ima van iet lsle Zomer-Concert, Advertentiën. od li. Bakker. J. WigmaD. purlier on C. Dek ker. J. M<*iier, matroos en H. E. Iioogendoorn. GETROUWDC. Qaait en G. Zwier. J. M. Buuman en E. F. Ekamp. J. Baas en M. L. G. Goedhart. BEVALLEN: T. TielemensKooger, d. J. B. Fischer-Forcqne, d. T. Koningeteio-Rab. d. J. C. A. L. Philipsen—Siogeling d. C. J. v. Dijkde Widt, z. C. WieriogSchutte, z. N. v. d. HeideGoos, d. J. LeewonsGlim, z. J. BakkerTaekema, d. OVERLEDENT. A. v. Schingen, 69 jaren. A. Janzen, 19 jaren. E. v. Dijk, 1 dag. W. SchilpVisser, 69 jaren. G. Harbrecht, 16 maanden. M. C. Pierrotwed. P. Kraan, 80 jaren. S. Verhagen, 10 jaren. Ingezonden. Helder, Mei 1895. Geachte Redactie! Een algemeen belang dringt mij, U het volgende ter plaatsing in uwe Courant aan te bieden. In een der nieuwsbladen las ik heden, dat de prijs van het lichtgas te Leeuwarden thans 6 cent per M3 bedraagt, en dat, ondanks dien lagen prijs, door de gemeente in 1894 eeno winst is behaald van f 25.758. Het bericht in de Courant bevat verder nog de mededeeling, dat, terwyl de gasprjjs in 1898 nog 7 cent per M3 was, de verlaging, die mot het begin van 1894 is ingevoerd, den gemoontenaren met niet minder dan f 18.500 heeft bevoor deeld. Deze cijfers zijn m. i. zeer welsprekend, en getoigen wel in groote mate voor de wensche- ljjkheid, dat ook bier ter plaatse gemeen telijke exploitatie der gasfabriek worde in gevoerd. Indortyd heeft onze Gemeenteraad dit niet willen inzien, slechts één lid stemde tegen het verleenen der voorgestelde concessie (één lid bleef dien dag bij eene zoo gewichtigo beslissing afwezig't Is nu maar te hopen en te wonschen, dat, als over enkele jaren do concessie ten einde loopt, onze vertegenwoor digers alsdan den treurigen moed zullen mis- bod, om haar te bestendigen. D&arvoor spreken de cijfers, door roy aan een der nieuwspapieren ontleend, toch waarlyk veel te duidelijk 1 Met beleefden dank voar de plaatsing dezer regelen, Uw abonné, K. Nadut we dit stukje gcaohroveo luidden, viel onze uwdanlit op een under bericht in oen dei' bladenui op dit ,D# gemeentelijke gasfabriek te I.eiden leverde over 1694 t 68.578.38 winst op." Mjj dunkt deze aan vulling mag niet achterwege worden gelaten. Voor mijn doel is xjj ia 't geheel niet verwerpelijk I Een vraag: aan het Gemeentebestuur. Is hot den brugwachter veroorloofd, 2 k 3 vaartuigen achter elkander do brng te laten passeoron Dit laatste geschiedde gisteren (Maandag) morgen om 7 uur, aan do brug by de Nieuwe kerk, brugwachter Donkersloot, niettegenstaande een groot aantal personen aan balde zydon der brug stonden te wachten, en dat steeds aangroeide. Is bet geoorloofd, men wyzige dan de ver ordening, opdat niet meer dan één vaartaig gelijk de brug passeereis het niet geoorloofd, men brenge dan den brugwachter tot zjjn plicht. R. Marine en Leger. De by het 4e regiment vesting-artillerie be noemde kapt.-kwartierm. J. M. van Baak komt alhier in garnizoen. By beschikking van den minister van marine is voor de volgende schepen de bemanning vastgesteld op het daartoe genoemde aantal koppen Pantserschip type »Evertsen" 260, waarvan 16 officieren. Pantserdokschip «Koningin Wil- helmina der Nederlanden" 274, waarvan 29 officieren. Monitor «Reinier Clueszen" 160, waarvan 12 officieren. Schoener »Zeehond" 77, waarvan 7 officieren. Schoener «Dolfijn" 49, waarvan 5 officieren. Instructieschip voor marine-reserve »Gier" met «Het Loo" 58, waarvan 4 officieren. Logementschip voor jon gens en matrozen le klasse te Hellevoetslnis 68, waarvan 9 officieren. Flotieljevaartuig »Nias" 67, waarvan 6 officieren. Voor het paatserdokschip «Koningin Wil- helmina" is bovendien eene inlandsche be manning bepaald van 73 koppen en voor de «Nias" van 28 koppen, terwyl van de beman ning van het logementschip te Hellevoetsluis 7 onderofficieren en manschappen zyn bestemd voor de daaraan toegevoegde brik „Caator," wanneer deze vaart. Do pantserschepen, monitors cn kanon neer- booten, to Willemsoord en Amsterdam in dienst on bestemd om deel te nemen aan do gecom bineerde oefeningen van zee- cn landmacht, die