't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDDEP EN TEXEL. fio 2397. Woensdag Februari 1896 24ste Jaargang Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 63. ADonnement p. 8 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per poet 75 idem f 1.12 id. voor het Baitenland f 1.25, idem f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEBKHOUT ft Co., te Helder. Bumux SPOORSTRAAT Hl ZUIDSTRAAT, Advortentlön van 1 tot 5 regel.25 Cant. Blko regel meer5 Groote lettere worden naar plaateroimte berekend. Ad verten tiëri moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd rijn In het Handelsblad van Zondag jl. komt onder het opschrift „Van dag tot Dag" een be langrijk artikel voor over de Kon. Ncd. Ma rine dat, we hieronder laten volgen HIKI.IAlMi Een Hollander, die op een Engclsch jacht door de Middellandsche Zee stevent, en naar Konstantinopel koers zettend op handelsschip na handelsschip de Britsche vlag ziet wap- pcaen, en dan ten laatste bij de Jonische eilanden eenige minuten lang een zware macht van ijzeren zeekasteelen die diezelfde vlag voe ren, voorby stoomt, ondervindt een gevoel dat hem niet in elk opzicht tot eere is. Hij begeert liet goed zjjne naasten, als ware hy iemand uit Mashonalund tusschen de goudmijnen. Ilij wenscht voor zyn vaderland een naar even redigheid even krachtige oorlogsvloot als de Eerste Koloniale Mogendheid van Europa bezit. O! hoe tuurt hij over dek uit als in de verte een wimpel zwarte rook zich toont, of boven dat zwart niet het rood, wit en blauw van Hollands vlag in het zonlicht flonkeren zal, of niet de wimpel van een van Harer Majesteits schepen het Britsche jacht tot het salueeren van de beroemde oude vlag van Holland zal nopen. Maar zelden kon in de laatste jaren het voorrecht dit te aahschouwen een Hollander ten deel vallen, al kruiste hy ook zonder opont houd tusschen Gibraltar en den Gouden Hoorn. Maar het schijnt ons dat er betere tijden naderen voor ieder die het vaderland bemint, en dat een nieuwe geest Hollands vertegen woordiging bezielt. Ja, liet is alsof de oude liefde weer ontwaakt voor Nederland's marine. In een tijd die vol van oorlogen en moei lijkheden dreigt te worden, heeft de regeering blijk gegeven van een eenigszins dieper èn kloekmoediger staatkunde dan sinds lang bij ons in het land gevolgd was. Aan officieren en manschappen der vloot, die in Europa evenknieën maar geen meer deren hebben, /fcjjn ten laatste een paar sche pen O-der den voet gegeven, die de eer waar dig zyn nonnen van zeventiende-ecu wsclie vioofvöo"gdeta in letteren van goud te toonen. In de geschiedenis van alle voikën is èr vloed en ebbe. Moge thans de verfrisschende vloed aan het opkomen zyn! In Februari stoomen naar de Middelland sche Zee twee onzer nieuwe schepen, de Kortenaer en de Piet HeinMet uitzondering van Hr. Ms. Koningin Wilhelmina op reis naar O.-I., kwam er in geen tijden een schip der vloot in deze zee. Onze vlag werd daar sedert jaren niet waardig vertoond. Wel kruisten wy er omstreeks het jaar 1880 enkele malen met eene oefeningsdivisie van 3 schepen wel namen wy deel aan de Columbusfeesten te Genua en brachten wy cene koninklijke onderscheiding aan den Khedive, maar dit alles geschiedde met schepen van verouderde constructie. Geheel verschillend was het figuur dat wij in den tijd van het hout maakten, de wyze waarop wij in den tijd der fregatten met hulpstoomverraogen voor den dag kwamen. Toen mochten onze schepen zich meten met die der Engelsche en Fransche marine, wel niet in aantal maar schip tegen schip, en niet altyd viel die vergelijking ten nadeele uit van onze „Evertaen", onze Adolf Hertog van Nassau", onze „Admiraal van Waasenaer Sedert is veel veranderd. Het hout maakte plaats voor het ijzer, het ijzer voor het staal, en de zeilen voor den stoom. De