ff.J. Blitz "il Lil Blitz. Nederlandsclie Protestantenbond, P. BOON, Tandarts, „DOR CAS". De machinist 2e kl. bij de E. N. Marine, L. J. J. Dornickz, beeft te Amsterdam vol doende examen afgelegd voor le kL Hr. Ma. fregatten •Atjeh" en «DeRuyter" tjja gisteren buiten dienst en Hr. Mn. fre gatten «Joban Willem Friso" en «Van Speyk", alsmede bot logementschip voor do marine- reserve «Het Loo" in dienst gesteld. Het ótat- major deelden we reeds vroeger mede. Het detachement van het korps torpedisten onder bevel van den kapt. J. J. H. C. van Pelt, dat eenige weken alhier vertoefde tot het honden van oefeningen in het leggen van onge laden schoktorpedo's, is Vrijdag naar Brielle teruggekeerd. Stoomvaartberichten. Het stoomschip «Ardjoeno," naar Rotterdam, pass. 30 Sept. Onessant. Het stoomschip «Merapi," naar Rotterdam, vertrok 28 Sept. van Perim. Het stoomschip >Soenda", van Amsterdam, vertrok 29 Sept. van Sues. Het stoomschip «Prins Hendrik", van Am sterdam, pass. 29 Sept. kaap Roca. Hot stooomschip »Gedë", van Rotterdam, arriv. 30 Sept. te Batavia. Het stoomschip «Prins Alexander", naar Amsterdam, vertr. 29 Sept. van Port-Said. Het stoomschip «Prinses Marie", van Am sterdam, arriv. 30 Sept. te Padang. Het stoomschip ,Lawoo", van Rottterdam, arriv. 80 Sept. te Southampton. Marktberichten. Hoorn, 29 Sept. Aangevoerd tarwe f 5,a 6,50, Rogge f0,a 0,Gerst f3,a4, Haver f 2,50 a f 3,25, witte erwten f 10,50 12,groene f 12,50 a 14,grauwe f 16,50 a 20,vale f 11,50 a 18,bruine boonen f 14,a 16,karweiaaad 113,a f 14,50, mosterd f 10,— a 16,—, 16 paarden f 70 a 140, 12 kooien f120 a 230, 274 schapen f20 81,70 lammeren f 14 a 20, 4 kalve ren f 14, a 19,42 varkens f 12,a 24, 0 zeugen f a 210 biggen f 5,a 9, kipeieren f 4,a 5,eenden dito f per 100, 1900 kop boter f 0,57* a 0,62* perK. Visscherijberichten. Nieuwcdicp, 28 Sept. Aangebracht door 45 korden. 20 lot 200 tongen p. H. 25. 40 a 70 cent. 20 lot 200 kleine tongen p. «t. 10 16 cent, 22 Urbotten p. »t. f 6 8, 2 tot 8 ratnd kleine tchul p. ni. f 2 2,50, 1 tot 3 mand «ha» p. m. f 2 e 2,25, 2 tot 10 rog gen st. f 1.30. 1 Oct. 1 kotter H. D. 283, «cliippcr Scholder, inet 70 tongen, 200 kleine tongen, tarbotten, schol en schar, besomming f 70. 1 tol haring per tal f 18. 346"" Staats-Loterij. Trekking van Vrijdag 28 Sept. No. 2018 f 10.000; no. 12229 f1500; no- 557, 7081 7682 f 1000; no. 3407 6599 f400; no. 11250 12817 12996 14121 14360 16515, f200; no. 4842 4861 4879 5986 12968 13317 13815 18839 13926 13932 20616 f100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Vanaf 27 tot en met 29 Sept. 1894. ONDERTROUWD: F. A. Lo Rotf. pro voost b. d. marine cn C. M. Rietvelt. H. J. Steijn, kok b. d. marino en T. de Wjjn. A. van Meerten, wagemakcr en C. Klein. GETROUWD: D. van Zoonen en C. A. de Wijn. W. F. Bas en R. Kuiper. J. Wen- sink en E. Blok. J. C. Jonker en C. J. van der Vegt. W. v. Eenennaam en A. Hagenaar. BEVALLEN: N. C. v. d. SteenWiering, d. D. SchranderGreven, s. J, K. Smeet» 't Hart, z. N. PrinsSchol, d. A. Schot vanger—van de Grsaff, z. A. SoeraBuurama, d. J. SmidsLuidinga, z. N. van Egmond Keuris, d. L. KejaEelraan, d. OVERLEDENA. J. Jonkman, ruim 4 maanden. J. A. Hilleniua, 14 dagen. Correspondentie. Bij het in ons vorig blad medegedeelde over Huisgezinnenwaarin ziektegevallen zich voordeden, naar vermoedt wordt tengevolge van het eten van voor de consumptie schade lijk vleescb, mogon we met zekerheid ver melden, dat bedoeld vleescb niet afkomstig is van den gewonen leverancier in 't algemeen Weeshuis, den Heer A. L. van Gelder alhier. