Advertentiën. 25-Jariie EÈmiiiif g Gemeenteraad van Helder. Kitting van Donderdag 31 Jan. 1895. Voorzitter do heer Burgemeester, Tegenwoordig alle leden. 1 Vacature. De tribune is matig bezet. Na de opeulng der zitting worden de uitvoerige aanteekeningen van het verhan delde in de vorige vergadering en na op merkingen van den hoeren Frowcin en Spruit en nu eene discussie, waaraan ook do lieer Korvur deelnam, goedgekeurd en vastgesteld. Do geloofsbrievon van hot nieuw benoemde lid, don heer Stammes, worden, na onderzoek door cone Commissie, bostaande uit de keeren Bakker, van Twisk en Oortgyzon, goedge keurd. Tot zyue toelating wordt besloten. Vaststelling geschiedt van hot tor tafel ge bracht suppletoir kohior dor belasting op de bondon, tot oen bedrag van f 1*23.75. Da lyst van sollicitanten voor de betrekking van viscbafslager, vacant geworden door het over lijden van D. Schagon, bevat deza namen P. Oetelmans (met de lijdel. waarneming belast,) P. Gomes, A. Bakker, M. Bakker Ce., J. van Os, K. Hofer, H. Gouda, P. Assen- dorp, R. Gauw, W. A. P. F. L. Huising eu P. Kunst. Gekozen wordt P. Oetelmans, met 16 stemmen. Tienstra Jr. en P. Kunst verkregen ieder 1 stem. Tot onderwijzers Worden benoemdaan school no. 3 de heer N. Meijer, te Harlinganaan school no. 6 do heer W. J. van Nieuwenhuijzen te Klundert en aan school no. 7 a. de heer P. Pieters, te Haarlem. Na zeer* langdurige discussie en herhaalde toelichting door den Wethouder, den hoer Groen en door den Voorzitter, werd goedgekeurd en vastgesteld hot door het Dag. Best. ter tafel gebracht ontwerpt tot het aan gaan eener nieuwe geldleeniog, ten bedrage van f 120.000. verdeeld in 240 obligatiën, elke groot f 500, tegen eene rente ad 81/2 pCt. Het doel mot het sluiten dezer leening is, daarentegen de beide bestaande leeningen, als nog tot een gezamenlijk bedrag telyk i.flussing in dit jaar van f 88.000, ad 4 pCt. geheel aftelossen ca mot het meer der to verkrijgen bedrag eenige noodzakelijke gemeentewerken te doen uitvoeren. De partiëele afl >ssing der nieuwe leening zal minstens f8000 per jaar bedragen. Te midden der discussie over dit onderwerp, werd op verzoek van den heer Van Voorn- veld, door den Voorzitter medegedeeld, dat de gemeentewerken, wier uitvoering door B. en W. worden bedoeld, zyn vergrooting der scholen nos. 4 en 5 (Hoofdgracht en West- straal) verandering dor school no. 7b (Oost- slootstraai) met verplaatsing der Teekenschool naar de Bouwzaulhet aanbrengen van nieuwe lokaliteit by 't Gemeente-Ziekenhuishet aanleggen van riolen in de z-g. Nieuwstad het dumpen van slooten achter de perceelen aan de Kerkgracht; het aanbrengen van riolen in de Zwaan- en andere stratenen do uitbreiding en verbetering der algemeene begraafpluats, een en ander tot een bedrag van pl. m. f 34000. Door ceu dor leden wordt voorgesteld dsaraan nog toe te voegen het politic-bureau aan het WcslpleiD. Tjjdens de langdurige discussie over dit onderwerp, die geïllustreerd werd door eenige stemmin gen, verlieten achtereenvolgens de hoeren Hoogenbosch en Govers de vergadering. Voorlezing gesohiedt van een adres van den heer P. Uurbanus, die, na 46jarigen dienst in deze gemeente, tengevolge van voortdurende ongesteldheid, tegen 1 April ontslag vraHgt. Op voorstel des Voorzitters, wordt dit ontslag eervol verleend, on toen den hoer Zurmuhlen den wensch uitte, dat dit zou geschieden tnct dankbetuiging voor de vele en veeljarige goede diensten, werd