bouwmeesters, ontslagen van de beperking, welke de tuigage in verband met eene goede vaart van het schip hen oplegde, ontwierpen steeds grooter en grooter schepen. Uit den wedstrijd der natiën op dat gebied werden de tegenwoordige kolos sen van 15.000 ton geboren. Nederland kon aan dien wedstrijd niet mededoen. De schepen waarmede het thans in de Middellandsche Zee verschynt, kannen zich dan ook niet inkraoht en grootte meten met die der groote zeemogendheden. Maar toch kan het met opgeheven hoofde de andere volken tegemoet treden, omdat zyne schepen, voor zoover onze financiën toelaten, aan de eischen des tyds en der verdediging van ons vaderland voldoen. Doordien we nu ten laatste een paar van zulke oorlogsschepen hebben, is ook de lands verdediging eene andere phase ingetreden. De schepen, die op waardige wyze onze vlag in de Middellandsche Zee gaan vertoonen, zijn zeewaardige schepen, die onder gunstige omstandigheden de zeegaten kunnen verlaten om eoue onze gaten blokkeerende vloot af breuk te doen, en die ons als bondgenooten waarde geven. Door te geringe zeewaardig heid van schepen worden deze in onze eigen zeegaten opgeslotenhet personeel wordt tot werkeloosheid gedwongen tot het den vy- and belieft een gevecht op reede of in de binnenwateren te zoekender bemanning wordt na de afmatting en ontzenuwing van het wachten een roemloozc dood bereid.... eu een bondgenoot, die zyne eigene havens niet durft verlaten, zal niet worden geteld, omdat hij de hem toegestoken hand niet kan vatten, over of dwars door de schepen van den ge- meenschappelyken vijand heen. Dat voor het personeel onzer murine deze schepen dus een groote, een heerlyke betec- kenis hebben, is duidelijk! Hunne krachten zullen in den stryd meer tot hun recht komen, en den prikkel van den mogelyken aanval gevoelende, zullen ze verdubbelen; in tyden van vrede zullen officieren en manschappen, zonder blos op de kaken wegens het diepe verval der vloot, in tegenwoordigheid van andere natiën kunnen verschijnen. Indien deze herleving den burger reeds zoo vroolijk stemt, zoo kan men zich voorstellen hoe de dag, waarop «Evertsen» en «Kortenaer" zee kiezen, voor het personeel der zeemacht een hoopvolle dag zal zijn. Het is de opening van eon nieuw tydperk, een tijdperk van her nieuwing en naar wij hopen van krachtigen bloei. Voor de een, die drie jaren -lang den eentonigen knstdienst op Atjeh verrichtte of, in andere deelen van den Indischen archipel kruisende, als een zeehermiet in eenzaamheid een zelden verkwikkelijke taak vervulde voor den anderen, die den zomer doorbracht met oefenen, oefenen en nog eens oefenen, staat voortaan eene reis naar de centra van het Europeeschc leven in het vooruitzicht. Voor den winterslaap, welken onze zeemacht sedert jaren inging, treedt thans in de pluats ontmoeting van schepen van andere natiën en de prikkel voor het personeel aan deze aan raking verbonden, om zich te onderscheiden door netheid van uiterlijk aanzien, correctheid in de uitvoering van manoeuvres met schip en sloepen, nauwgezetheid in de tenue, on berispelijk gedrag aan den wal. Maar nog iets anders heeft het personeel eener zeemacht noodig dan deze prikkel, nog iets meer dan deze afwisseling, wil het zyne diensten op de verschillende punten van den aardbol met liefde en toewijding verrichten. Het behoeft een nog krachtiger steun voor zijn optreden dan zelfs moderne schepen, hoe onmisbaar ook, geven. Het verlangt de over tuiging mede te dragen van de achting en den eerbied der natie, die de eer harer vlag aan hare zeemacht in het byzonder ter handhaving toevertrouwt. Ook de Nederlandsclie Marine heeft die behoefte, bezit dat recht! Kan zij de over tuiging koesteren, dat baar geschonken wordt wat zy verlangt? Slaan wij de beraadslagingen in de Tweede Kamer over de