't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 2248. Zaterdag 1 September 1894. 22ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat Telefoonn0. 68. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 51. Abonnement p. 8 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem fl.12' id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bunaux SPOORSTRAAT M ZUIDSTRAAT. AdvertentLdn van 1 tot 5 regel*25 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALEND EB DEB WEEK. Opkomst der Zon 5 n. 14 m. Onderg. 7 u. 44 m. SEPTEMBER, (Herfstmaand, 80 dagen.) Zondag 2 Afnandag 3 Dinsdag 4 Woensdag 5 Donderdag 6 Vrydag 7 Eerste Kwartier. Zaterdag 8 Maria Geboorte. Gemeenteraad van Helder. ZITTING van Dinsdag 28 Ang. 1894. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig zyn 14 leden. Afwezig de heuren Hoogenboseh en Zuroioblen, laatstge noemde met kennisgeving van verhindering. 3 vacaturen. Na de opening der zitting werden de notu len der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde is de btëediging der beide nieuwgekozen Raadsleden, de heeren A. van Voorn veld en dr. P. C. F. Frowein. Eerst genoemde is door afwezigheid buiten de ge meente niet tegenwoordig; laatstgenoemde, door den Secretaris binnengeleid, verklaart zich bereid, de des verlaDgd gevorderde ge lofte, bij art, 87 der Grondwet voorgeschre ven, af te leggen, doch weigert den eed af te leggen, die door art. 39 der Gemeentewet wordt gevorderd. De bedoelde gelofte wordt door den heer Frowein gedaande eed wordt door hem, na voorlezing door den Voorzitter van het genoemde art. 89, geweigerd. De Voorzitter verklaart daarop, den heer Fro wein niet te kunnen toelaten als lid vaa den Gemeenteraad, en over de weigering van den eed geene discussie te kunnen toelateD. De heer Frowein. verzekert, dat hij zich te dezer zake zal wenden daar waar het behoort en verlaat daarop de vergaderzaal. De vaststelling van de rekening en verant woording over 1893 van de gemeente, van het Burgerlijk Armbestuur, van het Alge meen Weeshuis en van de dd. Artillerie- Schutterij, welke stukken met bijbehoorende bescheiden iu de afdeeliugeu van den Raad zijn onderzocht. Van dat onderzoek wordt door de Commissie van rapporteurs, bestaande uit de heeren van Neck, Oorigyxen en Korver, by monde van laatstgenoemden, verslag uitge bracht. Behoudens enkele bemerkingen, heeft het onderzoek geene bezwaren aan 't licht gebracht en wordt door de Commissie voor gesteld, de genoemde rekeningen en verant woordingen goed te keuren en vast te stellen. Dienovereenkomstig wordt met eenparige stem men besloten en worden de daartoe leidende concept-besluiten goedgekeurd. De eindcijfers dier rekeningen en verantwoordingen zyn de volgende: Ontvangstenf 204.362.40 Uitgaven- 194.807.29j Batig saldo9.555.10* Rekening van het Burgerlyk Armbestuur: Ontvangsten- 11.600.12 Uitgaven11.470.60 Batig saldof 129.52 Rekening van het Algemeen Weeshuis: Ontvangstenf 13.4 95.48* Uitgaven. 12.304.82j Batig saldof 1.190.66 Rekening van de dd. Arlillerie-Schuttery Ontvangstenf 1.991.65 Uitgaven. 1.734.32* Batig saldo f 257.82* Mededeeling geschiedt verder, dat van den hoofd, omslag over 1893 f 2946 50, en van de hondenbelasting f 110.96* oninvorderbaar gebleken zyn. Met ingang van 1 October e. k., wordt,'op hun daartoe gedaan verzoek, wegens vertrek naar elders, een eervol ontslag verleend aan de onderwijzers IJ. de Wendt en J. J. Sip- kens, respectivelyk werkzaam aan de Ge meentescholen nos. 3 en 7a. De benoeming van onderwijzers, waartoe nu zou moeten worden overgegaan, heeft niet plaats, omdat de sollicitanten, die zich hadden aangemeld, hunne sollicitatie, wegens