hot uitspreken van dien wensch door do vergadering met applaus bogroet. Voorgelezen worden daarop adressen van de hecren F. Sant en L. de Bruyr, hoofden der Gemeentescholen n. 2 en 1 vto Huisduinen en to Koogras), om overplaatsing naar de door hot zooeven verleend eervol ontslag vacant gewordon betrekking van hoofd der school n. 6. Na bespreking wordt bepaald, dat in oene volgende vergadering eene beslissing zal wor den genomen omtrent de vraag, of in dit geval tot eono overplaatsing van de eene school naar de andere zal worden besloten. Aan den heer K. Gelder alhier werd, op zyn daartoe gedaan vorzook de hoeveelheid van 8 M*. grond af gestaan, die indortyd by zyn erf in de Kei zerstraat zyn getrokken, doch inderdaad hot eigendom dor gemeente zyn goblevoD. Tot verpachting van oen deel van 't Heldersche Kanaal als vischwater, mits niet minder dan f 100 per jaar aau pacht opbrengende, wordt besloten en de concept-gporwaarden worden, doch eerst na oene langdarige discassie, met op 1 na algemeene stemmen die van den heer van Neck, goedgekeurd. Aan de wed. L. J. v-n Viersen wordt over 1895 eene gra tificatie verleend ad f 100, uit te keeren in 4 drieman? deljjksche termyuen. Met alge- ineone stemmen wordt achtereenvolgens be sloten om de Sisbagensiraat in onmiddellijke aansluiting te brengen met het plein \66t het spoorwegstation en om de algemeene begraaf plaats met den van het Ryk aangekochten grond nit te breiden en te égaliseereD. By het nemen eener beslissing omtrent laatstge noemd werk hield de heer Vcrfailie zich bui ten stemming. Aan liet Dag. Best. wordt door den heer Frowoin aanbevolen om by do uitvoering van dit werk te bedingen eene bepaling omtrent loon .en arbeidsduur der werklieden. De Voor zitter belooft dit in overweging te nemen en zegt ook toe het vaststellen der bepaling, dat alleen werklieden uit deze gemeente daar toe mogen aangetoaen worden. Voor kennisgeving worden aangenomen de mododceliDgen dat, by do jongstgehonden verificatie van de boeken en de kas des Ge- meen te-ontvangers, een en ander in ordo is bevonden, in kas zyndo f 5798,06 dat de hoeren C. Stammes, J. Bethlehem en C. J. Vcrhey de betrekkingen, waartoe zy in de vorige zitting zyn gekozen, hebben aangenomen dat do heer W. Bakker, leeraar aan de Zeevaartk. School in de vorige maand het examen voor Zeevaartkunde heeft afgelegd dat mej. H. A. Bujj« en de heer T. van Heusdeo hunno benoeming, resp. tot onderwyzores en tot onder- wyzor hebben aangenomen; dat een aantal bewoners en eigenaars van perceelen in de DiaconioBtraat dringend vragen om verbetering van den openbaren weg aldaar, dut zy in do kosten van bestrating gezamenlijk voor f700 willen bijdragen en dat dc eigenaar van die straat, de heer J. GraslV, hot eigendomsrecht gratis wil afstaan. Dit stok wordt gesteld in handen van B. en W. Over de quaestie den in deze in acht te nemen vorm ontsta »t conig geschil, te midden watrvan onderscheilene leden evenals de Voorzitter, hun verlangen to kennen goven, do zitting to sluiteD. 