Ingezonden. De Geur, dien het Heldersche kanaal in den laatsten tijd ons bezorgt, wordt dagelijks besproken en ont lokt menigeen een ernstige klacht. Velen kla gen niet alleen, maar verwonderen zich tevens, dat er door hot Gomeetebestuur niots wordt gedaan, om den ongunstigon toestand wegte- nemon of althans to verbeteren. Steller dezes voelt zyne reukzenuwen, evengoed als ieder ander, herhaaldelijk onaangenaam aangedaan ook hy klaagt, doch weet er, zoo min als ieder klager, raad op, om de oorzaak van zooveel klachten wegtencmon. 't Is een oud vraagstuk waarover zich, meer dan ééns, deskundigen mannen zooals voa Brücken, Fock en Fauro hebben doon hooren. Mon hoeft voorgesteld een slnis in den Zoedyk aan 't Westplein, een hevel over den djjk, om zeewater in het kanaal te brengen eone verbinding van 't kanaal door de polderslooten met de gracht aan de Gemeen- schaps-linio en eindelek 't meest afdoende plan de demping en rioleering van 't kanaal van het begin tot het einde. Wie zou de uit voering van dit laatste plan niet wenschen Maar 'l kost gold, veel geld, zeer veel geld zelfs en de vraag rystWio zal dat betalen Do uitvoering zou ongetwijfeld eone zoor belang rijke vcrhoogiug der plaatselijke directe belas ting noodzakelijk maken, en het is ernBtig te betwijfelen oi zoodanige verhooging den aan- geslagenen wolkom zou wezen 1 't Is te hopen, dat de genr waarschijnlijk een gevolg van het natte weêr spoedig minder merkbaar en dat de gemoentelyko schatkist mettertijd in slaat gesteld wordo, om de aanzienlijke kosten van demping en rioleering te kunnen bestryden. H. Oeuohte Redactie! 't Is zoor verklaarbaar dat bü liet verschij nen van epidemisohe ziekton, zooals Cholera, met angstvallige zorg wordt rondgezien naar de rein- of onreinheid van slooton en kanalen, alsmede naar do verzamelingen van allerlei vuil, hier en daar in de gemeente opeongehoopt. Zoo nu en dan vraagt men eens een dokter of die er wat aan kan doen, of wel de grieven van nalatigheid komen te berde by het bestaur der gemeente: en voorzeker er zyn in onze dagen redenen voor zoodanige klachten te over. De eerste vraag is ook hier: aan wio de sohnld Jammer genoeg, maar het dient gezegd, de eerste oorzaak ligt aan ds bewoners onzer goode stad zelfindien de lezer dozer regelen belangstelt, dun noodig ik hem nit eens een wandeling te doen langs den Paralelweg; de sloot, welke den Polderweg afscheidt van het Spoorterrein, is gruwelyk verontreinigd, het water borrelt de giftige dampen van don bodem gestadig naar de oppervlakte, de boorden der sloot zyn ala overdekt met walgelijk vuil uit privaat- en beeremmers geledigd, een en ander wordt een rottende massa, waardoor de om geving wordt verpest; maar alweer san wie do scbnld Is het niet aan do bewoners der Paralelweg allereerst? Hoe is het mogelyk, dat -de een na don ander medehelpt, om het leven en de gezondheid, zoo van zich zelf, als van vrouw en kind, aan 't gevaar van doode- Itfke besmetting bloot te stellen! Van het be stuur der gemeente verwacht de bnrgery dat deze zoodanige toostandun reinigt, en voorzeker zulks is zyne roeping, maar wat baat die arbeid als do naaste omgeving immer doorgaat als met gelyken yver de onreinheden van nieuw af aan neer te werpen Immers niets Zoo ook met het Heldersche kanaal. De laatste dagen was do stank ondragelijkdit werd door iedereen geroken, en do een na, de ander vóór, uit de klacht en den wensch om zulks weg te nemen. Maar hoe? Of is juist de medeoorzaak niet deze, dat door tal van inwoners met de meest cynische onverschillig heid wordt voortgegaan hunno beerputten in het kanaal te loozon, of de nachtommors langs do boorden to ledigen r Daaraan toch doen allo Btanden mée, van de eersteu van het ge meentebestuur, do hooggeploatston, die zeer goed weten wat zy doen, tot do laagste klasse toe, welke uit ruwe onverschilligheid brutaal hun vuil in dio grooto vergaarbak loozon, allen helpen een handje mede, de toeBtand te ver ergeren. Welke middelen kunnen daartegen aange wend m. i. niot anders dan zeer strenge ra- dicalo maatregelen. lo. Streng verbod om een beerput in de riolen of het kunaal to loozen 2o. voortdurende waakzaamheid op het in worpen van boor, vuil, enz. in do Blootoo 3o. succescievolyko aanmaak van tonnen van het stolsel, daarnaar genoemd. 