't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. LOMBOK. Ho. 2249. Woensdag 5 September 1894. 22ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 63. Bureau: Spoorstraat. 61. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met ZondagsbL 80 Ct. id. franco per poet 75 idem f 1.12* id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. 8POOR8TRAAT en ZUID8TRAAT. Ad.vert©ntl6n ran 1 tot 5 regels25J.Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMORGEN8 vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. hooge ze?, ten gevolge waar der 2e en 4e compagnie van De laatste ontvangen Indische bladen bevatten berichten en beschouwingen, welke vooral in het licht der latere gebeurtenissen een bijzondere beteekenis hebben. De »Java-Bode" kreeg 30 Juli het volgende telegram nit Boeleling: Kapitein Willemstjjn en de controleur Lief- rinck zyn van Praja teruggekeerd. De SasaK- sche hoofden waren onwillig om te Tjakra- negara te komen. Er is weinig vooruitgang in do onderhandelingen. Vrydag was van het bivooak der het 9e bataljon en het vivres-magazjjn onder water staan. Het blad teekent hierbij aan Dit bericht omtrent den onwil van de Si- saksche hoofden om met de «Prins Hendrik de Nederlanden" mcê te gaan, klopt met het geen wy daarover reeds vroeger mtêdeelden. Volgens officieele tijdingen beweerden de aan zienlijkste Sasaksche hoofden, dat zjj nietover zee durfden gaan, en zouden zy door den controleur Liefrinck over land worden gehaald om te Tjakranegara te conforeeren, terwyl drie mindere hoofden de reis met het schip meemaakten. Praja, in het telegram genoemd, list midden in het door de Sasaks bewoonde deel van Lombok en is door wegen met de Westkust verbonden. Op hooge zeeën had men bljjkbaar niet gerekendanders toch zou den het bivonak en het magazyn van levens middelen wel zjjn opgeslagen buiten het bereik van het water. Aan een particuliere correspondentie uit Ampenan van 20 Jnli aan het «Bat. Nieuws blad," ontleenen we nog het volgende «Sedert myn laatste schryven aan dit blad hebben de troepen te Ampenan, Mataram en Tjakra-Negara zich onledig gehouden met het inrichten van hun logies. Telkens rukten sterke detachementen uit, om daar, waar de bevolking niet te hulp kwam, zelf bamboe te kappen en alang-alang en rottan aan te brengen. Het woord onledig cursiveer ik op zettelijk, omdat de troepen inderdaad dagen achtereen zwaar gewerkt hebben. .Waren zy in de gelegenheid geweest om de bevolkiDg de kracht der wapenen te doen gevoelen, dan zonden do troepen in dit oplicht in veel gunstiger conditio zyn geweest. Zij hadden dan han intrek kunnen nemen in de vorstelyke paleizen en de onderworpen be volking tot arbeid kunnen dwingen, die zjj na eigenhandig moesten verrichten. Met dit, al is 't troepenlogies uiterst primatief, en zoo een langdurig verblyf op het eiland te vermoeden ware, zou het aanbrengen van temporuire ge bouwen van meer stabielen aard dringend noodig zyn om ziekten te voorkomen. Ziekte gevallen kwamen tot nog toe weinig voor, en dit bewyst wel, dat het klimaat van het ei- Intnsschen dan ODgezond heeten mag. niet over het hoofd zien, dat er nog in het geheel geen regen is gevallen dienaangaande vernam ik van het volk, dat we nog vier droge, knrkdroge maan den voor den boeg hebben. Ware dit het geval niet, dan zou de toestand der thans ge- bonwde verblijven