't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXE1 EeiislaatÉjÉezie. 3 o 2406 Zaterdag 7 Maart 1886 I 24ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 63. t. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 51 AUomiement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagebl. 80 Ct. id". franco per post 75 idem fl.12 id. voor het Baitenland f 1.25,idem f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEEKHOUT Co., te Helder. Bursiux SPOORSTRAAT m ZUIDSTBAAT AdvertenUSn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureau* óevorffd «in KALENDER DER WEEK. MAART, (L «r.teroaand, 31 dagen). Opkomst dor Zon 6 u. 32 m. Ondorg. 5 u. 51 m. /ondag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 Nieuwe MaaD. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Maart 1896. Naar aanleiding der in dit blad voor komende annonce vestigen we de aandacht onzer lezers op de zanguitvoering, heden avond in Tivoli te geven door Gothov Gruneke's 8 Weenerinnen. Afgaande op hetgeen de couranten ver melden van 't optreden van dit gezelschap, kunnen we een genotvollen muzikalen avond verwachtenwe twjjfelen dan ook niet aan de opkomst van 't publiek. Den 28sten Februari 1.1. had in Tivoli de jaarlijk-che algemeene vergadering der Vereeniging tot S. en I. van Bewaarscholen plaats. De vergadering werd door Blechts weinigen bezocht. Uit het verslag van dbn penningmeester bleek, dat de financieele toestand der ver eeniging niet ongunstig is. Het grootst aantal kinderen, dat de school in 1895 be zocht, was 338. Met lof werd gewaagd van de uitmuntende diensten, door Dames-regentessen aan de schoof bewezen en van de groote toewij ding van het personeel, onder leiding van Mej. Metzelaar. Het overleden lid der Commissie van Beheer, de heer P. Uurbanus, werd in warme bewoordingen hulde gebracht over al het geen hjj in het Belang der Vereeniging sinds jaren verricht had. Algemeen werd ten slotte de wensch geuit, dat ook het westelijk deel der ge- meente in het bezit mocht geraken van een voorbereidend onderwijs, even degelijk en paedagogisch als dat aan de school op de Vischmarkt. Moge die wensch spoedig in vervulling komen Onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. D. Kuiper Jbz., beambte by de Z. A. S: M., Boksburg, (Transvaal), is benoemd tót lste chef by het goederen-vervoer te Johannesburg. Woensdagavond vergaderde de Bond >Insulinde," vereeniging van gepensioneerde en gegageerde onderofficieren en minderen van land- en zeemacht en koloniën, ter oprichting van een wedawenfonda, in »'t Centrum. Na een kort inleidend woord deelde de hr.. CV' J. Moen, voorzitter van 't voorloopig bestuur, mede dat 't doel van dezen avond was een definitief bestuur te benoemen. Gekozen werden de hh. C. J. Moen- presi dent; B. A. Stiaug, vice-'presidentH. J. Thesing, secretarisP. F. Janzen, penning meester M. Oberg, commissaris. 't Ledental dat de vorige vergadering 64 bedroeg, is sedert geklommen tot 80. Na 't betalen der contributie werd de vergadering gesloten, «met een woord van dank aan allen, die opgekomen waren. De Tweede Kamer heeft Dinsdag met 49 tegen 47 stemmen aangenomen het amendement van de heeren Vermeulen en Kolkman, om de nieuwe wet op de personeele belasting pas in werking te doen treden op een door de wet nader te bepalen dag. De eindstemming over het geheele wetsontwerp is uitgesteld tot heden Vrijdag. Politie op do visscherij in de Noordzee. Van begin dezer maand tot einde Juli zal het politietoezicht op de visschery in de Noordzee worden uitgeoefend door Harer Majesteits schoeners «Zeehond", «Dolfijn" en «Argus". Harer Majesteits «Zeehond" zal meer bepaald worden aangewezen voor het toe zicht bij de diepzeevisscherjj, de «Dolfijn" voor het terrein tusschen de monden van de Eems en het Eyerlandsche gat, de «Argus" voor de kuststreek tusschen het Eijerlandsche gat en den Hoek van Holland. Tegen 1 Jnli zal een nadere regeling worden getroffen. Evenals ten vorigen jare zyn aan de opzichters der kustlichten instructiën ver schaft omtrent het toezien op de aanwe zigheid van vreemde visschers in of nabij de territoriale wateren en omtrent telegra- phische mededeeling daarvan aan de be trokken autoriteiten. (St.-Ct.) Heeft luitenant Clockener Brouseon het genoegen te zien dat zyn liederen bundel «Voor Janmaat en Soldaat" niet zonder vrucht is gebleven, te Bergen-op- Zoom heeft men een practischen weg iugeslagen om onze militairen tot zingen te brengen. De vorige week had een zangwedstryd plaats voor de 3 te Bergen-op Zoom in garnizoen liggende bataljons infanterie. Er werden gezongenhet Volkslied, oud en nieuw Wilhelmus, benevens een lied naar keuze. De jury bestond uit de heeren jhr. Ortt, luitenant der veldartillerie, en Bouwman, kapelmeester. De 3 bataljons behaalden een gelyk aantal punten, zoodat de pryzen gelykelyk werden verdeeld. Kolonel Hingman had woorden van lof voor de vorderingen, welke de korporaals "en soldaten in den zang hadden gemaakt. Onze correspondent te Batavia seint ons Er is een fanatieke samenzwering ont dekt te Trogong by Garoet. De hoofden van het komplot zyn te Randocng gc vangen genomen. (De in het telegram genoemde plaatsen liggen in de residentie Preanger-regent- scbappen op Java. (N. Rott. Ct.) Te Arnhem heeft eeu heer met zyn vrouw drie maanden in een der eerste hotels gelogeerd en een rekening van f 800 gemaakt, om daarna spoorloos te ver dwenen. De koffers van het echtpaar bleken eenige leege cognacflesBchen te bevatten. Behalven de hotelhouder, komt nog een overste f 100 aan het echtpaar te kort. Een aanranding in een rijtuig. Een heer nam Dinsdagnacht om 2 uur op den Dam te Amsterdam een aapje om daarmede naar den Haarlemmerdijk te rjj- den. De koetsier scheen niet vry van ster ken drank te zyn. Hy is althans niet naar het opgegeven adres gereden, maar naar den Spaarndammerdyk, waar hij voor een hui» sin stona. Flotseling werd het po: tier geopend en de heer door eenige onbekende kerels uit het rijtuig gesleurd eu beroofd van eene portefeuille, inhoudende f 100 aan bankpapier en van eene portemonnaie met f 15, alsmede van zyn gouden horloge met ketting. De aanranders hebben den bestolene toen vrygelaten, het rytuig was inmiddels weggereden. De heer spoedde zich naar het politiebureau aau de Haarlemmerpoort om daar aangifte van de aanranding te doen. Gelukkig wist hy daar mede te deer len, dat een der hoornen van het rytuig onbeschilderd was, zoodat het niet moeilyk viel den koetsier op te sporen, die gevolgd door eene groote menigte, Woensdagmor- gen naar denzelfden politiepost gebracht FEUILLETON. Bewerkt door AMO. 6) Als hy 'b morgens een hevigen twist met zyn vrouw had, waardoor zy den gebeelen dag droevig gestemd was, dan dringt zich on willekeurig de vraag op, of Sieveking misschien zelf de moordenaar van zyn vrouw kan zyn." Die vraag heb ik myzelven ook voorge- logd, maar op grond van myn informatiën moen ik, dat hot antwoord hierop ontkennend moet zyD. Een enkel our uitgezonderd, weet ik van den geheelon dag nauwkeurig waar mynhoer Sievoking zich heeft opgehouden ik twjjfel er niet aan, of hy was op het oogen- blik van den moord byna een uur gaans ver wijderd van de plek, waar zyn vrouw werd gedood." «Was dit huwelyk over het geheel genomen