st Vliegend Blaadje, KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL isen Ho. 2162. Zaterdag; 4 November 1893. 21»te Jaargang. T" VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEBKHOUT Co., te Helder. KALENDEN DEN WEEK. ¥lE U W 8 T IJ DINGEÏL Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 36. ATDonnemont p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. f$j^Ü id- franco per post 75 idem fl.126 id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 Bureaux SPOORSTRAAT en ZUID8TRAAT. -Advertontlön van 1 tot 5 regels25 Cent* Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 7 u. 6 m. Onderg. 4 u. 20 m. NOVEMBER (Slachtmaand, 30 dagen). Zondag 5 Maandag 6 Dinsdag 7 H. Willebrordus. Woensdag 8 Nieuwe Maan. Donderdag 9 Vrijdag 10 Zaterdag 11 HELDER, 3 Not. 1893. Ondanks 't min gunstige weer was de Stads-schouwburg Woensdagavond goed bezet. Door 't Hollandscb Tooneelgezel- scbap, onder directie van den heer A. van Lier werd met succes opgevoerd »De Fa- briekssmid,'" van Frans Gottscheid. Zoo als we reeds meer breedvoerig in een on zer vorige nummers hebben vermeld, geeft ons 't stuk een blik in de bedendaagscbe kwestie tusschen kapitaal en arbeid. Over 't spel was 't opgekomen publiek uiterst voldaan, zooals men kon afleiden uit de applaus na elk bedrijf. Die gelden in de eerste plaats de hoofd- vertooners, welke hunne respectieve rollen goed hebben opgevat en getrouw weerge geven. Hiertoe rekenen we in de eerste plaats de dames Ellenberger, Potbarst- Grader en Van Biene, benevens deheeren Veltman, Ptjtharst en Van Nieuwland. Ook 't overige personeel bracht 't zijne bjj tot vorming van een goed geheel, door uitmuntende samenwerking. Naar men verzekert, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een aanschrijving gericht tot de gemeentebesturen van Alkmaar, Hoorn, Edam en Purmerend, ter zake van de in die marktsteden geheven wordende wik- en weegloonen. De minister dringt aan op een onverwylde verlaging dier marktrechten, en wel van 65 tot 50 cents per 50 Kilogram. 'tls bekend dat door belanghebbende land bouwers en vooral ook door de Vereeniging ter bevordering van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier jarenlang reeds op een aan merkelijke verlaging der bedoelde marktgelden IJmuiden, 1 Nov. Schipper van Delft van de vischsloep »Middelharnis 6", rap porteert Maandagmorgen benoorden Ter schelling gepasseerd te zijn de vischsloep »Adm. van Kinsbergen," op sleeptouw hebbende den door het volk verlaten en met hout geladen Noorsche schoener »Skalda.« De opvarenden werden gered door de Zweedsche bark sBlancbe', en te Elseneur geland. (Later bericht). De vischsloep Pernis 3" is hier binnengekomen en rapporteert de »Skalda" te hebben overgegeven aan de Belgische steamtrawler »0stende 6", die koers beeft gezet naar Rotterdam. De Pernis 3" beeft vier personen zijner bemanning aan boord van den schoener achtergelaten. IJmuiden, 31 Oct. Het alhier van West-Indië binnengekomen stoomschip Prins Maurits« is tusschen de pieren in aanvaring geweest met drie visscbuiten waarvan een, de >Yolendam 199,met belangrijke schade en verlies van een 17- jarigen jongen, die door den schok van boord viel en verdronk, door de sleepboot IJmuiden* is binnengebracht. De overige twee schuiten zijn nog buiten, en daarvan is nog geen schade bekend. Zaak De Jong. Het «Noordbr. Dagblad* komt de lectuur over De Jong met een bijdrage vermeerderen, die belangwekkend genoeg is, ze