na een paar regenbuien allertreurigst worden en een belangrijk zieken procent naar Java moeten worden geëvacueerd. De oude Radja van Lombok, die dus vol strekt niet dood is, beschikt over veel geld zyn eigendommen moeten een waarde hebben, die tusschen de 30 en 40 miilioen ligt. Hjj is doof en suf en leidt in zekere mate aan gehengenloosbeid. Zyn bastaardzoon, Anak Agoeng Made, was een volmaakt wreedaard, die duizenden wegens geringe vergrypen om het leven liet brengen, en zulks dikwijls door de wreedste en gruwzaamste foltering. Den bekenden Arabischen agent te Ampenan, die bier zooveel invloed had, moet by aan martelingen hebben onderworpen, die iemand de haren te berge doen ryzen. De Kroonprins van Lombok is een man met weinig-beteekenend gelaat en schynt een dom en volmaakt onontwikkeld mensch te zyn. Een tegenhanger van den Prins is Anak Agoeng Djilantik, rijksbestuurder vau Karang Asem op Bali. Hy ziet erenergiek en schrander uit en het is buiten allen twjjfel, dat hy eigen- ljjk de man is, om wien alles draait. Aan zyn vriendschappelijke gevoelens voorden controleur Liefrinck hebben we zeer veel te danken; hij is een welbespraakt cn slim man. De eigenlijke Bah'ërs zyn zwaar gebouwde Inlandersonder de mannen treft men vele schoone typen aan ze zyn echter ontzettend lui. Het Bulische volk is goed gewapend. Elk man bezit een lange lans en een zeer lange kris. Ik heb krissen gezien met gouden heft en gouden scheede waarvan de waarde op dan 2000 rijksdaalders wordt getaxeerd, Ook zyn velen in 't bezit van geweren do beste schietwapenen worden echter in de magazijnen bewaard en by bijzondere gelegenheden of in geval van oorlog uitgereikt. Ongetwijfeld zijn de Baliërs zeer talrijk, en zoo het tot vechten gekomen was, zouden we te doen hebben gehad met duizenden zwaar gewapende, krachtige den, die zich nu vriendschappelijk om ons bewegen, zonder dat wy eonig gevaar sven te duchten. Hoe komt het, dat men zich niet tegon ons heeft verzot Is het niet waar, dat geheel Neder land en geheel Indië verbaasd staan over zulk een loop vaa zaken? De oude Vorst is voorzeker jarenlang de speelbal geweest van Agoeng Madd, die, in aanmerking genomen den [geestestoestand zjjos vaders, vrij spel had. Maar als men weet, dat Agoeng Madé algemeen gevreesd was en dat het Balisebo volk zeldzaam slaafs onderwor pen is aan zyn vorsten, dan begrijpt men, dat by tegenstand had knnnen bieden en voorzeker een geweldigen tegenstand. Het is cohtor een feit, dat de numerieke sterkte van onze ge disciplineerde troeponmacht den Baliërs ontzag heeft ingeboezemd, en dat zy zich gelukkig i niet tegen die macht te behoeven te i aan onzen Gouverneur-Generaal, die zulk een kranige, krachtige expeditie bevalt Holde aan onzen Opperbevelhebber, die be zadigd en bedaard, maar mot ijzeren wil han delde en deor het tjjdig oprukken tegen Ma taram eigenlijk den bcslisaenden slag sloeg. Door dat oprukken hoeft hy de Baliërs op het juiste moment den schrik in hot hart ge jaagd. Hulde aan de expeditionnaire macht in het algemeen, wegens haar ordelijk, krygsbaftig en indrukwekkend optreden Zonder dusdanig op treden zou alles voorzeker anders zyn dan het thans is. Moge deze expeditie een les zyn voor Ne derland. Moge de Natie daaruit de leering putton, dat bier in Indië met groote troepen machten gehandeld moet worden. Wat betee- kenen