't Spreekwoord zegt, wie hot dool wil moet ook do middelen tot bereiking er van aanvaarden. Niot hel bestuur det gemeente alleeD, maar hot bestuur en borgery te zamen. 't Ware zeker goed als deze zaken eens in een openbare bijeenkomst van belangstellenden on belanghebbenden werden besproken. In dat geval zonde een ieder, die 't hier mee eens is, een briefkaart, houdende instemming met bet hier boven aangegeveno aan den heeren Berk hout Co. Helder, 18 Aug. 94 K. Correspondentie. Een bolaogstellend en belanghebbend huis vader vraagt, wanneer er eindeljjk eens govolg gegoven wordt aan 't Raadsbesluit, dat B. en W. der gemeente Heldor machiigdo, om door 't aanstellen van een paar ondorwyzeressen te voorzien in 't bandwerk-onderwijs voor meisjes aan de Gemeente-school no. 7b. Hot Btnkje van Wioringen in het volgende □ommer. Marine en Leger. Negen kanonncorbooten zullen op voor- schriit van dun minister van marino niot meer worden gerangschikt onder de rubriek «onge- pantserde schepen." Het zyn do «Gier", Das", «-Vos", Lynx", .Havik", .Geep", .Ever", .Raaf' en .Sperwer", die als instructioschip zullen dienen. Hr. Ms. kannonneorboot .Dog" zal woldra als stationsschip teVlissingen worden afgelost door de kanonneerboot „Bulgia," thans in conservatie to Amsterdam. De luitenant ter zee le kl. F. Pinke, officier- instructeur by het Kon. Instituut voor de Marino te Willemsoord, woidl onder intrek king van du hem aangewezen plaatsing als lo officier aan boord van Hr. Ms. pantser- Bohip «Guinee," mot 1 September a.s. eervol van zyne tegenwoordige betrekking ontheven, op non-activiteit gesteld en vervangen door don luit. ter zeo le kl. G. F. Tydemun. De luit. ter zee le kl. J. E. J. Eybergen wordt met 16 Aug. a.s. als lo oificier go- plaalst aan koord van het genoemd pantser- schip. Gisteren vertrokken van hier naar Helle- voetsluis langs het N.-HolL kanaal, de torpe dobooten XV on XVI en «Hokla". De minister van marine heeft bepaald, dat to Willemsoord II r. Ms. stoomkunonneorboot „Ever" zal worden bestemd voor de instructie der adolborsten, do ,Geep" voor do opne mingen der mil. hydrographic, de «Gier" voor do instructie dor marine-reserve, terwyl de .Sperwer" zal worden toegevoogd aan de Belloon." Te Amsterdam zal do .Das" worden be stemd voor de opnemingen dor mil. hydrogra- phie, terwyl do »Lynx" voor de marine-reser ve dienst zal doen. Te Hellevoetsluis wordt de «Vos" bestemd voor de instructie der machinist-leerlingen, de »R*aP' voor de opnemingen der mil. hydro- graphie en de «Havik" voordo marine-reserve. Slaomvaartberichten. Hot stoomschip «Prinses Wilbelmina," naar Amsterdam, vertrok 10 Aug. van Genua. Het stoomschip .Prins van Oranje," van Amsterdam, vertrok 10 Aug. van Suez. Het stoomschip .Prins Hendrik," nazrAm- terdam, pass. 9 Aug. Purim. Het stoomschip «Conrad," naar Amsterdam, vertrok 11 Aug. van Padang. Het stoomschip «Prinses Amalia," van Amsterdam, pass. 11 Aug. Kaap del Armi. Het stoomschip «Prinsos Sophie," van Am sterdam, arriv. 12 Aug. te öouthampton. Het stoomschip .Soenda," naar Amsterdam, arriv. 12 Ang. te Southampton. Het stoomschip «Utrecht," van Rotterdam, pass. 11 Aug. Sagres. Het stoomschip .Soembing," van Rotter dam, pass. 13 Ang. Dover. Hat stoomschip „Sumatra," van Amsterdam, arriv. 