hier mede te deelen Zekere J. H., 51 jaren, stoker van beroep, geboren en laatst wonende te Amsterdam, bevindt zich in de gevangenis te 's Hertogen bosch. Hij heeft zich als landlooper aange meld, doch schijnt de bedoeling te hebben een en ander mede te deelen omtrent zekeren Willem Trompet, alias De Jong. «Genoemde H. zegt pertinent in De Jong's portret te herkennen dat van een persoonlijk heid, die zich indertijd in zijn qualiteit als hofmeester noemde Willem Trompet, met welken per80011 bij langen tijd intieme relaties gehad heeft. Acht jaar lang heeft hy hem gekend en menige zeereis gemaakt op schepen waar hij als stoker, De Jong als hofmeester werkzaam was. Verschillende reizen hebben zij samen gemaakt van Holland naar Londen, New-York, Chicago, Porto, Bilbao enz. «Mocht de man waarheid spreken, dan is niemand anders dan De Jong (Trompet) de moordenaar van Anna Verhoeven, de meid, die in den avond van 29 Maart 1892, ten huize van den heer Viotta aan de Prinsen gracht te Amsterdam, vermoord is. »De Jong heeft na dien moord aan H. zijn wandaad medegedeeld samen hebben zij eenige dagen geteerd van bet geld, dat gestolen was by gelegenheid van den moord. H. weet de plaats zelfs mede te deelen, waar Trompet zich van de bloedsporen gereinigd heeft. «De Jong moet eens aan H. hebben voor gesteld, diens vrouw even van kant te maken. H. heeft een tijd lang een wrok tegen zijn vrouw gehad. «Vee1, zeer veel weet H. nog mede te dee len wij achten ons echter niet gerechtigd nu reeds neer te schryven wat wij weten en zoodoende een justitieel onderzoek vooruit te loopen. «Wel kan nog gemeld, dat H. meermalen moordwerktuigen van De Jong gezien heeft dat H. op de hoogte is van de te Londen gepleegde misdaden dat bij, de eerste maal dat Sara Juett in De Jong's gezelschap de Noordzee overstak per Harwichboot, met be stemming naar Rotterdam, Sara Juett ge waarschuwd heeft voor den persoon van De Jong. «Verdere mededeelingen moeten wy alsnog voor ons houden. Wij hopen echter op deze zaak terug te komen, zoodra omstandigheden het toelaten." De justitie ziet echter het groot gewicht dier onthullingen niet in, daar zij nog niet bevolen heeft den landlooper naar Amsterdam te doen komen om hem met De Jong te con- fronteeren. Het »N. v. d. Dag# meldt hieromtrent nog nader Wij herinneren hieromtrent aan ods bericht in een vorig nummer, dat De Jong op 2 Nov. 1880 door het Gerechtshof te 's Gravenhage wegens oplichterij veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van 21/2 jaar, welke straf begon 6 Nov. 1889 en eindigde 4 Mei 1892. De Jong zat dus, toen de moord op Anna Verhoeven gepleegd werd, in de govangonis. Het onderzoek naar het lijk van Maria Schmitz bij Larenberg is Maandag voortgezet, maar zonder eenig belangrijk resultaat. Alleen werden op eenigen afstand van den watertoren, de twee middelste baleinen gevon den van een grys corset, onder eenig zand verborgen. Deze twee repen, die nog verbon den waren door de koperen haken en oogen, waren blijkbaar uitgesneden uit het corset. De Jong zal wegens de beschuldiging van oplichterij terechtstaan, maar dit kan nog eenigen tijd duren. Het Dinsdag voortgezet onderzoek op de hei bij de oude Renbaan te Bussum had geen re sultaat. Het militair onderzoek op het verdachte terrein is afgeloopen. Dezer dagen zyn door de Stadsreiniging in den Singel bij de Appelmarkt te Amsterdam, een hemd en een blouse gevonden, welke kle dingstukken erkend zijn als hebbende toebe