na al die bezwaren en overwegingen door sommige Kamerleden geopperd In mi nimam tyd zal alles afgeloopen zyn en. de vorst van Lombok betaalt de rekening 1 IntaBschen zyn de controleur Liefrinck en de kapitein van den generalen staf Willem- stjjn nog niet van hun zending naar de Oost kust teruggekeerd. Het zal niet zoo vlot en gemakkoljjk gaan om met de Saaaks alles naar wensch te regeleD. Dit volk ging langen tyd gebukt onder de wreedaardige overheorscbing der Baliërs. Als na de oude Vorst afstand heeft gedaan van den troon en de Kroonprins in zyn plaats opgetreden is, zullen de Sasak- scho hoofden tr<0 v aan dien nieuwen Vorst moeten zweren, en dat znllen zy zeker niet doen, zoo ons gouvornement hun geen goede, hechte waarborgen geeft voor de handhaving hunner rechten. De politieke onderhandelingen geschieden volgens oen te voren vastgesteld program, waarin onzerzijds geen wyziging wordt ge bracht, tenzij in zaken van ondergeschikt of weioigbeteekenend belang. De Kroonprins bracht den 16en jl. met groot gevolg een bezoek aan den opperbevel hebber te Tjakra-Negara, waarbij vele offi cieren tegenwoordig waren. De prins sprak zeer weinig. Des avonds bracht de opperbevelhebber den Prins een tegenbezoek te Mataram. Voorop gingen breode ryen lans- en goweordragenden daarna kwam do opperbevelhebber met zyn staf, begeleid door do muziekkorpsen van het 6de en 7e bataljoD, terwyl by de ontvangst de offloieren van het 7e tegenwoordig waren. Politieke besprekingen werden tijdens deze bijeenkomsten niet gohonden. Door de verschillende troeponafdeclingen worden verkennings-tochteneigenlijk machts vertoon ondernomen naar het N., het Z. en het O. Het 6e bataljon, de veldartillerie en do cavalerie, allo# onder commando tui Generaal Van Iltm, begaven zich den 17en naar Naraasde, dut 7 ii 8 palen ton Oosten van Ujakra-N'g tra ligt. De officieren werden door den kleinzoon van den Vorst ia het paleis aldaar ontvangen en bezichtigden dat verblyf met den daaraan verbonden laathof. Twee compagoii e i van het 7e bataljon be zetten tydelijk Tj tkra-Negtra en keenleD, na terugkomst der alduar tetiuisboliooronde troe pen, naar Mataram terug, waar zy te ongeveer een uur, Maandag, aankwamen. Volgens een telegram uit Batavia, aan het »Hbld" van Vrijdag jl. is de luitenant van den topographischen dienst Van der Zwaan, teruggekeerd van de Oostkust. >Twee Engeischen, die te Ampenan wonen, zyn gevangen genomen." »De vijand versterkt Mataram en zendt er meer krijgslieden heen, maar hjj laat Am penan ongemoeid." Naar de »Njjm. Ct." verneemt, heeft de comm. der Koloniale Rerserve aldaar aan schrijving gekregen alle beschikbare troepen in gereedheid te brengen, en deze den 22 Sept. hunne bestemming naar Indië te doen volgeu. Het commando over het alsdan vertrekkend detachement, pl. m. 100 man, zal worden opgedragen aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger H. O. W. L. Kra mer. De lste.-lnit. W. F. d'Harvant en een nog nader aan te wjjzen luitenant zullen bjj dit detachement worden ingedeeld. Zooals men weet vertrekt den 8sten Sept. u detachement der »Kol. Reserve", sterk 192 man, onder commando van den kapt. der inf. van het O.-I. leger, S. A. Drjjber. Het »Hbld". ontving Zaterdag jl. nog het volgende telegram De artillerie op Lombok is nu 32 stuk ken sterk, onder leiding van majoor Feuil- letau de Bruyn. De rijksbestuurder Djenlantik bljjft vol houden dat hjj onschuldig is aan het ver raad en heeft verlof gevraagd met zjjn leger te mogen oversteken. De gouv.