13 Aug. te Batavia. Marktberichten. Alkmaar 10 Ang. Kleine kaas f 27,50, Commissie f 24,Middelbare f 23,Aan- govoerd 545 stapels, wogende 164218 K. G. Op do graanmarkt werden xangevoerd 591 mudden, Tarwe f 0.a 0,rogge f 5.30, gerst f 3,25, haver f 2,50 a 3,85, bruine boonen f 9,50 a f 11,kanariezaad f 9, rood mosterdzaad f 11, koolzaad f fi,a f 6,50, karweizaad f 13,25 a 18.75, erwten groene f 15, vale f 10. Hoorn, 11 Aug. Aangevoerd tarwo f 4,25 a 6,50, Rogge f0,— a 0,—, Gerst f8,— a4,— Haver f 8,25 a f 4,witte erwten f 0, a 0,groene f 8.50, a 10,grauwe f 14, a 17,-vale f a bruine boonen f 7,50 a 11,karweizaad fa f mosterd f a 11 paarden f 75 a 150, 9 koeien f 120 a 240, 173 schapen f 18 a 28,0 lammeren fa ,4 kalve ren f9,a 18,34 varkens f 12,a22, - zeugen fa 120 biggen f6,a 10, kipuieren f 3,25 a oonden dito f por 100, 2350 kop boter f 0,50 a0,52* per K. Visscherijberichten. Nienwediep, 11 Augustus, 200 korders met 10 tot 250 tongen p. st. 30, 40, 50 a 65 cent. 20 tot 200 kleine tongen p. st. 10 a 15 cent, 40 tarbotten p. st. t 4 a 8, 1 tot 3 mand kleine schol p. m. f 0,80 a 1.50,1 tot 2 mand schar p. m. f 2,50 a 8, 1 tot 10 roggen p. st. f 1,25 a 1,35. 13 Aug. 1 kotter H. D. 63, schipper W. v. Marle, met 119 tongen, 490 kleine tongen, tarbotten schol en schar, besomming f 230. 14 Aug. y.m. 8 unr. Niets binnen. Sohuiten^gaan naar zee. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Vanaf 9 tot en met 11 Aug. 1891. ONDERTROUWD: K. Doorgeest, koopman en G. de Jager. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: J. do BunjeBakker, Z. E. Blom—Horst, D. T. van der MeulenOom, D. G. SiegersVroon, Z. T. J. H. Stam mesVogelezang, D. A. KooijBakker Z. C. SteemanSchoenmaker, D. D. v. d. Hoe venRoerdomp, Z. OVERLEDEN J. A. Eolman—Vun GyD, 23 jaar. 346,te Staats-Loterij. Trekking van Maandag 13 Augustus. No. 80 f 2000. No. 4670 en 16226 elk f 1500. No. 11974 f 1000. No. 7958, 18084 en 20700 elk f 400. No. 17196 2471, f 200. No. 1800, 2158, 2838,13166 en 18086 19488 elk f 100. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oo«t-lndlfi: Vernndingtweg. Datum der ter post-bezorg. Tijdst. dJaat busl.ab 1'oBtk p. zeepost «ia Amsterdam. p. zeepost via Rotterdam p. Hollandsehe mail via Genua p. Iloll. mail via Marscille p. Frtnscke mail viaMarteille p. Eogelsehe mail via Brisdisi p. Dnitsche mail via Napel» 2-1 Aug. 17 eu SI 21 28 17eu3l 24 27 7.16 W 7.16 '»av. 12.30'suam. 18.80'snam. 7.15'aav, 8.46 's mor. 8.45 '»mor. Naar Guyana (Surlnama): p. zeepoet via AmsterdamI 24 Aug 7.1S 'aav. p. mil over Engeland. 27 I 7.16 'sav. p. mail via 8t. Naxaire. 7 Sept.| 7.16 'aar. Naar Curtgao, Bonair* m Aruba p. zeepost via Amaterdam. I 22 Aug.j 7.16'» ar. luiken Dinsdag p. mail via 8outbamptoa en Zaterdag. |12.90'snam. Naar St. Martin, St. Euatatlus en Saba: p. mail over Engeland 27 Aug.7.16 aav. POIiITEE. GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau 11 Waterslang met Trechter. Vervolg der Berichten. Het Koninklijk bezoek aan den Helder. Gisterenmorgen is alhier officieel bericht ontvangen, dat H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes in de eerste helft van September onze gemeente zullen bezoeken. Hr. Ms. stoomjacht „Valk" zal 1 Sept. in dienst worden gesteld, waarop H.H. M.M. zullen logeeren. De «Valk" zal gecommandeerd worden door den kapitein ter zee M. J. C. Lucardie, als le officier zal optreden de luit. ter zee le kl. W. P. Coolbaas, en als chef der machi nekamer de officier-machinist le kl. J. Buis. Men deelt ons mede, dat ongeveer 40 zoo groote als kleine oorlogsbodems tjjdens het Koninklijk bezoek alhier zullen tegenwoor dig zgn. Nu het zeker is dat de koninginnen hier komen, heeft de heer M. P. Polak, het aardige plan opgevat, H. H. M. M. een lieve attentie te bewjjzen, door de uitvoering van een kinder-cantate. Men zie de advertentie daaromtrent