't ls onge veer oen kwartier lóóf middernacht. By de sluiting der debatten verzekert do Voorzitter, dat het zyn wensch is, dat de Rutdszitiiogen voortuin op den dag, des namiddags, zullen plaats hebben. is gezonken na aanvaring met een ander i stoomschip. Twintig der opvarenden, onder wie een tweede officier en een loods, zyn met een visschnit te Lowcvtoft aangebracht. Men vreest, dat zeer vele menschenlevens verloren zijn gegaan. Derde dépêche. Volgens een zooeven by den „Nordd Lloyd" uit Lowestoft ontvangen telegram is de snelstoomer ,Elbu" die giste ren nit Bremerhaven is vertrokken, heden ochtend omstreeks 6 u. in aanvaring gekomen en gezonken. Een reddingsboot met 22 op- varonden is aan land gekomen. Berichten om trent de audere opvaronden ontbreken nog. VolgiDS een Krater-telegram uit Londen zou den meer dan 300 verdronken zyn. Vicrdo dépêche. Te Lowestoft zyn geland vyf passagiers, waaronder eene vrouw, de eerste machinist, do derdo officier, vier kas siers, zeven matrozen on tweo loodsen. Deze verklareo, dat zicb aan boord van de «Elbo" 240 passagiers en eene bemanning van 160 koppen bevonden, van wier lot zy niets weten. De »Elbe" zonk onmiddellyk na do aanvaring. Een Lloyde-telegram uit Maassluis meldt, dat aldaar is aangekomen de Britsche stoom boot «Crathie," een kolenschip van 470 tons, dat op weg was van Rotterdam naar Aber- deeD. De gezagvoerder van dit schip bericht, dat zyn schip te 5 u. 30 m. Woensdagochtend op 80 mylen afstand van den Hoek van Holland in aanvaring is gekomen met een groot stoomschip. De «Crathie" is aan den voorsteven zwaar beschadigd, doch is niet lek, Zy begeeft zich morgen naar Rotterdam om hersteld to worden. Vyfde dépêche. De aanvaring had plaats 47 mylen ten Z. W. van hel lichtschip op de Haaks. Het was nog zeer duister, maar toch was 't helder weder. Alle passagiers waren te bed. De schok was verschrikkelijk. De voor steven der nCrathie" drong diep .midden in de machinekamer. Dadelyk overstroomde hot water het achterschip der »Elbe." Geen enkele eerste-klasse-passagier is ge red en slechts 5 tweede-klasse-reizigers zyn behouden. Op den schok volgde een verschrik kelijke verwarring. M n snelde naar de booten. De passagier A. Uofiman verbaalt, dat twee booten neergelaten werden. Een daarvan zonk onmiddeljjk cn van de opvarenden dezer boot werd slechts eene vrouw, Anoa Boecker ge- heeten, gered, de andere boot zonk na ver loop van twintig minuten. Terwyl do vrouwen on kinderen zich in de booten inscheepten, zonk het schip plotseling. Een reddingsboot met 20 geredden dreef zes uren lang rond en werd loen san land bracht door den visschnit •Wildfiower." Bremen, Aan boord van de «Elbe" bevon den aich 149 man bemanning sa 175 passagiers. Daarvan zyn tot dusver slechts 2*2 personen gered. Het s.s. «Elbe" was met 8 waterdichte schotten in negen ruimten verdeeld. Do Engelsche bladen zyn byna alle ver ontwaardigd over den gezagvoerder van de /rCralhic," die geen acht gegeven heeft op do vunrpylen van -de «Elbe," en geen pogingen heeft gedaan tot redding der schipbreukelingen. De passagiers, die allen in hun hutten ter raste lagén, werden door een hevigen schok gewekt. Onmiddellyk stormden allen naar boven. Indien het niet zoo koud ware geweest, zoudon wellicht nog een aantal der passagiers zich op het dek hebben bevonden. Na echter waren allen benedon, zoodat van redding geen sprake kon wezen. De verwarring was onbeschryfelyk. Groo- tendeols slechts ten halve gekleed, stormden passagiers, mannen en vrouwen, naar het Willemsoord en is bestemd voor het in Oost-Indië. Naar gemeldt wordt zal Hr. Ms. instructie- schip «Nautilus," comm. kapt.-lnit. t. z H. O. Feith, op of omstreeks 11 Feb. te Hellevo'Jt- slnis binnenvallen. D urna zal het commando over dien boden worden overgenomen door den kapt.