9 i8M- hier eene uitvoering, die door HR. MM. met groote opmerkzaamheid en geheel tot het einde werd aangehoord, terwgl zg sier lijke afdrukken van het gezongen lied, door een paar meisjes aangeboden, aan vaardden. Ook dit deel van het feestpro gramma slaagde uitstekend en hoewel dit Koor in weinige dagen was bijeengebracht, kan de uitvoering loffelijk worden vermeld. In groote mate droeg ook deze ovatie er toe bjj, om den tocht door de gemeente op te luisteren. Verder ging het door de Bierstecg, de Spoorstraat en de Koningstraat tot aan den Kanaalweg, waar de door ons reeds meer malen vermelde ovatie voor 't bedehuis der Israëlitische gemeente plaats vond. 't Kinderkoor zong onder leiding van den heer .1. li. Polak op het vóórplein der Kerk, dat een bloemiuin was herscha pen. Aanbieding had plaats van een gedenkschrift in zeer sierlijken vorm. De toegebrachte hulde werd door HH. MM. met blijkbare ingenomenheid aanvaard, evenzeer als die van de verpleegden in het Algemeen Weeshuis en var. de plaat,selgke afdeeling van den Nederlandschen Roomsch Katholieken Volksbond, die op 't voorplein der Kerk was opgesteld en bloemruikers deed aanbieden. Op den tocht naar het Spoorwegstation, hielden HH. MM. zich eenigen tijd op bij de Eerepoort aan den toegang naar den Stationsweg, waar, telkens als de Vorstinnen er passeerden, deputatiën uit de plaatse lijke Vereenigingen zich haddeu opgesteld, nu met do leden dor Feestcommissie aan 't hoofd. De heer Zur Mflhlen, president dier Commissie, sprak HH. MM. toe, inde volgende woorden •'Majesteiten Het is met den diepsten eerbied, dat ik bet waag als voorzitter van de Vereeniging »H. B." en als voorzitter der feestcommissie, de besturen dor verschillende Vereenigingen in deze gemeente aan Uwe Majesteiten voor te stellen. Maar alvorens daartoe over te gaan, zy het mij vergund, Uwe Majesteiten ons aller daük te beluigen voor do gunstige beschikking op het verzoek van de Vereeniging «Helder's Belang'*, om een rytoer door de gemeente te m.-.keu en zoodoende alle ingezetenen in de gelegenheid te stellen hunne hulde Uwe Majesteiten «an te bilden. Moge do ontvangst ook al niet zoo schit terend, zoo kostbaar zyn als in andere, ineer bevoorrechte gemeontcn het geval was, zoo z-tl do hartelijkheid er van Uwe Majesteiten do overtuiging hebben geschorilcon, dat do liefde voor het doorluchtige. Huis van Oranjc-Nasoau, waarop wy «Hen zoo trotsch zyn, de liefde bovenal voor Uwe beido Majesteiten, diep in de harten van Heldor's birgers staat gegrift. Zoo moge dan de indruk van die ontvangst aanleiding geven, dut Uwe Majesteiten later nog eenige oogenblikken met genoegen aan het kort bezoek aan den Helder zullen terug denken. En thans zij het mij vergund, Uwe Maje steiten in do eerste plaats rnyne mede-beslunrs- loden van do Vereeniging „Ileldei's Belang", de héerou Mooy, Buhso en Van Eek, voor te stellèn; vervolgens de leden van de Feest commissie, die zich allen zoozeer beyverd hebben om Uwe Majesteiten een feestelijke ontw&ngat te bereiden; daarna de oudstrijders, de mam co, die in 1830 hun leven veil had den voor Vorst en Vaderland en thans nog *00 gaarne bun groet willen brengen aan hunne jeugdige Koningin. Ten slotte do besturen van de verschillende Vereonigingon, die door oen salut met hunne banioren do hulde wcnschon over te brengen van hunne medeleden. En hiermede dank ik uwe Majesteiten eer biedig voor het geduld, waarmode zjj mjj