marine-begrooting over 1896 op. Aangenaam worden wij getroffen door den welwillenden grondtoon in de redevoe ringen der sprekers van verschillende partyen, mannen van gezag en van naam in en buiten do Kamer, die allen, zy het ook op verschil lende wijzen, hetzelfde willenverbetering van den toestand, waartoe het materieel der zee macht geleidelijk is vervallen. Scherp in tegenstelling met döZS-betuigingen van mannen van naam, was het gepraat van den heer Staalman, den buiten alle parSyen staanden afgevaardigde van Helder. Dwars tegen deze hartelyke gezindheid in was zyne beoordeeling van het personeel, zonder dat hy middelen tot verbetering aangaf, zonder andere staving zijner beweringen te geven als verwijzing naar enkele uitzonderingen. Yoor hen, die op de hoogte van de toe standen zijn en onze- marine kennen, hebben de woorden van dezen heer geen waarde. Maar voor de groote menigte, voor hen, die in den heer Staalman een afgevaardigde meenen te zien, die van nabij het personeel onzer zeemacht heeft leeren kennen, hebben zij eene bijzondere beteekenis, die dreigt gevaarlijk te worden, om dat daartegen uit de Volksvertegenwoordiging geen enkele stem is opgegaan. En toch is het duidelijk, dat dezelfde Vertegenwoordiging, die jaarlyks honderdduizenden bewilligt voor de vorming van goed personeel, niet mag dulden, dat in hare vergadering de eerbied van de minderen voor de meerderen wordt ondermijnd, dat op het gelieele personeel onzer nobele Koninklykc Marine een blaam wordt geworpen, die, als hij zonder protest blijft, aan de zeemacht de overtuiging ontneemt dat de natie haar eerbied en achting toedraagt. Daarom willen wy doen wat der Volks vertegenwoordiging, dunkt ons, tot plicht ware geweest en spreken wij ronduit de betich tingen van dat Kamerlid tegen. Wy ontkennen op grond van ervaring en na ernstig onderzoek de bewering dat vloe ken, schelden, zweren en godlasteren aan boord onzer sehepen inheemsch zyn en dat de min deren door de officieren op godtergende wijze worden voorgegaan. Wy noemen het een onwaardig bedryf eenige ergerlijke tooneclen aan den wal, vecht- en snypartijen op te noemen als regel in plaats van uitzondering, en er den schijn aan te geven alsof het eenige feiten uit vele gijn, We achten liet een schande, één op zich zelf staand feit aan te halen, als bewys dat vele jonge officieren voorgaan in ontuchtig leven. Welke stand of rang in do maatschappij kan, naar een enkel schurftig schaap beoordeeld, achting eischen? Wy protesteoren togen den blaam, op de orde en tncht in de kazernes geworpen, door ze kweekplaatsen van ongerechtigheid te noemen. Wy noemen de voorstelling een onwaar heid dat de minderen door hunne officieren niet als menschen behandeld worden. Wij spreken tevens volstrekt tegen, dat die minderen, tengevolge van ruwe en onmen- scbelijke bejegening onverschillig geworden, alleen een tehuis zoeken bij allerlei ontuchtige menschen. Wy halen de schouders op over het on zinnig argument dat 2259 gevallen van ziekte ook 2259 zieken voorstellen, met uitsluiting dus van recidiven en herhalingen. Tegen dit alles protesteeren wy, niet alleen omdat daarmede een smet wordt geworpen op het voor en door do Marine levende per soneel, maar ook omdat deze valsche voor stellingen, met het gezag van een bewoner onzer voornaamste marinehaven gegeven, ge ëxploiteerd door zoogenaamde volksleiders, ten gevolge hebben, dat ouders hunne zonen aan de zeemacht gaan onthouden. Wy achten ons verplicht de aandacht te vestigen op de schromelijke gevolgen daarvan voor den lande. En nu hebben wy ons hart gelucht over de opmerkingen van iemand, die door een dwaas toeval de Kamer binncngestruikeld is en wiens woorden van nnl en gcener waarde zyn voor hen die bevoegd zijn tot oordeelen. Alleen omdat ze op goedmoedige, onerva ren, lichtmisleide