benoeming elders, hebben teruggetrokken. Met algemeeno stemmen wordt aangeno men, dat de bepaling van den prys van den compost voor 't vervolg wordt overgelaten aan de Commissie voor den Reinigingsdienst, in overleg met het Dag. Bestnur. Op voorstel van B. en W. wordt, op een verzoek van het BeBtuur der Marine-Clnb om met het oog op de te wachten adviezen van leden, die zich in de koloniën on op zee be vinden, de termyn voor do beslissing om trent den aankoop van terrein op het Molen plein voor de stichting van een Sociëteits gebouw tot p°. Maart a. s. verlengd. Goedkeuring wordt gehecht aan het door B. en W. aangeboden suppL kohier van den hoofd, omslag, dienst 1894, tot een bedrag van 1 1583.20. Indertyd werd het besluit ge nomen, om bet houden van bordcelen in deze gemeente te verbieden, en om wijziging te brengen in de voorschriften omtrent de be waarplaatsen van petroleum in de kom der gemeente. Door B. en W. wordt nu aan die besluiten gevolg gegeven, door voorgestelde wijzigingen in de Algemeene Politie-Verorde- niog. Zonder discussie worden de voorgestelde wijzigingen goedgekeurd eu vastgesteld. Er wordt voorgelezen een missive van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, de mededeeling inhoudende, dat de heer C. A. Beukenkamp, herbenoemd als Burgemeester dezer gemeente, in zijne banden de gevorder de ambtseeden heeft afgelegd. Deze mededee ling wordt met blyken van instemming door de leden van don Raad gevolgd. Voor lezing geschiedt van een schrijven van den heer C. Stammes, meldende, dat de heer P. S. Hordyk, lid van den Gemeenteraad, op den 8 dezer is overleden. De Voorzitter merkt, na de lezing dezer kennisgeving, op, dat sedert hy zyne betrekking bekleedt, dit de eerste maal is, dat hy bet overlyden van een der Raadsleden moet vermelden. Hy wydde een woord van hulde en waardcering aan den ont slapene en drukt den wensch uit, dat de leden van den Raad nog laDg mogen gespaard blij ven. Er wordt voorgelezen het verslag der Industrieschool over den winter-cursus 1893/94, ingezonden door het Bestuur dier iDstellbg. (Gelijk verslag werd indertyd by het Plaatse lijk Nolsdepartement ingediend, en toen werd van den inhoud daarvan door ons molding ge maakt). 't Verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Mode wordt voor kennisge ving aangenomen een brief, houdende dank betuiging van het Hoofdbestuur der Regclings- Commissie voor de Tentoonstelling van Land bouw en Floralia, voor de toegestane 6ubsidie uit de gemeentekas. Mededeeling geschiedt, dat den heer A. N. Halm, te Dwingeloo, zijne benoeming tot onderwijzer en mej. K. van Wykde Vries, haar benoeming tot on derwijzeres, beide aan de Gemeenteschool no. 6 alhier, hebben aangenomen, en dat mej. C. A. van Zeyl, te Arnhem, voor hare benoe ming aan die school heeft bedankt. By de gewone rondvraag wyst de heer van Twisk op de wonschelykheid, indertyd uitgesproken, in de plaatselyke belasting rp muziekuit voeringen, enz. eene betere regeling te bren gen. Eene beslissing daaromtrent werd toen verdaagd. Hy beveelt aan, daaromtrent spoe dig eene beslissing te nemen. De Voorzitter verzekert, dat de regeling door spreker be doeld, door B. en W. wordt voorbereid. Door den heer Go veis wordt er op gewezen, dat het zeer hinderlyk en lastig is, als op Zondagmorgen, terwyl tal van mensclien zich kerkwaarts begeven, de brug aan 't Nieuwe Kerkplein voor het doorlaten van een markt schuit wordt opengedraaid. Zyn wensch, om hierin te voorzien, wordt door den heer Bak ker gedeeld en de Voorzitter verzekert, dat in 't vervolg de brug tusschen 10 minuten tóér en 5 minuten Da tienen op Zondagmorgen zal gesloten blyven. Do