't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. IZITT Adeltrots ei Misdaad. Ho. 2159. Woensdag 25 October 1893. 21ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.12* id. voor het Buitenland f 1.25, idem f 2.00 Bureaux 3POOR8TRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Tan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 24 Oct. 1893. Vrijdag 20 Oct. werd op een daar toe belegde vergadering in het Tehuis voor Militairen,* eene afdeeling opgericht der vereeniging van Patroons in Neder land de hoogst ernstige vraagstukken welke in dezen tijd ten opzichte van ar beid* aan de orde worden gesteld, maken een algemeene saamwerking van hen die aan 't hoofd staan van beroep of bedrijf, dringend noodig. Moge »Boaz« ook in onze gemeente flink worden gesteund en met succes werkzaam zijn. De blazerschuit Texel 11," onlangs te Texel in openbare veiling opgehouden, is jl. Zaterdag in 't Hotel Toelast alhier op nieuw geveild en voor f 1170,gekocht door Corn. Bakker van Wieringen. Te Aalsmeer is een der oudste be woners van Nederland, de heer G. B. de Jong, overleden. Nog kort te voren mocht hij zijn 102en verjaardag vieren. Men meldt uit Batavia van 17 Sept. Aan boord van de »Atjeh", die te Tand jong Priok ligt, kwamen op 15, 16 en 17 Sept. gevallen van cholera voor. In het geheel zijn 11 personen aan die ziekte overleden. Het vaartuig heeft nu het ruime sop gekozen in de hoop, dat dit de ziekte tot staan zal brengen. De »Atjeh" die pas van Soerabaja is gekomen, had daar ook cholera aan boord. Het schip njiOet naar Holland. (»J.-B.") Zaterdagmorgen, omstreeks 8 uur, heeft H. Faaasen, wonende te Haarlem, na een woordenwisseling, zijn 36-jarige vrouw met geweld in een sloot geworpen, waaruit zij later levenloos is opgehaald. Het feit is gezien door den spoorweg wachter van blok C, die direct per tele- phoon de politie te Halfweg waarschuwde. F. had de wijk in de richting van dat dorp genomen en sloeg den weg in naar Spieringhorn. De politie haalde hem per rijtuig in en bracht hem gevankelijk naar de cel te Halfweg. Het lijk werd naar Sloterdijk overgebracht. F. had zijne vrouw van de Heldersche nachtboot gehaald en was op weg met haar naar Haarlem. Langer uitblijven dan was afgesproken schijnt de oorzaak van den twist te zijn geweest. Een 16-jarige knaap heeft zich te Amsterdam schuldig gemaakt aan verduis tering van een brief, waarop het adres van den heer Harteveldt, ten nadeele van zijnen patroon, den kassier J. Kol. In den brief bevonden zich 4 bankbiljetten a f 300, alsmede 4 bankbiljetten van f 100. Door de Antwerpsche politie is hij aan gehouden, krachtens een mandaat van uit levering. Die jonge gast had met het ge- stolene reeds een pleizierreisje naar Parijs gedaan, maar was toch nog in het bezit van drie biljetten van 300 gulden en 160 fr. in geld. Hij logeerde te Antwerpen, in een hotel aan de Scheldekade, en was gewapend als moest hij tegen de wilden gaan vechten. Men vond namelijk in zijn bezit een dolk, een revolver van zwaar kaliber en twee dozijnen kogels. Het welbekende landgoed Boeken rode* bij Haarlem, heeft in veiling opge bracht f 200,705. Herman Rudolphus Buddenborg, bloembollenhandelaar te Hillegom, die voortvluchtig was, en wiens aanhouding is verzocht daar hij verdacht was van be- driegelijke bankbreuk, is te Londen door de politie gevat. Donderdag