heb ben willen aanhooren." Hare Majesteit de Koningin-Regentes sprak den heer Zur Miiklen toe en betuigde hom en do corporaliöa dank, voor de betoonde hulde. ln den Salonwagen teruggekeerd wachtte den Koninginnen eene verrassing. Door de directeuren van 't Badpa viljoen te Huisduinen, de heeren F. Sant en Th. Terra werd aan H. M. Koningin Wil- helinina een eigenaardig geschenk aange boden, bestaande in een prachtalbura, ge bonden in wit satgn. Difc album, geleverd door den heer A. J. Maas, boekhandelaar alhier, bevat acht tien stuks photogralieënstadsgezichten van de fraaiste punten der gemeente Den Helder, eenige onzer oorlogsschepen en 't Badpaviljoen, van twee kanten beschouwd. Iu goud staat buiten op: Herinnering aan de gemeente Den Helder en van binnen »H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden bij H.D. bezoek aan de ge meente Dun Helder op 12 September 1894, eerbiedig aangeboden door de Directie der nnamlooze Vennootschap Badpaviljoen." De platen zijn vervaardigd door den heer .E. W. C. Dulfer en mej. A. C. Leger, alhier. Dit album werd tegen 't vertrek der Koninginnen in den salonwagen gelegd, zoodat H.H. M.M. op de terugreis nog eens gelegenheid hadden de voornaamste deelen der gemeente te zien. Passender geschenk kon, o. i. niet worden aangebo den en we geven daarom bo vengenoemden heeren gaarne den lof, bjj de keuze van hun cadeau met tact en overleg te hebben gelmudeld. Reeds dei avonds ontvingen de heeren Sant en Terra een telegram van dankbetuiging. Ons wacht nog de vermelding van het avondfeest. Nog altgd door fraai weder begunstigd, ving te half 8 ure de gondel- tocht door 't Heldersche Kanaal aan. 't Was eeu fantastisch gezicht, toen deze file van vaartuigen, versierd met vlaggen en wimpels en tal van lichten, zich in den donkeren avond in beweging zette. Dui zenden toeschouwers verdrongen zich langs de boorden van het Heldersche Kanaal of volgden den stoet tot aan de Binnenhaven, waar zjj ontbonden werd. Twee muziek- vereenigingen waren steeds werkzaam, om door hare uitvoeringen dezen tocht voor de deelnemers te veraangenamende on vermoeide Heldersche Harmonie-kapel en de Vereeniging van Toipedisten. Menig maal weerklonk over 't water 't gezang der opvarenden en herhaaldelijk werd van den wal Bengaalsch licht ontstoken, dat een prachtig effect teweeg bracht. In de Binnenhaven uangekomeu, waar een zeer talrykc menigte stond le wachten, zoch ten de vaartuigen een ligplaats, waarna het vuurwerk eeu aanvang nam. 't Gelukte uitmuntend en inzonderheid het slotnummer „Hulde aan ouze Koninginnen 1" werd niet groot gejuich begroet. Herhaaldelijk liet ook hier de Harmonie-kapel zich hooren. En nu verspreidde zich de menigte toe schouwers in verschillende richtingen eu 't feest werd öf in huiselijken kring óf op een of andere openbare plaats besloten. Een aantal bewoners aau de Hoofdgracht bemerkten echter te middernacht,, dat het slotnummer eerst op dat oogenblik gegeven werd. Ten huize van den President kwamen op zjjue uitnoodiging de leden der Feest commissie bijeen en toen men eenige oogen blikken gezellig bgeen was, bracht de Hel dersche Harmonie-kapel aan 't hoofd der zoo werkzame Commissie een serenade, 't Scheen, dat de leden der kapel hunne taak voor dien dag nog niet afgewerkt achtten, zonder een ovatie aan den heer Zurmfihlen. De heer van Eek was de tolk der aanwezigen, toen hg den President in hartelijke woorden dank en hulde