-lnit. t. z. P. F. H. Volcke. Men meldt, dAt Hr. Ms. stoomschip «Alk maar," in da tweede helft van Maart, nit Weot-Indië te Hellovoitsluis wordt binnen ver wacht. Hr. Ms. fregatten Van Speyk" en «Johan Willem Friso" worden in Juli iu Nederland terugverwacht en zulleo, na bianenkomat op nieuw gereed gemaakt worden voor eene reis naar Oost-Indië ter aflossing van personeel dor zeemacht aldaar. Hr. Ms. fregat .De Rnyter" zal met gelijke Instemming nl. voor eene reis naar Oost- ludië tot aflossing van personeel in het najaar in dienst worden gesteld. Stoomvairtberichten. Hjt stoomschip «Prins Alexander," naar Amsterdam, vertrok '29 Jan. vaa Port-Said. II jt stoomschip Ardjoooo," naar Rotterdam passeerde 30 Janna&ri Gibraltar. Het stoomschip „Oengaram" vertrok 30 Januari naar Rotterdam. Het stoomschip «Prins Hendrik," van Am sterdam, vertrok 29 Januari vnn Southampton. Hot stoomschip «Salak," van Rotterdam, vertrok 31 Januari van Marseille. Het stoomschip «Prinses Wilholmina, van Amsterdam, vertrok 31 Jan. van Suez. Het stoomschip «Prios van Oranje," van Amsterdam, arriveerde 80 Januari te Padang. Het stoomschip «Merapi", naar Rotterdam, vertrok 80 Jannari van Aden. Het stoomschip «Drenthe," naar Rotterdam, pass. 31 Jan. OueBsant. Verschrikkelijke zeeramp. Londen 30 Jan. Uit Lowestoft is bericht ontvangen, dat hot stoomschip «Eibo" van de «Norddeutsche Lloyd," uit Bremen naar New-York vertrokken, na aanvaring gezonken is. Slechte 19 der opvarenden zyn gered; meer dan 200 personen verdronken. Tweede dépêche. Een Lovdstelcgram nit Lowestoft meldt, dat de Elbé" op de Noord- dek, ten einde te pogen een plaats te veroveren in de booten, welke terstond werden uitgezet. Te vergeefs beproefden de officieren daarbij, wakker ondersteund door de matrozen, de paniek te doen bodaren. Het vaartuig zonk steeds snel ler. Ieder zag, dat bun do dood voor oogeo stond. Derhalve bleven alle pogingen om de ontstelde passagiers tot bedaren te brengeD vruchteloos. Zoo spoedig mogelyk werden de booten in gereedheid gebracht. De zee was echter zoo ontstuimig, dat dezs arbeid met groote moei lijkheid gepaard ging. Vandaar dat reeds spoedig, nadat do eerste boot met twaalf per sonen was uitgezet, dozo kantelde en te gronde ging. Spoedig daarna volgden nog tweo andero booten, maar ook deze waren niet gelukkiger. De eene dezer booten zonk ook spoedig. De andere, die 2*2 personen bevattr. werd nage- ruimen tyd te hebben rondgedreven, door het visscbersvaartuig .Wildfiower" gevonden. De opvarenden werden behouden te Lowestoft aan wal gebracht. Bremen, 31 Jan. Het stoomschip Elbe" van de «Nordd. Lloyd" had aan boord 47* kajaitspassagiers, waarvan 29 mannen, 14 dames en 4 kinderen, en 138 tusschen- dekspussugiers. De bemanning bestond uit 165 koppen. Onder de kajuitspassagiers bevonden zich ongeveer 12 Duitschers, 20 Amerikanen, eenige Oostenrijkers en Neder landers; uit Amsterdam was aan boord mevr. Andrew Briebach, en Lillie Vattier Kraane met baar zoon. Lowestoft, 31 Jan. Het schjjnt dat door de «Elbe" drie booten neergelaten zyn; tot op dit oogenblik is van de derde boot nog niets vernomen. De Londensche correspondent van de »N. R. Ct." seint over dezelfde aanvaring de volgende bijzonderheden, welke aan de Londensche lezingen van het ongeluk zyn ontleend De juiste plek van ondergang van het stoomschip «Elbe", van de Noordduitsche Lloyd, blykt te zyn 47 mijlen bezuidwes- ten Haak's vuurschip. Vermoedelyk zullen de omstandigheden waaronder de aanvariog is geschied in 't duister