in de tweede helft van September znllen wor- gehoudon in de stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet, zullen reeds ongeveer half Angustus naar Hellevoetslnis vertrekken tot het houden van voorbereidende oefeningen in het gemeenschappelijk manoeu vreeren op de vaarwaters aldaar. Hr. Me. stoomjacht .Valk" wordt, ingevol ge kon. besluit, mot 16 dezer buiten dionet Stoomvaartberichten. Het stoomschip Conrad", naar Amsterdam, vertrok 9 Mei van Port Said. Het stoomschip .Soenda," naar Amsterdam, pass. 10 Mei Dungenes. Het stoomschip «Voorwaarts," naar Amster dam, pass. 9 Mei Pcrim. Het stoomschip «Java" arrir. 10 Mei van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip .Bromo," naar Rotterdam, pass. 10 Mei Perim. Hot stoomschip «Drenthe," van Rolteidam, arriv. 1 Mei te A'.jeb. Het stoomschip »L*woe" arriv. 18 Mei te Rotterdam. Het stoomschip «Prinses Marie," van Am sterdam, passeerde 11 Mei Gibraltar. Het stoomschip «Soembing," van Rotterdam, arriv. 12 Mei te Soutbampton. Het stoomschip .Sumatra," van Amsterdam, arriv. 16 Mei te Port-Said. Marktberichten. Hoorn, 11 Mei. Aangevoerd tarwe f 5, 6,50, Roggo f 0,— a 0,—, Gerst f3,50 a 4,- Haver f 2,50 a f 3,—, witte erwten f 10,— a 11,groene f 10,50 a 12,grauwe f 17, a 22,vale f 13,a 20,bruine boonen 1 13,a 19,karweizaad f 15,a f mosterd f 15,a 0 paarden f a 068 koeien f 130 a 220, 746 schapen f24 a 30,—, 1629 lammeren f7 a 14, 58 kalve ren f5,a 15,81 varkens f 10,a 20, 2 zeugen f20 a 40, 210 biggen f4,a7, kipeieren f 2,50 a 0,eenden dito fpor 100, 3334 kop boter f 0,42* a 0,45, por K. Inlevering Stembiljetten. Ten half vier uur heden middag- waren aan het Te Stem bureau ingeleverd 355 biljetten, aan het 2e Stembureau 205. Totaal 560. Viss; herijberichten. Nieuwediep. 10 Mei. Aangebracht 30 tal geep per tal f 4,50 8. 3000 Ansjovis per 1000 f 5.70. Van Texelaars en vletten 210 roggen p. st. j i a 70 cent. 8 korders met 10 tot 60 tongen p. st. 35 a 40 cent, 10 lot 30 kleine tongen p. st. 13 cent, 1 tarbot voor f 5, 2 tot 6 mand kieiae schol p. m. f 2, 1 tot 3 roggen p. st. 70 ceDt. 11 Mei. Van Texelaars en vletten 225 roggen p. st. 65 a 70 cent. 50 tal geep per tal f 5 a 6. 20,000 ansjovis per 1000 f 5 a 5,20. 98 korders met 10 tot 100 tongen p. st. 30 a 40 Cent, 10 lot 50 kleine tongen p. st. 12 a 15 cent, 10 tarbotten p. st. f 4,50 a 6, 2 tot 10 mand kleine schol p. m. f 1,25 a 1,75, 1 tot 2 mand Bchar p. m. f 2, 1 tot 5 roggen p. st. 70 cent. 13 Mei. 80 tal geep por tal f 5,50 f 6,90, 1 zalm voor f 9. Van vletten 450 roggen p. st. 65 a 70 cent. 18,000 ansjovis per 1000 f 5,60 a 5,90. 22 korders met 20 tot 100 toogen p. st. 30 a 40 cent, 10 tot 90 kleine tongen p. st. 10 a 15 cent, 2 tarbotten p. st. f 4 d 5,50, 1 tot 5 mand schol p. m. f 1,75. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-IndIS: p. isepoit ri» Amiterdaai. p. HolLm mail via Genua il via Marteille mail na M&rseille p. Engelache mail visBrindid p. Duitaohe mail via Napela Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amaturdam -I 22 Mel.l 7.15'aav. p. mail over Engeland 20 7.15'aav. p. mail via 8t. Naiaire 7 Juni.) 7.15'aav. Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: p. aeepoat via AmaUrdain. 23 Mei.; 7.a'av. p. mail via Soutbampton 114 en 18 8.'anam Naar St. Martin, St Eustatius en Saba: 20 Mei.7-15 'aav, Correspondentiepartij tusschen Amstelveen (Wit) en Helder (Zwart). Wit (Amstelveen). Zwart (Helder). 1. o2 o 4 1. e7 e6 2. d 2 d 4 2. d 7d 5 8. e4Xd5 3. e6Xdó 4.Pgl— fS 4.Pg8 f6 Stand dor party na den den 4zet van zwart. Heldeb. op ZONDAG 19 MEI 1895, 's nam. 2'/a uur. 1. «Adelborsten-Marsch", Jac. Koning. 2. Ouverture zu dem Melodrama: aYelva", C. Reissiger. 3. „Romance", saus paroles, A. Klugbardt. 4. Funtaisie de 1'opéra.Les Pèaheurs de Perlcs", Georges Biiet. PAUZE. 5. Ouverture zutn Feslspiel«Des Wanderers Ziel", Franz von Sappe. 6. Pro boco pubiics, «Tongemaldo", Oscar Fétras. 