bracht voor al hetgeen door hem is verricht, om het plan der feestviering wèl te doen sla gen en om den dag van 12 September tot een onvergetelijken feestdag voor Helder's ingezetenen te maken. De heer Zurmuhlen huldigde van zyuen kant de werkzaamheid en de toewijding der Commissieleden en betuigde zijn dank aan de leden der Har moniekapel en aan de heeren Dee en de Goeij, die by de ovalïe hunne adsistentie verleenden, door 't aanbrengen van ver lichting. In deze samenkomst waren een paar vertegenwoordigers der pers uit Rot terdam en uit Amsterdam op uitnoodiging aanwezig. De gemeente Helder heeft feest gevierd, zooals, naar we meenen, nog nooit is geschied. Van zulk eene luisterrijke feest viering, die tevens duizenden van elders naar hier deed stroomen, getuigen de anna len der gemeente Helder niet. En, wat men bg zulk feest wellicht niet altgd kan getuigen, van 't Heldersche feest kan naar waarheid gezegd worden: de feest vreugde was algemeen, ongestoord, ordelyk en toch door eene groote mate van geest drift gekenmerkt. H. M. de Koningin- Regentes had, naar we vernemen, den wenscli geuit, dat de openbare weg niet zon worden afgezet; zij wilde met Hare Dochter rjjden midden door de bevolking heen. Aan dien wensch is gevolg gegeven, zonder dat zulks eenige stoornis teweeg bracht. Politie en militairen hadden langs den weg niet met onwilligen te doen, als zij trachten moesten ruimte te maken. Gesteund door de leden der Feestcommissie, handhaafden zy op flinke wijze de ge- wenschte orde, zonder op verzet te stui ten. Toch iseen betuiging van hulde voor het gepast en minzaam optreden hier ten volle op hare plaats. Nog een eukel woord. We feliciteeren de gemeente Helder met de uitstekend ge slaagde feestviering en gaarne betuigen we ongetwijfeld uit naam der geheele bur gerij onze erkentelijkheid aan de Feest commissie, die een goed werk verrichtte, door den dag van eergisteren zóó te wij den tot een algemeeuen feest lag. Afzonderlijk nog een woord van dank aan Bestuurders van »Helder's Belang" de heeren Zurmuhlen, Buhse, Van Eek en Mooy, voor de welgeslaagde poging, om H.H. M.M. ook tot een bezoek aan de gemeente uittenoodigen en om de samen stelling eener Feestcommissie voor te be reiden. Bij den tocht van H.H. M.M. naar de haven waren de drie gekwetste artilleristen, die in het Militair Hospitaal alhier wor den verpleegd, door den heer en mevrouw Hattinga Raven uitgenoodigd, uit een der ramen van hunne woning aan den Kanaal- weg, tegenover de Postbrug, het voorbij rijden der vorstinnen gade te slaan. Later deden de gewonden, daartoe door een be langstellende in staat gesteld, zelf een rijtoer door de gemeente. Aan den Burgemeester dezer gemeente is door H.H. M.M. de Koninginnen, als blijk van waardeering voor de harteljjke ontvangst te dezer plaatse, eene som van f 400 ter hand gesteld voor de algemeene armen. H.H. M.M. hebben tjjdens hun bezoek alhier ook de zieken uit het Marinehos pitaal niet vergeten. Aan den gekwetsten milicien Lap van de »Guinea" werden 4 kistjes fijne sigaren, en voor versnaperingen aan de overige zieken f 125 gezonden, terwijl aan den gekwetsten luitenant ter zee Egbergen namens H.H. M.M. eenige fijne vruchten werden aangeboden. Eer we ons verslag geheel besluiten, zg het on9 vergund te verzekeren dat we volgaarne daaraan nog zouden willen toe voegen een overzicht van de talrijke, fraaie versieringen, die we, èn op den eigenlijken