stond voor het Hof te Amsterdam terecht Paulina Miranie, be schuldigd van kinderroof (zooals men weet ontvoerde zij in Juni het dochtertje van den heer Van Barneveld). Door de arrondissements-rechtbank werd zij tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld, een vonnis waarvan het O. M. in hooger beroep kwam. De moeder van beklaagde, die ter zit ting aanwezig was, verklaarde dat het een manie van beklaagde was om kinderen te stelen; reeds vroeger had zij zich hieraan schuldig gemaakt Eenige humane heeren hadden haar daarop twee jaar in een gesticht doen opnemen, zonder resultaat evenwel, zooals gebleken was. Het hof heeft om deze redenen een onderzoek naar de geestvermogens van beklaagde gelast. Bij een gerechtelijke verkooping van een in beslag genomen inboedel van de wed. F. te Hilvarenbeek onder Tilburg deed, volgens daar heerschend gebruik, niemand eenig bod, en werden de verschil lende goederen door de familieleden terug gekocht. Twee paarden brachten tezamen f 16 op, een tweejarige stier f6 enz., zoo dat de onkosten op verre na niet werden goedgemaakt. Naar wij vernemen heeft de substituut officier van justitie bjj de arrondissements rechtbank te Arnhem, vergezeld van den rechter-commissaris, jl. Woensdag in het Beekhuizer bosch persoonlijk eenige on derzoekingen ingesteld naar het lijk van Sara Juett. Het onderzoek onder Rozen- daal wordt nog steeds voortgezet. Levend verbrand Bij een te St. Pieter (bij Maastricht) gewoed hebbenden brand bij den logement houder Raaijer is een knaapje van 4 ja ren in de vlammen omgekomen. Zullen wij gaan vliegen De meubelmaker B. G. Bouhuijs, te Amersfoort, meent een vliegmachine uit gevonden te hebben. Zelf bezit hij niet'de noodige middelen om een openbare proef neming te doen. In zjjn werkplaats vindt men o. a. een paar kolossale vleugels, van vogelvederen en zijde vervaardigd. Meer lekt voorshands van zijn uitvinding niet uit. Een visscher uit Philippine nam Woensdagmorgen een gedwongen bad in de Wester-Schelde. Op het oogenblik, dat hij zijn anker wilde uitwerpen, bleef dit in den zak van zijn jas vasthaken, waar door hij overboord viel. Zeker zou hij ver dronken zijn, had hjj niet de tegenwoor digheid van geest gehad om zijn jas onder water uit te trekken, waarna het hem eerst mogelijk was weer boven te komen. Een wielrjjder reed met byna ongeloo- jelijke snelheid over den IJselmondachenweg tot hy plotseling tegen een paar klompen aan reed, die een boer op den weg had laten staan, waardoor hij hals over jkop bij een kleermaker, die voor zijn woning zat te werken, onder de tafel terecht kwam. Deze tuimelde onderst boven. Hierdoor schrikte zyu vrouw zoo ge weldig, dat zij een ketel koffie, die zy pas op geschonken had, uit haar handen liet vallen, met het treurig gevolg, dat de inhoud op het lichaam van den slapenden hond terecht kwam, die, deerlijk verbrand, vreeselyk jankend, de deur uitvloog, waardoor een buurvrouw, die bezig was met spek bakken, zoo vreeselyk schrok, dat zij de pan uit haar hand liet vallen en een schoorsteenbrand deed ontstaan. Op haar luid geschrei kwamen twee man non toe snellen, die zich op het dak begaven om den brand te bluascheu door den vreeselyken rook had een dier mannen het ongeluk van het dak der natuurlijk niet zeer hooge woning te vallen, en kwam in het kippenhok van een daarnaast