gelukkig of niet Misschien weet ge daar wel iets vau uit eigen ervaring?" Voor haar huwelyk heb ik movrouw Sie- veking wel gekend, later niet. Wat ik uit de praatjes der dienstboden vernam, geeft mjj geen recht om daarop een Btellig antwoord te geven. Het zal den rechter van instructio wol- licht gemakkelijker vallen door ernstig onder zoek op dit punt licht to versproidon." ;>Dit is dus alles? En in welke richting doukt ge uw onderzoek voort te zetten «Jk wil my eerst overtuigen, of onder de tooneelspelers van den schouwburg iemand is, die gewoonlyk een lange gryzo jas en oen slappen hoed draagt. Ik moet zelf erkennen, dat het een wonder zou zyn, als ik langs dien weg den moordenaar ontdekte, maar dit denk beeld wil my niet loslaten, ik moet my op do een of anderen manier daarvan bevrijden. «Dat begryp ik en ik wil u daarin volstrekt niet hinderen, ofschoon ik eerlijk moot be kennen, dat ik er geen goede verwachtingen van heb. Is aan de ondergeschikte beambten reeds medegedeeld, hoe de vermoedelijke dader gekleed was «Welzeker, mynheerIk heb er ook voor gezorgd, dat de dagbladen een korte mede deeling ontvingen. Misschien geeft dit aan leiding, dat nog andoro getuigen komen op dagen, die den man in zyn lange gryze jas tijdens zyn vlocht gezien en hem wat scherper in het oog gevat hebben." Het gesprek scheen afgt-loopeD, maar toen Norman wilde boongaau, hield de commissaris hem nog oven terug. «Ik bon u eigenlijk noe een kleine genoeg doening schuldig," zoido hy vrioude'yb, «want als ik gisterenavond goweten had, dat tusschen u en den heer Sievoking reeds lang een in- nige vijandschap bestaat, zou ik u zoker niet hebben opgedragen om mot hom langs amb- teljjken weg in aanraking te komen." Bij deze woorden van zijn chef verried Norman'a gelaat een eigenaardige droevige aandoening; eon oogoublik werd zijn gelaat donkerrood. «U weet dus om welko reden «Do reden, waarom ge als officier uw ont slag hebt genomenja, die weet ik I" Go waart door den heer Sieveking open lijk beleedigd en ge woigordet daarvoor ge noogdoening te vragen op de gebruikeljjko wyze, ofschoon nw tegenstander als luitenant van de reserve met do wapens in do hand kon optreden en ofschoon de raad van eer een werd. De koetsier heeft een gevangenis straf van 5 jaar achter den rug. Het is te hopen, dat nu men den koetsier heeft, men ook de kerels, die in het complot be trokken zyn( zal weten te ontdekken. Gesnapt. Wolff, de gevangene, die de vorige week uit het Huis van Bewaring aan -de Wete ringschans te Amsterdam wist te ontsnap pen, is Dinsdagnacht door den inspecteur van politie Van der Schrieck in de woning zyner familie in de St. Annastraat gevat en weder in verzekerde bewaring gesteld. Aan den minister van waterstaat is aangeboden een nieuw project voor eene haven by de Oost kaap op Texel van de hand des heeren J. P. Visser, waterbouw kundige te 's-Gravenhage. Dit ontwerp heeft een eindcijfer van f 125000, alzoo een halve ton lager dan dat, hetwelk aan het ministerie berustte. De minister heeft thans aan een depu tatie, bestaande uit de heeren C. Mosel, van Texel, A. P. Staalman en J. P. Vis ser, voornoemd, te kennen gegeven, dat de zaak zijne sympathie heeft en op krach tige medewerking zynerzyds gerekend kan worden. Ook de commissaris van Noord-Holland heeft zijne medewerking toegezegd. De gemeente Texel geeft f 10.000, de bevolking van het dorp Oosterend f 5000. 