heer Korver bepleit de wenschelykheid van verscherpt toezicht op het ryden met zwaarbeladen vrachtwagens over de stralen en inzonderheid over de brug gen in deze gemeente waarna de heer Ver- faille den wensch uitdrukt, dat pogingen zul len worden aangewend by de Directie der Holl. IJzer. Spoorweg-Maatschappy, om af stand van eenigen grond Daby de veelading, ten einde een ruimeren toegang te verkrijgen naar de zoogenaamde «nieuwe stad", de wijk achter de R. K. parochie-kerk. Deze wensch wordt door den Voorziteer gedeeld en de toe zegging wordt gedaan, dat de noodige stap pen dairtoe zullen worden gedaan. Op zyne vraag, of de brugwachters in deze ge meente in kennis zijn gesteld met de onlangs besproken bepalingen omtrent het gesloten houden der brnggen tegen spoortijd, ontvangt de heer van Twisk een bevestigend antwoord. De ziltiDg wordt hierop gesloten. (Een kort verslag der zitting van den Ge meenteraad werd j.l. Woensdag reeds aan onze geabonneerden in de gemeente tehuis bezorgd.) NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 31 Aug. 1894. BULLETINS. De tot op heden ingekomen berichten uit Lombok hebben wjj dagelyka per bul letins in de Gemeente bekend gemaakt, 't Is echter onmogelyk die buis aan huis te laten bezorgen. Daarom verzoeken wij H.H. Winkeliers nog eens beleefd, by voorkomende gelegenheid die berichten op een voor het publiek zichtbare plaats op te hangen. - In de zaal sMusis Sacrum" zal Maan dagavond Jonkvrouwe Ilartsen op uitnoo- diging van het Bestuur van de Nat. Chr. Geb. Onth.-Vereeniging, afd. Helder, een voordracht houden, door lichtbeelden ver duidelijkt, over de gevolgen van bet ge bruik van alcoholische dranken. De be spreking van deze volkszaak is hier zeker in goede banden, want bet is bekend dat mejonkvr. Hartsen, waar ze in het Land optreedt, met veel belangstelling gehoord wordt. Zie hierover de annonce in dit blad_ Het volgend adres aan den Minister van Oorlog, maar dat bjj de marine thuis behoorde, schreef een zeemilicien, verzoe kende hiermede een huwelijk te mogen aangaan. Schevinge Aaan Den Wel Eerwaarde Heer Min- nister van Oorlof weldoender van land er kerk onder wens vluigele zoo Meenigt menschen schuile. Waarde Krygsman Die er zoo noodig is voor lande en kerk Die wy zeker weete Dat Gy het Regt antaafd Man van Wyshyd en Oog Geboore waarde heer tot u Moet ik U E Dienaar Myn noode klaage. Myn naam is Mv. d H ik heb voor de Marinje Gedient ik van het jaar 73 Og Waarde Wel doender vau U onder Daane ik moet U Edele om myn aanstaande vrouw myn klage om UEd te verzoeken te trouwen Dien ik onteer heb aan weer te eere zonder UE Heer Mag ik niet en wil ik ook niet ik wagt op UEdele Genade ik woon te Scheveninge in Kyserstaart By het Wees huis 78 noiner nu leef nog lang voor lant en kerk en dezes tamnagels mag verbrooke Dat Gy in Den Hemel Mag aanlande Dat is myn wens Texel, 28 Aug. By de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad tus schen de heeren W. C. Rey en C. Zym Tz., werden gisteren 189 stembriefjes ingele verd. De heer C. Zym Tz. werd gekozen met 97 stemmen. De moord te Schagen. De Schager courant bevat het volgende Van officieele zyde zyn we gemachtigd te verklaren, dat ook vrouw Boes aan den moord onschuldig is. Klaas Boes, het 17-jarig sujet, heeft deze misdaad alleen beraamd en volvoerd. Gelukkige wending. Want al blyft de afgryselyke daad daardoor dezelfde, de afmeting van dezen gruwel beperkt zich, God zij dank, tot één individu, en dat redt de eer onzer gemeente, het be wijst, dat de persoonlijke veiligheid in onze gemeente niet minder is geworden de algemeene vrees zal nu verdwijnen en men zal zich in onze gemeente