feestdag, en den avond tevoren in ver schillende straten aan en in de huizen van vele ingezetenen opmerkten. Zonder groote onvolledigheid is ons dit echter onmogelijk. En bovendien er waren in sommige winkels en in een aantal particuliere woningen de coraties aangebracht, die wellicht niet of tuinder onze attentie hebben gewekt, doch die in groote mate vermelding en waar deering hadden verdiend, ook om de opof- fening van tijd, moeite en geld, daaraan ten koste gelegd.We worden dus gedwongen geen overzicht te geven, maar gaarne vermelden wy, dat onderscheidene personen van elders ons hunne ingenomenheid be tuigd met hetgeen door de bewoners van den Helder is gedaan, om de plaats hun ner bewoning een feestelijk uiterlgk te geven. De versieringen zijn of worden heden of morgen opgeborgen; de geest van liefde tot orde en eendracht en liefde voor het vorstenhuis bljjve echter bg ons heerschen, ook als het feestgedruisch door de kalme stilte van het dageljjksche leven is vervangen. De bewoners der Spoorstraat hadden wyselyk begrepen dat Woensdag-avond de stroom der wandelaars de gondelvaart zou volgen en daarom besloten 't avond feest Toor hunne straat, een dag later le stellen. Gisterenavond zag daarom de Spoorstraat er bijzonder aantrekkelijk uit. De vlaggen en woning versieringen waren nog aanwezig, tal van lampions verspreidde een veel kleurig licht, en bij 't afsteken van Ben gaalsch vuur iu onderscheidene kleuren kreeg 't geheel inderdaad een fantastisch voorkomeu. 't Was er dientengevolge zoo druk, dat men er somtijds in 't geheel niet kon doordringen. Van tyd tot tijd werd er vuurwerk af gestoken, hetgeen de vroolykheid niet wei nig verhoogde. Tegen negen uur kwam Helder's Harmoniekapel, om 't spel te vol maken, en zoo de muziek volgende, werd een geïmproviseerde optocht gevormd, door verschillende straten heen. De volksliederen werden bg herhaling uitgevoerd, door de tallooze menigte meegezongen en afge wisseld door 't bekende •Weg met de socialen, Leve Willemien Vooral in de verte leverde de aange brachte verlichting een fraai schouwspel op. De burgerij heeft zich uitstekend ver maakt en de bewoners der Spoorstraat hebben alle eer van hun avondfeest. Marine en Leger. Hr. Ms. «Nautilus" vertrok 12 dezer des avonds, van dc reede alhier naar Hellevoetsluis. 13 dezer vertrokken de «Reinier Claeszon" cn .Guinea," en de torpedobooten «Batok," VII en VIII mede naar Hellevoetsluis. Over de Zuiderzee naar Amsterdam ver trokken 13 dezer de «Heiligerlce," «Cerbe rus" en «Goop" en de torpedobooten «Habang" en IX. Naar de Noordzee de ,Zeehond." Aan den machinist le kl. v. c. G. Pbilipse, gedetacheerd bij het loodswozen te Amsterdam, die met 1 Oct. a. s. op verzoek den dienst met pensioen verlaat, is door de Koningin Regentes by liooge uitzondering de officiers rang toegekend als bewys van erkenning voor de diensten door hem gedurende tal van jaren aan den lande bewezen. Vorledon jaar her dacht do hoer Pbilipse, die br. van don Ned. Leeuw is, zyn 50 jarig dienst-jubilé. Hij nam o. a. ook dool als chef van de machine-kamer der «Medusa'* aan de expeditie in Japan. In de opgave der machinist-leerlingen die bevorderd zyu tot le kl., staat op de eerste pag. van ons blad met no. 13 W. C. Lugten, dit moet zyn W. C Thijssen. Met 1 Oct. worden deze leerlingen geplaatst sis volgtop Hr. Ms. monitor «Reinier Claes- zen", C. P. Kapteio, N. Weeda, N. J. Veen; op Hr. Ms. monitor „Matador" H. De Noo on \V. J. Oudegeest; op Hr. Ms. monitor «Luipaard" D. C. Beugelaar en W. C. Thys- sen; op Hr. Ms. raraschip «Gniaea" T. Was, J. P. A. M. Ohr en J. P. N. Kleinop Hr. Ms. ramschip «Siier", G. Verschuur, W. Wa- penaar en C. Eeltjesop Hr. Ms. monitor •Ileiligerleo" F. G. Oiten en H. A. Ruigrok; op Hr. Ms. monitor «Cerberus", F. D. Hart man en A. M. Erkelens. Stoomvaartb «richten. Het stoomschip „Soembing", van Rotterd., vertr. 