'tls te wenschen dat liet lukt. Onlangs maakten wij melding van een nieuw soort vau licht, dat de directeur der gasfabriek te Noordwyk moet uitgevonden hebben. Thans meldt men ons nader, dat de Haailemsche Handelsvereniging" voor nemens is met dit nieuwe stelsel het Bron- gebouw te voorzien, voorloopig by wyze van proefneming. Indien het aan de verwachting voldoet, dan zullen vele neringdoenden met deze branders hun winkels verlichtenhet nieuwe licht moet namelyk de' bestaande soorten driemaal in sterkte overtreffen en de hólfir van de kosten van het branden besparen. (>N. ws.") Krijgsraad. By vonnis van den krjjgsraad in het 2e militaire arrondissement, standplaats 's Hertogenbosch, is de le luitenant by het 2de regiment huzaren J. J. v. Q. schuldig verklaard aan schaking eener minderjarige vrouw, en te dier zake ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De krygsraad in het 3e militaire arron dissement, standplaats Arnhem, verklaarde den kapitein-kwartiermeester by het le reg. vesting-artillerie, N. H. M. van A., schuldig aan ontrouw en falsiteit in eene militaire administratie en bewind van pen ningen, en veroordeelde hem, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, tot eene militaire detentie voor den tjjd van één jaar, met toerekening der pre ventieve hechtenis, van af 3 Augustus 1895. Van beide bovengenoemde uitspraken is de advocaat-fiscaal voor Hr. Ms. zee- en landmacht in hooger beroep gekomen by het Hoog Militair Gerechtshof. Aan boord van Hr. Ms. instructiekor vet «Nautilus" te Hellevoetsluis is uitge reikt de zilveren medaille voor 24-jarigen Ïetrouwen dienst aan den matroos le kl. A. Stroeve. Muntbiljetten. Het kon. besluit dat in de «Staatscou rant" van Donderdag is afgekondigd, zal zeker velen genoegen doen. Krachtens dat besluit zullen worden ingetrokken 20,000 muntbiljetten van f 50, en voor een ge lijke waarde, dat is voor 1 millioen gul- den, vervangen door muntjes van f 10, ten getale das vau honderd duizend stnks. In plaats van de muntbiljetten van f 50, wel ke in 1885 zyn ingevoerd maar niet veel in gebruik zyn, ook omdat zy te weinig verschillen van de andere, zullen dus een grooter aantal van f 10 in omloop komen, waaraan inderdaad behoefte bestaat. Er zullen dan nog 80,000 stuks van f 50 elk blyven bestaan, naast 1,100,000 van f 10. Zooals men weet, zyn de muntbil jetten wettig betaalmiddel en moeten zij dus, evenals geinant geld, door ieder by betalingen worden aangenomen. Zy zyn echter steeds op vertoon inwisselbaar tegen gemunt geld bij de Nederlandsche Bank. Tot wa.rborg dienen inschrijvingen in de Grootboeken, en wel ruim d'/j millioen 3 pCt. en f 18,788,000 2*/^ pOt. schuld, welker waarde thans het nominaal bedrag der muntbiljetten (15 millioen) met ruim 6'/j millioen overtreft. De feestcommissie van de dezen zomer te houden 17de openbare uitvoering van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond te Groningen bestaat uit de volgende heeren Mr. M. S. Modderman, burgemeester van Groningen; Jhr. Mr. YV. C. A. Alberda van Ekenstein, lid van de Eerste Kamer der S. G., en Districts-schoolopzienerJhr. F. L. A, van der Goes, commandant van het garnizoen G. Wouters Jr., wethouder van onderwijs; Dr. Cn. H. Ali Cohen, Inspecteur v/h Geneesk. Staatstoezicht; J. E. Scbolten, Industrieel; D. de Vries,Rector v/h Stud. Corps; Mr. G. M. Doornbos, Advocaat, Directeur der vereeniging Har monie W- M. Wjjnaendts, kapt. der Kon. Maréchaussee; D. N. Wentholt, Directeur der vereeniging «Harmonie;" U. G. Schilt- huis, Voorz. der ver. De BeursMr. P. B. J. Reeling Brouwer, Voorz der Hard draveryen P. de Graaf, Voorz. der ver. tot bevordering v/h vreemdelingen verkeer A. W. Heide ma, Voorz. v. d. ver. voor Volksvermaken; P. M. A. Huurman, Ar chitect J. W. van Lessen, Penningm. v. b. Noorder-gewest van het N. G. V.; A. van