7. „Gaité", Valse, E. Waldteufol. Vervoig der berichten. Heden heeft alhier de verkiezing laats voor een lid van de Prov. Staten, let aantal kiezers bedraagt voor Helder 1666, Texel 578, Vlieland 74, Terschelling 290. Totaal 2608. De opening der briefjes zal plaats hebben op Donderdag-morgen a. s. ten 9 ure. De heer F. Engere, commies der le kl. bjj 's Ryk8 belastingen alhier is op 17 Mei 40 jaren in functie. Een reeks van 40 jaren onafgebroken arbeid mag voor zeker wel herdacht worden. Moge het den jj verigen ambtenaar alsdan niet aan belang stelling ontbreken en het een dag zyn van aangename herinneringen. Wy werden door den commissaris van politie alhier uitgenoodigd, ouders en voogden opmerkzaam te willen maken op de bepaling dat het loopen in of het be schadigen van de kunstmatige helmbeplan ting verboden is, en hen te willen uit- uoodigen mede te werken om beschadiging der beplanting en eene vervolging der daders te voorkomen. Wy voldoen gaarne aan het verzoek en herinneren er aan dat, nu de beplanting op nieuw en zoo degelyk is aangebracht, een streng politietoezicht aan den com missaris is bevolen, en de overtreders zware straffen zullen kunnen beloopen. Verschillende officieren van de ves- ting-artillerie van het leger hier te lande zyn hier gisteren aangekomen tot bjjwo- ning der proefnemingen met kustgeachnt. Hr. Ms. >Atjeh" ligt thans in de haven en men is bezig kolen te laden. Naar men zegt wordt deze bodem met spoed gereed gemaakt voor een reis uaar Marokko, in verband met de zeeroovery, gepleegd aan boord van den Ned. schoener Anna." Door Burgemeester en Wethouders is alhier ten Raad huize openbaar aanbe steed de levering van kleedingstukken ten behoeve van de politiebeambten der gemeente, gedurende het tydvak van 10 [ei 1895 tot uit. December 1897 benoo- digd. Ingekomen waren 2 biljetten, als van de heeren J. B. A. Mejjer, alhier, voor: korte jas inspecteur f31.5.0, id. agenten f26, overjas agenten f25.50, pantalon inspecteur f 14, id. agenten f 11.50 en pet inspecteur f8; en A. A. Hes, alhier, voorkorte jas inspecteur f24.85, id. agenten f23 75, overjas agen ten f22.95, pantalon inspecteur f 11.80, id. agenten f 10.85, pet inspecteur f9.90, id. brigadiers f 5.50, id. agenten f 2.10. Voor rekening van den heer D. A. G. Vaatenou, werd Vrijdagavond jl. aan besteed bet bouwen van vyf heerenhuizen aan den Stationsweg alhier. Er werd ingeschreven door de heeren: D. de VrieH, a f25,316.— A. Klein, a f25,100.— P. de Waard, h f 25,000.— J. Duinker, a f25,000.W. de Jong, a f24,780.-; Gel,r. van Pelt, a 124.630.— H. Wyker, ii f 24,168.—. In de vergadering der Gymnastiek- en Exerc.-ver. «Pro Patria", gehouden op 12 Mei werd besloten 1. tot deelname aan de uitvoering van het gewest Noord-Holland van hel Nederl. Gymn.-Verbond op 16 Juni te Beemster 2. tot het houden van wedstrijden onder de adBpiranten op 24, 25 en 29 Mei. Tevens werden daarvoor de jury-leden aangewezen 3. tot het maken van eenen turnmarsch der oudste adspiranten op 9 Juni 4. werden benoemd tot jury-leden by het jaarlijksch schiet-concours op Hemel vaartsdag de heeren M. P. van Hoojjdonk, Eui. Buhse en A. van der Plaats. Stoomschip gestrand. Zondagmorgen werd door visschers in de richting van de Haaksgronden aanhou dend gefluit vernomen, wat aanleiding gaf tot het vermoeden dat aldaar een stoom schip aan den grond was geraakt. De sleepboot „Hercules" stoomde op onderzoek nit, doch keerde in de haven terug, zonder iets ia de aaugewezen richting te hebben aangetroffen. Vletterlieden melden later, een stoomschip om de noord te hebben zien wegstoomen. De Stoom vaart-Maatschappij „Neder land," vroeger alhier gevestigd, vierde giste ren, 13 Mei, het zilvereDfeest van de op richting der Maatschappij. Had deze maatschappij aanvankelijk met vele zwarigheden te kampen en rampen te overwinnen, men denke slechts aan het verbranden der eerste mailboot, ze heeft alles glansrjjk overwonnen en de vroegere en de tegenwoordige directeuren, de heeren Boissevain, Raman, Tegelberg en Op ten Noort, verdienen zeker de hoogachting van allen, die tot de maatschappij in eenige be trekking staan. Maar bovenalles is wijlen Prins Hendrik der Nederlanden de man geweest, die deze Maatschappij in de ure des gevaars wist te redden, door