in dit no. Ü8. W. den Hengst, pred. by de Ger. Gemeente alhier, heeft het op hem uitgebracht beroep naar de gemeente Vee- nendaal aangenomen. Hr. Ms. pantserschip Koningin Wil- helmina", hetwelk eenige dagen geleden van den proeftocht te Nieuwediep terugkeerde en in het droogdok van 's Rijkswerf aldaar werd opgenomen, heeft in het Engelsch ka naal op de hoogte van Eddystone, aan den grond gestooten en daardoor ouder water vrij belangrijke schade bekomen, die onge veer drie weken reparatie zal vereischen. Helders Harmouiekapel zal in het Casino-gebouw op a. s. Donderdag een volks-concert geven. De entree bedraagt slechts 10 ct. (Zie de annonce in dit blad). Door schipper Ellen, van T.X. 51, is in de Noordzee opgevischt en hier bin nengebracht, een Reddingsboei, wit ge schilderd, met den naam «Grenadier", New-Castle. De heer S. de Boer, van Burg op Texel, heeft te 's Hage acte bekomen voor Duitsch, 1. o. Texel, 13 Aug. Aan het strand van Eierland zjjn sinds eenige dagen vele ribben en ander nieuw hout, van diverse afmetingen, aangespoeld. Later kwamen nog dikke pla ten aandrijven van 4 X H en enkele van 2 X 11. Al het hout was ongemerkt en vermoe delijk afkomstig van den deklast van een of ander schip. De Medusa. In het lokaal «Hnlp en Steun", O. Z. Achterburgwal 177 te Amsterdam, verga derden Zondagmiddag een aantal oud-sche pelingen van de «Medusa", wier bemanning zich den 11 Juli 1863 kranig onderscheid de in verschillende wapenfeiten, maar daar voor niet de minste erkenning ondervond. Er werd besloten zich per rekwest tot H.M. de Koningin-Regentes te wenden om alsnog de bedoelde erkenning te verkrijgen. Zondag 2 September zal weder een verga dering worden gehouden. Zy, die nog blij ken van instemming willen zenden, ook uit andere plaatsen, kunnen dit doen aan het adres van den heer A. G. Goud, Haarlem merdijk 66, eerste étage. De moord te Schagen. Omtrent den dubbelen moord te Schagen leest men nader bet volgende Zondagmorgen vroeg, te ongeveer 7 uron kwam een kind om groenten in den winkel, waarvan de deur los was. Toen er op zyn herhaald geroep niemand te voorschijn kwam, verzocht het aan den naastwonenden buur man De Haan, of deze de weduwe Bute, die vry doof was, wilde waarschuwen dat er volk in den winkel was. Toen deze haarman zich naar do vlak achter den winkel gelegen keu ken begaf, aanschouwde hy een vreeselyk schouwspel. Ia een verstikkende atmosfeer van rook en brandlucht zag hy de vrouw, met eon diepe snede ia den hals, in zittende houding dood op een stoel, terwyl hare kloe- ren, welke blijkbaar met petroleum overgoten en in brand gestoken waren, voor eon groot gedeelte waron verbrand. In een harer half verkoolde handen had ze nog een snyboonen- mesje, dat waarschynlyk des avonds door haar was gebruikt. Een vry zware wond aan het hoofd doet vermoeden, dat een slag met een byltje, dat, met bloed bevlekt, op het erf achter het kippenhok werd gevondeD, haar be wusteloos heeft gemaakt. Toen de waarnemende burgemeester, do heer W. A. Hazeu de burgemeester, de heer Berman, keert heden van een reis terug met de politie, welke oogenblikkclyk door de Haan waren gewaarschuwd, het huis ver der onderzocht, vond men in de slaapkamer achter het woonvertrek het nichtje Anna Beiers, ovenoens met een vreeselyie wonde aan don hals, vermoord voor het bed op den grond liggen. Reeds te bed liggende, het geen zichtbaar was aan bet met bloed bevit kte beddegoed, is zy, by de waarschynlyk met den moordenaar plaats gehad hebbende worsteling, met den eenen voet in een beddelaken ver ward geraakt, in het bed bljj ven hangeneen kussen, dat by haar lyk op den grond Dg, was ook met petroleum overgoten en in brand gestoken. Of echter de hoeveelheid petroleum niet groot is geweest, in de slaapkamer, even als in de keuken heeft de brand