hoord aan Maria Schmitz. Beide kleedingstukken waren van achteren geheel opengesneden. De eigenaresse van het bötel, waar De Jong het laatst met Maria Schmitz logeerde, twy- felde geen oogenblik in hare verklaring dat genoemde kleedingstukken die van Maria Schmitz waren. Naar aanleiding van de jongste berichten, waarin gesproken werd over op handen zijnde onthullingen door een gevangene te 's Herto genbosch, heeft de Stoomvaartmaatschappij «Nederland" aan den President van de Recht bank een briefkaart van De J. gezonden, waarin deze in Maart 1893 verzocht geplaatst te worden aan boord van een der schepen als hofmeester, wijl het leven aan boord van een Eagelsch schip hem niet beviel en hij van plan was te Arasterdam te trouwen. Deze briefkaart kwam uit Calcutta. Batavia, 28 Sept. Omtrent de aan varing tusschen het stoomschip Gelder lands en het stoomschip Swordsman* le zen wij in de »Straits Timesde volgende bijzonderheden. De aanvaring had plaats bij Seychelles en den löden dezer arri veerde de Gelderlandmet de bemanning van de «Swordsman aan boord, welke ongeveer 10 minuten na het ongeval zonk. De aanvaring geschiedde op den 4den de zer ongeveer 4 uur in den ochtendde Swordsmanwerd midscheeps getroffen en de ketel sprong toen het schip zonk. Een Amerikaan en zes inlandsche matro zen verdronken, maar de overigen, 52 in getal, werden door de sloepen der Gel derlands: gered. De Swordsmanbehoorde aan een inlandsche firma te Bombay en was geladen met graan, bestemd voor Mauritius. Ten gevolge van de wijzigingen welke bij de wet van 30 Sept. '93 (>Stbl.« No. 145) zyn gebracht in de wet van 9 Mei '90 (»Stbl.« No. 79), tot regeling der pen sioenen van weduwen en weezen van bur gerlijke ambtenaren, kunnen weduwen, die volgens de bepalingen der laatstgenoemde wet geen aanspraak op pensioen konden doen gelden, omdat de echtgenoot of vader vóór 1 April 1836 in dienst was getreden of gehuwd was nadat hij gepensionneerd, op wachtgeld gesteld of het zestigste le vensjaar was ingetreden, of omdat de we duwe bereids uit anderen hoofde in het genot van pensioen was getreden, alsnog krachtens de gewijzigde wet in het genot van pensioen of van een aanvullingspen sioen worden gesteld. Ongeregeldheden te Wageuingen. Te Wageningen was het Maandag bij ge legenheid der loting voor de nationale militie zeer rumoerig. Vele lotelingen liepen iu den namiddag dronken langs de straatook kwam het hier en daar tot vechtpartijen. Eenige sociaal democraten maakten van deze gele genheid gebruik, om een optocht met roode vlag te orgaDiseeren. Aangezien de nieuw benoemde commissaris van politie nog niet in functie is, trad de burgemeester, mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, handelend op en trachtte het zingen te beletten. Een politie agent wist de vlag afhandig te maken. In het gedrang werd toen den burgemeester meteen dolk een wond toegebracht in het onderlijf, terwijl ook de oudste wethouder eene verwon ding bekwam. Een tweetal geneesheeren, die onmiddellijk ontboden werden, constateerden, dat de wonden niet gevaarlyk waren. Het volk kwam vervolgens in grooten getale voor het stadhuis om de vrijlating te eiscben van een paar belhamels, die gearresteerd waren. Naar de politie werd toen met steenen gewor pen, waarvan er een een ruit van de secretarie verbrijzelde. Daarop zijn 36 man van de rydende artil lerie uit Arnhem aangekomen om de orde te bewaren. Van Dinsdag meldt men nogOp een twaal- tal na zyn