laudgenootcn invloed oefe nen, moeten wij protesteeren tegen zyn kwaad spreken over de Koninklykc Marine van ons vaderland. En nu ontstijgen wij het moeras en gaan we weer de hoogten op met ons oog gevestigd op de eer der vlag. Moge onze marine blijvend en aanhoudend versterkt worden. Daarginds in Zuid-Afrika is getoond hoe weerbaarheid, gewapende voorzichtigheid en fiere waakzaamheid een volk tot eere zyn. Indien de burgers der Republiek zich hadden laten overrompelen en niet gereed waren ge weest, voorwaar een schouderophalend mede lijden ware hun getoond door het gewapend Europa, waar nu hun kloeke rechtschapen heid en mannelijke moed geprezen worden. De samonleving der volken evenals die der maatschappij heeft mannen noodig, geen blood aards of onverschilligen, die altijd uitstellen, het gevaar niet onder de oogen willen zien, weigeren zich te oefenen en to harden. O, wilskracht, fierheid, styfhekkige onver zettelijkheid, die in Zuid-Afrika bloeit, staat iets van uw frissche groeikracht af aan het land achter de duinen, opdat de vrucht den boom verjonge NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Febr. 1890. Uit vertrouwbare bron werd ons meldiDg gedaan van de plannen, welke er bestaan om te Helder te geraken tot de oprichting eener Handelsreederjj ter uitoefening van de haring- en beugvis- scherjj op de Noordzee door middel van loggerschepen. Wy kunnen niet anders dan deze plannen ten zeerste toejuichen, als zynde in het grootste belang ouzer gemeente en hare inwoners. Letten wy op de gunstige resultaten, welke de plaatsen als Vlaardingen, Maas sluis, Schiedam, Scheveningen en Katwjjk. vanwaar deze visschery wordt uitgeoefend, in de laatste jaren hebben gehad, daarby de ligging dier plaatsen ten opzichte der Noordzee in aanmerking nemende, dan kan het niet anders ofden Helder-aset 8chooi?e naven KeT Nieuwediep", moet aan zulk een doel beantwoorden. Want zonder twijfel is het, dat geen baven. wat betreft hare ligging en ge schikt exploitatie-terrein met het Nieuwe- diep" geljjk te stellen is, en daardoor een niet onaanzienlijk voordeel boven de andere havens heeft. Die eventueel op te richten reederij zou hare werkzaamheden willen aanvangen met vier schepen in de vaart te brengen en de aan te brengen vangsten zoowel des zomers als des winters zelf verhandelen. Dit nu geeft reeds aan onze gemeente een deel van hare vroegere welvaart terug, (we doelen hier op de wintervaart) eu schept bovendien nieuw leven, want hoe velen zijn niet de voordeelen, aan zulk een zaak verbonden ja bijna ieder heeft er belang bij, doch in 't byzonder allerlei klassen van leveranciers. Want volgens de mededeelingen, ons gedaan, zyn de kosten van exploitatie per schip, gedurende den tyd van ui! oefening der haringvis- scherjj een tydperk van 6 maanden 11 a f12000 en gedurende de uitoefening der haring- en beugvisscherjj een tyd perk van 12 maanden f 19000, waarvan bijna alles in de gemeente bljjft. Voorwaar geen kleine sommen, hetwelk over 4 sche pen- een kolossaal kapit aal voor exploitatie moet mbken. Om 4 zulke schepen uit te rusten, heeft men het geheele jaar door een equipage noodig van 60 zeelieden, wien een vaste gage gegarandeerd wordt, terwyi er voor de overige werkzaamheden, aan een dergelijke onderneming verbonden, nog wel aan een 25-tal personen werk kan worden verschaft. totstandkoming komt aan het hoofd der onderneming een directeur te staan, zynde hy die voor deze oprich ting het initiatief wil nemen eu van wien gezegd kan worden, dat hij zeer goed met dezen tak van Neêrlands n ij verheid bekend is en er zich na een jarenlangen omgang meer dan goed mee heeft vertrouwd ge maakt. Deze heer wil daarom zyn reedery, die in een der vorengenoemde plaatsen ge vestigd is, verplaatsen, mits hem medewer king kan toegezegd worden. Hy