geen voort gang gehad. Daardoor is het bljjkbare plan van don moordenaar of moordenaars verijdeld om het onderzoek naar de gruweldaden to be letten. De beide in de slaapkamer staande linnen kasten zijn opengebroken en de bovenladon met haren inhoud over den grond geworpen en verspreid, terwyl een zoogenaamde kap- pendoos op de tafel was gezet, zonder dat het daarin aanwezige gouden ooryzer daaruit is gestolen; evenzoo zijn eenige effecten en een portefeuille met eenig bankpapier in eene kleine lade van een der kasten onaangeroerd gebleven. Het is niet bekend of de vermoorde veel baar geld in huis heeft gehad, hetgeen niet waarschynlyk is; doch wat er is geweest, was verdwenen. Vermoedelijk is diefstal do oorzaak van de misdaad. By het onderzoek vond mon in de keuken eon met bloed bevlekt broodmes op de tafel liggen, waarmede dus waarscbyulyk de we duwe is vermoord. De moord op het meisje is waarschynlyk gepleegd met een groot vleeach- mes, hetwelk in den winkel word gebruikt en dat met omgobogen punt by haar lyk op den grond in de slaapkamer werd gevonden. Uit de verschillende gegevens blijkt, dat de moordenaar of de moordenaars niet veel lan ger dan anderhalf uur in het buis kunnen ver toefd hebben, dewjjl iemand te ongeveer half- elf de weduwe, door de openstaande achter deur van den winkel, in de door oen lampje verlichte konkon, in den stoel zag zitten sla- Ïen, naar deze althans meende op te merken, 'e ruim elf uur hoorden twee voorbijgangers, toen alles in het huis donker was, een ang stig gcg'1 i° de woning, met den eenige ma len herhaalden nitroep: „O, God! o, God!" Dewijl echter tusïcben de weduwe en haar nichtje meermalen een minder saogename woordenwisseling moet voorgevallen zyn, meen den zy te moeten denken aan een min of meer heftig tooneel tusschsn haar beiden, en toen zy, op het punt staande het huis binnen te dringen, niets meer hoorden en door de doorzichtige gordynen licht zagen ontsteken in de kamer, waarin iemand heen en wesr liep, gingen zij luns weegs, onbewust welke vreoselijke dingen daarbinnen gebeurden. To ruim twaalf uren hoorde een der buren op zyn erf, hetwelk grenst aan dat van de vermoorde weduwe, eenig gerucht, waarop deze zyn hond losliet, dio wel hevig bla ffendo het erf rondliep, doch hetgeen zonder verder gevolg bleef; van de schutting echter, dio de erven scheidt en vry oud is, waren, naar men vermoedt, b(j de overklimming van den moor denaar twee planken gebroken, en uit bet feit, dat ook op een andere schutting over klimming zichtbaar was, maakt men op, dat hy achterom over een stuk weiland is ont vlucht, terwyl het iets later overgaan vaa de bol van de winkeldeur der vermoorden hot vermoeden doot rijzen dat do tweede moor denaar, verhinderd door den inmiddels losge laten hond, hot hnis door de voordeur heeft verlaten. Zondagmiddag met den trein van twaalf uroo zyn uit Alkmaar overgekomen de heeren Mr. H. J. Lulofs Umbgrove, substituut-griffier en Dr. J. Thomas, die met den plaatselijken geneesheer Dr. Melchior, belast is met het visum repertnm. Op <le plaats van de misdaad is een picto gram genomen »an da lijken, welke des mid dags naar tut lijkenhuis op de algomeene be- graafp'aits zijn vervoerd geworden. Van andere zyde vernemen wij het vol gende Mejulf. do wed. G. B. was 55 jaar. Sedert don dood van haar echtgenoot in 1881 werd de zaak in fruit enz. door haar met voordeel gedreven. In geheel den omtrek stond zij be kend als oen eerlijk en braaf menscb. Per soonlijke vyanden had zy dan ook niet. Haar nichtje Aona B. was sedert eon vyftal jaren door haar in huis opgenomen en algemeen om hare vriendelijkheid en voorkomendheid be mind. Sedert een half jaar ongeveer had Anna om gang met den bakkersknecht R. R., thans woonachtig by den bakker G. J. G., Binnen Dommerstraat te