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Adres bureau I: 1 hondenhalsband, 1 hoed, 1 jas; adres G. VAN DAM Doolhof. Adres bureau II: 1 stoffer, 1 matrozen muts 26610, 1 armbandje, 2 boezelaars. Adres bureau Raadhuis1 zak met zakdoek, 1 kinderschoentje. LOMBOK. By het Departement van Koloniën is gis teren het volgende telegram ontvangeD, dat we ook per bulletin in de gemeente hebben bekend gemaakt: «De werkzaamheden tot versterking onzer stelling in Matarsm werden voortgezet; wjj werden niet door den vjjand verontrustalleen werd een peloton by verkenning van het Mu nitiemagazijn in eene nauwe gang door den vijand beschoten, waarbij tweo officieren en twee Enropeesche fuseliers zjjo gesneuveld. Een Europeesch olticier en vier Earope- sche minderen werden zwaar en vyf Europoe- scbe minderen licht gewond. Woder werd nit Matarnm een voldslnk met voorwagon te ruggebracht." Het »N. v. d. D." ontving gisteren nit Batavia het volgende telegram ■Door een valsch spionnen-bericht, als zou er een verborgen kruitmagazijn zijn gevonden, is (een detachement) in hinderlaag gevallen. Gesneuveld kapt. der inf. K. van Erpecnm en le luit. W. van Oppen: Gewondkapitein C. J. van Griethuysen en 9 soldaten. Dat onze troepen een hardnekkigen tegen stand hebben ontmoet kan niet verbazen, na betgeen we reeds omtrent de vcchtwijze der Balie-s en hnnne doodsverachting hebben me degedeeld. De poeri's of vorstolijke verblijven zgn met muren van steen of klei omgeven, waarin schietgaten worden geboord en waar achter de verdedigers goede bedekking vinden, zooals in den beilloozen nacht van het verraad, bjj het bivak voor Tjakra Negara maar al to zoor is gebleken. Men herinnert zich boven dien hnn bijzonder soort van aanval,de poepotan, waarby de boefden in het wit zijn gekleed, ten toeken dat zy zich ton doode hebben ge- wyd. Zy snyden daarby de «telen hunner lansen voor een gedeelte af, om die to beter te kunnen hanteoror, en na hunne vrouwen en kinderen te hebben gedood, stormen zy ondor krijgsgeschrei als razenden op den vijand in, om te overwinnen of te aterven. Zulk een algemeen amok hoeft by allen, die in de expeditie op Bali daarvan getuigen waren, een diepen indruk achtergelaten. Ten koete van amartelyke verliezen hebben onze troepen dus den eersten grooten slag ge slagen, waarvan we de gevolgen nog niet kunnen overzien. De Zondag ontvangen telegrammen zijn niet eensluidend. Niet geheel Ma'.aram is reeds door ons genomenhet regeeringstelegram spreekt slechts van vier poeris, en het tele gram van het «N. v. d. D." zegt uitdrukkelijk, dat de aanval op de ootteyde van Mitaram nog moest geschieden. Thans worden uit de gisteren ontvangen Indische bladen eenige nadere bijzonderheden bekend omtrent den verraderlijken overval onzer troepen, die we hier zoo veel mogelyk laten volgen: Op Vrydag den 17en Augustus is van Am- penan de colonne van Lawick van Pabst ver trokken, die bestemd was den tocht naar Batoe Klian te maken. Even vóór bet vertrek van de colonne had zich het gerucht door het bivouak verspreid, dat het beruchte bendehooid, de Boeginees Daeng Giuoro, zich van het leven bad be roofd. Het opsporen van het verblijf van dit bendeboofd, die zich in de