13 Sopt. van Marseille. Het stoomschip „Utrecht" van Rotterdam, arrir. 12 Sepf. te Batavia. Het stoomschip «Merapi" vertrok 12 Sept. van Batavia ratr Rotterdam. Het stoomschip «Koningin-Regentes", naar Amsterdam, vertr. 13 Sept. van Port-Said. Het atoomschip «Prinses Wilhelmina" van Amsterdam, pass. 12 Sept. Ouessant. Het stoomschip «Prinses Marie", van Am sterdam, vertr. 13 Sept. van Snez. Het stoomschip «Soenda", van Amsterdam, pass. 13 Sept. Dungeness. Het stoomschip «Conrad", naar Amsterdam, pass. 12 Sept. Kaap Rocca. Het stoomschip „Gedé", te Snez binnen met defecte schroef, heeft gerepareerd en de reis voortgezet. Het stoomschip «Ardjoeno", naar Rotterdam, vertrok 12 Sept. van Aden. Marktberichten. Schagen, 13 Sept. Aangevoerd 13 paar den f 70 a f 190, 6 stieren f '10 a f165, 25 geldekoeien f100 a f230, 35 kalf koeien f 140 a f200, 10 vaarzen f50 a 90, 0 hokkelingen ta f10 nucht. kalveren f8 a 20,255 schapen f 10 a 27,200 lammeren f 10,a 17,— 50 magere varkens f 14 a 18, 9 vette varkens f 0,40 a f 0,43, 30 biggen f 6,50 a 10,50 boter per kop 0,45 a 0,50, kipeieren f 3, a f 3,50, eenden dito f 2,80 a f 3,00 per 100 stuks. Visscherijberichten. Nieuwediep. 12 Sept. Aangebracht door 30 korder» 10 tot 30 tongen p. si. 40 a 50 cent, 10 tot 50 kleine tongen p. et. 12 a 15 cent, 2 tarbotten p. »L f 5 i S, 1 tot 2 mand klciqc schol per mand 1 1,50 a 2. 1 tot 2 ninnd schar p. in. f 2,50, 1 tot 6 roggen p. st. f 1,25. 13 Sept. 70 korders met 10 tot 120 tocgcn p. st. 80 a 40 cent, 20 tot 200 kleine tongeu p. at. 12 u 15 cent. 10 tarbotten p. st, f 5 a 7, 2 tot 8 mand kleine schol p.m. f 1 a 1'2, 1 tot 4 m. schar p.m, f 1,75 a 2, 1 tot li roggen p. st. f 1,10. 14 Sept. v.m. 8 uur. Niet* afgeslagen. 346,to Staats-Loterij. Trekking van Dinsdag 11 Sept. No. 6188 8273 12408 13980 f1000; no. 235 9920 f 100; no. 13462 f200; no. 895 6536 8188 9456 11692, 16546 17290 f 100. Trekking van Woensdag 12 Sept. N*. 104-28 10650 16605 19578 20227 f 1000 no. 14160 20845 f400; no. 8293 4598 13182 14447 19262 f200; no. 6494 7048 7405 12007 13224 18903 f100. Trekking van Donderdag 18 Sept. Nos. 5958 en 20693 elk f1000. Nos. 1041 7045 8561 en 18270 elk f400. Nos. 3735 4330 5618 11673 en 18118 elk f 200. Nes. 10245 1(1565 12529 13263 13981 14286 17200 en 20348 elk i 100. Procramnia van lei 16de Zomer-Concert, op ZONDAG 16 SEPTEMBER 1894. 'saam. 2y4 uur. 1. .Koningin-Regentes Emma," Marscb, H. Gütz. 2. Fest-Ouverture fiber den Choral «Ein feste Burg ist uoser Gott," Olto Nicolai. 3. „Romance san9 paroles," A. Klughardt. 4. Auf hohen BefehlOper von, Carl. Rei- ncckoa. „Einzugsmarsch"b. «Mennetto"; c. Pastorale" d. «Gavotte". PAUZE. 5. Jn- bol-Ouverturo (met slot .oud Wilhelmus van Nussnuen van Marnix van Sf. Aldegonde, 1588"), C. M. von Weber. 6. «Feuilles d' Al- bun," Potpourri, Louis Recksob. 7. „Blumen- Walzer," Emil Waldteufel.