelooven, wat men u vertelt. Maar wat doet er dat nu toe? Wat heb ik met dat gezeur te maken Tot den officier van justitie, mr. Orth, zeide hij >Ik maak een pari met u dat ik over veertien dagen weer vrij ben." De weddenschap werd natuurlijk niet aangegaan, ofschoon de officier van justitie het best had kunnen winnenwant van invrijheidsstelling komt stellig niets, ook al blijven de bewijzen voor moord nog zoo vaag. De Jong zit op 't oogenblik in hech tenis, niet wegens verdenking van moord, maar beschuldigd van verduistering van goe deren van juffrouw Schmitz en haar zuster. En daarvoor heeft men voldoende be- wyzen om hem in hechtenis te houden. Te 's Gravenhage heeft de kanton rechter een vonnis gewezen, waarbij be slist is, dat het plaatselijk gebruik aldaar medebrengt, dat men by weekhuur twee volle weken van te voren moet opzeggen, om den huurtijd te doen eindigen. De gemachtigde van den eischer betoogde, dat acht dagen huuropzegging voldoende waren, terwijl voor den gedaagde de deur waarder A. K. J. Grutterswyk concludeerde, dat men by weekhuur een termijn van veertien dagen voor opzegging in acht moest nemen. De uitspraak luidde dus in zin. Te Zaandam is voor eenige maanden op het terrein van de Zaanlandsche stoom- wasch- en bleekinrichting en machinale tapytreiniging van de heeren Lateustein en Van de Stadt, op een groote diepte een staalbron ontdekt. Het matig en geregeld gebruik van appelen voor of na het eten heeft een goeden invloed op de spijsvertering. Het gebruik van ooft werkt tevens versterkend op de zenuwen. Viscliarmoede der Noordzee. Jarenlang werd door visschers op de Noord zee geklaagd over slechte vangsten van schol, talbot, tongen, enz., alzoo de vischsoorten, welke met schrob- of tr&wlnettén bemachtigd worden. Die vangsten zijn in zoodanige mate verminderd, dat men reeds gewoon is te spre ken over de vischarmoede van de Noordzee. De uitkomsten der schrobnet- en trawlvis- schery zijn van dien aard, dat de reeders bijna zonder uitzondering elk jaar voor dezen tak een nadeelig saldo te boeken hebben. Dat de reeders, niettegenstaande deze om standigheid, toch voortgaan met het uitoefenen van deze visschery, is eensdeels hieraan toe te schrijven, dat de reeders moeielyk aan de visschers de verdiensten, waaraan zy gewoon zyn, en die zy, om te blyven bestaan, niet kunnen missen, kunnen ontnemen. Maar toch is het eigenbelang der reeders hierby ook in het spelwant door [in het begin des jaars hunne schepen te bestemmen voor de schrob net- of trawlvisschery, hebben zij eene ruime keuze van scheepsvolk. En flink, deugdelijk scheepsvolk hebben zy noodig voor de haring- visscherij, waarmede in den zomer aangevan gen wordt. Wat is de oorzaak van de mindere vangst Heeft de visch de plaatsen, waar zij voorheen in massa's te vinden was, verlaten en andere, diepere, althans onbekendejijstreken der zee op gezocht Of schuilt de fout bij de visschers, die voor de visschery mazen met kleinere afmetingen zijn gaan gebruiken en te veel jonge visch soms te klein voor de consumptie hebben weggevangen? Men gelooft, dat dit laatste de oorzaak is. De zaak zelve is reeds sedert lang bij het college voor zeevisscherijen aan de orde ge steld. In de zomervergadering van 1892 van dat college werd aan zijn lid Dr. Hoek, een spe cialiteit voor visscherijzaken, opgedragen eene schetB van nadere plannen te ontwerpen, be treffende hetgeen hij voor een voorgenomen en noodzakelijk onderzoek zou behoeven. In zijn rapport wijst dr. Hoek er op, hoe noodzakelijk 't mag genoemd worden dat niet langer worde gedraald met het verzamelen van de gegevens, welke in staat zullen stellen met overtuiging partij te kiezen in het internatio naal getwist, waartoe