dossa Dj«ntok nabij Sakra moest hebben versterkt, was, zooals ik u vroeger reeds meldde, mede begrepen in de opdracht aan de colonne van Lawick van Pabst. Daeog Ginoro heeft zich echter niet van kant gemaakt, doch werd volgens later bericht door Djantok gevangen genomen en uitgeleverd aan de lieden van Praja, die hem den kop snelden en dezen als stuk van over tuiging naar Tjskranegara overbrachten. Ik vernam zooevon dat morgen den l9en een begin zal worden gemaakt met het tellen en in ontvangst nemen van de opgelegde oor logsschatting, welke één millioen bedraagt en slechts voor de afgoloopen maand geldt. Voor eiken dag laDger na 31 Jnli moet do vorst uitkeeren een som van f 5000. De oorlogs- schattig wordt betaald in rijksdaalders en sove- reigns. De majoor Van Berg, kapiteins Van der Bent en Manders zyn in commissie benoemd om de oorlogsschatting in ontvangst te nemen. Do «Koningin Emma" is bestemd om de schatting over te brengen en er is reeds 1| ton zilver op dien bodem geladen. De «Java-Bode" meldt De colonne Lawick van Pabst op haar terng- marach van Batoe Klian, kreeg by het over trekken der rivier B*bak ter hoogte van Nar- mada licht vuurverder lieten de Baliërs hen doortrekken tot tusschen de huizen van Tjakra Negara daar werd het kloine troepje zoodanig ingesloten, dat het voor noch achteruit kon en il bont portant beschoten, zoodat slechts een zeer klein gedeelte zich naar Ampenan koB doorslaan met achterlating van de 2 bergstok ken, waarvan echter de sluitstukken zijn mee genomen. De aanvankelijk vermisten moeten de vreose- lyksto ellende hebben doorstaan. De overvalling van de bezetting van Tjakra Negara geschiedde zóó onverhoeds, dat de offi cieren, die zich naar Amperan konden door slaan, meest in naohtgewaad en barrevoets daar zijn aangekomen: Behalve I 270.000 van de oorlogsschatting, is oen|f80.000 verloren gegaan, zijnde de kassen der kwartiermeesters. In welke overhaasting onze legermacht op Lombok op de vlucht gegaan is, zoo schrijft het «Bat. IIb)d." blykt hieruit, dat generaal Vetter, gekleed in nachtbroek en kabnya. te Ampenan is aangekomen. Zijn uniform en wapens, al zyne kleederen zyn in hetbivouac te Tjakra achtergelaten. Nu beteekent, zegt het >Bat. llbld.' dit op zich zelf zoo veel niet, maar de zaak kan ernstige gevolgen hebben, wanneer, wat to verwachten is, do Baliërs zich van dio klee- dingstukken meester maken en zich daarin steken, om aldus ongehinderd binnen onze bivouacs te sluipen en dan bun slag te slaan. Aan de Java-Bode werd van versolt llende zjjden verzekerd, dat generaal Van II in de le luitenant-adjudant Kotting in den slaap werden afgemaakt; officieel scheen echter daarvan echter niets bekend te zyn. Aan het «Bat. Hbld." werd nog nit Soera- baya geseind, dat het vaandel van het 7o ba- taillon, dat gedecoreerd is, in banden van den vyand viel. Ook daarvan is officieel niets bekend gemaakt. Volgens don eerstaanwezend dokter te Soe- rabaja is de toestand van de gewonden be trekkelijk gunstig. Volgons een telegram uit Soerabaja aan »'t Nieuwsblad" werden de ge wonden aldaar gedebarkeord, zynde 19 olfi- eieren en 303 minderen, waarvan honderd zwaar. De transportmiddelen voor het ver voeren der minderen waren ontoereikend, de aanwezige burgers gaven bon equipages, alle doktoren hielpen. De deelneming iB algemeen. Het lyk van generaal Van Ham is niet in handen gevallen