weder onbeschroomd en vrij kunnen bewegen als voorheen. Door de justitie is op aanwyziDg van den gearresteerden Klaas Boes nog een bedrag van f 102 gevonden, in het bovengedeelte der kap van het huis zyus vaders, waar deze som door hem was ver borgen. Uit den gemeenteraad van Schagen. In de Dinsdag gehouden raadsvergade ring te Schagen verklaarde de burgemeester, de heer S. Berman, zich gedrongen te ge voelen een enkel woord te spreken naar aanleiding der vreeselyke dingen, welke de anders zoo rustige gemeente iu de laatste dagen in zoo groote beroering hadden gebracht. Oprecht en innig medelijden met de slachtoffers, zoo zeide spreker, heeft onze ziel vervuld; met klimmende belang stelling heeft men het justitieoneel on derzoek gevolgd, en toen op Donderdag jl. bekend werd, wie het schandelijk feit zouden hebben gepleegd, toen ontstond in de harten der ingezetenen rechtmatige bljjdscbap, maar ook heilige toorn. God dank, dat zulke zenuwtrillingen in het menscheljjk gemoed kunnen plaats vinden, en dat de oogen nog de schaduwen van onrecht en onzedelijkheid opmerken, en men nog kan gevoelen hoe diep de mensch zinkt, die zyn hart den scheidbrief gaf, en het beleedigd rechtsgevoel zich uitte zoolang die zware misdaad niet gestraft is. Dat de snoodaard is een Schager ingezetene, dat heeft ons alleD ernstig gegriefd; nie mand toch had gedacht, dat onze gemeente zulk een onverlaat kon herbergen. Voor waar, het is een treurig, feit. Gelukkig evenwel, dat de tweede verdachte onschul dig is bevonden aan het bloed dier vrou- fïn. Dat de schuld van den een en de on schuld van den ander aan het licht is gekomen, is vooral te danken aan het nauwkeurig onderzoek der justitie. Met een ernst en een ijver boven allen lof verheven, deed de justitie dag en nacht aaneen haar plicht. Een brutale straatroof. Door een inspecteur van politie is Dins dag een 20-jarige man, wonende Laurier straat, op deu Singel te Amsterdam gear resteerd. Hy werd verdacht van straatroof èn mis handeling en cp 't geroep van houdt den dief' aangehouden. Even later kwamen twee heeren op het bureau, die het volgende vertelden >Zy wandelden rustig met hun vrouwen op de N.Z. Voorburgwal bij het Spui, toen de gearresteerde met nog drie onbekende personen op hen aankwam en hen aan vielen. Een der kerels rukte den heer zyn horloge af, nadat hy hem eeDige vuistsla gen had toegediend en ging er mee aan den haaL Bij de Handboogstraat werd hy echter door een moedigen voorbijganger gegrepen. De dief smeet dezen heer echter met zooveel kracht van zich af, dat deze met zyn gezicht tegen het ijzeren hek van het Maagdenhuis aankwam; een pin drong in den rechterwang onder het oog en veroor zaakte een bloedende en zeer ernstige wond. De 42-jarige heer moest ter verpleging in het Binnen-Gasthuis opgenomen worden. Ondertasschen had de straatroover het horloge neergegooid, wat door den bestolene werd opgeraapt, terwyl ook de dief zelf werd gearresteerd." Men schryft ons uit Den Haag: Nadat van de twee personen, Woensdag in hechtenis genomen wegens vervaardiging en verspreiding van valsche muntspeciën, de vrouw denzelfden avond nog haar schuld beleden had, heeft ook de man heden zyn misdryf bekend. Zy wezen als plaats waar zy de vormen, die tot nabootsing van de echte geldstukken dienden, verborgen had den, het privaat in hunne woning in de Kettingstraat aan. De politie hield zich dudelyk bezig met het zoeken naar die voor werpen ter aangeduide plaatse. Te Lieesel (N.