de Noordzee-visscherij vootdurend aanleiding geeft. Dr. Hoek wenscht voor dat onderzoek een geschikt vaartuig, waarmede hij de plaatsen kan bezoeken, waar de visscherij wordt uit geoefend. Na rijp onderzoek is Dr. Hoek tot de slot som gekomen, dat, wijl de voor dat doel be staande en bruikbare vaartuigen moeilyk te verkrijgen zyn, 't wenschelijk zou zijn, dat de Regeeriug zelve voor dat onderzoek een stoom- vaartuig liet bouwen. De hh. D. Goedkoop Jz., te Amsterdam, en B. Wilton, te Rotterdam, hebben den heer Hoek het ontwerp voor een zoodanig vaartuig verstrekt. De heer Wilton gebruikte voor het ontwer pen van het stoomscheepje de teokening van een der laatst gebouwde Grimsby stoomtraw lers. Zoowel de heer Wilton als de heer Goed koop gebruiken compound-machines. Het vaar tuig vau den heer Wilton is, op de waterlijn gemeten 33 M. en voert een machine van pl. ra. 300 Indic. p. k., dat van den heer Goed koop is 30 M. lang over de stevens en is voorzien van een machine van 275 Indic. p. k. Een dergelyk vaartuig wordt, den volledi- gen inventaris daaronder begrepen, begroot op f 45,000. Voor het gebruik van het vaartuig gedurende pl. m. 100 dagen zal een uitgave van f 3600 aan steenkolen vereischt worden. Het zal niet noodig zijn, de gebeele equi page vast aan het vaartuig te verbinden voor elke reis zou een deel van de bemanning ge- recruteerd kunnen worden uit het personeel, aan 's Rijkswerf werkzaam. Op die wijze zou voor de bemanning, bestaande uit een schipper, een machinist, een stuurman, een stoker, een tweeden stoker, een tremmer, twee matrozen en een visscherman, tevens licht-matroos, jaar lijks een uitgave van f 4130 gevorderd worden. Het collega heeft, na kennisneming van de denkbeelden van Dr. Hoek, in zyn laatstge houden winter-vergadering besloten, den aan bouw van een stoomvaartuig, uit het oogpunt der daarbij betrokken visscher-belangen, aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid aan te bevelen. De koetsier J. Baars, die na het ongeluk met zyn rijtuig in de Schie te Rotterdam, Zondagavond 10ct.,onmiddellijk naar het Ziekenhuis moest worden ver voerd, is ten gevolge van den onderganen schrik overleden. Hij was 43 jaar oud en dertig jaren in dienst bij zijnen baas en was de broodwinner voor zijne zuster, met wie hij woonde. Visschery In het jongste verslag der Schotsche commissie voor zeevisscherijen wordt gewag gemaakt van de toeneming van het aantal loggers en sloepen voor de vischvangst in Nederland. In 1859 waren er 79, die voor f 564,500 haring vingen, benevens 178 kleine kustvaartuigen die voor f444,288 vingen. In 1867 waren 85 hoekers en sloepen en 4 loggers en kotters, in 1891 7 hoekers en 199 loggers. Het aantal haringschepen was in 1891 23 meer dan in 1890 en 46 meer dan in 1889. »Deze feiten", zegt de commissie, vor men een scherpe tegenstelling met de toestanden van den laatsten tijd in Schot land en toonen aan met hoe goed gevolg de Nederlanders trachten hun oude positie als leveranciers van pekelharing van het geheele vasteland van Europa te herwinnen. Stoomschepen worden als Jagers gebruikt, om de vroeg gekaakte visch snel naar de markt te brengende eerste kwam den 22n Juni te Vlaardingen met 101 vaten volle en 3078/4 maatjesharing, en de prijs dien men verkreeg, was f 79 tot f 189 voor de volle en 17 tot 67 voor de maatjes. Deze feiten behoort men in het oog te houden by de behandeling van de vraag omtrent een gesloten tyd voor haring op de oostkust van Schotland. Bnrrtle Stand peente Wier* gedurende de maand September. GEBORENGeertje, d. v. Jan Wiegman en Aaltje Breet. Trijntje, d. v. Pieter de Graaf en Klaartje Schager. Jan, z. v. Jacob Smit en Maria Visser. Christina, d. v. Pieter Kooij en Alida van der Giezen. Cornelis, z. v. Dirk Kunt en Breektjo Breet. ONDERTROUWDJan Tijsen en Antje Lont. GEHUWDJan de Haan en Dirkje Poel. Cornelis Wagemaker en Pietertje Koster. Jan Tijsen en Antje Lont. OVERLEDENJacobus Verham, 60 jaar. eebtg. van Hendrina Maria van der Werff, Hielkje Keulen, 3 jaren. Jacob Gorter, 7 jaren. Jan Bais, 17 maanden. Tryntje Smit, 3 jaren. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 6 tot en met 8 Oct. 1893. ONDERTROUWDJ. Lemmens, zeeman en G. Diepenbroek. M. P. Verbeet, timmer man cn N. Krijnen. D. Geerliet, ketelmaker en A. do Wit. R. do Graaf, fourier der infan terie en A. J. Roakens. G. Bakker, stoker en W. Bosch. J. L. van Wolforen, stoker en N. Kersloot. GETROUWD: Geone. BEVALLENC. KwastBakker d. en z. J. PaschodagBlokhoff, d. P. Schuijtemaker Kleyn, d. G. Smeding v. d. Berg, z. J. Bot terPruimeboom, d. H. J. de LangeVink, z. M. F. de JagerBergmann, d. en z. OVERLEDEN: C. Pronk, 86 jaar. J. Hoe- delmans, 76 jaar. 24) Wat wil je, Rogalla Ik wil je waarschuwen, antwoordde zy scherp. Ge geeft je te veel over aan de in drukken van het oogenblik, ge kunt je niet meer beheerschen. Waarom deed de naam van dien man je zoo ontstellen Wat nadeel kan het verledene je nog doen Hebt ge me niet gezegd, dat de papieren, die ge van je broer ontvingt, vernietigd zyn Of is dat niet waar? bestaan die nog? Willy Von Altenbrak beefde onder den •omber dreigenden blik van zyn vrouw. Hij maakte een afwerend gebaar met zyn hand. Neen, neen, die zyn reeds lang verbrand. Wees dan geen lafaard en beheersch je. Met trotsch opgericht hoofd verliet de barones de kamer, terwyl Willy in snikken uitbarstte. Hij had gelogen. De papieren, hem door zijn broeder overhandigd,en 't boek, dat Tirschner van den gewetenloozen ambtenaar te Frati had gekocht, waren niet vernietigd. Om het bezit van die bewijzen had hij zijn eer en de rust van het geweten opgeofferd, en toch ontbrak hem de kracht om zijn misdaad te voltooien door het vernietigen der bewijzen. Hy dacht, dat zyn euveldaad misschien nog kon goed gemaakt worden in een niet ver meer ver wy derden tijd, als hy niet meer in het land der levenden zon zyn. Aan deze ge dachte klemde hij zich in zijn gewetensangst vast; deze gedachte hield hem staande in zijn stryd tegen den boozen geest der wanhoop. Hij was zwak van karakter, hij was lafhar tig dat wist hij zelf zeer goed maar hy was geen gevoellooze schurk, hij kon dien laatsten stap niet doen, hy hoopte nogaltyd, dat het toeval hem te hulp zou komen om het gepleegde onrecht te knnnen herstellen. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Eduard Montelli was spoedig op zyn ge mak in zijn nieuwe betrekking. De eigenaar der fabriek was zeer tevreden over den jonk man en had daarom met Eduard een over eenkomst voor langeren tijd gesloten. Deze had een kleine villa met schaduwrijken tuin niet ver van de fabriek gehuurd en verwachtte binnen korten tijd zyn moeder en zijn zuster bij zich. Hy schreef: ffHet huis, dat ik gebuurd heb, zal u aau ons verblyf in Friedrichshagen herinneren, waar ik myn jeugd heb doorgebracht, en waar van u zooveel hield. Toen wy in Berlyn in het huis vann oom Tiedemann, drie trappen koog woonden, omringd door al die hooge huizen, hebt u er ons tenminste dikwijls aan herinnerd, Oom Tiedemann had het beneden in zyn slagerswinkel nog slechter, dat is waar, doch hy is een geboren Berlyner, het stof en de hitte in de straten hinderen hem niet. Het was myn grootste wensch n en Margaretha buiten de stad een vriendelyke woning te kunnen verschaffen, waar men zich aan do vrye natuur verkwikken kan. De fabriek staat nog geen tien minuten van onze woning ver wijderd, in den tuin kan men het gedruisch der