belangrijke sommen aan haar renteloos te verstrekken. Te dezer gelegenheid werd de oudste gezagvoerder der maatschappij, de heer A. G. M. Bruins, door H. M. de Koningin Regentes benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw en de heer H. B. Wiardi Beekman, procuratie-houder der maatschappij, tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Gisteren werd een groot feestmaal ge houden, waaraan o. a. ook eenige ministers deelnamen, terwyl heden aan alle opvaren den van nu en vroeger, voor zoover in het land aanwezig, benevens alle beamb ten die aan de maatschappij zijn verbonden, een groot feest in Natura Artis Magistra en des avonds in den grooten Schouwburg een feestvoorstelliog wordt aangeboden. Het was gister reeds feest aan de Handelskade. Het geheele personeel aan den wal van de «Nederland" zou zyn directeuren hulde brengen op het zilveren feest; de poort, die toegang geeft tot kantoor en steiger, was gisterendoor het personeel herschapen in een eereboog. Een model van de «Ko ningin-Regentes" met groote kunstvaar digheid en smaak door't personeel zelf ver vaardigd en totdeonderdeelenkeurig bewerkt, stond over de geheele leDgte van den bree- den ingang, welke met groen en bloemen was behangen. Onder bet schip stond op een schild het «Hulde aan de Directie" in groote letters; de borstbeelden van HH. MM. flankeerden aan beide zjjden den doorgang. Op den grond stond met zand geschreven: «Welkom", te midden van sierlijke krullen. Aaa de Handelskade lagen eenige der booten van de Maatschappy, geheel versierd met vlaggen. Het zyn de «Prinses Wilhelmina", die op vertrek ligt, de «Prins Hendrik", de «Soenda", en iu het Koninginnedok de «Prins van Oranje". Het was een machtig gezicht, die vier groote booten by elkan der, bont gepavoiseerd ter eere van het feest. Om tien uur kwamen de directeuren der maatschappy met de Btoomsloep van het kantoor aan de Prins Hendrikkade en werden over den met wit zand bestrooiden steiger geleid langs de booten naar een der opslagloodsen, waar het geheele thans in Amsterdam aanwezige personeel in dichte ryen geschaard stond. Ook daar was alles feestelyk versierd. Allereerst heette de hr. S. Bakker, inspecteur der maatschappy, uit naam van het personeel, de directeuren en hunne genoodigden welkom, waarop de heer J. de Haan, chef van de sjouwer lieden, die een kwarteeuw geleden den directeur-oprichter gevolgd was van het reederykantoor van Boissevain Co. naar de «Nederland", hulde bracht aan de di recteuren en commissarissen, die vyf-en- twintig jaar lang zooveel hebben gedaan om de Maatschappij tot welstand en bloei te brengen en die zoo goed steeds voor hun personeel hadden gezorgd. Het was spr. een aaugename taak, namens alle ondergeschikten, der directie een souvenir aan te bieden als herinnering aan het zilveren feest. Dat souvenir bestond uit een fraai gecaligrapheerde oorkonde, waar op de woorden: «Hulde aan de Directie der Maatschappy Nederland", gevolgd door de groote reeks namen. De heer J. Boissevain sprak daarna een woord van dank tot het verzamelde per soneel. «Gjj zyt onze medewerkers, die met ons de maatschappy hebt opgekweekt van kleine spruit tot den forschen boom van heden. Door onderlinge eendracht heb ben wy dat tot stand gebracht. Daarbjj hebben wy in de eerste plaats ook onver- geteljjken steun ontvangen van ons ge ëerbiedigd vorstenhuis en daarom zy onze eerste kreet «leve de Koningin Toen aan de geestdriftige juichkreten een einde kwam, ging de heer Boissevain ongeveer als volgt voort: «Maar niet al leen hebben wy gewerkt in dienst der maatschappy «Nederland", wjj hebben ook voor het vaderland gearbeid. De Neder- landsche vlag hebben wy hoog gehouden in verre gewesten. Het groote Nederland heeft zich steeds fier getoond op zjju j naamgenoot, onze Maatschappij. Laat ons dus den tweeden juichkreet aanheffen Leve het Vaderland!" Met geestdrift stemden alle aanwezigen hiermede in, waarop de spreker het woord richtte tot de bazen en besloot met de overtuiging uit te spreken, dat allen ook eendrachtig zullen blyven voortwerken voor het welzjjn der