-gene- raal (Viceroy) heeft deze vergunning ge weigerd en bevolen Djenlantik als vjjand te behandelen. Tjakra Negara is thans ingesloten door de 8asaks." het depart. van koloniën is heden van den Gouv.-Generaal van Ned. Indië ont vangen het volgende telegrapisch bericht omtrent Lombok Geest van den troep zeer goed. Gezond heidstoestand gunstig. In bivak wordt ge werkt aan defensie. 30 en 31 Aug. verken- ning gedaan in richting Mataram. Vjjand versterkte Mataram en maakte voorwerken. 31 Aug. met sectie berg-artillerie hen daaruit verdreven. Gezien, dat marine-scho ten treffen. Offensieve kracht vijand gering. Vetter voornemens dagelijks te verkennen. Spionnen berichten dat de door de Baliërs verlaten stellingen door Sasaks bezet zjjn, ook Kotta-Radja (hoofdkwartier der Baliërs in den strjjd tegen de Sassaksche opstan delingen). Observatie-colonnes werden Daar Boeleleng gezonden. Vetter andermaal op gave verzocht van de gesneuvelde Europee- sche mindere militairen. >In verband met de gebeurtenissen op Lombok heeft de kolonel-commandant van het 4e reg. versting-artillerie te Den Hel der een oproeping gedaan aan de officie ren, het kader en de vrijwilligers, om zich met hem ter beschikking te stellen van H. M. de Koningin, om de geleden verlie zen in Nederl.-Indië te helpen aanvullen. Eenige officieren en een GO-tal onderoffi cieren, korporaals en soldaten hebben zich reeds aangegeveD. Van de detachementen Den Haag, Willemstad en Hellevoetsluis komen nog nadere berichten. Aan de Ko- ningin-Rogentes is Zaterdag per telegraaf bericht van een ander gezonden. Onderscheidene officieren van het garni zoen te 's Hertogenbosch, waarbjj ook de in Indië welbekende kapitein Van Heurn, hebben aangevraagd aan de expeditie naar Lombok te mogen deelnemen. Zondag jl ontving het »Hbld." nit Bata via nog het volgend telegram »De Sasaks hebben bericht gezonden dat kapitein Lindgreen met zyn detachement omsingeld is door de Baliërs in Dewahouse ten oosten van Tjakra. De Sasaks trach ten hem te ontzetten. Dj elan tik bevindt zich thans te Telok Romba, op de noord-westkust van Lombok, en zal vermoedelijk naar Bali worden ver- wjjderd." Volgens nader bericht uit Indië is ook de le luitenant D. Dooremans, vroeger als zwaar gewond gemeld, overleden. HIEUWSTIJDIHGEN. HELDER, 4 Sept. 1894. I.uudbouw en l'loralia. Vrijdagmorgen zag onze gemeente er recht feestelijk uit. 't Was een liefoljjke zomerdag, waarop 't zonnetje zjjne verkwikkelijke stralen over 't aardrjjk verspreidde. Ia de helderblauwe lucht wappordo de vaderlandsche driekleur vroolljk, somiyds In gezelschap mei een oranje wimpel, en alles scheen ons to willen toeroepen 't »Is vandaag een feestdag!" En waarljjk, 't was zelfs een dubbele feestdag, want onzo jeugdige koDÏngin vierde haar 14a geboortedag en de tentoonstelling van Landbouw en Floralia zou worden geopend. Tegen 1 nar stroomden de bezoekers nsar Tivoliwaar de hr. C. Mualsteed, volijverig als altjjd, alles bad in gericht om de geëxposeerde artikelen een doelmatige plaats te geven, zoowel in de open lucht als binnenshuis. Ia de groote zaal, fraai gedecoreerd, zat 't hoofdbestuur, terwyl aan do tegenovergestelde zijde «Helders Harmonie- kapel," onder