bad daartoe het oog geslageu op een inrichting aan het bassin gelegen, en die hem uitmuntend ge schikt voorkwam, terwjjl hem van de zijde der Holl. IJzeren Spoorw. My. gaarne billjjke concessiën worden toegestaan. Vol gens ons kou dan ook geen beter plaats voor zulk een doel gevonden worden ten eerste wat betreft de gunstige ligging der gebouwen, en ten tweede de middelen vau vervoer. Aan den eenen kant een diep water met fliuke ligplaats voor al wat met zulk een zaak in connectie komt, zooals de log gerschepen, booten en beurtschepen, aan den anderen kant een spoorweg voor den af- en aanvoer per spoor, terwyi bet geheel aan drie zijden door een flink open terrein is omgeven. Verder merken we nog op, dat van de thans bestaande haringvloot 552 schepen in de provincie Zuid-Holland en maar 5 in Noord-Holland thuisbehooren. Geen klein verschil, hetwelk natuurlijk ook zichtbaar is als men nagaat hoe Noord-Hollind in de opbrengst der aangebrachte haring over 1895 8lecbts deelt voor f 60.000 en Zuid- Holland voor bet aanzienlijke bedrag van f6.015.000 (dus ruim zes millioen gulden). Om nu tot een oprichting te geraken, spreekt het vanzelre dat daartoe een flink kapitaal noodig i'b, waarvan reeds een groot deel gestort wordt door den reeder, welke hiertoe den eersten steen wil leggen. Nog is het uiogelyk om dit jaar reeds ten tijde dat de schepen der Zuidelijke havens ter haringvangst uitzeilen, nagenoeg voor die soort visschery klaarte zyn, mits genoemden reeder krachtigen steun wordt geschonken, daar het thans volgens hem ook een zeer giede en gunstige tyd is om aan enkele schepen te komen, want de Engelsche trawl- kolters, die bijna allen vanwege de reede- rjjen door stoomschepen worden vervangen, zijn tegen billyke prjjzen te koop en leenen zich zeer goed om tot haringloggers te worden ingericht, getuige de resultaten vau vele reederyen te Maassluis, Scheve ningen en Katwijk. Wij re8umeeren dan ook, dat zulk een zaak een schoone winstgevende zaak kon zyn, vooral ivaar een plaats als den Helder met zyne prachtige en practische havens er" zich zoo uitstekend toe leent en herhalen dan ook niet anders te kunnen dan deze plannen ten zeerste aan te moedigen. Steunt daarom gy allen, die steunen kunt, dien reeder in zyne plannen, want het is iu het waarachtig belang onzer gemeente, een belang van te veel gewicht om het zoo maar onopgemerkt voorbjj te gaan. Er moet in onze gemeente, vooral voor hare visschery, wat gedaan worden, en dus gij die door kapitaal in staat gesteld zyt zoo dikwjjls uwe Amerikaansche sporen of Russische obligatiëu met de schaar in aanraking te brengen, denkt gjj daar eens aan het groote voordeel, dat kan zitten in een dergelyke onderneming en helpt die worden. Zaterdagavond hield Helders Gemengd Koor een gezellige bijeenkomst in Tivoli. De opkomst der bezoekers was vry talrijk. De dixejltiK'-hsd ÏÖ9T eejl, ajwis- Sèiënd programma, dat zeer in den smaak der toehoorders viel. De beide nummers »Abendlied" en Edelweiss" werden onder directie van den hr. Pieters zeer goed ge zongen en de komische voordrachten op muzikaal gebied vielen algemeen in den smaak. Een paar goed opgevoerde blyspelen verhoogden 't genoegen van deu avond. Uit de in dit blad voorkomende annonce, waarop we volgaarne de aandacht vestigen, vernemen we dat H. G. K." morgenavond de uitvoering zal herhalen, en welden bate van Liefdadigheid naar Vermogen," waarbij de heer L. A. Schouten, onderkapelmees ter, benevens eenige beeren musici van 't Stafmuziekkorps der K. N. Marine hunne belanglooze medewerking zullen verleenen. In 't vertrouwen dat deze medewerking 't muzikale gedeelte niet weiuig zal opluis teren, kunnen we een bezoek op dien avond gerust aanbevelen. Den bezoekers wacht een avond van genot en daarby wordt tevens een nattig werkende instelling