wonenden boer, terecht, die woedend naar buiten kwam stormen, den man by den kraag vatte en hem op een pak slaag ont haalde, dat de andere zich zoo maar Diet liet welgevallen, zoodat een vreeselyke worsteling ontstond, die daarmede eindigde, dat de veld wachter, geholpen door eenige bij het spekta kel tegenwoordig zijnde personen, beiden in het arrestantenhok stopte. En dat alles door het buiten laten staan van een paar klompen. De heer G. van Dijl, magnetiseur, Blee- kcradijkje 14 te Dordrecht, meldt het volgend resultaat dat hij verkreeg, bij den somuambu- listischen slaap Eerste slaap. Ik vraagHebt gy wel eens van de ver miste vrouwen geboord, in betrekking staande met De Jong, Sara Juett en Maria Sckmitz. A.Ja. V.Zoudt ge het mogelijk achten deze te ontdekken A.Misschien wel. V.Span u zelve in en kijk eens. A.Ik zie een vrouw in staat van ontbin ding. Naar het my voorkomt, ongeveer dertig jaar. Zij is ontdaan van japon of rok, maar naar het schijnt japon, omdat zij een hoed op het hoofd heeft. V.Wees zoo goed en deel mij mede wat u nog meer ziet. A.Ik zie een groot bosch. Ik ben in het midden. V.Ga voort, ik luister. A.Maak my wakker, want ik word moe. V.Belooft gij mij, alles te zullen onthou den, wanneer gij weer slaapt A.Ja, zeer goed. V.Welnu wordt dan wakker. Tweede slaap V.Gy hebt alles onthouden wat gij mij beloofdet, niet waar? A.Ja. V.Ga verder, indien gij niet moe zyt. A.Ik moet vaster slapen. V.Het is zoo. A.Help my een weinig. V.Verplaats u zelve weer in dat bosch op dat graf. A.Ik ben er. V.Is die vrouw verwond A.Neen. V.Is zij vermoord A.Ja. V.: Verplaats uw geheugen of uw geest eens op het oogenblik dat die vrouw daar komt, en zie toe op wat manier. A.(Na een weinig rust)Zy komt daar dood, gedragen of liever gesleept door een man, dragende bij zich een pakje. V.Waar komt hij vandaan met dat lyk A.Ik wordt moe, maar zal alles onthou den, dus maak my wakker. V.Dit zal geschieden. Derde slaap V.Wat ziet gij A.Ik zie een man, ongeveer 30 jaar, naar het uiterlyk, wandelende met een dame. V.Bespiedt gy al zyn doen en laten en ook van haar A.Ja, luister maarHij houdt haar vaat, loopt links. Hy heeft een dolk in zyn linker hand in zyn zak, ook heeft hij een open knip mes in zijn linker broekzak, weet ook zyn gedachten, welke zijn alleen het doel om het slachotfer te vermoorden, op welke manier ook. Zij zyn moe en nemen plaats op een uitwas van een grooten boom. Nu zit hy rechts van haar mot den dolk in zyn rechterhand. Zijn gedachten zyn onnavolgbaar. Hy is zeer angstig. Ik wordt erg bang, want hy staat op en bergt zijn moordtuig tusschen zyu jas. Hij grypt haar met beide handen by de keel en 5 minuten later is zij geworgd. Nu word ik moe en moet wakker worden. V.Zult gij alles onthouden. A. Ja. V. Word dan wakker. Door een twintig personen, meest allen rijks- en gemeente-politie, wordt in de bosschen te Dorenweerd nog dagelyks gezocht naar het lijk van Sara Anna Juett. Dit onderzoek zal in deze maand afioopen, en mocht het lijk dan nog niet gevonden zijn, dan is men voornemens aldaar don Noorder-Rynoe ver en alle daaraan gelegen kribben geheel af te dreggen. De «/Haarl. Ct.« meldt: De Jong en de vertrouwbare #mcid-alleen.