directie van haar kapelmeester, den hr. C. F. R. Wernecko, stond opgesteld. De hr. P. Polvliet, voorzitter der commissie, heette de aanwezigen welkom, schetste 't ont staan van 't plan der tentoonstelling, bracht den verjaardag van H.M. koningin Wilhelmina in herinnering waarbij een driewerf ,hoeru werd aangeheven, bedankte allen, die tot 't welslagen hadden medegewerkt, verklaarde do tentoonstelling voor geopend en noodigde de aanwezigen uit de inzendingen te bezichti gen. Van tyd tot tyd liet de muziek fanfaren weerklinken en voerde o. a. 't Volkslied en 't Wilhelmus uit. Direct daarop had, op den Helderschon zeedijk, de harddraverij plaats voor paarden van zesson klaar, waarbjj de kapel evenals bjj de harddraverij op Zaterdag, voor v paarden, hare goede diensten bewees. De baan werd door deskundigen voor geschikt verklaard. De harddraverij bad derden toeschouwers gelokt, die vaak door uitroepen bewezen dat ze recht viooljjk d waren en van harto aan 't feest deel namen. De prjjs was f200; de le premie f75 de 2e premie f25. Aan den wedstrjjd namen 8 paarden deel; do uitslag was: Prjjs: Nobel, zwarte merrie, eig. J. G. Matze, van Mjjdrecht. Pikeur J. G. Matzc. le Premie: Prins, bruine merrie, eig. K. Hartrjjk, van Charlois. Pikeur P. van Santen. 2e Premie: Plowny, si-himmelhengst, eig. Dop en Vermaat, van Hilversum. Pikeur J. G. de Boer. Bjj de harddraverij voor werkpaarden, des Zaterdagmiddags, ging 't niet minder levendig toe. De prjjs was f40; de le premie f 15 en de 2e premie f5. Prjjswinner was Alexander, bruine vos, eig. J. Mens. Pikeur D. van Steenbergen. le Premie: Concurrent, zwarte blesrnia, eig. P. Selderbeek. Pikeur H. Selderbeek. 2e Premie: Martha, merrie, eig. J. Roodt. Pikeur J. Roodt. Allen waren van Helder. Na afloop gingen de winners met de muziek door de gemeente. Aan dezen wedstrjjd namen 14 paarden deel. Van de uitnoodiging des voorzitters maakten we gebruik door eerst 't voorterrein eens op to ncmeD, dat behoorljjk door een schatting vau den weg was afgesloten. Hier waren een aantal landbouwwerktuigen opgesteld, door de hb. J. Verfaille en L. Wisse- kerke, waardoor men een blik kreeg op vooruitgang, dien 't boerenbedrijf in de laatste jaren verkreeg door meer volkomen gereed schappen. Van 't practische en nuttige wendden we onzo schreden naar 'l meer ideale en traden de nienwe zaal binnen, waar Flora haar intrek had genomen. Prachtig, licfcljjk, smaakvol, die woorden ontsnapten om onwillekeurig bjj hetgeen zich san ons oog vertoonde. Een rotspartjj, door sierlijke bloemperken omgeven, vormde 't pièce de milieu, door den heer P. Bitter gearran geerd, die tevens de boekversieringen bad ge plaatst. Recht tegenover den ingang zagen we de iozendiog ran den beer P. J. B. Puinbrook, rechts in do taal die van den heer C. A. La- gerwejj en links die van den hr. J. v. Amosfoort. We wagen ons aan geen vergelijking der inzen dingen, maar zeggen alleen, dat ze keurig waren. Ieder der inzonders scheen 't beste geleverd te hebben, dat in zjjn bezit was. Onze bloemis ten hebben getoond, dat Flora ook aan ons noorderatrand, zoo vaak als guur beschreven, wel haar intrek wil nemen, als hare dienaren met lust en liefde bun vak beoefenen. De collectie planten, waaraan de kweekers hunne zorgen gedurende dezen zomer hebbon gewijd, was ruimer dan 't vorige jaar, en maakte een