gesteund. Callantsoog. De geruchtmakende zaak betreffende het jachtrecht in de duinen bjj Callautsoog schjjnt te zullen worden geschikt. Althans de Minister van financiën deelt mede, dat de familie Prévinaire, die wegens inbreuk op hare rechteu vauwege het doineinbe- stuur, medewerking had geweigerd voor de versterking der zeeweringen, gevolg heeft gegeven aan den wenk des Ministers en een gemachtigde benoemd om »over een schikking in bespreking te treden." Gebrniken op Texel. Men schryft van het eiland Texel Een geliefkoosd gebruik by de Texelsche jongens is «uut schuinen gaan," d i. luis tervinkje spelen op die plaatsen, waar een »theetje" of een partijtje gegeven wordt. Dikwijls wordt daarbij ook geaasd op den ketel met chocolade, die voor de gasten bereid wordt. Kan deze bemachtigd worden, dan verbergt men zich daarmede, om den inhoud te veroberen en den ketel daarna op de eene of audere geheimzinnige wyze weder ter plaatse te bezorgen waar hy behoort. Somtyds weten de jongens op niet on aardige wyze hun doel te bereiken. B. v.Twee knapen melden zich aan met de vraag of zy eventjes der piep mag- gen opsteken," wat gereedelyk wordt toe gestaan. Met deze twee gaat nog stilletjes een derde naar binnen, die zich op een donker plaatsje in keukea of achterhuis verbergt, om, als de «piepopstekers" in het woonvertrek verbljjf houden, zich hei melijk met de chocolade te verwjjderen. In zoo'u geval rekken de bezoekers hunne visite niet al te lang. Wordt de huisdeur bijgeval dicht ge houden en geen toegang verleend aan de rooklust'ge jongelieden, dan zoekt men door andere middelen dat doel te bereiken. Een paar hunner b.v. doen voor het huis, waarin het partjjtje plaats heeft, alsof zy hevigen twist hebben, waardoor de bewoners en de gasten weldra buiten de deur zyn, om te zien wat er gaande is. Van dit oogen blik wordt door een paar andere knapen ge bruik gemaakt om even binneu te wippen, ten einde met het begeerde de achterdeur weder uit te snappen. Aan den twist is in- tussc'uen een einde gekomen en de twist zoekers begeven zich als broeders naar de vooraf afgesproken plaats. Deze voorbeelden zouden nog met vele vermeerderd kunnen worden. In vroegere jaren werden dergelijke lief hebberijen veel meer uitgehaald dan thans en dan ontaardden ze ook wel in baldadig heid of in diefstal, 't Is zelfs wel gebeurd, dat mannen met aalgers of elgers gewapend, by de boeren rond gingen om door de kel derluiken worst als anderzins te kapen. Zeer natuurlyk worden dergelijke zaakjes door de dienaars van den heiligen Herman dad niet als grapjes beschouwd, maar wel degelyk als diefstal aangemerkt. «Schumers" bebooren dus zeer omzichtig te werk te gaan. »Tel." Te Haarlem is Donderdagavond, om streeks) 9 uar, eene geweldige gasontplof fing omstaan op eene bovenkamer van per ceel No. 7 op de Botermarkt, waarin eene kappersaöaire wordt uitgeoefend. De zaak was juist dien dag overgedragen, waarbjj de vorige bewoner alle gasornamenten had medegenomen, zoo ook een van de boven- voorkamer. Vermoedelijk heeft hy verzuimd de kraan af te sluiten. Toen de nieuwe bewoner met licht boven kwam, volgde terstond de ontploffing alle ramen, benevens het plafond, zyn vernield, echter zonder brand te veroorzaken en zon der dat iemand gekwetst werd. Uok bij de buren zyn de ruiten gesprongen. Gelukkige sociëteitsleden. Veertien leden der op Texel bestaande sociëteit «Gezellig Samenzyu" hadden dezer dagen het onverwacht genoegen f 8500 te kunnen deelen. In gemeenschap speelden zy eenige nummertjes in de Ned. Staatslo terij, en nu viel op het nummer, waarvan ZÜ Yio hadden, de 100.000. De meesten der veertien kunnen hun deel, groot f 600, best gebruiken. Naar men verneemt, bestaat bet plan de functie van ontvanger by het loodswezen in het 3e district te Amsterdam op te dra