AmBterdam. Binnen korten tyd zou een officiöel engagement het gevolg van dozen omgang zyn geworden. Dc Lombok-expeditie. Aan de Javaanscho couranten is het volgende ontleend: God. Vetter seinde onderdagteeke- ning van 8 Juli het volgende: «Hedenmorgen 6 uur voormiddags heeft het 6de bataljon met cavalerie en een sectie bergartillerie en am bulance een verkenning gemaakt in de rich- tiog van AmpenanTandjong KaraDg, Sekar- bola, Pasangahan. Van den vijand is niets bemerkt. To Sekarbela vervoegde zich Anak Agoeng Djilantiek, vorst van KaraDg-Asem, bii de colonne van den commandant, onder hield zich met den generaal Van Ham en den controleur Liefrinck, die de verkenning mede- maakten, en deelde mede van Batoe Djai te zyn gekomen om den resident te antwoorden op zyn echryven, waarin mededeeling van het optreden tegen Lombok werd gedaan. Hy verklaarde prys te stellen op de vriendschap van het gouvernement en hedenavond twee landsgrooten naar den opperbevelhebber te zullen zenden om antwoord op voornoemden brief te brengen en zelf zijne opwachting over twee dagen in het hoofdkwartier te maken. Volgens zyne verklaring bevindt de oude vorst zich te Tjakranegara, welk bericht be vestigd werd door een inwoner van Ampe nan, die in hoerendienst naar Kola-Radja was opgeroepen en eergisteren met den onden vorst naar Tjakranegara was gegaan. Mataram zoude niot versterkt zyn, hetgeen volgens eone verkenning, heden met twee compagnieën derwaarts ondernomen, zeer waarschynlyk eon juist bericht is. Overal was de bevol- kiog in kampongs. 0>k verklaarde die Saasak, dat do troonopvolger den ouden vorst te Kota-Radj* had vervangen. De gezondheids toestand der troepen is gaostig. Generaal Vetter seinde uit Tjakranegara van II Juli dat hy een briet had ontvangen van de vorsten, dat zy het ultimatum accep teerden, doch bezwaar hadden tegen de uit levering van Anak Agoeng Made uit vrees voor hom on zyne volgelingen. Hierop is ge antwoord, dat wy alle eiacben handhaafden en dat als de vorsten bevreesd waren voor Made, zy zich onder de bescherming van den opperbevelhebber konden stollen. Do troepen zouden dan tegen Made optreden. De generaal zou in ieder geval elf Juli tegen Mataram en Tjakranegara oprukkeD. Indien de vorsten verdedigingsplannen hadden konden de vrouwen en kinderen de kampongs verlaten. Op 11 Jnli is de gebeele macht afgemarcheerdde marine bezette Ampenan. Op het oogenblik van afmarsch word een brief van de vorsten ontvangen, vergiffenis vragend, en berichtend dat de bastaard zelf noord had gepleegd. Con troleur L:efriuck vertrok daarop met gevolg naar Tjakranegara. Made had nog geen zelfmoord gepleegd, deed het echter toen zyn lyk werd door den controlenr en het govolg herkend. De geheele macht rukte daarop naar Mataram en Tjakra negara. De bevolking was rustig in do kam pongs. Beide plaatsen werden doorgetrokken en voor Poeri Tjakranegara halt gehouden. Het zesde bataljon met bergartillerie en genie blyft voorloopig te Tjakranegara het zevende met veldartillerie te Mataram, het negende met cavalerie on de rest van de genie keert terug naar Ampenan ter vervanging van de landingsdivisie. Op 12 Juli deB namiddags bad de opperbevelhebber een samenkomst met den ouden vorst. Gezondheidstoestand gunstig. De expeditie kan als geëindigd beschouwd worden, daar do bevolking onzo zyde kiest. De thans gedane eischen zyn, boven bd behalve die welke op 9 Juni jl. door den resident van Bali en Lombok zyn gesteld, de volgende 1°. bereidverklaring om do door het vor- stenbestuur af te leggen betuiging van oprecht leedwezen, door een gezantschap, samenge steld ten genoegen van den opperbevelhebber der expeditie, op plechtige wyze mondeling aan den gouvernenr-generaal te doen herhalen 2°. nederlegging van het bestaur over Lombok door den onden vorst R&too Agoeng