« Een mevrouw op de Steenstraat te Arnhem kwam dezer dagen tot de minder aangename ontdekking, dat zij De Jong een nacht had ge logeerd. Onbewust, natuurlijk. Uit een politie onderzoek bleek nl., dat De Jong dezen zomer op een avond, dat mevrouw uit was, een be zoek aan de meid had gebracht. Toen mevrouw thuis kwam, was De JoDg boven gebleveD. Hy logeerde er goed en vertrok in den vroe gen ochtend. Een portier te Weenen, die pas vier jaar getrouwd is, heeft zijn echt reeds met negen kinderen gezegend gezien. Driema len heeft zijn vrouw hem tweelingen ge schonken, waarvan slechts één paar in het leven is gebleven. De vorige week werd dit gezin ineens met een drietal ver meerderd. De rechtbank te Wednesbury (Eng. grs. Stafford) heeft een slachter, die be dorven vleesch te koop had aangeboden, veroordeeld tot een maand tuchthuisstraf. De verdediger drong aan op een kleine geldboete, omdat de beschuldigde nog een nieuweling in het vak was, maar de rech ter gaf aan dat verzoek geen gehoor, om dat lieden, die slecht vleesch aan arme mensehen verkoopen, streng gestraft moeten worden. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 19 tot en met 21 Oct. 1898. ONDERTROUWDG. v. d. Berg, mari nier en B. Vryma. P. B. Siegers, magazyn- knecht en G. Vroon. GETROUWDJ. Drost en T. J. Kroon. M. P. Verbeet en N. Krynen. D. Geervliet en A. de Wit. R. de Graaf en A. J. Rou- kens. G. Bakker en W. Bosch, J. L. van Wolveren en N. Kersloot. BEVALLENA. Stinsde Vries. z. A. JansenSlijkerman, d. M. Slotemakervan Pel, z. OVERLEDENC. Paulus, 16 maanden. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-lndiê: Verzending* wag. p. zeepost via Amsterdam. p. zeepost via Rotterdam p. Hollandscke mail via Genua p. Holl. mail via Maraeille p. Fransche mail via Maraeille p. Engelache mail via Brindiai p. Duitache mail via Napela Datum der ter Tijdtt.d.laat. poat-bezorg. bual.abPostk 7.16 W. 7.16 'aar. 12,30's nam. 12.30'snam. 7.15'a av. 8.45'» mor. 8.46's mor. 3 Nov. 27 Oct. 31 7 Nov. 27 Oct. 3 Nov. 20 Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam. .1 1 Nov.l 7.15'aav. p. mail over Engeland6 7.16'aav. p. mail via St. Nazaire. 7 Nov.| 7.15'aav. Naar Curagao, Bonaire en Aruba p. zeepoat via Amsterdam. .1 1 Nov. 7.15'sav. eiken Dinsdag, p. mail via Southampton Donderdag 12.30'saam. 1 en Zaterdag. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba p. mail over Engeland6 Nov. 7.15'sav Naar Hr. Ms. „De Ruyter", te Rio de Janeiro via Bordeaux 26 October, 12.30 'snam. (Aan" komst der post te Rio de Janeiro 17 November.) Afloop der verpachting van gronden van het Domein van Oorlog enz., op Don derdag 19 October 1893, ten overstaan van den notaris Hattiuga Raven alhier gehouden. 1. de batterij aan het Wierhoofd en het fort de Hars- sens, J. F. Smit, alhier, f 13. 2. De batterij Prinses Louisa, W. C. Thysaen, id., f 15. 3. De Oostbatterij met glacis, H. Gouwenberg, id., f25. Het fort Kijk duin, P. Kok, id-, f84. 5. De door den Staat ont eigende gronden van de erven Loopuijt, A. Overtoom, id., f 180. 6. De binnenruimte en de wallen van het fort Erfprins. H. Selderbeek, id., f270. 7. Het ravelijn Helder en het terrein van het voormalig ravelijn Huis duinen, A. Bonselaar, id., f81. 8. De kustbatterjj Kaaphoofd, Jb. Slijkerman, id., f52. 9. Het terrein van den voormaligen bedekten weg van het fort Erfprins, U. Kikkert, id., f255. 10. De Kadijk van Erfprins, van den weg tusschen Kaaphoofd en den Helder af tot deu weg van Erfprins naar den Helder, P. C. Selderbeek, id., f27. 