gen lAn L" adjunct- commissaris te benoemen. dat op bet vertoonde nummer de gouden zuil zou vallen. Vol goede verwachtingen toog de man naar hnis, doch werd bitter teleurgesteld, toen de uitslag bewees, dat op zyn nummer zelfs geen enkel prijsje was gevallen. Falb voorspelt tot 4 Februari tamelyk warm en droog weer. Over het geheel zal, volgens hem, de heele maand het weer betrekkeljjk zacht zyn. Een liefdes drama. Op den Vleutschenweg te Utrecht kreeg Woensdagavond eeue ruim 18-jarige dienst bode twist met haar vrjjer, omtrent wien xjj vernomen had dat hy te Amsterdam, waar jj sedert eenigen tyd werkzaam is, verkee ring had aangeknoopt met een ander meisje. Deze beschuldiging heette echter valsch eu blykbaar door iemand verzonnen, die een goed oogje op haar had en van zyne afwezigheid dacht te profiteeren. Jam mer echter dat hy zich aan dergelyke praatjes r.iet stoorde maar bewijzen ver langde. Wellicht zou de jongeling, aldus redeneerende, er in geslaagd zyu zyn meisje van zyn onschuld te overtuigen, indien niet, als een donderslag by een onbewolk te lucht, haar zuster op eens ware ver schenen en den ontrouwen minnaar een brief van het bedrogen meisje onder den neus had gehouden, waarin alles vermeld stond, zoodat verder ontkennen niet meer baatte. Zonder een woord te spreken, had het meisje zyne bekentenis aangehoord, tot dat zy op eens van hem en haar zuster wegliep en iu de wetering sprong. Geluk kig was er spoedig hulp oy de hand en bevond zy zich weldra weder op vasten bodem; doch met de liefde was het, niet tegenstaande haar vrjjer haar terstond vu nagesprongen, voor goed uit. Hoesten in de kerk Niets hinderljjker voor den prediker en niets dat meer onstichtend werkt in de kerk dan het veelvuldige hoesten. En toch, er bestaat zulk een eenvoudig en uitstel""- middel tegen deu gewonen hoest del isniet willen hoesten. Probeer bet eens, tien tegen één dat ge er baat by vindt. Zoodra men den hoestprikkel voelt op komen, hale men lang2aam, heel diep en <trifir~-!ii'P buik-adem en Men schrjjft aan de »N. R. Ct": Een Nederlander is op het denkbeeld gekomen om de stoomfloiten der stoom schepen zoodanig in te richten, dat deze 4 of 5 verschillende tonen geven, en om voor de verschillende toonreeksen die daar by kunnen worden samengesteld een code vast te stellen, die voor elke reeks aan geeft wat daarmede wordt bedoeld. By het varen in mistig weder, wanneer de stoomschepen ook thans bjjoa onafge broken de stoomfluit, doeu booren op zee, kan dan, met gebruikmaking van een inter nationaal aangenomen code, b.v. worden aaogege,™ in -relfee richting 't schip Bijjkoll, d„„ d„ N,d„,.nd«h. vaart, iets, wat alleen afgaande op t geluid smacht cn koopvaardijvloot op 1 Jan. deu. der gewone stoomfluit, door de gewyzigde voortplanting van 't geluid onbetrouwbaar schjjnt. zaam weer uit. E 'i lucht heeft een merkwaardig rzachtenden invloed op de ontstoken deelen. Zelfs een hoestbui, die ons onder 't praten of lachen overvalt, kan nog door een tydige diepe ademhaling worden bekort. De slym komt daarby vanzelf voor de keel en kan door een kalme, willekeurige beweging worden verwijderd. Dit middel bederft den eetlust niet, zooala drankjes en likkepotjes en kost niet. dan wat oplettendheid en wilskracht. Marine en Leger. De afstand waarop het geluid dezer speciaal daartoe ingerichte stoomfluiten draagt, is byzonder grootvolgens den uitvinder, zouden de verschillende tonen op 20 mjjl afstands bij stil weder en Kalme zee nog duideljjk zyn waar te nomen. Behalve ten gebruike by mist, is de code ook in te richten om to worden gebezigd voor vlootmanoeuvres, ter vervanging van htt op grootere afstanden minder betrouw baar systeem van seinvlaggen. De fluiten zyn, behalve door stoom, ook geschikt om door luchtdruk geluid voort te brengen, en kunnen dan met