machines hoorenmaar welk hoekje der aarde is daar tegenwoordig vrij van Dat ge druisch hindert my volstrekt niet. Het her innert mij, dat ik aanhoudend moet voorwaarts streven en dat ik nog een groote schuld aan u heb af te doen, omdat u mij zorgvuldig hebt opgevoed en tot een degelijk mensch gevormd. Nu kan ik u een weinige uwe zorgen en moeiten vergelden. Ik kan u een vreedzaam tehuis en een onbezorgd leven verschaffen. Pak daarom maar spoedig uw koffers, lieve moeder, en kom by uw zoon. Da' het slot Altenbrak op een uur afstands ligt, zal u niet weerhouden te komen. Dikwijls genoeg hebt u my verzekerd, dat u de menschen vergiffe nis hebt geschonken, dat u de hoop van vroe ger tyd hebt laten varen. Maar, lieve moeder, mij is de nabyheid van Altenbrak juist naar den zin, want (ik wil het eerlijk bekennen) ik heb de hoop op het ontdekken der waar heid nog niet opgegeven. In Palermo en in Frati heb ik eenige spo ren gevonden, die maar ik wil u niet op droevige gedachten brengen. Geloof echter niet, dat ik uit hebzucht, uit begeerte naar eer en rykdom blijf streven naar de onthulling van dat geheim. Neen ik doe dit alleen om de nagedachtenis myns vaders van een afschuwélijke verdenking te zuiveren. En nu niets meer over die oude halfversleten zaak, waarvan u, oom Tiedemann en ik alleen kennis dragen. Groet oom en Greta hartelyk van mij en kom spoedig hier." Toen Margliorita dezen brief van haar zoon had gelezen, bleef zij een gernimen poos in gedachten verzonken zitten. De laatste stralen van de ondergaande zon vielen over de hooge daken in de kamer van de eenzame vrouw en verguldden heur zwart, eenvoudig opgemaakt haar, dat hier en daar reeds een enkelen zil veren draad vertoonde. Margherita's gelaat had die stille, zachte uitdrukking gekregen, die de onderwerping aan het lot kenmerkt. Haar wangen waren bleek en ingezonken, haar lippen konden zich echter weer tot een lach zetten en haar blik was zacht en vriendelijk. De rouwkleeding, die zij nog altijd droeg, deed haar langer en slanker schijnen, dan zy werkelijk was, doch menig jong meisje zou haar nog om haar schoone gestalte benyd kunnen hebben. Daar hoorde men een meisjesstem in de gang. Dank n, August, en zeg aan oom Hendrik, dat hy spoedig komt om zijn avond maal te gebroikenik heb wat moois voor hem meegebracht. Ik zal het hem zeggen, antwoordde de stem van een jonkman. Toen werd de deur van de gang dicht gedaan en lichte voet stappen naderden de deur der kamer, waar Margherita zat. Zij verborg den brief van haar zoou in den zak van haar japon en toen de jonge maagd de kamer binnentrad, lachte zy haar vriendelyk tegen. Mama, u moet niet boos zijn, dat ik wat later kom, sprak Greta Montelli, ontlastte haar arm van de mand, die zy droeg en snelde naar baar moeder om haar te omhelzen en te kussen. Alles, wat u me belast hebt, heb ik ge daan, zei Greta toen verder. De mand was zoo zwaar geworden, dat ik er de trap bijna niet mee kon opkomen. Toen heeft de knecht van oom Tiedeman mijgeholpen. Dat dacht ik wel, toen ik je daar in de gang hoorde spreken, antwoordde haar moeder. Maar ge hebt het warm, doe je hoed en mantel ai ik heb je wat nieuws te vertellen. Spoedig legde Greta hoed en mantel af en nam plaats op een voetenbankje aan moeders schootnieuwsgierig keek zy naar haar moe der op. Nu, mama? Ik heb een brief van Eduard. Van Eduard Bevalt hem die betrekking Die bevalt hem besthy wil, dat wy by hem komen wonen. Hy heeft een kleine villa gehuurd, dicht by den oever van de Elbe en omgeven door een schaduwrijken tuin. Hij stelt het huis met zijn omgeving zoo mooi voor, dat men zou gaan verlangen naar dat rustige buitenleven. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1