van den vyand, doch i Szmarang overgebracht. By het bombardement van Mataram door het marine-geschut dus werd nog aan de »Deli-Ct." geseind, hoorde men op de oorlogs schepen een vreeselijk gegil van den vyand. Zooals men zal bemerken, zyn de bijzonder heden omtrent den overval op 26 Aug. nog schaarsch. De eerstvolgende mail zal daar omtrent meerder licht verschaffen en zullen wy de alsdan inkomende berichten zoo spoedig mogelyk bekend maken. Vervolg der Berichten. Zondagavond hield Ds. W. den Hengst, in de Bethelkerk (a. d. Kanaal- weg) zyn afscheidsrede voor zyne gemeente naar aanleiding van Filippenzen 127. Na het eindigen zyner rede werd door de gemeente gezongen Psalm 1343, waarna door zyn ambtgenoot, Ds. Klercq, de vertrekkende leeraar bartelyk werd toegesproken en tot slot door de gemeente werd gezongen Psalm 121 4. De prinses Von Wied beeft f 1000 geschonken voor bet op te richten nationale fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indiê gevallen mili tairen. Opsporing van weduwen In 1892 heeft vanwege het bestuur van het «Pensioenfonds voor weduwen en wee zen van Burgelyke ambtenaren" de op sporing plaats gehad van weduwen en weezen van burgelyke ambtenaren, die in de jaren 1878 tot en met 1890 overleden waren en geen aanvraag hadden ingediend om in het genot van pensioeu te worden gesteld. De uitslag heeft er toe geleid, om ondanks den zeer omvangryken arbeid, daaraan verbonden, een dergelijk onderzoek in te stellen naar de weduwen, wier echt- genooten in het tydperk van 1846 tot en met 1877 zyo overleden. Tengevolge van dit onderzoek is aan 100 weduwen een gezamelyk bedrag van f 8287 aan pensioen toegekend, waaronder 34 wier echtgenooten voor al meer dan 30 jaar waren overleden. Tydens afwezigheid van de bewoon ster is ingebroken en gestolen ten huize van mevr. de wed. mr. J. WertheimBic- ker aan de Leidschekade te Amsterdam. De schade is niet gering er is veel gesto len en vernield. Zekere M. NM handelsreiziger te Winschoten, heeft Zaterdagavond jl. nadat hij uit een koffiehuis aldaar verwijderd was, op den marechaussee Jansen een schot gelost, waarvan de kogel hem langs het oor suisde. Jansen sprong dadelijk op hem toe om hem te fouilleeren, maar vond geen wapen by hem. Hij nam hem even wel in arrest, omdat er zware vermoedens tegen hem gerezen waren. Een volksverzameling. Wat is cr te doen vroegen velen die Maandag te Amsterdam nit do Damstraat en Paleis- straat op den Vijgendam kwamen. Weer eene werkstaking zeide sommigener moet een inbraak zyn gepleegd, een ander. By nadere informatie bleek de volksverzameling, om een politie-term to bezigen, in verband te staan met de trekking van de Staatsloterij. Deze week is de laatste trekking en de hon derdduizend is er nog in: er werden hooge sommen, 25 gulden, voor een twintigje geboden. Dat viel sinjeur leelijk tegen Ten vorigen jare vertrok uit Balk (Fries land) een jongeling naar Amerika. Twee dagen na zijn vertrek was evenwel de tijd, dat by «spectie" moest maken, doch daar over bekommerde hg zich niet, ineenende, dat hy met 's lands dienst niet meer te doen had. Dezer dagen keerde de jongeling terug uit het verre Westen en als straf voor verzaking van plichten, heeft het land hem opgeëischt en moet hg nu nog 3 maanden «blauwrokje" spelen. Ook onze aardappelvariéteiten moe ten nu en dan vernieuwd worden. De oude soorten worden langzamerhand