aangenamen indruk. Er was ook een collectie kunstbloemen ingezonden, wel klein, maar te vens fijn, zoo zelfs, dat bjj enkele do kuost tot haar hoogste volkomenheid scheen gebracht. Ook morkten we op een verzameling vlinders, n heer A. T. Raid tot opluistering aldaar geplaatst. Door de commissie waren eenige voorwerpen tot huiseljjk gebruik of luxe artikelen aangekocht, om als prjjzen te dienen en hadden een plaatsje tusschen de bloemen gevonden. Den heer II. Roukens, die, in overleg mot de hh. bloemisten, de zaak heeft opgesteld, komt een woord van waardeering toe. Ook 't park van Tivoli was 't bezien wel waard. Duar had men 't pluimgedierte geplaatst, en waarljjk, er waren fraaie exemplaren te zien: haan en kippen, ganzen, eenden en zwanen, zeker wel 't beste wat hier in den omtrek gevonden wordt. Van sommige kippen zagen we de eieren, die met recht kolossaal mochten genoemd worden. Als bjjzonderheden merkten we op do be roemde, witte leeuwerik van den heer A. B. Webor en een paar dieren, die genoteerd stonden als konijnen mot kattekoppen. Nu we toch van vogels spreken, makon we gaarne melding van de brocierjj, waarde eieren, door middel van kunstmatige warmte, wor den uitgebroed. Ten slotte bekeken we de landbouw- en zuivelproducten, zeer doelmatig geëtaleerd. Hier zag men de heorlykste boter, soms zeer net opgemaakt, benovens kaas van onder scheidene soort, en room. Daarnevens granen, erwten, boonen, mangohvorteleo, aardappelen, beetwortelen en tuinvruchten, ter mededin ging ingezonden en op 't terrein der gemeente Den Helder geteeld. Ooze njjvere boerenstand weet ook hier de aarde hare schatten te ODt- rnkken niet alleen, maar zelfs voortretfeljjke producten aan te bieden. Voor de étalage van den heer C. Postma Jr. bleven de meeste bezoekers een oogenblik cinan, ore 4© keurige en s-aakelijkfi vruchten, die daar waren uitgestald, te bezien. Ter opluistering waren verzamelingen kunst meststoffen geëtaleerd door de hh. Joh. Morra, van 'tZand, J. C. van Wjjk en Smit van Anna Paulowna. Lijnkoeken waren tentoongesteld door de hh. Schippers, van Vlaardingen, T. Dujjvis, van Koog a/d Zaan en J. Hubbeling, van Helder. Zadelwork, paardentuigen, enz. waren ter bezichtiging geplaatst door de hh. Assendorp van den Helder, C. Roggeveen, van Schagen, F. Keet en Qaak, beiden van don Helder. De expositie van don heer P. Lurz, fraaie uurwerken, zette aan 't geheel levendigheid en die van don heer L. Ruinplf, odeurs, sierljjk- heid bjj. Do heer A. J. Maas had oen sier lijke etalage vau boeken. Door den heer Jac. Met, van Hoerhngowaard, waren smaakvolle rjj- tuigon ter bezichtiging gesteld. Zaterdagmorgen vertoonde de voortuin van Tivoli oen eigensardig levendig toonecl. Er was een GOtal paarden aan de ljjn paarden van verschillenden lceftjjd, merrieëa mot venlen, hitten, hengsten en een afzonderlijk venlen. De jury, bestaande uit de hh. C. Kejjser, van TexelP. Huibers, van Anna Paulowna en J. J. do Wit, van Zjjpe, hud druk werk om do dieren te keuren. Aan deze jury, oven als aan do keurmeesters dor paarden voor de harddraverjj, de hh. W. Roggeveen Cz., J. de Veer en G. Muijs komt een woord van bij zondere vermelding ton volle toe. Na veel arbeid werd eindeljjk de nitslag bekend gemaakt Paarden, geb. 1890 of vroeger, le Prjjs, No. 6, Werkpaard, eig. C. Maters. 2e pr., No. 2, Rjj- of werkpaard, eig. R. Delver. 