-Br.) is door den land bouwer A. JaDssen, by het vernieuwen van een vloer, een antieke pot gevonden, gevuld met ruim 50 zilverstukken, alle ter grootte van een rijksdaalder. De munten, die jaar tallen dragen van 1700 tot 1730, zyn alle nog gaaf en ongeschonden. Het zyn waar schijnlijk Frausche en Brabantsche kronen' Zondagavond had in de Vierwin- denstraat te Amsterdam een droevig onge val plaats. Een vrouw, wier man vóór 12 jaren als koopvaardijmatroos het land verliet en sinds dien tyd niets meer van zich deed hooren, verscheen eensklaps weder in de echtelyke woning. Dit weemen bracht by de vrouw zulk een hevige ontroering te weeg, dat zy in elkaar zakte en spoedig een lyk was. In den Nieuwen Rotterd. Waterweg is binnengekomen de visschersloep Louise", van Maassluis, waarvan de schipper plotse ling krankzinnig is geworden, en wel in zóó hevige mate, dat de bemanning het noodig vond hem te binden. Preparn van het 144e Znmer-Concert, op ZONDAG 2 SEPTEMBER 1894. 's nam. 21/* uur. 1. Landbouwtentoonstelling, «Feestmarscb," H. Gütz. 2. Concert-Ouverture .Es Majeur," Carl Macht?. 3. Twee oud Nederland sche Liederena. «Het Beleg van Bergen op Zoom (1626)"; b. «Strijdzang der Genzen (1570)". 4. Funtaisie do 1' opéra-boude«La Fille de Madame Aogót," Charles Lecocq. PAUZE. 5. »Uue Fêto Champêire," Ouverture, A. La- bory. 6. «Grands Bouquets des Mélodie?," C. Clement. 7. «Les Violettes," Valse, Emil Waldteufel. 8. .Finale." Tot dit concert hebben toegang de leden en bezoekers dor Tentoonstelling van Landbouw en Floralia. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Vanaf 27 tot en met 29 Aug. 1894. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD L. Vinken en T. Verbcrne. BEVALLEN: H. WitsenborgKorlF, z. V. JulianusDrijver, z. M. C. Jordansvan der Waal, z. A. Buterde Haan, d. M. Noot Biersteker, z. M. BakkerGeus, z. .7. P. de Zeeuwv. Dierendonck, z. D. QuispelSnie- der, z. J. DrecbslerMol, d. H. de Wyn de Wijn, d. OVERLEDEN J. de VriesBla&uwboer, 29 jaar. J. M. van Orsouw, 5 maanden. Burgerlijke stand, gemeente Texel. Vanaf 22 tot en met 28 Augustus 1894. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Klaas Duinker en Maartje Blom. GEBOREN Cornelia, d. v. Tjjs Witte eu Keetje Schraag. Anna Bonnefatura, d. v. Wilhelmus van den Berg en Maria Hoogeboom. Pieter Coeoraad, z. v. Coenraad Bakker en Jantje Jan&ma. OVERLEDENPieter Cornelis Dros, 16 jaren, z. v. Pieter Dros en Nietje Kuyper. Simon Vlaming, 69 jaren, weduwnaar van Dieuwertjo Vos. Uit Lombok. Uit Lombok komen verschrikkelijke tijdingen. Zy komen neer op een volkomen nederlaag onzer troepen. Kon men in de eerste berich ten nog denken aan een plotselingen verra derlijken aanval op een transport of een sla pend kampement, het blykt nu, dat schier onze gebeele troepenmacht by den aanval be trokken was en op ellendige wyze voor den vyand beeft moeten bokken, na ontzettende verliezen to hebben geleden. Het eerste offi cieele bericht werd Woensdagnamiddag 4 uur door het Ministerie van Koloniën ontvangen en luidde als volgt: «Vervolg telegram gisteren. Binnen vier da gen gait 2de bataljon naar Lombok en spoe digst aanvulling geleden verliezen, zoomede de sterke artillerie en al wat noodig is tot recjnstrnctie-expcditie. Elfde bataljon kan zoo noodig volgen. »Tromp" versterkt scboeps- macht. Sdgov tweede bevelhebber. Overste De Moulin chef staf". Uit dit telegram blykt dat een vorig tele gram van don Gouverneur-Generaal, waarvan herseiniag is gevraagd, niet door het Depar tement van Koloniën was ontvangen. De overaeining volgde Woensdag en ziehier nu bet eerste telegram, dat door eeD buiten gewoon nummer vau de «Staatscourant" werd verspreid: Dit telegram luidde: «Generaal Vetter meldt: 25 dezer olf uur avonds Tjakra Negra overvallen. Beschie ting duurde ook volgenden dag. Verliezen iu loop 26 dezer reeds 