MeetereD, President der Gyrau. ver. «Grnno" en W. Meulman, President Directeur der Gymn. ver. «Sparta.', jOugeregeldheden te Vlissingeii. Men schrijft uit Vlissingen: Naar aanleiding van een gehouden executorialen verkoop werd Dinsdagavond door de socialisten een groote betoogiug gehouden. Door den bekenden socialist J. K. van der Veer uit Middelburg werd op de kleine Markt staande op eeu stoel de menigte toegesproken, die hy tot kalmte aanmaande. Daarna ging de steeds aan wassende menigte al zingend door de stad. Door de politie werd op de hoeken van de Lepelstraat en St. Jacobstraat een charge met de blanke sabel gemaakt. Op sommige plaatsen werden ruiten ingeworpen. De troepen waren geconsigneerd. Volgens opgaaf van het Bureau «Veritas" zyn in Januari 100 zeilschepen en 20 stoomschepen verongelukt, onder welke geen enkel Nederlandsch. Voor niet minder dan f35000 heeft de heer H. G. KoBter Wzn., te Auiofcordam. dezer dagen een verzameling postzegels van Afrika, Amerika, Australië en Azië gekocht. De gelukkige verkooper was de heer Jac. Ankersmit. Als eene bydrage tot het inwendige leven in sommige gemeenten, laten wy hier volgen een adres van een man, die zich, na een leven, gewijd aan de belangen zyner gemeente, door die gemeente miskend ziet. 't Luidt als volgt: «Aan den Gemeenteraad van Hillegom. Verontwaardigd over het Raadsbesluit, vervat in nw schryven van 29 Deo, 11., geeft ondergeteekende zich de eer, de na volgende opmerkingen te maken: Het billykheids- en rechtvaardigheidsge voel moet by den Raad al tot een zeer laag peil gedaald zyn, als men my de terugbetaling weigert der f 700, en zulks bij het bewustzjjn, het geld, op verzoek van burgemeester en gemeente-secretaris, aan de gemeente geleend is, ter completee ring der kas, ten einde die den destijds nieuwbenoemden gemeente-ontvanger, den heer A. M. v. d. Jagt, te kunnen overdragen. Geheel buiten weten, ook van myn des tijds uiede-wethouder, den heer H. Mynders, zyn destijds verbalen van kas-opname en notulen van vergaderingen gemaakt, die nooit hebben plaats gehad, aldus is de fraude gepleegd geworden. Zal dat dan het loon zijn voor 49-jarige behartiging der gemeentebelangen waar van 2b jaar als oudste wethouder, vele jaren zelfs met een burgemeester, die óf buiten de gemeente, óf beschonken was, zoodat hij zich onmiddellijk na zyn ontslag onder curateele liet stellen. Steeds was ik de liberale party toege daan, maar ik tart u, anti-revolutionairen of katholieken, die thans de meerderheid des Raads uitmaakt en my tegenwerkt, my, in myn 40-jarige loopbaan als lid van den Raad, te wyzen op eene door party schap gedreven onrechtvaardigheid. Verschuilt ge u ook achter een schild, waar de wet u niet treffen kan, ik zeg u «liever ware my het geld ontstolen, dan op dusdanige wyze afgezet." Dat, mijne heeren, is God geklaagd en tot schaude der bloeiende gemeente Hil legom. Verberg n niet langer achter het zoet sappig argument: »Wjj weten niet, onder welken post eene dergelijke afbetaling te boeken," want Zjjne Exellentie de Commis saris der Koningin heeft mij, by zyn be zoek te dezer plaatse gezegd «Zonder medewerking des Raads kan ik er niets aan doen, met medewerking des Raads zoo zulks wel te vinden zyn." Openbare behandeling ds/es verzoekende, verblyve ik zonder eenige achting. (get.) Hk. Van Waveren." De Engelsche marine zal weder geducht weiden versterkt. Naar men meldt zullen te Gibraltar drie dokken worden gebouwd, waarvan een zoo groot, dat het tegeljjk Jwee schepen kan bevatten. De kosten worden geraamd op ruim 2.6 millioen. Ook zyn dokken voor Mauritius en Simon's Towu, by Kaapstad