8o pr., No. 9, Werkpaard, eig. II. Noot. Paarden geb. in 1891. lo pr. No. 16, eig. H. Blankman. 2e pr. No. 21, eig. C. Maters. 3e pr. No. 24, eig. J. J. Verfaille. Paarden geb. 1892. lo pr. No. 35, eig. C. i Wit. 2e pr. No. 28, eig. K. Hoogschagen. 3e pr. No. 33, eig. P. Thomas*. Paarden geb. 1893. le pr. No. 48, eig. J. Smit. 2e pr. No. 38, eig. S. Hoogvorst. 3e pr. No. 37, eig. D. do Graaf. Merriën met Veulen, le pr. No. 44, eig. P. Bandsma. 2e pr. No. 51, eig. J. Verfaille. 3e pr. No. 46, eig. P. Grin. Hitten, le pr. No. 51, eig. D. Slikker, (Hit met veulen). 2e pr. No. 53, eig. P. Kok. 3e pr. No. 52, eig. K. Golder. Hengsten, le pr. No. 58, dekhengst, eig. mej. Wed. G. Kanis. 2e pr. No. 55, 2-jarige hengat, eig. C. Burgers. 3e pr. No. 59, id., eig. G. Noot. Luxe-Honden, le pr. No. 61, Schoteche her dershond, eig. J. D. Berkhout, lo pr. No. 63, Koordpoedcl, eig. G. J. Scbalkwjjk. Nuttige honden, lo pr. No. 64, eig. B. van Ejjg. 2e pr. No. 65, eig. B. van Ejjg. le pr. No. 67, eig. J. Korver. le pr. No. 69, eig. W. J. OoBtenbrug. Bjj de heropening dor tentoonstelling op Zatcrdugmiddag, deelde de hr. P. Polvliet, voorzitter; mede, dat de commissie aan H, M. do koningin een prachtige nitgavo van den Feestwijzer had toegezonden, en telegra- phisch een gelukwcnseh op den verjaardag van koningin Wilhelmina. Op 't eerste was een brief en op 't laatste een telegram van dankbetuiging teruggezondende brief waa get. jhr. 8. M. de Ranitz en 't telegram Van den Bosch. Vrijdagavond had, onder begunstiging van 't heerljjksto weder 't aangekondigde concert in 't park Tivoli plaats door 't stafmuziekkorps onder directie van den kapelmeester J. Koning. Do tuin was schitterend verlicht en 't vuur werk dat ten slotte door den hr. J. B. Horsten van Amsterdam werd afgestoken, gaf een goed slot aan den avond, 't Matinee was Zondag middag drnk bezocht en dos avonda waa 't zoo vol in Tivoli, dat 't grootste deel der bezoekers geen plaats kon krjjgon. Concert en vuurwerk voldeden uitmuntend. Dat de feesten zoo bjj zonder goed geslaagd zjjn, heeft men ook grootendoels te danken san 't prachtige zomerweer, dat 't zitten in de open lacht mogeljjk maakte. En nu behoort dote tentoonstelling alweer tot 'tverledene. Naar we verineenen, zal sjj een aangenamen indruk achterlaton. Dat we uitmuntend geslaagd zjjn, is in do eerBte plaats te danken aan de Regelings-Commissie, die met jjvor en tact hare veelomvattende taak tot een goed einde heeft gebracht, en, behalve dat zjj ons eenige genoegeljjke dagen heeft verschaft, levendigheid heeft weten te brengen in alles, wat hier in den omtrek met 't boe- renbodrjjf in verband staat. Ten tweede hebben we den goeden uitslag te danken aan de onderlinge samenwerking en steun, die men de Commissio heeft ver leend want, we zyn 't mot den voorzitter eons, dat zonder die samenwerking't behaalde succes niet mogeljjk zou geweest zjjn. Ter herinnering laten we do namen van de hh. Commissieleden hier volgen Hoofdbestuur der Regelings-Commissie. C. A. Beukenkamp, Eere-Voorzitter. P. Polvliet, Voorzitter. C. Maalsteed. T. Terra. C. S. de Wit, Penningmeestor. T. Mooy, Secretaris. Commissie voor de Tentoonstelling van Floralia" H. lloukens, Voorzitter. G. de Beurs. P. Bitter. C. Maalsteed. J. W. Smeet». C. S. do Wit. H. M. Muuikus, Secretaris. Commissie voor de Tentoonstelling van