zij Dinsdag weer naar Arnhem vertrokken. Alles is thans rustig. Zekere T. Vietor, 23 j. oud, hoeft bekend den burgemeester en den wethouder te hebben jestoken. Het dolkmes dat hy had wegge worpen na zijn misdaad gepleegd te hebben, is gevondeD. De dader is gevankelyk naar Arnhem gebracht. Uit Wageningen meldt men later De toestand van den gewonden wethouder Bronsveld, die eerst nogal bloedverlies had, is thans vrij gunstig. Hoewel zeer pijnlijk, behoeft hij niet, zooals de burgemeester, het bed te houden. De wond van laatst genoemde is trouwens op veel gevaarlijker plaats toegebracht. Een employé van een der grootste bankinstellingen te Amsterdam begaf zich dezer dagen tegen elf uur 's avonds huis waarts. Tusschen de Beurs en de achter zijde der huizen van de Warmoesstraat werd hij door een vrouw aangesproken en spoedig daarop door twee mannen aan gegrepen, waarvan de een hem de hand op den mond hield en de ander hem zijne portemonnaie uit den zak haalde. De por- temonnaie, waarin twaalf gulden, werd ge ledigd, waarna hem het voorwerp naar het hoofd werd gegooid. De drie dieven namen daarna de vlucht. De aangevallene had in den binnenzak van zijne jas eene groote soms geld, die de dieven gelukkig niet ontdekt hebben. Sedert eenigen tijd werden bij de ad ministratie van de H. IJ. S. M. te Am sterdam nu en dan zakjes geld vermist, zonder dat men maar eenigszins kon ver moeden waar zij bleven. Deze zakjes be vatten het geld op de verschillende stati ons ontvangen, en dat alle dagen in groote kisten naar Amsterdam wordt verzonden. Dezer dagen nu is een der heeren van het kantoorpersoneel, van de afdeeling »boek- houders,* op wien zware verdenking rust, dat hij zich het geld heeft toegeëigend, in hechtenis genomen. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 80 Oct. tot en met 1 Nov. 1893. ONDERTROUWD: r GETROUWD^eene" BEVALLEN P. ZwaanBais, z. E. Noot— Schilder, d. J. H. SingelingDependener, d. G. de RoosMangel, z. OVERLEDEN: K. de Graafi, 16 dagen. B. Kroesen, 3 maanden. W. F. Ligteringen, 5 weken. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 25 31 Oct. ONDERTROUWDP. Koorn en F. Kooi man. GETROUWD H. Smit en N. v. Kecren. GEBORENMaarten Jacob, z. v. C„ Witte en G. Daalder. Teunis, z. v. P. Bruin en T. Kuiper. Sijtje, d. v. A. Bakker en N. Kikkert. OVERLEDENL. Gieles, 33 jaren, z. v. K. Gieles en J. Burgman. Sedert 26 Sept. jl. kwam alhier geen sterf geval voor. Marine en Leger. Bij Kon. besluit is: 1. de luit. ter *ee 2de kl. jlir. L. F. Martine, op »ijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen2. de adelborst 1ste kl. W. H. M. de Fremery bevorderd tot luit. ter zee 2de klasse. In de stelling van de monden van de Maas en bet Haringvliet zullen het volgende jaar groote gecombineerde manoeuvres van land- en zeemacht worden gehouden. In de plaats van den msjoor T. A. J. Roejsch, die als Commandant van bet Koloniaal Wefdepót te Harderwijk optreedt, is benoemd tot Comman dant van het 5de bat. 1ste reg. infanterie, alhier in garnizoen, de tot majoor bevorderde kapt. der infanterie J. Doornbos, van het 5de regiment. De 2de luit. der infanterie Q. A. Vries, is ge plaatst bij bet 6de bataillon van het O. I. leger, in garnizoen te Magelang. Sedert lang werden bij de marine proeven ge nomen met bet toestel van den Italiaan Bellano. De proefnemingen met dezen toestel, welke ten doel heeft de torpedonetten van den vijand door te snijden, hebben gunstige resultaten opgeleverd. De