minder, zoowel in qualiteit als in quantiteit en allerlei ziekten hebben er meer vat op. Langer dan 25 tot 30 jaar houdt een soort het gewoonlijk niet vol. In jaren, als wij er thans eenije beleefd hebben, blykt de waarheid van dit alles het best. De soorten, voor een paar jaar uit zaad gewonnen, bleven geheel of zoo goed als geheel tegen de aanvallen van weer, wind en regen bestandzij geven een goed beschot, zyn vrij van ziekte ge bleven en goed van qualiteit. Zulke soorten dienen dus als pootgoed aangehouden te worden en het eerst komt dan wel in aan merking de Hallumer gele." Onlangs reeds deelden wij daarvan iets mee, nl. wat de proeven betrof te Midwolda (Oldambt) er mee genomen. Thans zyn die aardappelen gerooid en hebben de uitkomsten nog de verwachtingen overtroffen. Slechts enkele sporen van ziekte en daartegenover 20- tot 30-voudige vrucht, ryk aan meel, flink van stuk en fraai geel van kleur. Goed hooi is in voeder waarde vrij wel gelijk aan het gras, waarvan het ge wonnen werd. Het is het beste voer voor herkauwende dieren en kan uitsluitend gebruikt worden, hoewel het dan een duar voedermïddel is. Hooi is te voedzamer naarmate het gras vroeger gemaaid werd en het land vruchtbaarder was. Goed ge oogst nahooi is nog beter dan hooi van de eerste sneê, maar werkt licht verhit tend, waarom men het aan jong en drach tig vee met stroohaksel vermengd moet geven. Klaverhooi is voedzamer dan gras- hooi. Schimmelig hooi werkt schadelijk. De genezing van de kroep. Wie kent haar niet die vreescltjke ziekte, die hare jeugdige slachtoffers zoo verraderlyk op het ziekbed werpt en de keel van den ver oordeelde als dichtknijpt om langzaam maai bjjna zeker, na een zwaren doodstrijd, den knop te knakken, die nauwelijks het leven mocht aanschouwen. Voor e<ne moeder, die machteloos het moet aanstaren, dat haar kind onder hevig lijden bezwykt, dat de eerste gedachte na den dood strijd dikwerf is: Goddank, het ia ten einde, valt dat hard. Wie het niet gezien heeft hoe zulk een jeugdig wezen lyden moet, dien zullen wij niet trachten een denkbeeld te geven van wat oen moeder ondervinden moet, wanneer zy weet, dat haar kind niet moer hy machte is om hulpe te schreeu wen, maar ijlend nederligt met een blauw gelaat en blauwe lippen, met handen en voetjes zoo wit als was, tevergeefs trachtend nog adem te halen, wat het flaitend hijgen aantoont. Wio echter slechts eenmaal een kroeplyder zag, kan begrijpen met welk eene belang"tel ling het bericht vernomen is, dat de wetenschap oen tegengift tegen de gevreesde ziekte mocht ontdekken, die genezing brengt zonder dat de bekende keelsnede om kunstmatige ademhaling mogelyk te maken, behoeft te worden toegepast. Een Frausch doctor, Roux, verbonden aan het instituut van Pasteur te Parys, vond het middel en is reeds zoo zeker van de goede resultaten, dio het oplevert, dat hy voor een bijeenkomst van geleerden zyne vinding nader verklaarde. Gelijk te verwachten is van een leerling van Pasteur, bestaat zyne methode in eene wyze van inenting, die hy bewerkstelligt met een vocht, verkregen van een paard, dat tegen de ziekte is iugtënt. Het wordt toegepast door onder huidsche inspuiting by de keel en heeft de eigenschap onmiddellijk de uitwerking te vertoonen. De iospuitirg geschiedt met een naaldspuitje, waarvan do naald ongeveer twee cM. lang is en die ondor do huid gebracht wordt, daar, waar