maatschappij, die ons allen zoo zeer ter harte gaat. Mogen wy allen nog hmg getuigen zyn van den bloei der maatschappij Nederland «Leve onze Maatschappy!" riep het volk en onder langdurige hoerah's van het personeel verlieten daarop de directeuren en enkele hunner familieleden de loods. »Hbl." De volgende cjjfers, die de oprichter- directeur van de Stoomv. My. «Nederland" op de vergadering van aandeelhouders noemde, zyn de aandacht waardig. In de eerste 25 jaar van het bestaan der maatschappy werden o.a. de volgende sommen uitgegeven Totaal van de kosten der brandstoffen f 19,938,182.06 Totaal der onkosten van het passeeren door het Suez-kanaal 13,376,324.54 Totaal der betaalde gages aan de bemanning der stoomschepen 10,759,924 27 Kosten van onderhoud en reparatie8,969,808. Totaal der betaalde en op eigen risico geboekte assurantie-premiën8,467,337.40 Aan dividend ia over de 24 jaren ge middeld 5.39 pCt. uitgekeerd. De heer C. W. H. Louws, benoemd tot onderwijzer 3e kl. in Ned.-Indië, is geplaatst te Soebang. De bariogvisschery op de Zuiderzee is naar uit Enkhuizen geschreven wordt geëindigd. De vangst was over het ge heel ruim voldoende; de tyd, gedurende welken gevischt werd, was echter zeer kort door den laten winter, zoodat de meeste haring voor lagen prijs werd verkocht. De visschers zyn begonnen met de an sjovisvangst; reeds zyne enkele vischjes gevangenzy zyn klein van stak, wat vol gens de visschers een goede vangst voor spelt. In het laatst dezer maand worden te IJmuiden binnea verwacht de Rumeensche oorlogsschepen «Elisabeth" en «Micea," om vervolgens op te stoomen naar Amsterdam, Beide schepen, zynde een kruiser en een brik, zyn bestemd om deel te nemen aan de plechtigheid der opening van het Noord-Oostzeekanaal. Donderdag II. stoomde H. M. torpedo boot «Idjen" op proef. Het bleek toen, dat de stopklep lekte. Om dit gebrek na te zien moest Vrijdagochtend de klep worden los gemaakt. Niettegenstaande de werkzaam heden met de uiterste omzichtigheid plaats hadden, vloog op een gegeven oogenblik de klep los, met het ongelukkig gevolg, dat de le machinist en nog vier stokers hevige brandwonden bekwamen aan het gezicht, de borst en de handen. Gewond zynde machinist le kl. J. J. Hessels de vuurstokers le kl, J. H. Hetu- mers en M. Samaude vuurstokers 2e kl. L. van Zetten en H. Lubking. Van Zetten werd in de militaire ziekeninrichting opge nomen. In het lieflyk gelegen dorp Heiloo zal met 1 Juni a. 8. worden geopend eene „Inrichting voor zieken en herstellenden." Aan het hoofd staan de dames M. E. Beets en C. C. de Visser Smits, terwyl dr. J. Haspels, aldaar, zyne medewerking zal verleenen, ook voor de opleiding van jeugdige verpleegsters. Een prachtig gebouw (vroeger bewoond door het oud-lid der Tweede Kamer den heer P. H. Holtzman) «Het Huis Overweg" is daarvoor bestemd. Moorden en doodslagen zyn in Lim burg aan de orde van den dag De justitie van Maastricht heeft zich naar Kerkrade begeven, waar by een twist een zekere Humbert Housen door bijl slagen levensgevaarlijk verwond werd. De vermoedelijke dader is gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Door de beheerders van het Snouck van Loosenfonds te Enkhuizen is het bouwen van 50 arbeiderswoningen met op zichterswoningen gegund aan de «Nederl. Aannemings-maatschappy" te Gouda voor f 310,000. Deze maatschappy had het laagst inge schreven nl. voor f 297,443, zoodat zjj f 12,557 meer zal ontvangen dan de som, waarvoor zy had ingeschreven Zwarte vliegen richten in het Oldambt (Groningen) in de koolzaadvelden, groote verwoestingen aan; sommige stukken, welke voor een paar dagen nog prachtig stonden, zullen moeten worden omgeploegd. De vrouwen hebben het altyd gedaan. Een geleerde merkt op, dat door de uitvinding der naaimachine eene vrouw thans in staat is evenveel naaiwerk te verrichten als tien vrouwen een eeuw ge leden. Maar, laat hij er op volgenééne vrouw heeft nu zooveel kleeren noodig als tien vrouwen honderd jaar geleden zoodat eigenlyk alles precies hetzelfde gebleven is lloe ond kan een spin worden In de keuken van een inwoner van Gin- neken (bij Breda) heeft een spin thans 20 jaren haar verblyf gehouden. Het beest is er dik en groot bij geworden. Het is zyn lang leven verschuldigd aau het echtpaar, dat het diertje aantrof in de keuken op den eersten dag van hun huwelyk. Nog vyf jaar en de spin viert de zilveren bruiloft mee Te Zutphen is Zondagmiddag door den socialist ten Arkel een moordaanslag gepleegd op den stukadoor H. S. Na een woordenstrijd over het socialisme, haalde t. A. uit zyn huis in de Groenen- steeg een geweer, een zoogenaamde af- draaier, schroefde den loop op en loste op eenige passen afstand een scbot op S. Het gevaar ziende, bukte deze snel, waardoor het schot den rug schampte en de boezeroen aan flarden scheurdedeze snelle handeling redde zyn leven, anders zou de volle ladiug hem in de borst getroffen hebben- De dader werd, na een heftigen tegen stand, waarbij zekere met de kolf van het geweer een wond aau het hoofd kreeg, ontwapend eu in arrest gebracht. De in structie in de zaak is reeds denzelfden avond door den rechter-commissaris ge opend. De Lombok-groep in het «Panop ticum" te Amsterdam is waarlyk mooi en indrukwekkend uitgevallen. Het bestuur van het Panopticum" deelt er over mede: Wy hadden ons ten doel gesteld, aan landgenoot en vreemdeling een der schoon ste episoden uit den Lombok-kryg aan schouwelijk voor te stellen. En welk tafereel kon voor den opper bevelhebber en zyne soldaten schooner en aangrypender zyn, dan dat, waar de ge vangen vorst met volgelingen, begeleid door den generaal majoor Segov, zyn teeke nen van waardigheid en wapenen moest overgeven Wat moet er in het hart van den op perbevelhebber zyn omgegaan, toen hy, met zyn staf voor de half verbrande poeri staande, zyn sous-chef zag aankomen, den vorst als gevangene met zich voerend? De bekende strenge uitdrukking in zyne oogen moet wel door de ontroering zach ter geworden zyn en wien zal het verwon deren, dat een fier glimlachje om zyn lip pen speelde. Maar ook hoe moet het den ouden ge vangen vorst te moede geweest zyn. De weemoedige blik, dien hy op dat oogenblik op de verwoeste poeri wierp, getuigde maar al te zeer, hoe hy de bittere gevolgen van zyn snood verraad betreurde. Deze episode nu hebben wy zoo getrouw mogelyk weergegeven. De by deze groep weergegeven personen zyn 1. Generaal Vetter met zyn staf, be staande uit:2 Luitenant-kolonel J. J. K. De moulin, chef van den staf3. De majoor van den generalen staf A. J. Hamer ster 4. De kapt. P. Wiersma, adjudant van den opperbevelhebber, staat in afwach tende houding voor de verwoeste poeri. 5. De resident Dannenborg eenigszins ter zijde. 6. Generaal M. Segov te paard is uit het Oosten juist aangekomen met den gevangen vorst. 7. Ratoe Agoeng Agoeng Gedeh Ngoerah Karan Assem, die in een draagstoel door de kettingjongens (veroordeelden) gedragen wordt, en den opperbevelhebber salueert. 8. Een der ryksgrooten Goesti Wajan Banjar Margkoe biedt in nederige houding op een kussen de wapenen van den vorst aan. 9. Een ander volgeling Goesti Wojang Tedoekh houdt den vorst een pajong boven het hoofd, om hem tegen den brandende zon nestralen te beschermen, terwyl 10. een derde Goesti G'deh Kompany, liet hoofd van den vorst steunt met een kussen. De generaal Segov wordt gevolgd door een troep soldaten, terwyl achter de eerst genoemde officieren ook een groep fuseliers opgesteld is. Onder deze laatsten merkt men op: 11. De fuselier Terpstra, die zich in Lombok zeer onderscheiden heeft, tweemaal gewond werd en in genot van pensioen den dienst veriaten heeft. Deze laatste was ook in natura aanwezig tijdens de onthulling en legde de groep uit. Vele inwoners van Clichy hebben in den laatsten tyd hondenvleesch gegeten voor schapenvleesch. Het schapenvleesch was er in den laatsten tyd verwonderlijk goedkoop, en telkens verdwenen er honden meest mooie en groote op een ge heimzinnige manier. Niemand wist, waar die dieren bleven, totdat men onlangs in een riool de koppen van byna al de ver dwenen honden vond. Het bleek nu, dat een bende dieven in den laatsten tyd hon den stal voor eenige vleeschverkoopers. Tien personen