11. De Kadijk van het fort Erfprins, van deu weg tusschen dat fort eu deu Helder af tot de gc- meonschapslinie, J. Winter, id., f 10. 12. De Kadijk van Erfprins, van de gemeenBchapslinie tot den weg van Erfprins naar Kijkduin, D. Blokker, id., f89. 13. De Kadijk van Erfprins, tussehen de wegen van Kaaphoofd en Erfprins naar Kykduin, P. Tesselaor, id. f22. 14. Het glacis van Kaaphoofd, A. Kuiper, id., f42. 15. De visschery in de grachten van Erfprins en Kaaphoofd, D. Dil Jzn., te Zaandjjk, f255. 16. De noordoostelijke Kadjjk der gemeenschapslinie tusschen Erfprins en Dirks-Admiraal, C. L. den Heldt, alhier 28) Neen, zoo moest het zeker zyn, want een Alten brak, Gerda's vader, kou geen schurk, geen be drieger zynEn als dat zoo was, dan was er ook hoop, dat alles nog goed zou worden. Als Gerda hem maar met standvastigheid trouw bleef, zou haar vaders tegenstand ten slotte ,wel te overwinnen zyn. Was hy-zelf niet de zoon van een Altenbrak Vloeide ook niet in zijn aderen het adellyk bloed van het oude riddergeslacht Thans berouwde het hem dub bel, dat hij by zijn moeder niet had aange houden om den naam Altenbrak aan te nemen. De baron had dan een aanklacht ingediend, de justitie zou de zaak onderzocht hebben, en wie weet of zyn goed recht dan niet zonne klaar gebleken was. En dan Dan zou hij de erfgenaam van Altenbrak geworden zyn, maar Gerda's liefde zou hy voor eeuwig verloren hebben. NeeD, neenLiever wilde hy voortleven onder den burgerlyken naam zyner moeder en bemind door Gerda, dan als millionnair in het bezit van Altenbrak zonder haar liefde. En toch hy moest haar zeggen, wat op zyn gemoed drukte. Doch niet als aankla ger van hare ouders wilde hy dat doen, hy wilde haar eenvoudig vertellen, wat hy ondervonden had, en het oordeel aan haar overlaten. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Hoe is het, Greta, zoudt ge geen lust hebben om een ry toertje naar het Grünewald te doen? Het meisje schrikte op en sloeg de oogen verstrooid op naar oom Hendrik. Wat zegt U daar, oom Kijk toch eens aan Oom Hendrik richtte zich langzaam uit den hoek van de sofa op en stapte brommend in de kamer heen en weer. Beste oom, ik heb u werkelyk niet ver staan ik was in gedachten verdiept. Hendrik Tiedemann bleef voor het meisje staan en keek haar onderzoekend aan. Wat scheelt er toch aan, Greta? Ge zyt niet meer het vroolyke kind van vroeger. Grypt het studeeren je te veel aan Dan was het maar beter, dat ge naar Neurode gingt, by je moeder. Maar oom, hoe komt u op de gedachte, dat ik niet wel ben? Ik was nooit zoo gezond als tegenwoordig. Greta poogde te lachen, maar dit ging haar niet goed af. Ziet ge, sprak oom, zelfs het lachen hebt ge verleerd. Nu, ik ben een oud man en heb niet veel onderwys genoten, maar toch zie ik wel, dat alles niet met je is zooals het wezen moet. Kind, ge kunt je ouden oom Hen drik gerust je vertrouwen schenken. Waar scheelt het je Hier misschien En met een glimlachje wees oom Hendrik naar de plaats waar by zijn hart vermoedde. Greta's wangen kleurden zich plotseling donkerrood. Haastig keerde zy het gelaat af en zeide minachtendHoe kunt u zoo iets van me denkeD, oom Nu, ik zal er niet verder over praten, Greta. Wees maar niet boos. Ik vroeg daar straks, of we vandaag eens naar het Grüue- wald willen ryden. De frissche boschlucht