minister van marine heeft nu besloten 41 der gelijke inrichtingen aan de Inschietplaats te doen vervaardigen. Naar men verneemt, zullen Hr. Ms. „Prins van Oranje," wachtschip te Hellevoetsluis, en Hr. Ms. instructieschip „Ternate" voor 's Rijks dienst worden afgekeurd en onder sloopers handen val len genoemd wachtschip zal alsdan vervangen worden door de „Van Galen," waaruit eerstdaags ketels en machines zullen worden genomen. Woensdag is op 's Rijkswerf alhier Hr. Ms. atoomechoener „Dolfijn" buiten dienst gesteld, 31) Daar ging de deur open en een jeugdig ge laat keek vroolyk naar binnen. Doch onmid dellijk verdween de vroolyke uitdrukking daar van en een kreet van ontsteltenis ontsnapte den mond van het binnentredende meisje, toen zij daar haar vader zoo bleek als een doode onbeweeglijk in zijn stoel zeg liggen. Het volgende oogenblik knielde Gerda bij haar vader en drukte hem teeder in baar ar men. Toen zag zij het pistool op den grond en dit deed een ontzettend vermoeden bij haar opkomen. Vader, vader, wat is er gebeurd kreet zij. Niets, kind, niets! Geef me een glas water ik gevoel me zoo afgemat. Gerda vloog naar het tafeltje, waar allyd een karaf water en een flesch roeden wyn gereed stonden. Zij volde het glas met water, half met wyn en reikte bet over aan baar vader, die er gretig van dronk. Daarra zette hy het glas op de tafel en richtte zijn blik angstig vragend op zijn dochter. Zy begreep dien blik, zy raapte bet pistool op en legde het op de schryftafel. Vader fluis terde zy, wat waart u van plan Hy knikte. Dit pistool tegen myn hoofd te richten. Vaderklonk het hartverscheurend van de lippen der dcchter, die zich aan haar va ders voeteH wierp, hem in de armen klemde en haar hoofd aan zyn borst verborg. Een hevig snikken deed haar lichaam schokken, ook den ouden baron liepen de tranen langs de vermagerde wangen. Liefkozend streek hij met zijn bevende handen over de lokken zyner dochter. Stil myn kind, neen, ik zal het niet doeD. Wees maar gerust, kindlief, ik wil sterk zijn ik wil alles verdragenter wille van jou. Oh, vader, spreek zoo niet. Ter wille van mij moogt u niet lijden en strijdenIk ben niet tevreden en gelukkig, als ik u niet tevreden zie. Ik heb geen rijkdom noodig. Ik weet, dat u zorg hebt om geld en goed. Harry heeft weer een groote som geld neodig, moeder sprak er van, en de moeielykheden van de fabriek op Nenenbrak Wat weet gy daarvan? vrceg de baron, terwijl lij zijn dochter verwonderd in de be traande oogen keek. Heeft je moeder daar ook over gesproken met je Gerda kleurde en s'oeg de oogen verlegen neer. Neen, vader, antwoordde zij zacht, een ander heeft daarover met mij gesproken, en ik geloof, dat die man u zou kunnen helpen. Wie is die man Eduard Montelli, de ingenieur van de fabriek te Neurode. Eduard Montelli Plotseling sproDg de baron op en stiet zyn dochter ruw van zich af. Eduard Montelli heeft Eduard Montelli je gezegd, dat hij me helpen wil? Mynheer Montelli geloofde, dat de fa briek op Neuenbrak nog gered kon worden, als het beheer anders werd ingericht. Wat weet ge van dien heer vroeg de baron, terwijl hij met argwaan zijn dochter Hy is de zoon van een rijk voornaam man uit een oud adellyk geslacht. Heeft hij je dat gezegd? Zijn moeder, een eerwaardige dame, heeft me dat gezegd. Zijn moeder En de naam van zijn vader Baron Willy was zoo wit geworden als sneeuw. Hij verkeerde in vreeseÜjke spanniDg, zyn oogen hingen aan haar lippen, zijn vuisten