ontworpen. In aanbouw zyn nu 8 pautserscbepen, 21 kruisers, 40 torpedojagers Gevraagd worden nu nog 5 pautserscbepen, 4 le kl., 3 2e kl. en 6 3e kl. kruisers, en 28 tor pedojagers. De kruisers zullen zyn van het Diadem-, Tolbot- en Pelorus-type. De torpedojagers worden zoo dringend noodig geacht, dat de minister er al vast 8 besteld heeft. De 5 nieuwe pantserschepen zullen een verbeterd Renown-type zyn en 12,900 ton inhoud hebben, d. i. 200 ton minder dan de Majestic. Zy zullen evenveel kolen mee voeren en sneller loopen de bewapening ..hetzelfde wezen, met 12 inch-kanon- nen de pantsering iets dünüer.' Zy zullen waterpijpketels voeren. In den loop van dit jaar zullen er dan 13 pantserschepen in bewerking zijn; in Juli 1899 hoopt men ze alle gereed te hebben. De 3e kl. krui sers en torpedojagers zullen dadelijk op stapel worden gezet en moeten in 13 maan den geheel gereed zyn. Groote sommen worden ook aangevraagd voor bewapening en ammunitie. De nieuwe schepen der vloot zyn zoo snel gebouwd, dat er aan kanonnen gebrek is. Een van de nieuw 12 incb-kanonnen heeft 10 of 11 maanden noodig om gereed te komen. In het geheel wordt voor bewapening eu mu nitie in 1896/7 gevraagd 2,543,000. Groote verslagenheid heerscht in Italië wegens de nederlaag der troepen in Abbessynië, waarvan de laatste telegrammen gewag maken. Met zekerheid weet men feitelyk niet veel meer dan dat Generaal Baratieri by een, naar het schijnt eenigszins overhaasten uitval, dien hy nog vóór de aankomst van den, als zyn opvolger aangewezen Generaal Baidissera heeft ondernomen, met groot verlies is teruggeworpen. De Italiaansche pers ziet de zaken zeer ernstig in. Het terugtrekken der Italianen tot achter Belesa zegt Don Quichotte", is een zeer veeg teeken en wyst op een nederlaag, die ernstige gevolgen kan hebben, hoewel het te verwachten regen-seizoen voorshands militaire operatiën onmogelijk zal maken. De «Lopolo" verwyt aan Baratieri eerzucht en onbedachtzaamheid, en weet voorts te melden, dat hy gekwetst zou wezen. Volgens de «Esercito" waren van de Italianen 15,000 man in het vuur, met 52 kauonnen, waarvan men het grootste gedeelte in de ravijnen heeft moeten werpen een deel viel in handen van den vyand, maar werd later hernomen. De vyand, voegt het blad er kenschetsend by, heeft onze troepen niet vervolgd. In eene depêche uit Aden aan de Pa- rjjsche «Matin" wordt het verlies der Ita lianen opgegeven als 5000 alleen aan dooden te hebben bedragen. Geheel Aamara zon in opstand zyn en men zou in geheel Massowah eene beweging van verzet te wachten hebben. IngezondLen. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd de ondervolgende regelen in Uw veelgelezen blad te willen plaatsen, waarvoor by voorbaat onzen oprechten dank. Vereeuiging genaamd Algemeene Bond Dsïe ereeniging, opgoricht te Rotterdam den 31en October 1894 en goedgekeurd bjj Kon. Besluit van den 7den December 1895, No. 30, stolt zich ten doel, hot lot van Weduwen en Weezen te verbeteren van alle gepensio neerde, gegageerde en actief dienende Militairen benedeu den rang van officier, door te trachten een fonds lot stand te brengen, door het Rijk te behecren, waaruit aau de Weduwen van genoemde Militairen door hot Ryk pensioen kan worden verleend. Dezo Vereeniging heeft reeds bohalvo te Rotterdam, een groot aantal belanghebbenden in verschillende gemeenten van ons Land en zou zeer gaarne het zoo hoog noodigo en nuttige doel tot stand zien komen, aangezien daardoor een groot aantal Weduwen, die grootondeels behoeftig achterbleven, voor armoede worden bewaard. Om evenwel het doel tot stand te brengen is er niet alleen