- Correspondentie. De heer P., vestigt de aandacht op het vele groen dat thans, nu bet schoono feest ie geëindigd, weggeworpen wordt. Het zon, meent deze, verzameld kunnen worden, en omdat bet sporro groen een goede brandt tof is, aan eenige behoeftigen in den winter, uit gereikt kunnen worden; en zoo vraagt bij z ju Liefdadigheid raar vermogen cr zich mco kunnen belasten Men moet, bij een goede hr doeling, de critiek een weinig matigen, of liever soms maar weglaten, temeer, wanneer de zaak van weinig betcekenis isredenen waarom we 't in gezonden stuk uit Rotterdam betrekkelijk'tN. F. liever niet opnemeo. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau I: 2 muntbiljetten van f 10 00 1 kindcrschoenfje, Bureau II: 1 huisdeursleutel 2 kinder schooltjes 1 vrouwenpantoffel 1 kinder handschoen. Bureau Raadhuis: 1 vrouwenpantoffel Vervolg der Berichten. Door onderscheidene reizigers, die jl. Woensdag naar hier kwamen, werd op gemerkt, dat de bewoners van »Het Koe- gras" algemeen gevolg hadden gegeven aan het in ons vorig nummer dezer Cou rant uitgedrukt verzoek om, ter gelegen heid der komst van H.H. M.M. ook van hunne woningen de vlaggen nit te steken. Ongetwijfeld is het der Koninginnen van uit den Salonwagen opgevallen, dat ook door de bewoners van dit afgelegen deel van den Helder in de vreugde over het Vorstelijk bezoek werd gedeeld. Een 25-jarig diensttijdvak. Het zal voor onzen bekenden besteller van goederen, die per spoor komen, J. van Gunst, op 22 Sept. a. s. een feestdag zyn. Alsdan is het de dag dat hij voor 25 jaren by de Holl. Spoorwegmaatscb. in dienst trad. AUen kennen hem hier, den y verigen man, die steeds op zyn post is, daar waar het vertrouwen hem geroepen heeft, om U uw pakket goed en wel te bezorgen. Hij doet zulks op een wijze, waar over men met lof spreekt, 'tlsdsn ook te ver wachten, dat deze hcrinneringsdag voor hem niet onopgemerkt zal blyven. De practische oefeningen van zee- en landmacht alhier zijn gisteren geëin digd met een revue over de troepen van zee- en landmacht, op 's rjjks marinewerf. Na afloop werd een promenade gemaakt met de muziek der marine aan het hoofd, door de gemeente. In het marine-hospitaal alhier is gis teren een geval van cholera voorgekomen. Uit Texel schrijft men: Honderden verlieten Woensdag reeds in de vroegte ons eiland met stoomboot of zeilvaartuig, om getuigen te zijn van de komst der Koninginnen te Helder. De Ada van Holland" deed vijf tochteD, maar het grootste deel der feestgangers zal eerst gedurende den nacht met andere vaartuigen terugkeeren. Van de torenB en uit vele woniDgen wapperden de vlaggen; op het havenhoofd ontplooide zich nevens de Tes- selsche de driekleur en op Hoogeberg in het Doolhof stak hoog boven het geboomte een vlag uit als groet van ons eiland aan de Koninginnen, die zoo nabij de kust waren. Van het Horntje had men een flink gezicht op de vloot en kon men door een kijker duidelijk de Koningiunen onder scheiden. Den 11 en 12 dezer werden bi°r door de Holl. Spoorw.-Maatschappy pl. m. 6000 per sonen aangevoerd daarvan gingen ongeveer 5000 met extra treinen 's avonds weder terng. Rekent men, dat door de verschillende stoom- booteD, vaartuigen en rytuigen nog 4000 per sonen bier kwamen, dan komt men tot een cyfer van 10000 personen van baiten. Het Handelsblad" van gisteren meldt over de hier gehouden gondeltocht het volgende De gondeltocht was in één woord eenig. Van de Dijkstraat door het Kanaal naar de Binnenhaven slingerde zich eene waar lijk onafzienbare reeks van lichtjes. Er moesten 31 booten zijn, maar