Agoeng G'dé Ngocrah KarraDg-Asem, ten behoeve van den wettigen troonopvolger en mederegeerder Ratoe Agoeng Agoeng K'toet Karang-Asom 8°. bereidverklaring tot het sluiten van een nieuw politiek contract, overeenkomstig het verlangen van den gouverneur-generaal 4°. betaling der kosten vsn de door het Nederlandsch-Indisch gouvernomont uitgeruste expeditie. Aan het vorstenbestuur ia tevens medege deeld dat wanneer binnen den gesfelden ter mijn een volkomen bevredigend antwoord wordt ontvangen, geen vijandelijkheden zullen worden gepleegd, maar dat ook dan de troepen aan wal zullen worden gebracht, ten einde op Lombok te vertoeven totdat aan alle eischen volledig is voldaan, of, voor zoover zulks niot mogelijk is, zoodanige waarborgen zijn gegevon, dat dio voldoening daardoor volko men afdoende is verzekerd. Jl. Zondag maakten de leden van de Zangvereeniging Harmonie" met bun di recteur, den heer W. Kuijk, een uitstapje per boot naar Alkmaar en omstreken. Evenals het vorige jaar werd te Schoorl- dam uitgestapt en ging men te voet naar Schoorl, alwaar ongeveer een uur vertoefd werd na het een en ander genuttigd te hebben, werden twee nummers gezongen: «Bemoediging" en «Het Hemelsch Tehuis," waarna men den weg vervolgde en te Bergen halt hield in «den Rustenden Jager," ook hier werd iets genuttigd en voor de aldaar aanwezige bezoekers een drietal nummers gezongenHet Chris tendom," «Bemoediging" en «Het Hemelsch Tehuis", hetgeen met applaus begroet werd. Als bewys dat de zangnummers in druk maakten, diene dat aldaar 4 personen waren (2 heeren en 2 dames) die hen daarna overal volgden. Na circa l!/s uur aldaar vertoefd te hebben, ging men per rijtuigen naar Egmond aan Zee en werd in 't Bad hotel uitgestapt. Na daar eenige oogenblik- ken gezeten te hebben, werd aan den Directeur der Prins-Hendriksstichting ver zocht het gebouw eens te bezichtigen en aldaar voor de aanwezige zeelieden eenige zangnummers ten beste te geven, hetgeen door den Directeur werd toegestaan. Al vorens tot het zingen over te gaan, werd door den heer W. Kujjk een toepasselijk woord tot de oude lieden gesproken naar aanleiding van de woorden der liederen, waarna hg dezelve voorlas. Na afloop der nummers «Bemoediging" en «Goede Hoop", klok een driewerf «hip, hip, hoera", van de lippen der oudjes. De directeur der stichting bedankte den heer Kuijk en de leden der Vereeniging, waarna nog «Het Hemelsch Tehuiseu op het verzoek van eenige oude lieden, het «Wien Neerlandsch Bloed" werden ge zongen. Hierna reed men door tot Heilo, alwaar men te 4*/4 uur arriveerde. Daar werd de inwendige mensch versterkt door een flink diner, na welks afloop nog eenige num mers werden gezongen. Te 6l/s uur zette men de reis voort naar Alkmaar, waar enkele leden hunne familie gingen opzoeken, terwijl de ande ren de stad doorwandelden tot om 78/* uur de boot kwam om hen gezamenlijk naar hier terug te brengen. In recht feestelijke stemming arriveerde men te 11 uur hier, waarna van elkander werd afscheid genomen. Dit uitstapje zal lang in de gedachten der leden blijven, aan gezien het, den geheelen dag met mooi weer is begunstigd geworden. In den Haag klaagt men, evenals bjj ons, over het stinken der grachten. In de Haagsche Kroniek, voorkomende in het Algemeen Handelsblad, lezen we o. a. «Aan en om onze grachten stinkt het in de laatste weken zóó afschuwelijk, zóó neustergend, dat het geheele reukmagazjjn van Rimmel in de Hoogstraat niet vol doende zou wezen, om de riooluitwasemin gen slechts te neutraliseeren. Alle metalen in de woningen aan de grachten zgn dof beslagende sterkste bloemengeur, als die van reseda en heli- antrope, is niet bij machte, om den in de opene ramen doordringenden stank te over- heerschen. Dames, die het wèl meenen èn met de hofstad èn met zichzelve, hebben eene