medewerking noodig van bo- langhebbondon zelf, maar ook steun van hoog geplaatste en invloedrijke personen om de Vereeniging in baar streven te helpen. Het is dnarom dat zy de medewerking in roept van allo bovengecoomde Militairen en tevens do hulp van allo hooge autoriteiten, die genegen mochten zyn om do Vereeniging ter zjjdo te staan en door voorspraak te steunen. Inlichtingen verstrekt do ondergeteekende A. van Muaucn. U Mynheer de Redacteur dankzeggende voor de verleende piaataroimte, Hoogachtend, UEd. dw. dienaar De Vereeniging voornoemd, Namons dezelve: A. van Maanen, Secretaris. Rembrandstraat 58, Rotterdam. Marine en Leger. De officier-machinist 2e kl. L. W. Weckesser is in Indië overgeplaatst van do «Gedeh" op de «Johan Willem Frino", van de .Fri«o" tweegevecht onvermydelyk had verklaard. Is het niet zoo ,Zoo is het, mynheer. Op aanvrage kreeg ik toen myn ontslag. Naar het oordeel myoer mede-officieren bad ik te kort gedaan aan do eer van onzen stand." Och ja, wy weten wel, hoe de officieren van ons legor over zulke voorvallen denken ik behoef u zeker niet te zeggen, dat ge myn achting daardoor volstrekt niet verloren hebt. Ik sprak tlechts van die gebeurtenis uit het verleden, omdat ik op dit oogonblik nog bereid ben u geheol buiten de zaak van de vermoorde mevrouw Sievoking te laten, als de onvermy- delyke ontmoetingen mot baar echtgenoot u te pynlyk zyn." Norman dankte zyn chef voor deze kiesche behandeling, maar verzocht tevens met vast besloten houding om ia dezo moordzaak verder te mogen medewerken. Toen de door achter hem dichtviel, wreef de commissaris zich vergenoegd de handeu on zeide met eon tevreden glimlach«Ja, juist, die eerzucht, die eerzuchtMon kan van zyn ondergeschikten alles gedaan krygen, als men zo maar op do rechte plaats woet te treffen." IV. De avond van dien dag was koud. Een ruwe, Bcherpe herfstwind joeg door de straten en nu en dan viel er regon, zoodat niemand dau by dringende noodzakelijkheid nitging. Voor den raimen ingang van den schouwburg bielden aanhoudend rytuigon stil, die bozookers voor de avondvoorstelling brach ten. Eon portier opende do ryluigen en hielp dc dames uitstappenhij had daarmee drnkte genoeghet was wel te begrypen, dat hy met een verlicht hart ademde, toen do schol daarbinnen den aanvang der voorstelling aan kondigde en tegelykertyd do stroom van be- zockorB verminderde. In een kleine nis in den muur by den hoofdingang plachten vele heeren by het bin nengaan van den schouwburg bun eindje sigaar neer te leggen. Mot kennersblik keek de por tier naar die half en driekwart opgerookte rolletjes tabak, om er de beste voor zich uit te kiezen. Hy wilde juist een lucifer aan- strykeD, om een dor uitgekozen eindjes sigaar aan te steken, toen iemand do hand op zyn schunder legde on op ruwen en toch vertrou* welyken toon zeide «Gooi dat stinkende eindje wegDaar, neem liever een sigaar van my aan Ik ben vandaag jarig, het kan wel lyden." De portier draaide zich om en in het be- wnstzyn van zyn waardigheid zotte hy een hooge borst, toen hy een man in blauwe kiel voor zich zag, volgens zyn niterlyk een smids knecht, dio van zyn werk naar huis terug keerde. De aaDgebodon sigaar, die er zeer goed uitzag, deed hem besluiten deze aanleiding tot eon gesprok met den man niet te laten voor bijgaan. «Dank je," zeide by en beet onmid dellyk do punt van de sigaar af. «Men moet nooit versmaden wat uit een goed hart wordt aangeboden. Dus, een verjaardags-sigaar Hm hm een beste hoor Dat zeg ik en ik heb er verstand van." «Dat geloof ik ook," zei de ander, die zich voordeed, alsof hy half beschonken was. «Het is een