zal je goed doen. Dat is een goede inval, oom J», laten wy dat doen en de dingen van vroeger ver geten. U denkt geen kwaad van me, niet waar, oom Ik denk het allerbeste van je, myn kind 1 Maar kleed je nu aan, dan zal ik het rijtuig laten inspannen. Nauwelijks een kwartier later rolde het rijtuig weg in de richting naar de Branden burger poort. In de breede laan naar Char- lottenburg zette Hendrik de rossen in flinken draf, en met welbehagen ademde Greta de frissche lucht in, die haar tegen waai de. Het fraaie rijtuig met de twee donkerbruine paar den maakte geen slecht figuur by de vele equipages van rijke lieden, die men op den weg ontmoette. En Hendrik Tiedsmann, die in stramme militaire houding op den bok zat, maakte ook geen slechten indruk. Men had kunnen gelooven, dat bij een oud majoor van de huzaren was, die nog gaarne zelf de paar den mende en nu met zyu dochter een rytoer maakte. Greta zag er bekoorlyk uit in haar nauw sluitend zomercostuum, met fraaien etroohoed, waaronder de donkerbruine lokken in weel- derigen overvloed voor den dag kwamen. On danks haar eenvoudige kleeding lag er iets voornaams in haar voorkomen, en menig heer, die op een edel ros gezeten hetrytuig ont moette, keek haar met bewonderende blikken na Charlottenburg was achter den rug en spoe dig bereikte men het Grünewald. In wHundekehle" werd halt gehouden. Oom Hendrik liet de paarden op stal brengen en ging toen met Greta den tuin van het restau rant in. De deftige heer met het houten been en het lint vau het IJzeren Kruis trok de aandacht van vele gasten, maar het lieve meisje naast hem nog veel meer. In de vrije lucht had Greta haar vroegere gezonde kleur teruggekregen en haar oog schitterde weer met kinderlijke vroolykheid. Plotseling verschrikte zij, ze verbleekte en haar hand beefde, zoodat oom Hendrik be zorgd werd en vroeg: Wat scheelt er aan, Greta Waarvan schrikt ge zoo O, het is niets, oomIk ben mal. Ik weet zelf niet, waarvan ik zoo schrikteKom, oom, laten wy daar in dien hoek gaan zitten. Wat Daar in dien afgelegen hoek Nu, zooals ge wilt, het is mij goed. Hy richtte zyn schreden naar de bedoelde plek, die half verscholen lag tusschen het struikgewas. Doch daar voelde hij zich aan de panden van zyn jas vastgehouden. Op vroo- lijken toon riep een manHola, Tiede mann, waar gaat go heen? Zyt gy een oud vriend vergeten Zoo, Karei, zijt gy het? Hendrik herkende twee vrienden, met wie hy meermalen kaartspeelde, liefst skat. Dat treft mooiNu zyu we met ons drieën Daar kan vandaag niets van komeD. Ik heb myn nicht bij me. Och kom, gekheid Juffrouw Greta heeft er niets tegen, nietwaar, juffrouw Verlegen glimlachend knikte Greta. Kom aan, oude jongen, kom dan maar hier zitteD; kellner, de kaartenHet duurt niet iaug, juffrouw, hoogstens een uurtje Hendrik Tiedemann was veel te groot lief hebber van het edele skatspel om de gelegen heid te laten voorbijgaan. In weinige oogen- blikken waren de drie heeren in huDne kaar ten verdiept en bemerkten niet, hoe verlegen Greta er bij zat en nanwelijks de oogen op sloeg. Zy durfde dat niet, want zy gevoelde, dat de oogen van een jong heer, die drie tafeltjes verderop zat, met vnrig verlangen op haar rusten en ze wist dat haar blikken onfeilbaar de zijne zouden ontmoetten, zoodra zy de oogen opsloeg. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1