Landbouw, enz. C. Matera, Voorzitter. P. Grin. C. Hoog- 8chagon. G. Jannes. S. F. Kleinbentink. P. Kos. C. Maalsteed. T. Terra. J. Zander. J. Bethlehem, Secretaris. Commissie voor de Harddraverijen. Jhr. F. C. van dor Does de Bye. Voorzitter. J. Bethlehem. J. L. van Henkelom. G. Jannes. W. Jimmink. P. Knip. J. Kuiper. C. Maal steed. C. Mater». A. J. Paehlig. J. C. Slis. J. W. Smeets. C. de Wit. S. Schellingen Secretaris. Commissie voor de Verloting. P. Polvliet, Voorzitter. J. Bethlehem. G. de Benra. C. Maalsteed. C. Matera. H. Roo- kena. S. Schellimrcr. T. Terra. C. S. de Wit, Penningmeester. T. Mooy, Secretaris, liet ongeluk te Vlisslngen. Zaterdag bad te VlissiDgen de begrafenis plaats van den milicien vuurstoker H. vau der Zee, die aan de gevolgen van het treurige ongeval op Hr. Ms. >8tier" over leed. De bemanning van Hr. Ms. »Dog" be wees hem de laatste eer door en corps, onder commando van den luit. t. z. le klasse W. J. de Brujjne, het ljjk te volgen. Onder hen, die de teraardbestelling be woonden, was ook de burgemeester van Vlisaingen. Ten teeken van rouw hing de vlag op Hr. Ms. »Dog" halfstok. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten met 1 Januari a. s.de wik -en weegloonen te verminderen tot f 0 60 per 100 kilogram. De heer F. E. van Bange, hoofdin specteur van politie in Den Haag, heeftin een adres aan II. M. intrekking verxocht van het kon. besluit, waarbjj hem een cere- "e in goud der orde van Oranje- Nassau is verleend. - Weinig inrichtingen zullen in een zoo bloeienden staat van Toornitgang verkeeren als de stedelyke gasfabriek te Venloo. Na aftrek van de gelden voor aflossing van kapitaal en het betalen van de rente, be nevens de gelden voor een reservefonds, ongerekend de massa gas, welke kosteloos verstrekt wordt voor straatverlichting en stedelyke gebouwen, en ongeacht de kosten voor onderhoud daarvan en eeu per soneel, houdt de gemeente jaarlyks f8000 over. Zeer te verwonderen is het daarom, dat de gascommi8sie zich niet heeft ver- eeuigd met het denkbeeld om aan den Ge meenteraad voor te stellen den gasprya van 9 op 7 cent per stère te brengen. Dat vele gasverbruikers daarover zeer ontevreden zjjn, is te begrjjpen, en men verwacht nu dat velen hunner om die reden hunne dure gasverlichting voor den a. 6. winter zullen verwisselen voor goedkoope petroleum. De rechtbank te Amsterdam deed Vr\jdag uitspraak in de zaak tegen W. van Marie, beschuldigd van poging tot moord opzet en met voorbedachten rade op zyne Trouw. Het O. M. had deswege 7 jaren gevangenisstraf geëisebt. Het Hof deelde het gevoelen van den verdediger rnr. v. d. Biessen, dat voorbe dachte raad niet wettig en overtuigend bewezen was, en vele verzachtende omstan digheden aannemende, veroordeelde het beklaagde tot 3 jaren gevangenisstraf. Een ontzettende aanslag wordt uit Livorno bericht. In de voornaamste zeebad- inrichting van Panealdi, bjj Livorno, is een bom ontploft, midden onder de menigte baders. Verscheidene menschen werden gewond, maar geen van allen bedenkeljjk Dat bet zoo goed afliep is te danken aan de omstandigheid, dat de metalen bus met de ontplofbare stof niet goed gesloten was, hetgeen de kracht der ontploffing vermin derde. De schrik, door dezen aanslag ver oorzaakt in de druk bezochte zeeplaats, is groot.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1894 | | pagina 1