zyn reeds in hechtenis genomen. By een slager werd nog beslag gelegd op 25 kilogram hondenvleesch. Een verschrikkelijke ontdekking maak te een echtpaar te Leipzig na de terug komst van een uitstapje. Zy hadden hun kind van 17 weken toevertrouwd aan de hoede van een bejaarde vrouw en bemerkten by hun thoiskomst tot hun onbeschrijfe lijke ontsteltenis, dat het kind de tong was afgesneden. De vrouw verklaarde dat zij by ongeluk de tong had doorgesneden, toen zy met een mes beproefde een propje, dat het kind, naar zy geloofde, ingeslikt had, te verwyderen. Men vreest dat het kind niet in het leven zal kunnen behouden worden, daar de tongwortel op verschillende plaatsen sneden vertoond. De moord ep den abbé De Broglie. De Fransche bladen bevatten uitvoerige mededeelingen omtrent den moord op don abbé De Broglie. De moordenares, Maxenco Amelot, is oen gewozen modiste, zeer «kerksch" en 49 jaar oud. Zjj stond bekend als iemand van een zeer opgewonden aard. Reeds eenigen tyd verkeerde zij in de meening, dat er overal kwaad van haar werd gesproken en zjj be schuldigde zonder eenigen grond den abbé, dat hjj verschillende praatjes omtrent haar bad uitgestrooid, o.a. dat zjj van onwettige geboorte was. Toen haar slachtoffer haar dan ook in haar woning opzocht, nadat zy reeds een paar uur to voren in de kerk Des Carmes bjjna een scène had uitgelokt, eischte zjj dat do abbé eon stuk zou teekenen, waarin hjj ver klaarde die praatjes te herroepen. De abbé zeide haar eenvoudig, dat hjj natuurlijk van baar niets gezegd had en dat hy er niet aan dacht een dergeljjke verklaring te teekenen. Hierop trok mejoftrouw Amelot een revol ver, die zjj den vorigon dag gekocht had en loste vier schoten op den abbé. Het eerste schot doorboorde hem de rechterband. De abbé nam de vlucht, maar er volgden nog drio schoten, waarvan het laatste bom doodeljjk in den hals trof. De moordenares keek verder niet naar baar slachtoffer om, maar ging de handen wasschen, waarna zjj hare woning verliet en naar haar biechtvader ging, wien zjj mede deelde dat zij den abbé De Broglie gedood had. Deze geesteljjke wilde eerst haar verhaal niet gelooven, maar toen hjj sporen van bloed in haar haar en aan haar schoenen ontdekte, begon hjj te vreezen dat zjj de waarheid sprak. Hjj snelde naar een ander geesteljjke en deze begaf zich naar de wooing van don verslagene. Hij kwam daar geljjktjjdig aan met den commissaris van politie, die van do moordenares een briefje ontvangen bad, bo- vattende de volgendo korte mededeeling: «Be geef u naar no. 5, rue Notre-Dame des Champs, daar is een ljjk". Do geesteljjke on de commissaris vonden werk. '!jit liet ljjk van deo abbé uitgestrekt voor oen duur, die hjj in zjjn vlucht vergeefs had po-jen te openen. De moordenares had zich ondertnsschen zelf in banden der politie gesteld. Zij vertelde met do grootste koelbloedigheid de bjjzonder- heden van haar misdaad. Do vorslxgene was 61 jaar oud en een al gemeen geacht geesteljjke. Opstel van een klein meisje over jongens, «Jongens zyn mannen, die nog niet zoo groot geworden zyn als onze papa's, en meisjes zyn vrouwen, die eenmaal dames worden. Onze lieve Heer houdt meer van vrouwen dan van manneD, daarom zyn er meer vrouwen dan mannen. Jongens zyn rechte plaaggeesten. Alles vernielen zy, behalve zeep. Als ik mijn zin had, zou de helft jongens meisjes zijn, en de andere helft poppen. Myn papa is zeer net, zóo net, dat ik geloof, dat liy een klein meisje geweest moet zjjn, toen hy een kleine jongen was." Door de Nederlandsche Maatschappy van Brand-Verzekering te Tiel, is in 1894 aan brandschade uitbetaald de som van f 233,098.01*. Op initiatief van eenige onderwy- zers-drankbestrijdere werd Zaterdagavond j.L in «Tivoli' een openbare vergadering gehouden ter bespreking van het alcohol vraagstuk. Hoewel allen, die by 't onder- wys werkzaam zyn, waren uitgenoodigd en belangstellenden vryen toegang had den, was de vergadering zeer slecht be zocht. De heer Tb. W. van der Woude van Amsterdam, die als spreker optrad, begon zyne rede met de opmerking, dat de beweging tegen het gebruik van