ik geloof, dat er veel meer waren. Aan den wal stonden op bepaalde afstanden personen met blauw schijnende toortsen, die weinig licht, maar een mooie phantastische vlam gaven. Soms werd hier en daar Ben gaalsch vuur afgestoken en dan sprong op eens op den roodeu achtergrond een mas sale silhouet van figuren te voorschyn, terwgl altijd door voortbengelden de gele, groene en roode bloemen. Op het zwarte veld de lampions der booten tegen de donkere lucht, waaruit gelukkig slechts enkele droppeltjes even kwamen neerdreigen. Het was een prachtige Chineesche too- vertocht. vetl groot&cher en mooier dan de laatste gondelvaart te Amsterdam en ook die te Middelburg kon er niet bg halen. Men meldt aan de „Rctt. Ct" Zooals reeds met een enkel woord gemeld is, verscheen in de vorige week een advertentie in de „Leeuwarder Courant" onderteekend door alle leden van den kerkeraad van Dronryp, waarin deze krachtig opkwamen tegen den laster als zou de rampzalige daad van ds. H. aldaar, die zichzelven door verdrinking om het leven bracht, in verband staan met onze delijke handelingen door den predikant gepleegd. Daar desniettegenstaande de schandelijke be tichting van dezen ongelukkigo a inhoudt, deelen wy omtrent deze zaak de volgende bij zonderheden mede, door ons uit volkomen be- tronwbare bron vernomen. Reeds sedert eenigen tyd stond ds. H. bloot aan de boosaardige lastertaal van een vrouwe lijk lid zyner gemeente, en werden door kaar allerlei praatjes uitgestrooid omtrent een onge oorloofde verhouding, die beslaan zou tusschen den predikant en do vrouw van een zyner vriendoD. Ofschoon die beschnldigiog geheel uit de lucht gegrepen was, werd zy toch met halstarrigheid volgehouden; dit ging zoover, dat zei Is de straatjeugd, waarschynlyk opge hitst door de 9traks genoemde vrouw, ds. H. op straat naschi eau wde en een liedje op hem zong. Ook een der blaadjes, die op dergelijke schandalen azen, maakto zich van de zaak meester en wist de gt heele toedracht in kleuren en geuren te vertellen. Veel leed de belasterde predikant onder dit alles, en meer dan eens moet hy gezegd hebbeD, dat hy op den dunr onder zulk een verdenking niet zou kunnen blyven leven. Om aan alle praatjes een einde te maken, belegde hy eene kerkeraadsvergadering, waarin de lasteraarster werd uitgenoodigd to verschijnen. Aan die uitnoodiging gaf zij gehoor, en thans legde ds. H. haar een door hem zeiven opgesteld stnk voor, waarin hij wegens onzedelyken levens wandel by het classicaal bestuur van Franeker werd aangeklsagd en noodigde de vrouw uit dat stuk te onderteekenen, wat zy echter weigerde. Thans besloot ds. H. eene aanklacht wegens laster by de justitio in te dienen on by begff zich naar Leeuwarden om de zaak in handen te stollen van den advocaat mr. Tromp. In den laatsten tyd was by zoo ge drukt en zwaarmoedig, dat zyne beangstigde echtgonoote haar zoontje, dat zjjnen vader ver- gozellen zou, op het hart drukte, papa geen oogenblik alleen to laten. In Lefuwarden aangekomen, trof hij den heer Tromp niet thuis. Vernemende dat deze 's avonds ic spreken zou zyn, besloot hy in do stad te blyven, doch beval zyn zoontje naar Dronrijp terug te keeren, omdat zyne moeder anders wellicht ongerust zou worden. Reeds zat het kereltje in den trein, toen hy dacht aan de vermaniug om zynon vader niet alleen te laten terstond sprong hy er uit on ging de stad weder in om hem to zoeken. Hy vond hem, helaasniet. Zoodra