blyven liggen, vermits alle dekwachters en mannen van den uitkyk zyn omgekomen, terwyl de verhalen van de geredden hopeloos tegen strijdig zyn. De geredde stokers van de «Elbe" ver klaren dat het biunenstroomend water de vuren spoedig uitdoofde, waarna de ma chines stilstonden. De agent van de «Norddeutsche Lloyd" te Londen heeft een enquete geopend te Lowestoft, alwaar het havenbestuur een sleepboot uitzond om de stukken van het wrak en de ljjken op te visschen. Nadere berichten bevestigen dat onder de passagiers paniek ontstond na de aan varing en dat de gezagvoerder vruchteloos poogde die te kalineeren. De passagiers vochten om opgenomen te worden in de sloepen. Geen tijding is ontvangen van de tweede uitgezette sloep. Marktberichten. Pnrmerend, 29 Jan. Aan go voord 90 run deren f0,55 a f0,68 per P., 4 stieren, 74 vette kalveren f 0,60 a f0,80 per P., 105 nuchtere dito f8 a f20,13 paarden, 0 venloos, 681 schapen en lammeroD, 190 vette varkens f 0,34 a f 0,38, 1*2 magere dito f 10 a f14, 802 biggen f4 a f 7,kleine kaas f24,50, middelb. f 20,aangevoerd 60 stapels. Boter f 1.30 a t 1,40 per K.G., aangevoerd 711| K.G. Kipeiereu f4,25 a f4,75, eenden dito f0,— per 100 stnks. Schagen, 31 Jan. Aangevoerd 0 paar den f a f 0 stieren f af,9 geldckocien f80 a f210, 0 kalfkoe f a f0,0 os f a hokkelingen faf,10 nacht, kalveren f6 a 16,120 schapen f 14 a 24,lammeren fa 9 magere varkens f 10, a 12, 21 vette varkens f 0,3*2 a f 0,36 p. kg. 22 bigg. f 5 a 7, boter per kop 0,55 u 0,60, kipeieren f 4,50 a f 5,eenden dito f 0,a f 0.p. 100 Vi>scheri|berichten. Nieowedisp, 29 JuurL Aangebracht door 3 beuger» te ramen 60 kabelj. p. it. f 2,80 a 8, 1 tal hanng per tal f 5.50. 30 Januari. S korden te ramen 23 mand kleine schol p. m. I 3.76 a 4. 31 Januari. Niets binnen. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Yanaf 28 tot en met 30 Jan. '95. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: J. Sprnit en S. Govers. BEVALLEN: T. Hoogerwerf—Groot, d. H. SmitMon9ma, z. E. ClotaStam, z. A. MontanariAlewynse, OVERLEDEN D. Kuyt, wed. J. M. Harms, 74 j. C. Brnijn, Bregman, 63 j. J. Cornielje, ruim 14 maanden. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 23 Jan. tot 29 Jan. ONDERTROUWD: Willem de Waard Antje Alderliefste. GETROUWD: Geene. GEBORENJohan Gysbertns, zoon van Gysbertus Kersemaker cn Johanna Helena Jager. OVERLEDEN Jacob List, 64 jaren, ge huwd met Engeltje Saris. Maarten Maas, 37 jaren ongehuwd. Marine en Leger. De lnit. ter zoo lo kl. J. Ilartog en do officier van gezondheid le kl. J. v. d. Kolk zullen w ogens lichaamsgebreken den dienst met pensioen verlaten. De off. van adm. le kL D. G. Krol van der Hoek wordt met 1 Augustus eervol ontheven van de opleidiog der ad*p.-admiaislrateur» te POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau I. adres K. Boogaard, Vjjzel- straat no. 3 een geel mopshondje, adres D. Steeman Palmstraat 1 paar vrouwen- schoene [(stoffen) 1 paars bonte halsdoek. Bureau II. 1 Zweep. 1 Scheemes, adres den heer Mulder weststraat, 1 Duif. Bureau Raadhuis. 