echte, die misschien wel eon kwartje koBt. Rook die sigaar nu eens met smaak, myn waardezoo iets fijns krygt ons soort vau monechen niet ioder jaar te proeven." Do portier nam de zoo hoog geprezen sigaar weer uit den mond en bekeek dio aandachtig. •Och, kom, maak dat anderen wys," zeide hy, aof heb je soms in de sigarenkist van den een of anderen ryken heer gegrepen?" «Dat jnist niet, maar als je zwygen kunt, wil ik je wel wat vertellen. Ken je dezen koker en hy haalde een lederen sigaren koker to voorschyn, veel mooier dan mon bij een smidsknecht zou zoeken. Do portier be keek het voorwerp vluchtig, schuddo het hoofd en zei: «Neen, ik kon hot ding niet. Waar heb je dat gestolen «Ho, bo, geen beleedigingen asjeblieft. Deze sigarenkoker is niet gestolen, wel eerlyk ge vonden. Als ik hem niet bad opgeraapt, dan zou een ander het gedaan hebben, dio do lekkere sigaren misschien niet zoo naar waarde wist te schatten. Maar ik dacht, dat je den koker wel zoudt herkennen, omdat ik hem gisteren bier in het gebouw heb gevonden." «Hier in het gebouw?" vroeg de ander mot een wantrouwenden biik. »Hoe kwatn jy daar «Ik moest iets herstellen aan de eloctrieche geleiding en omdat er juist repetitie was, bleef ik mot opzet een beetje treuzelen, om zooveel mogelyk van het stuk te hooren. Ik vind «Myn Leopold" altyd even mooi." «Myn Leopold 1 Ja, van dat stuk hadden we gisteren repetitie, dat is zoo. En heb je toen dien sigarenkoker gevonden 'C' «Ja, en ik moest me sterk vergissen, als ik niet weet wie don koker verloren heeft. Het was eon tooncclspeler met een lange, gryze jas en eon slappon hoed. Hoe b\j heet, weet ik natuurlyk niot, maar hy had zwart haar en eon gladgeschoren gezicht." De portier dacht eon oogenblik na. >Dat is Victor Carey geweest, onze eerste amoureux. Dat is de eenige, die zoo'n malle nieuwmodische jas met een koetsierskraag heeft en zwart haardat komt uit. Ja, en van hom is het wel te verwachten dat hy sigaren van een kwartje rookt. Ze vertellen hier nog wel andore dingen van hom." «Wal dau zooal?" vroeg de andor nieuws-. gierig «Hy heeft toch een zachtzinnig voor komen." •Nu, dat ben ik niet met je eens. Als hjj je aankykt, is hot precies of hy je mot zyn oogen wil doorboren. Maar de damos honden daar wel vanje moest eens hooreD, hoe M van hem praten, als zo my voorbijgaan bil bet einde van een voorstelling, waarin bQ heeft mcogespeeld. Hot ia byna, of hjj oen bovenaardseb wezen is; ik heb hooren ver tellen, dat hy eiken dag minnebrieven ont vangt en ik geloof dat het waar is." De smidsknecht schoen veel belang te stel len in dezo mededooliDgen omtrent bet leven van den heer Carey. Hy wilde daar volstrekt nog meer van' weten en do portier, dio gaarne den tijd met een gezellig praatje doorbracht, dischte hom verscheidene verhaaltjes op, zooals menigmaal de ronde doen van tooneelspelers, dio by de dames in de gunst staan. De namen, dio de smideknecht zoo gaarn* ook had goweten, kwam hjj niet to hooren, zoodat onze vriend na verloop van een uur eigenljjk niets anders had vernomen, dat Vio- tor Carey terecht of ten onrechte by zjja collega's te boek stond als een echte Don Juaa. De oerljjko sigaar was intusschen byna op gerookt, zoodat de smidsknocht, na een duide lijke zinspeling van den portier, hem nog een tweede aanbood. «Dat is do laatste," zeide hjj, «en nu bemerk ik, dat ik met die sigaren heb omgesprongen, alsof ze myn eigendom waren. Dat is do eerste maal in mfin leven, dat ik mo oen kleine onccrljjkhoid heb t» verwijten, maar den koker behoud ik in geen geval. iWordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1896 | | pagina 1