alco holische dranken in den laatsten tyd zich meer en meer mag verheugen in de alge- meene belangstelling, dat zy van aard was veranderd en het een gelukkig ver schijnsel kan genoemd worden, dat meer ontwikkelden zich tot atryders aangorden en de overtuiging trachten te vestigen, dat alcohol niet voedt, niet verwarmt, niet versterkt en de vermoeidheid niet vermin dert. Spreker toonde aan, dat niet-dxin- ken voor 't lichaam beter is, want alcohol verkort het leven, vermeerdert de kans van ziek worden en kweekt de erfelykheid aan. Een en ander werd door statische en door uitkomsten van onderzoekingen van doctoren bewezen. Ook wordt in groote mate het aantal misdaden door het alcohol-gebruik vermeerderd. Om deze te voorkomen moet er voor onthouding ge ijverd worden. Vervolgens behandelde spreker de vraag: Waarom moet de onder wijzer medewerken om het alcoholgebruik tegen te gaan? En 't antwoord luidde: Omdat het drankmisbruik het onderwys belemmert. De jeugd toch lydt onder 't alcoholisme het meest, en bemoeielykt het werk der onderwyzers. In huisgezinnen waar misbruik van sterken drank wordt gemaakt, heerscht geen orde, de kinderen maken zich schuldig aan schoolverzuim, de opvoeding wordt verwaarloosd, van sa menwerking tusschen huis en school kan geen sprake zyn. Daarom moet de onder wijzer het drankgebruik zooveel mogelyk tegengaan en zelf een voorbeeld zyn voor zyne leerlingen. Hy moet onthouder we zen en geen matig drinker, want alleen een onthouder kan met vollen nadruk de drinkgewoonten bestrydenhalfheid heeft nooit iets goeds tot stand gebracht De school kan in dit opzicht veel doen. Van school bonden, zooals in Engeland, van verplicht alcoholisch onderwys, zooals in België, verwacht spreker evenwel niet veel heil, want hy hecht weinig waarde aan beloften, door jonge kinderen gedaan en meent om goed onderwys over alcohol te kannen ge ven alle onderwyzers van het nut daarvan doordrongen moeten zyn. Opzettelyk on derwys over drankgebruik acht hy niet noodzakelyk, occasioneel kan er veel, zeer veel gedaan worden om juiste denkbeelden aan te brengen; byna geen leervak of het geeft aanleiding tot nuttige opmerkingen; het medegevoel kan by de kinderen opge wekt wordenzjj moeten den dronkaard, evenmin als andere ongelukkigen, langer met spot, maar met medelyden bejegenen. Ook kan de onderwyzer medewerken tot opheffing der rampzalige drinkgewoonten, door onthouding en geen matigheid aan te prijzen, en de jeugd in te prenten, dat de matigen de verleiders zyn der dronkaards. Ten slotte spoorde de heer v. d. Woude de onderwyzers aan zich by de Ned. On derwyzers Propaganda-club aan te sluiten, die reeds 12 afdeeliagen en 300 leden telt. Treedt de onderwyzer toe, hy zal ook zich zelf veel voordeel bezorgen, dan staat hy vaster tegenover de verleiding, draagt de achting weg zyner medeburgers, terwyl hy volstrekt niets behoeft te ont beren, want het gebruik van alcohol is geen noodzakelyke behoefte, integendeel door onthouding wordt zyn kans op een gelukkig leven vergroot. Van de gelegenheid tot debat maakten de heeren D. Mejjer en Filareki gebruik. De eerste sprak eenige waardeerende woor den over de wetenschappelijke behandeling van 't onderwerpde laatste vroeg, waarom alleen onderwyzers als leden van de Pro- pagandaclub konden toegelaten worden en andere personen buitengesloten werden. De inleider antwoordde, dat de club ten doel had de onderwyzera op de hoogte van het vraagstuk te brengen en het bespreken van de geschiktste leermethode voor de school der verschillende onderdeelen. Hierna sloot de heer P. Pietere op ge bruikelijke wijze deze byeenkomst, ieder, die met het streven van de club instemde, uitnoodigende zich by hem als lid aan te melden, waaraan eenigen voldeden, zoodat een aideeling kon opgericht worden, be staande uit 7 personen, waaronder 2 dames. Geboren LENA ALETTA MARGARETHA, Dochter van H. B. DE JONG, R. G. DE JONG—Folmkb. IJmuiden, 6 Mei 1895. Bevallen van een Zoon: S. v. AMESFOORT, P. v. AMESFOORT—Daooo. Helder, 14 Mei 1895.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1895 | | pagina 2