de ziekte zich vertoont. Hoewel het verkiese lijk is, dat eeu doctor die kleioe operatie waar neemt, omdat men dan zeker is, dat de naald goed wordt ingebracht en onder de huid niets kweet, zoo kan toch ieder, in geval van ncod, de bewerking zonder gevaar ondernemen. Wordt hel spuitje uitgedrukt, dan vormt zich ondor de huid eeu koobbol ter grootte van oen hazelnoot, die echter binnen tien minuten ver dwijnt, en waarvan de patiënt niets geen last heeft, zoodat voor dozen alleen do naaldenprik hinderlyk is. Sedert Februari wordt te Parys de methode in het kinderziekenhuis toegepast. Docter Roux, die eene hoeveelheid van de inenting9tof had verzameld, heeft deze gebruikt by alle kinde ren, die hy in het ziekenhuis vond lijdend aan de kroep, in wolk Btadium dier zieko zy verkeer den; en de goede resultaten waren verrassend. Hot is dun ook te verwachten, dat zyne uit vinding spoedig algemoene toepassing zal vinden, to meer, daar bjj ovcrigons aan de behandeling van do zieken niets veranderde en de genees- eeren vrij liet in hunne aanwending van gly cerine, s&licylzuur en wasschingen met boor water. Wy geven deze kleine beschrijving, opdat de moeders by hunne geneeskundigen zullen aan dringen zich op de hoogte te stellen van dit nienwo middel en in hel vertrouwen, dal men oen geldelijke offer niot zal sp ren, wanneer het instituut van Pasteur, dat niot ryk is, geld noo- dig heeft om 't nieuwe heilmiddel te bereiden. Berlyn, 1 Oct. In den nacht van Zaterdag op Zondag zyn alhier 180 ouder officieren van de pyrotechnische hoofdschool in arrest genomen en naar de vesting Maagdenburg overgebracht. Onder dezo manschappen was groote ontevredenheid ontstaan, wegens het inlrekken van vrij heden, die de nieuw aangestelde comman dant had ingef rokken. Zaterdagavond brak er een zoo luide ontevredenheid uit., dat daarbij de commandant, die juist op de binnenplaats was, eenige smadende woorden werden toegevoegd. De commandant liet onmiddellyk man schappen aantreden en de slaapkamers onderzoeken, waarby talrijke biercouranten, spotliederen en carricaturen op den nieuwen commandant enz. moeten zyn gevonden. Terstond werd aan den Keizer, die in de provincie Oost-Pruisen op de jacht is, per telegraaf bericht van het schandaal ge zonden en even spoedig volgde er ten antwoord een keizerlyk bevel om in de zaak door te tasten. In den omtrek van Innsbruck is nog een derde vrouwemoord gepleegd. Het slachtoffer was weder op dezelfde wijze verminkt als die van Jack the Ripper. Twee bataljons Keizerljjke Jagers en een paar honderd boeren zoeken in de bosschen naar den pleger van dezen en de twee vroegere moorden maar tot dusver zonder resultaat. Een Duitsche Hendrik De Jong. Door de rechtbank te München werd zekeren Harrer uit Karpfsee, een zware straf opgelegd. H. was in 1886 te Heilbrunn in het huwelijk getreden en had zjjn jonge vrouw doen gelooven, dat by landeigenaar en bezitter eener villa was, doch dat hij zijn bezittingen eerst later in handen kreeg. Hij bracht zijn jonge vrouw in een onbe woonde villa, die behalve een bed, een tafel en een paar stoelen, niets bevatte en liet haar nog geen elf maanden later hulpeloos en ziek aan haar lot over. In 1891 kwam hij na verschillende weder waardigheden te München, waar hy zyn intrek nam bij de weduwe van een leeraar, die met haar dochter en haar zoon woonde. Harrer, die zich als