1 Schaatsijzer. Vervolg der berichten, In de Volksbg eenkomst, te houden in het lokaal Tivoll alhier, op Maandag 4 Febr. e. k., zullen achtereenvolgens als sprekers optreden de heeren A. J. Paehlig en J. C. van Wjjk, van Anna-Panlowna, Vervolgens zullen door mevr. van Ophe- mertSchwencke en door hare dochter Rosinaeenig zangnummers gegeven worden. De bijeenkomst zal als gewoonlyk worden besloten met de opvoering van een tooneel- stuk, door een gezelschap van dilettanten alhier. Woensdag jl. was de haven van Texel zoo door het jjs bezet, dat de stoomboot «Ada van Holland" terug moest keeren naar onze haven en de overtocht per vlet moest Woensdag was het buitenwater zoo laag, dat het een verschil gaf van 16 voet en 2 duim met den hoogwaterstand op Dec. 11. Tot onderwijzer te Texel is benoemd heer G. Lips, thans te Helder. Wy vestigen de aandacht onzer lezers op het Prijsraadsel, voorkomende in dit no. onder het opschrift «De S t o r m", op 21 Dec. 1894. O ruogleggl ng-'/.ulde rzee. Door den heer J. C. Benit is aan den minister van Waterstaat een schrijven ge richt, waarin hgin zake de drooglegging der Zuiderzee—de vryheid neemt als begin van drooglegging, om een prioriteitscon- cessie te verzoeken (voor een nader op te geven voornaam syndicaat, dat over zeer belangrijke kapitalen beschikt) tot de drooglegging der Wieringermeer in de Zui derzee, volgens de daarvan bestaande plan nen of met de veranderingen, welke de Regeering zal noodig achtten. De voorwaarden waarop de concessie zal worden uitgevoerd, wenschte adressant nader te bespreken en te bepalen. Uit Indië meldt men per telegraaf, dat het gouvernements-stoomschip «Zee duif" in de Patientiastraat is gestrand en verloren is. Het volk is gered. - In een vergadering van vrachtrijders op Texel is besloten het tarief te verhoogen. Het besluit werd met algemeene stemmen genomen, en danrbjj werii bepaald, dat wie outrouw aau het besluit werd, f 25 zou verbeuren. Daarom moest voorloopig door allen zeker bedrag worden gestort. Men schrijft uit Vlissingeu De weduwen van de by de bekende ramp op de reede alhier omgekomen Belgische loodsen en roeiers weigeren de pensioen akte te onderteekeneD. De haar door het Belgisch gouvernement toegekende pensi oenen achten zij veel te gering, vooral hierom, dat haar echtgenooten in en door den dienst om het leven zyn gekomen. - Dat de lage graanprijzen den werk man ook nog op andere wyze dan door hem goedkoop brood te verschaffen voordeelig zyn, vooral ten plattenlande, moge uit het volgende stukje statistiek blyken In Nov. 1893 waren er in de arbeiders gezinnen te Nieuwe-Pekela 14 geslachte varkens aanwezig, en lagen er nog 137 «op het hok". Juist een jaar later waren deze getallen respectievelijk 35 en 298. De lage graanprijzen stellen thans velen in staat te mesten, die daar anders niet toe konden komen. Noord met voorbedachten rade. By beschikking van de arr.-rechtbank te Maastricht zyn naar de terechtszitting verwezenlo. Theresia Josephina Dhan- tillon, weduwe van J. J. Pelzer, oud 31 jaren, en 2o, Leonard Cruts, oud 22 jaren, arbeider, beiden wonende te Bochholtz Limburg), gedetineerd, verdacht van op 13 Aug. 1894 met nog een derde, onbekend gelneven persoon, na vooraf hun voornemen te hebben te kennen gegeven om J. J. Pelzer echtgenoot van de eerste beklaagde, te dooden, dezen geworgd en daarna te Oirs- bach (Pruisen) opgehangen te hebben. Aangaande den moord te IJzendyke meldt men het volgende: Het slachtoffer Prodence Aldeweireldt, oud 38 jaar, woonde op het gehucht >'t Molentje" gem. IJzendyke. Zij was een kennis ga»n bezoeken, zeke ren D. Gooasens, die 20 min. van de woning der verslagene woont. Omtrent 5 uur was zij door de beide oudste dochters van Goossens naar huis ge bracht, die haar echter verlieten, toen zy in de verte een manspersoon gewaar werden, waarop zy