14 doodon en 85 go wonden. Geen water, fourrageeren onmogelyb, verliezen toenemenddrie nar middag teruggetrokken naar Mataram. Goederen achtergelaten om gewonden in wagens te kunnen vervoeren. Onderweg hevige verliezen. Mataram toestand nog slechter. Bivak prysgegeven. Avonds 8 uur kwam kolonne Bylevelt uit binnenlandook zware verliezen. Vivrcs ontbrakonbivak niet te bereiken, gemeenschap mot Ampenan verbre ken, iogesloton tusschen Tjakra en Mataram wordt offensief optreden onmogelijk. Toestand door vele gewonden onhoudbaar. Werd 27 dezer morgens zes uur door omtrekken zuidwaarts teruggetrokken op Ampenanverliezen toen betrekkelijk gering. Gesneuveld 4 officieren, 63 minderen gewond 12 officieren, 153 min deren vermist 6 officieren, 148 minderen. Vier veldkanonnen aohtergelaten te Mataram. Omtrent kolonne L&wick die in het binnenland is niets bekend. Oorlogsschepen debarkeerden 200 man en landingsgescbut te Ampenan. Aanstonds vergadering Raad van Indië met commandanten leger en vloot om to beraad slagen over het denkbeeld tot dadelyk zonden bataillons en artilleriezoo noodig meer be schikbaar. Ik sein n beslissing." De namen van de gesneuvelden en gewon den, voor zoover het telegram die vermeldt, zullen later worden openbaar gemaakt. Batavia, 29 Aug. «Onze troepen zyn by Mataram onverhoeds overvallen en moesten, na groote vcrliozen te bobben geledon, terugtrekken op Ampenan dat thans versterkt is. Byzondorheden over de toedracht van deze ramp ontbreken nog. Maar de verliezen zyn buitengewoon zwaar. Morgen (Donderdag) vertrekken naar Lom bok vyf stoomschepen de «Carpentier" met een battery veld-artillerie, on een sectie borg- artillerie; de .Coen" met een bat. infan terie, de .Tambora" met 200 man infanterie, en de «Japara" met veld- en vesting-artillerie. De «Maetsoyker" brengt voorts een sterke troepenaanvnlling over." Als officieel wordt uit den Haag gemold De namen van de gesneuvelde en gewonds officieren zyn: Gesneuveld Generaal-majoor P. P. H. van Ham; le luitenant der infanterie J. W. Abeleven en de :2e luitenants der infanterie L. G. Musquetior en jhr. P. A. Alting van Qeusau. Gewond (zwaar): Luitenant-kolonel dor infanterie H. F. C. vau Byleveltkapitein der infanterie F. F. F. Fuhrhop kapitein der artillerio G. G. Man dors le luitenant der infanterie J. F. ten Bruggen HugenholU, D. Dooromans en G. J. Velds; le luitenant der artillerie H. J. S. Boerma en de 2de luitenant der infanterie 11. J. W. G. Aussens. Gewond (licht): Kapitein der infanterie H. 'sGraewen le luitenant der infanterie J. P. L. Hardie2e luitenant der artillerio J. E. Timmeren de 2e luitenant der infanterie A. Franssen. Van do zes als vermist opgegeven officieren zijn blykens een later beriebt ongedeerd teruggekeerd de majoor van den genenden staf H. J. Ha merster de le luitenant dor infanterie A. A. C. Musch en de officier van gezondheid 2e klasse J. E. Jansen en licht gewond de 2e luiterant der infanterie J. A. Jansen. Gesneuveld de le luitenant-adjudant H. Kotting, zoodat van de zes vermiste officieren alleen vermist blyft de kapt. der infanterie A. E. Kamerman. Van de als vermist opgegeven 148 minderen mindoren zyn 72 teruggekeerd. Woensdagavond is alsnog by bet Departe ment van Koloniën ontvangen het navolgende telegram omtrent de kolonne onder bevel van den luit.-kolonel Lawick vau Pabst: «Kolonne Lawick van Pabst, die evenals kolonne Byleveld, in binnenland was, ter ver zekering gemaakte regelingen, opruiming ver sterkingen en terugkeer meDSchen naar dossa's, raakte op terugweg by overgangen Bubak en Narmado met Baliërs slaags, bereikte met verlies één licht gewonde grooten weg naar Tjakra. By binnenkomen aldaar geen schot gelost, doch nauwelijks binnen, troep uit doorboorde muren allerhevigst beschoten. Verder voortgaan evenals terug onmogelyk. In loop Dacht on morgen 28 dezer bereikten eenigo detache menten Ampenan. T^ee bergstokken verloren; sluitstukken meegenomen." By het telegram worden verdor als gesneu veld opgegeven: lnit.