ongehuwd ingenieur voordeed, wist zich het vertrouwen der familie waardig te maken, verloofde zich met de dochter en verkreeg van de moeder kost en inwoning op crediet. Nu volvoerde hij een zwendelarij, die moeielijk haars gelijke vindt. Hij gaf voor, dat hy een huis wilde bouwen en dat hij een uitvinding had gedaan, die geld waard was, waardoor hij een spoorwegbeambte wist te bewegen tot de afgifte aan hem van 1000 mark en later nog van 560 mark, terwijl de weduwe 60 en de znster zijner bruid ook 60 mark leenden. Toen hij geen kans zag meer te krygen, zag hy naar andere bronnen om, door met een boekhoudster relaties aan te knoopen. Ook deze beloofde hij te zullen huwen. Hij deelde haar mede ingenieur te zijn, en een nieuwe camera obscura te hebben uitge vonden, waarvoor hy geld noodig had om haar te doen vervaardigenhij beloofde haar zelfs de eer der uitvinding te zullen geven en bewoog het meisje voor en na tot de afgifte van haar geheele vermogen, tot een gezamenlijk bedrag van 500 mark aan effecten en 3600 mark aan Bpecie of papieren geld, totdat zij vernam dat zjj het slachtoffer van een gemeenen oplichter was geworden. Intusschen had ook zjjn vroegere bruid van zyn verloving met de boekhondster gehoord en zjjn verdere op lichter yen vernomen ook de boekhoudster hoorde ervan en brak de verbintenis af. Harrer ging er nu met een kellnerin van door, die hem echter spoedig weder verliet, daar zy door de Leraars weduwe werd in gelicht. In April 1892 ontmoette H. de leeraars weduwe terstond ranselde hy haar met een stok af, om na deze heldendaad de vlucht te nemen en eerst in 1893 gevat te worden. Ter terechtszitting wierp hy de beschuldiging dat hy het oogmerk zou hebben gehad te bedriegen, verre van zich en verklaarde hij, dat tijdelijk zyn geest vermogens niet in orde moesten zyn ge weest. Uit een geneeskundig onderzoek bleek evenwel het tegendeel. Het vonnis luidde 41/a jaar gevangenis straf en 5 jaren eerloosverklaring. Door den minister van koloniën is bepaald, dat het detachement suppletie troepen, dat ter sterkte van 6 onderoffi cieren en 100 minderen op den 20en Oc- tober a.s. van het Koloniaal Werfdepot naar Amsterdam en van daar per stoom schip «Koningin-Regentes" naar Batavia zal moeten vertrekken, gebracht moet worden op een sterkte van 220 korporaals en manschappen,benevens 12 onderofficieren. Ook den 27sten October e.k. zal van het Kol. Werfdepot naar Rotterdam en van daar per stoomschip «Ardjoeno" naar Batavia vertrekken een afdeeling aanvul lingstroepen, ter sterkte van 100 korpo raals en manschappen, benevens 8 onder officieren. De oorlog tasschen China en Japan. Het Japansche leger, dat na den slag bjj Ping-Yang noordwaarts is opgerukt, nadert met groote snelheid Moekden, Reeds is Hei-tjoj, een plaats gelegen in de onmid dellijke nabyheid van de grens van Mand- schoerye, zonder strjjd, door de Japansche troepen bezet. Volgens een hier verspreid gerucht is een der toongevende Mandarijnen te Tien sin verdwenen. Waar hy zich ophoudt, is niet bekend. Men verdenkt hem er van, dat hij de Japanners, reeds onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog, op de hoogte heeft gesteld van de bewegingen en de plaats van bestemming der Chineesche troepen. Men beweert zelfs, dat hy de Japansche regeering ook in kennis heeft gesteld van het vertrek van de Kowahung", (het trans portschip, dat bij het begin van den oorlog door de Japansche vloot in den grond werd geboord,) Advertentie n. Bevallen van een Dochter: C. A. BERKHOUT-BEETS. Helder, 2 October 1894. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon: A. METZELAAU-EELMAN. Arasterdam, 29 Sept 1894. Geboren: WOUTER CüRNELlS, Zoon van J. C. BUIS, en J. BUIS—FASOL. Helder, 29 Sept. 1894. Ontijdig bevallen van een welgeschapen Zoon JOHANNA ADMIRAAL, geb. GOMES. Helder, 30 September 1894. Geboren: JOHANNA MARIA, Dochter van J. C. SMIT en J. REMMERS. Amsterdam, 30 Sept. 1894. Geboren: TJALLING. Zoon van G. M. SMITS en J. SMITSLuidinga. Helder, 29 Sept. 1894. Algemeene kennisgeving. Geboren: JAN WULFELEE. Zoon van M. WULFELEE en g. WULFELEE-Hopjian. Helder, 1 October '94. Geboren: BERTHA ELIZABETH, Dochter van B. VAN EGMOND en N. KEURIS. Helder, 27 Sept. 1894. Heden overleed onze jongste Lieve ling VOLKERT, in den nog jeug digen leeftijd van zes maanden. Helder, 1 Oct. 1894. Jy. BLANKMAN en Echfgenoote. LOMBOE. Per telegraaf Een hedenmorgen bij het Dep. van Koloniën ontvangen telegram, betreffende Lom bok, luid: Volgens eenstem mig bericht is de Troonop volger van Lombok op 29 Sep tember gesneuveld.'1 Heden overleed te Haarlem onze geliefde Zuster en Behuwdzuster J. W. TEM BOOM, geb. DE C0CK, in den ouderdom van 59 jaar. Helder, 30 Sept, 1894. Namens de familie, R.TH. DE COCK. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde oudste Zoon DIRK, in den ouderdom van 18 jaar. Amsterdam, 29 Sept. 1894. Uit naam zyner Ouders, Broeders en Zusters, J. W. VAN ARK. By mjjn vertrek van Wil lemsoord naar een stiller oord, roep ik allen Vrienden en Be kenden een hartdijk vaarwel toe. A. PLOOIJ, 2e Zeilmaker v. c. K. N. M. Allen die iets te vorderen hebben, worden verzocht daar van opgaaf te doen vóór of op 12 October a. a. H. 6. WENTINK, le Luitenant der Inft. Kanaalweg Ia Ifdceling HELDER op WOENSDAG 3 OCTOBER, 's avonds 8 uur, in de WESTERKERK. Spreekster: Mej. E. C. KNAPPERT. flC" Toegangskaarten a 10 cents, te verkrijgen bij de HH. A. J. MAAS, Boekh., Dijkstraat, A. B. WEBER, Kanaalwegen J. VAN WILLIGEN, Weststraat. Hoofdgracht 63K. Spreekuren van 9-5 uur. De gegoede inwoners van deze gemeente worden opmerkzaam gemaakt op een Ver- eeniging, welke waardeering verdient. Het is de Vereeniging «DORCAS", waar van verschillende Dames leden zyn, die in de samenkomsten zich beijveren om kle dingstukken voor de arme ingezetenen te vervaardigen. In het afgeloopen jaar werden deze aan ongeveer honderd arme huisgezinnen uit- Daarom wordt de opmerkzaamheid op deze Vereeniging gevestigd, nu binnen kor ten tyd de leden van deze instelling zich bjj u zullen aanmelden en opwekken om een bjjdrage te verleenen tot aanschaffing van materieel. Daar deze uitgaven vele zyn en ieder met het doel in kennis wordt gesteld, 1 jjdt het geen twyfel of de Dames zullen met de meeste welwillendheid gehoord worden en srccès op haren arbeid ondervinden. Ieder steune dit pogen en geve zjjne bijdrage tot dit raenscblievend doel. Het Bestunr. Helder, Sept. 1894. TANDARTSEN (Nieuwe Wet) Nlcuwendijk 241 b/d Dam, Amsterdam. lederen DONDERDAG van I tot 3 uur te consul teer en. in het Hdtel van de Wed. VAN WOERDEN, Binnenhaven, Nieuwediep, voor het maken-van Kunst tanden en Gebitten, Operatiën, Vullingen, enz. Operatiën pijnloos.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1894 | | pagina 2