zeiden, dat zy nu, zoo zy zich haastte, toch weer gezelschap had. Dinsdagmorgen kwam een zoontje op 't Molentje'' en vertelde daar dat hy onder weg aan 't putje een jas en een muts had zien liggen. Een der koeherders, genaamd Ed. de Witte, ging onmiddellyk zien en vond den kapmantel en de muts van het slachtoffer. De broer van de verslagene, die ook kwam zien, vroeg aan het zoontje van Goossens, wanneer Prodence toch naar huis was gegaan daar de geheele familie ii de meening was, dat zij op de hofstede was blyven slapen. Toen deze echter zeide, dat zy den vorigen dag weggegaan was, en Aldeweireldt den mantel en de muts zag, die bij duidelijk herkende, maakte zich een angstig voorgevoel van hem meester. De politie werd dadelyk gewaarschuwd en nadat men een paar uur gedregd had, werd het ljjk door een paar inwoners van IJzendyke uit den put gehaald. Diefstal moet de aanleiding tot de misdaad geweest zyn, althans de portemonnaie van de ver slagene, die een gulden en eenig klein geld inhield, werd met enkel het kleine geld teruggevonden, terwyl ook de haak van den kapmantel was afgescheurd. De dokter heeft op den arm een schram ontdekt, die haar vóór haar dood toegebracht moet zyn, Poging tot moord. Dat de liefde niet steeds bestendig van duur is, bleek weder voor de rechtbank te Gro ningen. Schoon in October jl. het huwe- ljjkaboootje ingestapt, waren er aan den zoo zonnigen huwelykshemel der echtelie den H. te Leens, reeds spoedig zoo drei gende wolken verschenen, dat op een som beren dag, den 6en December jl. manlief gepoogd had zyne vronw van het leven te berooven, door haar een tydlang met het hoofd in een sloot onder water te honden, waarby hy zyn hand voor haar mond had gehouden. Gelukkig hadden de buren de arme vrouw verloet. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Uit Edam wordt gemeld, dat pl. m. 70 arbeiders in dienst zyn gesteld, die trachten zullen een geul te hakken om en voor de stoomboot «Adèle," die in de Zuiderzee vast zit. Men hoopt dat de boot dan in de haven zal kunnen komen. De noodige voorzorgsmaatregelen voor de werklieden zyn genomen dreggen, lynen en planken worden medegenomen. Twee eleepbooten kunnen niet door het ys om de Volendammer visschers, gebroe ders Mol, te zoeken. Er is nu hulp ge vraagd van de marine. Misdaden in Amerika. Een blad, dat te Chicago verschijnt, heeft onder zyne redacteurs een ouden heer, die sedert 1885 niets anders doet dan alle misdaden, welke in de Vereenigde Staten ge- pleegd worden, in de couranten opzoeken en opteekenen in de rubrieken waarin zy thuis behooren. Het jaar 1894 laat een ougunstigen naam achterde criminaliteit was het vorig jaar zeer sterk, sterker dan vorige jaren. Alleen het lynchen schjjnt langzamerhand iets minder te wordenin 1894 werden 134 negers en 54 blanken gedood naar de Lynch-wetin 1885 wer den 235 personen gelyncht. Byna al deze gevallen, waarin het volk zelf de taak der justitie op zich heeft genomen, zyn voor gekomen in de Zuideljjke statenvan de 190 zyn er slechts 24 in de Noordelyke opgeteekend. Het aantal moorden in de Vereen. Staten wordt voor 1894 opgegeven als 9800in 1889 hadden er 3567 plaats, in 1893 6615. De toeneming is verbazend sterk, met byna 50 pCt. De sommen, die door misdadigers aan anderen afhandig zyn gemaakt door op lichting, bedrog enz., beliepen in 1894 een totaal van meer dan 25 millioen dollars, daarmee is het «record" geslagen. Hierby dient in het oog gehouden te