waren krampachtig saamgeknepen. Ik ken den naam nietnoch Eduard noch zijn moeder wilden den naam noemeD. De baron zuchtte diep. De spanning zyner zenuwen verminderde, in zyn opgewondenheid bemerkte hij niet eens, hoe vertrouwelijk die naam Eduard over baar lippen kwam. Nog maals was dus het lot hem gunstig geweest. Zijn dochter welker liefde en achting hy niet kon missen, zij wist niets van het geheim. De eenige op de wereld, die voor hem nog liefde en achting gevoelde en die hy zelf nog lief had. Zijn dochter Gerda mocht nooit eenig vermoeden krijgen van de schuld, die hij op zich bad geladen. De geweldige spanning der lsatste oogen- Llikken werd nu door een terugwerking ge volgd. Hij kon zich niet staande houden eD wilde daarom met wankelende schreden en al tastende Daar zyn stoel gaan. Doch hy zou neergestort zijn als Gerda niet toegesneld was om hem te grypen. Zij bracht hem naar de sofa waarop hy kermend neerzonk. Gerda zorgde uitstekend voor hem. Zij haalde een zachte deken, spreidde die over zijn knieën, legde een kussen onder zyn hoofd en trachtte hem te troosten. Laat mij alleen, verzocht hy na een poos. Ik gevoel my weer geheel wel ga, myn kind, ga heen. Met zacht geweld drong hij Gerda weg, zoodat zij wel aan zyn verlangen moest vol doen. Diep bedroefd wilde zy beeDgaan toen hij haar nog eens terughield. Hij trok haar dicht bij zicb, keek schuw in het rond, alsof hij vreesde beluisterd te worden en fluisterde toen Eén ding moet ge me beloven, mijn kind. Vermyd dien man, waarvan ge gespro ken hebt. Wat, vader? Mijnheer Montelli? Ja, Eduard Montelli! Het past niet voor mijn dochter met dien man om te gaan. Be loof me, dat ge elke ontmoeting met hem zult vermijden, beloof me dat! Gerda keek haar vader strak aan. Er kwam een vreeselyk vermoeden by haar op Edu- ards geheimzinnig verhaal van het in stilte gesloten huwelijk zijner ouders zyn weigering om den naam zyns vaders te noemen de hevige schrik van haar vader, toen zij Eduard Montelli's nasm noemdeZou haar ver moeden juist zijn Zon baar vader de man zijD, die Eduard van zijn vaderlyk erfdeel be roofde Waarom geeft ge my geen antwoord stoof haar vader op. Waarom kijkt ge my zoo aan? Ik eisch gehoorzaamheid van jeDie man is een bedrieger, hy strekt de handen naar myn have en goed uit. Vader Ga heen, ga heenGe moet myn be velen nakomen. Ge moogt Eduard Montelli niet wederzien, hoort ge ge moogt niet, als de liefde van je vader je nog iets waard is. Ga heen ik wil alleen zijnga heen Gerda ging ook heen, maar onbeschrijflijke wanhoop vervolde haar hart. Toen zy de deur achter zich gesloten bad, herademde de baron. Met inspanning van al zijn krachten stond hy op en wankelde naar het poortje, dat toegang verleende tot den to ren. Hy beproefde het poortje te openende sleutel paste maar wilde in bet sedert jaren verroesto sleutelgat niet omdraaien. Sedert ja ren bad de baron nit geheimen angst geen voet in den toren gezet. Hij deed groote moeite, maar het gelukte hem niet den sleutel om te draaien. De aderen van zijn voorhoofd zwollen op, alsof ze sprin gen moesten. Plotseling tuimelde hij terug met de armen uitgespreid alsof een vyandelyk schot hom doodelijk in de borst had getroffen, en met een ontzettende kreet stortte hij ter aarde. Niemand hoorde dien kreet. De stralen der ondergaande zon gleden over hem en flikker den op den blanken sleutel, die in bet poortje van den toren stak. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1