-kol. der inf. P. v. Lawick van Pabstle luit. der genie F. W. C. v. d. Staay2e luit. der inf. F. KallT en 6 min- >ren. Gewondluit. der art. J. J. Temminck, en de le lnit. der inf. H. J. de JoDg en C. C. Muscb, zoomede 18 minderen. Vermist: de kapt. der inf. J. C. Lindgreen, de le lnit. der art. A. v. d. Plank, de lnit. der inf. E. de Graaf, de offic. v. gez. 2e kl. S. Ujkali en 95 minderen. Men behoeft slechts weinig verbeeldings kracht te hebben.om to kunnen begrijpen, dat het er schrikkelijk moet zija toegegaan in do binnenlanden van Lombok. Een Ncderlandsoh leger laat zich niet .verstrooien" of uiteenslaan zonder bloedige oifera te hebben gemaakt. Maar wat helpt dat no? Het gouvernement, dat met wat al te groote omzichtigheid alle oorlogscorrespondenten hardnekkig van het terrein heeft geweerd, zal nu zelf moeten zor gen voor het juiste verhaal van de toedracht der zuak, en land en volk opheldering moe ten goven, hoe het mogelyk is geweest, dat een dor schoonste en krachtigste expedities, welke onze Oost in de laatste jaren heeft tyj- ecngecien, op dergelyke wyze op het onvoor- zienst kon worden overvallen en voor een deel in de pau gehakt. Voor het oogenblik is niets anders te doen, dan op rigoureaso maaier de geloden neder laag te wreken. Geen Nederlander zou hot kunnen billijken, indien thans niet alle mid delen werden aangewond, om de niet te ver trouwen bevolking van Lombok geheel ten on der te brengen, mot algeheele opgave van haar wapontuig en afsluiting van de kust, om allen toevoer van elders af te Bluiton. Aan deze gevallenen een cere-saluut! Een ieder is overtuigd, dat zy geelroden hebben met echt Hollandschen moed en dat *y, hoo laaghartig en verraderlijk ook overvallen, door hunne houding de eer vau het vaandel heb ben hooggehouden. Aan ben die hun leven gaven voor deecre en in den dienst van het Vaderland, mag het volk der Nederlanden zyn diep-weemoedige hulde niet onthouden 1 De «Telograaf" zegt: Hot ontzettende nieuws, dat onverwachts als een donderslag by helderen hemel, ons heeft bereikt, brengt rouw over gobeel 't land. Naast deernis en leedwezen over deze na tionale ramp, deelneming en medegevoel voor de betrekkingen van allen, die op het veld van eer sneuvelden, past een woord van eer biedige hulde aan da dappere soldaten, dio door hun moed de eer van het vaandel hebben hooggehouden, waar zy huo leven moesten laten in den dienst van het vaderland. De aanvankelijke ongerustheid en onzeker heid hobboD plaats gemaakt voor ontzetting en verontwaardiging, nu de particuliere noodlottige telegrammen zyn bevestigd door officieele me- dcdeeHngen, welke den «invang van ons ver lies nog grooter deden kennen dan men had vermoed. Hot spreekt van zelf, dat de eerste indruk, dien deze tydingen moesten maken, die is van verbazing. Vanwaar, zoo vraagt men, na bekomen to zyn van den schrik, die verpletterende débaclo na de vroegere berichten, welke van znlk een gunstigen uitslag' der c-xpeditio gewaagden? Met do beantwoording dezer vraag, welke ons zeer prematuur toeschynt, nu men nog geen nadere modedeelingen uit Indië heeft ontvangen, houdt zich nochtans reeds een deel der pers bezig. Het Departement van Koloniën wordt let- telyk bestormd door familie-betrekkingen, dier

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1894 | | pagina 1