worden, dat men op zulk een statistiek uit de bladen, ook al weten de Amerikaansche bladen op het punt van misdaden ongeveer alles, niet geheel en al kan afgaan. Raiikilicfsfnl Te Sevilla hoeft een dief den kassier van het agentschap der Spaansche bank een doek met chloroform over het hoofd ge worpen en terwijl de kassier bewusteloos was, voor een waarde van 45.000 duros gestolen. Men heeft den dader nog niet knnnen vatten. Heldersche Moppen. Hoe er bij te komen. Kruidenier: «Wel, ventje, wat is er van je dienst Knaap: «Voor een stniver stroop." Kruidenier (oa het verlaagde te heb ben gewogen): -nu, waar tjjn ja centen?" Knaap: «O, die liggen onder in bet potje." Ongelukkige kerel! 'lis oen slechte tjjd tegenwoordig, zuchtte een jonkman, die belast was met het innen van kwitantiëo. Overal waar ik kom hoor ik dat ik terng moet korneo, met nitziudering van ééa huis, en dat is het huis w*ar mijn liefste woont. Daar behoef ik geen been meer te zetten. ,iS m Petrns Johannes lesteihout Sophla Julia de Vries. Rotterdam, 1 Feb. 1895. Algemeene kennisgeving. Receptie: 10 Feb. 1895, Wollefoppenstraat No. 8 af®'™™- Ondertrouwd L. F. DORLIJN A. BONT. Helder, 31 Januari 1895. Ondertrouwd HERMAN ZEGEL MARIA SPIGT. Helder, 31 Januari 1895. J. SPRUIT Pz. S. GOVERS, die mede namens wederzijdsche Familiën bedanken voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden by hun huwelyk. Helder, 30 Januari 1895. Tot onze innige droefheid, overleed Zondag 27 dezer, plotseling onze in nig geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, de Heer R. TIENSTRA, in den ouderdom van ruim 62 jaren, in leven Commissaris van den Visch- Afslag alhier. Helder, 31 Jan. 1895. Uit aller naam, TH. TIENSTRA. buitenlandsche betrekkin- eerst lieden geplaatst. Heden overleed, na een korte on gesteldheid van eenige dagen, myn geliefde Echtgenoot en der Kinderen zorgvolle Vader, de Heer J. LASTDRAGER Hzo., in den ouderdom van 54 jaren. Helder, 31 Jan. 1895. Wed. J. LASTDRAGER— ZWEERUS, en Kinderen. Heden31 Januari 1895, over leed, zacht en kalm, na voorzien te zyn van de H. Sacramenten der ster venden, onze geliefde Moeder en Bebuwdmoeder, Mejuffrouw de Wed. K. GOMES, geb. VAX RIEL, in den ouderdom van 58 jaren; diep betreurd door hare Kinderen en Be- huwdkinderen. Helder, 31 Jan. 1895. K. GOMES, G. GOMES- VOORTHUIS. L. W. ADMIRAAL. J. ADMIRAAL— GOMES. J. GOMES. J. GOMES- MORSSINK. A. GOMES. Voor de vele blyken van vriendelijke belangstelling, in de laatste dagen onder vonden, betuigen wy by deze onzen har- teljjken dank. Helder, 1 Februari 1895. W. J. DERX. M. J. DERXvan Doos*. Een 94-jarige. Lezers I 5 Februari is 't haast heden, Dan is alweer een jaar vorleden. Op de 5e, dan kan mijn eclitgeuoote worden [94 jaren Dan wordt ik met haar twee zusters en een [broer, als die bjj ons waren, Te tarnen drie honderd twee en vijftig jaren. Door dien hoogen ouderdom zon ik er [op gesteld zyn, Dat die drie dan op 5 Feb. ook waren by myn. Geen tweede zon er dan zyn dio het zoo [beleefde, als ik Van de Lezers, Klaas Zwart, van Medemblik. Want zouden er wel vier knnnen zijn in [ons ryk. Die van een geslacht, met hen waren gelyk En ook alle vier, nog flink met de hand. En goed van gezicht en ook wel van verstand Mruehumk, 1 Februari 1895. Aan de leden der Herv. Kerk. EVAX6EL1SATIE. - PALMSTRAAT. Zondag 3 Februari, 's voorin. 10 unr: Ds. GöPNER van Amsterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1895 | | pagina 2