vrucht by legerma- noeuvres worden gebruikt. By proeven, Don derdag overdag genomen op het terrein achter het Rijksmuseum te Amsterdam, bleken de verschillende tonen zeer duideljjk gehoord te zyn aan de Haarlemmerpoort, dus over de huizen heen het rumoer der hoofdstad overstemmende. Naar men zegt heeft de uitvinder zich verzekerd van den bystand van den heer Selten, directeur der Belten's gasgloeilicbt- maatschappy te Amsterdam, eu is, door tusscheokomst van eeu patentbureau te Brussel, in de voornaamste staten reeds pateut op de uitvinding aangevraagd, als mede eene audiëntie bjj den.keizer vau Duitscbland, ter demonstratie der uitvin- diug. De heer Selten moet zich thans naar Berljja hebben begeven, om een consortium te vormen ter exploitatie van de uitvinding. Sedert eenige dagen wordt te Amster dam vermist de brievenbesteller M. Nog des ochtends had hjj aan de Houthaven besteld, en men vond daar zyne tasoh op den kant liggen. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Een inwoner van Opsterland onder vond bjj de gehouden verloting van wege de tentoonstelling voor Hótel en Reiswezen een groote teleurstelling. Indertyl had hy zich een lot aangeschaft voor die verloting. Vooraf wenschte bjj gaarne ingelicht te worden omtrent hetgeen op het lot zou val len. Daarom begaf hy zich naar eene kaartlegster te Nieuwebrug, en liet zich de kaart leggen. De uitslag daarvan was, jaurs, bestaat onze oorlogsmarino indoNeder- landsche wateren uit do volgonde bodem. 7 pantserschepen, 4 pan»-- rdekschepen, 18.. monitors, en 5 rivier».»>?en en al» ongepantsord uit 6 trö|pt -n;"T korvetten, 2 schoener», 1 radergofiïp, J kanonneorbooten, 17 vischtorpedobooten e: uit 83 echopen en vaartuigen voor bijzondere lionston. De Indische militaire marine bestaat uit 1 pantser^-hip, 1 pantserdekkorvet, 6 flottielje vaartuigoD, 3 raderschepen, 1 ipartorpedoboot, 2 wachtschepen, 3 opnemiugsvaartuigen en 2 stoomjachten. De koopvaardijvloot bestond in don aanvang dos jaars uit 563 schepen metende 407,025 tonnen. Het nionwe geweer zal in dit jaar zoover gereed komen, dat do infanterie or mede ui bowapend worden. Bljjkons bjj hot departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. korvet f Alkmaar," onder bevel van den kapt.-luit. t. z. A. W. F. C. van Woerden, in den voormiddag van 31 Jan. j.1. van Athene vortrokken, met be stemming uaur Smyrna. (»Sf.-Ct.") Naar mon verneemt, heeft de kapt. der inf. O.-I. leger F, W. H. Tuinenbnrg, ridder M. W. O., zich ter beschikking gesteld van het ministerie van koloniën om weer naar ladië terug to gaan. Zooals men zich herinneren cal, is hy de officier die bü do vorovering van Tjakra Negara door hut springen van een kruitmagazijn, met brandwonden overdekt, ia oen vyver word geworpon. WegenH langdurigen dienst had h\j een éénjarig verlof naar Europa gekregon. Bij koninklijk besloit zyn do werfkosten bjj hot korps mariniers voor enkele verbintenissen gewjjzigd, o. a. personen boven de 18, doch benodon de 84 jareD, die zich voor 6 jaren by het korps als vrijwilliger verbindon, ont vangen f 170 handgeld. Persenon boven de 34, doch beneden de 40 jaren, ontvangen bjj oen vorbintonis voor 6 jaron '/e het be drag van f 170 voor ieder jaar dat tot het vol- brongen van het 40e jaar nog vcrloopen moet. De aanbrengpremie is in beide gevallon f 20. Do lo luit. J. F. Sohümle, van don staf dor genie te Haarlem, wordt tot Augustus naar den Helder geplaatst. Aan do eloctrische geleiding aan boord van het pantsorschip „Piet Hein" is een defect ontstaan, waardoor de voorgenomen reis van do beide schepen eonigo dagen zal worden vertraagd. De officier-machinist |le kl. J. J. Jongkees wordt met 6 Febr. a.s.' geplaatst in de directie der marino te Hellevoetslou.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1896 | | pagina 1