hy alleen was, schijnt de ongelukkige man weder met dubbile kracht overvallen te zijn door de doffa zwaar moedigheid, die hem in den laaUten tyd drukte, en in die stemming de wanhopige daad te hebben gepleegd, die zyn gezin, dat hy innig liefhad, en zyne gemeente, die hem koog achtte, in diepen rouw gedompeld heeft. Drukte te Harderwijk. Door den grooten toeloop der werving bg het Koloniaal Werfdepot, is de kazerne te Harderwijk reeds overvol. De laatste dagen komen zich bij dat korps gemid deld 20 a 30 personen aanmelden, waar onder veel miliciens, om gedetacheerd te worden, ter dienstneming bg het Indische le8er> Voegt men daarbjj nog het dagelgksch aankomend aantal militairen, dat van korp sen van het leger h. t. 1. bij het Indische overgaat, en de in de andere garnizoens plaats voorloopig aangenomen reernten, die ook allen op Harderwjjk worden gedi rigeerd, dan is het te begrjjpen welke verbazende drukte dat aannemen van al die personen bg het Kol. Werfdepót ver oorzaakt. Is dan ook Binds 1 Juli 1891, na de vermindering van dat depót tot twee compagniën, terstond en ook aanhoudend gebleken, dat die formatie van dat korps te gering isvooral in een drukken tgd als deze doet zich des te meer gevoelen hoeveel van het vaste kader, zoowel offi cieren als onder-officieren en korporaals, bg dat depót geëischt wordt om alle werk zaamheden naar behooren en geregeld door dat kader te doen verrichten: In het »Dag. Advertentieblad" van Groningen staat de volgende advertentie »De ondergeteekende verklaart dat bg niet behoort tot de middernacht-zendelingen en verzoekt bg deze zyn persoon niet te verwarren met den middernacht-zendeling B. N. Sikkema, wonende in de Houtzager- steeg, voor wien het pak ransel bestemd was, dat aan ondergeteekende op 11. Zondag geheel onschuldig is ten deel gevallen. E. H. Sikkema, schoorsteenveger en rookverdrgver, Poelestr., onder den heer Singer." Woensdag-avond had aan de Riet landen te Amsterdam op het rangeerterrein van de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappy een ernstig ongeluk plaats. Omstreeks half negen, terwgl men bezig was met rangeeren van eenige wagens en de chef vau den rangeerdienst, de heer Jurgens, zich van de goede uitvoering wilde over tuigen, struikelde deze en viel met zgn rechterarm over de rails, juist op het oogenblik dat een convooi van het Cen traalstation voorbg spoorde. Het gevolg was, dat hem de rechterhand werd afge reden. De toestand van den patiënt, die onmiddelijk naar het burgerziekenhuis werd vervoerd, is zorgwekkend. Adver tenliën. Ondertrouwd J. WENSINK, Timmerman K. N. M., en E. BLOK. Helder, 13 September 1894. Ondertrouwd W. F. BAS, en Mr. Broodbakker, R. KUIPER. Helder, 13 8ept. 1894. Receptie: Zondag 16 Sept. a.8., Weezenetraat No. 20. Ondertrouwd DIRK VAN DER AARDE, Stoker 2e kl. b./d. K. N. M., en FRANZINA C. BALLAST. Helder, 13 Sept 1894. Getrouwd LEENDERT GROEN en BETSY SOBERSKI, die, ook namens wederzgdsche Familie, hun hartelgken dank betuigen voor de vele blgken van belangstelling, bg hun Huwelgk ondervonden. Geboren: JACOB JOHANNES, Zoon van J. J. DE JONG eu G. DE JONG-SNIJDER. Helder, 11 September 1894. Geboren PETRUS JOHANNES, Zoon van J. SLÏJKERMAN en E. Strooker. Helder, 12 Sept. 1894. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welge schapen Zoon A. HILLEN1ÜS—Ruuwkbtb. Helder, 13 8ept. 1894.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1894 | | pagina 4