odeur in de wandeling gebracht van zoo danige doordringende, alles overtreffende sterkte, dat de stank er inderdaad voor op den achtergrond dringt. Hier zon echter het geneesmiddel nog erger worden dan de kwaal, want zulk een odeur kwelt den neus byna nog meer dan de vieze, akelige rioollucht, die de reukorganen van alle Haagsche inwoners vult." Bg 't lezen van deze klacht uit de resi dentie, denken wjj, bewoners der gemeente Helder, als vanzelve aan ons reuktergend Heldersche Kanaal en dan de vrees, die ten onzent bestaat voor 't behoud der volksgezondheid bjj zoo'n verfoeieljjken stank. Als het mogeljjk is, dat de ge dachte, dat ook anderen aan 't zelfde euvel ljjden troost kan bieden, dan bemoedigt het wellicht eenigermate als men bedenkt, dat ook de bewoners van 'tVorsteljjk 's Gravenhage, evenals wij, over riooluit wasemingen hebben te klagen. En dat men in Delft niet beter af is, wat den stank der stadsgrachten betreft, dan in den Haag en hier, blgkt nit het volgende bericht van daar, gedateerd 12 dezer: «Aangezien de walgelgke lucht der grachten nog steeds aanhoudt, zal de spui- ingacommissie eerstdaags bjjeenkomen om te overleggen, wat er in deze gedaan moet worden. Hadden wij aan den Helder ook maar een spuiings-commissic en kans op spuiing in ons kanaal De «Piet Hein", het pantserdekschip, dat op de werf van de «Nederl. Stoomb.- Maatschappg" te Feijenoord voor onze marine gebouwd is, zal Woensdag namiddag bg hoog water, omstreeks 4 uur, van stapel loopen. Te Maassluis is door Hr. Ms. «Zee hond", die politietoezicht uitoefent op de Noordzee, biunengebracht een matroos van het loggerschip Quartet", die verschei dene malen getracht had van het logger schip over boord te springen, waardoor de schipper zich genoodzaakt zag hem met de «Zeehond" naar huis te zenden. Het classikaal bestuur van 's Hage deelt mede, dat de commissie, benoemd om een onderzoek in te stellen naar de omtrent dr. F. van Gheel Gildemeeater in omloop zijnde geruchten, hare taak zeer ernstig opgevat en het resultaat is, dat er niets ontdekt is, dat van eenige onzedeljjke handeling van dr. G. getuigt, dat zelfs het vermoeden van zoo iets ook maar eenigs- zins wettigt. Vrjjdag is te Alkmaar een geval van cholera-Asiatica voorgekomen. De lijder is Zaterdagmorgen overleden. Thans is ook de schippersvrouw te Halfweg bezweken. Het geheele gezinman, vrouw, en vier kinderen, is een slachtoffer der cholera geworden. Een agent van politie te Amster dam zag Zaterdagmorgen in de vroegte een groote roode vlag met de woorden in witte letters«leve do anarchie" in den top van den hoogen telephoonpaal aan den Amstel bg de Blauwbrug. Hg klom tegen den paal op en haalde de vlag omlaag. Men schrijft van Terschelling d d. 10 Aug.Nadat de oorlogsschepen hier Dinsdag jl. oefeningen gehouden hadden met de electrische nachtseinen, meenden enkelen in Harlingen, dat een gedeelte van het dorp was afgebrand, althans per brief werd daarnaar geïnformeerd. Het licht van Hr. Ms. «Luipaard" was bijzon der sterkop verren afstand kon men de kleinste voorwerpen in dat licht onder-, scheiden. Sjanghai, 11 Augustus. Een tele gram uit Tsjifoe bericht dat de Japanners gisterenavond Port Arthur, de ligplaats der Chineesche schepen, bg 't voorgebergte Lau-Ti-Sjan, hebben aangevallen. De aan val werd afgeslagen. De Japanners, tegenover de Chinee- zen hunne taktiek van onstuimig overvallen voortzettend, hebben, naar van Zaterdag uit Chefoo gemeld wordt, in den avond van den vorigeu dag Port Arthur aangetast," een Chineesche Marinehaven bg het voor gebergte Liautishan. Ook hier evenwel werd de aanval afgeslagen. Niet minder dan 21 Japansche schepen van allerlei soort moeten aan het gevecht bjj Port Arthur hebben deelgenomen,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1894 | | pagina 2